Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατήρηση-συντήρηση μητρικού γάλακτος


marilena1

Recommended Posts

έχω κι εγώ μια απορία βρε κορίτσια

αφού λεμε και ξαναλέμε πόσο σημαντικό είναι τα μπουκαλια που αποθηκεύουμε στην κατάψυξη να ειναι αποστειρωμένα... με τα σακουλάκια που δε μπορούν να αποστειρωθούν τι γίνεται?????

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 984
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τα σακουλάκια της medela τουλάχιστον που χρησιμοποιώ εγώ δεν τα πήρα απ' το φαρμακείο, αλλά απ' την klinikum. Πουθενα δε γραφει ότι ειναι αποστειρωμένα και ακόμα και αν ήταν, απ' τη στιγμή που το κουτί ανοίγεται και δε θα χρησιμοποιήσεις 20 σακουλάκια μονομιάς, πάει η αποστείρωση, έτσι δεν είναι?

Υπάρχουν άλλα σακουλάκια αποστειρωμένα? Να ψαξω δλδ τα φαρμακεία? Γιατί σε όσα έχω πάει, μου δίνουν μπουκαλάκια της chicco μόνο, όχι σακουλάκια.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γράφει στο ένα πλάι ότι είναι προ-αποστειρωμένα!

Είναι κλεισμένα με το ζιπ, εντάξει, δεν είναι όπως τα εργαλεία του χειρουργείου, αλλά είναι εντάξει για τη φύλαξη του γάλακτος. Και τα μπουκάλια που αποστειρώνεις εσύ στο σπίτι, έρχονται σε επαφή με τον αέρα και το στήθος που θηλάζει το μωρό δεν είναι αποστειρωμένο. Το θέμα είναι να έχει γίνει αποστείρωση και για τα μπουκάλια που επαναχρησιμοποιούνται ξανακάνουμε αποστείρωση, γιατί αν έχουν μείνει μέσα υπολλείματα γάλακτος, αυτά πιάνουν εύκολα μικρόβια.

 

Εγώ τα σακουλάκια τα είχα παραγγείλει από το φαρμακείο που τα έφερε από την Κλίνικουμ.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδάκια!! Να ρωτήσω κάτι, διάβασα τα πάντα για τη διατήρηση του αντλημένου γάλακτος, αλλά υπάρχει κάτι που δεν κατάλαβα: δεν έχω αγοράσει ακόμα μπουκαλάκια για τη διατήρηση του γάλακτος στο ψυγείο και έχω βάλει 100 μλ στο μπιμπερό της ΝUK με τη θηλή και το καπάκι, αλλά και το καπάκι ασφαλείας από μέσα στο ψυγείο για αύριο. Υπάρχει πρόβλημα;; ευχαριστω εκ των προτέρων!! Επίσης, πειράζει να με βλέπει η μπέμπα να αντλώ με το θήλαστρο;;:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα παιδάκια!! Να ρωτήσω κάτι, διάβασα τα πάντα για τη διατήρηση του αντλημένου γάλακτος, αλλά υπάρχει κάτι που δεν κατάλαβα: δεν έχω αγοράσει ακόμα μπουκαλάκια για τη διατήρηση του γάλακτος στο ψυγείο και έχω βάλει 100 μλ στο μπιμπερό της ΝUK με τη θηλή και το καπάκι, αλλά και το καπάκι ασφαλείας από μέσα στο ψυγείο για αύριο. Υπάρχει πρόβλημα;; ευχαριστω εκ των προτέρων!! Επίσης, πειράζει να με βλέπει η μπέμπα να αντλώ με το θήλαστρο;;:roll:

 

και εγω ετσι το εβαζα στο ψυγειο. το εβγαζα με το θηλαστρο, το εβαζα σε αποστειρωμενο μπουκαλι γυαλινο της nuk με αυτο σαν ταπα που εχει και την θηλη και τελος το καπακι.

πισω πισω στο ψυγειο για καλυτερη διατηρηση.οχι στην πορτα του ψυγειου.

αυτα!

δεν ξερω εαν πειραζει αλλα και γιατι να πειραζει? μηπως ζηλευψει?χαχα

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν θα έχεις πρόβλημα και εγώ το είχα διατηρήσει πολλές φορές έτσι. Το μωρό επίσης δεν νομίζω να έχει πρόβλημα που αντλείς άσε που αν είναι μικρή δεν θα καταλαβαίνει καν τι κάνεις αν πάλι είναι μεγάλη εξήγησέ της ότι είναι για εκείνη θα εκτιμήσει φαντάζομαι τον κόπο σου :-)

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Γράφει στο ένα πλάι ότι είναι προ-αποστειρωμένα!

Είναι κλεισμένα με το ζιπ, εντάξει, δεν είναι όπως τα εργαλεία του χειρουργείου, αλλά είναι εντάξει για τη φύλαξη του γάλακτος. Και τα μπουκάλια που αποστειρώνεις εσύ στο σπίτι, έρχονται σε επαφή με τον αέρα και το στήθος που θηλάζει το μωρό δεν είναι αποστειρωμένο. Το θέμα είναι να έχει γίνει αποστείρωση και για τα μπουκάλια που επαναχρησιμοποιούνται ξανακάνουμε αποστείρωση, γιατί αν έχουν μείνει μέσα υπολλείματα γάλακτος, αυτά πιάνουν εύκολα μικρόβια.

 

Εγώ τα σακουλάκια τα είχα παραγγείλει από το φαρμακείο που τα έφερε από την Κλίνικουμ.

 

Φυσικα και έχεις δίκιο, δεν το είχα προσέξει ότι είναι προαποστειρωμένα!

Ευχαριστώ και πάλι!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εχω και γω μια απορια σχετικα με την αποψυξη...

 

Θηλαζουμε σχεδον ενα χρονο και τωρα που γυρναω στη δουλεια κανω προβα να δω ποσο γαλα θα χρειαστει η μικρη οσο λειπω. Εχω το swing της medela και τα αντιστοιχα μπουκαλακια-μπιμπερο και σακουλακια. Χθες πρωτη φορα πηγα να αποψυξω 100ml που ειχα σε μπουκαλακι στην καταψυξη στους -18 βαθμους απο τελη μαϊου. Μυριζε και ειχε περιεργη γευση οταν το δοκιμασα οποτε το εχυσα και εδωσαν στη μικρη το φρεσκο που αντλησα πριν φυγω. Σημερα αποψυξα απο σακουλακι 70ml που τα ειχα απο 08/08 στην ιδια θεση στην καταψυξη με το χθεσινο. Δεν μυριζε αλλα ειχε αυτη τη γευση.

 

Οποτε τι φταιει? Ειναι standard αυτη η γευση? Μηπως πρεπει στο ραφι αυτο της καταψυξης να εχω μονο γαλατα και οχι αλλα τροφιμα? Ειναι το πανω-πανω σε διπορτο ψυγειο, οπως εχετε ηδη συμβουλευσει.

 

Ρωτω οσο ειναι ακομα νωρις μιας και δεν εχω πολλα σακουλακια και τωρα μπηκα στην διαδιακασια δημιουργιας τραπεζας.

 

Επισης φοβαμαι να της δωσουν το αποψυγμενο γιατι δεν εχει εμπειρια με μπουκαλι, μονο στηθος, και δεν θελω να το παρει στραβα.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω αρχισει ακομα τις αντλησεις αλλα τις αποριες μου τις εχω

πηρα το σουινγκ της μεντελα.....και μπουκαλακι της κικο για αποθηκευση ....πλαστικα

 

μπορει να φανουν χαζες οι ερωτησεις αλλα γεννησα μεσα αυγουστου και εχω δωσει μονο στηθος μεχρι τωρα ...

 

αρα ρωταω ...αφου θηλασω και βαλω το μπουκαλακι στο ψυγειο ...και το βραδυ θελω να παω μια βολτα μαζι με το μωρο ....πως μεταφερετε το γαλα?? και πως ζεσταινεται???....

επισης καπου διαβασα οτι θηλασμος και αντληση γινεται ταυτοχρονα ..καλα καταλαβα???

 

ξερω οτι καπου εδω μεσα θα το γραφετε ..αλλα ο χρονος ειναι περιορισμενος ...

 

οποτε οποια μπορουσε να απαντησει και θα προσπαθησω να διαβασω κιολας

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μήπως ξέρει κάποια να μου πει στη Θεσσαλονίκη που μπορώ να βρώ τα σακουλάκια της medela;Στα φαρμακεία που ρωτάω με κοιτάνε λες και τους λέω κάτι τρελό.

z3Ehp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια ,ήθελα να ρωτήσω,αν αγοράσω το θερμός της chicco για μπουκάλια, μπορώ να βάλω μέσα το μπουκάλι με το αντλημένο γάλα που θα έχω απο πριν στην συντήρηση του ψυγείου,ή που θα έχω αντλήσει πριν λίγο,και να το πάρω έξω;κι αν ναι,για πόση ώρα θα μπορεί να διατηρηθεί; ή μόνο σε τσαντάκι με πάγοκύστες μπορεί να μεταφερθεί το γάλα αυτό;

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα το μεταφερω μονο σε ισοθερμικη με δυο η τεσσερις μικρες παγοκυστες (αναλογα την ψυξη που θελω) και επειδη η μεταβολη τη θερμοκρασιας ετσι (πιστευω) δεν ειναι συντομη και αποτομη, ενω θεωρω οτι το θερμος δεν προσφερει τετοια βοηθεια..νομιζω οτι μονο το θερμος για τη μεταφορα ζεστου φαγητου κανει δουλεια (το συντηρει 5 ωρες).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο φυλλάδιο της chicco πάντως γραφει οτι και το θερμός για μπουκάλια διατηρεί για 5 ώρες.. Μακαρι να έκανε, είτε το ένα έιτε το άλλο,για να γλιτώναμε παγοκύστες κτλ,για μια ολιγοωρη βολτούλα έξω..

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν τα έχετε ξανακούσει και ξανασυζητήσει αυτά που με απασχολούν, αλλά λόγω έλλειψης χρόνου, δεν μπορώ να διαβάσω όλα τα μηνύματα που έχουν γραφεί πάνω στο θέμα μέχρι τώρα.

Λοιπόν, έχω το εξής πρόβλημα:

Γεννάω το 2ο παιδί μου σε δύο μήνες και προβληματίζομαι για το θηλασμό και τη διατήρηση της παραγωγής γάλακτος, επειδή στη Ζωή μου (που είναι 17,5 μηνών), λόγω ίσως λανθασμένου χειρισμού από μένα βάσει λανθασμένων συμβουλών από τον παιδίατρο, μου "κόπηκε" το γάλα πολύ νωρίς. Γέννησα τη Ζωή μου 4kg, φύγαμε από το μαιευτήριο 200gr λιγότερο και σε 18 μέρες είχε μόλις φτάσει πάλι τα 4kg, αλλά είχε πάρει 3cm ύψος. Από κει και πέρα το μωρό έπαιρνε 0,5kg κάθε 12 μέρες, χωρίς όμως εγώ να αισθάνομαι καμιά διαφορά στο στήθος μου ("γεμάτο" ή "άδειο") ποτέ. Μετά από 2,5 μήνες είχε πάρει σε 25 μέρες μόνο 350gr, αλλά και 2cm σε ύψος. Δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω ότι ήταν Ιούνιος και είχε ζέστη, αλλά η μικρή γκρίνιαζε μόνο στο γεύμα των 20:00, εκτός από τις τελευταίες 6 μέρες που ήμασταν στη θάλασσα και έτρωγε 5 λεπτά και κοιμόταν ήσυχη για 5-6 ώρες! Ο γιατρός μου είπε ότι έπρεπε πλέον να δώσω και γάλα σκόνη, γιατί δεν έφτανε το δικό μου και μάλιστα εναλλάξ 1φορά σκόνη και 1 μητρικό. Φυσικά, σε ένα μήνα μου "κόπηκε" το γάλα.

Σας παρακαλώ, λοιπόν, βοηθήστε με. Τι μπορώ να κάνω για να μην ξανασυμβεί αυτό. Αν υπάρχουν μυστικά διατροφής για αύξηση του γάλακτος, αν βοηθάει η άντληση από την αρχή του γάλακτος με θήλαστρο και αν ναι, με ποιο. Είναι καλύτερα να νοικιάσω ένα νοσοκομειακό, το Symphony ή το Lactina; Κάποια στιγμή, στους 2 μήνες, χρειάστηκε να βγάλω γάλα με μηχανικό θήλαστρο Chicco. Τρόμαξα γιατί μόρεσα να βγάλω μόνο 80ml σε 2 δόσεις μάλιστα! Νωρίτερα είχα αγοράσει της medela το μηχανικό (το πιο φτηνό) και το γάλα μου έτρεχε απ' έξω, γύρω από τη χοάνη, ούτε σταγόνα δεν έπεσε μέσα στο μπουκάλι! Ήταν φυσιολογικό αυτό;

Ευχαριστώ

KOLgp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, διαβάζω εδώ και μήνες το φόρουμ, σήμερα γράφω για πρώτη φορά. Με δεδομένο ότι 1) το μητρικό γάλα μπορεί να διατηρηθεί στο ψυγείο (συντήρηση) για 12 έως 48 ώρες και 2) τα μπουκάλια μπορούν να διατηρηθούν αποστειρωμένα στο ψυγείο για 12 ώρες, αν το γάλα δεν καταναλωθεί το πρώτο 24ωρο πρέπει να το μεταγγίσουμε σε φρεσκοαποστειρωμένο μπιμπερό;;

4h4ip3.pngCNYop3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μια ερώτηση να κάνω σχετικά με την αποθήκευση του γάλακτος.

Μπορούμε να αποθηκεύουμε το γάλα που τοποθετούμε στην κατάψυξη , σε σακουλίτσες πολυμπάγκ??

εκτός από αυτες τις πολύ λεπτές που κυκλοφορούν στο εμπόριο,υπάρχουν και κάποιες πιό χοντρές και σκληρές που που το γάλα εκεί μπορεί να στεραιοποιηθεί πιό καλά.Από το να γεμίζουμε μπουκαλάκια των 150ml στην κατάψυξη,μπορούμε να γεμίζουμε αυτές τις σακουλίτσες?και όταν χρεαστεί να φάει το μωρό,αποψύχουμε όσες θέλουμε και δεν πετάμε και το γάλα που περισσεύει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μια ερώτηση να κάνω σχετικά με την αποθήκευση του γάλακτος.

Μπορούμε να αποθηκεύουμε το γάλα που τοποθετούμε στην κατάψυξη , σε σακουλίτσες πολυμπάγκ??

εκτός από αυτες τις πολύ λεπτές που κυκλοφορούν στο εμπόριο,υπάρχουν και κάποιες πιό χοντρές και σκληρές που που το γάλα εκεί μπορεί να στεραιοποιηθεί πιό καλά.Από το να γεμίζουμε μπουκαλάκια των 150ml στην κατάψυξη,μπορούμε να γεμίζουμε αυτές τις σακουλίτσες?και όταν χρεαστεί να φάει το μωρό,αποψύχουμε όσες θέλουμε και δεν πετάμε και το γάλα που περισσεύει.

 

Προς θεού όχι!Δεν είναι προαποστειρωμένες,οπότε το γάλα δεν θα διατηρηθεί σωστά στην κατάψυξη με κίνδυνο να αναπτύξει παθογόνα μικρόβια και να χαλάσει.

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και από εμένα!Θα ήθελα την βοήθειά σας!Πήρα το ηλεκτρονικό θήλαστρο της Avent και προσπαθώ να βγάλω γάλα, άλλα ίσως επειδή είναι η αρχή, ίσως κάτι δεν κάνω καλά και τις δύο φορές που προσπάθησα έβγαλα 40ml και 50ml αντίστοιχα.Το αποθήκευσα στο ψυγείο και έχω την εξής απορία: Μπορώ εφόσον δεν έχει περάσει 24ωρο να το βάζω στο ψυγείο μετά από 5-6 ώρες να ξανακάνω άντληση και να το βάζω στο ίδιο δοχείο και να το αποθηκεύω στην κατάψυξη ώστε το κάθε δοχείο μου να έχει γύρω στα 100ml??

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια δεν ξέρει κάποια να μου λύσει την απορία?Φοβάμαι μήπως μου χαλάσει, αλλά μου είπαν ότι μπορώ να προσθέτω μέσα στο 24ωρο και μετά να το βάζω στην κατάψυξη.

Είναι σίγουρα ακίνδυνο???

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις εγω ετσι το κανω 1 χρονο τωρα,αρκει να ειναι ιδια θερμοκρασια (οχι ζεστο-κρυο).Εγω πλεον ανακατευω και γαλατα διαφορετικων ημερων,γιατι αντλω στη δουλεια,αλλα το μωρο μου ειναι μεγαλο αν ειναι νεογεννητο δεν ξερω αν κανει.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...