Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μπαλκονι-προστασια παιδιων.


maspir

Recommended Posts

επισης για τα καγκελα του μπαλκονιου ποια ειναι η καλυτερη λυση προστασιας;; το πλαστικο διχτυ ή ψηλα μπαμπου;

 

η καλύτερη προστασία για'μενα είναι να μάθει ότι ποτέ δεν βγαίνουμε στο μπαλκόνι αν δεν είναι κάποιος μεγάλος μαζί μας...

 

δεν ξέρω ρε γμτ...έχω μεγάλη φοβία με τα μπαλκόνια...:?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα Φυσαλίδα!!! Όσον αφορά το παράθυρο νομίζω οτι αυτό με το κάγκελο είναι η μόνη σίγουρη λύση! Τώρα στα κάγκελα του μπαλκονιού εμείς έχουμε βάλει πλαστικό δίχτυ και πιστεύω οτι μας καλύπτει από ασφάλεια! Ίσως τα μπαμπού να είναι καλύτερα γιατί δεν έχουν καθόλου κενά ανάμεσα και είναι και πιο όμορφα αισθητικά!

.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

η καλύτερη προστασία για'μενα είναι να μάθει ότι ποτέ δεν βγαίνουμε στο μπαλκόνι αν δεν είναι κάποιος μεγάλος μαζί μας...

 

δεν ξέρω ρε γμτ...έχω μεγάλη φοβία με τα μπαλκόνια...:?

 

Αυτό εννοείται , έτσι? Κι εμείς δεν τον αφήνουμε ποτέ να βγαίνει στο μπαλκόνι μόνος του.:shock: Απλώς το προστατευτικό το βάζεις για πάν ενδεχόμενο:!:

.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το καγκελο νομίζω οτι ειναι οτι καλύτερο σε θέμα ασφάλειας!

Βεβαια μπορεί να μοιαζει σαν "φυλακή" το δωματιό της αλλά μπορείς νομίζω να της εξηγήσεις για πιο λόγο το βαλατε!

 

Τωρα όσον αφορά στο μπαλκόνι εμείς βάλαμε πλέγμα ......... σκεφτηκαμε μπαμπού αλλά η κουμπάρα μου που το ειχε βάλει ήταν σαφώς πιο καλαίσθητο αλλά πήγαινε ο μικρός και το εξυνε σιγά σιγά .... του έμπαιναν ακίδες στα δαχτυλά του και τελικά δεν έμεινε τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκαμε μπαμπού αλλά η κουμπάρα μου που το ειχε βάλει ήταν σαφώς πιο καλαίσθητο αλλά πήγαινε ο μικρός και το εξυνε σιγά σιγά .... του έμπαιναν ακίδες στα δαχτυλά του και τελικά δεν έμεινε τίποτα!

 

Οπότε πάλι καλά που κι εμείς βάλαμε πλέγμα:D

.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οπότε πάλι καλά που κι εμείς βάλαμε πλέγμα:D

 

 

Μπορεί να ειναι και θέμα παιδιού ..... αλλά επειδή και το δικό μας παιδάκι δεν ειναι και το πιο ήσυχο του κόσμου ...... εεεεε....ειπαμε να μην παιζουμε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μπαλκόνι είναι από τις μεγαλύτερες φοβίες μου..και δεν έχω και λίγες:D

Εννοείται ότι το καλύτερο είναι αυτό που λέει η Ντάλια, εμείς στο μπαλκόνι δεν έχουμε βάλει τίποτα, αλλά η άννα αν και ταλιμπάν σε όλα της στο μπαλκόνι είναι ακόμα πολύ μετρημένη..πάντα φυσικά με κάποιον δίπλα της..

Αυτό που λέει η Βάσια για τα μπαμπού, ότι τραυματίζονται δηλαδή, το έχω δει και εγώ σε παιδιά φίλων.

Σε όλα τα παράθυρα μας έχουμε βάλει σίτες (έχω καλό σιτά..αν θες και οικονομικό). Η σίτα σε σταματάει αλλά φυσικά αν το παιδί ειναι αποφσισμένο να βγεί ή πέσει με δύναμη πάνω της η σίτα δεν σε κρατάει με τίποτα...

Ψηφίζω κάγκελο, για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσακια για τις απαντησεις σας...

μαλιστα αρα προτεινετε πλεγμα καλυτερα....για τα καγκελα του μπαλκονιου..να ρωτησω κατι...

θελω το πλεγμα αυτο να ειναι και πιο πανω απο τα καγκελα αλλα να μην κανει "κοιλια" καταλαβαινετε τι εννοω νομιζω...τι στηριξη πρεπει να βαλω για να πετυχω κατι τετοιο;;

 

νταλια εννοειται οτι θα ειναι παντα με επιβλεψη αλλα μιλαμε για το μισο λεπτο που το ματι κοιταει αλλου..θελω να ειμαι σιγουρη οτι ειναι προστατευμενη..

Link to comment
Share on other sites

μου εριξε και μια αλλη ιδεα ο αντρας μου..

καφασωτο λεει...καλα για την βεραντα μαλλον δεν το συζητω γιατι φανταζομαι οτι θα κοβει τον αερα πολυ......... αλλα για το παραθυρο της μικρης αντι να βαλω τις σιδεριες δν ειναι καλυτερο κατι τετοιο;;; και να βαλω και κανα λουλουδακι πανω..κρεμαστο εεε;;;

 

δειτε εδω ποιο ειναι το καφασωτο, βρηκα τυχαια ενα σαιτ..

 

 

http://www.gardenideas.gr/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=10&Itemid=10

Link to comment
Share on other sites

μου εριξε και μια αλλη ιδεα ο αντρας μου..

καφασωτο λεει...καλα για την βεραντα μαλλον δεν το συζητω γιατι φανταζομαι οτι θα κοβει τον αερα πολυ......... αλλα για το παραθυρο της μικρης αντι να βαλω τις σιδεριες δν ειναι καλυτερο κατι τετοιο;;; και να βαλω και κανα λουλουδακι πανω..κρεμαστο εεε;;;

 

δειτε εδω ποιο ειναι το καφασωτο, βρηκα τυχαια ενα σαιτ..

 

 

http://www.gardenideas.gr/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=10&Itemid=10

 

 

Και αυτο βρε φυσαλίδακι θα κόψει πολύ αερα!!!

Εχει και μπαλκονόπορτα το δωμάτιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι το δωματιο της μικρης εχει μονο παραθυρο...απλα θεωρησα οτι ειναι πιο ομοεφο απο τα σιδερα...

κατι μου ελεγε ο αντρας μου οτι μπορει να πουμε στον ξυλουργο να μας το κανει αποσπωμενο..δηλαδη να μπορουμε να το βγαζουμε μονο εμεις για να αεριζουμε καλα το δωματιο και αν το ξαναβαζουμε...ξερω εγω μωρε...τι λες;

Link to comment
Share on other sites

οχι το δωματιο της μικρης εχει μονο παραθυρο...απλα θεωρησα οτι ειναι πιο ομοεφο απο τα σιδερα...

κατι μου ελεγε ο αντρας μου οτι μπορει να πουμε στον ξυλουργο να μας το κανει αποσπωμενο..δηλαδη να μπορουμε να το βγαζουμε μονο εμεις για να αεριζουμε καλα το δωματιο και αν το ξαναβαζουμε...ξερω εγω μωρε...τι λες;

 

Και το φως θα μπαίνει ή θα ανοιγεις φως μερα μεσημερι;

Link to comment
Share on other sites

οπως το σκεφτομαι θα μπαεινει φως αλλα σιγουρα δεν θα ειναι οπως αν δεν υπηρχε καθολου...ξερω εγω....θα πρεπει να μιλησω με τον ξυλουργο για να δω αν μπορει να κανει πολυ λεπτες τις εσοχες του ξυλου για καλυτερο φωτισμο...αλλιως θα βαλω μια σιδερια οσο γινεται πιο κομψη και τελειωσε η δουλεια...το παιδι να ειναι προστατευμενο....μονο αυτο με νοιαζει...

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο ειναι να βάλεις πλέγμα ψηλό (εγώ έχω πράσινο) στα κάγκελα και πάνω από τα κανονικά κάγκελα να βάλεις τα πλαστικά κάγκελα της protex και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν μπεις στο google και δώσεις το όνομα μπορεί να σου βγάλει τηλέφωνο. Διαφορετικά θα το δω εγώ - το γράφει πάνω στα κάγκελα - και θα στο πω αύριο. Εγώ έχω σωθεί με αυτή την λύση. Απλά τώρα που είναι καλοκαίρι αυτοί πνίγονται στην δουλειά και μπορεί να ραντεβού σου να αργήσει να γίνει. Με το πλέγμα δεν μπορεί να πετάξει τίποτα κάτω στο δρόμο ούτε να ανεβεί πουθενά. και με τα κάγκελα είναι τελειωμένη υπόθεση!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στα μπαλκόνια έχουμε τα μπαμπού εδώ και χρόνια γιατί έχουμε περίεργους γείτονες...

Δυστυχώς όμως για τα μωρά δεν είναι καλή ιδέα. 1.τα συρματάκια καμιά φορά προεξέχουν και είναι επικίνδυνα. 2. τα μωρά σκαλίζουν τα μπαμπού και κόβουν κομμάτια 3. δεν βλέπουν έξω και, τουλάχιστον τα δικά μου παιδιά, αναζητούν άλλους τρόπους π.χ. καρέκλες κλπ...

Βέβαια στο μπαλκόνι δεν είναι ποτέ μόνες τους, αλλά όπως και να το κάνεις...

Επίσης μια ιδέα είναι οι τέντες που μπαίνουν κάθετα στο μπαλκόνι και είναι από διάφανο πλαστικό. Ούτε μπορεί να πετάξει κάτι απέξω, ούτε βροχή μπαίνει, και ελπίζω ότι ούτε παιδί θα μπορεί να κάνει σκανταλιά. Έχουμε θέμα με το μπαλκόνι στο παιδικό με τη βροχή και ετοιμαζόμαστε να βάλουμε τέτοια τέντα... Μόλις έχω εντυπώσεις θα σας πω.

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΑΜΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ.Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ 3 ΕΤΩΝ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΠΟΤΕ.Ο ΜΙΚΡΟΣ,ΠΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΤΗΝ ΣΤΡΑΤΑ,ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΠΛΗΣΙΑΖΕ ΤΟΥ ΕΙΠΑ 3-4 ΦΟΡΕΣ ΜΗ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

μιλησα πριν λιγο με αυτη την εταιρια την protex σχετικα με τις προεκτασεις και μου ειπαν οτι εχουν σε 2 μεγεθη..το ενα 40εκ. και στοιχιζει 23ευρω +φπα το μετρο μαζι με την τοποθετηση και το αλλο 45εκ. και στοιχιζει 26ευρω +φπα το μετρο μαζι με την τοποθετηση...

αυτα τα νεοτερα...για κατι τετοιο σκεφτομαστε για τα καγκελα της βεραντας γιατι μου φαινεται το πιο ασφαλες..αν και πολυ ακριβο γιατι εχω αρκετα μετρα βεραντα...

 

για το παραθυρο που σας ελεγα, αν δεν κανω το καφασωτο..την ξυλινη κατασκευη δηλαδη παιζει να κανω μια αλλη αποσπωμενη κατασκευη απο πλεξι γκλας για να μην χασει το δωματιο το φυσικο του φως...αυτα..

 

σας ευχαριστω ολες για τις σκεψεις σας..

Link to comment
Share on other sites

Sorry νόμιζα ότι μιλάς για βεράντα. Εγώ τα έχω βάλει στα κάγκελα στην βεράντα του σπιτιού. Είναι λίγο τσουχτερά αλλά η ασφάλεια των παιδιών μας είναι ανεκτίμιτη

Link to comment
Share on other sites

Ομως βρε φυσαλιδα αφου δεν ειναι δικο σου το σπιτι πρεπει να ενημερωσεις τον ιδιοκτητη κ να τον ρωτησεις αν συμφωνει και φυσικα φευγωντας θα πρεπει ή να τα αφησεις ολα εκει, η να αποκαταστησεις τις ζημιες που θα γινουν πχ απο τις τρυπες που θα ανοιχτουν. εισαι σιγουρη οτι θες να μπεις σε τετοια εξοδα?

Μηπως ειναι καλυτερο να μαθεις στο παιδακι σου τι πρεπει και τι δεν πρεπει να κανει?

και εμεις στο παιδικο εχει παραθυρο (3 μετρα αλλα παραθυρο) και παρολο που ο χαρης σκαρφαμωνει παντου εκει δεν παει.. Απλα γιατι ποτε δεν ειχε δει κανεναν να πηγαινει εκει, δεν εχω τιποτα εκει να του τραβηξει την προσοχη.

και στο μπαλκονι δεν βγαινει ποτε μονος του. Απλα τα πραγματα.. Αμα πχ παω τουαλετα απλα κλειδωνω τα παντα κ μετα παω..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

dora μου καλημερα!

συμφωνω με αυτα που λες και ετσι προσπαθω να μαθω το παιδι μου, να καταλαβαινει δηλαδη ποιο ειναι το σωστο να κανει ΑΛΛΑ....υπαρχει αυτο το αλλα...ειναι ενα παιδακι κοντα στα 2μιση, πολυ ζωηρο, που πραγματικα δεν μπορεις οσο και να του εχεις μιλησει να το εμπιστευτεις 100%..οπως και ολα τα παιδακια αυτης της ηλικιας φανταζομαι....

μιλησα με τον ιδιοκτητη και σχετικα με το παραθυρο οτι κατασκευη κανουμε θα την χρεωθει ο ιδιος εφοσον θα μεινει στο σπιτι του αφου φυγουμε, το συμφωνησε αυτο..

για τα καγκελα της βεραντας αν βαλουμε τελικα τα προσθετα, αυτα βιδωνουν και βγαινουν ευκολα μετα και προσαρμοζονται και στην επομενη βεραντα που θα εχω, εννοειται πως οτι γινει στο καγκελο θα το φτιαξουμε εμεις οταν παραδωσουμε το σπιτι...

οσο για τα εξοδα ειλικρινα αν και δεν μου περισσευουν δεν με νοιαζουν...οταν προκειται για την ασφαλεια του παιδιου θα βρω το καλυτερο προιον κι ας ειναι πανακριβο...τιποτα δεν παει χαμενο εξαλλου....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...