Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αδεια εγκυμοσυνης στο δημόσιο από την αρχή


Recommended Posts

Γεια σας, είμαι δημ υπάλ 7 χρόνια. Είμαι έγκυος μπαίνω στο 2ο μήνα. Θέλω να πάρω από τώρα άδεια, καθώς υπάρχουν πολλά προβλήματα στη δουλειά μου με πολλά άτομα ηλικιωμένα και συνήθως ασθενείς. Τι άδεια μπορώ / πρεπει να πάρω κ με ποια διαδικασία? Έχει αλλάξει κάτι στο νόμο πρόσφατα?

Όποια γνωρίζει κ έχει εμπειρία παρακαλώ ας με βοηθήσει! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Sinnefoula, καταρχήν συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου.....όσον αφορά τις άδειες (πριν τις κανονικές τοκετού και λοχείας) ναι μπορείς να πάρεις αναρρωτικές....αν δεν έχεις κάνει καθόλου χρήση των αναρρωτικών αδειών που δικαιούσαι κάθε χρόνο, έχεις 7 μήνες για αναρρωτική άδεια....τις άδειες μπορεί να τις γράφει ο γιατρός σου, αν είναι ιδιώτης θα χάνεις μηνιαίως το πριμ παραγωγικότητας ( είναι γύρω στα 70-90 ευρώ??δεν θυμάμαι καλά)....αν είναι γιατρός απο δημόσιο νοσοκομείο τότε δεν κόβεται το πριμ.....σε περίπτωση τώρα που έχεις "ξοδέψει" κάποιους μήνες αναρρωτικής παλιότερα θα μπορούσες να πάρεις άδεια απο διευθυντή δημόσιου νοσοκομείου (αρκει να τον ξέρεις βέβαια ή να σε παρακολουθεί) και η άδεια αυτή θα "χρεωνόταν" ως ειδική άδεια εγκυμοσύνης και θα ήταν άσχετη με τις υπόλοιπες αναρρωτικες που έχεις πάρει.....η διαδικασία είναι απλούστατη, σου γράφει την άδεια ο γιατρός σε χαρτί με υπογραφή και σφραγίδα του και απλά την προσκομίζεις στο γραφείο προσωπικού της υπηρεσίας σου, οι άδειες τετοιου τύπου είναι 30 ημερών κάθε φορά.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Maraki καλησπέρα,

 

σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! :D Μια ερώτηση: υπάρχει κάποια εγκύκλιος ή κάτι άλλο που να αναφέρει αυτά, ώστε να μπορώ να τα δείξω στην υπηρεσία μου? Γιατί δεν με πειράζει να μου κόψουν το επίδομα των 100Ε αρκεί να μην χρειαστεί να βρω Δ/ντή νοσοκομείου. Αλλά φοβάμαι μήπως απαιτήσουν τη σφραγίδα (ασχέτως περικοπής) για να δυσκολέψουν τα πράγματα.

Αλλιώς φαίνονται βατά όλα όσα μου λες...

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

οι αναρρωτικές κατα την εγκυμοσύνη λόγω προβλήματος στην κύηση χορηγούνται κανονικά και με το νόμο τόσο στον δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα, στο δημοσιουπαλληλικό κώδικα κάπου το αναφέρει αλλά δεν θυμαμαι λεπτομέρειες....η σφραγίδα του διευθυντη νοσοκομειου είναι απαραίτητη μόνο εαν έχεις ξεπεράσει το χρόνο αναρρωτικών που δικαιούσαι στο σύνολο....

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalhmera sinefoula...ki egw dimos.upallilos eimai ki ekana xrisi adeias as8eneias 2 minwn.apla pernas ka8e mina epitropes kai ksexnas ta extra epidomata an perneis apo tin douleia sou.To mono pou8a plirwnesai einai o vasikos mis8os sou kai auton 8a ton perneis apo tin ipiresia sou apo to ika den 8a pareis ka8olou xrimata.Esy 8a pernas ka8e mina epitropi i analoga ti as8eneia 8a sou grafei o giatros 8a pigainei kapoios allos sto ika na kata8etei ta xartia sou.

to mono pou 8elei einai na sou grafei kapoios giatros tou ika tin adeia sou.Emena i giatros moy einaikai se nosokomeio tou ika kai mou egrafe tin adeia ,pigaina stin ipiresia moy edina to xarti tis adeias, i ipiresia moy ekleine rantevou me to ika gia na perasw epitropi kai meta ta xartia ta kanonizane autoi egw apla ka8 1 kai 15 plirwnomoun mono ton mis8o mou.ayta

 

Link to comment
Share on other sites

φωτεινή στο ικα γιατί?? αφου δεν έχουμε καμια σχέση με την ασφάλιση του ίκα και απ'οσο γνωρίζω έχουμε δικες μας υγιειονομικές επιτροπές.....άσε που δεν ξέρω ούτε μια κοπέλα απο το δικό μου χώρο τουλάχιστον να την έχουν καλέσει απο επιτροπή...

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ο δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας (Νόμος 3528/2007) προβλέπει όλες τις σχετικές άδειες.

Ρίξε μια ματιά στον παρακάτω σύνδεσμο:

http://www.gsev.gr/data/nom/adeies/main_adeies%203528.html

 

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...

Χαμομηλάκι πήρα το πμ σου... σ ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, έχεις δίκιο..και βέβαια θα τα λέμε, πάντως αρχίζω να ηρεμώ!!

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις ευχές.. σήμερα πήγα στην περίθαλψη κ μου είπαν ότι μπορώ ή απο ιδιώτη με υπογραφή του Ιατρ Συλλόγου ή από δημόσιο με υπογραφή κ Δ/ντή. Το πρώτο είναι πιο εύκολο, οπότε βρήκα πιστεύω τη λύση.

Να στε καλα όλες-όλοι!

Link to comment
Share on other sites

φιλη μου συνοδος σε ασθενοφορο του εκαβ εκανε εικονικη εισαγωγη σε δημ. νοσοκ. για δυο μερες λογο επαπιλουμενης και καλα και επερνε 1μηνα αδεια καθε φορα απο την αρχη της εγκυμοσυνης αλλα ο γιατρος της ηταν και στο νοσοκ. και επρεπε να παει για δυο μερες εκει,κατι που δεν την πειραζε γτ ηταν το 1ο της δεν ειχε υποχρεωσεις αλλες και γνωριζε και κοπελες.παντος η δουλεια της γινοταν

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...