Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γρομπαλάκι στο λαιμό


Recommended Posts

κοριτσακια μου σας ευχαριστω πολυ με ηρεμησατε. σημερα ειναι μικροτερο αλλα ψιλαφατε ακομα.

η μεγαλη μου κορη το απεκτησε σε ηλικια 18 μηνων με πολυ πυρετο , νοσοκομειο με ενδοφλεβια αντιβιωση κλπ, το εχει ακομα αλλα ποτε δεν ειχε προβλημα μονο οταν κρυωνει φουκωνει και μετα ξεφουσκωνει!!

αντε περαστικα μας!!!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και η κόρη μου (6 χρονων) και εγω εχουμε ένα γρομπαλακι στο λαιμό, και μας ειπαν ότι ειναι ενας μικρός αδενας λιγο φουσκωμενος χωρίς να δημιουργει πρόβλημα. Μονο όταν αρρωσταινουμε φουσκωνει περισσότερο. Σε εμένα δε φουσκώνει και λιγο ενοχλεί ακόμη και όταν κουράζομαι. Αν κρίνω απο εμενα 40 χρόνια δεν μου εκανε κακο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Παιδιά δεν ξέρω αν πρέπει να γράψω εδώ διότι είναι στα νεογνά και ο δικός μου είναι 4,5 ετών

χθες ψηλάφισα ένα τέτοιο γρομπολάκι στο λαιμό του το οποίο όταν το πειράζω τον πονάει...από όσα έχω διαβάσει μέσα στο φόρουμ δεν είδα κάπου να αναφέρεται ότι τους πονάει..

Κάποια ίωση φέτος δεν πέρασε...

Να απευθυνθώ στον παιδίατρο ή στον χειρούργο ?

:(

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Dalia

 

Η διαφορική διάγνωση περιλαμβάνει εκτός των πρησμένων λεμφαδένων, κύστεις και βραγχιακά συρίγγια ανάλογα με την εντόπιση.

 

Η απλή κλινική εξέταση σε συνδυασμό με ένα ανώδυνο και χωρίς ακτινοβολία υπερηχογράφημα θέτει στις περισσότερες περιπτώσεις τη διάγνωση.

 

θα χαρώ να σας βοηθήσω εάν το επιθυμείτε.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου 18,5 μηνων εχει και εκεινη μερικα γρομπαλακια στον αυχενα τα οποια ειχαμε δει περσι στους 6 μηνες σε υπερηχο, μου παν να μην ανησυχω και να τα παρατηρω, μεγαλωνοντας αυτα παραμενουν και μεγαλωνουν αναλογικα και θα την παω για υπερηχο και φετος για να χω μετρο συγκρισης..

 

πρωτα απο ολα δεν καταλαβαινω γιατι υπαρχουν και απο που προερχονται (τα χει εκ γενετης) και κατα μεσο ορο ποια ειναι η εξελιξη της καταστασης αυτης

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα, έχω ένα μωράκι 1 μηνα περιπου και παρατηρησα οτι στη βάση του κεφαλιου του στην αριστερη πλευρα στο υψος του αυτιου εχει ενα γρομπαλακι σαν λιπωμα. Ειναι κατω απο το δερμα και κινειται με την ψηλάφηση. Ξέρει κανείς τι μπορει να ειναι;;

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις. Εχει κι ο δικος μου 2-3 στο ιδιο σημειο και η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι τα αντισωματα που εχει και να μην τους δινω σημασια, κατα καιρους θα βρισκω τετοια καρουμπαλακια στο κεφαλι του και πρεπει να τα εχει γιατι σημαινει οτι εχει αντισωματα. Ρωτα και την παιδιατρο για να σου φυγει η ιδεα.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πισω απο το αυτι και ευθεια προς τα κατω τα γρομπαλακι που πιανεις ειναι στους λεμφαδενες και δεν ειναι κατι κακο .Απο οσο ξερω αυτο ειναι ο ρολος τους.Παρε φυσικα και τη γνωμη του γιατρου να στο εξηγησει επιστημονικα για να μην πω καποια ανακριβεια.Παντως μην σε ανησυχει.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επειδή είναι κοντά στους λεμφαδένες (ή οι ίδιοι οι λεμφαδένες) καλό είναι να το πεις στον παιδίατρο. Ενδεχωμένως δεν είναι τίποτα αλλά σε περίπτωση που είναι ερεθισμένοι οι λεμφαδένες καλό είναι να το κρίνει ο ίδιος. Να ξέρεις, γενικά, ότι την περίοδο της οδοντοφυΐας δικαιολογήται να είναι ερεθισμένοι οι λεμφαδένες σε κάποιο βαθμό. Επειδή όμως δεν είμαι γιατρός κι απλώς σου μεταφέρω ότι μου είπε η γιατρός μου την τρίτη φορά που είδε την κόρη μου, καλό είναι να το δει ο γιατρός σας.

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε και εμείς και οχι μόνο ένα.Οταν το ανακάλυψα ήταν 2 μηνών.Το είδε η παιδίατρος μας και είπε ότι δεν είναι τίποτα αλλά καλό θα ήταν κάποια στιγμή να τη δει και ένας χειρούργος.Εκλεισα ραντεβου στο Παίδων και την πήγα.Μας είπαν όντως ότι δεν είναι τίποτα και ότι έχει περισσότερα από όσα ψηλαφίζαμε εμείς.Μίλα με την παιδίατρο σου

για να είσαι σίγουρη

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, οχι δεν ειναι σε λεμφαδενα ειναι οριζοντιως στο υψος του αυτιου οχι καθετως, μιλησα και με παιδιατρο μου ειπε να μην ανησυχω, ειναι λιπωματα που φευγουν καποια στιγμη μονα τους. θα το παρακολουθω! βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Elenelen

 

 

Η διάκριση ανάμεσα σε λεμφαδένα και λίπωμα είναι δύσκολη με μόνη την κλινική εξέταση. Φυσικά σε καμμία από τις 2 περιπτώσεις δεν υπάρχει ακόμη ένδειξη για οποιαδήποτε παρέμβαση. Απλή παρακολούθηση και υπερηχογραφικός έλεγχος εάν διογκωθεί άνω του 1 εκατοστού σε διάμετρο.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...
  • 5 months later...

οταν ο γιος μου ηταν 10 ημερων ανακαληψα στο πισο μερος του κεφαλιου του ενα κομπακι στο μεγεθος φακης πηρα την παιδιατρο και μου ειπε μην ανοισηχεις ειναι λεμφαδενας και οτι οταν χρονισει θα φυγει ομως ο μηκρος εχει γινει 15 μηνων και το γρομπαλακι εχει μεγελωσει αρετα οσο ενα ρεβηθη περιπου τι να κανω η γιατρος λεει μην ανοισηχεις αλλα εχω σκασει

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

οταν ο γιος μου ηταν 10 ημερων ανακαληψα στο πισο μερος του κεφαλιου του ενα κομπακι στο μεγεθος φακης πηρα την παιδιατρο και μου ειπε μην ανοισηχεις ειναι λεμφαδενας και οτι οταν χρονισει θα φυγει ομως ο μηκρος εχει γινει 15 μηνων και το γρομπαλακι εχει μεγελωσει αρετα οσο ενα ρεβηθη περιπου τι να κανω η γιατρος λεει μην ανοισηχεις αλλα εχω σκασει

εχω κι εγω ενα γρομπαλακι στο πισω μερος του κεφαλιου απο τοτε που γεννηθηκα, μαζι με το κεφαλι μου μεγαλωνε κι αυτο, αλλα δεν το εψαξα ποτε γιατι ενα τετοιο ειχε κι ο παππους μου ακριβως στο ιδιο σημειο.

για το δικο σου παιδακι η παιδιατρος πως κατεληξε σ αυτο το συμπερασμα? εκανε εξετασεις στο παιδι ή ετσι στο ειπε? πηγαινε καλυτερα στο παιδων και ψαξτο περισσοτερο γιατι ποτε δεν ξερεις, κατα πασα πιθανοτητα δεν ειναι τιποτα αλλα καλο ειναι να αποκλεισεις αλλα ενδεχομενα και να μεγαλωνεις το παιδι σου χωρις αγχος.

Link to comment
Share on other sites

το πιανει η παιδιατρος καθε φορα που παμε για εμβολιο κ επειδη δεν ειναι σταθερο αλλα κουνιετε μου ειπε οτι ειναι λεμφαδενας ειχε κ ο ανηψιος μου κ του εφηγε το δηκο μας δεν φευγει μεγαλωνει μαλλον θα το παω σε παιδοχειρουργο να το δει αλλα στο κιλκις δεν εχει πρεπει να ψαξω θεσσαλονικη δεν ξερω :oops:

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειμαι 20 χρονων και επιασα τυχαια ενα γρομπαλακι στο λαιμο απο τα πλαγια προς τα πισω. κινειται καπως. εκανα εντονη γυμναστικη μετα απο καιρο και ειχα πιαστει στην αριστερη πλευρα οπως και λιγο στο λαιμο. πιστευεται οτι ειναι κατι ανησυχητικο?> δεν εχω περασει καποιο κρυωμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα.χθες επιασα τυχαια στην κορη μου 3 χρονων , ενα γρομπαλακι πισω ακριβως απο το αυτι το οποιο δεν κινειται και ειναι στο μεγεθος περιπου(λιγο πιο μικρο) ρεβυθιου. δεν την ποναει αλλα ανησυχησα. πηρα τον παιδιατρο τηλεφωνο και μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα ισως μια κυστη.εχει κανεις ανάλογη περιπτωση? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εμενα η κορη μου γεννηθηκε με τετοια μιξρα ογκιδια στους λεμφαδενες πλαγια του αυχενα και καπως εχουν υποχωρησει τωρα στα 3 της..το παρακολουθουμε υπερηχογραφηματικα. Οταν περναει ιωσεις διογκωνονται ισως λοιπον να συμβαινει αυτο στο παιδακι..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα!

Χθες ειδα κ εγω ενα γρομπαλακι στο λαιμο του μεγαλου μου γιου(μπροστα στο λαιμο εκει που ειναι το μηλο του αδαμ.)

κουνιεται, δεν ποναει το παιδι, ουτε το ενοχλει στην καταποση κ πηγαμε στο νοσοκομειο.

Καναμε υπερηχο, ειναι 1 εκ. κ στη διαγνωση γραφει κυστικο μορφωμα με περιεχομενο?συμπαγης αλλοιωση/λεμφαδενας? κ συστηνει επανεξεταση--την τεταρτη θα παμε παλι--αν κ ολοι οσοι ρωτησα παιδιατροι(2 τον ειδαν)κ στον υπερηχο ηταν 2 γιατροι, αν πρεπει να ανησυχω, ολοι ειπαν δεν ειναι τιποτα θα φυγει....εγω ομως....αγχωθηκα παρα πολυ.Ο παιδιατρος ειπε ειναι απο κρυωμα κ θα περασει, αν δεν φυγει μεχρι την τεταρτη να ξαναπαμε.....

Αυριο θα τον παω κ σε ΟΡΛ κ την τριτη θα κανουμε κ μια γενικη αιματος(1 φορα το χρονο κανουμε) κ την τεταρτη μακαρι να εχει φυγει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Χθες ειδα κ εγω ενα γρομπαλακι στο λαιμο του μεγαλου μου γιου(μπροστα στο λαιμο εκει που ειναι το μηλο του αδαμ.)

κουνιεται, δεν ποναει το παιδι, ουτε το ενοχλει στην καταποση κ πηγαμε στο νοσοκομειο.

Καναμε υπερηχο, ειναι 1 εκ. κ στη διαγνωση γραφει κυστικο μορφωμα με περιεχομενο?συμπαγης αλλοιωση/λεμφαδενας? κ συστηνει επανεξεταση--την τεταρτη θα παμε παλι--αν κ ολοι οσοι ρωτησα παιδιατροι(2 τον ειδαν)κ στον υπερηχο ηταν 2 γιατροι, αν πρεπει να ανησυχω, ολοι ειπαν δεν ειναι τιποτα θα φυγει....εγω ομως....αγχωθηκα παρα πολυ.Ο παιδιατρος ειπε ειναι απο κρυωμα κ θα περασει, αν δεν φυγει μεχρι την τεταρτη να ξαναπαμε.....

Αυριο θα τον παω κ σε ΟΡΛ κ την τριτη θα κανουμε κ μια γενικη αιματος(1 φορα το χρονο κανουμε) κ την τεταρτη μακαρι να εχει φυγει!

 

 

αφου κινητοποιηθηκες τοσο γρηγορα και σχολαστικα δεν σου μενει παρα να περιμενεις.. ενημερωσε μας τελικα τι απεγινε..

 

περαστικο να ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Χθες ειδα κ εγω ενα γρομπαλακι στο λαιμο του μεγαλου μου γιου(μπροστα στο λαιμο εκει που ειναι το μηλο του αδαμ.)

κουνιεται, δεν ποναει το παιδι, ουτε το ενοχλει στην καταποση κ πηγαμε στο νοσοκομειο.

Καναμε υπερηχο, ειναι 1 εκ. κ στη διαγνωση γραφει κυστικο μορφωμα με περιεχομενο?συμπαγης αλλοιωση/λεμφαδενας? κ συστηνει επανεξεταση--την τεταρτη θα παμε παλι--αν κ ολοι οσοι ρωτησα παιδιατροι(2 τον ειδαν)κ στον υπερηχο ηταν 2 γιατροι, αν πρεπει να ανησυχω, ολοι ειπαν δεν ειναι τιποτα θα φυγει....εγω ομως....αγχωθηκα παρα πολυ.Ο παιδιατρος ειπε ειναι απο κρυωμα κ θα περασει, αν δεν φυγει μεχρι την τεταρτη να ξαναπαμε.....

Αυριο θα τον παω κ σε ΟΡΛ κ την τριτη θα κανουμε κ μια γενικη αιματος(1 φορα το χρονο κανουμε) κ την τεταρτη μακαρι να εχει φυγει!

Είναι σύνηθες πολλές φορές σε ιώσεις να πρήζονται οι λεμφαδένες χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα,Μην ανυσηχείς όλα θα πάνε καλά:)

WNQ3p2.png

 

dev173pb___.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...