Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γρομπαλάκι στο λαιμό


Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμεις τελικα καναμε εναν προληπτικο υπερηχο στην αυχενικη και τραχηλικη περιοχη και μας ειπε οτι εχει χαρακτηρα αντιδραστικης λεμφαδενιτιδας η οποια δεν ειναι ανησυχητικη και δεν υπαρχει λογος να την παρακολουθουμε στενα εκτος αν διαπιστωσουμε αλλαγη στη μορφολογια και κυριως να μην παρει μορφη εξογκωματος..ισως να φυγει με τα χρονια ισως και οχι χωρις να σημαινει κατι.

Η παιδιατρος λεει οτι αυτα δημιουργουνταισ υνηθως κατα τη διαρκεια του τοκετου λογω της πιεσης αλλα δεν με πειθει ως εξηγηση, μαλλον δεν εχουν καποια συγκεκριμενη εξηγηση..ωστοσο εμεις σαν γονεις θα το παρακολουθουμε και ισως μετα απο κανα χρονο να ξανακανουμε εναν υπερηχο να δουμε το μεγεθος με τη προοδο αναπτυσεται..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα!αγγιζοντας τον μικρο στην περιοχη κατω απο το αυτι σχεδον στο σβερκο ενιωσα κατι σκληρο εσωτερικα σαν μικρο αμυγδαλο..τηλεφωνοντας στον παιδιατρο μας καθησυχασε οτι προκειται για αδενες και ειναι ενα συχνο φαινομενο στα μωρα και οτι δεν χρειαζεται καμια περαιτερω ενεργεια..τηλεφωνησαμε και σε εναν δευτερο γιατρο για μια δευτερη γνωμη..πανω κατω μας ειπε τα ιδια και μας το ονομασε ως ινωμα..μας ειπε οτι θα μαλακωσει μονο του και να μην ανησυχουμε..σας εχει συμβει η εχετε ακουσει κατι παρομοιο;

Link to comment
Share on other sites

Samantha1gr καταρχήν καλησπέρα! Δεν έχω εμπειρία από τη μικρή μου, γιατί εκτός από τη γνωστή δροτσίλα (που και πάλι είναι επιφανειακή και όχι εσωτερικά σαν αυτό που βρήκες στο γιο σου), δεν μου έχει εμφανίσει κάτι! Ήθελα να σου πω όμως να μην ανησυχείς από τη στιγμή που και οι δυο παιδίατροι σου έδωσαν την ίδια απάντηση, πιστεύω πως αν ήταν κάτι ανησυχητικό θα σου ζητούσαν να το εξετάσουν το παιδί και δεν θα έδιναν γνωμάτευση από το τηλέφωνο! Πάντως κάτι τέτοια όπως τα περιγράφεις έβγαζα εγώ στην εφηβεία, πίσω από τα αυτιά μου, κάθε φορά που έβαζα ψεύτικα σκουλαρίκια γιατί είχα πολλές τρύπες (4 στο αριστερό, 5 στο δεξί :αυτό θα πεί αντιδραστική εφηβεία..αχ καημένη μου μανούλα! :D )! Βέβαια αυτά είναι άσχετα από αυτά που βγάζει ο γιός σου, οπότε μην ανυσηχείς!

Περαστικά στο μικρούλι σου!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Samantha1gr καταρχήν καλησπέρα! Δεν έχω εμπειρία από τη μικρή μου, γιατί εκτός από τη γνωστή δροτσίλα (που και πάλι είναι επιφανειακή και όχι εσωτερικά σαν αυτό που βρήκες στο γιο σου), δεν μου έχει εμφανίσει κάτι! Ήθελα να σου πω όμως να μην ανησυχείς από τη στιγμή που και οι δυο παιδίατροι σου έδωσαν την ίδια απάντηση, πιστεύω πως αν ήταν κάτι ανησυχητικό θα σου ζητούσαν να το εξετάσουν το παιδί και δεν θα έδιναν γνωμάτευση από το τηλέφωνο! Πάντως κάτι τέτοια όπως τα περιγράφεις έβγαζα εγώ στην εφηβεία, πίσω από τα αυτιά μου, κάθε φορά που έβαζα ψεύτικα σκουλαρίκια γιατί είχα πολλές τρύπες (4 στο αριστερό, 5 στο δεξί :αυτό θα πεί αντιδραστική εφηβεία..αχ καημένη μου μανούλα! :D )! Βέβαια αυτά είναι άσχετα από αυτά που βγάζει ο γιός σου, οπότε μην ανυσηχείς!

Περαστικά στο μικρούλι σου!

 

σε ευχαριστω πολυ.και εγω κατι αναλογο πιστευω.απλα ηθελα να δω αν και καποια αλλη ειχε παρομοια εμπειρια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

min anusixeis ka8olou!!!etsi antedrasa ki egw otan to epiasa stin kori mou!!!!piga se duo giatrous kai oi duo to idio pragma pou eipan kai se sena mou eipan!!!min agxwnesai, adenes einai!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Η κόρη μου είναι 65 ημερών και σήμερα ψηλάφισα ένα γρομπαλάκι στο λαιμό της, 2 εκατοστά κάτω από το λοβό του αυτιού. Την άλλη εβδομάδα θα πάμε σε παιδοχειρούργο για να δει την ομφαλοκήλη της και θα του δείξω και αυτό.

αλλά μέχρι τότε......γνωρίζετε κάτι????

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο μικρος μου εχει πρησμενους αδενες στο σημειο που λες κι ας ειναι 2 ετων τωρα. παντα τους δειχνω στην παιδιατρο και μου λεει οτι ειναι αδυνατουλης γι'αυτο φαινονται κι οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο. ισως να ειναι το ιδιο και σε σενα.

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ το ανακάλυψα γύρω στου 3μήνες αφού γεννήθηκε. Δεν ξέρω αν το είχε απο όταν γεννήθηκε αλλα το ανακάλυψα τότε:oops: Το έχει κάτω απο το μπρατσάκι του κοντά στην μασχάλη . Φοβήθηκα αλλα το ψηλαφισε ο γιατρός και μου είπε να μην ανησυχώ γιατί δεν είναι στην μασχάλη και ότι είναι λίπωμα. Μου είπε ότι θα φύγει με το καιρό απλά να το προσεχω να μην μεγαλώσει και να μην κοκκινήσει. Τώρα το μωρό ειναι 9μηνών και είναι σταθερα εκεί χωρίς καμια αλλαγή . Μου είπε οτι οταν χρονισει να τον δει ενας παιδοχειρουργος αλλα δεν ειναι τίποτα μου ειπε . Θα δουμε.......

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ tzia ΜΟΥ,

ΕΧΩ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΤΗΣ,

ΕΙΝΑΙ 1 ΕΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΕΝΑ ΣΤΟΝ ΠΟΠΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΒΓΑΛΕ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΣΤΟΝ ΛΑΙΜΟ.

ΤΟ ΕΙΔΕ ΠΑΙΔΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΙΜΑΓΓΥΩΜΑ (ΑΝ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΣΩΣΤΑ)

ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ.

ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΘΑ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΑ.

ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΥΧΑΣΕ..

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ..

ΚΑΛΑ ΝΕΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ...

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα έχει πίσω απο το αυτί και χαμηλά κατω πίσω στο κεφάλι και μου είπε η παιδίατρος ότι μάλλον πρέπει εγω να περασα κάποια ίωση στην εγκυμοσύνη . Όταν ήταν 2μηνών το ανακάλυψα κι εγώ

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω η ιδιααααα,δεν ειναι τιποτα αδενας ειναι..κ εμεις ειχαμε τρομαξει κ τρεχαμε σε γιατρους κατω απο το αυτι στη μεση του λαιμου.αμα γερνω φαινεται πιο πολυ και ειναι καρουμπαλο οχι γρομπαλακι..μη στεναχωριεσαι καλο μου....

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καταλαβαίνω τις ανισυχίες σας.Και εμένα ο γιος μου ο μεγάλος 10 ετών σήμερα ,έχει ένα καρουμπαλάκι πίσω από το αυτί εδώ και 4 χρόνια.Τι εξετάσεις ιίματος του έχω κανει δε λέγεται και πριν απο 15 μάρες του έκανα και υπέρηχο.Ολοι μου λένε να μην φοβάμε αλλά μπορεις!!!!!!Είναι στους λεμφαδέδες υπόλοιπο από μία ίωση.....μου έχουν προτείναι πολλοί γιατροι να το αφαιρέσω,άλλοι να πάρω κομμάτι για βιοψία και αλλοι μου λένε ότι να μην το πειράξω καθόλου απλα να το παρακολουθώ και μια φορά τον χρόνο να κάνω υπέρηχο για να δω τυχών μεταβολές.

Ποιόν να πιστέψεις??????Εχω παντως ακούσει πολλές περιπτώσεις παιδιών που έχουν τέτοια καρουμπαλάκια μετά από ιώσεις...........

Link to comment
Share on other sites

Κλαρα τωρα που τολε,τοτε ειχα περασει ενα πολυ σοβαρο κρυωμα,το θυμαμαι γιατι ηταν η τελευταια φορα που κρυωσα τοσο πολυ,επι μια βδομαδα 40.παντως δεν ειναι τιποτα..

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

Μολις πριν λιγο ανακαλυψα ενα γρομπαλακι σε μεγεθος ρεβυθιου στο πλαινο μερος του λαιμου της μπεμπας μου. το πιεσα δεν εδειξε να δυσανασχετει αρα δεν ποναει, και ουτε δειχνει να εχει κατι.

αγχωονομαι παρα πολυ και δεν μπορω να βρω και την παιδιατρο.

εχετε καμια ιδεα τι μπορει να ειναι ????

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ.ΚΟΙΤΑ ΕΑΝ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΗ?ΑΛΛΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΧΕΙ?ΠΧ. ΠΥΡΕΤΟ?

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΝΕ ΕΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ.

ΑΥΤΗ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΘΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΕΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΕΙ Η ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ( ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΑΜΕΣΑ).

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειχε προσφατα συναχι ή ηταν αρρωστη γενικότερα; Και εμεις εχουμε ένα εδω και πολύ καιρό και ειναι απο τις πολλές μυξουλες που ειχε. Ο παδιατρος αν το πιασει καταλαβαινει.

Link to comment
Share on other sites

κοκκινη δεν ειναι η περιοχη ουτε πυρετο εχει περασαμε πριν μια βδομαδα ενα συναχακι αλλα τωρα ειναι καλα. τωρα που το ξαναπιανω εχει μειωθει αισθητα:-D . μακαρι μεχρι το πρωι να εχει φυγει!!!! ειναι δυνατον να φουσκωνει και να ξεφουσκωνει ετσι????

καλου κακου βεβαια τη δευτεραλε να παω για ενα υπερηχο.

Link to comment
Share on other sites

κοκκινη δεν ειναι η περιοχη ουτε πυρετο εχει περασαμε πριν μια βδομαδα ενα συναχακι αλλα τωρα ειναι καλα. τωρα που το ξαναπιανω εχει μειωθει αισθητα:-D . μακαρι μεχρι το πρωι να εχει φυγει!!!! ειναι δυνατον να φουσκωνει και να ξεφουσκωνει ετσι????

καλου κακου βεβαια τη δευτεραλε να παω για ενα υπερηχο.

ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΕΤΙΓΡΑΦΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΗ ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΑΡΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΑΧΑΚΙ .

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΙΩΘΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ . ΠΑΡΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΠΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΟΔΗΓΙΕΣ. ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ. ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.:-P

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...