Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

CMV αντισώματα IGG και IGM Κυτταρομεγαλοιός


Recommended Posts

σας ευχαριστω ολες σας.Αθηνα μενω .Θα πω στην αδερφη μου για την κυρια αυτη.Σημερα θα παει στον γιατρο της και αυριο θα κανει ξανα αυτην την εξεταση.Της ειπε προληπτικα να παρει amoxil και οταν βγουν οι απαντησεις θα δουνε πως θα το αντιμετωπισουνε!Μακαρι να πανε ολα καλα!Εχω χασει κι εγω το μωρο μου στην δεκατη εκτη εβδομαδα (οχι απο αυτο αλλα απο αποκολληση πλακουντα) και δεν θελω καμια γυναικα να βιωσει αυτον τον πονο, ποσο ακομα η αδερφη μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διάβασα την ιστορία και εύχομαι όλα να πάνε καλά... Γνωρίζετε πώς κολλάει ο CMV; Είχα ρωτησει το γιατρό μου κάποτε και μου απάντησε αόριστα "από τα παιδιά, και δεν υπάρχει εμβόλιο". Δηλαδή τι κανεις για να μην κολλήσεις, αποφεύγεις τα ... παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

τι λες τωρα;αυτο δεν το ηξερα, νομιζα οτι ηταν καθαρα θεμα οργανισμου.Η αδερφη μου εχει αλλο ενα κοριτσακι τεσσαρων χρονων που κολλαει συνεχεια ιωσεις λογω πρωτης χρονιας στον παιδικο.Γι αυτο το λογο το εχει η μαμα μου οταν ειναι αρρωστο για να μην κολλησει την αδερφη μου.Αληθεια τι γινεται στην περιπτωση αυτη;Πρεπει να ειναι ψιλοσπανιο αλλιως ολες οι μαμαδες θα ειχαν κολλησει στο δευτερο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, αυτό με προβληματίζει κι εμένα. Και δεν ξέρω από πού να φυλάγομαι, π.χ. στο τοξόπλασμα και στην ερυθρά ξέρεις, εδώ όμως;;; Νομίζω είχα διαβάσει κάπου οτι ορισμένα μωρά γεννιούνται με αυτό, έτσι όμως όπως λες θα κολλούσαν οι μανάδες στη δεύτερη εγκυμοσύνη τους... Πάντως σίγουρα δεν είναι θέμα οργανισμού, πρόκειται για ιό...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δυστυχώς ο cmv είναι το ίδιο μεταδοτικός όσο και οι υπόλοιπες απλές ιώσεις. Μπορεί να τον κολλήσεις οπουδήποτε από οποινδήποτε και οποτεδήποτε στη ζωή σου. Δεν υπάρχει θεραπεία όπως άλλωστε και με τους υπόλοιπους ιούς. Ούτε κάνει πάντοτε συμπτώματα που έτσι κι αλλιώς είναι όμοια με αυτά της απλής ίωσης οπότε δεν καταλαβαίνεις διαφορά. Φορείς είναι το μεγάλυτερο μέρος του πληθυσμού και βέβαια και τα παιδιά. Επίσης μου είπαν οι γιατροί (ναι ρώτησα πολλούς για το θέμα) ότι μπορεί να τον κολλήσεις και να μη σου εκδηλωθεί ποτέ, παραμένει όμως στον οργανισμό όπως οι άλλοι ερπητοϊοί και με την πρώτη ευκαιρία που ασθενήσει το ανοσοποιητικό για κάποιο λόγο, να εκδηλωθεί. Ο μόνος τρόπος προφύλαξης είναι η προσεκτικη ατομική υγιεινή και η αποφυγή αρρώστων έτσι ώστε να μην υπάρχει περίπτωση δραστηριοποίησής του.

kWrwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κι από μενα. Τον περασα κι εγω αυτον τον ιο στην πρωτη εγκυμοσυνη. Πολυ αγχος. Οσο για τη σπανιότητα του, γενικα ο περισσοτερος κοσμος το περναει σαν μια μικρη ιωσουλα σε νηπιακη ηλικια. Υπαρχουν ομως και καποιες "τυχερες", οπως εμεις, που δεν το περασαμε τοτε και το περναμε πρωτη φορα στην εγκυμοσυνη, χωρις να εχουμε αναπτυξει αντισωματα (ειμαστε ενα 0,1%).

Η γιατρος λεγεται Αντωνιαδου και ειναι στο Αττικο.

Δες εδω την εμπειρία μου κι οτι χρειαστεις επικοινωνουμε.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21731&highlight=%EA%F5%F4%F4%E1%F1%EF%EC%E5%E3%E1%EB%EF%E9%EF%F2

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου σπάνιος. Είναι το ίδιο συχνός όπως όλοι οι άλλοι ιοί. Όπως λέει και η Natasa οι περισσότεροι τον περνάνε σε νηπιακή ηλικία και αναπτύσσουν αντισώματα. Υπάρχουν όμως και οι "άτυχες", όπως εμείς, που δεν έχουμε αντισώματα και αν για κάποιο λογο τον κολλήσουμε ή υπάρχει δραστηριοποίησή του για πρώτη φορά στην εγκυμοσύνη αντιμετωπίζουμε τον κίνδυνο να προκληθούν σοβαρά προβλήματα στο έμβρυο.

kWrwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η μικρή μου πήγε φέτος πρώτη φορά παιδικό και τον τσίμπησε απο εκεί.Τον έφερε σπίτι και νοσηλεύτηκε και στο νοσοκομείο εξαιτίας υπερβολικών ημερών με υψηλό πυρετο.Εγώ δεν τον έχω έτσι έδειξαν τα test ούτε ο άντρας μου .Μετά απο λίγο καιρό αρρώστησε η μαμά μου με γρίπη ανέφερε στο γιατρό της την ιστορία με την μικρή της έκανε τεστ και βγήκε θετική .Εννοείτε ότι δεν μένει μαζί μας η μαμά μου αλλά κόλλησε :(

Τώρα που η ξαδέρφη μου έιναι σε περίοδο εξωσοματικής έχουμε αποκλειστεί εννοείτε και απλά τα λέμε τηλ.:oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια εχω την πεποιθηση οτι κατι δεν γνωριζω καλα. Επειδη στον προγεννητικο βρηκαν οτι ειχα νοσησει απο κυτταρομεγαλοϊο περασα τρομερο αγχος. Η μικροβιολογος μου ειχε πει οτι ειχα περασει παλια μια βαρια λοιμωξη. Ο παθολογος οτι ειναι παρομοιο με ηπατητιδα και μεταδιδεται με σωματικα υγρα και ο γυναικολογος να μην δωσω σημασια και οτι δεν σπουδαζω ιατρικη για να εχω γνωσεις για τον καθε ιο(γενικα μου ελεγε να μην ασχολουμε με πραγματα που θα χαλουσαν την περιοδο της εγκυμοσυνης μου, εκτος αν υπηρχε λογος και αυτο θα το εκρινε ο ιδιος).

Dz0Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι θυμαμαι απο την δικια μου εγκυμοσυνη που κι εγω ανησυχουσα δεν εχει συμπτωματα συνηθως. Το περνας χωρις να το καταλαβεις. Καλυτερα να το εχεις περασει για να σε προστατευουν τα αντισωματα που εχεις. Εγω εβγαινα οριακα θετικη σε παλια αντισωματα που σημαινει οτι το περασα αλλα δεν ειχα ιδεα.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σιδερενια, να χαιρεσαι που τον ειχες περασει και μη σε νοιαζει το πως και ποτε. Ακου κι εμενα που περασα εκεινο το διαστημα της εγκυμοσυνης μια κολαση...

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νατάσα σε ευχαριστώ! Δεν με νοιαζει πως τον πέρασα τουλάχιστον τον πέρασα ανώδυνα! Απότι ξέρω είναι αντιμετωπίσιμος. το κακό είναι οτι μπορεί να περάσει στο έμβρυο και ζεις ένα διαρκές άγχος. Πάντως είναι πολύ συνηθισμένος ιος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Όταν ήμουν έγκυος στις μικρούλες μου, τις ίδιες μέρες ήταν έγκυος και μια πολυ καλή μου φίλη που ήμασταν σχεδόν συνέχεια μαζί. Η μεγάλη της η κόρη πήγαινε τότε πρώτη χρονιά παιδικό. Στην πρώτη εξέταση που κάνουμε για ερυθρά, κυταρρομεγαλοϊό και τοξόπλασμα, για κάποιο λόγο στο εργαστήριο που τις έκανε κάναν λάθοςκαι δεν της βγάλαν απάντηση για cmv, αλλά της είπαν ότι καλές θα ήταν :shock: Δεν έκανε αμνιοπαρακέντηση γιατί απλά δεν ήθελε. Ο γιατρός της τρωγόταν και στους 7 μήνες της ξαναέκανε επαληπτική για cmv, όπου βρήκε ότι υπήρχε θέμα. Όταν με πήρε τηλέφωνο κλαίγοντας να μου ζητήσει συγγνώμη γιατί δεν το ήξερε και ο γιατρός της είπε ότι κολλάει ακόμη και με τον αέρα, εγώ έμεινα κάγκελο και έτρεμα ολόκληρη. επίσης, ο cmv είναι ο κυριότερος λόγος που οι γιατροί φωνάζουν στις έγκυες γυναίκες να μην τρώνε απ'έξω κρέατα ή λαχανικά/σαλάτες, και η συγκεκριμένη φίλη μου έτρωγε αποκλειστικά απ'έξω. Τέλος πάντων,μέχρι και στην Αγγλία τη στείλανε σ'έναν κορυφαίο, υποτίθεται, γιατρό εκεί. Το μωρό γεννήθηκε με τον κυταρρομεγαλοϊό, παρέμεινε για αρκετό καιρό στο νοσοκομείο για θεραπεία, αλλά σήμερα είναι ένας άντρακλας 16 μηνών κατάξανθος με καταγάλανα μάτια και υγιέστατος! :-D

 

Vasov, αλήθεια, πώς είναι η αδερφή σου; Οι εξετάσεις που έκανε;

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως αυτο ειναι ενα απο τα πλεον καλογραμμενα και κατανοητα αρθρα που υπαρχουν αυτη τη στιγμη στο διαδυκτιο σχετικα με τον MCV.

 

side_top.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επικίνδυνες λοιμώξεις στην εγκυμοσύνη : Εφικτή πλέον η διάσωση των παιδιών

 

 

pdf_button.png printButton.png emailButton.png

Γράφει ο Χαράλαμπος Πετρόχειλος, Δημοσιογράφος

 

 

«Έχουμε δει γυναίκες 37-38 ετών που έχουν κάνει έξι και εφτά προσπάθειες για απόκτηση παιδιού με εξωσωματική και όταν επιτέλους μείνουν έγκυες τους λέει ο γιατρός τους ότι θα πρέπει να διακόψουν την κύηση γιατί έχουν τοξοπλάσμωση ή κυτταρομεγαλοϊό. Δεν είναι εύκολες αυτές οι καταστάσεις. Πολύ περισσότερο όταν πλέον γνωρίζεις ότι η εγκυμοσύνη είναι εφικτό να διασωθεί και να γεννηθεί ένα απολύτως υγιές νεογνό».

 

Αυτά και μόνο τα λόγια της κ. Αναστασίας Αντωνιάδου, επίκουρης καθηγήτριας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών ήταν αρκετά για τη δημοσίευση του συγκεκριμένου θέματος για το Επιστημονικό Κέντρο Τοξοπλάσμωσης, Λοιμώξεων από Κυτταρομεγαλοϊό και άλλων λοιμώξεων στην κύηση που εδώ και λίγες εβδομάδες λειτουργεί, με την υποστήριξη του ΚΕΕΛΠΝΟ, στη Δʼ Παθολογική Κλινική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου «Αττικόν» (διευθύντρια Καθηγήτρια Παθολογίας κ. Ελένη Γιαμαρέλλου) με υπεύθυνη την κ. Αντωνιάδου.

 

Πρόκειται για ένα Κέντρο που έρχεται να συμβάλλει στον περιορισμό των άσκοπων αμβλώσεων στις οποίες πολλές γυναίκες μέχρι σήμερα οδηγούνταν λόγω της δυσχέρειας ερμηνείας των ορολογικών εξετάσεων που γίνονται στην αρχική φάση της κύησης για τις λοιμώξεις αυτές.

 

Μπορεί δηλαδή οι εξετάσεις αυτές να είναι θετικές δείχνοντας ότι ο οργανισμός, μετά από μόλυνση -από τοξόπλασμα ή κυτταρομεγαλοϊό κυρίως- έχει αναπτύξει αντισώματα, χωρίς ωστόσο να μπορούν να προσδιορίσουν, εάν τα αντισώματα αυτά αναπτύχθηκαν από λοίμωξη που έγινε πριν την εγκυμοσύνη, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα για το έμβρυο ή μετά από λοίμωξη που συμβαίνει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (ενεργό λοίμωξη).

 

Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων που οι ορολογικές εξετάσεις είναι θετικές δεν υπάρχει πραγματικός κίνδυνος, ξεκαθαρίζει η κ. Αντωνιάδου. Πρόβλημα δημιουργείται σε οξεία λοίμωξη καθώς τότε πραγματικά υπάρχει ένα ποσοστό κινδύνου για το έμβρυο.

 

Ουσιαστικά αυτήν την περαιτέρω διερεύνηση έρχεται να προσφέρει το Κέντρο, δωρεάν, σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Παστέρ, που διαθέτει όλον εκείνον τον απαιτούμενο εξοπλισμό για να βρίσκει με ειδικές εξετάσεις, εάν τα αντισώματα της εγκύου οφείλονται τελικά σε ενεργό λοίμωξη.

 

Έτσι θα ξεκαθαριστεί η κατάσταση. Τα περιστατικά εκείνα που έχουν μολυνθεί στο παρελθόν θα συνεχίζουν κανονικά την εγκυμοσύνη τους χωρίς να έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα και χωρίς άγχος, ενώ όσα αποδεικνύεται ότι αποτελούν οξείες λοιμώξεις, θα τους παρέχονται όλα εκείνα τα μέτρα θεραπευτικής αντιμετώπισης που διαθέτει σήμερα η ιατρική για την πρόληψη, σε πρώτη φάση της μετάδοσης του ιού στο έμβρυο ή στην περίπτωση μετάδοσης, στην αντιμετώπισή του.

 

 

Διπλός ο ρόλος του Κέντρου

 

Ο ρόλος του Κέντρου, όπως μας είπε η κ. Αντωνιάδου είναι διπλός. Πάνω απʼ όλα να βοηθήσει τους μαιευτήρες που έχουν πρόβλημα στην ερμηνεία των εξετάσεων που κάνουν για το τοξόπλασμα και τον κυτταρομεγαλοϊό να καταλήξουν σε ασφαλή συμπεράσματα σχετικά με το εάν πραγματικά κινδυνεύει το έμβρυο. Και δεύτερον να δώσει τη δυνατότητα στις ίδιες τις έγκυες να ζητήσουν, εφόσον έχουν πρόβλημα, από το γιατρό τους να κάνουν αυτές τις εξετάσεις που θα τον βοηθήσουν να καταλάβει, εάν είναι δυνατό να βγάλει πέρα φυσιολογικά την εγκυμοσύνη.

 

Ουσιαστικά το Κέντρο έρχεται να δώσει μία εναλλακτική λύση σε μία γυναίκα που αντιμετωπίζει πρόβλημα το οποίο μέχρι τώρα οδηγούσε τους γυναικολόγους στην λύση της διακοπής της κύησης.

 

Τα τρία βασικά ερωτήματα

 

Η διακοπή της κύησης δεν αποτελεί πλέον μονόδρομο. Τρία είναι τα βασικά ερωτήματα που θα πρέπει να απαντηθούν πριν ο γιατρός θέσει στην έγκυο το δίλημμα εάν θα συνεχίσει την εγκυμοσύνη ή εάν προτιμάει να τη διακόψει: το πρώτο είναι εάν πράγματι έχει ενεργό λοίμωξη. Εφόσον έχει, τότε το δεύτερο ερώτημα που θα τεθεί είναι εάν έχει μεταδοθεί το παθογόνο στο παιδί. Και εφόσον διαπιστωθεί ότι έχει μεταδοθεί το τρίτο ερώτημα που θα πρέπει να απαντηθεί είναι εάν το έμβρυο έχει υποστεί βλάβες.

 

 

Τι μας λένε οι αριθμοί

 

Στην Ελλάδα, όπως αναφέρει η κ. Αντωνιάδου δεν έχουμε στοιχεία για το ποσοστό εκείνο των γυναικών που περνούν την οξεία λοίμωξη κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Υπολογίζεται πάντως ότι δεν υπερβαίνει το 2% των εγκύων.

 

Ένα 30% των εγκύων πάντως έχουν μολυνθεί είτε από τοξόπλασμα είτε από κυτταρομεγαλοϊό πριν την εγκυμοσύνη και έχουν αναπτύξει αντισώματα έναντί τους τα οποία έχουν περάσει και στο έμβρυο που έτσι πλέον δεν κινδυνεύει.

 

Η έγκυος που κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αναπτύσσει ενεργό λοίμωξη από κυτταρομεγαλοϊό έχει πιθανότητα γύρω στο 40-50% να μεταδώσει τον ιό στο έμβρυο, εφόσον δεν γίνει κανένας χειρισμός πρόληψης. Από τη στιγμή που τελικά θα γίνει η μετάδοσή του ιού, η πιθανότητα να γεννηθεί το παιδί με βλάβες είναι γύρω στο 10-20%, δηλαδή συνολικά 4-10%.

 

Αντίστοιχα για το τοξόπλασμα οι πιθανότητες μετάδοσής του στο έμβρυο κυμαίνονται στο 20-60% ανάλογα με την ηλικία του εμβρύου, με μικρότερο το ρυθμό μετάδοσης στην αρχή της κύησης και μεγαλύτερο όσο προχωράει η κύηση ενώ από τη στιγμή που τελικά θα μεταδοθεί το τοξόπλασμα, οι πιθανότητες βλάβης στο έμβρυο είναι μεγαλύτερες στην αρχή της κύησης (40%) και πολύ μικρότερες (<5%) στο τρίτο τρίμηνο.

 

Έλλειψη ενημέρωσης για τις λοιμώξεις στην κύηση

 

Η παράθεση όλων αυτών των στοιχείων δείχνει ότι στο ζήτημα των ιώσεων κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης χρειάζεται ψυχραιμία και γνώση. Το πρόβλημα όμως είναι ότι γενικότερα, δεν υπάρχει η ενημέρωση που θα έπρεπε στις γυναίκες για το θέμα των λοιμώξεων στη διάρκεια της κύησης. Αυτό δεν είναι πρόβλημα που αφορά μόνο τη χώρα μας. Υπάρχουν μελέτες στο εξωτερικό που δείχνουν ότι οι γυναίκες που βρίσκονται σε φάση να τεκνοποιήσουν σʼ ένα μεγάλο ποσοστό που φτάνει και το 60% δεν είναι ενημερωμένες γύρω από τους κινδύνους που διατρέχουν, όπως επίσης και για το τι θα πρέπει να κάνουν για να προλάβουν μία μόλυνση.

 

Ας δούμε στη συνέχεια κάποια πράγματα που είναι καλό κανείς να τα γνωρίζει.

 

Σημαντική η εξέταση πριν από την εγκυμοσύνη

 

Η πρόληψη μπορεί να ξεκινήσει πριν ακόμη από την εγκυμοσύνη. Όσες γυναίκες βρίσκονται σε φάση οικογενειακού προγραμματισμού, προγραμματίζουν δηλαδή την απόκτηση ενός παιδιού καλό είναι πριν προχωρήσουν στην εγκυμοσύνη να ελέγχονται για όλους αυτούς τους παθογόνους μικροοργανισμούς -και ειδικά τον κυτταρομεγαλοϊό και το τοξόπλασμα- που μπορούν να προκαλέσουν πρόβλημα κατά τη διάρκειά της. Έτσι, εάν διαπιστώσουν ότι έχουν υποστεί πιο παλιά κάποια λοίμωξη – και επομένως έχουν αναπτύξει αντισώματα- δε θα χρειαστεί να εξεταστούν για το ίδιο πρόβλημα στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και βέβαια δε θα έχουν το άγχος εάν τα αντισώματα που θα βρεθούν σε εξέταση που θα γινόταν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης θα οφείλονται σε παλαιότερη ή σε ενεργό λοίμωξη. Εάν πάλι τα αποτελέσματα είναι αρνητικά, αφενός θα ενημερωθούν για τα μέτρα πρόληψης ώστε να μην κινδυνεύσουν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αφετέρου εάν τελικά υποστούν λοίμωξη θα ξέρουν με σιγουριά ότι πρόκειται για ενεργό λοίμωξη για να την αντιμετωπίσουν θεραπευτικά όσο το δυνατόν πιο έγκαιρα.

 

 

Μέτρα προστασίας κατά την εγκυμοσύνη

 

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τώρα για να μειώσουν τις πιθανότητες να κολλήσουν κάποια ανεπιθύμητη λοίμωξη, όπως το τοξόπλασμα και ο κυτταρομεγαλοϊός οι γυναίκες θα πρέπει να παίρνουν κάποια μέτρα προφύλαξης. Έτσι λοιπόν θα πρέπει να μάθουν να πλένουν μετά από κάθε δραστηριότητα πολύ καλά τα χέρια τους. Θα πρέπει επίσης να μην έρχονται σε επαφή με κατοικίδια ζώα –ειδικά τις γάτες-, και να μην έρχονται σε επαφή με το χώμα ή εάν χρειαστεί να το κάνουν (π.χ. για κάποια εργασία στον κήπο, τα σκάμματα με άμμο στις παιδικές χαρές) θα πρέπει να φορούν γάντια και να πλένουν και πάλι μετά πολύ καλά τα χέρια τους. Θα πρέπει επίσης να πλένουν πολύ καλά τα λαχανικά και τα φρούτα και γενικά οτιδήποτε τρώνε ωμό, όπως επίσης να τρώνε καλά ψημένο το κρέας και να προσέχουν όλα τα μαγειρικά σκεύη που έρχονται σε επαφή με το ωμό κρέας κατά τους χειρισμούς προετοιμασίας του (π.χ. επιφάνεια κοπής, μαχαίρια κτλ) να τα πλένουν πολύ καλά και να μην τα αφήνουν να έρθουν σε επαφή με άλλα τρόφιμα που τα τρώμε ωμά, εάν προηγουμένως δεν έχουν πλυθεί.

 

Και βέβαια θα πρέπει να ακολουθούν όλα εκείνα τα μέτρα που πρέπει κανείς να λαμβάνει για την προστασία του έναντι των ιώσεων που μεταδίδονται μέσω σταγονιδίων αποφεύγοντας κυρίως την επαφή τους με άτομα που έχουν κρυώσει, με άτομα που έρχονται σε επαφή με αρρώστους και με τα πολύ μικρά παιδιά που αρρωσταίνουν πολύ συχνά.

 

 

Αναγκαία η επανάληψη των εξετάσεων

 

Σημαντικό επίσης είναι το να γνωρίζει κανείς ότι ακόμη κι αν η γυναίκα είναι αρνητική στις πρώτες εξετάσεις για τοξοπλάσμωση και κυτταρομεγαλοϊό που γίνονται μέχρι τη 14η εβδομάδα της κύησης, θα πρέπει κάθε δίμηνο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης να τις επαναλαμβάνει για κάθε ενδεχόμενο, κάτι που σήμερα σε πολλές περιπτώσεις δε γίνεται.

 

 

Συμβουλή

 

 

Δυσκολεύουν τα αυξημένα αντισώματα της εγκυμοσύνης

 

Που οφείλεται η αυξημένη εμφάνιση ψευδώς θετικών αποτελεσμάτων στις ορολογικές εξετάσεις για τη διαπίστωση ύπαρξης λοίμωξης στις έγκυες γυναίκες; Όπως εξηγεί η κ. Αντωνιάδου οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στο γεγονός ότι η εγκυμοσύνη γενικά είναι μια κατάσταση που διεγείρει το ανοσοποιητικό σύστημα της γυναίκας που παράγει μεγαλύτερο αριθμό ανοσοσφαιρινών ΙgM καθώς φέρει μέσα της το έμβρυο που κατά το ήμισυ είναι ξένο διότι προέρχεται από τον πατέρα.

 

Συμβουλή

 

Εάν μία γυναίκα περάσει σήμερα οξεία τοξοπλάσμωση θα μπορεί να μείνει έγκυος χωρίς πρόβλημα μετά από έξι μήνες. Εάν περάσει οξεία λοίμωξη από κυτταρομεγαλοϊό θα πρέπει να μείνει έγκυος μετά από ένα χρόνο.

 

Τι είναι το τοξόπλασμα και ο κυτταρομεγαλοϊός

 

Το τοξόπλασμα είναι ένα παράσιτο που μεταδίδεται στον άνθρωπο από τα κατοικίδια ζώα, κυρίως την γάτα, και μπορεί, εάν προσβάλει την εγκυμονούσα γυναίκα και δεν αντιμετωπιστεί, να οδηγήσει είτε σε αποβολή του εμβρύου είτε σε σοβαρές ανωμαλίες στο νευρικό σύστημα.

 

Η μόλυνση από κυτταρομεγαλοϊό είναι μία σχετικά συχνή συγγενής λοίμωξη και, εάν δεν αντιμετωπιστεί, οδηγεί στη γέννηση παιδιού με διανοητική καθυστέρηση και κώφωση. Ο κυτταρομαγαλοϊός είναι η συχνότερη αιτία συγγενούς λοίμωξης από ιό και το συχνότερο λοιμώδες αίτιο κώφωσης στις ΗΠΑ (περίπου 1% των γεννήσεων με συγγενή λοίμωξη).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας, πριν λιγο με ενημερωσε η ξαδελφη μου οτι εχει προσβληθει απο τον ιο cmv και ειναι 6 μηνων εγκυος, τι ξερετε για αυτο; Εχω διαβασει με μια απλη αναζητηση στον internet οτι ειναι πολυ κακο αλλα δεν λεει ακριβως για πιο λογο..

Σας παρακαλω περιμενω νεα σας!

tse7olsgpw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, πριν λιγο με ενημερωσε η ξαδελφη μου οτι εχει προσβληθει απο τον ιο cmv και ειναι 6 μηνων εγκυος, τι ξερετε για αυτο; Εχω διαβασει με μια απλη αναζητηση στον internet οτι ειναι πολυ κακο αλλα δεν λεει ακριβως για πιο λογο..

Σας παρακαλω περιμενω νεα σας!

 

Λενε οτι μπορει να προκαλεσει προβληματα στο εμβρυο σε καποιες μορφες του ιου. Ο πιο καταλληλος ομως για να την ενημερωσει ειναι ο γιατρος της. Πιθανατατα θα κανει περισσοτερες εξετασεις αναλογα και με το ποσο προχωρημενη ειναι η εγκυμοσυνη της. Δεν ειναι ομως παντα ασχημα τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Λενε οτι μπορει να προκαλεσει προβληματα στο εμβρυο σε καποιες μορφες του ιου. Ο πιο καταλληλος ομως για να την ενημερωσει ειναι ο γιατρος της. Πιθανατατα θα κανει περισσοτερες εξετασεις αναλογα και με το ποσο προχωρημενη ειναι η εγκυμοσυνη της. Δεν ειναι ομως παντα ασχημα τα πραγματα

 

 

mmdad μου ειναι 6 μηνων και οι γιατροι δεν της λενε ουσιαστικα τιποτα, με ρωτουσε για να καταλαβεις εμενα αν εχω ακουσει κατι, της ειπαν οτι υπαρχει μια περιπτωση να υπαρχει προβλημα, και το αφηνουν πανω της να αποφασισει αν πρεπει να το κρατησει η οχι, αν οχι θα πρεπει να γεννησει το μωρακι της νεκρο τωρα, που ειναι 6 μηνων.. δεν καταλαβαινω! :(

tse7olsgpw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...