Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ονόματα και η σημασία τους...


Κυριακή

Recommended Posts

το καλλιοπη με επιφυλαξη εκ του καλη οψη η ομορφη.το ραφαηλια μαλλον ειναι συνθετο ονομα,ραφαηλ+ελενη??κανενα στοιχειο παραπανω ?

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • 6 months later...

Καλησπέρα,

 

θεωρώντας οτι η λεπτομέριες στην χρήση της γλώσσας μας και ειδικά για θέματα ονοματοθεσίας είναι πολύ πολύ σημαντικές θα ήθελα να σας ενημερώσω οτι υπάρχουν ΣΟΒΑΡΑ λάθη!

 

παράδειγμα: Αλέξανδρος δεν σημαίνει αυτός που προτατεύει τον κόσμο, αλλά αυτός που απωθεί βίαια τους άνδες με την έννοια του ισχυρού και ανδρείου πολεμιστή.

Αλέξω σημαίνει απωθώ και όχι προστατεύω.

 

http://www.mpomponieradiko.gr/shmasia-onomaton

 

είναι πολύ σημαντικό να κάνουμε σωστή χρήση της γλώσσας μας που τόσο πολύ προσπαθούν να αλλοιώσουν (βλ. Κίσινγκερ 1974) ειδικά οι γονείς

 

χαίρετε!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον αδέσποτο για την ετυμολογία του Αλέξανδρου. Να προσθέσω επίσης ότι από όσο το έχω ψάξει, το όνομα Ελευθερία προέρχεται από το "ελεύσομαι" και σημαίνει "αυτή που έρχεται". Την ετυμολογία μου την έχει πει άνθρωπος που μελετά τα αρχαία ελληνικά. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι διαφορετικό, θα ήθελα να το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια εχω διδυμα αγορια που θα τα βαφτισουμε σε δυο μηνες οπως καταλαβαινετε στο ενα θα βαλουμε το ονομα του πεθερου μου και στο αλλο του πατερα μου το οποιο και βρηκα τι συμαινει ειναι πολυ συνηθισμενο βεβαια(θανασης) τον πεθερο μου τον λενε φιλοκλη το εχετε ξανα ακουσει?εγω πρωτη φορα το ακουσα ,πως σας φενετε αληθεια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...