Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκπαιδευτήρια ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ


anniw

Recommended Posts

Ξέρω ότι έχει μόνο δημοτικό και γενικά ότι είναι σχετικά φιλελεύθερο το πνέυμα της εκπαίδευσης. Έχει ακούσει κάποιος/α κάτι παρα πάνω για το σχολείο αυτό (είναι στην αγία παρασκευή)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω μια φίλη που στέλνει εκεί την κόρη της, είναι τώρα 3η δημοτικού. Δεν ξέρω λεπτομέρειες μόνο πως είναι πολύ ευχαριστημένη. Το σχολείο είναι μικρό μόνο ένα τμήμα νομίζω σε κάθε τάξη, αλλά πολλά παιδιά ως συνήθως. Κτιριακά απ'ότι μου έχει πει η φίλη δεν λέει τίποτα όμως φροντίζουν πολύ τα παιδιά. Εν πάσει περιπτώσει θα τη ρωτήσω με τη πρώτη ευκαιρία και θα σου πω και άλλες λεπτομέρειες αν θες.

Utmw.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Πάει ο γιος μου στο Σολωμό, είναι στη β δημοτικού. Είμαι ευχαριστημένη, το ίδιο και αυτός...έχει ένα τμήμα σε κάθε τάξη (πολλά παιδιά όμως) και κτηριακά είναι ψιλοχάλια. Νομίζω όμως ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά, χωρίς να πιέζουν τα παιδιά. Αν ενδιαφέρεσαι, πήγαινε να ρωτήσεις και από κοντά, γιατί εξ'όσων γνωρίζω υπάρχει πρόβλημα θέσεων. Ο,τι άλλο χρειαστείς, με ρωτάς...

Link to comment
Share on other sites

Πολα,

εσύ γιατί επέλεξες να τον στείλεις στο σχολείο αυτό. Τελικά απαντήθηκαν οι προσδοκίες σου;

Ξέρω για το κτηριακό του θέμα. Θα πάω να ρωτήσω από κοντά. Προσωπικά έχω κουραστεί να βλέπω γονείς να διαβάζουν μαζί με τα παιδιά τους, έλεος, εγώ αυτό θέλω να αποφύγω. Δεν θέλω να πιεστεί τόσο.

Αν θέλεις μου απαντάς....

φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Πολα,

εσύ γιατί επέλεξες να τον στείλεις στο σχολείο αυτό. Τελικά απαντήθηκαν οι προσδοκίες σου;

Ξέρω για το κτηριακό του θέμα. Θα πάω να ρωτήσω από κοντά. Προσωπικά έχω κουραστεί να βλέπω γονείς να διαβάζουν μαζί με τα παιδιά τους, έλεος, εγώ αυτό θέλω να αποφύγω. Δεν θέλω να πιεστεί τόσο.

Αν θέλεις μου απαντάς....

φιλιά

 

Θέλαμε ένα σχολείο κατά κάποιον τρόπο "οικογενειακό", να κάνει καλή δουλειά, να μαθαίνουν τα παιδιά ουσιαστικά και όχι να κάνουν πράγματα για τους γονείς (είχαμε πάει για "συνέντευξη" σε ένα πολύ "γνωστό" σχολείο και έφριξα). Στο Σολωμό, πέρυσι δεν είχαν δουλειά για το σπίτι, φέτος έχουν -όχι πολλή - αλλά αντί να διδάσκονται μόνο το βιβλίο του οργανισμού, κάνουν την ίδια δουλειά (ανάγνωση, αντιγραφή, μελέτη) από εξωσχολικά βιβλία, έχουν τελειώσει 2 και είναι στο 3.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Και γώ είμαι αυτής της άποψης...νομίζω ότι έχω πάρει τη σωστή απόφαση. Θα πάω να μιλήσω και από κοντά.

Καλή σας συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πολα, σε ποιο μαθημα εχει διαβασμα; Ρωταω γιατι ειμαστε ετοιμοι να γραφτουμε, και ο διευθυντης μας ειπε οτι δεν θα εχουν καθολου διαβασμα, εκτος απο λιγο στις μεγαλες ταξεις... Επισης, πως τα πηγε με την δασκαλα της πρωτης ταξης;

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες σας.

 

Μου έκανε κι εμένα άριστη εντύπωση ο κ. Μπουκάλας όταν τον συνάντησα σε ραντεβού στο σχολείο για να ρωτήσω σχετικά. Θα ήθελα να μάθω περισσότερα πράγματα για τον τρόπο εκπαίδευσης σ' αυτό το σχολείο από κάποιον που τα έχει ζήσει, πώς διεξάγεται το μάθημα, εάν το σχολείο και οι δάσκαλοι είναι δεμένο σε παλαιούς τρόπους εκμάθησης, εάν μπαίνουν καλές βάσεις, εάν υπάρχουν αδύνατα σημεία κ.λπ.

 

Όμως δεν μπορώ ακόμα να φανταστώ τα παιδιά πώς παίζουν π.χ. στο διάλειμμα, καθώς το σχολείο πάσχει φρικτά από χώρους, τόσο εσωτερικούς όσο και από αυλή. Πώς αισθάνονται όταν μπαίνουν στην είσοδο και στις αίθουσές του; Εγώ εργαζόμενη ασφυκτιούσα όταν έμπαινα σε δημόσιες ή άλλες υπηρεσίες που στεγάζονταν σε παλιά και μικρά κτίρια. Δεν ξέρω ακόμα κι αν τίθενται θέματα ασφάλειας. Δεν προχωρώ περισσότερο. Θα ήθελα κάποιος να μπορούσε να με καθησυχάσει σχετικά, γιατί οι εντυπώσεις μου ως προς το εκπαιδευτικό κομμάτι ήταν πολύ καλές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλμέρα.

 

Ενδιαφέρομαι και εγώ για το συγκεκριμένο σχολείο. Αν υπάρχουν πληροφοριες σχετικα με το εκπαιδευτικο εργο, κρυφά κόστη, επικοινωνία με τους γονεις, ειναι ευπροσδεκτες.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

... synexeia antallaghs mynhmatvn sto kentriko forum ...

 

Kalhmera mourinia,

 

to ktiriako einai ena uema, alla kai h poiothta ths doyleuas poy ginetai einai ejisoy shmantikos paragontas. aytos isvs einai enas symbibasmos (trade-off) poy prepei na ginei. Gia aulopaideies xrhsimopoioyn to gymnasthrio poy einai apenanti. To pvs leitoyrgei omvs sthn prajh, einai kati poy elpizv na parv kapoies plhrofories apo to forum.

 

Ta uemata poy problhmatizoyn perissotero th syzygo moy kai emena einai ayto poy aneferes (diadoxh katastash), kai se bauos xronos h prosarmogh tvn paidivn sto gymnasio, opoy typika yparxei perissotero aysthrh domh.

 

Apo thn allh pleyra, goneas poy exei steilei ta 2 paidia toy sto sxoleio, moy exei anaferei to uema toy ariumoy mauhtvn stis tajeis (san gegonos, oxi arnhtika), alla epishs oti ta paidia agapoyn to sxoleio. Moy ekane idiaitera uetikes anafores sthn ka Mpoykala, poy einai daskala ths 1hs. Ola ayta einai arketa ypokeimenika gia to logo ayto anaferomai kai sto forum gia epipleon plhroforhsh/ apoceis.

 

Se oti afora to kostos gia fetos einai ths tajhs tvn 5.5k didaktra + 1.5k sxoliko (1h dhmotikoy). Mporeis na deis th Gen. Gramm. Emporeioy (http://www.gge.gr) opoy sthn arxikh selida yparxei link gia ta didaktra idivtikvn sxoleivn.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα numeralis

Χαίρομαι που μπορώ και ανταλλάσσω απόψεις με ανθρώπους που έχουν παρόμοιους προβληματισμούς μ’ εμάς.

Είμαι σίγουρη ότι ακόμα και το κτιριακό θέμα, ειδικά αν το δεις έτσι τυπικά, ξεπερνιέται και πολλά ακόμα, αν δώσεις βαρύτητα στην ποιότητα της δουλειάς που γίνεται. Και απ’ όσο έχω καταλάβει γίνεται καλή δουλειά.

Όμως το κτιριακό δεν το θέτω ως όρο πολυτελείας. Είναι αλήθεια ότι ο πατέρας μου τελείωσε το σχολείο όχι στο χωριό του, αλλά σε πιο μακρινό (ορεινό) χωριό που ήθελε περί τις τρεις ώρες να φτάσει. Ήταν όμως τόση η λαχτάρα του να μάθει γράμματα και αγαπούσε πολύ τον χώρο, που μπήκε σ’ αυτή την διαδικασία. Και όχι μόνο τελείωσε το Δημοτικό, αλλά και το Πανεπιστήμιο και πήγε και στην Αμερική, όταν άλλοι δεν ήξεραν τι σημαίνει Κόρινθος και Αθήνα. Όμως αυτά το 1945. Ίσως το παράδειγμα να είναι και υπερβολικό. Μέσα από την υπερβολή αυτή όμως θα ήθελα να δείξω ότι το 2010 θα ήθελα να μπορώ να εξασφαλίσω στα παιδιά μου μία παιδεία ολόπλευρη με τα βασικά εξασφαλισμένα.

Και αν το κτιριακό εν γένει είναι ας πούμε δευτερεύον, δεν είναι (για μένα τουλάχιστον) το θέμα της αυλής, η οποία είναι ουσιαστικά ανύπαρκτη. Τις καλύτερες αναμνήσεις μου τις έχω από το πρώτο μου Δημοτικό Σχολείο, δημόσιο, που ήταν μέσα στα πεύκα και είχε μεγάλη αυλή. Οι υπόλοιπες στάθμες του σχολείου, κύλησαν μέσα είτε σε μεγάλη αυλή με τσιμέντο, είτε σε μικρή αυλή με τσιμέντο, σε καμμία όμως περίπτωση δεν είχα να αντιμετωπίσω το θέμα ανύπαρκτη αυλή. Θεωρώ το παιχνίδι ως μία προέκταση της ίδιας της προσωπικότητας του παιδιού. Πώς θα παίξουν μπάλα τα αγόρια (ή και τα κορίτσια) σε έναν όροφο κλεισμένο με παράθυρα που δεν είμαι σίγουρη ότι προσφέρει ασφάλεια μετά από μία ψηλοκρεμαστή; Πού θα παίξουν και θα τρέξουν τα παιδιά στο διάλειμμα, αν δεν έχουν χώρο; Το γυμναστήριο της Αγ. Παρασκευής απέναντι από το σχολείο, λύνει το πρόβλημα της γυμναστικής και των σχετικών ενασχολήσεων, όχι όμως το διάλειμμα. Όλα αυτά τα λέω γιατί με ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το θέμα. Δεν έχω απορρίψει το σχολείο, όμως ….

Αναφορικά με το πώς θα υπάρξει μετάβαση στο Γυμνάσιο, είναι αλήθεια ότι αυτό δεν με προβλημάτισε. Θεωρώ ότι δεν είναι ένα διαφορετικό στην δομή του σχολείο από τα υπόλοιπα, όπως π.χ. ένα πραγματικό Μοντεσσοριανό Σχολείο, όπου εκεί ο τρόπος μάθησης και η ίδια η μάθηση προέρχεται μέσα από εντελώς διαφορετικές διαδικασίες. Εκεί ναι. Δεν θα τολμούσα να στείλω τα παιδιά μου. Ο Διονύσιος Σολωμός έτσι όπως τον είδα εγώ είναι απλώς ένα σχολείο που προσφέρει μία πιο ολοκληρωμένη παιδεία, δεν βλέπω γιατί να προβληματίσει ιδιαίτερα η μετάβαση στο Γυμνάσιο. Βέβαια, όποιο σχολείο κι αν επιλεγεί αν δεν ανήκει στην ίδια σειρά σχολείων (π.χ. δημόσιο, Κωστέας-Γείτονας, Δούκας κ.λπ.) σίγουρα θα θέσει στο παιδί ζητήματα εγκληματισμού, αλλά θεωρώ ότι δεν είναι τέτοιας έκτασης για να με προβληματίσουν.

Τέλος, αυτό που επίσης δεν ξέρω στο Διονύσιο Σολωμό, είναι πόσο καλά μαθαίνουν τις ξένες γλώσσες, κυρίως τα αγγλικά, και αν θα χρειαστούν και επιπλέον φροντιστηριακές ώρες για να «πάνε καλά» στην ξένη γλώσσα.

Συγγνώμη αν σας ζάλισα. Περιμένω εν αγωνία πρόσθετες πληροφορίες.

Προς το παρόν, Καλό Πάσχα.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να πω κι εγώ σαν πολύ παλιά μητέρα παιδιού του Διονυσίου Σολωμού (τώρα ειναι 24 ετών) πώς το σχολείο αυτό ειναι ένα σχολείο που λατρεύουν τα παιδιά, θέλουν να πηγαίνουν, η δουλειά γίνεται κανονικά όπως παντού χωρίς μεγάλη φασαρια και οι κτιριακές εγκαταστάσεις δεν ειναι πρόβλημα γιατί υπάρχει δίπλα το δημοτικό γυμναστήριο που το χρησιμοποιούν. Εχοντας δύο κορίτσια που το μεγαλύτερο πήγε στο Δημοτικό του Αρσακείου και το μικρότερο στον Διονύσιο Σολωμό είχαμε συγκριτικά στοιχεία υπερ του Σολωμού για αυτήν τουλάχιστον την ηλικία. Η μικρή μας κόρη πέρασε 6 ευτυχισμένα χρόνια στον Διονύσιο Σολωμό και σε τίποτα δεν ήταν λιγότερο από τα άλλα σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επανέρχομαι ....

 

πήρα τηλ σήμερα 6/9/2010 στα Εκπαιδευτήρια Διονύσιος Σολωμός και μου είπαν ότι δεν ξέρουν αν υπάρχουν θέσεις για τη σχολική χρονιά 2011-2012 (1η Δημοτικού);

Είναι δυνατόν;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μήπως μπορεί κάποιος που τα παιδιά του πήγαιναν στο Διον.Σολωμό στο Δημοτικό να μου πει τι έγινε όταν πήγαν στο γυμνάσιο;

 

 

Σε ποιο γυμνάσιο πήγαν; (δημόσιο/ιδιωτικό)

Προσαρμόστηκαν εύκολα;

Πως τους φάνηκε ένα πιο πιεστικό περιβάλλον; Πως τους φάνηκε όταν τα εξέταζαν;

Υπήρχε πρόβλημα με τους καινούργιους φίλους; Μπορεί να βρεθούν με σχολείο (γυμνάσιο) που να μην ξέρουν κανένα παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

Από φίλη εκπαιδευτικό, που ασχολείται για χρόνια και επιστημονικά με την πρωτοβάθμια εκπαίδευση, και δεν έχει καμία επαγγελματική σχέση με το σχολείο,έχω ακούσει τα καλύτερα. Προσωπική γνώμη δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες τα καλυτερα τι εννοεις; Μπορεις να πεις κατι πιο συγκεκριμενο, ετσι να εχω πιο καλη εικονα;

Σε ευχαριστω ουτως η αλλως.

Η κορούλα μου ειναι 6 χρονών και ο μικρός μου 3μιση.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε ότι είναι πολύ σύγχρονο σχολείο, ακολουθεί τις νέες μεθόδους και μέσα που υπάρχουν στην εκπαίδευση, επιλέγει καλό προσωπικό και δίνει σημασία στην βιωματική γνώση των παιδιών. Επειδή δεν με ενδιέφερε, γιατί είναι πολύ μακριά από το σπίτι μας, δεν συγκράτησα και περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Ως παλαιά μαθήτρια αυτού του σχολείου (τωρα ειμαι 30 ετων) εχω να σας πω πως εχω τις καλύτερες και πιο γλύκες αναμνήσεις απο το σχολείο αυτο! Γύριζα σπίτι μου παντα διαβασμένη, η μετάβαση μου στο γυμνάσιο έγινε μια χαρά (πήγα στο Βαρβάκειο) και οσο για το παιχνίδι στην αυλή περνάγαμε τέλεια!!!

Fagm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ως παλαιά μαθήτρια αυτού του σχολείου (τωρα ειμαι 30 ετων) εχω να σας πω πως εχω τις καλύτερες και πιο γλύκες αναμνήσεις απο το σχολείο αυτο! Γύριζα σπίτι μου παντα διαβασμένη, η μετάβαση μου στο γυμνάσιο έγινε μια χαρά (πήγα στο Βαρβάκειο) και οσο για το παιχνίδι στην αυλή περνάγαμε τέλεια!!!

 

 

Κι εγώ έχω ακούσει γενικά καλά λόγια για αυτό το σχολείο.

Η μελέτη γίνεται μέσα στο σχολείο? Τι ώρα δηλ. σχολάνε?

 

Αλήθεια, εσύ την κόρη σου (που βλέπω ότι είναι 6 ετών) σε ποιο σχολείο έχεις επιλέξει να τη στείλεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 1 month later...

Έχοντας ακούσει καλά σχόλια για το εν λόγω σχολείο το βάλαμε στην λίστα με τα υπό εξέταση σχολεία.

 

Το κτιριακό ζήτημα δεν μας ενδιαφέρει καθόλου οπότε δεν είναι αυτό που θέλω να μάθω. Τα κυριότερα ζητήματα για μένα είναι :

 

1. Ο αριθμός παιδιών, μίλησα με μια κυρία από το ΔΣ στο τηλέφωνο και μου είπε ότι έχουν 28 [!] παιδιά στο κάθε τμήμα. Μια φίλη εκπαιδευτικός που το άκουσε έφριξε και μάλιστα το χαρακτήρισε "παράνομο". Ακόμα και νόμιμο να είναι, παλεύεται το μάθημα με τόσα παιδιά?

 

2. Έχει αναφερθεί σε προηγούμενη συζήτηση στο φόρουμ η "διάδοχη κατάσταση". Απ ότι καταλαβαίνω ο χαρισματικός και εμβληματικός διευθυντής και η αδερφή του είναι σε προχωρημένη ηλικία [?] και δεν είναι γνωστό για πόσο ακόμα θα συνεχίσουν...

 

3. Οι γλώσσες, διδάσκονται επαρκώς, κυρίως η δεύτερη γλώσσα, ούτως ώστε να μην χρειάζονται τα παιδιά συμπληρωματικό φροντιστήριο?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε πληροφορία σχετική με το σχολείο!

Link to comment
Share on other sites

 

Το κτιριακό ζήτημα δεν μας ενδιαφέρει καθόλου οπότε δεν είναι αυτό που θέλω να μάθω. Τα κυριότερα ζητήματα για μένα είναι :

...............................

1. Ο αριθμός παιδιών, μίλησα με μια κυρία από το ΔΣ στο τηλέφωνο και μου είπε ότι έχουν 28 [!] παιδιά στο κάθε τμήμα.

 

Δεν ξέρω για το σχολείο παρά μόνο κάποια γενικά -θετικά.

 

Αλλά, επειδή το ακούω συχνά, πώς είναι δυνατό να μην σε ενδιαφέρει το κτιριακό? Δηλαδή αν η τάξη δεν είναι ηλιόλουστη και ευρύχωρη, -σε συνδυασμό με τον μεγάλο αριθμό παιδιών που αναφέρεις-, αν η αυλή δεν επιτρέπει στα παιδιά να 'τρέξουν' και να εκτονωθούν το διάλειμμα με ασφάλεια, αν δεν γίνεται σωστά η γυμναστική, γιατί δεν υπάρχουν χώροι σωστοί να γίνει αθλητισμός. αν αν αν........ ΤΟ παιδί σου θα περνάει πολλές ώρες εκεί μέσα. Πώς μπορεί να μην σε ενδιαφέρει η αισθητική και η λειτουργικότητα του χώρου σε ένα σχολείο?

Link to comment
Share on other sites

Βερενίκη,

 

Δεν με ενδιαφέρει το κτιριακό σε αυτή την συγκεκριμένη περίπτωση γιατί έχω ακούσει διθυραμβικές κριτικές σε σχέση με τη δουλειά που γίνεται.

Εγώ η ίδια πήγα μικρή σε ένα μικροσκοπικό δημοτικό σχολείο που όταν το επισκέφτηκα μεγάλη πια για άσχετο λόγο απόρησα με το πόσο μικρή και "μίζερη" φάνηκε στα μάτια μου η αυλή του. Οι αναμνήσεις μου όμως από την εν λόγω αυλή ήταν εντελώς διαφορετικές, θέλω να πω ότι τα παιδιά δεν βλέπουν τα πράγματα με τον ίδιο τρόπο με μας.

 

Οποιαδήποτε πληροφορία καλοδεχούμενη :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη Βερενίκη για το κτιριακο.

Στα ιδιωτικά όλοι μας δίνουμε σημαντικά χρήματα που στους περισσότερος δεν μας περισσεύουν.

Σίγουρα το εκπαιδευτικό κομμάτι είναι το πιο σημαντικό αλλά δεν είναι πολύ σημαντικό το παιδί να είναι σε ένα όμορφο, λειτουργικό, καθαρό και ασφαλές περιβαλλον;

Σίγουρα δεν είναι πρωτεύον ζήτημα αλλά προσωπικά απορριψαμε σχολείο για το οποίο είχαμε μάθει τα καλύτερα για το εκπαιδευτικό κομμάτι αλλά οι εγκατάστασεις του δεν είχαν να "ζηλέψουν " πολλά από ένα μέτριο δημόσιο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...