Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΑΡΤΥ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΣΕ ΤΑΡΑΤΣΑ ΣΠΙΤΙΟΥ


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα

 

Το καλοκαιρι σκεφτομαι να κανω παρτυ γενεθλιων στο δωμα του σπιτιου μας.

Θα ηθελα να μου δωσετε ιδεες για οικονομικα φαγητα και για τουρτα.

 

Τα ατομα που υπολογιζω θα ειναι περιπου 20 τα μικρα και αλλοι τοσοι οι μεγαλοι. Γυρω στα 40 με 50 ατομα. Οι ηλικιες των μικρων ειναι κυριως γυρω στα 3.50-6, θα υπαρχουν ομως και μικροτερα η μεγαλυτερα παιδακια.

Θα μπορω να εχω στη διαθεση 3 φουρνους ωστε καταφερω να τα σερβιρω ζεστα και 2 μικρες ψησταριες στην ταρατσα η μια με καρβουνα και η αλλη με ηλεκτρισμο .

 

Σκεφτομαι να φτιαξω παραδοσιακα φαγητα επειδη θα γινει σε εξωτερικο χωρο, νομιζω οτι ταιριαζει καλυτερα , ειναι πιο παρειστικα και γενικα αρεσουν σε ολους.

 

Σκεφτομαι τα εξης:

 

Α. τυροπιτακια κουρου τα κλασικα . Εχω βρει μια ωραια συνταγη και θα ανοιξω το φυλλο μονη μου. Με 10 ευρω φτιαχνω καμια 50-αρια τυροπιτακια.

Β. 2 πολυ μεγαλες πιτσες

Εχω και καλη συνταγη απο πελατη που ειχε δικη του πιτσαρια.

Το πολυ 20 ευρω θα μου στοιχισει.

 

Γ. Σουβλακια απο χοιρινο και κοτοπουλο, στα καρβουνα για τους μεγαλους και στην ηλεκτρικη ψησταρια για τα μικρα . .

 

Σας παρακαλω εδω θα ηθελα τις συμβουλες σας.

α. Τι κανετε για να μην καιγονται τα ξυλινα καλαμακια?

 

β. Επειδη με τα καρβουνα δεν εχουμε εμπειρια, εχουμε ψησει ελαχιστα μπορειτε να μου δωσετε οδηγιες?

Τι καρβουνα να παρω να μην εχουν χημικα, πως να τα αναψω και να μην σβηνουν η καπνιζουν πολυ ?

 

γ. Καμια ωραια ιδεα για παιδικα σουβλακια? Σκεφτομαι με πιπεριες χρωματιστες εναλλαξ με το κρεας και κρεμμυδι, αλλα καποιες φορες που το εχω κανει μου καιγεται η πιπερια γιατι θελει λιγοτερο χρονο ψησιματος.

 

 

Δ. Λουκανικα χωριατικα στα καρβουνα.

 

Ε. Παξιμαδακια Μανης η Κρητης με τριμμενη ντοματα , φετα και ελλιες μαυρες

 

ΣΤ ΣΑΛΑΤΕΣ, τυρια

 

Τα ποτο μας θα ειναι κυριως κρασι κοκκινο η ασπρο ,που ταιριαζει με τα λουκανικα και σουβλακια

 

 

Εχω και ενα φοντι, αχρησιμοποιητο. Τι μπορω να κανω με αυτο? Σαλτσες για τα κρεατα?

Καμια ωραια ιδεα?

 

Αυτα σκεφτομαι να φτιαξω , πως σας φαινονται? Σιγουρα ειναι Πολυ συνηθισμενα.

Τις κρεπες , τα σουφλε , τα φαγητα με κρεμα γαλακτος και λιπαρα τυρια μηπως και αυτα δεν τα εχουμε βαρεθει?

Καμια ιδεα για ωραια και νοστιμα παιδικα σνακ?

 

Γενικα οποιαδηποτε ιδεα ειναι ευπροσδεκτη, ας ειναι και τελειως διαφορετικη.

 

 

Για τουρτα σκεφτομαι να φτιαξω ενα γλυκο πολυ δροσερο με γιαουρτι , ζελε μπανανας , ζελε ανανα και σαντυγι.

Ομως δεν ξερω πως να το διακοσμισω για να φαινεται σαν παιδικη τουρτα.

 

Καμια αλλη ωραια σπιτικη δροσερη τουρτα , δοκιμασμενη ?

 

Καμια καλυτερη ιδεα?

Γενικα με ενδιαφρερει και πολυ το οικονομικο. Δεν θελω να ξεφυγω απο 150 ευρω .

 

Περιμενω ιδεες και συμβουλες απο εμπειρες μητερες σε παρτυ .

Σας ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αφου φτιαχνεις απλες συνταγες ισως θα μπορουσες να φτιαξεις και σουβλακια λαχανικων. στο δικο μας παρτυ εβαζα ενα κοκκινο ντοματινη-ενα κιτρινο ντοματινη-ενα κομματι τυρακι-ενα αγγουρακι και απο πανω μια ελια χωρις κουκουτσι. οποτε ετσι κανεις με σκετο κρεας τα χροιρινα σουβλακια και δεν εχει και θεμα με το ψησιμο των λαχανικων. εγω τα λουκανικα τα ειχα περασει και αυτα σε καλαμακι απο σουβλακι και τα εψησα κανονικα.

για τη διακοσμιση δε θα προβληματιζομουν αφου εχει να φτιαξεις αυτο το γλυκο ψυγειο παρε και ενα παιχνιδακι με ομορφα κερακια και εισαι ετοιμη!:D

επισης θα μπορουσε να κανεις μια μακαρονοσαλατ που τρωνε μικροι κια μεγαλοι και ειναι ευκολη.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

αφου φτιαχνεις απλες συνταγες ισως θα μπορουσες να φτιαξεις και σουβλακια λαχανικων. στο δικο μας παρτυ εβαζα ενα κοκκινο ντοματινη-ενα κιτρινο ντοματινη-ενα κομματι τυρακι-ενα αγγουρακι και απο πανω μια ελια χωρις κουκουτσι. οποτε ετσι κανεις με σκετο κρεας τα χροιρινα σουβλακια και δεν εχει και θεμα με το ψησιμο των λαχανικων. εγω τα λουκανικα τα ειχα περασει και αυτα σε καλαμακι απο σουβλακι και τα εψησα κανονικα.

για τη διακοσμιση δε θα προβληματιζομουν αφου εχει να φτιαξεις αυτο το γλυκο ψυγειο παρε και ενα παιχνιδακι με ομορφα κερακια και εισαι ετοιμη!:D

επισης θα μπορουσε να κανεις μια μακαρονοσαλατ που τρωνε μικροι κια μεγαλοι και ειναι ευκολη.

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

 

Ωραια ιδεα τα σουβλακια λαχανικων.

Ποση ωρα τα ψηνεις? Δεν ξεραινονται?

Link to comment
Share on other sites

δεν τα ψηνω τα αφηνω ετσι και ειναι πολυ ομορφα και χρωματιστα:D

 

Σιγουρα θα ειναι πολυ ομορφα. Θα δωσουν χρωμα πολυ σε ολα τα αλλα, που δεν θα ειναι τιποτα ιδιατερο απο εμφανιση

Θα τα κανω. Ειναι πολυ ωραια ιδεα και Οικονομικη και υγιεινο φαγητο .

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
:D

επισης θα μπορουσε να κανεις μια μακαρονοσαλατ που τρωνε μικροι κια μεγαλοι και ειναι ευκολη.

 

Δεν με ενθουσιαζουν ιδιαιτερα οι μακαρονοσαλατες.

Αλλα εαν γνωριζεις καμια ωραια και ελαφρια στη γευση η εστω λιγο δροσερη , μπορεις να μου πεις τη συνταγη?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

σε αυτη μακαρονοσαλατα βαζω

μακαρονακια φιογκακια περιπου μισο πακετο

ανιθο

κρεμμυδακι φρεσκο

φασολια κοκκινα (κονσερβα)

καλαμποκι (κονσερβα)

1 μεγαλο καροτο κομμενο κυβακια

1 τονο σε νερο

χρωματιστε πιπεριες (οχι πρασινη!)

και ενα μεσαιο βαζακι μαγιονεζα

 

εγω αντι για μαγιονεζα φτιαχνω υποκαταστατο γιατι ειχε η κορη μου αλλεργια στο αυγο

μπορεις να προσαρμοσεις τις ποσοτητες αναλογα με το ποσα ατομα θα ειστε.:-P

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσε η σαλατα που μου προτεινεις. Θα τη δοκιμασω .

Αλλα δεν μου αρεσει η μαγιονεζα γιατι εχει βαρια γευση και δεν τη προτιμω.

Την εχεις δοκιμασει με αλλο dressing?

(Aυτη η σαλατα μου θυμισε μια αλλη που εφτιαχνα με γιγαντες.)

 

Eντωμεταξυ, μου εδωσες την ιδεα να συμπεριλαβω στη καθημερινη μας διατροφη και τις σαλατες απο ζυμαρικα (οχι μονο σε γιορτες) γιατι αρεσουν πολυ στον αντρα μου και στον μικρο μου και ειναι μια ευκαιρια να τρωνε μαζι και τα υπολοιπα χορταριικα .

Γαιτι εκεινα τα μακαρονια με τη μυζηθρα, τα εχουμε πια βαρεθει.

Link to comment
Share on other sites

μισο ποτηρι εβαπορε αδυαλυτο

μισο ποτηρι λαδι

1 μετριο λεμονι

1-2 κουταλιες μουσταρδα

αλατι

 

αυτο το dressing βαζω εγω αντι για μαγιονεζα και ειναι τελειο! μπορεις να αυξησεις την ποσοτητα αναλογα την ποσοτητα της σαλατας. θελει παντως καμμια ωριτσα ψυγειο μετα που θα το προσθεσεις στη σαλατα για να δεσουν τα υλικα.:D

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μία άλλη ωραία μακαρονοσαλάτα είναι αυτή εδώ: http://www.sintagespareas.gr/sintages/makaronosalata-sinantisis.html

 

Εγώ βάζω 450g Ανάμικτα Λαχανικά (καρότο-καλαμπόκι-αρακά), λιγότερα αλλαντικά και τυριά, στραγγιστό γιαούρτι με κέτσαπ, μουστάρδα και ελάχιστη μαγιονέζα.

 

Είναι φανταστική!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ ωραίο το μενού σου FEHCO!

 

Θα ήθελα μόνο να σου προτείνω τις πατάτες φούρνου (μαγειρεμένες με λεμόνι, πορτοκάλι και μέλι). Είναι κλασικό συμπλήρωμα.

 

Επίσης, μήπως να ετοιμάσεις καμια μπόμπα (με φιλαδέλφεια) για τα μικρούλια;

 

Καλά να περάσετε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://www.sintagespareas.gr/sintages/rolakia-tortigias-trixroma.html

δοκίμασε κ αυτό νομίζω είναι καλή και εύκολη επιλογή για πάρτι.θα το κάνω κ εγώ σίγουρα στα πρώτα γενέθλια του μικρού μου που είναι την άλλη Κυριακή :)

καλή επιτυχία!

fTbrp3.png
Link to comment
Share on other sites

http://www.sintagespareas.gr/sintages/rolakia-tortigias-trixroma.html

δοκίμασε κ αυτό νομίζω είναι καλή και εύκολη επιλογή για πάρτι.θα το κάνω κ εγώ σίγουρα στα πρώτα γενέθλια του μικρού μου που είναι την άλλη Κυριακή :)

καλή επιτυχία!

 

Πίστεύω ότι οι τορτίγιες είναι πάρα πολύ ωραίες αλλά όχι για παιδικό πάρτυ...εκτός αν είναι μόνο μεγάλοι. Νομίζω ότι το καλύτερο από όλα τα μενού είναι αυτό που έγραψε η κοπέλλα πιο κάτω η FEHKO. :o:|

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...