Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΞΥΛΟΣΟΜΠΑ ΛΕΒΗΤΑΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ


LOREEN

Recommended Posts

Το σπίτι σου είναι ισόγειο 100τμ?Η σόμπα με 10kw δεν είναι λίγο σαν θερμίδες θα το καλύψει?Σε ρωτάω γιατί μου είπαν για το σπίτι μου που είναι 130τμ μεζονέτα ότι θέλω από 26kw και πάνω και οι τιμές για αυτές τις kw είναι αρκετά ανεβασμένες.

 

είναι ένας όροφος και με ρώτησαν βασικά πόσα σώματα καλοριφέρ εχω...Και στο ιντερνετ που βλέπω τόσο περίπου λένε.Εδω μου ειπαν πως θέλει 2.5kw το κάθε σώμα:shock:.Είναι δυνατον;Μήπως τα λένε αυτα για να πουλάν ακριβά προϊόντα;τι να πω;Πάντως και ο τεχνικός που ήρθε για την εγκατάσταση μας είπε πως αρκούν...Δεν έχω βάλει ακόμη για να σου πω.Περιμένω να φέρουν...

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Αυτη ειναι η ξυλοσομπα Prity W15.

Τιμη με ΦΠΑ μεσα στην Βουλγαρια 599 λεβα = 310 ευρω.

 

http://www.prity-bg.com/products/products.php?lang=bg&productid=44

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ. ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗ ΒΡΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΟΜΠΑ ΣΤΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ? ΣΤΟ ΣΑΝΤΑΝΣΚΙ Η ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
KAΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΞΥΛΟΣΟΜΠΑ ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ PRITY FG W20 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΗ! ΖΕΣΤΑΙΝΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ, ΤΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΦΟΥΛ ΑΠΟΔΟΣΗ, ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΜΑΣ, ΑΠΟΨΕ ΨΗΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΨΗΤΟ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΑΚΙ ΤΗΣ, ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΞΙΖΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΗΣ! ΣΑΣ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ...

 

 

 

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Αποδίδει καλά στα σώματα? Πόσα σώματα έχεις στο σπίτι? Ο υδραυλικός σας χρεισιμοποίησε κλειστό ή ανοιχτό δοχείο διαστολής? Έχει διπλά τοιχώματα η σόμπα? Αν την αγοράσω με γρανίτη στα πλαϊνά τι διαφορά θα έχει?Σαν ποιότητα κατασκευής η Prity τι λέει? Γιατί ακούγονται διάφορα για διαρροές οσμών και φτηνολαμαρίνα. Τέλος στο φούρνο έχεις μαγειρέψει? Βγάζει μυρωδιές στο χώρο? Ενδιαφέρομαι πολύ ζεστά για την Prity fg w20 για σύνδεση σε καλοριφέρ για να ζεστάνω 85-90m2 με 6 σώματα και ηλιακό 160lt. http://prity-gr.com/products/products.php?lang=bg&productid=47 . Παρακαλώ για την εντύπωσή σας και για όποιον έχει χρησιμοποιήσει Prity.

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα απο Καβαλα (εξω απο την πολη, στα πολλά κρυα).

Σε σπιτι 180 τμ. με καλα κουφωματα χωρις απωλειες με κεραμοσκεπη, με τη συγκεκριμενη σομπα και χωρις καθολου ταυτοχρονη χρηση πετρελαιου, εχουμε γυρω στους 21 βαθμους. Καψαμε ηδη 2 τονους ξυλα και ψησαμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο φουρνο οποτε ειχαμε τεραστια οικονομια και απο κει. Ακομα και νερο δε βραζω πλεον. Αν δε βιαζομαι ακομα και μακαρονια βραζω στο "ματακι" που εχει πανω.

Το κοστος συνδεσης παιζει πολυ. Θελει ψαξιμο. Μας ζητησαν απο 400 (αν θυμαμαι καλά) μεχρι 1300!!! Υλικα και εργασια. Τελικα δωσαμε γυρω στα 500-600 ευρω, δε θυμαμαι ακριβως. Σε μεγαλες πολεις που υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος φανταζομαι οτι οι τιμες θα ειναι καλυτερες.

 

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Αποδίδει καλά στα σώματα? Πόσα σώματα έχεις στο σπίτι? Ο υδραυλικός σας χρεισιμοποίησε κλειστό ή ανοιχτό δοχείο διαστολής? Έχει διπλά τοιχώματα η σόμπα? Αν την αγοράσω με γρανίτη στα πλαϊνά τι διαφορά θα έχει?Σαν ποιότητα κατασκευής η Prity τι λέει? Γιατί ακούγονται διάφορα για διαρροές οσμών και φτηνολαμαρίνα. Τέλος στο φούρνο έχεις μαγειρέψει? Βγάζει μυρωδιές στο χώρο? Ενδιαφέρομαι πολύ ζεστά για την Prity fg w20 για σύνδεση σε καλοριφέρ για να ζεστάνω 85-90m2 με 6 σώματα και ηλιακό 160lt. http://prity-gr.com/products/products.php?lang=bg&productid=47 . Παρακαλώ για την εντύπωσή σας και για όποιον έχει χρησιμοποιήσει Prity.

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους. Στην συνέχεια της αναζήτησής μου βρήκα αυτήν http://www.adtherm.gr/%CE%A3%CE%9F%C...%CE%A1.el.aspx εδώ την σόμπα με πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά. Σύνδεση με καλοριφέρ, 48lt δοχείο νερού, απόδοση 18Kw στο νερό, ότι πρέπει για σπίτι με σώματα συνολικών θερμίδων 15000 και διαθέτει και φούρνο. Σλοβάκικη. Τιμή γύρω στα 1500. Την γνωρίζει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ΛΟΓΩ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ. ΜΑΘΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΞΥΛΟΣΟΜΠΕΣ (Π.Χ. PRITY W15 ΜΕ ΦΟΥΡΝΑΚΙ) ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΜΕ ΕΙΔΙΚΗ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΣΑ ΕΔΩ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΥΣΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ?

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ? ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ? ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

κοίταξε τι έκανα εγώ στο σπίτι μου που είναι 112 τετρ με 13 σώματα καλοριφέρ

και κάτι ακόμα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω ένα υπόγειο 120τμ, πάνω στην πλάκα έχω 2 δωμάτια και μια μικρή τουαλέτα συνολικά 35τμ. Ξέρει κανείς να μου πει εάν θα μπορούσα να έβαζα την σόμπα Prity FG W20 στο υπόγειο για να ζεσταίνεται το υπόγειο μιας και εκεί είναι ο χώρος εργασίας μου και επίσης ταυτόχρονα να δίνει ζέστη και στα 35τμ πάνω στο σπίτι στα καλοριφέρ ;

Θα κάνει δουλεία ξέρει κανείς ;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...