Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Στην περίπτωση που κολλήσουν ψείρες έχω δει αντί για φάρμακο να βάζουν πάαααααααααααρα πολύυ μαλακτική κρέμα (όταν λέμε πολύ εννοούμε να στάζει....!!!) και μετά να χτενίζουν με ψιλό χτενάκι. Εννοείται χωρίς κανένα φάρμακο. Από τι μου είχαν πει αυτό βοηθάει γιατί γλυστράνε οι ψείρες και δεν μπορούν να κρατηθούν αλλά από την μαλακτική κρέμα παθαίνουν και ασφυξία.

 

Η αλήθεια είναι πως δεν το έχω δοκιμάσει αλλά αν........ λέω αν...... πιάσουμε ψείρες θα το δοκιμάσω..!

Αγάπη.... η χαραμάδα της αιωνιότητας..

Ernesto Cardenal

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ψειρες??????????ωωω θεε μου...ανατριχιασα...:shock::shock:ντρεπομαι πουθα το πω,αλλα ειχα κολλησει κ γω!πριν 3 χρονια οταν ο πρωτος μου γιος ηταν σχεδον ενος,ειχαμε παει στο παρτι μιας ξαδερφουλας του!!ε μετα ολο ετριβε το κεφαλι του,ολο ξυπναγε τη νυχτα δυσαρεστημενος κ τσουπ μου ηρθε η σκεψη βρε λες να εχει ψειρες??κ ψαξε απο δω κ ψαξε απο κει γιατι δεν ηξερα κ πως ειναι...ειχε!:shock::shock:σοκ επαθα!!ειχε κ μαλλακι ετσι μπολικο με μπουκλιτσες!οχι μακρυ βεβαια,αλλα μπολικο!!:-P:razz:με συμβουλη του γιατρου πηραμε ενα φαρμακο κ ευτυχως εφυγαν γρηγορα...ΑΛΛΑ....εγω ειχα ηδη κολλησει!!:-(:?ειχα μακρια μαλλια,ημουν κ εγκυος στην κορη μου κ τραβηξα μαρτυρια!!φυσικα ουτε λογος για φαρμακο στην εγκυμοσυνη!εβαζα καθε βδομαδα ξυδι στα μαλλια,εβαζα κ μια πετσετα κ τα αφηνα 2-3 ωρες!μετα λιγο λιγο με το χτενακι το ειδικο....αλλα τζιφος!!επρεπε να το κανω 10 φορες αυτο μεχρι να φυγουν ολες!!:?αχ!!ειχα απελπιστει!τωρα ο μεγαλος μου παει προνηπιο κ τρεμωωω!!!

για πειτε μου το οινοπνευμα δεν ειναι ανθυγιεινο για το δερμα του κεφαλιου??το εχω ξανακουσει,αλλα φοβαμαι να βαλω αμα ξανατυχει κατι παρομοιο...μπρρρ..μακρια απο μας!!:-P

κ αυτο με το μαλακτικο??πρωτη φορα το ακουω!!:confused:

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

οι μαμαδες αμα βαφετε το μαλλι δεν κολλατε δεν πανε σε βαμενο μαλλι. παντως το ξυδι τιποτα δεν κανει και εγω αυτο με το οινοπνευμα ηξερα και σιγουρα πολυ ωρα ψαξιμο

 

Μη το λες καθόλου αυτό. Μια εβδομάδα βαμμένο μαλλί, και κόλλησα ψείρες από το χρυσό μου. Και όχι τίποτα άλλα ρε γμτ είχα και πολύ πολύ σγουρό μαλλί. Ευτυχώς απαλλαχτήκαμε γρήγορα.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ στην κόρη μου το μηλόξυδο του ΚΟΡΡΕ για να την ψεκάζω προληπτικά κάθε πρωί... Ρε κορίτσια, την έλουζα κάθε βραδυ την πρώτη εβδομάδα που το χρησιμοποίησα και δεν έφευγε η μυρωδιά. Έτσι το έκοψα... Όχι τίποτα άλλο, αλλά μάλλον μαζί με τις ψείρες θα αποφεύγαμε και τα... παιδάκια...

 

Μάλλον αυτό είναι το σκεπτικό δεν τα πλησιάζουν τα άλλα παιδάκια δεν τα πλησιάζουν και οι ψείρες :lol:

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ μυλόξυδο κανονικά της βάζω προσπαθώ να της τα έχω πιασμένα συνεχώς τα μαλλάκια γιατί είναι καλύτερα και στο σχολείο της βάζουν Μυρτώ το κάτάλαβα απο πέρσι την πρώτη βδομάδα που πήγε απο την μυρωδιά και μου το επιβεβαίωσε και η δασκάλα.

Το χειρότερο και πιο ευκολο να μεταδωθεί απο παιδί σε παιδί είναι το σχολικό γιαυτό προσοχή το πρωί οποσδήποτε :wink:

Α και το μυλόξιδο δεν το περιχύνουμε σαν σε σαλάτα απλά ψεκάζουμε περιμετρικά του κεφαλιού.:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα.! Τι είναι αυτό το tea-tree oil?????? Λειτουργεί προληπτικά?? Μυρίζει?? Αφού είναι λάδι, λαδώνει τα μαλλιά?? Που το βρίσκεις???? Πολλές ερωτήσεις έκανα μου φαίνεται........ όμως δεν το έχω ξανακούσει ποτέ.!!

καλημερα!

 

ειναι αιθεριο ελαιο , ως εκ τουτου δεν λαδωνει τα μαλια;)

μυριζει ναι, αλλα οχι σαν το ξυδι.εχει μια πολυ ωραια(κατα τη γνωμη μου) μυρωδια.

το βρισκεις και σε φαρμακεια και σε καταστηματα με βιολογικα.

το τεολαδο ναι, λειτουργει προληπτικα!

(σιγα τις πολλες ερωτησεις:D)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν πιάσετε ψείρες θα πάρεις το Ivaliten, είναι ένα κι ένα... Το θέμα είναι να μην πιάσετε... Κι εγώ έχω φοβία με τις ψείρες, έχω πολύ μαλλί και τρέμω για μένα και τον μικρό μου που είναι μέσα στην τρίχα...

Κρούσμα από τώρα έ? Μάλλον από αύριο θα της αρχίσω ξανά το μηλόξυδο, πωπω μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

 

μας ενημερωσε χτες η διευθ του παιδικου σταθμου και ειπε οτι εψαξε μερικα κεφαλακια παιδιων και βρηκε και βρηκε κιολας στο τμημα τις μικρη γα@@@ο... ο.κ την μικρη θα την κουρεχω λιγο πιο κοντο... αλλα εγω ειναι το θεμα εχω πολυ μακρυ μαλλι και δεν μπορω να βαλω φαρμακο...αν τα βαψω λετε να πιασει.... καλυτερα την μπογια παρα το φαρμακο...αλλα βεβαια μακαρι να μην χρειαστει καθολου να προσφυγω σε τετοια...παντως ρε κοριτσια αυτες οι μανες που βλεπουν οτι τα παιδια τους εχουν ψειρες πολυ καιρο γιατι δεν κανουν κατι:evil:...ειναι αναγκη να υποφερουμε και εμεις:shock::-(???

Link to comment
Share on other sites

μας ενημερωσε χτες η διευθ του παιδικου σταθμου και ειπε οτι εψαξε μερικα κεφαλακια παιδιων και βρηκε και βρηκε κιολας στο τμημα τις μικρη γα@@@ο... ο.κ την μικρη θα την κουρεχω λιγο πιο κοντο... αλλα εγω ειναι το θεμα εχω πολυ μακρυ μαλλι και δεν μπορω να βαλω φαρμακο...αν τα βαψω λετε να πιασει.... καλυτερα την μπογια παρα το φαρμακο...αλλα βεβαια μακαρι να μην χρειαστει καθολου να προσφυγω σε τετοια...παντως ρε κοριτσια αυτες οι μανες που βλεπουν οτι τα παιδια τους εχουν ψειρες πολυ καιρο γιατι δεν κανουν κατι:evil:...ειναι αναγκη να υποφερουμε και εμεις:shock::-(???

ελα ντε δεν κανουν και το ξερετε οτι σε προχωρημενη κατασταση μεχρι και αναιμια μπορει να παθουν τα παιδια?ασε τωρα ειναι παρασητο και δεν πρεπει να το περναμε ετσι στο ντουκου.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι το μηλόξυδο του ΚΟΡΡΕ; Το καλοκαίρι είχαμε κολλήσει και εμείς λοιπόν, ευτυχώς όμως απαλλαχτήκαμε ιδιαίτερα γρήγορα. Διαβάζοντας στο διαδίκτυο κάπου είχα δει ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε λοσιόν ή σαμπουάν προληπτικά γιατί το μόνο αποτέλεσμα που έχουν είναι να κάνουν τις ψείρες περισσότερο ανθεκτικές.

Που το διαβασες?

Εμάς μας είχαν πει παλιά στον σταθμό να χρησιμοποιούμε προληπτικά και 1-2 φορές μας είπαν ότι κάποια κρούσματα. Χρησιμοποιούσα ένα φυτικό του ΚΟΡΡΕ που ήταν για προληπτική χρήση (νομίζω είχε ευκάλυπτο και ξύδι). Επίσσης έχει ένα σπρέι σαν μυρωδικό ο ΚΟΡΡΕΣ που μπορείς να χρησιμποποιήσεις προληπτικά. Λέτε και αυτά να είναι βλαβερά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Που το διαβασες?

Εμάς μας είχαν πει παλιά στον σταθμό να χρησιμοποιούμε προληπτικά και 1-2 φορές μας είπαν ότι κάποια κρούσματα. Χρησιμοποιούσα ένα φυτικό του ΚΟΡΡΕ που ήταν για προληπτική χρήση (νομίζω είχε ευκάλυπτο και ξύδι). Επίσσης έχει ένα σπρέι σαν μυρωδικό ο ΚΟΡΡΕΣ που μπορείς να χρησιμποποιήσεις προληπτικά. Λέτε και αυτά να είναι βλαβερά?

Το διάβασα ή σε παλαιότερο τόπικ εδώ στο φόρουμ ή σε αναζήτηση που έκανα στο google.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

ολες αυτες οι λοσιον που βαζουμε προληπτικα σαν λοσιον καθε πρωι στα παιδια μου λαδωνουν τα μαλακια τους τα κανουν σαν λαδωμενα ποντικια - απλυτα

Τα πλενω με σαμπουαν ΚΟΡΡΕ και λιοσιον της ΦΡΕΖΥΔΕΡΜ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

 

ειναι αιθεριο ελαιο , ως εκ τουτου δεν λαδωνει τα μαλια;)

μυριζει ναι, αλλα οχι σαν το ξυδι.εχει μια πολυ ωραια(κατα τη γνωμη μου) μυρωδια.

το βρισκεις και σε φαρμακεια και σε καταστηματα με βιολογικα.

το τεολαδο ναι, λειτουργει προληπτικα!

(σιγα τις πολλες ερωτησεις:D)

 

Kαλό μου ακούγεται..... θα το δοκιμάσω γιατί τελείωνει και το προληπτικό σαμπουάν της propoline, δεν μας άρεσε καθόλου η μυρωδιά του.!! Ευχαριστώ.!

Αγάπη.... η χαραμάδα της αιωνιότητας..

Ernesto Cardenal

Link to comment
Share on other sites

Καθαρό οινόπνευμα και ξερό ψωμί! Όταν ήμουν 10 χρόνων και είχα ψείρες ένα καλοκαίρι, ήταν το μόνο που έκανε πραγματική δουλειά!

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, εγώ πάντως το δοκίμασα! Το έβαλα στο ξέβγαλμα! Δεν ξέρω, αν θα κάνει δουλειά για τις ψείρες, αλλά πράγματι τα μαλλάκια της έγιναν πιο λαμπερά και δεν μυρίζει ιδιαίτερα! Αυτό με το τεόλαδο μου φαίνεται καλό, θα το ψάξω!

Link to comment
Share on other sites

οι μαμαδες αμα βαφετε το μαλλι δεν κολλατε δεν πανε σε βαμενο μαλλι. παντως το ξυδι τιποτα δεν κανει και εγω αυτο με το οινοπνευμα ηξερα και σιγουρα πολυ ωρα ψαξιμο

 

μυθος ειναι ζετα. εγω βαφω τα μαλλια μου με 40αρι οξυζενε κ ντεκαπαζ κ προσπαθω 2 χρονια τωρα να ξεμπερδεψω κ ακομα..απο τοτε που ξεκινησε η κορη μου το σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, πάντως εγώ μίλησα τελικά με την παιδίατρό μας! Μου είπε ότι είτε βάλω ξύδι είτε όχι, αν είναι να κολλήσει ψείρες θα κολλήσει! Τα προλήπτικα σκευάσματα δεν τα προτείνει, γιατί λέει ότι σε παιδάκια με ευαισθησία/τάση για αλλεργίες μπορεί να τους προκαλέσει βήχα! Θεωρεί ότι αν κολλήσει ψείρες δεν έγινε και τίποτα φοβερό, θα πάρουμε το σαμπουανάκι και θα ξεμπερδέψουμε! Μου πρότεινε, εάν αποφασίσω να χρησιμοποιήσω κάτι να πάρω της Frezy Derm

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τα φώτα σας.

Τα παιδιά μιας φίλης έχουν ψείρες και σήμερα με επισκέφθηκαν στην δουλειά.

Υπάρχει περίπτωση να έχω κολλήσει ψείρες? Από εκείνη την ώρα αισθάνομαι φαγούρα στο κεφάλι σε συγκεκριμένα σημεία...ρωτάω γτ φοβάμαι μην τα μεταφέρω και στα παιδιά μου.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...