Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΕΡΙΤΙΦ


Afroditi D

Recommended Posts

Λιμοντσέλο ( limonzello).

 

Υλικά

8 λεμoνιών οι φλούδες

1 λίτρο οινόπνευμα (ποτοποιείου)

700γρ. ζάχαρη

1200γρ. νερό

 

Εκτέλεση

Αφαιρείτε τις φλούδες από τα λεμόνια και τις αφήνετε για μια βδομάδα μέσα στο οινόπνευμα.

Σε 1200γρ βρασμένου νερού, ρίχνετε σιγά σιγά τη ζάχαρη, μέχρι να λιώσει και να γίνει σιρόπι. Αφήνετε για 2-3 λεπτά.

Σουρώνετε το οινόπνευμα και το ρίχνετε σε ένα γυάλινο βάζο μαζί με το σιρόπι. Αφήνετε το μείγμα ,ως έχει, για 2-3 μέρες και στη συνέχεια το βάζετε στο ψυγείο.

 

υ.γ: Αξίζει το κόπο να το δοκιμάσετε!Πιστέψτε με!Το έφτιαξα πέρυσι τα Χριστούγεννα και το ήπιαμε μετά το φαγητό ,είχαμε και Τεντούρα (τοπικο ηδύποτο καταπληκτικό!!!!) σ'ολους άρεσε πάρα πολύ! :) ,η συνταγή παρουσιάστηκε στο επεισόδιο "ΜΠΟΥΚΙΑ ΚΑΙ ΣΥΧΩΡΙΟ" στην Αμφισσα.

 

Καλή επιτυχία!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Sangria

 

Συστατικά

 

1,5 λίτρο κόκκινο ξηρό κρασί

2 μήλα

1 ξυνόμηλο

1 πορτοκάλι

1 ποτήρι κρασιού κονιάκ ή μπράντυ

5 κουταλάκια του γλυκού ζάχαρη

500 ml σπράιτ

 

Εκτέλεση:

 

1. Καθαρίζουμε τα φρούτα και τα κόβουμε σε κυβάκια.

2. Σε μια κανάτα ρίχνουμε το κρασί, το κονιάκ ή το μπράντυ, τη ζάχαρη και ανακατεύουμε μέχρι να λειώσει η ζάχαρη. Προσθέτουμε τα κυβάκια φρούτων και τοποθετούμε την κανάτα στο ψυγείο για περίπου 1 ώρα.

3. Πριν το σερβίρισμα Βάζουμε και την σπράιτ.

 

Επειδή το κρασί είναι πολύ για μία κανάτα, καλό είναι να έχουμε έτοιμο το μίγμα σε κάποιο άλλο μεγάλο σκεύος και πριν το σερβίρισμα να μοιράσουμε σε κανάτες ανάλογα με τα άτομα και τότε να προστεθεί και η σπράιτ ώστε να μην εξατμίζεται το ανθρακικό που κάνει πιο δροσερή τη γεύση.

 

 

 

:wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Δροσερό milk shake

Φτιάχνει

3-4 ποτηρια

 

Συστατικά:

 

500 ml φρέσκο γάλα

1 κεσεδακι γιαούρτι ή 3 μπαλλες παγωτό

4-6 θρυμματισμένα παγάκια

2-3 κουταλιες μαρμελάδα

σιρόπι της αρεσκειας σας

έτοιμη σαντιγυ

λιγη τρούφα

 

Οδηγίες

 

1. Μεσα στο μπλεντερ βαζουμε 500 ml γαλα, ριχνουμε το γιαουρτι ή το παγωτο, προσθετουμε την μαρμελαδα, το σιροπι-α και τα θρυμματισμενα παγακια.

2. Το χτυπαμε για 2 λεπτα και το σερβιρουμε σε μακροστενα ποτηρια

3. Προσθετουμε την σαντιγυ και πασπαλιζουμε με τρούφα

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιλκ σέικ πεπονιού

 

Συστατικά:

1 μέτριο ώριμο πεπόvι, ξεφλουδισμέvο και ψιλοκομμέvο

2-3 κουταλιές σούπας Κουαvτρό (αν θέλετε)

2 κουταλιές ζάχαρη άχvη

2 φλιτζάvια τσαγιού παγωτό βαviλια

Ό φλιτζ. τσαγιού γάλα

2 κουταλάκια γλυκού χυμός λεμονιού

ροδέλες λεμονιού και φέτες πεπονιού για το γαρνίρισμα

 

 

Οδηγίες:

 

Βάζετε όλα τα υλικά, εκτός του παγωτού, σε μίξερ και χτυπάτε πολύ καλά, ώστε να γίνει ένα αφράτο μείγμα. Προσθέτετε το παγωτό και χτυπάτε έως ότου το μείγμα γίνει παχύρρευστο.

 

Σερ6ίρετε σε παγωμένα ποτή­ρια και γαρνίρετε με φέτες πεπονιού και ροδέλες λεμονιού.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λικερ Φραουλας

 

Υλικα

400 γραμμαρια φραουλες πλυμμενες και χωρις κοτσανι

400 γραμμαρια κρυσταλικη ζαχαρη

800 ml βοτκα ή τζιν ή τσιπουρο ή κονιακ

 

Ετοιμασια

Αλεθουμε στο μπλεντερ τις φραουλες και τη ζαχαρη και στη συνεχεια προσθετουμε το ποτο.Τελος το βαζουμε σε γυαλινο μπουκαλι στο ψυγειο.

Ειναι πανευκολο και πεντανοστιμο, εγω το εφτιαξα με βοτκα και ηταν απιστευτο!!!!!(σημερα θα το δοκιμασω και με κονιακ!!!! :wink::lol: )

Τη συνταγη την ειδα στον Καφε με την Ελενη.Καλη επιτυχια- φτιαξτε το!!!!!

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Λικερ Φραουλας

 

Υλικα

400 γραμμαρια φραουλες πλυμμενες και χωρις κοτσανι

400 γραμμαρια κρυσταλικη ζαχαρη

800 ml βοτκα ή τζιν ή τσιπουρο ή κονιακ

 

Ετοιμασια

Αλεθουμε στο μπλεντερ τις φραουλες και τη ζαχαρη και στη συνεχεια προσθετουμε το ποτο.Τελος το βαζουμε σε γυαλινο μπουκαλι στο ψυγειο.

Ειναι πανευκολο και πεντανοστιμο, εγω το εφτιαξα με βοτκα και ηταν απιστευτο!!!!!(σημερα θα το δοκιμασω και με κονιακ!!!! :wink::lol: )

Τη συνταγη την ειδα στον Καφε με την Ελενη.Καλη επιτυχια- φτιαξτε το!!!!!

 

Κατερινα ποση ωρα το αφηνω στο ψυγειο μεχρι ....να το ρουφηξω??

Link to comment
Share on other sites

Την επομενη μερα ειναι σουπερ γιατι εχει λιωσει η ζαχαρη Μαρια μου και εχουν δεσει οι μυρωδιες...αλλα να σου πω την αληθεια μου... εγω το δοκιμασα αμεσως και δεν με πολυενοχλησε η ζαχαρη..απλα με χτυπησε η βοτκα!!!!! :lol::lol:

Ειναι υπεροχο και πανευκολο φτιαξτο και θα με θυμηθεις!!!! :wink:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Την επομενη μερα ειναι σουπερ γιατι εχει λιωσει η ζαχαρη Μαρια μου και εχουν δεσει οι μυρωδιες...αλλα να σου πω την αληθεια μου... εγω το δοκιμασα αμεσως και δεν με πολυενοχλησε η ζαχαρη..απλα με χτυπησε η βοτκα!!!!! :lol::lol:

Ειναι υπεροχο και πανευκολο φτιαξτο και θα με θυμηθεις!!!! :wink:

 

Τωρα που το θυμηθηκα...προσοχη στο μπουκαλι με το ποτο που θα παρετε να ειναι 800ml ή αλλιως 80cl...χτες πηρα βοτκα και ηταν μονο 70cl..και ετρεχα να βρω να συμπληρωσω τα 100ml που μου ηθελε ακομη... :?

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

ΛΙΚΕΡ ΡΟΔΙ

ΥΛΙΚΑ

 

• 6 ΡΟΔΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΑ

• ½ ΛΙΤΡΟ ΚΟΝΙΑΚ

• 1 ΛΙΤΡΟ ΤΣΙΠΟΥΡΟ Ή ΒΟΤΚΑ

• 600γρ ΖΑΧΑΡΗ

• 1 ΞΥΛΟ ΚΑΝΕΛΑ

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

ΑΦΟΥ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΤΑ ΡΟΔΙΑ ΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΣΕ ΓΥΑΛΙΝΟ ΔΟΧΕΙΟ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΑΕΡΟΣΤΕΓΩΣ. ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΝΙΑΚ, ΤΟ ΤΣΙΠΟΥΡΟ ΚΑΙ ΤΗ ΖΑΧΑΡΗ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΞΥΛΟ ΚΑΝΕΛΑΣ.

ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΟ ΛΙΚΕΡ ΝΑ ΩΡΙΜΑΣΕΙ ΓΙΑ 20 – 25 ΗΜΕΡΕΣ, ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΝΤΑΣ ΤΑΚΤΙΚΑ ΤΟ ΓΥΑΛΙΝΟ ΔΟΧΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΛΙΩΣΕΙ Η ΖΑΧΑΡΗ. ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΤΥΨΟΥΜΕ ΜΕΡΙΚΑ ΡΟΔΙΑ ΓΙΑ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΧΡΩΜΑ. ΤΟ ΣΟΥΡΩΝΟΥΜΕ ΣΕ ΔΙΠΛΟ ΤΟΥΛΠΑΝΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΙΡΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΛΙΚΕΡ. ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΣΤΟ ΛΙΚΕΡ 2 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΤΗΣ ΣΟΥΠΑΣ ΓΡΕΝΑΔΙΝΗ. (ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ Ή ΣΕ ΚΑΒΕΣ ΠΟΤΩΝ) ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΒΑΘΥ ΧΡΩΜΑ.

 

ΛΙΚΕΡ ΜΑΝΤΑΡΙΝΙ

ΥΛΙΚΑ

 

• 20 ΜΑΝΤΑΡΙΝΙΑ ΜΙΚΡΑ

• 20 ΓΑΡΥΦΑΛΛΑ

• 1 + ½ ΛΙΤΡΟ ΚΟΝΙΑΚ Ή ΒΟΤΚΑ Ή ΤΣΙΠΟΥΡΟ Ή ΑΝΑΜΕΙΚΤΟ ΑΛΚΟΟΛ

• 300γρ ΖΑΧΑΡΗ

• 2 + ½ ΠΟΤΗΡΙ ΝΕΡΟ

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

ΠΛΕΝΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΝΤΑΡΙΝΙΑ, ΤΡΥΠΑΜΕ ΓΥΡΩ – ΓΥΡΩ ΜΕ ΠΙΡΟΥΝΙ ΚΑΡΦΩΝΟΥΜΕ 1 ΓΑΡΥΦΑΛΛΟ ΣΤΟ ΚΑΘΕ ΜΑΝΤΑΡΙΝΙ. ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 15 ΗΜΕΡΕΣ. ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΣΙΡΟΠΙ ΤΗ ΖΑΧΑΡΗ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ. ΣΟΥΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΣΙΡΟΠΙ, ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΡΙΣΜΑ ΕΑΝ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΜΕ, ΑΚΟΜΗ ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΕΛΕΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

έκανα λικέρ μανταρίνι με τσίπουρο....

έχει όμως έντονη τη γεύση του τσίπουρου ....σε σημείο να νομίζεις ότι πίνεις τσίπουρο και όχι λικέρ......

τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω??

να κάνω λίγο σιρόπι ή να βάλω λίγο κονιάκ να αλλάξει η γέυση ή θα καταστραφεί??

line_m121_beg_xbliz41_time_1178078400_text_f4e120e4e9e4f5ecdceae9e120eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
έκανα λικέρ μανταρίνι με τσίπουρο....

έχει όμως έντονη τη γεύση του τσίπουρου ....σε σημείο να νομίζεις ότι πίνεις τσίπουρο και όχι λικέρ......

τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω??

να κάνω λίγο σιρόπι ή να βάλω λίγο κονιάκ να αλλάξει η γέυση ή θα καταστραφεί??

νομιζω οτι εχει καταστραφει πια, επρεπε να ειχες δοκιμασει τη λυση του κονιακ απ την αρχη :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...