Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ


antu

Recommended Posts

αχ το τρομαξατε το κοριτσι καλε (πλακα κανω )dekarapaγεννησα στο ππαγωεργιου το πρωι που ξυπνησα στις 4 ειδα αιμα και καπακι σπασανε τα νερα μεχρι τις 8 το πρωι εφημερευε το παπαγεωργιου μετα τις 8 το ιπποκρατειο . θα μπορουσα να περιμενω αλλασαν πρωτη εγκυμοσυνηφοβομουν να περιμενω και πηγα στο παπαγεωργιου απο τις 5.30 το πρωι μεχρι της 8 η ωρα το απογευμα πολεμουσανε για φυσιολογικο τοκετο .ηταν και μια μαια μαζι μου συνεχως δεν εφευγε ουτε λεπτο απο κοντα μου . μολις πηγε 8 και μετα απο τοσο μεγαλη αναμονη ομικροσς μου μολις ειχε παει 3 το μεσημερι ειχε φρεναρει ολο με διαστολη 6 μεχρι τις 8 και ετσι πηγα για καισαρικη . μια φιλη γεννησα προσφατα στο ιπποκρατειο ολα τελεια ηταν μου ειπε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


συγνωμη βρε κοριτσια αλλα θα τρελαθω... τελευταια στιγμη ηρθε η ωρα να ερθει το μωρο και πηγαμτε οπου εφημερευε ασχετα με το που ξεγεννουσε ο γιατρος σας?Συγνωμη αλλα εμενα θα με επιανε πανικο να πρεπει να παω σε ενα μερος που δεν θα ηξερα ουτε καν το γιατρο.Αληθεια ετσι σας συνεβει?

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα στο τζανειο του πειραια ειχα την μαια 3 μερες πανω απο το κεφαλι μου ξεκινησα δευτερα πρωι κ εφτασα να γεννησω τελικα με καισσαρικη γιατι δεν αντεχα ναλλο κ το ειπα στον γιατρο μου που επεμενε να συνεχισουμε στον φυσιολογικο αλλα εγω ειχα βαρεθει κ ετσι προχωρησαμε σε καισσαρικη ο γιατρος μου εκανε πολυ καλη δουλεια κ δεν πηρε ουτε σεντσ ολα τα πληρωσε το ικα δεν ειχα κανενα παραπονο απο το νοσοκομειο ουτε απο το προσωπικο εκτος απο 2-3 που πρεπει να ειχαν τα ρουχα τους κ ηταν μεσα στην αγενεια αλλα τους εβαλα στην θεση τους κ δεν με ξαναπλησισαν ουτε καν να ρωτησουν στο δωματιο μου ειμαι λιγο τρελλη οταν θελω ηρεμια απο εκει κ περα τα λεφτα που θα εδινα στο ξενοδοχειο πολυτελειας τα αξιοποιησα ολα στο πλασμα που εφερα στο κοσμο κ ειμαι πολυ χαρουμενη που διαλεξα να γεννησω το πρωτο μου παιδι στο δημοσιο νοσοκομειο τοσα χρονια πληρωνω το εθνικο συστημα υγειας γιατι να τους τα χαρισω κ να τα σκασω χοντρα σε καποιον ομιλο εταιριων

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη βρε κοριτσια αλλα θα τρελαθω... τελευταια στιγμη ηρθε η ωρα να ερθει το μωρο και πηγαμτε οπου εφημερευε ασχετα με το που ξεγεννουσε ο γιατρος σας?Συγνωμη αλλα εμενα θα με επιανε πανικο να πρεπει να παω σε ενα μερος που δεν θα ηξερα ουτε καν το γιατρο.Αληθεια ετσι σας συνεβει?

 

Επέτρεψέ μου να σου απαντήσω εγώ που γέννησα με το γιατρό μου.

 

Κι εγώ από ανασφάλεια ήθελα οπωσδήποτε να γεννήσω με το γιατρό μου, και στο δημόσιο όπως και έκανα. Και πιθανόν το ίδιο να έκανα και σε επόμενη εγγυμοσύνη (μαρκιά από μας).

 

Όμως, θεωρώ ότι είμαι ανόητη. Γνωρίζω πολύ κόσμο που γέννησε με τον γιατρό που εφημέρευε και είναι οκ.

 

Μια συνάδελφό μου δε, της έσωσε ο γιατρός που εφημερευε τη ζωή, γιατί ο δικός της ήταν σε κλινική και δεν αναλάμβανε την περίπτωσή της (δύσκολη). Και της το είπε την ώρα που γεννούσε:shock: Και ήταν το 3ο παιδί, τον είχε και στα άλλα 2.

 

Όπως ξέρω και κοπέλα που θα έχανε το 2ο της παιδί εξαιτίας του γιατρού της, που είχε τον ίδιο και στο πρώτο.

 

Με το παραπάνω θέλω να πω, πως αν είναι να πέσεις σε ένθρωπο, θα πέσεις είτε τον πληρώνεις ή όχι. Κι αν είναι να τύχει το λάθος, η κακιά στιγμή κτλ θα τύχει ανεξαρτήτως αν είναι ο γιατρός σου ή αυτός που εφημερεύει.

 

Εγώ γέννησα στο παπαγεωργίου με το γιατρό μου, ο οποίος εφημέρευε. Σε πληροφορώ ότι όλες οι κοπέλες που γέννησαν μαζί του, χωρίς να είναι γιατρός τους έλεγαν τα καλύτερα μέσα στο θάλαμο.

 

Έτσι έχω καταλήξει στο ασφαλές συμπέρασμα, ότι είναι τζάμπα λεφτά το να έχεις το γιατρό σου.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψέ μου να σου απαντήσω εγώ που γέννησα με το γιατρό μου.

 

Κι εγώ από ανασφάλεια ήθελα οπωσδήποτε να γεννήσω με το γιατρό μου, και στο δημόσιο όπως και έκανα. Και πιθανόν το ίδιο να έκανα και σε επόμενη εγγυμοσύνη (μαρκιά από μας).

 

Όμως, θεωρώ ότι είμαι ανόητη. Γνωρίζω πολύ κόσμο που γέννησε με τον γιατρό που εφημέρευε και είναι οκ.

 

Μια συνάδελφό μου δε, της έσωσε ο γιατρός που εφημερευε τη ζωή, γιατί ο δικός της ήταν σε κλινική και δεν αναλάμβανε την περίπτωσή της (δύσκολη). Και της το είπε την ώρα που γεννούσε:shock: Και ήταν το 3ο παιδί, τον είχε και στα άλλα 2.

 

Όπως ξέρω και κοπέλα που θα έχανε το 2ο της παιδί εξαιτίας του γιατρού της, που είχε τον ίδιο και στο πρώτο.

 

Με το παραπάνω θέλω να πω, πως αν είναι να πέσεις σε ένθρωπο, θα πέσεις είτε τον πληρώνεις ή όχι. Κι αν είναι να τύχει το λάθος, η κακιά στιγμή κτλ θα τύχει ανεξαρτήτως αν είναι ο γιατρός σου ή αυτός που εφημερεύει.

 

Εγώ γέννησα στο παπαγεωργίου με το γιατρό μου, ο οποίος εφημέρευε. Σε πληροφορώ ότι όλες οι κοπέλες που γέννησαν μαζί του, χωρίς να είναι γιατρός τους έλεγαν τα καλύτερα μέσα στο θάλαμο.

 

Έτσι έχω καταλήξει στο ασφαλές συμπέρασμα, ότι είναι τζάμπα λεφτά το να έχεις το γιατρό σου.

 

 

για να μην παρεξηγηθω να εξηγησω το λογο που ρωταω...:

κουμπαρα μου,ολη την εγκυμοσυνη την παρακολουθουσε κανονικα η γυναικολογος της. γυρω στον 7ο-8ο μηνα ,της εξηγει οτι λογο οικονομικων δεν μπορει να γεννησει στην κλινικη που ξεγενναει εκεινη, αρα και χωρις εκεινη. παει λοιπον στο δημοσιο και ο γιατρος την ανελαβε με τα χιλια ζορια , ασε που δεν ειχε και την αναλογη προσοχη. Αυτο που θελω να πω λοιπον ειναι: μηπως ενας γιατρος οταν πας τελευταια στιγμη σ αυτον να γεννησεις δυσκολευτει να σε δεχτει γιατι δεν ξερει το ιστορικο σου και φοβαται? και η αληθεια ειναι...ο δικος σου γιατρος εχει φαει ολη την εγκυμοσυνη μαζι σου και ξαφνικα εξαφανζεσαι?Δεν ξερω..ειναι πολυ βολικο, η αληθεια ειναι, στις μερες μας, με αυτα τα οικονομικα, να γεννησεις στο δημοσιο free αλλα ποσο ριψοκυνδινο ειναι οταν ο γυναικολογος αυτος δεν ξερει τιποτα για σενα και δεν σ εχει παρακλουθησει στη διαρκεια .... ? Ισως ειναι χαζη ,αλλα ειναι απορια ..:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη αλλα εγώ δεν θα πηγαινα να γεννησω χωρις γιατρό που τον ξέρω ή έστω να έχω την μαια μου μαζι. Εχω ακούσει και διαβάσει να γινονται πολλά και συγνώμη αλλά δεν θα πάρω. Γιατι οκ αν όλα πάνε καλά. τοτε και στο σπίτι μου μονη θα τα κατάφερνα. Αν τα πραγματα στραβώσουν? αν ο γιατρός που εφημερευει δεν ειναι ο καταλληλος αδιαφόρος κτλ? αν ειναι μεθυσμένος? γιατι ναι στην Ελλάδα εχει συμβει και αυτο. Αν απλά ειναι κουρασμένος και σε ξεπετάξει με μια καισαρίκή? θα είναι καλός χειρουργος ή θα εχεις προβλήματα? αν πονάς πολύ θα θελει να κάνεις επισκληρίδιο θα υπαρχει δηλ αναισθησιολόγος ή θα πονάς? Γι αυτά και άλλα τόσα προτιμώ να ειμαι σε επικοινωνια με τον επιστήμονα που θα με βοηθήσει να φέρω στον κόσμο το παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites

για να μην παρεξηγηθω να εξηγησω το λογο που ρωταω...:

κουμπαρα μου,ολη την εγκυμοσυνη την παρακολουθουσε κανονικα η γυναικολογος της. γυρω στον 7ο-8ο μηνα ,της εξηγει οτι λογο οικονομικων δεν μπορει να γεννησει στην κλινικη που ξεγενναει εκεινη, αρα και χωρις εκεινη. παει λοιπον στο δημοσιο και ο γιατρος την ανελαβε με τα χιλια ζορια , ασε που δεν ειχε και την αναλογη προσοχη. Αυτο που θελω να πω λοιπον ειναι: μηπως ενας γιατρος οταν πας τελευταια στιγμη σ αυτον να γεννησεις δυσκολευτει να σε δεχτει γιατι δεν ξερει το ιστορικο σου και φοβαται? και η αληθεια ειναι...ο δικος σου γιατρος εχει φαει ολη την εγκυμοσυνη μαζι σου και ξαφνικα εξαφανζεσαι?Δεν ξερω..ειναι πολυ βολικο, η αληθεια ειναι, στις μερες μας, με αυτα τα οικονομικα, να γεννησεις στο δημοσιο free αλλα ποσο ριψοκυνδινο ειναι οταν ο γυναικολογος αυτος δεν ξερει τιποτα για σενα και δεν σ εχει παρακλουθησει στη διαρκεια .... ? Ισως ειναι χαζη ,αλλα ειναι απορια ..:(

 

Καθόλου χαζή;). Σκέψου καταρχήν ότι κι εγώ, όπως σου εξήγησα πολύ δύσκολα θα πήγαινα χωρίς το γιατρό μου.

 

Ομως, οι κοπέλες που ξέρω και γέννησαν με το γιατρό που εφημέρευε, το έκαναν και προ κρίσης, και όχι για το οικονομικό.

 

Εμένα, όταν έπαθε η συνάδελφός μου αυτό το πράμα μου γύρισε το μυαλό και άλλαξα γυναικολόγο (πριν μείνω έγκυος η αλήθεια) και επέλεξα κάποιον που να είναι νοσοκομειακός.Άρα με παρακολουθούσε.

 

Υπάρχουν πολλές κοπέλες επίσης που τη μηνιαία τους επίσκεψη την κάνουν στο νοσοκομείο.

 

Τέλος, πιστεύω ότι αν δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα, δεν υπάρχει η ανάγκη να γνωρίζει το ιστορικό κάποιος γιατρός. Προσωπική εκτίμηση είναι αυτό, έτσι?Δεν είμαι γιατρός.

 

Άσε που αν υπάρχει κάτι πράγματι σοβαρό, ή δε σε αναλαμβάνουν οι κλινικές γιατί δεν έχουν τη γενικότερη υποδομή να το κάνουν, ή όποιες έχουν, τα ποσά είναι υπέρογκα.

 

Στο διαβαλκανικό, που έχουν εντατική βρεφών, εκτός του ότι τα βάζουν για ψύλλου πήδημα, κοστίζει περίπου 700-1000 ευρώ η μέρα νοσηλείας:shock: τα οποία μια μέση οικογένεια δεν έχει να τα δώσει και μεταφέρει το παιδί στο νοσοκομείο, χάνοντας ίσως πολύτιμο χρόνο.

 

Εγώ ο πρώτος λόγος που διάλεξα νοσοκομείο (προ κρίσης) ήταν η ασφάλεια την οποία δε μπορούσε να μου παρέχει η κλινική.

 

Και στην κοπέλα που αναφέρεις πιστεύω ότι έτυχε να πέσει σε απάνθρωπο (δε λέω ζώο, να μην προσβάλλω τα ζώα:mrgreen:). Όπως μπορεί να τύχαινε κι αν τον είχε από την αρχή ή αν εφημέρευε κτλ.

 

Αν ο άλλος δεν είναι καλός επαγγελματίας και δεν κατανοεί ότι είναι λειτουργός, δε θα το κατανοήσει είτε πληρώνεται ή όχι. Προσωπική εκτίμηση πάντα.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλα εγώ δεν θα πηγαινα να γεννησω χωρις γιατρό που τον ξέρω ή έστω να έχω την μαια μου μαζι. Εχω ακούσει και διαβάσει να γινονται πολλά και συγνώμη αλλά δεν θα πάρω. Γιατι οκ αν όλα πάνε καλά. τοτε και στο σπίτι μου μονη θα τα κατάφερνα. Αν τα πραγματα στραβώσουν? αν ο γιατρός που εφημερευει δεν ειναι ο καταλληλος αδιαφόρος κτλ? αν ειναι μεθυσμένος? γιατι ναι στην Ελλάδα εχει συμβει και αυτο. Αν απλά ειναι κουρασμένος και σε ξεπετάξει με μια καισαρίκή? θα είναι καλός χειρουργος ή θα εχεις προβλήματα? αν πονάς πολύ θα θελει να κάνεις επισκληρίδιο θα υπαρχει δηλ αναισθησιολόγος ή θα πονάς? Γι αυτά και άλλα τόσα προτιμώ να ειμαι σε επικοινωνια με τον επιστήμονα που θα με βοηθήσει να φέρω στον κόσμο το παιδί μου.

 

Εγώ προσωπικά έχω ακούσει και διαβάσει πολλά και πολύ άσχημα να γίνονται σε γυναίκες από τους γιατρούς τους και μετά να τρέχουν και να μη φτάνουν. Έχω ακούσει όμως και αυτό που λες εσύ. Οπότε, πάλι στα λόγια μου έρχομαι:mrgreen:

 

Καλά, το σπίτι καμμία σχέση με το νοσοκομείο (εξοπλισμός, ειδικευμένο προσωπικό κτλ).

 

Το μόνο είναι ότι στο φυσιολογικό, ειδικά αν δεν έχεις το γιατρό σου δεν κάνουν επισκληρίδιο λόγω έλλειψης.

 

Που και αυτό, όπως έχω επαννειλημένα αναφέρει με μια έγκυρη διαμαρτυρία προς κάθε υπεύθνο το λύνεις;)

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ βολικο, η αληθεια ειναι, στις μερες μας, με αυτα τα οικονομικα, να γεννησεις στο δημοσιο free αλλα ποσο ριψοκυνδινο ειναι οταν ο γυναικολογος αυτος δεν ξερει τιποτα για σενα και δεν σ εχει παρακλουθησει στη διαρκεια .... ? Ισως ειναι χαζη ,αλλα ειναι απορια ..:(

 

Στο Αρεταίειο που πήγαινα για διαφορες εξετάσεις ξέρω ότι μπορείς να πας στα εξωτερικά ιατρεία και να ανοίξεις φάκελο και να σε παρακολουθεί γιατρός. Ετσι το ιστορικό υπάρχει πάντα στο νοσοκομείο και όταν έρθει η ώρα να γεννήσεις ακόμα και να μην εφημερεύει ο γιατρός που σε παρακολουθούσε μπορεί να το έχει ο καθένας. Βεβαια δεν είναι το ίδιο με το να έχεις το δικό σου γιατρό, αλλά πλέον είναι μεγάλη η μερίδα του κόσμου που δεν μπορεί να πληρώνει τόσα χρήματα σε ιδιωτικά μαιευτήρια και γιατρούς. επίσης να μην ξεχνάμε ότι οι γιατροί στα δημόσια νοσοκομεία εχουν μεγάλη εμπειρία και αναλαμβάνουν όλες τις περιπτώσεις που τα ιδιωτικά δεν αναλαμβάνουν. Γιατί, ως γνωστόν, αν συμβεί κάτι στο δημόσιο στέλνουν και τη μάνα και το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κικιλευτερις δεν λέω να γενναμε μονο σε δημόσιο ή μόνο σε ιδιωτικό. φτάνει έκει που γενναμε να υπαρχει συνεργασία πρότερη με τον γιατρό ή την μαια. Αν και εχω γεννησει σε μαιευτήριο εχω νοσηλευτει και σε νοσοκομείο που ήταν οκ. Αλλα θεωρώ ότι αξιζει να κανουμε μια οικονομική θυσία και να εχουμε αυτόν που εμπιστευόμαστε είτε στο δημοσιο ειτε στο ιδιωτικό αναλογα με το τι θελουμε. Για το σπιτι που είπα ήταν τρόπος του λέγειν δεν κυριολεκτούσα. Οσο για την επισκλήρίδιο πονεμενη ιστορία την να την κάνεις την διαμαρτυρία αν έχεις σκυλοπονέσει? Εγω μεχρι να μου την κανουν υπέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την κάνεις προκαταβολικά τη διαμαρτυρία και το πιθανότερο είναι να σου την κάνουν.

 

Τα 5 και τα 6 χιλιάρικα κατά τη γνώμη μου δεν είναι στις μέρες μας μικρή οικονομική θυσία.Είναι μεγάλη.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον δεν έγινα κατανοητή.Μιλαω να γεννησεις και σε δημοσιο νοσοκομειο με τον γιατρο σου όμως. Θα συννενοηθεις για επισκληρίδιο αν προκύψει ανάγκη περιπου στα διακόσια ευρω θα δωσεις και το φακελακι στον γιατρο σου αν δεν εφημερευει και τον σηκωσεις να ερθει να σε ξεγεννησει και το δωματιο οσο παει. πανω απο 1000-1500 δεν νομιζω ότι κοστιζει. Εμενα το προβλημα μου γενικότερα δεν ειναι οι ξενοδοχειακές υποδομες που αμα δεν εχουμε δεν τις πληρωνουμε όσο το να αισθανόμαστε ασφαλεις

Link to comment
Share on other sites

stellaTD

 

εμενα με παρακολουθουσαν στο ιπποκρατειο θεσσαλονικης

στοις 4 μου σπασανε τα νερα . εφημερευε το παπαγεωργιου μεχρι 8 το πρωι μετα τις 8 το ιπποκρατειο. πηγα παπαγεωργιου τετοια εξηπηρετηση δεν εχω ξανα δει σην αιθουσα τοκετου ειχα αποκληστηκη μαια μεχρι να γεννησω οι γιατροι αψογοι η μαιες αψογες η νοσοκομες κατσε καλα ερχοντουσαν και κανανε χαβαλε με προσεχαν σαν τα ματια τους . με ξεγενησε γιατρος που τον εβλεπα πρωτη φορα ε καισαρικη . αμασου πω οτιο γιατροσ επειδη φοβομουνα ειχα και στηριξει μου φεροταν λες και ειμουν αδερφη του τωρα ποπη θα σου βαλουμε ορο τωρατην μασκα τωρα σγα συγαδεν θα νιωθεις τα ποδια ΑΨΟΓΟΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΑ ΔΡΑΧΜΗ ΟΥΤΕ ΕΔΩΣΑ ΦΑΚΕΛΑΚΙ .ακομα και μετασ χρειαζεσι κατι θες βοηθεια τ ενα αλλο

Link to comment
Share on other sites

stellaTD

 

εμενα με παρακολουθουσαν στο ιπποκρατειο θεσσαλονικης

στοις 4 μου σπασανε τα νερα . εφημερευε το παπαγεωργιου μεχρι 8 το πρωι μετα τις 8 το ιπποκρατειο. πηγα παπαγεωργιου τετοια εξηπηρετηση δεν εχω ξανα δει σην αιθουσα τοκετου ειχα αποκληστηκη μαια μεχρι να γεννησω οι γιατροι αψογοι η μαιες αψογες η νοσοκομες κατσε καλα ερχοντουσαν και κανανε χαβαλε με προσεχαν σαν τα ματια τους . με ξεγενησε γιατρος που τον εβλεπα πρωτη φορα ε καισαρικη . αμασου πω οτιο γιατροσ επειδη φοβομουνα ειχα και στηριξει μου φεροταν λες και ειμουν αδερφη του τωρα ποπη θα σου βαλουμε ορο τωρατην μασκα τωρα σγα συγαδεν θα νιωθεις τα ποδια ΑΨΟΓΟΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΑ ΔΡΑΧΜΗ ΟΥΤΕ ΕΔΩΣΑ ΦΑΚΕΛΑΚΙ .ακομα και μετασ χρειαζεσι κατι θες βοηθεια τ ενα αλλο

 

Τα επιβεβαιώνω. Και το παπαγεωργίου είναι και πολύ φιλικό με το θηλασμό .Το ιπποκράτειο, επειδή γέννησε πρόσφατα η κουμπάρα μου όχι.

 

Ποιος γιατρός ήταν Πόπη, αν επιτρέπετε?

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ δεν θυμαμαι πρεπει να το εχωγραμενο καπου μολις τ βρω θα σου πω . εμενα πριν 2 μηνες γεννησε ιπποκρατειο και μ ειπε ολ τελεια καθαρα και στοθυλασμο τις δηξανε

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη βρε κοριτσια αλλα θα τρελαθω... τελευταια στιγμη ηρθε η ωρα να ερθει το μωρο και πηγαμτε οπου εφημερευε ασχετα με το που ξεγεννουσε ο γιατρος σας?Συγνωμη αλλα εμενα θα με επιανε πανικο να πρεπει να παω σε ενα μερος που δεν θα ηξερα ουτε καν το γιατρο.Αληθεια ετσι σας συνεβει?

 

Οχι βρε κουκλιτσα μου....Δημοσιο δεν σημαινει μονο εφημερια,χαος,ελειψεις και μιζερια.....εχεις τον γιατρο σου κανονικα οπως τον εχεις και εσυ ιδιωτικα μονο που αντι να ειναι σε ιδιωτικο νοσοκομειο ειναι σε δημοσιο...οτι ωρα και να ειναι οταν σε πιασουν οι πονοι και να μην εφημερευει πας στο νοσοκομειο και τον καλουν η τον παιρνεις και εσυ πριν πας γιατι εχεις τηλεφωνα και κινητο και σταθερο οπως και στον γιατρο που δουλευει σε ιδιωτικο....μπορεις να κανεις και αυτο αν δεν εχεις γιατρο και δεν εχεις και μπικικινια πας σε εφημερια...και οσο αναφορα την παρακολουθηση εγω προσωπικα εμεινα πολυ ευχαριστημενη και στα 2 μου παιδακια....τον ειχα ομως απο την αρχη...και πιστευω οτι αυτο που χρειαζεται να ξερει ο γιατρος σου ειναι οι εξετασεις σου....τωρα τα υπολοιπα ειναι για καθαρα ψυχολογικους λογους δικους μας...και εγω ειμαι υπερ στο να πηγαινουμε εκει που αισθανομαστε καλα....να πηγαινω στο ιατρειο του,να με λεει με υποκοριστικα και με το μικρο μου ονομα και να μου κανει πλακιτσες,εμενα προσωπικα δεν μου λεει κατι...

και μιλαω για το ελενας γιατι εκει γεννησα και απο εκει εχω εμπειρια...

Link to comment
Share on other sites

αχ δεν θυμαμαι πρεπει να το εχωγραμενο καπου μολις τ βρω θα σου πω . εμενα πριν 2 μηνες γεννησε ιπποκρατειο και μ ειπε ολ τελεια καθαρα και στοθυλασμο τις δηξανε

 

Ναι όλα καθαρά και πολύ καλές συμπεριφορές στο ιπποκράτειο, αλλά με το θηλασμό...πήγαιναν το μωρό με το μπουκάλι το γάλα να το ταϊσουν, δεν τους το έδιναν ότι ώρα ήθελαν (εκτός επισκεπτηρίου πάντα) για να θηλάσουν.Ενώ στο παπαγεωργίου εφάρμοζαν όσα έχω διαβάσει εδώ για το θηλασμό.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

katerina mpi εγω που γεννησα 3 μηνες πριν δεν μου ζητησαν τπτ να τους παω

 

γεννησα στις 27 δεκεμβριου στο παπαγεωργιου και μου ζητησαν παμπερς,μωρομαντιλα κ σαμπουαν!ισως τα αλλαξαν κανα μηνα αφου γεννησες!τι να πω?δημοσιο αλλα ξενοδοχειο το παπαγεωργιου!

Link to comment
Share on other sites

και αν πας σε εφημερεια κ δεν εχεις επικοινωνησει πιο μπροστα μαζι τους βαζουν το συζηγο να παει να τα αγορασει?

τεσπα εγω θα παρω καλου κακου μαζι μου

κατι αλλο ρε κοριτσια το πρωτο βραδυ μετα απο καισαρικη σου βγαζουν την ρομπα κ σε βαζουν την νυχτικια σου με εσωρουχο - σερβιετα?

ρωταω γιατι ακουσα ενα κουλο για την γενικη οτι το πρωτο βραδυ σαφηνουν χωρις εσωρουχο με την ρομπα χειρουργειου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Στη δική μου περίπτωση με αφήσανε το πρώτο βράδυ χωρίς εσώρουχο με τη ρόμπα.Με ντύσανε το πρωί με τη νυχτικιά μου.Επίσης,στο Ιπποκράτειο που έκανα την καισαρική δε μου ζητήσανε τίποτα για το μωρό.Βέβαια έχουν περάσει κατι χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

καλα 1 μηνα πριν ειχα γενηση εγω . εφημερευε και πηγες?τι να πω μενω αφωνη

 

εφημερευε και πηγα για προκληση με την γιατρο μου!επισης στο παπαγεωργιου μετα τη καισαρικη σε αφηνουν στην ανανηψη για καποιες ωρες και πριν σε πανε στο δωματιο σου βαζουν την νυχτικια με την βαμβακοπανα που βαζουν για το αιμα!και το πρωι σου βαζουν το εσωρουχο με τη σερβιετα λοχειας που πρεπει να χεις.επισης αφου πας στο δωματιο δινουν στον πατερα ενα χαρτι για το τι χαρτια χρειαζονται να κανουν για να δηλωθει το παιδι και να φερουν τα πραγματα του(παμπερς,μωρομαντιλα κ σαμπουαν).

Link to comment
Share on other sites

κατερινα τι ειναι η βαμβακοπανα? και οταν λες σε αφηνουν για ωρα στην ανανηψη ποση περιπου? τι νυχτικια σου την παιρνεις μαζι σου δλδ πριν πας στο χειρουργειο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...