Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομιλία - ανάπτυξη της ομιλίας σε παιδιά κάτω των 3 ετών


Recommended Posts

Μην ανησυχησεις βρε παιδι μου για 18 μηνων μωρο...

Πραγματι δεν πρεπει να την πιεζεις να πει το ενα η το αλλο, απλα να της μιλας πολυ και καθαρα, να επαναλαμβανεις εσυ σωστα αυτο που λεει, να της διαβαζεις κανενα παραμυθακι, να της λες τραγουδακια και γενικα να της μιλας πολυ σαν να ειχες εναν μεγαλο στο σπιτι και πιανεις συζητηση.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 994
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Anti κάπου το έχω ξαναγράψει και εγώ για το γιό μου αυτό ακριβώς που περιγράφεις στην ηλικία σας εκεί που έλεγε 2-3 λεξούλες σταμάτησε ούτε καν τους ήχους από τα ζωάκια.....μέχρι που έγινε 22 μηνών και τώρα λέμε σταμάτα βρε να μας πει και ο μπαμπάς πως πέρασε τη μέρα του!!! Μην ανησυχείς καθόλου αφού όλα τα υπόλοιπα που περιγράφεις δείχνουν ένα παιδί που αντιλαμβάνεται τα πάντα. Σε καταλαβάινω γιατί και εγώ μέχρι να μιλήσει και όσο και αν μου έλεγαν ότι είναι φυσιολογικό ανησυχούσα. Πάντως είναι αρκετά μικρούλι και συμφωνώ με την Kassiani να της λες τραγουδάκια και να της διαβάζεις, ειδικά τα τραγουδάκια κάνουν πολύ καλή δουλειά και σε καμία περίπτωση να μη την πιέσεις ή να συζητήσεις το θέμα με κάποιον άλλο μπροστά της

;)

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας.πηγα τον μικρο σημερα παιδιατρο για ελεγχο.ο μικρος λεει μονο καποιες 2συλλαβες κ δε κανει προτασεις.ειναι 2 ετων ακριβως.μου ειπε οτι πρεπει να τον παω σε λογοθεραπευτη γιατι εχει λεει το φαινομενο του lasy speaker οτι δηλαδη βαριεται τα μιλησει:shock: καναμε καποιες ασκησεις κ ειδε οτι καταλαβαινει τα παντα οταν του ελεγα να μου δειξει ολα τα σημεια του σωματος του ενα ενα οταν του ελεγα πως να τοποθετει τα τουβλακια που του εδωσε ο γιατρος οταν του ελεγα να μου φερει καποιο συγκεκριμενο πραγμα απο μια σειρα με αντικειμενα που του ειχε βαλει κλπ/κ η αληθεια ειναι πως οντως κατλαβαινει τα παντα κ αυτο το ηξερα απο 1 ετων σχεδον.θα κλεισω ραντεβου με λογοθεραπευτη γιατι αργουν κιολας μου ειπε εως κ 8 εβδομαδες :evil:

Link to comment
Share on other sites

να της λες τραγουδάκια και να της διαβάζεις, ειδικά τα τραγουδάκια κάνουν πολύ καλή δουλειά

 

Αυτό το κάνουμε συνέχεια… της μιλάω και της τραγουδάω και από ημερών της διάβαζα παραμύθια…(μόνο τώρα δεν έχει την υπομονή να καθίσει να της τα διαβάσω… παίρνει τα βιβλία, τα κάνει βόλτα σε όλο το σπίτι και μετά κάθεται και τα ξεφυλλίζει μόνη της).

 

και σε καμία περίπτωση να μη την πιέσεις ή να συζητήσεις το θέμα με κάποιον άλλο μπροστά της

;)

 

Αυτό είναι ένα λάθος που κάνουμε… σε ευχαριστώ που μου το είπες. Θα έχω το νου μου να μη υποθεί τίποτα ξανά για αυτό το θέμα μπροστά της.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας.πηγα τον μικρο σημερα παιδιατρο για ελεγχο.ο μικρος λεει μονο καποιες 2συλλαβες κ δε κανει προτασεις.ειναι 2 ετων ακριβως.μου ειπε οτι πρεπει να τον παω σε λογοθεραπευτη γιατι εχει λεει το φαινομενο του lasy speaker οτι δηλαδη βαριεται τα μιλησει:shock: καναμε καποιες ασκησεις κ ειδε οτι καταλαβαινει τα παντα οταν του ελεγα να μου δειξει ολα τα σημεια του σωματος του ενα ενα οταν του ελεγα πως να τοποθετει τα τουβλακια που του εδωσε ο γιατρος οταν του ελεγα να μου φερει καποιο συγκεκριμενο πραγμα απο μια σειρα με αντικειμενα που του ειχε βαλει κλπ/κ η αληθεια ειναι πως οντως κατλαβαινει τα παντα κ αυτο το ηξερα απο 1 ετων σχεδον.θα κλεισω ραντεβου με λογοθεραπευτη γιατι αργουν κιολας μου ειπε εως κ 8 εβδομαδες :evil:

 

DIMITRA83

Εμενα τα διδυμακια μου ειναι 22 μηνων λενε πολλες λεξεις μεμονομενες και οχι τις απλες πχ μαμα μπαμπα γιαγια δηλαδη λενε πετσετα , τζακι , τσιτα τα καταλαβαινουν ολα αλλα δεν κανουν προτασουλες πχ το γαλα μου , τα παπουτσια μου

λες να ρωτησω και εγω τον γιατρο ,,,,,,,λες να εχουμε προβλημααααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να περιμενεις 2-3 μηνες.εφοσον λενε 3συλλαβες τουλαχιστον κατι ειναι κ αυτο.ρωτα αν θες κ το γιατρο σου για καλο κ για κακο!

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να περιμενεις 2-3 μηνες.εφοσον λενε 3συλλαβες τουλαχιστον κατι ειναι κ αυτο.ρωτα αν θες κ το γιατρο σου για καλο κ για κακο!

 

ποτε θα πρεπει να αρχισουν να κανουν μικρες προτασουλες

μου μπηκανε ψιλοι.................και ο αντρα μου που λεει οτι τα παιδια μας μιλανε πολυ

( μαλλον επειδη λενε πολλες λεξεις )

Link to comment
Share on other sites

ειναι αναλογα το παιδι.πχ η κορη μου 2 ετων μιλουσε κανονικα με προτασεις οχι απλως 2-3 λεξεων αλλα κανονικες.καναμε συζητηση δηλαδη μαζι χωρισ προβλημα.κ αυτη δε μιλουσε ως 20 μηνων ελεγε μαμα μπαμπακ 4-5 αλλες 2συλλαβες κ μεσα σε 1 μηνα αλλαξε εντελως.αρχισε να τα λεει ολα μαζεμενα!

γιαυτο ανησυχησα που ο μικρος ειναι 2 ετων κ δεν μιλαει ετσι.ουτε καν 2 δυσιλαβες μαζι λεει για να κανει μια μικρη προταση...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια πηρα τηλ την λογοθεραπευτρεια αλλα δυστηχως μου εκλεισε ραντεβου για 9 μαρτιου.δεν ειχε πιο νωρις:? τι κανω ως τοτε?πως να το βοηθησω εχετε καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους.

Ο νίκος μας, το δεύτερο παιδί μας μετά από τον πεντάχρονο αδελφό του, ο οποίος σήμερα είναι 2 χρονών και 9 μηνών έχει κάποια προβλήματα με την ομιλία του. Ποιό συγκεκριμένα έχουμε λίγες λέξεις τύπου μαμά-μπαμπά (καμιά φορά συνεχόμενες οι συλλαβές) έχουμε το "ΝΟ" για άρνηση με ταυτόχρονη κίνηση του κεφαλιού του και κάποιες άλλες όπως "εκεί" κ.λ.π. Συνήθως κάνει χρήση του "κα" προσπαθώντας να πει κάτι άλλο και κάποιες κραυγές. Αυτά από λόγο. Από αντίληψη έχει αρκετά καλή. Ειδικά ότι έχει να κάνει με την μαμά του, ακούει και προσπαθεί. Γενικά είναι χαρούμενο παιδί που θέλει να παίζει συνέχεια. Οταν θέλει κάτι πολύ όμως μπορεί να γίνει χαμός. πέφτει κάτω και κλαίει.... όταν όμως δεν γίνεται σταματάει και έρχεται κοντά μας. Υπάρχουν όμως και άλλοι 2 παράμετροι στο νίκο.

Από μικρή ηλικία η κυρία που τον προσέχει του μιλάει στην δική της γλώσσα (ρώσικα) καθώς και παρακαλουθεί παιδικά προγράμματα σε αυτήν την γλώσσα (έχει μάθει και 2-3 λέξεις αντίστοιχα). Το θέμα της διγλωσίας το προσπαθήσαμε και με το μεγάλο μας γιό, ο οποίος είχε πολύ θετική αντιμετώπιση, με αποτέλεσμα σήμερα στα πέντε να καταλαβαίνει και να μιλάει σχετικά καλά και την δεύτερη γλώσσα αλλά και τα αγγλικά τα οποία άρχισε από το παιδικό του. Φυσικά η ομιλία του είχε αρχίσει από 11 μηνών....

Το δεύτερο θέμα είναι αυτό του θηλασμού. Μόλις πριν 10 μέρες με μεγάλο κόπο η γυναίκα μου το σταμάτησε σε αντίθεση με τον μεγάλο μας που σταμάτησε 1 χρονών. Φυσικά δεν ξέρω αν και τα 2 παραπάνω θέματα έχουν καμία σχέση με την ομιλία του νίκου ή όχι.

Διαβάζοντας κάποια πράγματα από εδώ (και η αλήθεια είναι ότι τρομοκρατήθηκα) και πέρα από την παιδίατρο μας που μας είπε να περιμένουμε λίγο ακόμα (εγώ εύχομαι να μην έχουμε αργήσει, τώρα) αποφάσισα να κάνουμε κάποιες συνεδρίες με κάποιους ειδικούς. Θα ήθελα την πρόταση σας σε ποιάς ειδικότητας γιατρούς και ποιούς (με π.μ. στην περιοχή της θεσ/κης) είναι σκόπιμο να αρχίσω για να μπορέσω να έχω μια σωστή αξιολόγηση του παιδίου μου. Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Σ. Ξέχασα να αναφέρω όταν λέμε την αλφάβητο, δείχνει καλή "ηχητική" συμπεριφορά προσπαθώντας να πει και τα σύμφωνα και τα φωνήεντα (καλά το Α,Ο,Η είναι τα αγαπημένα μας)

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως η 2η γλωσσα αν ττην μιλαει καποιος αλλος δεν υπαρχει προβλημα.εννοω αν εσεις του μιλατε ελληνικα κ η κυρια ρωσικα τοτε δε μπερδευετε.η κορη μου πηγε παιδικο 2.5 ετων εδω στη γερμανια.φυσικα μιλουσε κανονικοτατα τα ελληνικα τοτε.τωρα ειναι σχεδον 4.5 κ μιλαει κ τα γερμανικα οπως μιλαει τα ελληνικα.τα εμαθε απο το σχολειο εμεις δε της μιλουσαμε καθολου γερμανικα.απο τον σεπτεμβριο εδω κ 4 μηνες δηλαδη τους μαθαινουν αγγλικα για να ξερουν τα γερμανακια κ μια 2η γλωσσα αλλα αναγκαστηκα μαθαινει κ η κορη μου.δεν εχουν μαθει κ πολλα ακομα μετραει αγγλικα ως το 20 ξερει την αγγλικη ΑΒ (οπως κ ελληνικη κ γερμανικη αλλα δε τις μπερδευει) κ τις μερες της εβδ στα αγγλικα τις οποιες ουτε αυτες μπερδευει με τις ελληνικες η τις γερμανικες.κ καποιες αλλες αγγλικες λεξουλες εμαθαν προς το παρων.

αυτο που θελω να πω ειναι πως αν μαθουν τη γλωσσα απο καποιο αλλο ατομο η αν ο ενας γονιος μιλαει μονο ελληνικα κ ο αλλος πχ μονο αγγλικα τοτε δε μπερδευεται το παιδι.χτες που πηγα στον παιδιατρο το μικρο μου ειπε να μη του μιλαμε καθολου γερμανικα κ να περιμενουμε το σεπτεμβριο που θα παει παιδικο κ θα τα μαθει απο κει οπως και η μεγαλη.

παντως μου ειπε οτι στην ηλικια που ειναι ο γιος μου (2 ετων)επρεπε να κανει προτασεις τουλαχιστον 2 λεξεων.ενω αυτος λεει μονο δυσιλαβες λεξεις κ δε τις ενωνει καν μεταξυ τους.το οτι καταλαβαινει τα παντα οτι κ αν του πεις ενω δε τα μιλαει σημαινει αποσο μου ειπε οτι χρειαζεται καποια βοηθεια απο λογοθεραπευτη.κ οταν του ειπα οτι κανονικα ξερω πως μετα τα 3 πρεπει να ανησυχουμε κ να απευθυνομαστε σε ειδικους τοτε μου ειπε πως μονο στην ελλαδα γινεται αυτο κ κακως γιατι το παιδι ζοριζεται αδικα να εκφραστει κ οτι εδω το κανουν απο 2 ετων:?

δε ξερω τι να πω τωρα ποιος εχει δικιο?καλα εγω θα τον παω 9 μαρτιου στο ραντεβου κ θα δουμε κ τι θα πει η ειδικος

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω δει ότι δεν μπερδεύονται τα παιδιά. Έχω πολύ φίλο Γερμανό, που μιλάει στις κόρες του στα Ελληνικά, και η γυναίκα του Γερμανικά, και έτσι τα παιδιά έμαθαν από 2 ετών και ελληνικά και γερμανικά

 

Δήμητρα, είναι εν γένει όμως αποδεκτό ότι τα δίγλωσσα παιδιά αργούν πιο πολύ να μιλήσουν

Link to comment
Share on other sites

εμένα η μεγάλη μιλάει πολυ΄(κάποιες φορές ακατάσχετα, ότι κάνει πρέπει να το πει πριν το κάνει, και αφού το κάνει!!!) αλλά όταν αναφέρεται στον εαυτό της χρησιμοποιεί το 2ο ενικό (αφού ακουει από εμάς να της μιλάμε στο 2ο ενικό, προφανώς έβγαλε το συμπέρασμα πως όταν πρέπει να πει κάτι για αυτήν πρέπει να μιλήσει στο 2ο ενικό) όταν την διορθώνουμε το διορθώνει, και κάποιες φορές μιλάει και σε 2ο ενικό, αλλά ακόμη είμαστε περίπου στο 50% 2 και 50% 1ο ενικό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα παιδια μου ειναι ακριβως αντιθετα σαυτο το θεμα.2 ετων οταν ηταν η κορη μου λεγαμε με τον αντρα μου ''γινεται να περασουν 2 λεπτα χωρις να μιλησει????'' χωρις πλακα μας ειχε παρει τα αυτια ολη μερα μπλα μπλα μπλα κ μιλουσε κανοντας κ χειρονομιες λες κ τα εξηγουσε κ στη νοηματικη:lol::lol:

αντιθετα ο μικρος περα απο καποιες 2συλαβες δε τον ενδιαφερει τοσο το να μιλαει παρα το να χαλαει να πεταει να σκαλιζει κ να εξερευνει:rolleyes:

ετσι ειναι τα αγορακια γενικως???ειναι ο δικος μου πολυ ζωηρος?δε ξερω!!

παντως 1 ολοκληρο λεπτο να κατσει στο ιδιο μερος δεν υπαρχει!!!ακομα κ με το που ξυπναει αντι να κατσει λιγο να χουζουρεψει αμεσως σηκωνετε και τρεχει απο δω κ απο κει.προσπαθω να τον βαλω να κατσει σε ενα μερος να δουμε κανενα βιβλιο με εικονες να πουμε τα ζωα τα αντικειμενα τα χρωματα κλπ αλλα τιποτα!θελει να φυγει βαριεται να κατσει στο ιδιο μερος!αντιθετα η κορη μου καθοταν κ 1 ωρα να της δειξω εικονες!!2 ετων ηξερε να ξεχωριζει ποιο ειναι το κοκκινο το μπλε το ροζ το κιτρινο κ το πρασινο κ τα ελεγε κιολας.βεβαια το παιδι καθοταν κ του τα ελεγα πολλες φορες τη μερα κ ετσι εμαθε κ χρωματα κ τα ζωα κλπ αλλα τι να κανω μαυτον που δε καθεται ρε παιδια???αυτο που τον ενδιαφερει ειναι να ανοιγει στη μεση τα τηλεφωνα κ τα τιλεκοντρολ κ να βαζει κ να βγαζει τις μπαταριες η να σκαλιζει τα συρταρια κ γεενικα να χαλαει πραγματα καθως τα εξερευνει για να δει πως δουλευουν:evil: 2 dvd 3 σταθερα κ 5 κινητα χαλασε για να μη πω κ για το φορματ στο λαπτοπ:rolleyes: απο τοτε που αρχισε να περπαταει σε καθε δωματιο υπαρχει κ ενα επιπλο χαλασμενο το οποιο το εχουμε κανει με πατεντα! τα ειπα αυτα στο γιατρο κ μου ειπε οτι προφανως βρισκει την ομιλια κατι το περιττο κ γιαυτο δεν εχει ενδιαφερον στο να μιλησει!πως θα του ερθει το ενδιαφερον ομως!!!?????

Link to comment
Share on other sites

χε χε σαν να έχει πιει καφέ πριν ξυπνήσει ε; θέλεις να της κλείσεις το στόμα με κολλητική ταινία κάποιες φορές ε;

σε καταλαβαίνω απόλυτα! η μεγάλη πρέπει να βούτηξε σε καζάνι με καφέ όταν γεννήθηκε.Ο ένας από τα δίδυμα θέλει να ειναι συνέχεια όρθιος (8 μηνών). Τη βρίσκει περισσότερο με το να είναι όρθιος όλο το απόγευμα, να κρατιέται στα κάγκελα του κρεβατιού και να χοροπηδάει. Ο άλλος μικρός βούδας.

 

Ίσως επειδή ο μικρός σου δνε συγκεντρώνεται τελικά, γιαυτό να έχει αργήσει στην ομιλία. Εγώ πάντως θα άρχιζα να έχω ανησυχίες αν ήταν 2,5 ετών. Μισός χρόνος είναι πάρα πολύς καιρός ( το 20% της ζωής του!!!).

Αν μπορείς να τους έχεις ελληνικά τραγούδια όταν παίζουν, ή παραμυθάκια να ακούνε.

 

πες μας τώρα αν ξέρεις από που μπορώ να πάρω καλά bratwurst στην Αθήνα :wink:

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol:

οπως το ειπες ωρες ωρες της ελεγα σταματα λιγο παιδακι κ παρε ανασες!αφου μιλουσε μεχρι να της τελειωσει η ανασα:shock:κ τωρα που ειναι 4.5 ολη την ωρα μπουρου μπουρου αφου το βραδυ που κοιμαται αισθανομαι μια ενοχλητικη ησυχια:shock::shock:

το θεμα με το μικρο ειναι πως να του κινησω το ενδιαφερον στην ομιλια?δε μπορω να περιμενω ως το μαρτιο που εχω το ραντεβου με την ειδικο!κατι να κανω ρε παιδια να πει εστω ''θελω κακα''!!!να συνδεσει 2 λεξεις κ να κανει προταση δηλαδη.εχω σκασει!!!να περιμενω αλλους 6 μηνες?θα εκραγω:rolleyes:

για bratwurst στην αθηνα δε ξερω να σου πω γιατι ειμαι απο σερρες.αμα θες ομως να σου βρω καμια γερμανικη συνταγη για το πως γινονται:lol::lol::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι για την ομιλια? Σας κανουν ερωτησεις? Πχ ο δικος μου ειναι 22 μηνων και αμα κανω κατι ή δει κατι στην τηλεοραση ξεκιναει. Αυτος τι κανει? Τωρα τι κανεις? Χθες του μαγειρευα και οση ωρα του μαγειρευα σχεδον καθε δυο λεπτα με ρωτουσε " ταδε τι κανεις?" Υποψη με φωναζει με το ονομα και δεν με φωναζει μαμα (απο τοτε που αρχισε να αντιλαμβανεται ολους να με φωναζουν με το ονομα αρνειται να με πει μαμα και οταν του λεω η μαμα ειμαι λεει με νευριασμενο υφος "η ταδε εισαι"

Και να ρωτησω κατι ακομα. Οταν μαθαινετε κατι κανετε πισωγυρισματα? Πχ ενω στην αρχη μετρουσε απο μονος του τωρα τελευταια τρωει κανα νουμερο. Τον διορθωνω αλλα τιποτα.

Ασχετο στη Σερρες εκτος απο τη μπουγατσα εχει και ωραια σουβλακια.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι για την ομιλια? Σας κανουν ερωτησεις? Πχ ο δικος μου ειναι 22 μηνων και αμα κανω κατι ή δει κατι στην τηλεοραση ξεκιναει. Αυτος τι κανει? Τωρα τι κανεις? Χθες του μαγειρευα και οση ωρα του μαγειρευα σχεδον καθε δυο λεπτα με ρωτουσε " ταδε τι κανεις?" Υποψη με φωναζει με το ονομα και δεν με φωναζει μαμα (απο τοτε που αρχισε να αντιλαμβανεται ολους να με φωναζουν με το ονομα αρνειται να με πει μαμα και οταν του λεω η μαμα ειμαι λεει με νευριασμενο υφος "η ταδε εισαι"

Και να ρωτησω κατι ακομα. Οταν μαθαινετε κατι κανετε πισωγυρισματα? Πχ ενω στην αρχη μετρουσε απο μονος του τωρα τελευταια τρωει κανα νουμερο. Τον διορθωνω αλλα τιποτα.

Ασχετο στη Σερρες εκτος απο τη μπουγατσα εχει και ωραια σουβλακια.

 

Το οτι ρωταει ειναι σημαδι εξυπναδας και πρεπει να χαιρεσαι.

Πισωγυρισματα φυσικα υπαρχουν.

Να μην τον διορθωνεις, απλα επαναλαβε εσυ το σωστο σαν παιχνιδι.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο δικός μου ρε κορίτσια παρατήρησα τελευταία, ότι τα περισσότερα πράγματα τα περιγράφει με την ίδια λέξη :shock: δηλαδή με την λέξη γλιά:shock: που μερικές φορές έχει παραλλαγές σε γκλιά ή μπλιά γενικά περιέχει την κατάληξη λια. Του δείχνεις το λουλουδάκι γλιά σου λέει, του δείχνεις το γάλα τα ίδια. Τι να πώ... δεν ξέρω με απασχολεί πολύ το θέμα της ομιλίας γιατί βλέπω παιδάκια μικρότερα από αυτόν που μπορείς να συνεννοηθείς.

Εχτές το βράδυ κορίτσια μου είπε κάτι καινούριο όμως την ώρα που τον άλλαζα για να πάει για ύπνο. Κουνούσε το ένα χεράκι του όπως όταν λέμε ''για που το βάλες'' (ελπίζω να καταλαβαίνετε οπως το περιγράφω) και μου έλεγε πολλές φορές απου; απού; απού;. Τι να ήθελε να πεί άραγε; μου ρθε να τον ρουφήξω όπως το έλεγε! ίσως στον παιδικό να του είπαν κάτι. αυτό που κολλάει είναι το ''για που'';

Link to comment
Share on other sites

τοτε να χαιρεσαι που δεν ειπε ''απου γλια'':lol:

κ ο δικος μου ενα διαστημα ολα τα ελεγε ''μπαντααα'':shock:

γαλα=μπαντα μπαλα=μπαντα σκυλος=μπαντα κλπ:shock:

ξεκολησε ευτυχως...χτες ειπε επιτελους μια τρισυλλαβη κ την ελεγε κ σημερα το πρωι''παιντακι'' παιδακι:shock: κατι σε τουριστα μου κανει η προφορα αλλα οκ:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

τοτε να χαιρεσαι που δεν ειπε ''απου γλια'':lol:

κ ο δικος μου ενα διαστημα ολα τα ελεγε ''μπαντααα'':shock:

γαλα=μπαντα μπαλα=μπαντα σκυλος=μπαντα κλπ:shock:

ξεκολησε ευτυχως...χτες ειπε επιτελους μια τρισυλλαβη κ την ελεγε κ σημερα το πρωι''παιντακι'' παιδακι:shock: κατι σε τουριστα μου κανει η προφορα αλλα οκ:rolleyes:

 

Αχ μωρέ το καλό μου…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

τοτε να χαιρεσαι που δεν ειπε ''απου γλια'':lol:

κ ο δικος μου ενα διαστημα ολα τα ελεγε ''μπαντααα'':shock:

γαλα=μπαντα μπαλα=μπαντα σκυλος=μπαντα κλπ:shock:

ξεκολησε ευτυχως...χτες ειπε επιτελους μια τρισυλλαβη κ την ελεγε κ σημερα το πρωι''παιντακι'' παιδακι:shock: κατι σε τουριστα μου κανει η προφορα αλλα οκ:rolleyes:

 

Έλα ρε! εσένα άρχισε να λέει και μεγαλύτερες λεξούλες!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...