Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΑ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ;


ELENI G

Recommended Posts

Ο μικρός μου έχει πρόβλημα με τα κουνούπια γιατί τον προτιμάνε πολύ. Εχει αλλεργία σε κάποια γιατί πρήζεται και αν τα ξύσει μολύνεται. Το βάζω μία κρέμα της CRILEN αλλά βρομάει και τον τσαντίζει. Εχετε καμιά καλύτερη ιδέα για εντομοαποθυτικό???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αντικουνουπικη λοσιον apivita βιολογικη με βασιλικο στα φαρμακεια νομιζω 8 ευρω κανει και κραταει καιρο. Δεν κανει για προσωπο (ουτε η κριλεν) αλλα εγω κανω το φσστ στις παλαμες μου, τις τριβω μεταξυ τους και χαιδευω τα 2 μαγουλακια κ το μετωπο. Στο σωμα παντου μπορεις να βαλεις. Δεν ειχαμε καμμια δερματικη ενοχληση, και κανενα τσιμπημα οταν το βαζουμε, εδω και 2 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εμείς εχουμε το ίδιο πρόβλημα ,βρήκα προς το παρόν τουλάχιστον ,την ησυχία μου με κάτι αυτοκολητάκια που τα κολλάς σε κάποιο κοντινό σημείο στο κρεβάτι του παιδιού.ΜΠορείς ακόμα να τα κολλήσεις πάνω στο ρούχο του ,κατά τη διάρκεια της ημέρας.Μπορείτε να τα βρείτε στα φαρμακεία.

Link to comment
Share on other sites

με θρασος με τρωνε και την ημερα την ωρα που κανω δουλειες η την ωρα που παω για ψωνια σκοτωνουμε καθε βραδυ καμμια 10αρια μεχρι να κρυωσει ο καιρος την βαψαμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μικρός μου έχει πρόβλημα με τα κουνούπια γιατί τον προτιμάνε πολύ. Εχει αλλεργία σε κάποια γιατί πρήζεται και αν τα ξύσει μολύνεται. Το βάζω μία κρέμα της CRILEN αλλά βρομάει και τον τσαντίζει. Εχετε καμιά καλύτερη ιδέα για εντομοαποθυτικό???

 

 

Ρε παιδιά εμενα την τρώνε ΚΑΙ με την κρέμα της crilen... Πρήζεται εντωμεταξύ και αναγκάζομαι και της βάζω κορτιζονούχες και οταν υποφέρει πολύ μέχρι και xozal έχω δώσει και δεν τα θέλω καθόλου όλα αυτά αλλά μιλάμε για καντήλες που απλώνονται σε διάμετρο 5-6 εκατοστά!!!:-(

Και έχουμε ΠΑΝΤΟΥ σίτες! Αλλά καθώς μπαινοβγαίνουμε στο σπίτι ορμάνε μέσα!!! Μου έχουν σπάσει τα νεύρα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα τρομερό πρόβλημα το καλοκαίρι με τα κουνούπια...Οι γείτονες απέναντι μας ειχαν την φαεινή ιδέα να: 1) κουβαλήσουν κοπριά για να λιπάνουν τον κήπο τους (ένα μήνα βρώμα απίστευτη λέμε)....2) να πλύνουν στον εν λόγω κήπο κατι βαρέλια από κρασί (σκατίλα και κρασίλα ανακατεμένα λοιπόν για ένα μήνα)...με αποτέλεσμα να μαζευτει ο κακός χαμός από κουνούπια..Είχα πάθει ψύχωση λέμε με το θέμα...Ειδικα όταν έβλεπα τσιμπίματα στο τρυφερό δερματάκι της μικρής μου μου γύριζε το μάτι ανάποδα...Στο τέλος έβαλα σίτες παντού ΠΑΝΤΟΥ σε όλα τα δωμάτια σε καθε τι ανοιχτό και ηρέμησα κάπως. Αλλά μέχρι να τις βάλω πραγματικά σας λέω δεν είχα όλη μέρα άλλη έννοια. Η κολλητή μου με βάφτισε "ο κουνουποκυνηγός"...είχα γίνει εξπέρ στην εξολόθρευση τους. Τώρα ευτυχώς δεν έχουμε (ξεθύμανε η κοπριά των γειτόνων προφανώς..)...:evil::evil::evil:

Πάντως είναι πολύ σοβαρό το θέμα..ειχα μιλήσει και με τον παιδίατρο μας και μου είχε πει ότι αν το πρόβλημα είναι διαρκείας και δε μπορούμε να βρούμε μια λύση θα έπρεπε να κάνουμε κάτι δραστικό εώς και να αλλάξουμε γειτονιά...

Καλά ε, δεν είναι πολύ εκνευριστικό να τα ακούς γύρω γύρω από τα αυτιά σου όταν πας για να κοιμηθείς;;; ΓΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ:evil::evil:

353a4d5f55.png

eNortjKzUjIyNDG2sFCyBlwwFYkC1w,,49.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εμενα την τρώνε ΚΑΙ με την κρέμα της crilen... Πρήζεται εντωμεταξύ και αναγκάζομαι και της βάζω κορτιζονούχες και οταν υποφέρει πολύ μέχρι και xozal έχω δώσει και δεν τα θέλω καθόλου όλα αυτά αλλά μιλάμε για καντήλες που απλώνονται σε διάμετρο 5-6 εκατοστά!!!:-(

Και έχουμε ΠΑΝΤΟΥ σίτες! Αλλά καθώς μπαινοβγαίνουμε στο σπίτι ορμάνε μέσα!!! Μου έχουν σπάσει τα νεύρα!

 

Οι σίτες στο σπίτι είναι απαραίτητες, χωρίς αυτές χαθήκαμε!!! Το πρόβλημα είναι έξω, στο σχολείο ή στο αυτοκίνητο. Τι δράμα είναι αυτό. Είναι σπαστικό να δίνεις στο παιδί αντιβίοση λόγω μόλυνσης από τσίμπημα κουνουπιού. Παιδιά είναι, με βρώμικα χέρια και δεν μπορείς να τα βλέπεις συνέχεια για να ελέγχεις να μην ξύνονται !!

Ευχαριστώ mamvas :P για την Αpivita με βασιλικό, θα το δοκιμάσουμε.

Σε κάποια άλλη συζήτηση στο forum έκαναν λόγο για μύρτιλο από Κορρέ και σπρέι ΜFREE Καθώς και κομμένες φέτες από λεμόνι σε πιατάκι για να τραβάνε τα κουνούπια πάνω τους και όχι πάνω μας. Θα τα δοκιμάσουμε όλα και ότι βγάλουμε, γιατί δεν αντέχω άλλο να τον βλέπω με καρούμπαλα παντού !!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας πω ότι οποιος ενδιαφέρεται για αντικουνουπικές σίτες σε πόρτες / παράθυρα έχω να προτείνω πολλές λύσεις, εύκολες και πιό οικονομικές - είμαστε χονδρέμποροι στο είδος και το γνωρίζουμε πολύ καλά.:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΣΜΗΝΗ ΚΟΥΝΟΥΠΙΩΝ & ΣΤΗ Ν. ΣΜΥΡΝΗ

ΚΑΙ ΜΥΓΩΝ & ΚΑΤΙ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΩΝ ΑΟΡΑΤΩΝ ΠΛΑΣΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΟΣΟ ΜΠΟΙ ΤΟΥΣ ΛΕΙΠΕΙ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟ ΤΟ ΔΑΓΚΩΜΑ ΤΟΥΣ

ΧΘΕΣ ΒΓΗΚΑ ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΑΚΑΛΥΠΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟ ΚΟΥΤΕΛΟ & ΜΕ ΤΣΙΜΠΗΣΑΝ ΕΚΕΙ ΤΑ ΣΚΑΣΜΕΝΑ.........

ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ

ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΚΗΠΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ

ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΟΜΩΣ, ΣΤΗΝ ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ, ΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΥΣΑΕΡΙΟ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΨΟΦΙΣΕΙ

ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΖΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ & ΑΝΕΛΕΗΤΑ....

ΙΟΥΛΙΟ & ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΟΣΟ ΚΟΥΝΟΥΠΙ...

ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ ΜΑΣ ΨΕΚΑΣΑΝΕ;;;;;;

 

ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ

ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ ΜΗΝΑΣ, ΣΤΟΛΙΣΜΕΝΟ ΔΕΝΤΡΟ, ΑΝΘΙΣΜΕΝΕΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΕΣ, ΜΕΛΙΣΟΥΛΕΣ

ΑΝΤΕ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΠΑΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ ΜΗΝΑΣ, ΣΤΟΛΙΣΜΕΝΟ ΔΕΝΤΡΟ, ΑΝΘΙΣΜΕΝΕΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΕΣ, ΜΕΛΙΣΟΥΛΕΣ

ΑΝΤΕ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΠΑΝΙΑ

 

000205B3.gif Άλλοι πληρώνουν για να πάνε νότιο ημισφαίριο που έχει καλοκαίρι, εμείς για μερικά μεταλλαγμένα αιμοσταγή μολυσμένα κουνούπια διαμαρτυρόμαστε για το καλοκαιράκι μας?

Είμαστε αχάριστοι με τις κλιματικές αλλαγές...

 

 

 

 

 

 

 

 

sig.asp?img=ad1

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε παιδιά, φτάσαμε στο Γενάρη κι εδώ στο Ηράκλειο (Κρήτη) ακόμα κουνούπια σκοτώνω. Νόμιζα ότι εξαφανίστηκαν στις γιορτές, αλλά μάλλον είχαν πάρει άδεια!

Τι να κάνω;;; Να μην βάζω θέρμανση, μπας και ψοφήσουν; Σε 2-3 μήνες θα αρχίσει να ζεσταίνει ο καιρός και αν υποψιαστώ ότι θα πολλαπλασιαστούν, θα τρελαθώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά τι συμβαίνει με τα κουνούπια?

Νόμιζα είμαι η μόνη που έχω κουνούπια στο σπίτι όλο το χρόνο, μέρα-νύχτα και πού? Στο κέντρο της Αθήνας, στην 3η Σεπτεμβρίου!!

Βάζω ταμπλέτες, πασαλείβομαι με ό,τι εντομοαπωθητικό κυκλοφορεί (κοντεύω να κάνω διατριβή, ρωτήστε με για όποιο θέλετε), παρ'όλα αυτά υποφέρω.

Είμαι και αλλεργική, το φθινόπωρο όπου με τσίμπαγαν, λες και ήταν λυσσασμένα, είχα γεμίσει πληγές, μέχρι κορτιζόνη έβαζα, αλλά τα σημάδια έχουν μείνει.

Τι είναι αυτό το πράγμα!!:shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

τι ειναι αυτο το πραγμα με τα κουνουπια φετος!μενω πεντελη δεν εχω κατσει καθολου βεραντα φετος.χτες πηγα να σκεπασω λιγο τα ξυλα ενοψι της κακοκαιριας που αναμενετε και μιλαμε για σμηνος!γυρω γυρω μεσα στα ξυλα ΠΑΝΤΟΥ!με τσιμπησανε καμια 20αρια.πρωτη φορα τοσα πολλα.αναβω φιδακια πανε και καθονται πανω τους!αν ειναι δυνατον....φυσικα για ταμπλετες ουτε λογος δεν κανουν τιποτα.εχω σητες αλλα με το που ανοιγω λιγο την πορτα τσουπ μεσα παλι τα κουνουπια.αφου και οι γειτονες δεν τους εβλεπα να καθονται στις αυλες τους ισως για υτο.......εχει βεβαια και ρεμα πιο κατω αλλα δεν ειναι δουλεια αυτη.δεν το περιμενα τετοιο χαλι.μενει καμια κοπελα προς τα βορεια προαστια?υπαρχει τοσο εντονο αυτο το προβλημα εδω γυρω?

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτο το πραγμα με τα κουνουπια φετος!μενω πεντελη δεν εχω κατσει καθολου βεραντα φετος.χτες πηγα να σκεπασω λιγο τα ξυλα ενοψι της κακοκαιριας που αναμενετε και μιλαμε για σμηνος!γυρω γυρω μεσα στα ξυλα ΠΑΝΤΟΥ!με τσιμπησανε καμια 20αρια.πρωτη φορα τοσα πολλα.αναβω φιδακια πανε και καθονται πανω τους!αν ειναι δυνατον....φυσικα για ταμπλετες ουτε λογος δεν κανουν τιποτα.εχω σητες αλλα με το που ανοιγω λιγο την πορτα τσουπ μεσα παλι τα κουνουπια.αφου και οι γειτονες δεν τους εβλεπα να καθονται στις αυλες τους ισως για υτο.......εχει βεβαια και ρεμα πιο κατω αλλα δεν ειναι δουλεια αυτη.δεν το περιμενα τετοιο χαλι.μενει καμια κοπελα προς τα βορεια προαστια?υπαρχει τοσο εντονο αυτο το προβλημα εδω γυρω?

 

 

Λόγω των περικοπών.... δεν έχουν γίνει Ψεκασμοί σε περιοχές με βαρύ φορτίο όπως π.χ. εσείς που έχετε κοντά το ρέμα. Τα κουνούπια έχουν μεταλλαχθεί και πλέον είναι πολύ ανθεκτικά ακόμη και στα φιδάκια.

Συζητείστε το με εταιρία απεντόμωσης, μήπως μπορείτε, ιδιωτικά πλέον, να ψεκάσετε κάποια πράγματα. Μίλα και με κανένα γείτονα. Πασαλείβεστε με αντικουνουπικά όλο το σώμα? Βάλε την ειδική λάμπα (αυτή τη μπλε) στο μπαλκόνι που τραβάει τα κουνούπια και αυτά σκοτώνονται μόλις την ακουμπήσουν (από το ρεύμα). Μιλήστε με το Δήμο.

Κι εμείς έχουμε πάρα πολλά, ιδίως αν βρεθούν νερά στο μπαλκόνι. Βέβαια είναι οι κήποι γύρω γύρω, αλλά και στο ίδιο το μπαλκόνι αν ρίξουμε νερό, έρχονται τρέχοντας. Κι εμείς δεν κάτσαμε έξω καθόλου φέτος γιατί τσιμπάνε πολύ.... Το έχουν αυτό τα Β.Π. αλλά και τα Ν.Π (λόγω της θάλασσας).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την fenistil την εχω κανει κρεμα σωματος αστα να πανε.....στη μικρη βαζω autan αλλα τζιφος. η αληθεια ειναι οτι στη βεραντα σταζει το αιρκοντισιον και εχω βαλει ενα κουβα και σταζει εκει μεσα.δεν μπορω ομως να κανω κατι αλλο γιαυτο περα οτι τον αδειαζω:rolleyes: μονο πρωι κανω βεραντες κτλ αλλα εκει τα κουνουπια μου κρατανε παρεουλα....ακομα και το ΠΡΩΙ!μακαρι να πιασουνε γρηγορα κρυα μπας και ψοφησουνε και απο του χρονου θα παρω οτι παιζει στην αγορα απο αντικουνουπικα συστηματα....εχω και ενα κολλημα οτι αεριζω ολη μερα το σπιτι και ανοιγω διαπλατα τα παντα αν και εχω σητες ανοιγω και την εξωπορτα(εκει δεν εχω) :mad::mad: ουτε η εξυπνη σητα δεν κανει στην εξωπορτα μου γιατι ειναι μικρη..ουφφφφ υπομονη μονο;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...ο πόνος μου για τα κουνούπια είναι μεγάλος. Ευτυχώς στο σπίτι με ταμπλέτες τα κουνούπια εξαφανίζονται. Αλλά στο χώρο εργασίας μου , επειδή κοντά έχει ρέμα και πολλά δέντρα, τα κουνούπια κάνουν πάρτυ. Δεν αντέχω άλλο....είανι κάτι μαύρα με άσπρες γραμμές. είναι τοσο άσχημο και ειδικά το καλοκαίρι μα κυκλοφορείς κ τα πόδια σου να είναι γεμάτα τσιμπήματα. Πιστεύω ότι οι δήμοι δεν ψεκάζουν λόγω κόστους!!! Τα παιδιά στον παιδικό τα ίδια..όπου υπάρχει γρασίδι, υπάρχουν κ κουνούπια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα σας παρηγορήσω, αλλά κι εμείς στον Πειραιά που δεν έχουμε κήπους ούτε για δείγμα είμαστε πνιγμένοι στα κουνούπια. Ούτε εμείς καθίσαμε φέτος έξω. Δεν άξιζε τον κόπο να κυνηγάω τα μικρά με τη φενιστίλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γειά σας.Εχετε φτιάξει μόνες σπιτικά αντικουνουπικά με αιθέρια έλαια και βάση απο κάποιο λάδι(ελαιόλαδο,ηλιέλαιο η αμυγδαλέλαιο)?Το αμυγδαλέλαιο κάνει για το δέρμα των μικρών παιδιών?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς άκουσα από την τηλεόραση ότι φέτος λόγω έλλειψης χρημάτων δεν θα ψεκάσουν πουθενά & ότι & να βάλουμε, πάντα κουνούπια & άλλα διάφορα θα υπάρχουν..:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.Εχετε φτιάξει μόνες σπιτικά αντικουνουπικά με αιθέρια έλαια και βάση απο κάποιο λάδι(ελαιόλαδο,ηλιέλαιο η αμυγδαλέλαιο)?Το αμυγδαλέλαιο κάνει για το δέρμα των μικρών παιδιών?

 

Τα αιθέρια έλαια θέλουν προσοχή με τα μικρά παιδιά.

Μπορείς να βάλεις μια σταγονίτσα αιθ. έλαιο γεράνιο σε ένα βαμβάκι δίπλα στο μωρό- μικρό παιδί ή πάνω στη μπλούζα του.

 

Αν δεν πρόκειται για πολυήμερη χρήση και είναι μόνο π.χ. για τις διακοπές (τύπου 5-7 ημέρες) εμάς μας έσωσε της απιβίτα το αντικουνουπικό, γιατί εκεί που ήμασταν είχε μιλιούνια κουνούπια (και το ακριβοπληρωμένο μας δωμάτιο δεν είχε σίτες γκρρρρ)

 

Γενικά πάντως βασιλικός, γεράνιο, λεβάντα και σιτρονέλα διώχνουν τα κουνούπια.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα αιθέρια έλαια θέλουν προσοχή με τα μικρά παιδιά.

Μπορείς να βάλεις μια σταγονίτσα αιθ. έλαιο γεράνιο σε ένα βαμβάκι δίπλα στο μωρό- μικρό παιδί ή πάνω στη μπλούζα του.

 

Αν δεν πρόκειται για πολυήμερη χρήση και είναι μόνο π.χ. για τις διακοπές (τύπου 5-7 ημέρες) εμάς μας έσωσε της απιβίτα το αντικουνουπικό, γιατί εκεί που ήμασταν είχε μιλιούνια κουνούπια (και το ακριβοπληρωμένο μας δωμάτιο δεν είχε σίτες γκρρρρ)

 

Γενικά πάντως βασιλικός, γεράνιο, λεβάντα και σιτρονέλα διώχνουν τα κουνούπια.

 

Aυτο ομως δεν εχει εντονο αρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...