Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάφτιση με θέμα φράουλα


Andrea

Recommended Posts

Τέλος Αυγούστου βαφτίζω την κορούλα μου. Το θέμα της βάφτισης θα είναι φράουλα. Βασικά θα παίξουμε με τα χρώματα κόκκινο, άσπρο και λαχανί. Έχω σκεφτεί διάφορα. Το μόνο που με δυσκολεύει λίγο είναι τι διακόσμηση να χρησιμοποιήσω για τα τραπέζια. Γι' αυτό ζητώ τη βοήθειά σας...

:D:D
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


προσπαθω να θυμηθω αν εχει φραουλες τοτε.. αν ναι εγω θα εβαζα γυαλες κυλινδους απλες στην μεση με αληθινες φραουλες και γυρω γυρω κοκκινα ρεσω να τις φωτιζουν ή αν δεν εχει θα εβαζα στις γυαλες κοκκινο νερο με φραουλες ρεσω να επιπλεουν... αυτο σκεφτηκα προς το παρον αν μου ερθει κατι αλλο θα σου πω... με το καλο!

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για αρκετό καιρό έβλεπα στο facebook διαφήμιση με μπουκέτο λουλουδιών από φρούτα, αλλά τώρα δεν το βλέπω. Βρήκα όμως αυτό, δεν ξέρω το κόστος και αν σε συμφέρει. http://www.foedo.gr/view_cat.php?cat_id=255

Αν το ξαναδώ θα σου στείλω το λινκ!

Επίσης μια οικονομική λύση είναι να πάρεις τσίγκινα κουβαδάκια από τζάμπο σε λαχανί και να φτιάξεις μια φραουλίτσα ή πολλές μικρές, απο χαρτόνι και να βάλεις χαντρούλες αντι για σποράκια και να το κολλήσεις πάνω ή αν πιανει το χέρι σου να ζωγραφίσεις φραουλίτσες. Τα καλαθάκια μπορείς να βάλεις χαρτί αφής και μέσα καραμελίτσες. Αν σκεφτώ κάτι άλλο θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα κόκκινο κουβαδάκι που είχα στο σπίτι από το Jumbo και το γέμισα τούλι άσπρο και κόκκινο. Έβαλα μέσα φράουλες κατασκευασμένες από χαρτόνι και νομίζω έγινε πολύ ωραίο. Στις φράουλες κρέμασα λαχανιά κορδέλα από το κοτσάνι. Νομίζω έγινε ωραίο. Προσπαθώ να σκεφτώ τι άλλο να κάνω. Ρεσώ με σχήμα φράουλας δεν έτυχε να δω πουθενά. Ούτε μαρσμέλλοους σε σχήμα φράουλας. Για μπομπονιέρα σκέφτηκα να δώσω μαρμελάδα φράουλα παρόλο που δεν είναι η εποχή της ο αύγουστος. θα μου τις φτιάξει κάποιος γνωστός τώρα που η φράουλες είναι στα φόρτε της. Οποιεσδήποτε άλλες εισηγήσεις δεκτές!. Θενκς!

:D:D
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στα τζάμπο έχει και κουβαδάκια που έχουν μοτίβο φράουλες!!!!! Μπορείς να πάρεις αυτά που είναι έτοιμα και να βάλεις άσπρο τούλι ή χαρτί αφής και να βάλεις τις φραουλίτσες σου μέσα! Για το γλυκό θα στο έλεγα και εγώ, η μαρμελάδα φράουλα ΄τρώγεται απ'ολους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω προτεινω στο ταμπο εχει διαφορα με θεμα τη φραουλα κ τη φραουλιτσα. Δε χανεις τιποτα να κανεις μια βολτα, ολο κ κατι μπορει να δεις κ να παρεις καμια ιδεα..

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα κόκκινο κουβαδάκι που είχα στο σπίτι από το Jumbo και το γέμισα τούλι άσπρο και κόκκινο. Έβαλα μέσα φράουλες κατασκευασμένες από χαρτόνι και νομίζω έγινε πολύ ωραίο. Στις φράουλες κρέμασα λαχανιά κορδέλα από το κοτσάνι. Νομίζω έγινε ωραίο. Προσπαθώ να σκεφτώ τι άλλο να κάνω. Ρεσώ με σχήμα φράουλας δεν έτυχε να δω πουθενά. Ούτε μαρσμέλλοους σε σχήμα φράουλας. Για μπομπονιέρα σκέφτηκα να δώσω μαρμελάδα φράουλα παρόλο που δεν είναι η εποχή της ο αύγουστος. θα μου τις φτιάξει κάποιος γνωστός τώρα που η φράουλες είναι στα φόρτε της. Οποιεσδήποτε άλλες εισηγήσεις δεκτές!. Θενκς!

 

Δεν έχω καταφέρει να ανεβάσω εικόνα αλλά φράουλες μπορείς να φτιάξει εύκολα με κυψελωτό χαρτί (όπως αυτές που βάζουν στα ποτά για διακόσμηση). δεν έχω χρόνο αλλά αν σε ενδιαφέρει στείλε π . μ

Επειδή τώρα είδα το θέμα θα σκεφτώ...

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να θυμηθω αν εχει φραουλες τοτε.. αν ναι εγω θα εβαζα γυαλες κυλινδους απλες στην μεση με αληθινες φραουλες και γυρω γυρω κοκκινα ρεσω να τις φωτιζουν ή αν δεν εχει θα εβαζα στις γυαλες κοκκινο νερο με φραουλες ρεσω να επιπλεουν... αυτο σκεφτηκα προς το παρον αν μου ερθει κατι αλλο θα σου πω... με το καλο!

 

Ωραία ιδέα αυτή αλλά οι φράουλες δυστυχώς θα έχουν τελειώσει τότε...

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένο θέμα η φραουλίτσα και γενικά τα φρουτάκια...και πολυ της "μόδας" στο εξωτερικό κυρίως. Μπραβο για την επιλογή!!!

 

http://www.italianoptions.gr/products.php?page=2&id=170&cat_id=10&parent_id=

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει ξύλινο στικ με φραουλιτσα. Μπορείς είτε να το κάνεις προσκλητήριο

http://www.foedo.gr/view_cat.php?cat_id=234&page=2 (pr 015) όπως η μαργαρίτα...

είτε μπομπονιέρα με οργαντζα κουφέτα και κορδέλες...

.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες οι ιδέες σας! Για παιδική μπομπονιέρα σκέφτηκα να ετοιμάσω πορτραίτα με ανθρωπάκι φράουλα σε καμβά και να τα δώσω στα παιδάκια. Αυτά θα τα κάνω μόνη μου διότι η ζωγραφική είναι ένα από τα πολλά ταλέντα μου :))

Ήδη το δοκίμασα και ο γιος μου που είναι 4 χρονών ενθουσιάστηκε. Το ίδιο και ο γιος μιας φίλης μου που είναι 9 χρονών...

:D:D
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήρα ένα κόκκινο κουβαδάκι που είχα στο σπίτι από το Jumbo και το γέμισα τούλι άσπρο και κόκκινο. Έβαλα μέσα φράουλες κατασκευασμένες από χαρτόνι και νομίζω έγινε πολύ ωραίο. Στις φράουλες κρέμασα λαχανιά κορδέλα από το κοτσάνι. Νομίζω έγινε ωραίο. Προσπαθώ να σκεφτώ τι άλλο να κάνω. Ρεσώ με σχήμα φράουλας δεν έτυχε να δω πουθενά. Ούτε μαρσμέλλοους σε σχήμα φράουλας. Για μπομπονιέρα σκέφτηκα να δώσω μαρμελάδα φράουλα παρόλο που δεν είναι η εποχή της ο αύγουστος. θα μου τις φτιάξει κάποιος γνωστός τώρα που η φράουλες είναι στα φόρτε της. Οποιεσδήποτε άλλες εισηγήσεις δεκτές!. Θενκς!

Επίσης μπορείς και να ζητήσεις από ένα ζαχαροπλαστείο της εμπιστοσύνης σου να σου φτιάξει φράουλες από μαρτζιπάν και να τις χρησιμοποιήσεις όχι σαν γλυκό αλλά σαν υλικό διακόσμησης !:D

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ...το εχω και μαρεσει...δενράκια μικρά περιπου 30 εκατοστων με διακοσμηση καρο λευκο κορδελάκια και ψευτικες διακοσμητικες φράουλες που εχει το ατλας-το πακετο...

Πολύ ομοφο για διακοσμηση ραπεζιων...και μπομπονιερα λευκο κουτι με κοκκινο δερμα και πάνω ενα τσαμπάκι κεράσια επασημομενο με τις ρογες των κερασιων κατακοκκινες...απιθανο !!!!!!!!!!!!

Θεωρω πλέον α χρωματα λευκο - κοκκινο πολύ in για κοριτσάκι

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τέλος Αυγούστου βαφτίζω την κορούλα μου. Το θέμα της βάφτισης θα είναι φράουλ Βασικά θα παίξουμε με τα χρώματα κόκκινο, άσπρο και λαχανί. Έχω σκεφτεί διάφορα. Το μόνο που με δυσκολεύει λίγο είναι τι διακόσμηση να χρησιμοποιήσω για τα τραπέζια. Γι' αυτό ζητώ τη βοήθειά σας...

Andrea,δες κι εδω

 

 

βέβαια, δεν έχει φράουλες, αλλά μήλα, νομίζω όμως οτι είναι πολύ ωραία ιδέα και μπορείς να το προσαρμόσεις στο θέμα σου.

http://www.happyhappy.gr/shop/catalogsub.php?idsub=155

Γενικά στο site έχει γουστόζικες ιδέες...

4XDDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες! Μου άρεσε η ιδέα με τα δεντράκια. Καμμιά εισήγηση για το είδος που μπορώ να χρησιμοποιήσω; Θα περάσω από το ανθοπωλείο της γειτονιάς μου να δω τι υπάρχει. Ακόμα το ψάχνω για τη διακόσμηση του χώρου...

:D:D
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...