Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ - ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥΣ.


Recommended Posts

υπόψιν οτι εγώ γέννησα πριν το νέο έτος. Συγκεκριμένα 23/11/10.

κι εγω 16/11/2010!!!! και ακριβως τις ιδιες απαντησεις πηρα!!! ελληνιδες, αποδειξτε οτι ειστε ελληνιδες!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 418
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοιτα αυτο με το Ελληνιδες το βρισκω πολυ καλο. Στο κατω κατω το επιδομα αυτο εγινε για να αντιμετωπιστει το δημογραφικο. (με Ελληνες ομως οχι με αλλοδαπους). Τωρα το οτι καθυστερουν, ε αυτο παει πολυ. Δε νομιζω να σωθει η Ελλαδα απο τα χρηματα των τριτεκνων.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αυτο με το Ελληνιδες το βρισκω πολυ καλο. Στο κατω κατω το επιδομα αυτο εγινε για να αντιμετωπιστει το δημογραφικο. (με Ελληνες ομως οχι με αλλοδαπους). Τωρα το οτι καθυστερουν, ε αυτο παει πολυ. Δε νομιζω να σωθει η Ελλαδα απο τα χρηματα των τριτεκνων.

συμφωνω αποοολυτααα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω αποοολυτααα!!!!!!!!

 

Εδώ τώρα γίνεται αδικία. Οι παλιοί τρίτεκνοι αυτοί δηλαδή που έπαιρναν το επίδομα συνεχίζουν και το παίρνουν κανονικότατα. Εμείς οι καινούργοι όμως τίποτα. Δηλαδή εμείς τα παιδιά μας τι θα τα ταϊσουμε; Δεν το καταλαβαίνω. Μήπως πρέπει να βγάλουμε το θέμα μας στον Αυτιά; Κάτι δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αντε να κανεις μετα τριτο αν εχεις δυο παιδακια...Πολεμο δημογραφικο μας κηρυξαν!Αυτο καλη μου δεν παει καλα...ας το παρουμε ειδηση ολοι μας και να λαβουμε τα μετρα μας, με οποιο τροπο εχει ο καθενας μας...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας ρωτησω κατι;εχω κανει τα χαρτια μου απο τον Δεκεμβρη για το τριτεκνο εδωσα και λογαριασμο τραπεζας οταν μου ζητηθηκε:rolleyes:εαν μου βαλουν καποια στιγμη το επιδομα θα με ειδοποιησουν η πρεπει να παω εγω στην τραπεζα και να κανω ενημερωση;ακομα βεβαια τιποτα δεν εχει γινει αλλα δεν μπορω καθε τρεις και λιγο να τρεχω τραπεζα

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν παρακολούθησα όλες τις τελευταίες τοποθετήσεις,θα ήθελα να μάθω τι απάντηση σας δίνει ο ανταποκριτής του ΟΓΑ,συγκεκριμένη και όχι αόριστα και επίσης τι σας απαντά ο ΟΓΑ.Διότι σε πρόσφατη συνάντηση με Γ.Γραμματέα του Υπουργείου Υγείας,Κατριβάνος είπε ότι αν υπάρχουν καθυστερήσεις να ερωτηθεί ο ΟΓΑ.Εδώ κάποιος μας εμπαίζει ή ο ΟΓΑ ή ο Γ.Γραμματέας του Υπ Υγείας.

Ο ΟΓΑ έχει επικαλεστεί από τον Φεβρουάριο μεγάλο φόρτο λόγω της αλλαγής της νομοθεσίας και επιπλέον δικαιολογητικών που χρειάζονται,όπως 10ετή παραμονή.

Τι πράγματι συμβαίνει: ή ο Γ.Γραμματέας του Υπ Υγείας δεν έχει ενημερωθεί από το ΟΓΑ,που σχεδόν το αποκλείω ή μας εμπαίζει.Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα να υποστηρίξει ο ΟΓΑ έγκαιρα την παροχή των επιδομάτων,ειδικά των νέων τριτέκνων κια πολυτέκνων.Οι σύλλογοι διαμαρτύρονται αλλά κια εσείς ατομικά να πράξετε το ίδιο,ειδικά προς το Υπουργείο Υγείας,με συγκεκριμένα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω κατι;εχω κανει τα χαρτια μου απο τον Δεκεμβρη για το τριτεκνο εδωσα και λογαριασμο τραπεζας οταν μου ζητηθηκε:rolleyes:εαν μου βαλουν καποια στιγμη το επιδομα θα με ειδοποιησουν η πρεπει να παω εγω στην τραπεζα και να κανω ενημερωση;ακομα βεβαια τιποτα δεν εχει γινει αλλα δεν μπορω καθε τρεις και λιγο να τρεχω τραπεζα

 

Πολυτεκνη ειμαι, αλλα τελευταια που περιμεναμε το επιδομα, ειδα οτι οταν μπαινει το επδομα δε σε ειδοποιουν αλλα ο ιδιος πρεπει να το διαπιστωσεις αν μπηκαν τα λεφτα. Υπαρχει και το E-bankig φυσικα.

 

Μια τριτεκνη φυσικα θα ξερει πιο ειδικα για την περιπτωση σας.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Οι πληρωμές γίνονται ανα 2 μήνες, ή τον Ιούνιο, ή τον Αύγουστο ή τον Οκτώβρη κλπ. και οι ημερομηνίες αναγγέλονται απο τον ΟΓΑ, για παράδειγμα την τελευταία φορά ήταν στις 6 Ιουνίου.

Ανάμεσα δεν στα καταθέτουν. Και απ΄ότι ξέρω σου έρχεται κάποιο ενημερωτικό από την τράπεζα ότι έχει πιστωθεί ο λογαριασμός σου.

 

Τώρα επειδή γέννησες Δεκέμβρη, είσαι κι εσύ μέσα με όλους εμάς τους πολύ τυχερούς ανθρώπους που πρέπει να αποδείξουμε το αυτονόητο, ότι ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ-ΕΛΛΗΝΙΔΑΑΑ!!!!

Τι σημαίνει αυτό... Αφού έχεις κάταθέσει όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά, περιμένεις να σου στείλει επιπρόσθετα ο ΟΓΑ επιστολή η οποία επικαλείται νομοσχέδιο στις 2/3/2011 ότι δηλαδή θα πρέπει να έχεις συνεχόμενη διαμονή στην Ελλάδα τα τελευταία δέκα χρόνια και ότι τα παιδιά σου φοιτούν σε σχολείο στην Ελλάδα ή ότι βρίσκονται στην Ελλάδα.

Αυτά τα αποδεικνύεις με..

α)εκκαθαριστικά των τελευταίων 10 χρόνων ή

β)φορολογικές δηλώσεις των τελευταίων 10 χρόνων ή

γ)μισθωτήρια συμβόλαια

και οποσδήποτε καταθέτεις βεβαιώσεις φοίτησης των παιδιών στο σχολείο(πχ. εμένα η μεγάλη μου κόρη πάει Γυμνάσιο, για να συμπληρωθεί η δεκαετία κατέθεσα από το Γυμνάσιο, το δημοτικό και το νηπιαγωγείο!!!!)

 

Εγώ γέννησα 12/01, και την επιστολή μου την έστειλαν 20/06, τα έχω καταθέσει τα δικαιολογητικά και μάλιστα χθες μου έστειλε ο ΟΓΑ mail(απίστευτο και όμως αληθινό) ότι θα πληρωθώ λέει τον Οκτώβρη.

Ας είναι έστω και τότε αρκεί να τα πάρουμε, εύχομαι κι εσείς πολύ σύντομα να βρείτε άκρη και να πληρωθείτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Έγινε κάποια μείωση στο επίδομα πολυτέκνων ή τρίτου παιδιού;

Σήμερα είδα στην τράπεζα πως ήρθαν περίπου τα μισά (!!!) χρήματα από αυτά που έπερνα!

Έχετε ακούσει τίποτα;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έγινε κάποια μείωση στο επίδομα πολυτέκνων ή τρίτου παιδιού;

Σήμερα είδα στην τράπεζα πως ήρθαν περίπου τα μισά (!!!) χρήματα από αυτά που έπερνα!

Έχετε ακούσει τίποτα;

 

Στο επίδομα τριτέκνων που γνωρίζω, υπήρξε κάποια μείωση γύρω στα 2-2,5 ευρώ μηνιαίως, αλλά αναδρομικά από Μάρτιο ή Ιανουάριο, θα σε γελάσω.

Σε άλλα όμως επιδόματα υπήρξε και μείωση ως 50 και κάτι νομίζω ευρώ το μήνα.

http://www.polyteknoi.org.gr/themata-poluteknon/anakoinoseis-nea/apo-deutera-06-06-2011-ta-poluteknika-epidomata-tou-gdimenou.html

Link to comment
Share on other sites

Έγινε κάποια μείωση στο επίδομα πολυτέκνων ή τρίτου παιδιού;

Σήμερα είδα στην τράπεζα πως ήρθαν περίπου τα μισά (!!!) χρήματα από αυτά που έπερνα!

Έχετε ακούσει τίποτα;

 

Mηπως το 3ο σου παιδακι εγινε 6 χρ?

Εαν ναι τοτε ειναι απολυτα λογικο να εγιναν τα μισα λεφτα (απο 580 περιπου στα 250)

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Είναι ακόμα 4.

Μέχρι τώρα έπαιρνα 700 το δίμηνο. Μειώθηκαν σε 680. Τώρα ήρθαν 350 (παρά κάτι).

 

Τι συμβαίνει; Είναι γενικό ή να αρχίσω να ψάχνομαι για λάθη;

 

 

edit:

Μάλλον εμπίπτω σε αυτή την περίπτωση... (????)

 

"...2. Το επίδομα στις πολύτεκνες και τρίτεκνες οικογένειες:

α) Για δικαιούχους με περισσότερα από δύο επιδοτούμενα παιδιά, από 44,68

ευρώ το μήνα για κάθε παιδί στα 44,00 ευρώ το μήνα για κάθε παιδί β) Για δικαιούχους με ένα ή δύο επιδοτούμενα παιδιά, από 102,85 ευρώ κατώτατο συνολικό μηνιαίο ποσό, καθορίστηκε στα 44,00 ευρώ το μήνα για κάθε παιδί.

3. Η ισόβια σύνταξη από 102,85 ευρώ το μήνα καθορίστηκε στα 102,00 ευρώ.

Τα ανωτέρω ποσά ισχύουν από 2-3-2011 για τις πολύτεκνες οικογένειες και

την ισόβια σύνταξη και από 1-1-2011 για τις τρίτενες οικογένειες.

Επειδή οι παραπάνω διατάξεις έχουν αναδρομική ισχύ, στα δύο (2) προηγούμενα δίμηνα καταβλήθηκαν αχρεωστήτως ποσά επιδομάτων, τα οποία θα συμψηφιστούν με τις πληρωμές του τρέχοντος διμήνου (6 Ιουνίου), με αποτέλεσμα στην πλειοψηφία των δικαιούχων να καταβληθεί το ποσό που τους αναλογεί με μια μικρή μείωση ενώ σε ορισμένους να παρακρατηθεί ολόκληρο το ποσό του τρέχοντος διμήνου. ... "

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς ακριβώς τόσα πήραμε. Τι ακριβώς άλλαξε τελικά; Ξέρει κανείς; Έχει επικοινωνήσει κανείς με ΟΓΑ; (είμαι εκτός... και δεν έχω πρόσβαση στον ΟΓΑ της περιοχής μου).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς ακριβώς τόσα πήραμε. Τι ακριβώς άλλαξε τελικά; Ξέρει κανείς; Έχει επικοινωνήσει κανείς με ΟΓΑ; (είμαι εκτός... και δεν έχω πρόσβαση στον ΟΓΑ της περιοχής μου).

 

άλλαξαν τα ποσά...τα γράφεις κι εσύ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

ΙΙ. Σε εφαρμογή του Ν.3918/2011 άρ. 42 και 43 η πληρωμή των επιδομάτων Γ΄ διμήνου θα γίνει με τα νέα ποσά, όπως αυτά διαμορφώθηκαν μετά την ισχύ των παραπάνω διατάξεων:

1. Το επίδομα τρίτου παιδιού: από 178,81 ευρώ το μήνα καθορίστηκε στα

177,00 ευρώ

2. Το επίδομα στις πολύτεκνες και τρίτεκνες οικογένειες:

α) Για δικαιούχους με περισσότερα από δύο επιδοτούμενα παιδιά, από 44,68

ευρώ το μήνα για κάθε παιδί στα 44,00 ευρώ το μήνα για κάθε παιδί β) Για δικαιούχους με ένα ή δύο επιδοτούμενα παιδιά, από 102,85 ευρώ κατώτατο συνολικό μηνιαίο ποσό, καθορίστηκε στα 44,00 ευρώ το μήνα για κάθε παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείται άλλαξαν τα ποσά; Ε μεις έχουμε 4 παιδιά όλα κάτω των 6 χρονών, δεν πρέπει να πάρουμε 177+4*44=353 τον μήνα; Άλλαξε κάτι;

 

αυτά που γράφεις είναι τα καινούρια νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, η μια πολυτεκνη αδελφη μου σημερα ελαβε εγγραφο ενημερωσης απο τον ΟΓΑ...Κοβεται το επιδομα τριτου παιδιου πλεον οριστικα και μαλιστα εχει αναδρομικη ισχυ. Ετσι μας παρακρατανε απο 1-1-2011 σταδιακα οσα χρημματα λαβαμε για το επιδομα του τριτου παιδου...ψηφιστηκε νομος και τον εφαρμοζουνε.

 

Ετσι θα παιρνουμε το πολυτεκνικο επιδομα μονο και αυτο μεχρι να μας το κοψουν...Εμεις κατεβαινουμε στα μισα, βαλτε και με την αναδρομικη ισχυ οι παρακρατησεις... Μας διαλυουν, παρτε το ειδηση.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

εχω γεννησα το 3ο παιδι μου τον οκτωβρη 2010 και ακομα δεν εχω παρει ουτε 1 ευρω!!!!!!! ουτε και αυτον τον μηνα πληρωθηκα και ας εχω φτιαξει οτι χαρτια μου ζητησε ο ογα. ειναι καποια αλλη μαμα σαν και εμενα;

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, η μια πολυτεκνη αδελφη μου σημερα ελαβε εγγραφο ενημερωσης απο τον ΟΓΑ...Κοβεται το επιδομα τριτου παιδιου πλεον οριστικα και μαλιστα εχει αναδρομικη ισχυ. Ετσι μας παρακρατανε απο 1-1-2011 σταδιακα οσα χρημματα λαβαμε για το επιδομα του τριτου παιδου...ψηφιστηκε νομος και τον εφαρμοζουνε.

 

Ετσι θα παιρνουμε το πολυτεκνικο επιδομα μονο και αυτο μεχρι να μας το κοψουν...Εμεις κατεβαινουμε στα μισα, βαλτε και με την αναδρομικη ισχυ οι παρακρατησεις... Μας διαλυουν, παρτε το ειδηση.

 

Μήπως κάνεις κάποιο λάθος? Ο νόμος που ψηφίστηκε το Μάρτιο και έχει και αναδρομική ισχύ όντως, δεν αφορά κατάργηση του επιδόματος του τρίτου παιδιού, αλλά αναπροσαρμογή στα ποσά.... Μάλλον μπερδεύτηκε η αδερφή σου.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην υπάρχει καμία παρερμηνία τα άρθρα που μας αφορούν είναι τα ακόλουθα:

 

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ε΄

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΣΕ ΠΟΛΥΤΕΚΝΕΣ

ΚΑΙ ΤΡΙΤΕΚΝΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ

Άρθρο 42

Οικογένειες με τρία τέκνα

1. Η διάταξη της παρ. 1 του άρθρου 63 του ν. 1892/1990 (ΦΕΚ 101 Α΄) αντικαθίσταται ως ακολούθως:

«Στη μητέρα που αποκτά τρίτο παιδί καταβάλλεται για το παιδί αυτό μέχρι και τη συμπλήρωση του έκτου(6ου) έτους της ηλικίας του μηνιαίο επίδομα ύψους εκατόν εβδομήντα επτά (177) ευρώ, εφόσον έχει μόνιμη καισυνεχή δεκαετή διαμονή στην Ελλάδα και τα ανήλικα τέκνα τους ευρίσκονται στην Ελλάδα. Με απόφαση τουΥπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης καθορίζονται ειδικότερα τεχνικά θέματα διαδικασίας, ιδίως τααπαραίτητα δικαιολογητικά, τα στάδια ελέγχου και το χρονικό διάστημα ελέγχου των δικαιολογητικών απότον ΟΓΑ και κάθε άλλο σχετικό θέμα.»

2. Η παρ. 1 του άρθρου 6 του ν. 3631/2008 (ΦΕΚ 6 Α΄) αντικαθίσταται ως ακολούθως:

«Στη μητέρα που έχει ή αποκτά τρία ζώντα τέκνα χορηγείται μηνιαίο επίδομα για κάθε άγαμο παιδί τηςκάτω των είκοσι τριών ετών, το οποίο ισούται για κάθε παιδί, με το επίδομα που καταβάλλεται κάθε φορά για κάθε παιδί πολύτεκνης οικογένειας και καθορίζεται από 1.1.2011 και εφεξής στο ποσό των σαράντα τεσσάρων (44) ευρώ. Αν για ένα παιδί συντρέχουν οι προϋποθέσεις για τη χορήγηση του επιδόματος της παρ. 1 τουάρθρου 63 του ν. 1892/1990 (ΦΕΚ 101 Α΄), καταβάλλεται για το παιδί αυτό το μεγαλύτερο επίδομα εκ των δύο.

Το επίδομα του παρόντος άρθρου καταβάλλεται ανεξάρτητα από κάθε άλλο επίδομα, μισθό, σύνταξη, αμοιβή, αποζημίωση ή εισόδημα, απαλλάσσεται από κάθε φόρο, τέλος, εισφορά ή κράτηση υπέρ του Δημοσίουή τρίτου. Η καταβολή του επιδόματος του παρόντος άρθρου διακόπτεται, την 1η του επόμενου έτους κατάτο οποίο το επιδοτούμενο άγαμο τέκνο συμπληρώνει το εικοστό τρίτο έτος της ηλικίας του. Σε καμία περίπτωσητο επίδομα δεν μετατρέπεται σε ισόβια σύνταξη του δικαιούχου. Τα τέκνα, τα οποία λαμβάνονται υπόψη γιατη θεμελίωση του δικαιώματος λήψης του παραπάνω επιδόματος, είναι τα τέκνα που αποκτώνται από τον ίδιοή διαφορετικούς γάμους, τα νομίμως αναγνωρισθέντα ή υιοθετηθέντα, καθώς και τα γεννηθέντα εκτός γά.

μου. Σε περίπτωση θανάτου του δικαιούχου ή υπαίτιας εγκατάλειψης των τέκνων του και οριστικής διακοπήςτης συγκατοίκησης ή διαζυγίου, η παροχή καταβάλλεται σε όποιον έχει την κύρια ή αποκλειστική ευθύνηδιατροφής των τέκνων. Η καταβολή του επιδόματος που προβλέπεται με την παρούσα διάταξη καταβάλλεται στους δικαιούχους, εφόσον αυτοί έχουν μόνιμη και συνεχή δεκαετή διαμονή στην Ελλάδα και τα ανήλικατέκνα τους ευρίσκονται στην Ελλάδα. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης καθορίζονται ειδικότερα τεχνικά θέματα διαδικασίας, ιδίως τα απαραίτητα δικαιολογητικά, τα στάδια ελέγχου και τοχρονικό διάστημα ελέγχου των δικαιολογητικών από τον ΟΓΑ και κάθε άλλο σχετικό θέμα.»

3. Στη διάταξη της παρ. 2 του άρθρου 6 του ν. 3631/ 2008 (ΦΕΚ 6 Α΄), στο τέλος προστίθενται οι φράσεις: «καιο δικαιούχος έχει μόνιμη και συνεχή δεκαετή διαμονή στην Ελλάδα και τα ανήλικα τέκνα τους ευρίσκονταιστην Ελλάδα. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης καθορίζονται ειδικότερα τε χνικά θέματα διαδικασίας, ιδίως τα απαραίτητα δικαιολογητικά, τα στάδια ελέγχου και το χρονικό διάστημαελέγχου των δικαιολογητικών από τον ΟΓΑ και κάθε άλλο σχετικό θέμα.»

4. Στη διάταξη της παρ. 3 του άρθρου 6 του ν. 3631/ 2008 (ΦΕΚ 6 Α΄), στο τέλος προστίθενται εδάφια ωςεξής: «Για την καταβολή του επιδόματος στις κατηγορίες των προσώπων που αναφέρονται ανωτέρω απαιτείται να έχουν μόνιμη και συνεχή δεκαετή διαμονή στην Ελλάδα και τα ανήλικα τέκνα τους ευρίσκονταιστην Ελλάδα. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης καθορίζονται ειδικότερα τεχνικά θέματα διαδικασίας, ιδίως τα απαραίτητα δικαιολογητικά, τα στάδια ελέγχου και το χρονικό διάστημαελέγχου των δικαιολογητικών από τον ΟΓΑ και κάθε άλλο σχετικό θέμα.»

5. Στο τέλος της παρ. 4 του άρθρου 6 του ν. 3631/2008 (ΦΕΚ 6 Α΄), τίθεται κόμμα και προστίθεται η φράση:

«,εφόσον δεν αντίκεινται στις ρυθμίσεις του παρόντος».

6. Στο τέλος του άρθρου 4 του ν. 3454/2006 (ΦΕΚ 75 Α΄) προστίθενται εδάφια ως εξής: «Οι παροχές καταβάλλονται, εφόσον οι δικαιούχοι έχουν μόνιμη και συνεχή δεκαετή διαμονή στην Ελλάδα και τα ανήλικα τέκνα τους ευρίσκονται στην Ελλάδα. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης καθορίζονται ειδικότερα τεχνικά θέματα διαδικασίας, ιδίως τα απαραίτητα δικαιολογητικά, τα στάδια ελέγχου και το χρονικό διάστημα ελέγχου των δικαιολογητικών από τον ΟΓΑ και κάθε άλλο σχετικό θέμα.»

7. Το ύψος των επιδομάτων της παραγράφου 1 του άρθρου 63 του ν. 1892/1990 και της παραγράφου 1 τουάρθρου 6 του ν. 3631/2008 μπορεί να αναπροσαρμόζεται με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών καιΥγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, η οποία δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Άρθρο 43

Πολύτεκνες οικογένειες

1. Η παρ. 3 του άρθρου 63 του ν. 1892/1990 (ΦΕΚ 101 Α΄), όπως έχει αντικατασταθεί και ισχύει, αντικαθίσταταιως εξής:

«Στη μητέρα που θεωρείται πολύτεκνη κατά το ν. 1910/1944, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει μέχρι σήμερα, καταβάλλεται μηνιαίο επίδομα ποσού σαράντα τεσσάρων (44) ευρώ για κάθε άγαμο τέκνο μέχρι είκοσιτριών(23) ή είκοσι πέντε (25) ετών ανάλογα με τις προϋποθέσεις που τάσσονται στην παρ. 1 του ν. 1910/1944(ΦΕΚ 229 Α΄), όπως τροποποιήθηκε και ισχύει μέχρι σήμερα, υπό την προϋπόθεση οι δικαιούχοι να έχουνμόνιμη και συνεχή δεκαετή διαμονή στην Ελλάδα και τα ανήλικα τέκνα τους ευρίσκονται στην Ελλάδα. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης καθορίζονται ειδικότερα τεχνικά θέματα διαδικασίας,ιδίως τα απαραίτητα δικαιολογητικά, τα στάδια ελέγχου και το χρονικό διάστημα ελέγχου των δικαιολογητικώναπό τον ΟΓΑ και κάθε άλλο σχετικό θέμα.»

2. Η παρ. 4 του άρθρου 63 του ν. 1892/1990 (ΦΕΚ 101 Α΄), όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει, αντικαθίσταται ως εξής:

«Στη μητέρα που δεν δικαιούται πλέον το επίδομα της προηγούμενης παραγράφου χορηγείται ισόβια σύνταξηποσού εκατόν δύο (102) ευρώ. Την ανωτέρω σύνταξη δικαιούνται επίσης και όσες μητέρες δεν θεωρούνταιπολύτεκνες, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 1 του ν. 1910/1944 (ΦΕΚ 229 Α΄), όπως έχει τροποποιηθεί καιισχύει, υπό την προϋπόθεση οι δικαιούχοι να έχουν μόνιμη και συνεχή δεκαετή διαμονή στην Ελλάδα και να είχανή να έχουν τέσσερα τουλάχιστον στη ζωή τέκνα από νόμιμο γάμο ή τέκνα που γεννήθηκαν χωρίς γάμο τωνγονέων τους. Για τη χορήγηση της ανωτέρω σύνταξης απαιτείται υποβολή σχετικής αίτησης από την ενδιαφε ρόμενη μητέρα και πιστοποιητικό δημοτικής ή κοινοτικής αρχής για την οικογενειακή της κατάσταση. Με απόφασητου Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης καθορίζονται ειδικότερα τεχνικά θέματα διαδικασίας, ιδίως

τα απαραίτητα δικαιολογητικά, τα στάδια ελέγχου και το χρονικό διάστημα ελέγχου των δικαιολογητικών απότον ΟΓΑ και κάθε άλλο σχετικό θέμα.»

3. Στις πολύτεκνες οικογένειες, από 1.1.2011 και εφεξής, για όσο χρονικό διάστημα καταβάλλεται το επίδοματρίτου παιδιού της παρ. 1 του άρθρου 63 του ν. 1892/1990 δεν θα καταβάλλεται για το παιδί αυτό το επίδομαπαιδιού πολύτεκνης οικογένειας της παρ. 3 του άρθρου 63 του ν. 1892/1990.

4. Στο τέλος της παραγράφου 6 του άρθρου 39 του ν. 2459/1997 (ΦΕΚ 17 Α΄), όπως έχει αντικατασταθείκαι ισχύει, τίθεται κόμμα και προστίθενται εδάφια ως ακολούθως: «, εφόσον οι δικαιούχοι έχουν μόνιμη καισυνεχή δεκαετή διαμονή στην Ελλάδα και τα ανήλικα τέκνα τους ευρίσκονται στην Ελλάδα. Με απόφαση τουΥπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης καθορίζονται ειδικότερα τεχνικά θέματα διαδικασίας, ιδίως τααπαραίτητα δικαιολογητικά, τα στάδια ελέγχου και το χρονικό διάστημα ελέγχου των δικαιολογητικών απότον ΟΓΑ και κάθε άλλο σχετικό θέμα.»

5. Στο τέλος του άρθρου 50 του ν. 2972/2001 (ΦΕΚ 291 Α΄) τίθεται κόμμα και προστίθενται εδάφια ωςακολούθως: «, εφόσον οι δικαιούχοι έχουν μόνιμη και συνεχή δεκαετή διαμονή στην Ελλάδα και τα ανήλικατέκνα τους ευρίσκονται στην Ελλάδα. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης καθορίζονται ειδικότερα τεχνικά θέματα διαδικασίας, ιδίως τα απαραίτητα δικαιολογητικά, τα στάδια ελέγχου και τοχρονικό διάστημα ελέγχου των δικαιολογητικών από τον ΟΓΑ και κάθε άλλο σχετικό θέμα.»

6. Το ύψος των επιδομάτων των παραγράφων 3 και 4 του άρθρου 63 του ν. 1892/1990 μπορεί να ναπροσαρμόζεται με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, η οποία δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

 

Αναδρομικά γίνονται κρατήσεις για μεν τους τριτέκνους από 1-1-2011 για δε τους πολυτέκνους από Μάρτιο 2011.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάνεις κάποιο λάθος? Ο νόμος που ψηφίστηκε το Μάρτιο και έχει και αναδρομική ισχύ όντως, δεν αφορά κατάργηση του επιδόματος του τρίτου παιδιού, αλλά αναπροσαρμογή στα ποσά.... Μάλλον μπερδεύτηκε η αδερφή σου.

 

Το ανοιξε μπροστα μου και το διαβασαμε μαζι. Θα την πω να σας το μεταφερω...Και εγω αυτο καταλαβα. Εσας δε σας ηρθε τιποτε; Εγω λειπω απο το σπιτι στην πολη μου και δεν ξερω αν ηρθε, δεν κοιτω καθημερινα.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...