Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΡΚΟΚΡΕΒΑΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ?


Recommended Posts

Κοριτσακια μου ο μπεμπης μας εχει φτασει ηδη τα 7 κιλα και 63 ποντους και δεν χωραει πλεον στο πορτ-μπεμπε. Το δωματιο μας ειναι πολυ στριμωγμενο για να μπει η κουνια που ειναι απο τις μεγαλες (70*140) και σκεφτομουν αν θα ήταν χρησιμο ενα παρκοκρεβατο με δευτερο οροφο. Εχει μια φιλη μου και την εχει βολεψει με την μικρη της αλλα στις προδιαγραφες λενε οτι ο 2ος οροφος ειναι μεχρι 9 κιλα-5 μηνων περιπου. Της φιλης μου το μωρο ειναι 6.5 μηνων αλλα μας περναει μονο μισο κιλο....

τι λετε εσεις απο προσωπικη εμπειρία;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσακια μου ο μπεμπης μας εχει φτασει ηδη τα 7 κιλα και 63 ποντους και δεν χωραει πλεον στο πορτ-μπεμπε. Το δωματιο μας ειναι πολυ στριμωγμενο για να μπει η κουνια που ειναι απο τις μεγαλες (70*140) και σκεφτομουν αν θα ήταν χρησιμο ενα παρκοκρεβατο με δευτερο οροφο. Εχει μια φιλη μου και την εχει βολεψει με την μικρη της αλλα στις προδιαγραφες λενε οτι ο 2ος οροφος ειναι μεχρι 9 κιλα-5 μηνων περιπου. Της φιλης μου το μωρο ειναι 6.5 μηνων αλλα μας περναει μονο μισο κιλο....

τι λετε εσεις απο προσωπικη εμπειρία;;;

 

Τα παρκοκρέββατα είναι διαστάσεων 60*120, μήπως θα ταν προτιμότερο να προσπαθήσεις να κερδίσεις 10*20 πόντους ή ακόμη καλύτερα να μεταφέρεις τον μικρούλη σου στο δωμάτιο του? Κρίμα δεν είναι να δώσεις τώσα λεφτά για να πάρεις παρκοκρέββατο και στρωματάκι. Γιατί σίγουρα θα χρειαστείς και ένα έξτρα στρώμα αφου το θέλεις για αποκλειστικό ύπνο. Σκέψου ότι σε λίγο καιρό δεν θα μπορείτε να το χρησιμοποιείτε (λόγω προδιαγραφών). Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη βέβαια, εσύ θα κρίνεις. :D

«Δικαίωμα δεν είναι κάτι που σου δίνει κάποιος, αλλά κάτι που κανείς δεν μπορεί να σου πάρει». Ramsey Clark

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κοιτάξαμε και εμείς τα παρκοκρέββατα ώστε να πάρουμε ένα για το καλοκαίρι όπου θα μεταφερόμαστε από εδώ κι από εκεί και μας είπαν ότι πρέπει να πάρουμε στρώμα παρκοκρέββατου αφού το θέλουμε για ύπνο. Και σίγουρα το να δώσετε κανα 200αρι ευρώ για παρκοκρέββατο και στρώμα ενώ έχετε την κούνια ίσως δεν αξίζει. Βέβαια είναι πολύ μικρούλι για να τον πάτε στο δωμάτιό του νομίζω...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το μεταφέρεις στο δωμάτιο του και επειδή θηλάζεις ακόμη, αν θυμάμαι καλά, και για να μη τον αφήσεις και μόνο του, να μετακομίσεις και σύ μαζί του!

«Δικαίωμα δεν είναι κάτι που σου δίνει κάποιος, αλλά κάτι που κανείς δεν μπορεί να σου πάρει». Ramsey Clark

Link to comment
Share on other sites

Κακο σαν ιδεα δεν ειναι , αλλα εχει ενα μειονεκτημα οτι αμα το μικρο κοιμαται εκει και καλοκαιρι επειδη τα παρκοκρεββατα ειναι φτιαγμενα απο ναυλον θα ζεσταινεται παρα πολυ , αμα εχεις σκοπο να παρεις κουνια αργοτερα καλοθα ηταν να την παρεις απο τωρα καινα εξηκωνομησεις λιγο χωρο , αν και υπαρχουνε κουνιες στο ικεα που ειναι ακριβως ιδιες διαστασεις με παρκοκρεββατα , η μικρη μας σε κουνια ικεα κοιμαται και ειμαστε υπερευχαρηστημενοι .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσακια μου ο μπεμπης μας εχει φτασει ηδη τα 7 κιλα και 63 ποντους και δεν χωραει πλεον στο πορτ-μπεμπε. Το δωματιο μας ειναι πολυ στριμωγμενο για να μπει η κουνια που ειναι απο τις μεγαλες (70*140) και σκεφτομουν αν θα ήταν χρησιμο ενα παρκοκρεβατο με δευτερο οροφο. Εχει μια φιλη μου και την εχει βολεψει με την μικρη της αλλα στις προδιαγραφες λενε οτι ο 2ος οροφος ειναι μεχρι 9 κιλα-5 μηνων περιπου. Της φιλης μου το μωρο ειναι 6.5 μηνων αλλα μας περναει μονο μισο κιλο....

τι λετε εσεις απο προσωπικη εμπειρία;;;

 

Πάλι με ακολουθείς στις αγορές μου???? :lol: Κι εγώ κι εγώ θέλω παρκοκρέβατο! Για πείτε βρε κορίτσια..

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω σκεφτομαι να παρω αρχικα παρκοκρεββατο μεχρι να παει στο δωματιο του και το διωροφο ειναι καλη λυση και θα το εχουμε και για τις διακοπες αλλα το στρωματακι που αιωρειται ειναι καταλληλο για το κορμακι του μωρου πολυ λεπτο μου φαινεται... :roll:

 

http://bimbomarket.it/en/product.asp?Id=6469&c_id=33&cf_id=176#

http://bimbomarket.it/en/product.asp?Id=4174&c_id=33&cf_id=176#

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Πηρα στο bimbomarket και μου ειπαν οτι το στρωμα που εχουν μεσα ειναι λεπτουλι και πρεπει να παρω αλλο....εκτος απο ενα μοντελο της brevi που εχει 99ευρω.

Δεν θελω να τον παω ακομα μεσα στο δωματιο του ουτε να μετακομισω εκει γιατι μετα πρεπει να αγορασω κρεβατι για μενα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ακριβο το στρωμα , εμεις το πηραμε για το παρκο το στρωμα απο τα λητω στα μισα λεφτα , εχει και ικεα στα ακομα πιο μισα , στρωματα εννοω , του ικεα ταιριαζουνε απολυτα στα παρκα ειναι 120*60

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν οτι επειδη το παρκοκρεβατο ειναι 60*120 το στρωμα πρεπει να ειναι 59,5*119,5 και οντως αυτο πουλανε στα ΛΗΤΩ πανακριβα :evil:

το στρωμα του ΙΚΕΑ αν ειναι 60*120 χωράει; και αν ναι ποσο κανει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για μισό πόντο...μάλλον θα χωρέσει με λίγο σπρώξιμο :wink:

όσο για τον αν αξίζει να δώσεις χρήματα για παρκοκρέβατο, αν σκοπεύεις να πας διακοπές το καλοκαίρι ή και κανένα μίνι ταξιδάκι το Πάσχα πραγματικά αξίζει.

Επίσης αν υπάρχει κάποιο εξοχικό ή χωριο που συνηθίζετε να πηγαίνετε, θα μπορεί να κοιμάται στο παρκοκρέβατο σίγουρα μέχρι ~3χρονών. Μην κοιτάς τώρα που είναι XXL, δεν θα μεγαλώνει πάντα με την ίδια ταχύτητα :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εμεις οταν τον βγαλαμε απο το πορτ μπεμπε, τον κοιμισαμε για 3 μηνες σε παρκοκρεββατο για να μην μεταφερω την κουνια. Παρκοκρεββατο έτσι και αλλιώς θα αγόραζα για το καλοκαίρι(διακοπες, εξοχικό κ.λ.π.) οπότε με βόλεψε. Το πήρα 60 ευρώ από τα τζάμπο και 20 ευρώ το στρωματακι του. Ακόμη και τώρα που ο μικρος κοιναται στο δωμάτιο του, το έχω αφησει ανοιχτο στο δικό μας δωματιο και τον κοιμίζω εκει μεσημέρια ή τον αφήνω να παίζει.

ήταν μια χρήσιμη αγορά και νομίζω πολύ πιο χρήσιμη θα μας φανεί το καλοκαιρι!

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εμεις το ειχαμε παρει απο τα ηρα.νομιζω γυρω στα 50-60 ευρω ηταν προσφορα.εδωσα 15 ευρω και πηρα κατι παιχνιδια σαν καμαρες απο πανω.τωρα το εχω στης πεθερας μου και εκει το κοιμηζει το μωρο.το υφασμα του δεν ηταν ναυλον αλλα βαμβακερο μαλακο και ηταν γκρι-κοκκινο.πολυ καλη αγορα.ριξε μια ματια στα ηρα.εχει και αλλα χρωματα.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως έχω δύο παρκοκρέβατα.Ένα για το σαλόνι μας κι ένα που είναι μονίμως στο Ναύπλιο και στο οποίο κοιμάται όποιο εγγονάκι των γονιών μου έχει σειρά :lol: δηλ.είναι μωρό!

Και για τα δύο πάρκα πήγαμε σε μαγαζί και παραγγείλαμε στρωματάκι από πυκνό αφρολέξ στη διάσταση που θέλαμε για το κάθε πάρκο.Εξάλλου δεν κάνουν τον ύπνο τους εκεί κάθε μέρα, μόνο κανένα ΣΚ και καμμιά εκδρομούλα εκτός σπιτιου.Και όλα αυτά πολύ οικονομικά.

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Το παρκοκρέβατο είναι μια αγορά που σίγουρα δεν πάει χαμένη. Εμείς έχουμε τρία :!:, ένα για μας και από ένα στους παπούδες όπου τυχαίνει να κοιμηθεί κάποιες φορές. Ελάχιστα έχει καθήσει για να παίξει αλλά τα έχουν βγάλει τα λεφτά τους....γιατί εκτός από τον ύπνο, είναι μια καλή λύση όταν υπάρχει ανάγκη να κάνεις μια δουλειά και δεν μπορείς να επιβλέπεις το παιδί σε όλο το σπίτι. Άσε που όταν μέναμε σε μικρότερο σπίτι και πατούσαμε όλη την ώρα πάνω σε παιχνίδια, τα πετούσαμε με τη μία μέσα στο παρκοκρέβατο και άδειαζε λίγο ο τόπος..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω παρκοκρέβατο Tommy (παρακαταθήκη απο τις ανηψιές μου) το οποίο έχει ένα στρώμα κιτρινο αλλα λεπτο. Βάζουμε απο πάνω 1 κουβέρτα και ένα πάπλωμα και μετά στρώνουμε και σεντόνι...ε...είναι αρκετά μαλακά και άνετα για τον μπέμπη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν είναι σωστό για το σωματάκι του. Εγώ και εσύ μπορούμε να κοιμηθούμε και στο πάτωμα, και στη μπανιέρα αλλά το μωρό που αναπτύσσει τη σπονδυλική του στήλη πρέπει να κοιμάται σε κανονικό στρώμα. Εγώ μαζί με το παρκοκρέββατο θα αγοράσω οπωσδήποτε και στρώμα.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η ravT εχει απολυτο δικιο, τα στρωματα απο το ΙΚΕΑ σαφως κ ειναι πιο φτηνα απο της Μedia strom αυτο ομως δεν σημαινει οτι συγκρινονται κι ολας.Πιστευω οτι στα παιδια πρεπει να περνουμε τα καλυτερα στρωματα της αγορας

Link to comment
Share on other sites

Λέτε; Καλά τώρα δεν το βάζω πολύ..άντε κανένα μισάωρο...στο παρκοκρέβατο...αν όμως παμε διακοπες το καλοκαιρι..μάλλον εκεί θα τον βάζω το βράδυ..οποτε..να αγοράσω στρώμα! Μην του κάνω καμια ζημιά του μωρού! Στην κούνια έχω πάρει Media Strom...για το παρκοκρέβατο..επειδή πρόσφατα ξεκίνησα να τον βάζω λιγάκι στο σαλόνι για να παιζει...δεν μου ειχε περάσει απο το μυαλό να πάρω..θεωρούσα πως μόνο το θέμα ύψους (που είναι δηλ. χαμηλα) ήταν το πρόβλημα και γι' αυτό του έβαλα κουβερτούλα και πάπλωμα απο κάτω... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς δεν ξέραμε ότι τα στρώματα στα παρκοκρέββατα δεν είναι για ύπνο. Όταν τα είδαμε όμως, μας είπε και η πωλήτρια ότι χρειάζεται κανονικό στρώμα όταν είναι για ύπνο. Εμείς το θέλουμε για τις διακοπές όπου για καμιά 20αρια μέρες θα κοιμάται εκεί, επομένως δεν το συζητάμε πως θα πάρουμε και στρώμα. Επίσης κάποιος πωλητής μας είχε αναφέρει πως και στα πορτ μπεμπέ αν πρόκειται να κοιμάται εκεί το μωρό, θέλουν άλλο στρώμα απ αυτό που έχουν γιατί είναι πολύ λεπτό.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

η παιδιατρος μου ειδε το δικο μας παρκοκρέβατο και της εξήγησα ότι θα κοιμάται ο γιοςε μου εκεί μόνιμα. Το έλεγξε και δεν είχε καμία αντίρριση. Από το mothercare πήρα ένα ειδικο λεπτό στρώμα για παρκοκρέβατο και έτσι βολεύτικα. Το παρκοκρέβατο είναι της chicco με το επιπλέον υπερυψωμένο πάτο για μικρά μωράκια που δε σηκώνονται ακόμα.

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τελικά πήραμε αυτά τα παρκοκρέβατα

 

http://www.bimbomarket.it/product.asp?Id=6384&c_id=171&cf_id=207 (για τη γιαγιά μας)

 

http://www.bimbomarket.it/product.asp?Id=429&c_id=33&cf_id=176 (για εμάς και τις μεταφορές μας)

 

Μας μένει μόνο να πάρουμε ένα στρωματάκι για να κοιμάται όποτε χρειάζεται..

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τελικά πήραμε αυτά τα παρκοκρέβατα

 

http://www.bimbomarket.it/product.asp?Id=6384&c_id=171&cf_id=207 (για τη γιαγιά μας)

 

http://www.bimbomarket.it/product.asp?Id=429&c_id=33&cf_id=176 (για εμάς και τις μεταφορές μας)

 

Μας μένει μόνο να πάρουμε ένα στρωματάκι για να κοιμάται όποτε χρειάζεται..

 

Ρε Smaroula ΕΛΕΟΣ πια ολα τα ιδια έχουμε;;;;;;;;;;

Ημουν αναμεσα στα δυο αλλα τωρα που ειδα την προσφορα μπαινω και το παραγγελνω ΤΩΡΑ!

Link to comment
Share on other sites

:lol: Είμαστε καλά ψώνια που λέει και ο άντρας μου! Κάνουμε συμφέρουσες αγορές :lol:

Ναι τις προσφορές να τις παραγγέλνεις αμέσως γιατί εξαφανίζονται. Ας πούμε εγώ είχα δει εχθές και μια στράτα τις peg perego που από 99 ευρώ την είχε 25 λόγω παλιού σχεδίου. Δυστυχώς σε μια ώρα όταν ξαναμπήκα δεν υπήρχε.. Θα την έπαιρνα ρε γμτ και ας μην τη χρησιμοποιούσα... Έχει κάποιες πολύ καλές προσφορές πάντως.. Εγώ παρήγγειλα επίσης και το prima pappa καρεκλάκι με 99 ευρώ.. Άντε καλά ψώνια!!!!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει το παρήγγειλα...ΟΥΦ! μονο αυτο το χρωμα ειχε προσφορα.

Θα δω τωρα με το στρωματάκι...αν χωραει 60*120 παω ΙΚΕΑ.

Το στρωμα του ΛΗΤΩ το θεωρω ακριβό και προσωπικα εμπιστευομαι το ΙΚΕΑ σ'αυτα. Ενταξει τα εσκασα για την κουνια στη Media αλλα οχι και για το παρκο που θα κοιμηθει ενα μηνα...αν και του ΙΚΕΑ ποσο νομιζετε θα κανει κανα 50 σιγουρα :roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...