Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κείμενα/Ποιήματα Βάπτισης-Γάμου !!!


elias-christina

Recommended Posts

Μersy μου θέλω κι εγώ μια χάρη. Θα εμφιαλώσω το κρασί του πεθερού μου για την βάφτιση του γιού μου και εκτός αυτά που θα καταναλωθούν στο τραπέζι θα δώσω κι απο ένα σε κάθε οικογένεια. Έχω αγοράσει ετικέτες και δεν ξέρω τι να γράψω. ΄Οχι απαραίτητα αστείο, ακόμη κι ένα ρητό θα μου έκανε..νομίζω.Εκτός το "οίνος ευφραίνει καρδία".Αν σκεφτείς κάτι ή κάποια έχει καμιά καλή σκέψη θα σας ευγνωμονούσα αν τη μοιραζόσασταν μαζί μου.

Όταν κάτι πάει στραβά, κοίτα το μικρό σου πλασματάκι και δές την ζωή μέσα απο τα ολόγιομα μάτια του..τι να συγκριθεί μαζί του!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μersy μου θέλω κι εγώ μια χάρη. Θα εμφιαλώσω το κρασί του πεθερού μου για την βάφτιση του γιού μου και εκτός αυτά που θα καταναλωθούν στο τραπέζι θα δώσω κι απο ένα σε κάθε οικογένεια. Έχω αγοράσει ετικέτες και δεν ξέρω τι να γράψω. ΄Οχι απαραίτητα αστείο, ακόμη κι ένα ρητό θα μου έκανε..νομίζω.Εκτός το "οίνος ευφραίνει καρδία".Αν σκεφτείς κάτι ή κάποια έχει καμιά καλή σκέψη θα σας ευγνωμονούσα αν τη μοιραζόσασταν μαζί μου.

 

" ΠΙΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ, ΣΤΗΝ ΣΠΑΝΙΑ ΟΜΟΡΦΙΑ ΜΟΥ "

 

χαχαχα :lol: πλακα κανω!

Θα μας πει η Mersy να εισαι σιγουρη!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μersy μου θέλω κι εγώ μια χάρη. Θα εμφιαλώσω το κρασί του πεθερού μου για την βάφτιση του γιού μου και εκτός αυτά που θα καταναλωθούν στο τραπέζι θα δώσω κι απο ένα σε κάθε οικογένεια. Έχω αγοράσει ετικέτες και δεν ξέρω τι να γράψω. ΄Οχι απαραίτητα αστείο, ακόμη κι ένα ρητό θα μου έκανε..νομίζω.Εκτός το "οίνος ευφραίνει καρδία".Αν σκεφτείς κάτι ή κάποια έχει καμιά καλή σκέψη θα σας ευγνωμονούσα αν τη μοιραζόσασταν μαζί μου.

 

Ο Θεός έφτιαξε το νερό αλλά ο άνθρωπος έφτιαξε το κρασί.

Βίκτωρ Ουγκώ

 

.....Κ’ ήπια από δυνατά κρασιά, καθώς

που πίνουν οι ανδρείοι της ηδονής.

 

Κ.Π.Καβάφης

 

 

ταπεινή δική μου έμπνευση μπροστά στα παραπάνω "τέρατα"

 

οίνος που προέρχεται

με ζύμωση απο σταφύλι

οίνος για να τον πίνουνε

και συγγενείς και φίλοι

 

 

οινος είναι γλυκό κρασί

με γεύση σαν το μέλι

οίνος που χρώμα έχει (*)

το πίνουν οι αγγέλοι....

mersy

 

*λευκό ή ροζέ ή κόκκινο

 

 

διάλεξε.....!

Link to comment
Share on other sites

Για ελατε να βλεπω νεες προκλησεις για την mersy!!! :P

Καλημέρα. Θα ήθελα ένα ποιηματάκι για βάπτιση του γιού μου αλλά να περιέχει μέσα και την συμμετοχή της κόρης μου που είναι 9 χρονών. Το θέμα σε όλη την βάπτιση είναι ο βάτραχος πρίγκηπας.

Και θέλω και μία ιδέα για το τραπέζι μετά που θα γίνει πάνω στην θάλασσα και θέλω να αναφέρω να φέρουν τα μαγιώ τους και τα κουβαδάκια τους.Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Βρε Mercy....

 

για το ταλεντό τί να πω;

τί στίχο να σου γράψω;;

ευχαριστώ από καρδιάς

με κάνεις να φωνάξω!!

 

προτού να γράψεις και για μας

προτού να στο ζητήσω...

το ξερώ 'γω καλά

θα θέλω να δακρύσω!!

και όλο αυτό μου ήρθε, σαν προκαταβολικό ευχαριστώ για το ποιηματάκι που θα σου ζητήσω!!

 

τον Ιούλιο θα βαφτίσω τον μικρό μου πρίγκιπα και φτιάχνω τις προσκλήσεις, το θέμα μας είναι το χάρτινο καραβάκι

(μάλιστα έτσι θα είναι και το προσκλητήριο!, ένα χάρτινο καραβάκι τυλιγμένο μέσα σε μια τούλινη καραμελίτσα, με λίγα βοτσαλάκια και κοχύλια, μέσα θα είναι και το χαρτί της προσκλησης ή μπορεί στη μιά πλευρά της βαρκούλας να γράψω το κείμενο... δεν έχω αποφασίσει!!)

 

επίσης (το ξέρω πως δεν σου κάνει κόπο!!) γράψε μου κι ένα ποιηματάκι για το ευχαριστώ που ήρθατε!!

 

περιμένω με χαρά και αγωνία! :wink:

 

 

 

 

 

ΥΓ. πραγματικά αξίζει τον κόπο να τα εκδόσεις!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για το μικρό πρίγκιπα

 

«Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ένας μικρός πρίγκιπας που κατοικούσε

σ' ένα μικρό πλανήτη, μόλις πιο μεγάλο από τον ίδιο και που είχε

ανάγκη από ένα ακόμα φίλο...

.....Ο μικρός πρίγκιπας έκανε πολλές ερωτήσεις, έδειχνε να μην ακούει

ποτέ των άλλων. Μερικά λόγια που λέγονταν έτσι στην τύχη, ήταν εκείνα

που λίγο-λίγο τα φανέρωσαν όλα.....

...."Οι σπόροι κοιμούνται κρυμμένοι κάτω από την επιφάνεια της γης

μέχρι να μπει σε κάποιο από αυτούς η ιδέα να ξυπνήσει. Τότε τεντώνεται

και δειλά-δειλά πετάει προς τον ήλιο ένα πολύ όμορφο βλασταράκι..." είπε ο μικρός πρίγκιπας...

..."ετσι και αυτός ο φίλος είναι τόσο μικρός σαν ένα

βλασταράκι'....συνέχισε

- και πώς τον λένε? είπε η φίλη του η αλεπού

-Δεν έχει όνομα πρέπει όμως να αποκτήσει είπε ο μικρός πρίγκιπας

-αααα! πρέπει να γίνει βάφτιση

-τί είναι βάφτιση? είπε ο μικρός πρίγκιπας

- Κάτι που κάνει κάποια μέρα να 'ναι διαφορετική από τις άλλες μέρες, μια

ώρα διαφορετική από τις άλλες ώρες. Μία ιεροτελεστία που κάνουν οι

μεγάλοι για να δώσουν το όνομα σε έναν άνθρωπο.

-θα ορίσουμε λοιπόν μια μέρα και μία ώρα για τη βάφτιση του βλασταριού

είπε ο μικρός πρίγκιπας!

...έτσι αποφασίστηκε την .............ημέρα του μήνα ............. στην

εκκλησία...... να δωθεί το όνομα στο μικρό βλαστάρι....

- Αχ! είπε η αλεπού... Θ' αρχίσω τα κλάματα.

- Δικό σου είναι το λάθος, είπε ο μικρός πρίγκιπας.

- Ναι, σωστά, είπε η αλεπού, μα μικρέ πρίγκιπα είναι δάκρυα χαράς!

- Τότε..... κλαψε!

- Και βέβαια, είπε η αλεπού.

- το όνομα ποιό θα είναι?

- Αυτό ειναι έκπληξη! θα μαθευτεί στην εκκλησία!

- ανυπομονώ να γίνει η βάφτιση....

-και εγώ.... είπε η αλεπού

.....και αποκοιμήθηκαν στο ηλιοβασίλεμα του μικρού πλανήτη παρέα με το

τριανταφυλλο που έκλεινε τα πεταλά του περιμένοντας και αυτό τη

βάφτιση του μικρού βλασταριού για να μάθει κι αυτό το όνομα.....

 

 

οι γονείς του βλασταριού οι νονοί του βλασταριού

 

γράφτηκε με αποσπάσματα απο το βιβλίο του Αντουάν ντε Σαιντ-Εξυπερύ -

Ο Μικρός Πρίγκιπας

 

με αγάπη mersy...... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενθουσιαστεί με όλες τις ιδέες κ τα κείμενα. Εμείς βαφτίζουμε το γιο μας στις 22 Ιουνίου στην Αγ. Κυριακή Βένιας το απόγευμα. Το προσκλητήριο είναι σε μπουκαλάκι με άμμο, κοχύλια, αστερίες. Το κείμενο δεν το εχω βρει ακόμα. Κατι με Σαντορίνη (καταγωγή μου) κ Κύθνο (καταγωγή άντρα μου) σκεφτόμουνα αλλά δεν μου βγαίνει κάτι. Θα χρειαστώ τη βοήθεια σας αμεσα μιας κ πρεπει να δώσω το κείμενο αύριο στο τυπογράφο.

Για τις μπουμπουνιέρες ψάχνω αχιβάδες-κοχύλια σε μέγεθος παλάμης κ αστερίες για να τις φτιάξω μόνη μου. την ιδέα την πήρα από το mytree αλλά είχε 3,10 κ μου φάνηκαν παρα πολλά χρήματα. ειδικά όταν έχεις 200-220 καλεσμένους.

Σκέφτομαι να φτιάξω καραβάκια με το όνομα του γιου μας "Δημήτρης" κ ενα καρτάκι που να λέει "ευχαριστώ πολύ που ήρθες" κ να το βάλω στο πιάτο του κάθε καλεσμένου στο χώρο που θα παμε μετά τη βάπτιση.

Για το στολισμό στα τραπέζια δεν έχω καταλήξει ακόμα. Προσανατολιζόμουν στο θαλασσινό ύφος με μπλε τυρκουάζ αλλα τώρα σκέφτομαι να παίξω με το τυρκουάζ - λαχανί μιας κ όπως με ενημέρωσε ο νονός του μπέμπη τα ρούχα που του πήρε είναι λευκά-λαχανί το ίδιο κ η λαμπάδα. Καμιά ιδέα ???

Link to comment
Share on other sites

mersy μου και εγω σε ευχαριστω το ποιηματακι σου για το προσκλητηριο πεταλουδα ηταν φανταστικο!!!!!!! Το χρησιμοποιησα και εγω με καποιες παραλλαγες!!! Εισαι καταπληκτικη!!!! και παλι σε ευχαριστω!!!!! Αν σου βρισκεται και κατι σε ευχαριστηριο με πεταλουδες θα ολοκληρωνοταν το ολο σκηνικο. Αν παλι δεν σου βρισκεται κατι, δεν πειραζει η ως τωρα βοηθεια σου ηταν πργματικα πολυτιμη!!!!

Υ.Γ. οποιος το διαβασε το ποιημα με ρωτησε ποιος εγραψε αυτο το καταπληκτικο ποιημα!!!!! μπραβο και παλι μπραβο

 

πες μου ονομα της μικρης....να το συνδυασω :?

 

για να μην νομίζεις οτι σε άφησα έτσι....

 

εύχομαι η ζωούλα σας

πολύχρωμη να γίνει

σαν πεταλούδας τα φτερά

και έτσι πάντα να μείνει

ευχαριστώ.........

 

Το ονομα θα ειναι Καλλια (απο Καλλιοπη) σ'ευχαριστω παρα πολυ Mercy

Μαμά Σοφίας και μπέμπας

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενθουσιαστεί με όλες τις ιδέες κ τα κείμενα. Εμείς βαφτίζουμε το γιο μας στις 22 Ιουνίου στην Αγ. Κυριακή Βένιας το απόγευμα. Το προσκλητήριο είναι σε μπουκαλάκι με άμμο, κοχύλια, αστερίες. Το κείμενο δεν το εχω βρει ακόμα. Κατι με Σαντορίνη (καταγωγή μου) κ Κύθνο (καταγωγή άντρα μου) σκεφτόμουνα αλλά δεν μου βγαίνει κάτι. Θα χρειαστώ τη βοήθεια σας αμεσα μιας κ πρεπει να δώσω το κείμενο αύριο στο τυπογράφο.

Για τις μπουμπουνιέρες ψάχνω αχιβάδες-κοχύλια σε μέγεθος παλάμης κ αστερίες για να τις φτιάξω μόνη μου. την ιδέα την πήρα από το mytree αλλά είχε 3,10 κ μου φάνηκαν παρα πολλά χρήματα. ειδικά όταν έχεις 200-220 καλεσμένους.

Σκέφτομαι να φτιάξω καραβάκια με το όνομα του γιου μας "Δημήτρης" κ ενα καρτάκι που να λέει "ευχαριστώ πολύ που ήρθες" κ να το βάλω στο πιάτο του κάθε καλεσμένου στο χώρο που θα παμε μετά τη βάπτιση.

Για το στολισμό στα τραπέζια δεν έχω καταλήξει ακόμα. Προσανατολιζόμουν στο θαλασσινό ύφος με μπλε τυρκουάζ αλλα τώρα σκέφτομαι να παίξω με το τυρκουάζ - λαχανί μιας κ όπως με ενημέρωσε ο νονός του μπέμπη τα ρούχα που του πήρε είναι λευκά-λαχανί το ίδιο κ η λαμπάδα. Καμιά ιδέα ???

 

Κυθνιώτης είναι ο μπαμπάς

Σαντορινιά η μαμά μου

άρα νησιώτης είμαι γω

...εγω η αφεντιά μου!!!

 

βάφτιση μου ετοιμάζουνε

μ' αέρα πελαγίσιο

στην κολυμπήθρα σαν θα μπώ

ήσυχα θα καθήσω

 

γι'αυτό λοιπόν ελάτε εσείς

όλοι στην εκκλησία

και ΄γω σας το υπόσχομαι

δεν κάνω φασαρία!!!!

 

Απο κάτω τα στοιχεία ημέρα ώρα κλπ

ελπίζω να σου άρεσε γιατί σου το έγραψα σφαιραααααααααα! για να προλάβεις εχθές δεν είχα μπεί το απογ και δεν το είδα !!!

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΥΣΑΛΙΔΑ ΜΟΥ ΓΛΥΚΙΑ (μου επιτρέπεις)

 

τι να πώ ευχαριστώ για όλα και για το ποιήμα που μου έγραψες είναι απίθανο και για τα καλά σου λόγια βέβαια στους δύο τρίτος χωρεί και ειδικά εσύ!!!!! και γενικότερα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

πές μου τι θές να περιέχει μέσα το ποιηματάκι ή ότι άλλο θές και θα προσπαθήσω έγραψα στην άλλη κοπέλα πρώτα γιατί το βιαζότανε!!!!! ελπίζω να την κάλυψα περιμένω να μου πείς τι θέλεις!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΧΡΥΣΑΛΙΔΑ ΜΟΥ ΓΛΥΚΙΑ (μου επιτρέπεις)
φυσικά σου επιτρέπω!
τι να πώ ευχαριστώ για όλα και για το ποιήμα που μου έγραψες είναι απίθανο και για τα καλά σου λόγια
:D:D:D
βέβαια στους δύο τρίτος χωρεί και ειδικά εσύ!!!!!
:D:D:D:oops::oops::oops::D:D:D
πές μου τι θές να περιέχει μέσα το ποιηματάκι ή ότι άλλο θές και θα προσπαθήσω, περιμένω να μου πείς τι θέλεις!!!!
Όπως σου είπα, το θέμα μας είναι το χάρτινο καραβάκι. Η βάφτιση θα γίνει σε παραθαλάσσιο ξωκλήσι, δεν έχω ιδέα τι θέλω ή τί να περιμένω να μου γράψεις!!

Η αλήθεια είναι πως στην αρχή έλεγα να έχω ένα απλό τυπικό κείμενο, αλλά με ξεσήκωσες με τις εμπνεύσεις σου!!!

 

Επίσης... θέλω και κάτι για το ευχαριστήριο καρτελάκι!

 

 

 

ΥΓ.: Άσχετο... αλλά αν δεν σου κάνει κόπο, δες εδώ http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=185485#185485 και πες μου τη γνώμη σου, καλή μου ποιήτρια :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Για ελατε να βλεπω νεες προκλησεις για την mersy!!! :P

Καλημέρα. Θα ήθελα ένα ποιηματάκι για βάπτιση του γιού μου αλλά να περιέχει μέσα και την συμμετοχή της κόρης μου που είναι 9 χρονών. Το θέμα σε όλη την βάπτιση είναι ο βάτραχος πρίγκηπας.

Και θέλω και μία ιδέα για το τραπέζι μετά που θα γίνει πάνω στην θάλασσα και θέλω να αναφέρω να φέρουν τα μαγιώ τους και τα κουβαδάκια τους.Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

εχω μία αδερφούλα

μια μικρή πριγκιπισσούλα

κι εγώ είμαι ένα κουκλάκι

και μικρό σα βατραχάκι

 

όνομα θέλω να πάρω

την αδερφούλα να "τουμπάρω"

ένα φιλάκι να μου δώσει

κι ευθύς να με μεταμορφώσει

 

πρίγκιπας γλυκός θα γίνω

και έτσι πάντοτε θα μείνω

άντρας, κούκλος, παινεμένος

στα πούπουλα μεγαλωμένος...

 

κι όσο για την εκκλησία

αν θέλετε λοιπά στοιχεία

οι υπήκοοί μου θα σας πούνε

που τυφλά με υπακούνε

 

Η αυτού μεγαλειότης πριγιψ μπέμπης(ή το όνομα)

μετα της αδερφής του πριγκίπισσας ..........τάδε

 

εκκλησία ώρα τόπος κτλ

 

οι υπήκοοι (γονείς) οι νονοί

 

το τραπέζι που θα ακολουθήσει θα γίνει δίπλα στο

κύμα γι'αυτό φέρτε μαζί μαγιό και κουβαδάκια θα

περάσουμε υπέροχα!!!!!

 

 

ελπίζω να σε καλύπτω :!:

Link to comment
Share on other sites

Mersy, Σε ευχαριστώ πολύ !!! Κάτι δεν μου κάθεται στη 1η παράγραφο αλλά κατά τα άλλα είναι super.... Πως να γράψω ότι μετά θα παμέ στο Albatros (σχετικό με καράβι - θαλασσα -νησί) το οποίο είναι δίπλα στη θάλασσα? Είσαι ΘΕΑ πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Θερμιώτης είναι ο μπαμπάς

Σαντορινιά η μαμά μου

άρα νησιώτης είμαι γω

κ όλη η αφεντιά μου!!! ή κ όμορφη η καρδιά μου

 

βάφτιση μου ετοιμάζουνε

με πελαγίσιο αερα

Δημήτρη θα με βγάλουνε

μια ωραια μερα

 

στην κολυμπήθρα σαν θα μπώ

λέω να πλατσουρίσω

και οσοι θα εισαστε κοντα

εγω θα πιτσιλησω

 

γι' αυτό λοιπόν ελάτε εσείς

όλοι στην εκκλησία

και γω σας το υπόσχομαι

Θα κάνω φασαρία!!!!

 

Την Κυριακή 22 Ιουνίου 2008 και ώρα 19:00 στον Ι.Ν. Αγ. Κυριακής Βένιας

Δημήτρης

Οι γονείς μου : Αντώνης & Βούλα

Ο νονός μου : Μπάμπης

με αλλαγες σε ολο :?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το ποιηματάκι, ειλικρινά σε ευχαριστώ. Θα ήταν υπερβολή να σου ζητήσω να ενσωματώσεις στο θέμα ότι το κρασί το φτιάχνει ο παπούς του οποίου παρεπιπτόντως το όνομα θα πάρει και ο μικρός (Γιώργος).Αν βρείς χρόνο θα σε ευγνωμονούσα.θ

Μersy μου θέλω κι εγώ μια χάρη. Θα εμφιαλώσω το κρασί του πεθερού μου για την βάφτιση του γιού μου και εκτός αυτά που θα καταναλωθούν στο τραπέζι θα δώσω κι απο ένα σε κάθε οικογένεια. Έχω αγοράσει ετικέτες και δεν ξέρω τι να γράψω. ΄Οχι απαραίτητα αστείο, ακόμη κι ένα ρητό θα μου έκανε..νομίζω.Εκτός το "οίνος ευφραίνει καρδία".Αν σκεφτείς κάτι ή κάποια έχει καμιά καλή σκέψη θα σας ευγνωμονούσα αν τη μοιραζόσασταν μαζί μου.

 

Ο Θεός έφτιαξε το νερό αλλά ο άνθρωπος έφτιαξε το κρασί.

Βίκτωρ Ουγκώ

 

.....Κ’ ήπια από δυνατά κρασιά, καθώς

που πίνουν οι ανδρείοι της ηδονής.

 

Κ.Π.Καβάφης

 

 

ταπεινή δική μου έμπνευση μπροστά στα παραπάνω "τέρατα"

 

οίνος που προέρχεται

με ζύμωση απο σταφύλι

οίνος για να τον πίνουνε

και συγγενείς και φίλοι

 

 

οινος είναι γλυκό κρασί

με γεύση σαν το μέλι

οίνος που χρώμα έχει (*)

το πίνουν οι αγγέλοι....

mersy

 

*λευκό ή ροζέ ή κόκκινο

 

 

διάλεξε.....!

Όταν κάτι πάει στραβά, κοίτα το μικρό σου πλασματάκι και δές την ζωή μέσα απο τα ολόγιομα μάτια του..τι να συγκριθεί μαζί του!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:? Χρυσαλίς

 

θα σου γράψω κάτι σε παραλλαγή απο αυτό που έγραψα για τη κόρη μου

 

 

 

απο τα βάθη της θάλασσας

και μέχρι την ακτή

ωκεανοί με δελφίνια και αστερίες μαζί

θα μαζευτούν για μια μεγάλη γιορτή

"τη βάφτιση του μικρούλη μας"

 

θα γίνει στο παραθαλλάσιο ξωκκλήσι ........

την .....του μηνός .........

 

ο νονός και η νονά του θα είναι εκεί ΄

όνομα να του δώσουν με μία ευχή

"καλοφώτιστος να'ναι και τυχερός στη ζωή"

 

σας περιμένουμε.............

 

αν θές κάτι πιο παιχνιδιάρικο σε ποιηματάκι πές μου γιατί έχω την αίσθηση οτι θέλεις κάτι πιο ανάλαφρο πές μου ότι σ'αρέσει να γράψουμε !!!!

απλά μου άρεσε πολύ το δικόμου για αυτό το λόγο στο έγραψα ήθελα κατι ανάμεσα σε ποίημα και κάλεσμα απλό μόνο που εμένα κάλεσε ο αδερφός της :?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το ποιηματάκι, ειλικρινά σε ευχαριστώ. Θα ήταν υπερβολή να σου ζητήσω να ενσωματώσεις στο θέμα ότι το κρασί το φτιάχνει ο παπούς του οποίου παρεπιπτόντως το όνομα θα πάρει και ο μικρός (Γιώργος).Αν βρείς χρόνο θα σε ευγνωμονούσα.θ

σου άρεσε κάτι απο αυτά ή κάτι καινούριο :?:

Link to comment
Share on other sites

Για ελατε να βλεπω νεες προκλησεις για την mersy!!! :P

Καλημέρα. Θα ήθελα ένα ποιηματάκι για βάπτιση του γιού μου αλλά να περιέχει μέσα και την συμμετοχή της κόρης μου που είναι 9 χρονών. Το θέμα σε όλη την βάπτιση είναι ο βάτραχος πρίγκηπας.

Και θέλω και μία ιδέα για το τραπέζι μετά που θα γίνει πάνω στην θάλασσα και θέλω να αναφέρω να φέρουν τα μαγιώ τους και τα κουβαδάκια τους.Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

εχω μία αδερφούλα

μια μικρή πριγκιπισσούλα

κι εγώ είμαι ένα κουκλάκι

και μικρό σα βατραχάκι

 

όνομα θέλω να πάρω

την αδερφούλα να "τουμπάρω"

ένα φιλάκι να μου δώσει

κι ευθύς να με μεταμορφώσει

 

πρίγκιπας γλυκός θα γίνω

και έτσι πάντοτε θα μείνω

άντρας, κούκλος, παινεμένος

στα πούπουλα μεγαλωμένος...

 

κι όσο για την εκκλησία

αν θέλετε λοιπά στοιχεία

οι υπήκοοί μου θα σας πούνε

που τυφλά με υπακούνε

 

Η αυτού μεγαλειότης πριγιψ μπέμπης(ή το όνομα)

μετα της αδερφής του πριγκίπισσας ..........τάδε

 

εκκλησία ώρα τόπος κτλ

 

οι υπήκοοι (γονείς) οι νονοί

 

το τραπέζι που θα ακολουθήσει θα γίνει δίπλα στο

κύμα γι'αυτό φέρτε μαζί μαγιό και κουβαδάκια θα

περάσουμε υπέροχα!!!!!

 

 

ελπίζω να σε καλύπτω :!:

 

 

Συγχαρητηρια για ακομα μια φορα!!!!

ειναι τελειο....

Θα ηθελα σε παρακαλω εαν μπορεις να κανεις μια μικρη τροποποίηση σε αυτο το ποιηματακι για τον δικο μου μικρο πριγκιπα

(οχι βατραχουλι και χωρις αδερφουλα)

μου εγραψες βεβαια το παραμυθι που ηταν επισης τελειο,

αλλα μου αρεσε και το ποιηματακι πολυ και με εβαλες σε διλλημα...

Προσπαθησα να κανω εγω την τροποποιηση αλλα ειμαι εντελως αταλαντη και φοβαμαι οτι θα το καταστρεψω... :(:(:(

as1cCp90g411210MDAwNTExMWR8MDAwMTg3MGR8T3VyIGxpdHRsZSBwcmluY2UgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και εγώ μία μικρή χάρη mercy μου. Βαφτίζω το αστεράκι μου " Κατρίν" αρχές Σεπτέμβρη. Προσπαθώ να συνδυάσω ένα κείμενο κάτι σαν το μικρό πρίγκιπα για κοριτσάκι. Το θέμα είναι πως θα κάνω προσκλήσεις στο Κάνε μια ευχή και θα πρεπει να συνδιάσω το σκοπό του ιδρύματος , με το αστεράκι μου. έχεις να προτείνεις κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Mersy με ξεσηκωσες!!!!

 

Δεν μου αρεσουν καθολου τα ποιηματακια αλλα η "ιδεα"(να αναφερονται και τα δυο τα παιδια) που εγραψες για την Pigi μου αρεσε πολυ.

Αν βρεις χρονο και εχεις ορεξη....μεσον δεν εχω..... :cry: προσπαθησε και για εμας!!! :D:D:D

 

Η μεγαλη μου κορη λεγεται Ηλεκτρα

και η μικρη θα βαφτιστει τον Οκτωβριο Φοιβη.

 

Συγκεκριμενο θεμα δεν εχω .... αλλα αν σου ερθει εμπνευση... ειναι συνεχεια χαμογελαστη (πολυ ομως!!!!) και τα ματια γινονται δυο γραμμες και εχει το χαμογελο του παπιου! :lol:

 

 

Ευχαριστω!!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

τι φανταστικα κειμενακια ειναι αυτα!!!

 

Μπραβο Mersy!!!

 

δεν εχουμε ξαναμιλησει και θελω να σου ζητησω μια χαρη.. αν μπορεις να σκεφτεις κατι και για το πιτσιποπακι μας!!! αν εχεις καθολου χρονο και δεν σου κανει μεγαλο κοπο δες και την δικη μας περιπτωση pls

 

θα σου δωσω στοιχεια να σε βοηθησω..

 

το ονομα της θα ειναι Μαργαρτια και το θεμα της βαφτισης θα ειναι μαργαριτες και πεταλουδες, η βαφτιση θα γίνει τον Σεπτεμβριο.

 

θελω κατι τρυφερο, ρομαντικο και αγαπησιαρικο

 

σιγα μην σε βοηθησα τωρα χιχιχι

 

θελω να δειχνει οτι ηρθε στη ζωη μας και την εκανε πολυχρωμη και πανεμορφη και οτι ειναι οτι πολυτιμοτερο εχουμε.

 

περιμενω με αγωνια την απαντηση σου

 

φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και εγώ μία μικρή χάρη mercy μου. Βαφτίζω το αστεράκι μου " Κατρίν" αρχές Σεπτέμβρη. Προσπαθώ να συνδυάσω ένα κείμενο κάτι σαν το μικρό πρίγκιπα για κοριτσάκι. Το θέμα είναι πως θα κάνω προσκλήσεις στο Κάνε μια ευχή και θα πρεπει να συνδιάσω το σκοπό του ιδρύματος , με το αστεράκι μου. έχεις να προτείνεις κάτι;

 

Ο ουρανός κάθε που σουρουπώνει γεμίζει με κάθε λογής αστέρια

μεγάλα, μικρά, μικρότερα, άλλα τρεμοπαίζουν και λές πως άν κουνηθείς

θα σβήσουν άλλα όμως είναι τόσο φωτεινά και ζωντανά που νομίζεις πως

θα κατέβουν και θα σου μιλήσουν... Ενα τέτοιο αστεράκι ζωηρό στον

πελώριο και ατελείωτο ουρανό λαμπίριζει και περιμένει... περιμένει

την ......ημερομηνία ....ώρα ...... να πάρει ένα όνομα που με πολύ αγάπη

οι γονείς ......... και οι νονοί του ........... θα του δώσουν.

Για κάθε αστέρι που πέφτει απο τον ουρανό λέμε "ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΥΧΗ"

για το δικό μας αστέρι που θα βαφτιστεί το κάνουμε πράξη και τα χρήματα

των προσκλήσεων πάνε στο ίδρυμα "Κάνε μια ευχή".... γιατί υπάρχουν ατελείωτα αστερια σε αυτό το μεγάλο ουρανό που χρειάζονται αγάπη και βοήθεια για να γίνουν και αυτά ζωηρά και φωτεινά ξανά.......

 

 

"ΚΑΝΕ ΚΑΙ 'ΣΥ ΜΙΑ ΕΥΧΗ"

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ ΜΕ ΑΓΑΠΗ mersy :wink:

Link to comment
Share on other sites

mersy μου εχεις καμια ιδεα για το πως να συμπεριλαβω το Καλλια στο ευχαριστηριο που μου εγραψες;(για να σου θυμισω το θεμα ειναι πεταλουδες) και μου ειχες γραψει :

 

εύχομαι η ζωούλα σας

πολύχρωμη να γίνει

σαν πεταλούδας τα φτερά

και έτσι πάντα να μείνει

 

Σ'ευχαριστω πολυ mersy για την βοηθεια

Μαμά Σοφίας και μπέμπας

Link to comment
Share on other sites

mersy μου εχεις καμια ιδεα για το πως να συμπεριλαβω το Καλλια στο ευχαριστηριο που μου εγραψες;(για να σου θυμισω το θεμα ειναι πεταλουδες) και μου ειχες γραψει :

 

εύχομαι η ζωούλα σας

πολύχρωμη να γίνει

σαν πεταλούδας τα φτερά

και έτσι πάντα να μείνει

 

επειδή ένα ευχαριστήριο δεν μπορεί να είναι μεγάλο για μένα το καλύτερο θα είναι να βάλεις στο τέλος το όνομα

 

δηλ

Ευχαριστώ!! η μικρή πεταλουδίτσα Κάλλια...

 

κάτω απο το ποιηματάκι νομίζω είναι πιο γλυκό έτσι εσύ τι λές ?

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο να ανεβασεις φωτο να μας τα δειξεις ολα!

Τι ποιηματακι εκανες για σας?

 

αν εννοείς το δικό μου είναι στο τόπικ επιτέλους έκλεισα μπουμπουνιέρες και προσκλητήριο

 

Απο τα βάθη της θάλασσας και μέχρι την ακτή

ωκεανοί με δελφίνια και γοργόνες μαζί

θα μαζευτούν ευχές να δώσουν στη μικρή μου αδερφή

το Σάββατο 5 Ιουλίου και ώρα 7και 30 στο παραθαλάσσιο

εκκλησάκι ................... στη................

Ο νονός και η νονά της θα είναι εκεί

όνομα να της δώσουν με μία ευχή :

"καλοφώτιστη να είναι και τυχερή στη ζωή"

Εσείς τι λέτε θα΄ρθείτε μαζί?

Ο αδερφός της ...........

 

μπαμπάς και μαμά μας νονός και νονά της

................................... .......................................

 

 

 

, της κουνιάδας μου το διάλεξε μόνη της απο κλασσικά ποιηματάκια προσκλητηρίων.

 

 

δες εδώ για στολισμό

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5971&start=0

 

το προσκλητήριο

http://i304.photobucket.com/albums/nn161/mersy1/DSC04150.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...