Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΜΑΛΕΒΗΣ


ELPIDA

Recommended Posts

θελω να πω κατι που μου εκανε εντυπωση και για να πω την αληθεια με προβληματισε παρα πολυ εστειλα γραμμα στο μοναστηρι της παναγιας της μαλεβης λεγωντας τον καημο μου και ζητωντας να προσευχηθουν και για μενα και μου απαντησαν στελνοντας μου μυρο και την εσταυρωμενη την κλωστη.πριν την βαλω ομως επρεπε να κανω καποια πραγματα οπως να νηστεψω και να κοινωνησω....εγω ομως ειμαι παντρεμενη με πολιτικο γαμο και απαγορευεται να κοινωνησω μου το ειπε παπας!ετσι πηρα στο μοναστηρι και μου ειπαν πως πρεπει να κανω θρησκευτικο γαμο διαφορετικα και να βαλω την εσταυρωμενη κλωστη δεν θα γινει τιποτα!ρε κοριτσια δεν ειναι καπως περιεργο?δηλαδη αν δεν παντρευτω με θρησκευτικο δεν θα κανω ποτε παιδακι?γιατι? αφου πιστευω...δεν ξερω τι να σκεφτω και τι να κανω...απελπιστηκα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θελω να πω κατι που μου εκανε εντυπωση και για να πω την αληθεια με προβληματισε παρα πολυ εστειλα γραμμα στο μοναστηρι της παναγιας της μαλεβης λεγωντας τον καημο μου και ζητωντας να προσευχηθουν και για μενα και μου απαντησαν στελνοντας μου μυρο και την εσταυρωμενη την κλωστη.πριν την βαλω ομως επρεπε να κανω καποια πραγματα οπως να νηστεψω και να κοινωνησω....εγω ομως ειμαι παντρεμενη με πολιτικο γαμο και απαγορευεται να κοινωνησω μου το ειπε παπας!ετσι πηρα στο μοναστηρι και μου ειπαν πως πρεπει να κανω θρησκευτικο γαμο διαφορετικα και να βαλω την εσταυρωμενη κλωστη δεν θα γινει τιποτα!ρε κοριτσια δεν ειναι καπως περιεργο?δηλαδη αν δεν παντρευτω με θρησκευτικο δεν θα κανω ποτε παιδακι?γιατι? αφου πιστευω...δεν ξερω τι να σκεφτω και τι να κανω...απελπιστηκα!

 

Κοίταξε καλή μου...αυτό που σου είπε ο παπάς αφορά την στάση της επίσημης εκκλησίας απέναντι στο γάμο, από την πνευματική πλευρά του ζητήματος. Εφόσον δηλαδή ο γάμος σου δεν έγινε θρησκευτικά, για την εκκλησία είναι σαν να συζείτε με τον άντρα σου, δεν θεωρείστε παντρεμένοι. Εξού και η "απαγόρευση" της θείας κοινωνίας κτλ.

Αν είναι τόσο σημαντικό για σένα, μπορείτε να πάρετε τα στέφανα, δυο λαμπάδες και τον κουμπάρο και να πάτε σε ένα ξωκκλήσι να σας ευλογήσει και ένας ιερέας. Ούτε έξοδα ούτε φασαρίες χρειάζονται.

Αν δεν θέλεις, απολύτως σεβαστό κι αυτό. Γιατί όμως λες ότι αλλιώς δεν θα κάνεις παιδί? Μήπως μόνο οι χριστιανοί κάνονε σε όλον τον κόσμο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να φανώ προκλητική/αιρετική/βλάσφημη, αλλά θα κάνω κάποια ρητορικά ερωτήματα κι αν θέλετε σκεφτείτε τα.

 

1) Η Παναγία ανύπαντρη δεν ήταν όταν έμεινε έγκυος;

2) Πόσες ανύπαντρες κοπέλες μένουν έγκυες και μάλιστα χωρίς καν να το θέλουν;

3) Πόσα ζευγάρια με πολιτικό γάμο έχουν και 2 και 3 παιδάκια, τη στιγμή που άλλα με θρησκευτικό δεν έχουν κανένα;

4) Πόσες κάνουν τάματα, βάζουν σχοινάκια, πίνουν αγίασμα κλπ, αλλά δεν καταφέρνουν να τεκνοποιήσουν ποτε; Γιατί; Δεν είναι άραγε δυνατή η πίστη τους; Τους δοκιμάζει ο Κύριος;

5) Για ποιο λόγο υπάρχουν τόσα παρατημένα παιδάκια στα ορφανοτροφεία; Είναι θέλημα Θεού;

6) Γιατί ενώ πήρα αγίασμα από την Αγία Μαρκέλλα της Χίου (προστάτιδα των αγέννητων παιδιών) κι ενώ έκανα και τάμα, το μωράκι μου παλινδρόμησε;

 

Αυτά. Καλή σας μέρα.

Link to comment
Share on other sites

μμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ............θελει σκέψη το θέμα γενικά...ο καθένας έχει τα δικά του πιστεύω και κανένας μας δεν έχει το δικαίωμα να προσπαθεί να του τα αλλάξει...my opinion...

Link to comment
Share on other sites

θελω να πω κατι που μου εκανε εντυπωση και για να πω την αληθεια με προβληματισε παρα πολυ εστειλα γραμμα στο μοναστηρι της παναγιας της μαλεβης λεγωντας τον καημο μου και ζητωντας να προσευχηθουν και για μενα και μου απαντησαν στελνοντας μου μυρο και την εσταυρωμενη την κλωστη.πριν την βαλω ομως επρεπε να κανω καποια πραγματα οπως να νηστεψω και να κοινωνησω....εγω ομως ειμαι παντρεμενη με πολιτικο γαμο και απαγορευεται να κοινωνησω μου το ειπε παπας!ετσι πηρα στο μοναστηρι και μου ειπαν πως πρεπει να κανω θρησκευτικο γαμο διαφορετικα και να βαλω την εσταυρωμενη κλωστη δεν θα γινει τιποτα!ρε κοριτσια δεν ειναι καπως περιεργο?δηλαδη αν δεν παντρευτω με θρησκευτικο δεν θα κανω ποτε παιδακι?γιατι? αφου πιστευω...δεν ξερω τι να σκεφτω και τι να κανω...απελπιστηκα!

Να στα λόγια μου ακριβώς!!!!!

Όοοοοοοοοολα αυτά είναι σκευάσματα της ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ κι όχι της θρησκείας! Δεν καταλαβαίνω αυτό το ρατσισμό προς τα ζευγάρια που είναι παντρεμένα με πολιτικό γάμο;;;;; Γούστο τους και καπέλο τους, τί ζόρι τραβάνε οι παπάδες κι οι μοναχοί; Δηλαδή ο Θεός θα κάνει διακρίσεις πού θα χαρίσει ένα παιδάκι; Είναι λιογότερο ευλογημένοι δηλαδή εκείνοι;;;;

Όπως κι όταν κάνεις πολιτικό γάμο, λένε πως δε σού βαφτίζουν το παιδί!!!:shock::shock::shock:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν κανεις πολιτικο γαμο απλα γυρνας την πλατη σου στον Θεο.

Απο κει κ περα ειναι επιλογη του ζευγαριου για το αν θα κανει πολιτικο ή θρησκευτικο γαμο.Αλλωστε εμεις οι ιδιοι ειμαστε που παντρευομαστε με πολιτικο γιατι θεωρουμε οτι ο θρησκευτικος γαμος κοστιζει.Υπαρχουν επιλογες.Μπορεις να κανεις θρησκευτικο γαμο με ελαχιστα χρηματα.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις πολιτικο γαμο απλα γυρνας την πλατη σου στον Θεο.

Απο κει κ περα ειναι επιλογη του ζευγαριου για το αν θα κανει πολιτικο ή θρησκευτικο γαμο.Αλλωστε εμεις οι ιδιοι ειμαστε που παντρευομαστε με πολιτικο γιατι θεωρουμε οτι ο θρησκευτικος γαμος κοστιζει.Υπαρχουν επιλογες.Μπορεις να κανεις θρησκευτικο γαμο με ελαχιστα χρηματα.

 

Οπότε ο Θεός σε εκδικείται και δε σου δίνει την ευχή του? Αυτός είναι ο Θεός της Παλαιάς Διαθήκης που τιμωρούσε τους ανθρώπους, ο Θεός της Καινής Διαθήκης είναι σπλαχνικός. Οπότε για ποιον από τους δύο Θεούς μιλάς εσύ? Τελοσπάντων...

Συμφωνώ με την κοπέλα που έγραψε ότι αυτές οι σαχλαμάρες είναι της εκκλησίας και όχι του θεού - κι επειδή έχω δουλέψει για την Εκκλησία σας λέω ότι μόνο εμπόριο είναι και όχι πίστη, καθόλου πιστη, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων!!! Και οι εξαιρέσεις αυτές, όταν υπάρχουν, είναι πραγματικά πολύ λαμπρές!!!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ο Θεός σε εκδικείται και δε σου δίνει την ευχή του? Αυτός είναι ο Θεός της Παλαιάς Διαθήκης που τιμωρούσε τους ανθρώπους, ο Θεός της Καινής Διαθήκης είναι σπλαχνικός. Οπότε για ποιον από τους δύο Θεούς μιλάς εσύ? Τελοσπάντων...

Συμφωνώ με την κοπέλα που έγραψε ότι αυτές οι σαχλαμάρες είναι της εκκλησίας και όχι του θεού - κι επειδή έχω δουλέψει για την Εκκλησία σας λέω ότι μόνο εμπόριο είναι και όχι πίστη, καθόλου πιστη, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων!!! Και οι εξαιρέσεις αυτές, όταν υπάρχουν, είναι πραγματικά πολύ λαμπρές!!!

Ακριβώς!!!!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι εγραψα καπου πως ο Θεος εκδικειται.

Ουτε διαχωρισα Παλαια και Καινη Διαθηκη.

 

Δεν κάνεις θρησκευτικό γάμο :arrow: γυρνάς την πλάτη σου στο θεό :arrow: ο θεός δεν μπορεί να σε ευλογήσει. Οφθαλμός αντί οφθαλμού μου φαίνεται εμένα. Δε με παίζεις? Δε σε παίζω κι εγώ! Και για αυτό το λόγο σου εξηγώ ότι αυτή είναι η στάση του Θεου στην Παλιά Διαθήκη και όχι στην Καινή. Τα διαχωρίζω για να σε βοηθήσω να κατανοήσεις το παράδοξο...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν κανεις πολιτικο γαμο απλα γυρνας την πλατη σου στον Θεο.

Απο κει κ περα ειναι επιλογη του ζευγαριου για το αν θα κανει πολιτικο ή θρησκευτικο γαμο.Αλλωστε εμεις οι ιδιοι ειμαστε που παντρευομαστε με πολιτικο γιατι θεωρουμε οτι ο θρησκευτικος γαμος κοστιζει.Υπαρχουν επιλογες.Μπορεις να κανεις θρησκευτικο γαμο με ελαχιστα χρηματα.

 

Το γιατί επιλέγει κάποιος να κάνει πολιτικό γάμο αντί θρησκευτικό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Δεν το κάνουν όλοι για οικονομικούς λόγους. Προσωπικά τον έκανα από πεποίθηση. Έχω κάνει και θρησκευτικό στο παρελθόν, ούτε εκείνος ο γάμος μου απέφερε καρπούς. Να το πάρω προσωπικά;

 

Σταματήστε να λέτε τέτοια στους ανθρώπους γιατί το μόνο που καταφέρνετε είναι να τους αποθαρρύνετε. Αν ο άλλος δεν πιστεύει στην "ευλογία του μυστηρίου" τι νόημα έχει να κάνει θρησκευτικό γάμο; Ποιον κοροϊδεύει;

 

Σαφώς η πίστη μας κάνει δυνατούς και μας βοηθάει σε κάθε μας προσπάθεια, αλλά όχι και να στιγματίσουμε κόσμο επειδή δεν έχει τα ίδια πιστεύω μ' εμάς!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που εργαζομαι σε καποια εταιρια και εχω συναδερφο που το πρωι δουλευει σε καποια μητροπολη και το απογευμα σε εμας,εχω χασει πασα ιδεα για τις εκκλησιες και τους παπαδες....Μιλαμε για σαπιλα και απληστια....Τελος παντων,εγω δεν πιστευω πουθενα,δεν νομιζω οτι υπαρχει τιποτα περισσοτερο απο αυτο που βλεπουμε...Εχω συναδερφο χωρις παιδι με 15 εξωσωματικες ,7 αποβολες που ετρεχε σε ολα τα μοναστηρια,αλλα μαλλον δεν εκανε στην σωστη παναγια το ταμα...

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα είναι ότι έχουμε μπερδέψει την έννοια της πίστης και της θρησκείας .....με την εκκλησία...:roll:.

Κι αυτό γιατί κάποτε, ίσως, ήταν το ίδιο....τώρα πια όμως δεν ισχύει...πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων...:roll:.

Μη ξεχνάτε πως ο ίδιος ο Χριστός....μπήκε στο ναό και τα γκρέμισε όλα...επειδή τον είχαν κάνει χώρο εμπορίου...:roll:....αυτό γίνεται και τώρα....και θα γίνεται όσο υπάρχουν άπληστοι άνθρωποι.

Το θέμα είναι μέσα του ο καθένας μας....να ξεχωρίσει τι είναι αληθινό και τι όχι....και τι αντιπροσωπεύει το θεό ...και τι όχι...:roll:.

 

H4rkp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, με όλο το θάρρος, αλλά είστε εκτός θέματος. Ναι, υπάρχουμε εδώ κάποιες, που πιστεύουμε ότι παράλληλα με τη βοήθεια της επιστήμης την οποία εκμεταλλευόμαστε όσο μπορούμε (κοινώς, κάνουμε σπερματεγχύσεις, εξωσωματικές κπ κλπ κλπ), μπορεί να μας βοηθήσει και η χάρη του Θεού. Όσες θεωρείτε ότι δεν υπάρχει κάποιο θαυματουργό μήλο (της Ειρήνης της Χρυσοβαλάντου) ή ότι το μύρο της Παναγίας Μαλεβής δεν θα μας βοηθήσει, καλώς το πιστεύετε και έχετε κάθε δικαίωμα να λέτε την άποψη σας, χωρίς όμως να μας κρίνετε.

Εγώ προσωπικά, μπήκα να διαβάσω αυτό το θέμα, κρίνοντας από τον τίτλο που είναι σαφέστατος και λέει "Ιερά Μονή Παναγίας Μαλεβής" και έχοντας και το πρόβλημά μου (υπογεννητικότητα). Ναι, πιστεύω στο Θεό, ακολουθώ το ορθόδοξο δόγμα, χωρίς να είμαι φανατική και σέβομαι απόλυτα τα πιστεύω των άλλων. Εκτιμώ και τον άθεο, έχω εξάλλου πολλούς φίλους που δεν ασπάζονται καμία θρησκεία και για αυτό δεν ακολουθούν τα έθιμα αυτά και ούτε θα πάνε σε μοναστήρια, εκκλησίες κλπ κλπ Ευτυχώς, δεν τους υποχρεώνει κανείς, έχουμε δημοκρατία και ανεξιθρησκεία.

Στεναχωριέμαι όμως όταν διαβάζω σχόλια του τύπου "υποτιμούν τα ζευγάρια με υπογονιμότητα" "πέρα από λογική" κλπ κλπ. Δεν ξέρω κατά πόσο μας βοηθάτε, εμάς που έχουμε το πρόβλημα που έχουμε με αυτά τα σχόλια. Εγώ πρόσφατα έκανα τη δεύτερη αποτυχημένη μου εξωσωματική. Ρώτησα το γιατρό μου "μήπως πρέπει να τα παρατήσω? " και προς τιμήν του, μου απάντησε το εξής (επί λέξει): "προσπάθησε και με τον πατροπαράδοτο τρόπο, υπολογίζοντας τις μέρες και μην απελπίζεσαι. Η ιατρική δεν είναι μαθηματικά και η σύλληψη μπορεί να έρθει εκεί που δεν την περιμένεις".

Μπορεί κάποιος άνθρωπος, να έχει την ανάγκη να πιστέψει και σε ένα θαύμα. Ας μην κρίνουμε αρνητικά τους συνανθρώπους μας, όταν, ενδεχομένως, δεν έχουμε βιώσει κάτι αντίστοιχο.

Και εγώ κάποτε κορόιδευα τις γυναίκες που προσεύχονταν στο Θεό για να κάνει καλά τα αγαπημένα τους πρόσωπα. Όταν βρέθηκα και εγώ στη θέση τους όμως, έκανα το ίδιο.....δυστυχώς στη ζωή, ότι κοροϊδεύεις, το λούζεσαι (συγνώμη για την έκφραση).

Ελπίζω κανένα ζευγάρι και καμία κοπέλα, να μην νοιώσει την απελπισία που έχω αισθανθεί εγώ μέχρι τώρα σε σχέση με αυτό το θέμα, να μην έρθει κανείς στη θέση μου/μας. Να μην χρειαστεί κανείς να "πάθει" για να καταλάβει και να μην κρίνει αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

Το γιατί επιλέγει κάποιος να κάνει πολιτικό γάμο αντί θρησκευτικό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Δεν το κάνουν όλοι για οικονομικούς λόγους. Προσωπικά τον έκανα από πεποίθηση. Έχω κάνει και θρησκευτικό στο παρελθόν, ούτε εκείνος ο γάμος μου απέφερε καρπούς. Να το πάρω προσωπικά;

 

Σταματήστε να λέτε τέτοια στους ανθρώπους γιατί το μόνο που καταφέρνετε είναι να τους αποθαρρύνετε. Αν ο άλλος δεν πιστεύει στην "ευλογία του μυστηρίου" τι νόημα έχει να κάνει θρησκευτικό γάμο; Ποιον κοροϊδεύει;

 

Σαφώς η πίστη μας κάνει δυνατούς και μας βοηθάει σε κάθε μας προσπάθεια, αλλά όχι και να στιγματίσουμε κόσμο επειδή δεν έχει τα ίδια πιστεύω μ' εμάς!

 

Έτσι! Εγώ μέσα μου δεν έχω καταλήξει, αν κι έχω διαβάσει πολλά και πολύ. Πιστεύω ότι υπάρχουν φωτισμένοι άνθρωποι, κι αυτοί μπορεί να είναι ένας από εμάς εδώ στο φόρουμ, ή ένας πνευματικός σε ενα μοναστήρι. Εάν είναι η δύναμη της πίστης ή μια ανώτερη δύναμη δεν το ξέρω. Όταν όμως έχω ανάγκη να πιστέψω, σίγουρα δεν θέλω ο συνομιλητής μου να υποτιμήσει την νοημοσύνη μου και το συναίσθημά μου! Κι αν μπορέσει να με βοηθήσει, εγώ θα σεβαστώ τη δύναμη του και την πηγή της, ακόμα κι αν δεν μπορώ να την κατανοήσω με το μυαλό μου. Και ναι, η θεωρία του Θεού-Τιμωρού δεν μου ταιριάζει καθόλου...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως!!!!

Δωστε κουραγιο στις κοπελες που προσπαθουν να γινουν μανουλες.

Να εχουν ενα στηριγμα,μην τις αποθαρρυνετε....

Κι εγω εχασα ενα παιδακι αλλα μετα εκανα τρια και νιωθω ευλογημενη.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως!!!!

Δωστε κουραγιο στις κοπελες που προσπαθουν να γινουν μανουλες.

Να εχουν ενα στηριγμα,μην τις αποθαρρυνετε....

Κι εγω εχασα ενα παιδακι αλλα μετα εκανα τρια και νιωθω ευλογημενη.

 

Μαζί σου για το στήριγμα!

Όχι όμως και για την τιμωρία... Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Επισης ξερω ανθρωπους πραγματικα κακους,που το μονο που τους νοιαζει ειναι το τομαρι τους,και ολα μια χαρα τους πανε...

 

Ναι, όλα αυτά συμβαίνουν, δυστυχώς, αλλά νομίζω ότι είσαι λιγουλάκι εκτός θέματος.....άρα τι μας προτείνεις να κάνουμε? Να μην πάμε στο Μοναστήρι της Παναγίας Μαλεβής ή οπουδήποτε αλλού, να μείνουμε στο σπίτι μας, να τρυπιόμαστε με τις ενέσεις της εξωσωματικής, να κάνουμε την κοιλιά μας σουρωτήρι, μετρώντας ΜΟΝΟ τις πιθανότητες που μας δίνουν οι στατιστικές? ΟΚ, σωστό και αυτό. Μόνο που το θέμα έχει τίτλο "Το Μοναστήρι της Παναγίας Μαλεβής'. Φαντάζομαι ότι υπάρχουν και άλλα θέματα μέσα στο φόρουμ, όπου μπορούμε να συζητήσουμε για την διαφθορά στην εκκλησία κλπ κλπ

Εδώ εμείς, θέλουμε να μιλήσουμε για το Μοναστήρι. Πειράζει? ;):D

Με πολύ καλή διάθεση.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, με όλο το θάρρος, αλλά είστε εκτός θέματος. Ναι, υπάρχουμε εδώ κάποιες, που πιστεύουμε ότι παράλληλα με τη βοήθεια της επιστήμης την οποία εκμεταλλευόμαστε όσο μπορούμε (κοινώς, κάνουμε σπερματεγχύσεις, εξωσωματικές κπ κλπ κλπ), μπορεί να μας βοηθήσει και η χάρη του Θεού. Όσες θεωρείτε ότι δεν υπάρχει κάποιο θαυματουργό μήλο (της Ειρήνης της Χρυσοβαλάντου) ή ότι το μύρο της Παναγίας Μαλεβής δεν θα μας βοηθήσει, καλώς το πιστεύετε και έχετε κάθε δικαίωμα να λέτε την άποψη σας, χωρίς όμως να μας κρίνετε.

Εγώ προσωπικά, μπήκα να διαβάσω αυτό το θέμα, κρίνοντας από τον τίτλο που είναι σαφέστατος και λέει "Ιερά Μονή Παναγίας Μαλεβής" και έχοντας και το πρόβλημά μου (υπογεννητικότητα). Ναι, πιστεύω στο Θεό, ακολουθώ το ορθόδοξο δόγμα, χωρίς να είμαι φανατική και σέβομαι απόλυτα τα πιστεύω των άλλων. Εκτιμώ και τον άθεο, έχω εξάλλου πολλούς φίλους που δεν ασπάζονται καμία θρησκεία και για αυτό δεν ακολουθούν τα έθιμα αυτά και ούτε θα πάνε σε μοναστήρια, εκκλησίες κλπ κλπ Ευτυχώς, δεν τους υποχρεώνει κανείς, έχουμε δημοκρατία και ανεξιθρησκεία.

Στεναχωριέμαι όμως όταν διαβάζω σχόλια του τύπου "υποτιμούν τα ζευγάρια με υπογονιμότητα" "πέρα από λογική" κλπ κλπ. Δεν ξέρω κατά πόσο μας βοηθάτε, εμάς που έχουμε το πρόβλημα που έχουμε με αυτά τα σχόλια. Εγώ πρόσφατα έκανα τη δεύτερη αποτυχημένη μου εξωσωματική. Ρώτησα το γιατρό μου "μήπως πρέπει να τα παρατήσω? " και προς τιμήν του, μου απάντησε το εξής (επί λέξει): "προσπάθησε και με τον πατροπαράδοτο τρόπο, υπολογίζοντας τις μέρες και μην απελπίζεσαι. Η ιατρική δεν είναι μαθηματικά και η σύλληψη μπορεί να έρθει εκεί που δεν την περιμένεις".

Μπορεί κάποιος άνθρωπος, να έχει την ανάγκη να πιστέψει και σε ένα θαύμα. Ας μην κρίνουμε αρνητικά τους συνανθρώπους μας, όταν, ενδεχομένως, δεν έχουμε βιώσει κάτι αντίστοιχο.

Και εγώ κάποτε κορόιδευα τις γυναίκες που προσεύχονταν στο Θεό για να κάνει καλά τα αγαπημένα τους πρόσωπα. Όταν βρέθηκα και εγώ στη θέση τους όμως, έκανα το ίδιο.....δυστυχώς στη ζωή, ότι κοροϊδεύεις, το λούζεσαι (συγνώμη για την έκφραση).

Ελπίζω κανένα ζευγάρι και καμία κοπέλα, να μην νοιώσει την απελπισία που έχω αισθανθεί εγώ μέχρι τώρα σε σχέση με αυτό το θέμα, να μην έρθει κανείς στη θέση μου/μας. Να μην χρειαστεί κανείς να "πάθει" για να καταλάβει και να μην κρίνει αρνητικά.

 

Με κάλυψες....:D

 

H4rkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Tο θέμα της πίστης είναι πολύ μεγάλο για να αναλυθεί....και σίγουρα δεν είναι εδώ ο σωστός τόπος....:roll:....ο καθένας έχει τα δικά του πιστέυω....και κανείς δε μπορεί να τα αμφισβητήσει...:roll:................:roll:.

 

Συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

θελω να πω κατι που μου εκανε εντυπωση και για να πω την αληθεια με προβληματισε παρα πολυ εστειλα γραμμα στο μοναστηρι της παναγιας της μαλεβης λεγωντας τον καημο μου και ζητωντας να προσευχηθουν και για μενα και μου απαντησαν στελνοντας μου μυρο και την εσταυρωμενη την κλωστη.πριν την βαλω ομως επρεπε να κανω καποια πραγματα οπως να νηστεψω και να κοινωνησω....εγω ομως ειμαι παντρεμενη με πολιτικο γαμο και απαγορευεται να κοινωνησω μου το ειπε παπας!ετσι πηρα στο μοναστηρι και μου ειπαν πως πρεπει να κανω θρησκευτικο γαμο διαφορετικα και να βαλω την εσταυρωμενη κλωστη δεν θα γινει τιποτα!ρε κοριτσια δεν ειναι καπως περιεργο?δηλαδη αν δεν παντρευτω με θρησκευτικο δεν θα κανω ποτε παιδακι?γιατι? αφου πιστευω...δεν ξερω τι να σκεφτω και τι να κανω...απελπιστηκα!

 

Από αυτό το μήνυμα ξεκίνησαν όλα. Για αυτό το μοναστήρι μιλαμε...

Εγώ δεν είμαι φανατική (όπως έχετε ήδη καταλάβει) αλλά παρόλα αυτά σκεφτόμουν να πάω. Έχω κάνει πολιτικό γάμο και θέλω πολύ τον θρησκευτικό γάμο, για οικονομικούς λόγους όμως, τον έχω πλανάρει για μαζί με τη βάφτιση. Μετά από αυτό πυο διάβασα όμως για το μοναστήρι, μαλλον αναθεώρησα...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εγραψα παραπανω και παρεξηγηθηκα.

Δεν ειναι τακτικη του συγκεκριμενου μοναστηριου,ειναι η θεση της θρησκειας απεναντι στον πολιτικο γαμο.Οπου και να πας την ιδια απαντηση θα εχεις.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Από αυτό το μήνυμα ξεκίνησαν όλα. Για αυτό το μοναστήρι μιλαμε...

Εγώ δεν είμαι φανατική (όπως έχετε ήδη καταλάβει) αλλά παρόλα αυτά σκεφτόμουν να πάω. Έχω κάνει πολιτικό γάμο και θέλω πολύ τον θρησκευτικό γάμο, για οικονομικούς λόγους όμως, τον έχω πλανάρει για μαζί με τη βάφτιση. Μετά από αυτό πυο διάβασα όμως για το μοναστήρι, μαλλον αναθεώρησα...

 

Χωρίς παρεξήγηση: διάβασε την προηγούμενη σελίδα και θα δεις ότι πριν από το σχόλιο που παραθέτεις, έγιναν και άλλα σχόλια που κατά κάποιο τρόπο "ξεστράτισαν" τη συζήτηση. Φυσικά, αν δεν το αισθάνεσαι, να μην πας στο μοναστήρι, έχει κάθε δικαίωμα. Η Ελλάδα, ευτυχώς, είναι μία χώρα με πολύ ωραία τοπία, πόλεις, χωριά, νησιά, ένα σωρό μέρη έχει για να επισκεφτείς/ούμε.

Εγώ πάλι, σκέφτομαι να πάω στο συγκεκριμένο μοναστήρι. Από την άλλη, δεν σκέφτομαι να πάω πχ στη Μύκονο, γιατί μου έχει κάτσει στο μυαλό μου στραβά αυτό το νησί και δεν πείθομαι για το αντίθετο. Κακώς ίσως, αλλά τι να κάνουμε? Οπότε, σε ένα θέμα που έχει τίτλο "Μύκονος" δεν θα μπω να γράψω την άποψη μου, γιατί υποθέτω ότι οι συνομιλητές θα θέλουν να διαβάσουν την άποψη κάποιου που έχει πάει στο συγκεκριμένο μέρος ή προτίθεται να πάει και θα μπορεί να γίνει κάποια επικοδομητική συζήτηση για το θέμα.

Να σου ζήσει το μωράκι σου και με το καλό να κάνεις, αν το αποφασίσεις, τη βάφτισή του ή και γάμο και βάφτιση μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...