Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ψυχολόγος ή ψυχίατρος ??


alcyon

Recommended Posts

αχ αυτό με τα χάπια πως μου την σπάει..

στα 15 μου η μάνα μου είχε πάθει κάτι σαν κατάθλιψη λογω της γιαγιάς που είχαμε στο σπίτι και ήταν πολύ δυσκολος άνθρωπος..

πήγε μέσω ικα σε έναν και την είχε φορτώσει

2 μήνες η μάνα μου ήταν σαν ζόμπι .. κοιμόταν συνέχεια δεν έτρωγε μιλάμε χάλια όσο και αν της έλεγα μην τα παίρνεις δεν με άκουγε...

 

μια άλλη φιλη μου έχει διεγνωσμένη κατάθλιψη μόνο που ο γιατρός που έχει ειναι για μπάτσες κατα την γνώμη μου..

την έχει κάνει πειραματόζωο

ότι νέο χαπι κυκλοφορει της το δίνει..

κάθε μηνα και άλλη συνταγή

θυμαμαι καποια στιγμη της είχε ξανααλλλάξει τα χάπια και αυτά που της έφωσε της έφερναν υπνηλία..και το καταλαβαινε και η ίδια ότι κάτι δεν πάει καλά..

 

Ακριβως αυτο και εμενα.Της ελεγα κατι που σιγουρα θα την αναστατωνε και ηταν απαθεστατη.Ειχα παθει πλακα.Καμια επαφη.

 

Ετσι και η δικη μου.Της προτεινε ενα καινουργιο χαπι και αυτη εκει να το παρει.Οτι και να της ελεγα δεν ακουγε.Προσπαθουσα αλλα...

Τι να πω.Βασανισμενες ψυχες!Και οι γιατροι στον κοσμο τους.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σεβαστές οι εμπειρίες σας. Όμως έχω την εντύπωση πως σε ορισμένα φαρμακευτικά σκευάσματα γράφουν αν μπορεί κάποιος να οδηγεί ή όχι... Μήπως δεν το πρόσεξε;

 

Πάντως απ' όσα μου γράφετε...

επιστρέφουμε στο σημείο μηδέν. Δηλαδή... πρέπει να αξιολογηθεί η κάθε περίπτωση (γιατρού) και να διασταυρωθεί η γνώμη του και πάντα τα μάτια μας ανοιχτά για "κακοτοπιές". Επίσης να είμαστε σε εγρήγορση και με τη λογική μας ανοιχτή.

Με μια κουβέντα... τρέχα γύρευε! :(

 

Υ.Γ. Και πού να βρω γιατρούς που να συμφωνούν στη διάγνωση!! :lol: Εδώ σε αντικειμενικά θέματα π.χ. γυναικολόγοι, και δε δίνουν την ίδια διάγνωση δυο γιατροί. Πόσο μάλλον να βρεις συμφωνία σε ψυχιάτρους (ή ψυχολόγους). Πάω να απελπιστώ μόνη μου ....... χαχαχαχαχαχα

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα και εγω τα ψυχολογικα μου ρωτησα τη μητερα μου περισσοτερο για να την ξυπνησω.Αν παω στον ψυχιατρο και του πω οτι εχω καταθλιψη θα μου δωσει χαπια η απαντηση φυσικα ηταν ναι.Προσπαθησα να τη βοηθησω να καταλαβει οτι εχει δεν εχει ουσιαστικο προβλημα θα της δωσει χαπια.

Ειμαι αρκετα εμπειρη (το γραφω και χαμογελαω) με προβληματικα ατομα.Ουσιαστικο προβλημα για μενα υπαρχει οταν ο ιδιος που εχει το προβλημα δεν ξερει οτι εχει προβλημα.Δεν το βλεπει!Αυτο μου εμαθε η ζωη.Εχω αρκετα ψυχολογικα προβληματα και ο λογος που ακομα δεν επεσα στα χαπια ειναι γιατι προσπαθω να τα αντιμετωπισω μονη μου και βλεπω οτι πχ εχω προβλημα διαχειρισης θυμου.Ειμαι νευρικο ατομο.Προσπαθω και το ρυθμιζω μερα με τη μερα.Οτι βγαζω προσπαθω να το λυσω

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σταθώ λίγο σε αυτό το μήνυμα....

 

 

Η σχιζοφρένεια είναι θέμα προσέγγισης; ... ή η διπολική διαταραχή;... κάποιο τικ; ... νευρική ανορεξία; (τυχαία τα παραδείγματα)

 

Δηλαδή... αν θέλει ο άλλος φάρμακα πάει σε ψυχίατρο αν δεν έχει διάθεση για φάρμακα πάει σε ψυχολόγο; Είναι θέμα δηλαδή δικής του διάθεσης και όχι αντικειμενικού προβλήματος;

 

Και αν ένας ψυχολόγος έχει έναν ασθενή, θα έχει την ικανότητα να αντιληφθεί πως ενδεχομένως να συντρέχει κάτι πιο σοβαρό και να παραπέμπψει σε ψυχίατρο; Ή θεωρεί πως όλα λύνονται με τη δική του ειδικότητα; :confused:

 

 

Στη μία από τις περιπτώσεις στις οποίες αναφέρομαι, συμβαίνει αυτό ακριβώς. Διαφορετική ειδικότητα, διαφορετική διάγνωση!

Με αφορμη αυτο η μικρη μου εχει νευρικη ανορεξια παρακολουθειται και απο ψυχολογο και απο ψυχιατρο φαρμακα της εδωσαι και τα παιρνει φυσικα ο ψυχιατρος αυτα τα φαρμακα δεν θελουν ειδικη συνταγη .Απο εμπειρια και μονο θα σας πω πως οι ψυχολογοι δεν μπορουν να δωσουν φαρμακα μονο οι ψυχιατροι.........Και κυκλοφορουν πολλοι ψυχολογοι που δεν εχουν καν ειδικοτητα:evil:

Η ζωη ειναι χαμογελο:P

Link to comment
Share on other sites

Αν δε θέλει συνταγή για τα φάρμακά της, τότε δεν είναι φάρμακα... αλλά συμπληρώματα διατροφής (πιθανολογώ). Τα οποία είναι άκρως απαραίτητα στη νευρική ανορεξία.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εν τω μεταξύ ... μια και λέμε για ψυχο-...(ειδικότητες)... έβλεπα πριν καιρό πως προσφέρονται ιντερνετικές συνδερίες!! :shock: (μετ' αμοιβής βεβαίως-βεβαίως) :? Τώρα τι σόι πρακτικές είναι αυτές... και τι αποτέλεσμα μπορούν να έχουν....... ?!!! Απορώ!

Και να υπάρχει κόσμος που τις προτιμά;; :confused:

 

Μου φαίνεται έτσι όπως πάει η εποχή μας... θα μας ενσωματωθεί το λαπτοπ στον εγκέφαλο!! :?

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

οταν ο ασθενης που υποφερει και το ξερει και καταφευγει να ζητησει βοηθεια χωρις να τον πανε σηκωτο η και δεμενο αυτο δειχνει πολλα, μπορει να δειχνει οτι η ψυχοθεραπεια η η συμβουλευτικη η ψυχαναλυση θα μπορουσε να πιασει τοπο με η χωρις φαρμακα κατα διαστηματα

 

οταν ομως δεν συνειδητοποιει το προβλημα κι εχει αντιστασεις τα πραγματα σιγουρα περιπλεκονται

 

παντως ενας καλος ψυχολογος η ενας καλο ψυχιατρος ειναι η απαντηση στο αρχικο ερωτημα σου

 

ο καλος ψυχολογος θα συστησει ψυχιατρο αν χρειαζεται ενας καλος ψυχιατρος θα προτεινει ψυχοθεραπεια εαν ο ασθενης το επιθυμει η του παει

 

τωρα ποιοι ειναι καλοι και ποιοι οχι? την απαντηση θα στην δωσει η πιατσα

Link to comment
Share on other sites

Αν δε θέλει συνταγή για τα φάρμακά της, τότε δεν είναι φάρμακα... αλλά συμπληρώματα διατροφής (πιθανολογώ). Τα οποία είναι άκρως απαραίτητα στη νευρική ανορεξία.
Δεν ειναι συμπληρωματα ειναι το ladose και το ziprexa εννοουσα δεν θελει κοκκινη μπορει ο καθενας να τα παει αυτα.........

Η ζωη ειναι χαμογελο:P

Link to comment
Share on other sites

τα ladose τα δινουν και παθολογοι δεν χρειαζεται συνταγη ειδικη, στην ιταλια δε, τα δινουν και οι κλινικοι ψυχολογοι οπως και καποια ηπια αγχολυτικα

 

ο παθολογος μου εδω ελλαδα οταν ειχα φρικαρει ηθελε να μου δωσει ladose μου ειπε τα δινουν ολοι οι γιατροι γιατι δεν δημιουργουν καμια εξαρτηση οπως τα ηρεμιστικα ας πουμε, εγω δεν τα πηρα φυσικα οσο κι αν υπεφερα, θα το προσεγγιζα το ζητημα μου μονον με ψυχοθεραπεια

 

ετσι πηγα σε ψυχιατρο ψυχοθεραπευτη δεν μου εδωσε αντικαταθληπτικα αλλα μου ειπε οτι μπορω σε κατασταση εντονου αγχους να παρω lexotanil

 

το ξεπερασα αναλυση εχουν περασει 7 χρονια δεν με εχει ξαναπιασει, βεβαια ολο αυτο παιρνει χρονο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...