Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σας Αρέσει το πλέξιμο, ράψιμο,κέντημα.....


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Έχω διάφορα ηλεκτρονικά βιβλία με σχέδια για πλέξιμο δυστυχώς στα αγγλικά. Αν κάποια κοπέλα ενδιαφέρεται ας μου στείλει ΠΜ με το email της και τι θέλει να σας στείλω.

Έχω τα

Ιnterweave knits fall 2010

Rowan Summer Breeze

Rowan Cocoon Collection

Rowan Milk Cotton Collection

Rowan Vintage

Rowan Kids 2010

Rowan Little Knits

καλησπέρα

θα σου ήταν ευκολό να τα έστελνες και σε μένα;

2UxXp2.png

το 4 αστερακι μου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,χρυσοχέρες!

 

Κάθισα εχτές και διάβασα όλα τα ποστς και αποτέλεσμα "μου άνοιξε η όρεξη"

και σήμερα ξετρύπωσα το (καταχωνιασμένο) μου κεντηματάκι.

Είναι και χριστουγεννιάτικο (από άλλα Χριστούγεννα).

 

Συγχαρητήρια στο νούφαρο που ανέβασε τα μετρητά κεντήματα,τα κόκκινα κρόσια είναι αγοραστά ή τα έφτιαξες εσύ;

στη νανούκα με τα υπέροχα κεντήματα(αλήθεια είναι όλα από κιτ;σταμπωτά ή μετρητά;)

στις ελληνικές στολές της Eviri και τις πολύ αγαπησιάρικες σαλιάρες της marag.

Και στις λεπτοδουλειές της νασιας.

 

Και μια ερώτηση:ξέρει καμια σας πώς κάνουμε αζούρ;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ρηνούλα. Λοιπόν θα πας στη γωνία του υφάσματος και θα ανέβεις με το μάτι στο επιθυμητό ύψος που θα έχει το αζούρ πάνω από το στρίφωμα. Αλλιώς κλείνεις το στρίφωμα με αζούρ.

 

Πιάνεις με την καρφίτσα ή βελόνα ραψίματος μια κλωστή και την απομονώνεις από τις άλλες της ύφανσης. Την τραβάς λίγο με την καρφίτσα να υψωθεί και μόλις την έχεις τραβήξει αρκετά, την κόβεις με το ψαλίδι. Συνεχίζεις να κόβεις και να πετάς όλες τις οριζόντιες κλωστές, τόσες όσες το φάρδος που θέλεις να έχει το αζούρ, ή σύμφωνα με αυτό που λένε οι οδηγίες του κεντήματος που έχεις. Οι γωνίες του υφάσματος, μόλις βγάλεις τις οριζόντιες κλωστές, θα έχουν αρκετά μεγάλο άνοιγμα. Απλά εκεί θα κάνεις ένα σχέδιο με τη βελόνα και την κλωστή σου κεντώντας πάνω κάτω στο άνοιγμα κλωστές που θα τις πιάνεις με το ίδιο ή άλλο σχέδιο που έκανες στο υπόλοιπο αζούρ.

 

Μόλις μείνουν μόνο οι κάθετες κλωστές της ύφανσης, τότε κάνεις το σχέδιο που θες (υπάρχουν αρκετά σχέδια για αζούρ) πιάνοντας 2 ή 3 κλωστές ή κάνοντας αραχνούλες ανάμεσα κλπ και ράβοντας με τη βελόνα και την κλωστή σου στην οριζόντια ύφανση του υφάσματος.

 

Τώρα βέβαια οι οδηγίες χωρίς φωτογραφία ή σκίτσο σε κέντημα είναι σαν μισές οδηγίες, αλλά ελπίζω έχοντας και το σχέδιό σου να σου φάνηκα έστω και λίγο διαφωτιστική.

 

Καλή επιτυχία.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eviri,σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο,

ακούγεται εύκολο έτσι όπως το περιγράφεις.

Σκέφτηκα να το δοκιμάσω σε ένα παλιό ύφασμα πρώτα και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η ιδέα σου Ρηνούλα, για να κάνεις εξάσκηση. Βρες ένα ύφασμα που να έχει καλά ορατά τα νήματά του, ώστε να σου είναι εύκολο στην αρχή. Μετά που θα φτιάξεις το πρώτο αζουράκι τα επόμενα θα σου φανούν παιχνίδι. Φιλιά.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

όλα μου τα σχέδια είναι με μέτρημα .. δε μου αρέσουν τα σταμπωτά .. τα θεωρώ πολύ εύκολα ..

και όλα είναι κιτάκια γιατί είναι πιο οικονομικά αλλά είναι και πιο οργανωμένα έτσι ;)

επίσης έχω και 3 βιβλία .. τα 2 είναι με σχέδια (Cross stitch fairies και Cross stitch samplers and cards) και το 1 λέγεται "Εγκυκλοπαίδεια της τεχνικής του κεντηματος" όπου έχει εκεί μέσα τα πάντα όλα για το κέντημα ..

άμα θέλετε μπορώ να σας τα σκανάρω και να τα ανεβάσω .. δεν ξέρω εάν επιτρέπεται απο τους διαχειριστές να τα ποστάρω εδώ ή σε όποια θέλει ξεχωριστά ..

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

όλα μου τα σχέδια είναι με μέτρημα .. δε μου αρέσουν τα σταμπωτά .. τα θεωρώ πολύ εύκολα ..

και όλα είναι κιτάκια γιατί είναι πιο οικονομικά αλλά είναι και πιο οργανωμένα έτσι ;)

επίσης έχω και 3 βιβλία .. τα 2 είναι με σχέδια (Cross stitch fairies και Cross stitch samplers and cards) και το 1 λέγεται "Εγκυκλοπαίδεια της τεχνικής του κεντηματος" όπου έχει εκεί μέσα τα πάντα όλα για το κέντημα ..

άμα θέλετε μπορώ να σας τα σκανάρω και να τα ανεβάσω .. δεν ξέρω εάν επιτρέπεται απο τους διαχειριστές να τα ποστάρω εδώ ή σε όποια θέλει ξεχωριστά ..

 

Πολύ καλή η ιδέα σου! Και σ' ευχαριστούμε γι' αυτό αλλά μάλλον στην καθεμία χωριστά νομίζω....:-D

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα ..μόλις τώρα θυμήθηκα ένα πολύ όμορφο σάϊτ για εσάς που σας αρέσει το πλέξιμο .. http://www.purlbee.com .. έχει πολύ όμορφες ιδέες και άμα μπείτε και στο newsletter τότε κάθε μήνα θα έχετε και απο μια πρόταση ..

έχει επίσης και καταπληκτικά υφάσματα !!!!

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ καλή η ιδέα σου! Και σ' ευχαριστούμε γι' αυτό αλλά μάλλον στην καθεμία χωριστά νομίζω....:-D

όκζ .. όποια θέλει λοιπόν ας μου πεί να αρχίσω να βγάζω φωτογραφίες :D

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Νανουκα, η εγκυκλοπαίδεια του κεντήματος που έχεις μήπως έχει κάποιες εικόνες-οδηγίες για το αζούρ,το παλεύω με τις οδηγίες της eviri,αλλά δεν είμαι σίγουρη αν το πάω σωστά(δεν το έχω ξαναφτιάξει)

και το πώς γωνιάζουμε ένα καρέ ....ξέρω πολλά ζητάω,ε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα! Καλέ γιατί έχετε τόσο καιρό να μπείτε?

Πάνω που σας βρήκα!!

Και εγώ φαν του αθλήματος. Όχι πολλά πράγματα, κέντημα σταυροβελονιά, ριζοβελονιά, μετρητά και τώρα μαθαίνω πλέξιμο με βελόνες από την γιαγιά μου.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια αν θελετε μπορω να σας βάλω πολλά πατρόν με σταυροβελονια και ειδικα παιδικα μωρουδιακα καρτοον και τετοια , εχω μαζεψει πολλά !

Πειτε μου και ό,τι μπορω θα σας βαλω

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

εγω θέλω να μάθω να πλέκω παιδικά μπλουζάκια καζακουλες.....δεν ξερω τιποτα....:cry::cry::cry: το κεντημα δεν μου αρεσει και εξαλλου εχω τοσα πολλά κεντημενα σεμέν καρε απο την μαμα μου και τα θεικά με βελονάκι της γιαγιά μου που δεν παιζει να συγκρινω της μάνας μου και της γιαγιάς μου με κάτι δικο μου......απλά θέλω να μάθω να πλεκω για την κορη μου.....αλλά δεν έχω ιδεα....έψαξα να βρω οδηγιες αλλά τα περισσότερα βιντεο δεν παιζουν....:(:(:(

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει μερικά βίντεο στο you tube και εγώ από εκεί παλεύω να μάθω αν και ξέρει η γιαγιά μου και μου δείχνει όποτε την βλέπω. Για όσες πλέκουν έχω παραγγείλει μαλλιά από www.yarn-paradise.com

Πολύ όμορφα μαλλιά, καλές ποιότητες και σε 3 εργάσιμες ήταν στην πόρτα μου!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχει μερικά βίντεο στο you tube και εγώ από εκεί παλεύω να μάθω αν και ξέρει η γιαγιά μου και μου δείχνει όποτε την βλέπω. Για όσες πλέκουν έχω παραγγείλει μαλλιά από www.yarn-paradise.com

Πολύ όμορφα μαλλιά, καλές ποιότητες και σε 3 εργάσιμες ήταν στην πόρτα μου!

 

και πως πληρωνεις?με καρτα...αν και θα βόλευε η τραπεζα η western Union που εχει στον Βασιλοπουλο....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

και πως πληρωνεις?με καρτα...αν και θα βόλευε η τραπεζα η western Union που εχει στον Βασιλοπουλο....

 

Μέσω πέιπαλ πλήρωσα εγώ αλλά μπορείς να πληρώσεις με πιστωτική η προπληρωμένη.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μόλις ανακάλυψα αυτό το υπέροχο θεματάκι!!!

Κι εμένα μου είχε μάθει πολύ παλιά η γιαγιά μου να πλέκω, αλλά μετά το παράτησα.

Αυτόν τον χειμώνα επιχείρησα ξανά και έφτιαξα ένα πολύ απλό φορεματάκι στην κορούλα μου με βελόνες καθώς και σκουφάκια με βελονάκι.

Ψάχνω απεγνωσμένα την εγκυκλοπαίδεια του πλεξίματος, η οποία έχει εξαντληθεί από παντού.

εάν κανείς την έχει - δεν τη ζητάω - θα μπορούσε να μου την δανείσει να τη βγάλω φωτοτυπίες ή, εάν δεν θέλει, να μου τη βγάλει και να του στείλω το αντίτυμο;;;

ή καμία άλλη ιδέα για πλέξιμο με βελόνες;;; ή με βελονάκι;;; ωραία τα βιντεάκια, αλλά, να είμαι ειλικρινής, προτιμώ τα βιβλία...

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια έχω μια απορία?

πως ξέρετε πόσο νήμα θα χρειαστείτε για κάθε σας "έργο"??

άντε και παραγγέλνω από το σίτε,τι να παραγγείλω όμως?

εδώ πάω στο κατάστημα(με μικρή ποικιλία εννοείται) παίρνω 2-3 νήματα κι αν θέλω κι άλλα πάω.

όχι ότι έχω φτιάξει τίποτα σπουδαίο,2 κασκόλ,2 κουβερτούλες και τώρα είμαι στην τρίτη.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Miamama από ποιο σάιτ θες να παραγγείλεις? Ρωτώ γιατί από αυτό που ψώνισα εγώ έχει το πακέτο 8 κουβάρες μίνιμουμ. Συνήθως για ένα πουλόβερ ενηλίκου χρειάζεσαι 5-6 κουβάρες.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

σε αυτό μπήκα...α έχει minimum?ok

δεν έχω φτάσει ακόμα σε πουλόβερ,για την ώρα είμαι σε κασκολάκια και κουβερτούλες καροτσιού...

έχει καλές τιμές...εδώ τα 100γρ τα πήρα προχθές 3Ε,από τα πιο οικονομικά κιόλας.

θα ήθελα κάποιον να μου δείξει κι άλλα πράγματα,αλλά που??δεν έχει και σεμινάρια εδώ.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμη δεν έχω αρχίσει κάτι. Θα ξεκινήσω με ένα κασκόλ παιδικό. Ευτυχώς έχω την γιαγιά μου να μου δείξει.

Πάντως το συγκεκριμένο σάιτ έχει πολύ καλά μαλλιά και πολύ καλές τιμές.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανακάλυψα αυτό το υπέροχο θεματάκι!!!

Κι εμένα μου είχε μάθει πολύ παλιά η γιαγιά μου να πλέκω, αλλά μετά το παράτησα.

Αυτόν τον χειμώνα επιχείρησα ξανά και έφτιαξα ένα πολύ απλό φορεματάκι στην κορούλα μου με βελόνες καθώς και σκουφάκια με βελονάκι.

Ψάχνω απεγνωσμένα την εγκυκλοπαίδεια του πλεξίματος, η οποία έχει εξαντληθεί από παντού.

εάν κανείς την έχει - δεν τη ζητάω - θα μπορούσε να μου την δανείσει να τη βγάλω φωτοτυπίες ή, εάν δεν θέλει, να μου τη βγάλει και να του στείλω το αντίτυμο;;;

ή καμία άλλη ιδέα για πλέξιμο με βελόνες;;; ή με βελονάκι;;; ωραία τα βιντεάκια, αλλά, να είμαι ειλικρινής, προτιμώ τα βιβλία...

 

Λοιπον, εγω λεω να μου μαθεις κοψιματα με βελονες, να σου μαθω βελονακι! Τι λες?;)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...