Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός/Φυσικός τοκετός χωρίς φάρμακα και παρεμβάσεις


Marakious

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τελικά με τα μωράκια όμως τι γίνεται;;Αν χρειαστεί κάτι άμεσα θέλω να πω..

 

Κάτω απο το κέντρο συστεγάζεται μια μαιευτική κλινική. Καλύτερα να επικοινωνήσεις μαζί τους βέβαια για περαιτέρω πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας,

 

Λέγομαι Μαρία και είμαι καινούρια στο φόρουμ. Είμαι έγκυος, τώρα κλείνω τον 3ο μήνα.:)

Θέλω να γεννήσω φυσιολογικά χωρίς φάρμακα και παρεμβάσεις, όσο είναι αυτό δυνατόν γιατί δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί η εγκυμοσύνη μου. Μέχρι στιγμής έχω βρει κάποιον γιατρό στην τύχη, ο οποίος είναι στο Ιασώ.

 

Θα ήθελα αν γνωρίζεται να μου πείτε για κάποιον καλό γιατρό, μαιευτήριο, μαία που να στηρίζουν τον φυσικό τοκετό. Αν έχετε και εμπειρίες πάνω σʼ αυτόν τον τοκετό θα ήθελα πολύ να τις μάθω.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

κέντρο φυσικού τοκετού

http://www.naturalbirth.gr/kalosirthate.html

 

Ευτοκία

http://www.eutokia.gr/

 

Στην Ευτοκία μπορείς να κάνεις μαθήματα ανώδυνου τοκετού και γιόγκα για εγκύους. Στο κέντρο, εφόσον όλα πάνε καλά (κάτι που στο εύχομαι ολοψυχα:D ), μπορείς να γεννήσεις. Οι ίδιες μαίες λειτουργούν και το ένα και το άλλο. Συνεργάζονται επίσης με γιατρούς και παρακολουθούν ταυτόχρονα τις εγκύους. Είχα έναν εξαιρετικό γιατρό, αλλά τελικά δε χρειάστηκε να παρευρεθεί κι ετσι γεννησα στο κέντρο με τις μαίες μου.

 

Να εχεις μια ομορφη εγκυμοσύνη!:D

Link to comment
Share on other sites

Mερκουρακης Χαραλαμπος - Αιγαλεω. - ΙΑΣΩ .

ΦΤ χωρις επισκληριδιο και αν γινεται χωρις τεχνητους (εμενα εσπασαν τα νερα και δεν ειχα πονους αλλα περιμενε . Περιμενει με τις ωρες διπλα σου μεχρι να ερθει η ωρα μονη της εκτος και αν υπαρχει θεμα. Στο 1ο ηρθε απο το χωριο του Μ.Δευτερα ειχα διπλοτυλιγμενο λωρο και γεννησα με ΦΤ αλλα τεχνητους και στο 2ο εξαντλησε το περιθωριο (ωσπου σπασαν τα νερα αλλα παλι πονους δεν ειχα οποτε αναγκαστικα παλι τεχνητοι) . Ολα τα παραπανω χωρις επισκληριδιο. (με την μαια του εχω ενα θεμα :lol:)

 

Εχει δηλωσει ακομα και αν του στοιχισε πελατη οτι καισαρικη απο επιλογη δεν κανει (πρεπει να ειναι απολυτως απαραιτητη για να γινει και να υπαρχει κινδυνος).

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

DaF σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Στο κέντρο φυσικού τοκετού σκέφτομαι να γεννήσω κι εγώ. Όμως εκεί έχω ακούσει πως αν γίνει κάτι επείγον δεν μπορούν να το αντιμετωπίσουν. Θα ήθελα να μου πεις αν μπορείς περισσότερες λεπτομέρειες για την γέννα σου ποιες ήταν οι μαίες και ο γιατρός που είχες και πόσα έδωσες συνολικά.

elenik σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου αλλά δεν θα ήθελα να γεννήσω στο Ιασώ, μου φαίνεται σαν εργοστάσιο εμβρύων λίγο που το είδα και είναι πολύ ακριβό για μένα. Η εμπειρία σου φαίνεται πολύ καλή και χαίρομαι που σου πήγαν όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

DaF σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Στο κέντρο φυσικού τοκετού σκέφτομαι να γεννήσω κι εγώ. Όμως εκεί έχω ακούσει πως αν γίνει κάτι επείγον δεν μπορούν να το αντιμετωπίσουν. Θα ήθελα να μου πεις αν μπορείς περισσότερες λεπτομέρειες για την γέννα σου ποιες ήταν οι μαίες και ο γιατρός που είχες και πόσα έδωσες συνολικά.

 

 

το κεντρο στεγαζεται στον πανω οροφο κλινικης. Στα τοσα χρονια λειτουργιας του (νομιζω 10; ή 15; )εχουν γινει 3 καισαρικές, αν θυμαμαι καλά, σε περιστατικά όπου όπως φανταζεσαι ηταν απολυτως αναγκαιο. Για να πας στο κεντρο πρεπει να πληροις καποιες προυποθεσεις, σου ζηταν τις εξετασεις σου, σε παρακολουθουν συχνα από τον 8ο μήνα οι ιδιες μαιες παραλληλα με το γιατρό σου. Αν όλα πανε καλά και μενεις κοντα σε νοσοκομεια αναλαμβανουν τοκετο και στο σπιτι. Το κοστος στο κεντρο ηταν 2200 από τα οποια πηρα 1000 από το ΙΚΑ. Αν ειχα περισσοτερα ενσημα μαλλον θα τα επαιρνα ολα..δεν ξερω.

 

για υπολοιπες λεπτομερειες (ονοματα,τηλεφωνα κτλ) σου στελνω πμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Όμως εκεί έχω ακούσει πως αν γίνει κάτι επείγον δεν μπορούν να το αντιμετωπίσουν. Θα ήθελα να μου πεις αν μπορείς περισσότερες λεπτομέρειες για την γέννα σου ποιες ήταν οι μαίες και ο γιατρός που είχες και πόσα έδωσες συνολικά.

 

 

 

MARIASAR θα σου προτεινα να διαβασεις 2 καταπληκτικα βιβλια περι φυσικου τοκετου . Για μια γεννα διχως βια -Λεμπουαγιε και Φυσικος τοκετος (παλι Λεμπουαγιε) Ειναι πολυ μικρα και κατα τη διαρκεια του διαβασματος δεν σταματησα να κλαιω απο συγκινηση και απο την συνειδητοποιηση της αγνοιας που μας διακατεχει (ειδικα εδώ στην Ελλάδα) σχετικα με το τι είναι τοκετός.

 

 

Μην ακούς τίποτα και κανέναν και πήγαινε οπωσδήποτε στο κεντρο Φυσικου τοκετου , κοντα στο Μητερα( οι μαιες ειναι του Μητερα). Εγώ ειμαι στον εβδομο και παρακολουθω τα σεμιναρια πριν τον φυσικό τοκετο.

 

Εκεί νιώθω ακριβώς όπως φανταζόμουνα την εγκυμοσυνη μου. Μια ευτυχισμενη περιοδος !!και όχι σαν μια μελλουσα χειρουργομενη γιατι ο τοκετος δεν ειναι χειρουργειο:twisted:

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

yogamama, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου πως η έγκυος δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν μέλλουσα χειρουργόμενη. Θα πάρω να διαβάσω τα βιβλία που μου προτείνεις, σε ευχαριστώ πολύ. Έχω διαβάσει ένα πολύ καλό βιβλίο του Odent , η γέννα στο δρόμο της φύσης, με πολύ ωραίες φωτογραφίες!

 

 

Στο κέντρο του φυσικού τοκετού πόσο νωρίτερα μπορώ να πάω για να με δεχτούνε;

Link to comment
Share on other sites

...επισης ο γιατρος μου κ γουμαλατσος στο αλεξανδρα,ειναι υπερ του φυσιολογικου κ χωρις φαρμακα τοκετου,επιχειρει φυσιολογικο τοκετο μετα απο καισαρικη.κ ειναι κ καλος ανθρωπος (να αναφερω οτι ειναι κ οικονομικος...).εχω γεννησει τρεις φορες κ ειμαι απολυτα ευχαριστημενη.κ κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης δινει φαρμακα μονο σε περιπτωσεις μεγαλης αναγκης.κ εχει κ καλη μαια.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα!συμφωνώ και εγώ απόλυτα για τον φυσιολογικό τοκετό.

Theolvas και εγώ τον Γουμαλάτσο έχω.Τι εννοείς οικονομικός;είμαι στον 7ο μήνα και δεν τον έχω ρωτήσει περί τούτου.Εσένα τι ακριβώς σας είχε πεί;;;;

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χθες είδα στην TV κάποιον γιατρό απο το λητώ

(δεν συγκράτησα όνομα) ο οποίος μιλούσε για τον

ΤΟΚΕΤΟ ΣΤΗΝ ΠΙΣΙΝΑ! Το έχεις σκεφτεί αυτό;

Έλεγε οτι με αυτό τον τρόπο οι γυναίκες γεννάνε φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο και οτι οι πόνοι μειώνονται πάρα πολύ.

Εαν έχεις καλές σχέσεις με το νερό, για σκέψου το!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!συμφωνώ και εγώ απόλυτα για τον φυσιολογικό τοκετό.

Theolvas και εγώ τον Γουμαλάτσο έχω.Τι εννοείς οικονομικός;είμαι στον 7ο μήνα και δεν τον έχω ρωτήσει περί τούτου.Εσένα τι ακριβώς σας είχε πεί;;;;

 

 

κοριτσια νομιζω οτι τον ξερω απο παλια μου δουλεια (αντιπροσωπος χειρουργικών υλικων) και μου ειχε αφησει καταπληκτικη ανθρωπινη εντυπωση. Εχει και ενα γιο τον Γιώργο που ειναι και αυτος γυναικολογος ? με γυαλακια?Αν μπορειτε στειλτε μου με μηνυμα το τηλεφωνο του να τον εχω για μετα τη γεννα . Αν ειναι αυτος ειναι και πολυ καλος χειρουργος περα απο ανθρωπος

 

Τελος παντων επειδη ταλαιπωρηθηκα πολυ να βρω το συλλογο και απο κατι μισολογα μιας μαιας ΕΠΙΤΕΛΟΥς την ανακαλυψα, θεωρω χρεος μου να μαθουν κιαλλες γυναικες για την ΕΥΤΟΚΙΑ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΙΝΑΙ 2106844970. Τονιζω πως ειναι συλλογος και οχι κερδοσκοπικος οργανισμος, η κουμπαρα μου μαλιστα εξεταστηκε απο τη μαια στο μητερα και δεν της επαιρνε με τιποτα λεφτα. Μαλιστα την εσωσε απο αντιβιώσεις που επεμενε ο γιατρος της να παρει ετσι για πλακα .Στον εβδομο μηνα !! Νιωθεις ευαισθησια και σεβασμο στις συναντησεις καθως και εντονη αλληλεγγυη

 

Παρε να σε βαλουν σε τμημα αναλογα. Εγω ειχα κλεισει θεση απο Ιουλιο και ξεκινησα Σεπτεμβριο (στον 6ο).

 

Παντως κοριτσια μπερδευουμε τον φυσικο με τον φυσιολογικο τοκετο . Δυστυχως απο τη στιγμη που το κορμακι του μωρου ερχεται στον κοσμο σε ενα κρυο χειρουργειο με ποσα αγνωστα ατομα να φωναζουν απο πανω του δε μπορουμε να μιλαμε για καμια φυσικοτητα.Ραντεβου για τοκετο , ταχυτητα ,Ξυρισματα , ενεσεις , οροι που δεν ξερεις τι σου βαζουν , επισκληριδιοι ,νοσοκομες δεν ταιριαζουν με το θαυμα που θα συντελεστει για ολες μας εκεινη τη μερα...

 

Αξιζει τον κοπο να διαβασετε το βιβλιαρακι για μια γεννα διχως βια. Ειναι γραμμενο εξολοκληρου απο την πλευρα του μωρου. Τι ακριβως του συμβαινει απο τη στιγμη που ξεκιναει το ταξιδι στον εξω κοσμο. Να ειναι ευλογημενη η εγκυμονουσα που μου το ειχε αναφερει. Και αυτη τυχαια το ανακαλυψε στη βιβλιοθηκη του ψυχιατρου αντρα της!!!

 

σας φιλώ

 

γιογκαμαμά

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

yogamama o Γουμαλάτσος δεν έχει γιο δεν είναι αυτός που αναφέρεις δυστυχώς,ωστόσο είναι καταπληκτικός άνθρωπος και πολύ καλός στη δουλειά του.

Κορίτσια εγώ πιστεύω ότι ο λόγος που επιλέγουμε ένα δημόσιο νοσοκομείο είναι ακριβώς για να είμαστε πιο σίγουρες αν συμβεί κάτι άσχημο ότι θα έχουν όλα τα μέσα και την γνώση να το αντιμετωπίσουν.Όσο για τον φυσικό τοκετό έχω παρακολουθήσει γέννα από κοντά και ήταν μια συγκλονιστική εμπειρία που εύχομαι να την ζήσω και εγώ σύντομα με το μωράκι μου.:D:D:D

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μαρου! Πάντως το ονομα του κατι πολυ καλο μου θυμιζει ! Παντως και μονο που κανει φυσιολογικο μετα απο καισαρική νομιζω τα λεει όλα. Αν σου ειναι ευκολο στειλε μου κανα τηλεφωνο γιατι ψαχνω εναν καλο δημοσιο γυναικολογο και εχω πολλα χρονια που εχω χασει επαφη!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α.ο κ γουμαλατσος εχει γιο οπως τα λεει η γιογκαμαμα,κ κορη,κ η εικονα που δινει η ιδια κοπελα,ειναι αυτο που ξερω κι εγω γι αυτον τον ανθρωπο,που εφερε στον κοσμο 3 παιδια μου,χωρις κανενα φαρμακο κ παρεμβαση...

β.φυσικα κ πονας οταν γεννας...κ γνωρισα πολλες κοπελες που εκαναν επισκληριδιο κ δεν τις επιασε,εχοντας ετσι κ τους πονους της γεννας,κ τον πονο απο την επισκληριδιο.αλλες παλι λενε οτι δεν ενιωσαν τιποτα...η γνωμη μου ειναι (μετα απο 3 φυσιολογικοτατες γεννες χωρις κανενα απολυτως φαρμακο) οτι για καποιο λογο η κατασκευη της γυναικας ειναι αυτη,κ σιγουρα καποιος λογος υπαρχει γι αυτο.διαφορετικα θα ειμασταν φτιαγμενες ετσι ωστε να μη ποναμε.(παντα η γνωμη μου,ειμαστε ελευθεροι ν αποφασιζουμε κ να εκφραζομαστε).εγω πονεσα πολυ κ στις τρεις γεννες.τα ξεχασα ολα ομως μολις πηρα το μωρο στα χερια μου,κι αν τυχει να κανω κιαλλο παιδι,παλι με τον ιδιο τροπο (κ γιατρο) θα το κανω....

γιογκαμαμα,σου εστειλα τα τηλ

με το καλο τα μωρακια οσες περιμενετε....(θελω κι εγω κοιλιτσα.........)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

egv θελω να ρωτησω κατι και να μου απαντησετε ειλικρινα.

εαν δεν υπαρχει προβλημα υγεια η φοβος της ενεσης για ποιο λογο επιλεγει καποια γυναικα να ΠΟΝΕΣΕΙ παρα πολυ την ωρα της γεννας?ειλικρινα θελω να μαθω.

Δηλαδη εχεις μια επιλογη.Πονας και Δεν πονας...ΓΙατι διαλεγετε το πρωτο?

ΓΙατι οσο και αν αντεχεις τον πονο αυτος ο πονος ειναι τρομερος....

Εγω δεν το σκεφτηκα στιγμη.ΕΠισκληριοδιο απο την πρωτη επισκεψη στο γιατρο συνενοηθηκα.μου ειπε οτι την ωρα της γεννας θα βλεπω τηλεοραση και δεν τον πιστευα φυσικα.

ΑΛλα ειλικρινα την ωρα που το μωρο βγηκε εγω γελαγα με τον αντρα μου για κατι.ΚΑι νιωθω κατι περιεργο κοιταω και να το μωρο στα χερια του γιατρου της μαιας δεν θυμαμαι.

Δεν ενιωσα τον παραμικρο πονο.

ΠΡιν την ενεση προσπαθησα να φανω γενναια και λεω θα την κανω μονο οταν ειναι αναγκη(στην πραγματικοτιτα φοβομουν να την κανω νωρις και τελικα φυγει απο τον οργανισμο μου την ωρα της κρισης) οποτε περιμενα περιμενα και οταν οι πονοι γιναν ανυποφοροι την εκανα.Καθυστερημενα γιατι ο αναισθησιολογος ηταν αφαντος...ηταν φριχτος πονος.Καθολου γλυκος.Παρακαλαγα να πεθανω.Ειλικρινα.

Μετα την ενεση δεν καταλαβα τιποτα.Πιο πολυ πονεσα απο μια αιμοροιδα!!!που εβγαλα αργοτερα παρα στην γεννα.

Θελω να καταλαβω γιατι επιλεγουν τον πονο.Οποια κοπελα θελει ας μου πει!

Link to comment
Share on other sites

Theolvas δεν ήξερα ότι έχει κ γιο μόνο για κόρη έχω αούσει να μιλάει τσπ..Συμφωνώ μαζί σου theolvas τα ξεχνάς όλα όταν αγκαλιάσεις το μωράκι σου κ τον πόνο κ την ταλαιπωρία και μπράβω σου που θα ήθελες και άλλο παιδάκι!!

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites

οταν γεννησα καταλαβα απολυτα γιατι μια κοπελα θελει να κανει επισκληριδιο! Αλλά αισθάνομαι πολύ περήφανη που πέρασα όλους τους πόνους χωρίς φάρμακα, σωστα λες theolvas, ειμαστε φτιαγμενες για να ποναμε. Επίσης δεν ειναι ολοι οι πονοι κακοι...ισα ισα ο συγκεκριμενος ειναι μερος των απιστευτων συναισθηματων που ειναι ολα στο φουλ εκεινες τις στιγμες.

 

αχ casperaki μολις ειδα την ερωτηση σου χιχι! ουτε συνεννοημενες να ημασταν!!!:-D

 

λοιπον για να σου απαντησω...εγω δεν ηθελα να κανω επισκληριδιο γιατι φοβαμαι τις ενεσεις. ειλικρινα.

δευτερον: ηθελα να νιωθω οτι γενναω, οχι οτι καααατι γινεται εκει κατω:lol: καταλαβαινεις πως το λεω...ηθελα να τα νιωσω ολα, ο πόνος ηταν ο χειροτερος της ζωής μου, αλλά ξέρεις κάτι; δεν θυμαμαι μονο αυτον!θυμαμαι μια απιστευτη ενταση, σωματικη και ψυχικη, μια απιστευτη δυναμη, που ομοια της δεν ενιωσα ΠΟΤΕ! και που μερος της ηταν ο πονος, οχι το κεντρικο της σημειο.

 

τρίτον: ηθελα το μωρο να μην παρει ουτε ιχνος φαρμακου. γιατι οπως και να το κανουμε, περναει οποιαδηποτε αναισθησια.

 

για ολα αυτα επελεξα να μην κανω επισκληριδιο αλλα ουτε κ τιποτα άλλο.

 

αλλα καταλαβα απολυτα,το ξαναλεω, οσες κανουν επισκληριδιο γιατι την κανουν!

 

νομιζω οτι ο τοκετος θελει εκπαιδευση...τι εννοω.κι εγω πηγα στην ευτοκια κ μου ταιριαξε ο τροπος τους,με μαθανε πολλα.με μαθανε να αναγνωριζω τις δυναμεις μου...τα βιβλια που παρεθεσαν τα κοριτσια θα επρεπε να μας τα προτεινε καθε γυναικολογος. οχι για να γεννησουμε στο σπιτι απαραιτητα!!αλλα για να μη φοβομαστε αυτο για το οποιο ειμαστε φτιαγμενες:τον πονο του τοκετου.οποια κ αν ειναι η επιλογη μας μετα,οποια κ αν ειναι η εξελιξη!:-D

Link to comment
Share on other sites

 

λοιπον για να σου απαντησω...εγω δεν ηθελα να κανω επισκληριδιο γιατι φοβαμαι τις ενεσεις. ειλικρινα.

δευτερον: ηθελα να νιωθω οτι γενναω, οχι οτι καααατι γινεται εκει κατω:lol: καταλαβαινεις πως το λεω...ηθελα να τα νιωσω ολα, ο πόνος ηταν ο χειροτερος της ζωής μου, αλλά ξέρεις κάτι; δεν θυμαμαι μονο αυτον!θυμαμαι μια απιστευτη ενταση, σωματικη και ψυχικη, μια απιστευτη δυναμη, που ομοια της δεν ενιωσα ΠΟΤΕ! και που μερος της ηταν ο πονος, οχι το κεντρικο της σημειο.

 

τρίτον: ηθελα το μωρο να μην παρει ουτε ιχνος φαρμακου. γιατι οπως και να το κανουμε, περναει οποιαδηποτε αναισθησια.

 

για ολα αυτα επελεξα να μην κανω επισκληριδιο αλλα ουτε κ τιποτα άλλο.

 

αλλα καταλαβα απολυτα,το ξαναλεω, οσες κανουν επισκληριδιο γιατι την κανουν!

 

 

Mε κάλυψες απόλυτα, για τους ίδιους λόγους κ εγώ δεν έκανα επισκληρίδιο, αν είχα κάνει θα ένιωθα πραγματικά σαν να μην είχα γεννήσει

Link to comment
Share on other sites

Για να πας στο κεντρο πρεπει να πληροις καποιες προυποθεσεις, σου ζηταν τις εξετασεις σου, σε παρακολουθουν συχνα από τον 8ο μήνα οι ιδιες μαιες παραλληλα με το γιατρό σου. Αν όλα πανε καλά και μενεις κοντα σε νοσοκομεια αναλαμβανουν τοκετο και στο σπιτι. Το κοστος στο κεντρο ηταν 2200
Εχω καποιες αποριες σχετικα με τα παραπανω....1.Πως μπορουν οι μαιες να αξιολογησουν τις εξετασεις?Την αυχενικη διαφανεια,β επιπεδου,ανοσολογικο ελεγχο,coombs κτλ?Και 2.Για κατι τοσο φυσικο και φυσιολογικο οπως λενε οπου δεν θα χρησιμοποιηθουν οροι,αντιβιωσεις,φλεβο η ουροκαθετηρες,επισκληριδιος,οξυγονο,ραμματα τα 2200 δεν μου φαινονται καθολου λογικο ποσο και δεν νομιζω πως καμια γυναικα θα εδινε αυτο το ποσο σε γιατρο η νοσοκομειο αν ηταν να περασει ολα τα σταδια και τον πονο μονη της και να μην ξοδεψει ουτε γαζα.Συγνωμη αλλα αυτο κι αν ειναι εμπορευματοποιηση:roll:
Link to comment
Share on other sites

Εχω καποιες αποριες σχετικα με τα παραπανω....1.Πως μπορουν οι μαιες να αξιολογησουν τις εξετασεις?Την αυχενικη διαφανεια,β επιπεδου,ανοσολογικο ελεγχο,coombs κτλ?Και 2.Για κατι τοσο φυσικο και φυσιολογικο οπως λενε οπου δεν θα χρησιμοποιηθουν οροι,αντιβιωσεις,φλεβο η ουροκαθετηρες,επισκληριδιος,οξυγονο,ραμματα τα 2200 δεν μου φαινονται καθολου λογικο ποσο και δεν νομιζω πως καμια γυναικα θα εδινε αυτο το ποσο σε γιατρο η νοσοκομειο αν ηταν να περασει ολα τα σταδια και τον πονο μονη της και να μην ξοδεψει ουτε γαζα.Συγνωμη αλλα αυτο κι αν ειναι εμπορευματοποιηση:roll:

 

ο γιατρός αξιολογεί τις εξετάσεις, όχι οι μαίες. Οι μαίες τις χρειάζονται για να διαπιστώσουν ότι όλα πάνε κατ'ευχήν και για να κρατούν ενημερο το φακελο της εγκύου που παρακολουθούν. Τα 2200 αφορούν την πληρωμή της κλινικής όπου στεγάζεται το κέντρο μαζί με τη πληρωμή των μαιών. Οι μαίες στο μαιευτήριο δεν πληρώνονται δηλαδή;Που στο κατω κατω, συνηθως,τις βλέπεις μόνο όταν είναι να γεννήσεις;

 

Οι μαίες μου με παρακολουθούσαν από τον 6ο μήνα και πιο εντατικά από τον 8ο και ειδικά στον 9ο. Μου έδωσαν χρήσιμες συμβουλες που ειχαν σχεση με την ψυχική και σωματική μου υγεία ως εγκύου, την υγεία του παιδιού μου και τις μεγαλες αλλαγές στη ζωή τη δική μου και του άντρα μου.

Ήταν δίπλα μου σε όλον τον τοκετό, δεν έφυγαν στιγμή. Με βοήθησαν με τη διαστολή, έγερνα πάνω τους για να τα βγάλω πέρα με τον πόνο, με στήριζαν με όλη τους τη δύναμη.Βοήθησαν το μωρό στην κάθοδό του, η οποία με δυσκόλεψε.

Πραγματοποίησαν επισκέψεις στο σπίτι μου για τις επόμενες 10 μέρες μετα τον τοκετο, όπου επιβεβαίωσαν την καλή πορεία της λοχείας και την υγεία του μωρού, πριν εξετάσει ξανά ο παιδίατρός το μωρό στις 10 μέρες.

 

Με βοήθησαν στο θηλασμό, τη διατροφή μου και μου έδωσαν συμβουλές για να επανέλθει το σώμα μου μετά τον τοκετό.Για όλα αυτά λοιπόν, για την εκπληκτική τους στήριξη, τα 800 ευρώ που πληρώθηκαν και οι δύο, είναι ελάχιστα.

 

Τα ράμματα δεν έχουν σχέση με το φυσιολογικό τοκετό!Δυστυχώς σκίστηκα και βεβαίως με έραψαν. Θα μπορούσα να μη σκιστώ, αλλά έγινε. Ευτυχώς χρειάστηκε ένα μόνο ράμμα το οποίο έπεσε σε περίπου 1 εβδομάδα. Οπότε, πλήρωσα και τις γάζες ;)

Link to comment
Share on other sites

Καπως καταλαβαινω με την απαντηση σου ΝΤΑΦ...καπως.οχι απολυτα ομως.ΜΑλλον και αυτο στονανθρωπο ειναι το πως βλεπει γενικοτερα τα πραγματα.

Εγω παντως με επισκληριδιο γενναω αλλα 5 παιδια!!!!(και με καθαριστρια,μαγειρισσα , μπειμπισιτερ να δουλευουν για εμενα ομως)!

Εγω οταν μπηκα στο νοσοκομειο με ραντεβου γεννησα , η μονη μου σκεψη ηταν "αντε να τελειωνουμε να φυγω να παω σπιτι." ...ελεγα στο γιατρο να μου κανει ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ για να τελειωνω μια ωρα νωριτερα...δηλαδη ενιωθα οτι ηρθε η μερα του χρεους μου να γεννησω αλλα ηθελα να το τελειωνω γρηγορα να ξαναβρω τον εαυτο μου κ την ζωη μου ως ΜΗ εγγυος!!!

Πρωτη σκεψη οταν ειδα το μωρο..."ΓΙατι δεν κλαιει?"

2η σκεψη "Δοξα τον θεο ΤΕΛΕΙΩΣΕ"

3η σκεψη "Θελω επιτελους ενα τσιγαρο" :-))))

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Λέγομαι Μαρία και είμαι καινούρια στο φόρουμ. Είμαι έγκυος, τώρα κλείνω τον 3ο μήνα.:)

Θέλω να γεννήσω φυσιολογικά χωρίς φάρμακα και παρεμβάσεις, όσο είναι αυτό δυνατόν γιατί δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί η εγκυμοσύνη μου. Μέχρι στιγμής έχω βρει κάποιον γιατρό στην τύχη, ο οποίος είναι στο Ιασώ.

 

Θα ήθελα αν γνωρίζεται να μου πείτε για κάποιον καλό γιατρό, μαιευτήριο, μαία που να στηρίζουν τον φυσικό τοκετό. Αν έχετε και εμπειρίες πάνω σʼ αυτόν τον τοκετό θα ήθελα πολύ να τις μάθω.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

http://fysikaproionta.blogspot.com/

 

Μαρία, είχα την πιο όμορφη γέννα στην Ευτοκία, από τις 3 που έχω κάνει.

 

Ότι θέλεις να συζητήσουμε για αυτή την εμεπιρία, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου. Είμαι στη διάθεση σου.

 

Κάπου έχω ανεβάσει και σχετικά ποστ εδώ, αλλά δεν θυμάμαι πού.

Link to comment
Share on other sites

Καπως καταλαβαινω με την απαντηση σου ΝΤΑΦ...καπως.οχι απολυτα ομως.ΜΑλλον και αυτο στονανθρωπο ειναι το πως βλεπει γενικοτερα τα πραγματα.

Εγω παντως με επισκληριδιο γενναω αλλα 5 παιδια!!!!(και με καθαριστρια,μαγειρισσα , μπειμπισιτερ να δουλευουν για εμενα ομως)!

Εγω οταν μπηκα στο νοσοκομειο με ραντεβου γεννησα , η μονη μου σκεψη ηταν "αντε να τελειωνουμε να φυγω να παω σπιτι." ...ελεγα στο γιατρο να μου κανει ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ για να τελειωνω μια ωρα νωριτερα...δηλαδη ενιωθα οτι ηρθε η μερα του χρεους μου να γεννησω αλλα ηθελα να το τελειωνω γρηγορα να ξαναβρω τον εαυτο μου κ την ζωη μου ως ΜΗ εγγυος!!!

Πρωτη σκεψη οταν ειδα το μωρο..."ΓΙατι δεν κλαιει?"

2η σκεψη "Δοξα τον θεο ΤΕΛΕΙΩΣΕ"

3η σκεψη "Θελω επιτελους ενα τσιγαρο" :-))))

 

ωχ, αυτο ξαναπεστο, ειχα βαρεθει τη ζωη μου σαν εγκυος! περα απο την πλακα περασα πολυ ασχημα ψυχολογικα στην εγκυμοσυνη μου -και πού να μην πηγαινα στις συναντησεις της ευτοκιας:? -κ χαρηκα απιστευτα οταν εσπασαν τα νερα και θα τελειωνε! ο τοκετος δε, ηταν απελευθερωση!ισως γι αυτο ακομα να μην ηθελα επικσληριδιο, να τον βιωσω απολυτα!

 

πριν γεννησω νομιζα οτι η επιλογη της επισκηριδιου ειναι φυγοπονια, αλλα αφου γεννησα συνειδητοποιησα οτι ειχα τις καλυτερες δυνατες συνθηκες για να μην την κανω!γι αυτο απο τη μια ναι, ειναι στον ανθρωπο, απο την αλλη ειναι, νομιζω, στην υποστηριξη που εχεις την ωρα που πας να γεννησεις και κατα τη διαρκεια....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...