Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμβουλές φυσικής ενίσχυσης γονιμότητας


Recommended Posts

Θα δοκιμάσω όλες τις στάσεις κάποια θα κάνει και για εμάς !!! Που να ξέρω τί θέση έχει η μήτρα μου ......Ας αρχίσουμε με τα βασικά ελπιζω να είναι στην σωστή θέση !!

 

Έλα βρε sissy... όλοι οι κολπικοί υπέρηχοι γράφουν θέση μήτρας.... πρέπει να έχεις κάνει λογικά. Για ψάξτο για να ξέρεις και τι σου γίνεται δηλαδή γιατί η αντίθετη στάση είναι σα να βάζει τα χαζά (τα σπερματοζωάρια ντε...) να κάνουν άλμα εις ύψος για να πάνε στο στόχο τους...

 

Πολύ καλό το θέμα σου papagalomania. Εύγε! Έχω πάρει ήδη ιδέες. Τις βιταμίνες τις παίρνουμε ήδη από πέρυσι, μας τις συνέστησε ο ντόκτορ...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 124
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έλα βρε sissy... όλοι οι κολπικοί υπέρηχοι γράφουν θέση μήτρας.... πρέπει να έχεις κάνει λογικά. Για ψάξτο για να ξέρεις και τι σου γίνεται δηλαδή γιατί η αντίθετη στάση είναι σα να βάζει τα χαζά (τα σπερματοζωάρια ντε...) να κάνουν άλμα εις ύψος για να πάνε στο στόχο τους...

 

Πολύ καλό το θέμα σου papagalomania. Εύγε! Έχω πάρει ήδη ιδέες. Τις βιταμίνες τις παίρνουμε ήδη από πέρυσι, μας τις συνέστησε ο ντόκτορ...

 

Αμα το γράφει εκεί θα το κοιτάξω....Μην τους βάζω και δύσκολα και τρέξιμο και στην ανηφόρα και σε χωματόδρομο .....Χα Χα Χα .......

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραιο θεμα

Γραψε κι αλλα. Κοριτσια εγραψα και στο αλλο θεμα οτι εμενα εγκυος το μηνα που περιμενα τη περιοδο για να κανω τις εξετασεις οποτε δεν περιμενα να μεινω εγκυος και δεν το σκεφτομουνα, αλλα επεισης εκεινη τη περιοδο εγω νηστευα 50 μερες απο κρεας λογω σαρακοστης για το πασχα και το σκεφτηκα. Για το γαλα διαβασα οτι ενισχυει τη γονιμοτητα το πληρες γαλα, γιαουρτια κλπ. και οτι δεν κανει καλο στη γονιμοτητα το γαλα με λιγα λιπαρα. Γιατι εγω αρχισα να πεινω καθε πρωι. Πολλα οτανα εχει και δεν τα μπορω καθολου.

ky1Ap2.png?YVrPElRM
Link to comment
Share on other sites

Τι ωραιο θεμα

Γραψε κι αλλα. Κοριτσια εγραψα και στο αλλο θεμα οτι εμενα εγκυος το μηνα που περιμενα τη περιοδο για να κανω τις εξετασεις οποτε δεν περιμενα να μεινω εγκυος και δεν το σκεφτομουνα, αλλα επεισης εκεινη τη περιοδο εγω νηστευα 50 μερες απο κρεας λογω σαρακοστης για το πασχα και το σκεφτηκα. Για το γαλα διαβασα οτι ενισχυει τη γονιμοτητα το πληρες γαλα, γιαουρτια κλπ. και οτι δεν κανει καλο στη γονιμοτητα το γαλα με λιγα λιπαρα. Γιατι εγω αρχισα να πεινω καθε πρωι. Πολλα οτανα εχει και δεν τα μπορω καθολου.

 

Κι εγώ προσπαθούσα πόσους μήνες και όταν ήθελα να μην είμαι έγκυος, λίγο πριν τον γάμο γιατί το νυφικό ετοιμάστηκε και είχε ενα κορσάζ/βυζοπνίχτη που σου'κοβε την ανάσα... ταράααααμμμ! ΗΡΘΕ!!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι στοματικό ? :shock: όχι ζάχαρη ? :shock: όχι γάλα ? :shock: (πίνω πολύ γαλατάκι) ,

papagalomania εξηγήσου ....είχα φάει μια φρίκη οτι το σάλιο σκοτώνει το σπέρμα τώρα βλέπω ''όχι στοματικό'' ...πάντως συμφωνώ μαζί σου όσο πιο υγιεινά τόσο καλύτερα για όλα ! ωραίες οι ιδέες σου και τα σχολιά σου:wink:..που θα βρώ μια λυγαριά παρακαλώ ?:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο χριστος και η παναγια αν αυτοι ειναι φυσικοι παραγοντες οι αφυσικοι ποιοι ειναι;να'σαι καλα που μπηκες στον κοπο να μας ενημερωσεις αλλα συγγνωμη με ολα αυτα που διαβασα ενα μου'ρχεται να φωναξω...ΠΑΡΑΛΟΓΟΟΟΟΟΟ:shock: απο την αλλη γιατι οχι;αν καποια εχει κουραγιο και τα εφαρμοσει με αποτελεσμα ομως οχι αστεια να μας το πει.

Link to comment
Share on other sites

ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ

Λάδι από συκώτι βακαλάου (σταματά την αιμορραγία)

όχι ζάχαρη, λευκό αλεύρι και γαλακτοκομικά για 3 μήνες

όλα τα παραπάνω υγιεινά που είπαμε

τζίνσενγκ

σπιρουλίνα

μαγνήσιο, ψευδάργυρος και βιταμίνες Β

Βότανα: αχίλλεια, γλυκόριζα, ερυθρό σμέουρο, καψέλλα, κινέζικη αγγελική, λυγαριάααααα, μιτσέλα, σαρσαπαρίλλα, χαμομήλι

ΟΧΙ ΣΤΡΕΣΣΣΣΣ

Μπαααααα, έκανα άτκινς παλιότερα, αλλά τα ινομυώματα εκεί, τρία χειρουργεία έχω κάνει! Λες το μυστικό να είναι στις βιταμίνες Β??? :confused:

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω, κορίτσια, το βιβλίο τα έχει με λεπτομέρειες, εξηγήσεις, επιστημονικούς όρους, βιβλιογραφία, ποσοστά επιτυχίας. Περιληπτικά σας τα έγραψα. Ό,τι μπορούμε κάνουμε κι ο Θεός βοηθός. Τουλάχιστον δεν βλάπτουμε την υγεία μας. Βέβαια, δεν είναι όλα αυτά φάρμακα. Απλά βελτιώνουν κάποιες καταστάσεις. Το σπέρμα αποδεδειγμένα βελτιώνεται θεαματικά με φυσική διατροφή και συμπληρώματα. Το περιβάλλον της μήτρας βελτιώνεται κι αυτό. Τώρα για ινομυώματα ή απόφραξη σαλπίγγων, δεν νομίζω ότι τα θεραπεύει. Μπορεί όμως να μεγιστοποιήσει τις πιθανότητες θεραπείας, να βοηθήσει στην καλύτερη έκβαση ενός χειρουργείου.

Link to comment
Share on other sites

οχι στοματικό ? :shock: όχι ζάχαρη ? :shock: όχι γάλα ? :shock: (πίνω πολύ γαλατάκι) ,

papagalomania εξηγήσου ....είχα φάει μια φρίκη οτι το σάλιο σκοτώνει το σπέρμα τώρα βλέπω ''όχι στοματικό'' ...πάντως συμφωνώ μαζί σου όσο πιο υγιεινά τόσο καλύτερα για όλα ! ωραίες οι ιδέες σου και τα σχολιά σου:wink:..που θα βρώ μια λυγαριά παρακαλώ ?:lol:

Για το στοματικό σεξ έρευνες έχουν δείξει ότι εκτός του κινδύνου μετάδοσης λοιμώξεων (δεν θέλουμε προβληματικό σπέρμα, έτσι;) επειδή το σπέρμα είναι ξένο σώμα για τον πεπτικό σωλήνα, αναπτύσσονται αντισώματα. Ο οργανισμός όμως το αναγνωρίζει στη συνέχεια ως ξένο σώμα κι όταν εισέρχεται στον κόλπο, με αποτέλεσμα την υπογονιμότητα.

Η λυγαριά είναι το agnus castus, για το οποίο υπάρχουν πάμπολλες μελέτες για τη συμβολή του στην εξισορρόπηση των γυναικείων ορμονών.

Η ζάχαρη είναι πρώτος παράγοντας γήρανσης και ανεβάζει την ινσουλίνη, η οποία στη συνέχεια επιδρά αρνητικά στην ωορρηξία. Θέλουμε νέα ωάρια και ισορροπημένες ορμόνες για να συλλάβουμε.

Το γάλα (όχι το τυρί και το γιαούρτι) δεν χρειάζεται στους ενήλικες, γιατί δεν έχουν το απαραίτητο ένζυμο να το διασπάσουν και προκαλεί προβλήματα. Έρευνες έχουν δείξει ότι η γαλακτόζη εμποδίζει την ομαλή ωορρηξία.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε papagalomania , έχω πάρει ήδη ιδέες και εγώ . αυτό που λές για το σπέρμα (ο άνδρας μου δεν έχει κάνει εξέταση) έχεις δίκιο . ο σύγχρονος τρόπος ζωής στρές , κάπνισμα, κακή διατροφή δεν βοηθάνε το σπέρμα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας πώ τι ξέρω κ γω; Αυτό με τη στάση μάλλον ισχύει γιατί ο γιατρός μου μου είχε πει σεξ σε στάση με τον άντρα από πίσω. Τώρα, πώς έμεινα έγκυος με σπερματέγχυση που ήμουνα ανάσκελα δεν ξέρω! Επίσης στο βιντεάκι lumalove έλεγε ότι το λεμόνι κάνει όξινο το πεχα του κόλπου κ σκοτώνει τα σπερματοζωάρια. Αυτά!

gZufp3.png

1fKrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας πώ τι ξέρω κ γω; Αυτό με τη στάση μάλλον ισχύει γιατί ο γιατρός μου μου είχε πει σεξ σε στάση με τον άντρα από πίσω. Τώρα, πώς έμεινα έγκυος με σπερματέγχυση που ήμουνα ανάσκελα δεν ξέρω! Επίσης στο βιντεάκι lumalove έλεγε ότι το λεμόνι κάνει όξινο το πεχα του κόλπου κ σκοτώνει τα σπερματοζωάρια. Αυτά!

 

Στη σπερματέγχυση το σπέρμα εισάγεται κατευθείαν στο κέντρο της μήτρας. Δεν είναι θέμα στάσης.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια , ειχα επισκευτει μια γιατρο τον δεκμβριο αφου προσπαθουσαμε ηδη 2,5 χρονια χωρις αποτελεσμα και εχοντας κανει σχεδον τα παντα (εξετασεις , σαλπιγγογραφιες , λαπαροσκοπηση , χαπια για ωορρηξια , σπερματεγχυνσεις ), μου εδωσε βιταμινες και μου ειπε για διατροφη αυτα που γραφει η papagalomania στο ποστ για την ενδομητριωση , σε 2 μηνες ημουν εγκυος δυστηχως η ευτυχως απεβαλα αλλα εγινε η αρχη , η ενδομητριωση ενω ηταν σε υψηλα επιπεδα σε 4 μηνες κατεβηκε στα φυσιολογικα. αλλαξε το προσωπο μου ηρεμησε, ο μεταβολισμος μου επισης ξεπριστηκα καθαρησα.αν δεν το ζουσα μπορει και να μην το πιστευα αν μου το ελεγαν.αξιζει να προσπαθησετε κοριτσια δεν χανετε τιποτα ισα ισα που κανει καλο γενικα στο σωμα μας και στην ψυχολογια μας.ευχομαι να σας πανε ολα τελεια και συντομα με φουσκωμενη κοιλιτσα!

ticker.php?pic=xv3yzugzjjgai786

 

 

καλυτερα να αναψεις ενα κερι παρα να καταριεσαι το σκοταδι

Link to comment
Share on other sites

Σφραγίσματα μαύρα? Ζάχαρη? Κρέας? Ψάρια ωκεανού? Αρακάς? Γάλα? Αναλγητικά? Καλλυντικά? Ηλεκτρομαγνητισμός? Υπέρβαρος? Στρες?

Άντε γεια! Δηλαδή δεν θα μείνω ποτέ, ε?

 

Εντάξει, ας μη γελιώμαστε! Όλα αυτά έχουν τη βάση τους αλλά είναι πράγματα που όλοι μας τα κάνουμε, όλοι μας τα τρώμε, κι όμως υπάρχουν κοπέλες που μένουν έγκυες ωραιότατα με όλα αυτά.

 

Τώρα δηλαδή συγνώμη, αλλά το γάλα τί φταίει? Εκτός κι αν αφορά αυτούς που πίνουν 3 λίτρα την ημέρα (δηλαδή κανέναν)

εχεις απολυτο δικιο και εγω τα ιδια σκεφτομουν , θα φερω παραδειγμα εμενα , σε εμενα τα ΑΓΕΛΑΔΙΝΑ γαλακτομικα δεν κανουν καλο γιατι εχουν πολλες ορμονες και για ενδομητριωση ειναι οτι χειροτερο την επιβαρυνει και την θρεφει κατα καποιο τροπο, τρωω οπως κατσικισια και προβεια γαλακτομικα , το κρεας επισης το μοσχαρι κυριως.δεν χρειαζεται να τα κοψεις ολα , δεν γινεται και το καταλαβαινω.εγω τα εκοψα μαχαιρι γιατι ηθελα ενα πιο γρηγορο αποτελεσμα και εκει που ειχε φτασει η ενδομητριωση μου επρεπε να κανω κατι.τωρα ειμαι πιο χαλαρη.και εγω ειχα πανικοβληθει στην αρχη , μετα το σκεφτηκα και ειπα γιατι δηλαδη μπορουσα να περνω τα χαπια 2-2 για την πολλαπλη ωορρηξια να τρεχω για σπερματεγχυνσεις και αλλα τετοια και να μην μπορω να φαω ενα μηλο , ενα καροτο (παραδειγμα φερνω) που ειναι πιο ευκολο στην τελικη.συγνωμη αν σας κουρασα αλλα μπορω να γραφω σειρες σειρες για αυτο το θεμα.;)

ticker.php?pic=xv3yzugzjjgai786

 

 

καλυτερα να αναψεις ενα κερι παρα να καταριεσαι το σκοταδι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας πώ τι ξέρω κ γω; Αυτό με τη στάση μάλλον ισχύει γιατί ο γιατρός μου μου είχε πει σεξ σε στάση με τον άντρα από πίσω. Τώρα, πώς έμεινα έγκυος με σπερματέγχυση που ήμουνα ανάσκελα δεν ξέρω! Επίσης στο βιντεάκι lumalove έλεγε ότι το λεμόνι κάνει όξινο το πεχα του κόλπου κ σκοτώνει τα σπερματοζωάρια. Αυτά!

 

Τα εσπεριδοειδή τα πίνω και τα τρώω κατά τη διάρκεια της περιόδου και μετά την ωορρηξία. Τις άλλες μέρες υπάρχουν ευτυχώς τόσα φρούτα και λαχανικά που προσφέρουν τις ίδιες και περισσότερες βιταμίνες!

Link to comment
Share on other sites

Μέλι με κανέλα! Οι Γιαπωνέζες νομίζω, βάζουν μια κουταλιά μέλι με κανέλα στα ούλα τους 3 φορές τη μέρα και σιγά σιγά την απολαμβάνουν. Είναι πανάρχαιη συνταγή για την ενίσχυση της γονιμότητας.

 

Μασάζ με αιθέρια έλαια. Προσφέρουν εκπληκτική χαλάρωση. Η χαλάρωση είναι για μας το ζητούμενο!

 

Αποφύγετε το μαϊντανό μετά την ωορρηξία. Τρώτε όσο θέλετε πριν!

 

'Οχι χαμομήλι και φασκόμηλο μετά την ωορρηξία.

Link to comment
Share on other sites

Αβγά και κότες ελευθέρας βοσκής! Ειδικά το αβγό έχει πολλές ουσίες που δεν υπάρχουν αλλού. Και η λεκιθίνη δυναμώνει πολύ το σπέρμα!

 

Η βιταμίνη C καλό είναι να μην λαμβάνεται ως συμπλήρωμα σε μεγάλες ποσότητες από τις γυναίκες. Αντίθετα οι άντρες πρέπει να παίρνουν όσο το δυνατόν περισσότερη γιατί δυναμώνει πολύ το σπέρμα. Σε πείραμα με υπογόνιμους άντρες που έπαιρναν για 3 μήνες 1000 mg βιταμίνης C όλοι στο τέλος γονιμοποίησαν τη σύντροφό τους! Σε μερικούς βελτιώθηκε το σπέρμα κατά 500% ! Βγάλτε τους στα λειβάδια να βοσκάνε και σκάστε τους στους φρέσκους χυμούς!

Επίσης για το σπέρμα εκπληκτικό φαγητό είναι η πίτσα με ζυμάρι ολικής αλέσεως και μπόλικη ντομάτα και κρεμμύδι! Το λυκοπένιο της ντομάτας και οι ουσίες του κρεμμυδιού τουρμπάρουν τους κολυμβητές! Αν βάλετε μάλιστα από πάνω μπόλικη πιπεριά και τυρί φέτα, ελαιόλαδο και ρίγανη, έχετε μια βόμβα γονιμότητας και για τους δύο!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μήπως παραμυθιαζόμαστε; Καλές οι υγιεινές διατροφικές συνήθειες, αλλά δεν είναι μονο η διατροφή που επηρρεάζει τη γονιμότητα. Δείτε τις γύφτισσες πόσα παιδιά κάνουν, δείτε και τις αλκοολικές και τις ναρκομανείς. Φτύνουν και το πιάνουν! Λέτε να τρώνε όλα αυτά που γράφετε;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μήπως παραμυθιαζόμαστε; Καλές οι υγιεινές διατροφικές συνήθειες, αλλά δεν είναι μονο η διατροφή που επηρρεάζει τη γονιμότητα. Δείτε τις γύφτισσες πόσα παιδιά κάνουν, δείτε και τις αλκοολικές και τις ναρκομανείς. Φτύνουν και το πιάνουν! Λέτε να τρώνε όλα αυτά που γράφετε;

Σωστη......:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μήπως παραμυθιαζόμαστε; Καλές οι υγιεινές διατροφικές συνήθειες, αλλά δεν είναι μονο η διατροφή που επηρρεάζει τη γονιμότητα. Δείτε τις γύφτισσες πόσα παιδιά κάνουν, δείτε και τις αλκοολικές και τις ναρκομανείς. Φτύνουν και το πιάνουν! Λέτε να τρώνε όλα αυτά που γράφετε;

 

Πες τα βρε newbie!!! Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν! Σίγουρα όσο πιο ποιοτική η ζωή μας, τόσο πιο καλές οι προυποθέσεις για την ανάπτυξη του εμβρύου.Αλλά πόσες και πόσες δεν έμειναν έγκυες κάνοντας "άσωτη ζωή", και πόσες ακόμα κάνουν την σούπερ υγιεινή ζωή και διατροφή και δεν τα καταφέρνουν με τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Μέλι με κανέλα! Οι Γιαπωνέζες νομίζω, βάζουν μια κουταλιά μέλι με κανέλα στα ούλα τους 3 φορές τη μέρα και σιγά σιγά την απολαμβάνουν. Είναι πανάρχαιη συνταγή για την ενίσχυση της γονιμότητας.

 

Μασάζ με αιθέρια έλαια. Προσφέρουν εκπληκτική χαλάρωση. Η χαλάρωση είναι για μας το ζητούμενο!

 

Αποφύγετε το μαϊντανό μετά την ωορρηξία. Τρώτε όσο θέλετε πριν!

 

'Οχι χαμομήλι και φασκόμηλο μετά την ωορρηξία.

 

Κορίτσια αυτό για τον μαιντανό το ξέρω και εγώ απο μια μαία που μου έλεγε οτι ο μαιντανός χρησιμοποιούταν παλιότερα για εκτρώσεις...(δεν θέλω να περάσω λανθασμένα μηνύματα) αλλά είναι αλήθεια οτι το έχω ακούσει....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αυτό για τον μαιντανό το ξέρω και εγώ απο μια μαία που μου έλεγε οτι ο μαιντανός χρησιμοποιούταν παλιότερα για εκτρώσεις...(δεν θέλω να περάσω λανθασμένα μηνύματα) αλλά είναι αλήθεια οτι το έχω ακούσει....

 

Ναι, αλλά δεν τον βάζανε απλώς στη σαλάτα. Βράζανε μισό κιλό και πίνανε το ζουμί πρωί βράδυ και τον βρασμένο μαϊντανό τον χώνανε στο τέτοιο τους και κοιμοτανε μ' αυτό το βράδυ. Προκαλούσε αιμορραγία λένε, δε βάζω και στοίχημα. Τωρα μη μου πεις ότι δεν έμενα έγκυος 3 χρόνια επειδή έβαζα μαϊντανο στο φαγητό. Μετά ξαφνικά πώς έμεινα; Δεν άλλαξα καθόλου διατροφικές συνήθειες πάντως, πάντα τις ίδιες είχαμε στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά δεν τον βάζανε απλώς στη σαλάτα. Βράζανε μισό κιλό και πίνανε το ζουμί πρωί βράδυ και τον βρασμένο μαϊντανό τον χώνανε στο τέτοιο τους και κοιμοτανε μ' αυτό το βράδυ. Προκαλούσε αιμορραγία λένε, δε βάζω και στοίχημα. Τωρα μη μου πεις ότι δεν έμενα έγκυος 3 χρόνια επειδή έβαζα μαϊντανο στο φαγητό. Μετά ξαφνικά πώς έμεινα; Δεν άλλαξα καθόλου διατροφικές συνήθειες πάντως, πάντα τις ίδιες είχαμε στο σπίτι.

 

χαχα δεν την ήξερα την διαδικασία ...και εγώ τρώω πολύ μαιντανό , είμαι υπέρ της υγιεινής διατροφής αλλά όχι σε ακρότητες !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...