Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα τρελαθω


annia

Recommended Posts

Ουτε κι εγω τον αφηνω...γιατι απλα ετσι γουσταρω...δικο μου το παιδι οτι θελω κανω...τοσο απλα...με τη "μη χεσω" που εχω μπλεξει...κοντευει να μου διαλυσει το γαμο.

 

Α και δικαιωματα πανω στο παιδι μου δεν εχει ΚΑΝΕΝΑΣ.

 

 

 

Και αμα γινω τετοια πεθερα ...παρακαλω ας με πατησει καποιος με νταλικα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ εχεις και συ τα δικια σου. Η αληθεια ειναι οτι σε "ευαισθητα" θεματα υπνου, φαγητου κλπ αμα αλλαξει το προγραμμα μια, παει μετα αντε να το ξαναγυρισεις...Ειδικα οταν σου κολλανε και αυτο το "μου" στο τελος οταν σου απευθυνονται, ειναι να λιωνεις!Και εκει που τα χες ολα στρωμενα να σου χαλασουν λογω...γιαγιας ειναι ενα θεμα!!

Αμα πας στο topic για τον υπνο των μωρων ισως παρεις καμια ιδεα τι να κανεις...

 

Ποιό απο όλα? Μπορείς να το βάλεις εδώ αν σου είναι εύκολο??

Link to comment
Share on other sites

οι πεθερες που εχουν γιους θελουν να χωνουν τη μυτη τους παντου(οι περισσοτερες)παντα η νυφη δεν ειναι ποτε αρκετη για τον κανακαρη τους.

αυτες μαγειρευανε καλυτερα φαγητα και δεν εμενε νηστικο το πουλακι τους.τωρα με αυτην την τεμπελα τι θα τρωει το καμαρι τους θα ρεψει.

αυτες πλενανε και σιδερωνανε καλυτερα τα ρουχα του γιοκα τους.αυτη η αχαιρευτη η νυφη ουτε μια προπλυση δεν κανει στα βρακακια του.

και δεν τα σιδερωνει απο την αναποδη:rolleyes:

αυτες ξερανε να μεγαλωνουν μωρα.αυτη η ανικανη η νυφη ουτε λιγο μελι δε του δεινει του μωρου να ηρεμισει λιγο.δε της το δεινει να το βολταρει σε ολη τη γειτονια να κανει το κομματι της με το νεο εκθεμα-εγγονι.ουτε της το αφηνει καμια 10 μερες για να κανει μετα 3 μηνες η δολια η μανα να το ξαναβαλει σε σειρα.

αφηστε που ο γιοκας της ειναι ο θεος απολλωνας σε ομορφια και θα μπορουσε να ειχε την καλυτερη, αλλα ας οψεται ο ερωτας που στραβωθηκε και πηρε αυτη την ασουλουπωτη κοντη/καμηλα χοντρη/κοκκαλιαρα αβυζη

τι περναει το καημενο το αγορακι της και δε το μαρτυραει μονο αυτη το ξερει !η μανουλα!

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

Αναστασία, αυτά πρέπει να τα κόψει ο κανακάρης. Και συγνώμη αλλά όταν μία γυναίκα παντρέυεται έναν πασά (και το ποιός είναι πασάς φαίνεται από την 1η μέρα, άλλο που λόγω έρωτα δεν τα βλέπετε οι γυναίκες αυτά), τότε πρέπει να ξέρει ότι παντρεύεται και την πεθερά της. Στην περίπτωση αυτή δεν φταίει ούτε ο κανακάρης ούτε η πεθερά, η γυναίκα που παντρεύεται φταίει γιατί ο κανακάρης δεν θα έπρεπε να παντρευτεί με τέτοια μυαλά δικά του και της μάνας του.

 

Όμως, αν ο κανακάρης είναι μιά χαρά άνθρωπος, τότε τίθεται το θέμα της a priori προκατάληψης της νύφης απέναντι στην πεθερά, κάτι που ξαναανέφερα αλλά μάλλον δεν συμφέρει στις γυναίκες να το ακούνε.

 

Επίσης, ας έχουν υπόψη οι γυναίκες που έχουν γιούς ότι και αυτές θα γίνουν κάποια στιγμή a priori κακές πεθερές γιατί κάποιες άλλς συνομήλικές τους θα έχουν μεγαλώσει τις κόρες τους έτσι ώστε να θεωρούν την πεθερά κακιά.

 

Επίσης, η μάνα της γυναίκας είναι πεθερά του άντρα, το ξεχνάμε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αποκλυεις την περιπτωση ο αντρας να ειναι μια χαρα να μην εχει ποτε προβλημα με τη γυναικα του αλλα η πεθερα οποτε πετυχαινει τη νυφη μονη να πεταει μπηχτες η να θαβει τη νυφη πισωπλατα σε ολη τη γειτονια.

ο γιος της να την εχει βρισει γιαυτη τη συμπεριφορα να κανει πολυ καιρο να της ξαναμιλησει και αυτη ενω στην αρχη ειναι καλα μετα απο λιγο καιρο ξανακανει τα ιδια.

εγω σε αυτη την περιπτωση ειμαι παντως!και οχι δεν φταιω ουτε εγω ουτε ο αντρας μου.φταιει μονο αυτη!

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναστασία, αυτά πρέπει να τα κόψει ο κανακάρης. Και συγνώμη αλλά όταν μία γυναίκα παντρέυεται έναν πασά (και το ποιός είναι πασάς φαίνεται από την 1η μέρα, άλλο που λόγω έρωτα δεν τα βλέπετε οι γυναίκες αυτά), τότε πρέπει να ξέρει ότι παντρεύεται και την πεθερά της. Στην περίπτωση αυτή δεν φταίει ούτε ο κανακάρης ούτε η πεθερά, η γυναίκα που παντρεύεται φταίει γιατί ο κανακάρης δεν θα έπρεπε να παντρευτεί με τέτοια μυαλά δικά του και της μάνας του.

 

Όμως, αν ο κανακάρης είναι μιά χαρά άνθρωπος, τότε τίθεται το θέμα της a priori προκατάληψης της νύφης απέναντι στην πεθερά, κάτι που ξαναανέφερα αλλά μάλλον δεν συμφέρει στις γυναίκες να το ακούνε.

 

Επίσης, ας έχουν υπόψη οι γυναίκες που έχουν γιούς ότι και αυτές θα γίνουν κάποια στιγμή a priori κακές πεθερές γιατί κάποιες άλλς συνομήλικές τους θα έχουν μεγαλώσει τις κόρες τους έτσι ώστε να θεωρούν την πεθερά κακιά.

 

Επίσης, η μάνα της γυναίκας είναι πεθερά του άντρα, το ξεχνάμε αυτό;

 

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Είναι στο χέρι μας (της δικής μας γενιάς) να εξαλήψουμε αυτήν την προκατάληψη. Όπου υπάρχει όμως,, γιατί μη μου πεις οτι δεν υπάρχουν περιπτώσεις οπου αντικειμενικά οι πεθερες (και απο τις δύο πλευρές) συμπεριφέρονται λάθος. Εγώ πάλι αυτό το βρίσκω λιγικό. Κ με την μάνα μου μαλώνω και διαφωνω..γιατί όχι και με την πεθερά μου? Απλά η πεθερά δεν συγχωρεί όπως η μάνα και αντίστροφα. Όπως και να τοκάνουμε μιλάμε για άλλη σχέση. Όσο για τους άντρες εκ των πραγμάτων έχουν πιο τυπική ας το πούμε σχέση με τα πεθερικά τους..Στην δικιά μου περίπτωση τουλάχιστον εγώ θα πρέπει να συναναστρέφομαι με τους γονείς του καθημερινά ενώ ο άντρας μου 1-2 φορές την εβδομάδα. Η καθημερινότητα φέρνει την τριβή. Όμως όποτε και αν χαλιέμαι με την μάνα μου ή την πεθερά μου ποτέ δεν το περνάω στο παιδί..Ούτε και θα πω άσχημη κουβέντα για κανένα στο παιδί μου. Γι εκέινο είναι γιαγιάδες και παπούδες άσχετα την μεταξύμας σχέση..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αποκλυεις την περιπτωση ο αντρας να ειναι μια χαρα να μην εχει ποτε προβλημα με τη γυναικα του αλλα η πεθερα οποτε πετυχαινει τη νυφη μονη να πεταει μπηχτες η να θαβει τη νυφη πισωπλατα σε ολη τη γειτονια.

ο γιος της να την εχει βρισει γιαυτη τη συμπεριφορα να κανει πολυ καιρο να της ξαναμιλησει και αυτη ενω στην αρχη ειναι καλα μετα απο λιγο καιρο ξανακανει τα ιδια.

εγω σε αυτη την περιπτωση ειμαι παντως!και οχι δεν φταιω ουτε εγω ουτε ο αντρας μου.φταιει μονο αυτη!

 

Θεωρώ ότι ο κανόνας είναι "το μήλο κάτω από τη μηλιά θα πέσει". Θεωρώ μειοψηφία τις περιπτώσεις που η πεθερά είναι κακιά (αυτό που αναφέρεις είναι καθαρά κακία) αλλά έχει βγάλει σοβαρό και ισοροπημένο παιδί χωρίς κακία.

Αν τώρα ο γιός την έχει βρίσει, θεωρώ ότι όλα καλά για το ζευγάρι, γιατί ο γιός έχει καταλάβει τη νοσηρή συμπεριφορά της μάνας του.

Το πρόβλημα είναι όταν ο γιός δεν βλέπει προβληματική τη συμπεριφορά της μάνας του είτε γιατί είναι ίδιος ή γιατί είναι μαμάκιας, κάτι που όμως μπορεί κανείς να το δεί πριν το γάμο (αν όμως βγάλει τα γυαλιά του έρωτα)

Link to comment
Share on other sites

Το να αφήνει κάποιος το παιδί του στην μια ή την άλλη γιαγιά είναι απόλυτα φυσιολογικό και θεμιτό. Βεβαίως και τα παιδιά είναι καλό να έχουν επαφή με την υπόλοιπη οικογένεια τους.

Αλλά πρέπει να υπάρχουν και κάποια όρια στις παρεμβάσεις των παππουδογιαγιάδων.

 

Πρόσφατα έμαθα από την 3,5 ετών κόρη μου ότι έχει "οδηγήσει" το αυτοκίνητο του παππού...

 

Με την τρίχα κάγκελο κατάφερα να μάθω, χωρίς να την κάνω να υποψιαστεί ότι κάτι δεν πάει καλά, πως

 

1) Ο εβδομηντα φεύγα σύντροφος της πεθεράς μου (δεν είναι κανονικός της παππούς) την βάζει στο αυτοκίνητο και την κόβει βόλτες στο νησί...

2) Χωρις ειδικό καθισματάκι για παιδιά...

3) Στη θέση του συνοδηγού ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ!!!!!!!!!!!

 

Μίλησα στον άντρα μου και του ζήτησα να αναλάβει να λύσει αυτός το θέμα. Φυσικά και συμφώνησε...

 

Πριν λίγες ημέρες με πήρε τηλεφωνο η κουνιάδα μου και με ξέχεσε γιατί είδε το παιδι πάλι μέσα στο αυτοκίνητο, στη γνωστή θέση και χωρίς ζώνη ασφαλείας έστω...

 

Το παιδάκι μου δεν το έχω για σκοτωμα...

Αν θέλουν κάτι για να παιζουν ας πάρουν μια γάτα...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω τρεμω στην ιδεα πως θα τον αφησω μιαμιση μερα με τη πεθερα μου για να λειψω για ενα γαμο εκτος πολης!

Μια βδομαδα τωρα το σκεφτομαι και στεναχωριεμαι. Απο την μια δεν αποχωριζομαι ευκολα τον μικρουλη (7μηνων) και απο την αλλη δεν την εμπιστευομαι στο κομματι της ασφαλειας.

Τις προαλλες σε μια συζητηση μας εξιστορουσε ποσες φορες ειχε παθει ατυχηματα ο αντρας μου σαν μωρο. Μιλουσε με εναν τροπο, σα να ηταν τα πιο φυσιολογικα πραγματα στον κοσμο να πεσει το μωρο απο τις σκαλες με την στραταριδα, να τον βρισκει με μπιλια στο στομα ετοιμος να πνιγει... να πεσει να σπασει το χερακι του (ο αντρας μου )

Εμεινα καγκελο. Τα απεδιδε στην ζωηροτητα του αντρα μου ως μωρο αλλα εγω παλι μαλλον απροσεξια το βλεπω.

Τρεμω μηπως κανει καμια μ@^!$$α στο παιδι μου. Αλλα που να το αφησω που θα λειπει ολη η οικογενεια...

Μου εχει βγει σε νευρα ολη αυτη η κατασταση και το αγχος...

Αφηστεεε....

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι όταν ο γιός δεν βλέπει προβληματική τη συμπεριφορά της μάνας του είτε γιατί είναι ίδιος ή γιατί είναι μαμάκιας, κάτι που όμως μπορεί κανείς να το δεί πριν το γάμο (αν όμως βγάλει τα γυαλιά του έρωτα)

 

Ναι εχεις απολυτο δικιο...αυτα πρεπει να τα βλεπεις πριν το γαμο.Βαικα στη δικη μου περιπτωση το ειχα δει...ισως οχι το βαθμο στον οποιο υπηρχε το προβλμα αλλα οτι υηρχε προβλημα το ειχα δει.

 

Ειχα ομως απεναντι μου μια πεθερα που συμπεριφεροταν αψογα ,διακριτικοτατη και ευγενικη. Οποτε ολα καλα.Ξαφνικα ομως η καλη μου μεταλλαχτηκε ή μαλλον εβγαλε τον πραγματικο της χαρακτηρα και ξαφνου βρεθηκα να εχω απεναντι μου εναν ανθρωπο παρεμβατικο,ξερολα που θελει να εχει λογο στα παντα,βαζει λογια στον αντρα μου και με θαβει κανονικοτατα οπου τυχει.

 

Τοτε λοιπον τι κανεις?Οταν εχεις ηδη προχωρησει σε γαμο εννοω.Χωριζεις?Να διαλυσω το σπιτι μου ετσι απλα,να στερησω απο το παιδι μου τον πατερα του?Τον αντρα μου τον αγαπαω.

Μη μου πεις αφου παντρευτηκες καλα να παθεις κατσε τωρα και φατα στη μουρη γιατι αυτο δε γινεται.Δε διατιθεμαι να αρρωστησω ουτε να χαραμισω τη ζωη μου για τη παρτη κανενος.Εχω ενα παιδι να μεγαλωσω.

 

Εγω λοιπον επελεξα να γινω η κακια της υποθεσης,να κρατησω σαφεις αποστασεις,να βαλω εγω ορια και να φροντισω σιγα σιγα να κατεβασω τον αντρουλη μου απο το συνεφακι που ζουσε ωστε να ξυπνησει και να δει την πραγματικοτητα.

 

Τα λεω ολα αυτα γιατι το να λεμε ετσι απλα...φταις γιατι δεν τα ειδες πριν το γαμο...δε λεει τπτ,δε λυνει το προβλημα.Οσο κι αν πιστευεις οτι εμεις οι γυναικες ειμαστε προκατειλημενες ως προς τις πεθερες πιστεψε με δεν ειναι παντα ετσι.Εγω δεν ημουν...το αντιθετο μαλιστα.Την ηθελα διπλα μου και οχι απεναντι μου αλλα αυτη το επελεξε να ειναι απεναντι.Καμια δε θελι να εχει προβληματα μεσα στο σπιτι της και γκρινιες και φαγωμαρα.Δενν ειναι ευχαριστο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ έτσι έλεγα όταν ήταν στην ίδια ηλικία η κόρη μου αλλα αν αρχίσει να περπατάει..θα δεις! Όλα αυτά που λές παραπανω (εκτος απο το σπασιμο) και άλλα πολλά τα έχει κάνει η κόρη μου..Γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να είσαι πίσω απο το παιδί συνέχεια. Πρέπει να το αφήσεις να τρέξει, να παίξει να ικανοποιήσει την περιέργια του. Είναι φύση αδύνατο να προλάβεις κάποα πράγματα. Όλα στο πρόγραμμα είναι,,μη μου πεις οτι εσυ σαν παιδάκι δεν χτύπησες ποτέ. Απο την άλλη καλό είναι να εξοικιωθεί και με άλλα προσωπα το μικρό σου και σου το λέω εγώ που έκανα το λάθος και τώρα δεν υπάρχει περίπτωση να κοιμηθεί πουθενά αλλου μόνη της αν δεν είμαι και εγώ.Ούτε καν στην μάνα μου..

Πάντως για να σε καθησυχάσω καθώς μεγαλώνουν τα σκατούλια ηρεμούμε κάπως κ εμείς....

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι όταν ο γιός δεν βλέπει προβληματική τη συμπεριφορά της μάνας του είτε γιατί είναι ίδιος ή γιατί είναι μαμάκιας, κάτι που όμως μπορεί κανείς να το δεί πριν το γάμο (αν όμως βγάλει τα γυαλιά του έρωτα)

 

Ναι εχεις απολυτο δικιο...αυτα πρεπει να τα βλεπεις πριν το γαμο.Βαικα στη δικη μου περιπτωση το ειχα δει...ισως οχι το βαθμο στον οποιο υπηρχε το προβλμα αλλα οτι υηρχε προβλημα το ειχα δει.

 

Ειχα ομως απεναντι μου μια πεθερα που συμπεριφεροταν αψογα ,διακριτικοτατη και ευγενικη. Οποτε ολα καλα.Ξαφνικα ομως η καλη μου μεταλλαχτηκε ή μαλλον εβγαλε τον πραγματικο της χαρακτηρα και ξαφνου βρεθηκα να εχω απεναντι μου εναν ανθρωπο παρεμβατικο,ξερολα που θελει να εχει λογο στα παντα,βαζει λογια στον αντρα μου και με θαβει κανονικοτατα οπου τυχει.

 

Τοτε λοιπον τι κανεις?Οταν εχεις ηδη προχωρησει σε γαμο εννοω.Χωριζεις?Να διαλυσω το σπιτι μου ετσι απλα,να στερησω απο το παιδι μου τον πατερα του?Τον αντρα μου τον αγαπαω.

Μη μου πεις αφου παντρευτηκες καλα να παθεις κατσε τωρα και φατα στη μουρη γιατι αυτο δε γινεται.Δε διατιθεμαι να αρρωστησω ουτε να χαραμισω τη ζωη μου για τη παρτη κανενος.Εχω ενα παιδι να μεγαλωσω.

 

Εγω λοιπον επελεξα να γινω η κακια της υποθεσης,να κρατησω σαφεις αποστασεις,να βαλω εγω ορια και να φροντισω σιγα σιγα να κατεβασω τον αντρουλη μου απο το συνεφακι που ζουσε ωστε να ξυπνησει και να δει την πραγματικοτητα.

 

Τα λεω ολα αυτα γιατι το να λεμε ετσι απλα...φταις γιατι δεν τα ειδες πριν το γαμο...δε λεει τπτ,δε λυνει το προβλημα.Οσο κι αν πιστευεις οτι εμεις οι γυναικες ειμαστε προκατειλημενες ως προς τις πεθερες πιστεψε με δεν ειναι παντα ετσι.Εγω δεν ημουν...το αντιθετο μαλιστα.Την ηθελα διπλα μου και οχι απεναντι μου αλλα αυτη το επελεξε να ειναι απεναντι.Καμια δε θελι να εχει προβληματα μεσα στο σπιτι της και γκρινιες και φαγωμαρα.Δενν ειναι ευχαριστο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις απολυτο δικιο...αυτα πρεπει να τα βλεπεις πριν το γαμο.Βαικα στη δικη μου περιπτωση το ειχα δει...ισως οχι το βαθμο στον οποιο υπηρχε το προβλμα αλλα οτι υηρχε προβλημα το ειχα δει.

 

Ειχα ομως απεναντι μου μια πεθερα που συμπεριφεροταν αψογα ,διακριτικοτατη και ευγενικη. Οποτε ολα καλα.Ξαφνικα ομως η καλη μου μεταλλαχτηκε ή μαλλον εβγαλε τον πραγματικο της χαρακτηρα και ξαφνου βρεθηκα να εχω απεναντι μου εναν ανθρωπο παρεμβατικο,ξερολα που θελει να εχει λογο στα παντα,βαζει λογια στον αντρα μου και με θαβει κανονικοτατα οπου τυχει.

 

Τοτε λοιπον τι κανεις?Οταν εχεις ηδη προχωρησει σε γαμο εννοω.Χωριζεις?Να διαλυσω το σπιτι μου ετσι απλα,να στερησω απο το παιδι μου τον πατερα του?Τον αντρα μου τον αγαπαω.

Μη μου πεις αφου παντρευτηκες καλα να παθεις κατσε τωρα και φατα στη μουρη γιατι αυτο δε γινεται.Δε διατιθεμαι να αρρωστησω ουτε να χαραμισω τη ζωη μου για τη παρτη κανενος.Εχω ενα παιδι να μεγαλωσω.

 

Εγω λοιπον επελεξα να γινω η κακια της υποθεσης,να κρατησω σαφεις αποστασεις,να βαλω εγω ορια και να φροντισω σιγα σιγα να κατεβασω τον αντρουλη μου απο το συνεφακι που ζουσε ωστε να ξυπνησει και να δει την πραγματικοτητα.

 

Τα λεω ολα αυτα γιατι το να λεμε ετσι απλα...φταις γιατι δεν τα ειδες πριν το γαμο...δε λεει τπτ,δε λυνει το προβλημα.Οσο κι αν πιστευεις οτι εμεις οι γυναικες ειμαστε προκατειλημενες ως προς τις πεθερες πιστεψε με δεν ειναι παντα ετσι.Εγω δεν ημουν...το αντιθετο μαλιστα.Την ηθελα διπλα μου και οχι απεναντι μου αλλα αυτη το επελεξε να ειναι απεναντι.Καμια δε θελι να εχει προβληματα μεσα στο σπιτι της και γκρινιες και φαγωμαρα.Δενν ειναι ευχαριστο.

Συμφωνώ και επαυξάνω

Όχι δεν χωρίζεις απαραίτητα, ίσως δεν χωρίζεις και πριν από τον γάμο. Γιατί μπορεί ο σύντροφός σου να έχει μια παρεμβατική μητέρα (έστω κ πριν τον γάμο) ίσως να της συγχωρεί και πολλά (στην τελική μάνα του είναι), πραγματα δηλαδή που είναι πολύ λογικό να σε ενοχλούν ως σύντροφο, όμως μπορεί με τον άνθρωπο αυτό να ταιριάζεις σε κάποια άλλα, πιο σημαντικά πραγματα.

Και ας μην γελιομαστε, ο τέλειος άντρας απλά δεν υπάρχει. Αυτός που δεν είναι "μαμάκιας" μπορεί να έχει κάποιο άλλο "κουσούρι" και να μην μας κάνει ούτε αυτός.

Και μια επιλογή ειναι να γίνεις η κακια της υπόθεσης. Στο κάτω κατω δεν μπορούν να "ταιριάζουν τα χνώτα" μας και με τους συγγενείς του άντρα μας. Αρκεί να ειμαστε δικαιες και να αναγνωρίζουμε αντίστοιχες συμπεριφορές και από το δικό μας σόι, και να καταλαβαίνουμε την ενόχλη του συντρόφου μας

Μια άλλη επιλογή είναι το σύστημα "μπαινάκης-βγαινάκης". Πιστευω πως το εφαρμόζουν πολλοί άντρες, που σε εμάς ίσως να δίνουν την εντύπωση του "μαμάκια"

Στην επιλογή κάθομαι και κλαιγομαι για την κακια πεθερά μου, περιμένοντας να αλλάξουν τα πράγματα ως δια μαγειας, κατα την γνώμη μου ταιριάζει το αφού τα έβλεπες, τι θες τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Το τι μου εχει κανει η πεθερα μου το ξερετε οσοι με διαβαζετε....και με τα παιδια μου επισης..

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=82415

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=96290

 

βρηκα ομως μια καλη λυση.....να μπαινω στη θεση της

προχτες ο αντρας μου ειχε γαστρεντεριτιδα και λιποθυμισε, ανοιξε το κεφαλι του και πηρα το μπαμπα του να μας παει νοσοκομειο....η πεθερα μου εμεινε πισω με τον μεγαλο μου

καθε μιση ωρα την επαιρνα τηλεφωνο, μαμα τωρα φτασαμε, μαμα τωρα τον ραβουνε, μαμα τωρα κανει ακτινες, μπηκε στο δωματιο, βαλαμε ορρο κλπ ενω ο αντρας της ηταν μαζι μου και ο αδερφος του (κουνιαδος μου- γιατρος - επισης εκει)

σε καποια φαση μου λενε φτανει πια μην την παιρνεις θα της τα πουμε οταν γυρισουμε

λεω στον αντρα μου

"αν ηταν το δικο μας παιδι και ημουν εγω στο σπιτι -που δε θα ημουν- δε θα ηθελες να βρεθει μια καλη νυφη να μας παιρνει να μας λεει τι γινεται?"¨ναι μου ειπε

λεω ισως ο θεος να βλεπει και να μας κανει δωρο μια καλη νυφη λοιπον

την αλλη μερα ηρθε η πεθερα μου σπιτι να τον δει, και της ειπα την ιστορια, εβαλε τα κλαμματα και μου ειπε "εγω το ηξερα κοριτσι μου οτι θα με παιρνεις εσυ!"

δε μου εχουν φερθει καλα, τα ξερετε μην τα ξαναλεω, αλλα εγω ενιωσα πολυ καλα με τον εαυτο μου που φερθηκα σωστα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός ότι δεν υπάρχει ιδανικότερη λύση από το να μεγαλώνει ένα παιδί με τους γονείς του μόνο. Όταν αυτό δεν είναι εφικτό είναι ευθύνη του κάθε συζύγου να ξεκαθαρισει στους γονείς του το πλαίσιο συνεργασίας, λαμβάνοντας υπόψιν ότι ΚΑΝΕΙΣ παππούς και ΚΑΜΙΑ γιαγιά δεν είναι υποχρεωμένοι να δεσμευτούν για πολλά χρόνια να μεγαλώσουν τα εγγόνια τους και να μην κάνουν τη ζωή τους ειδικά αν δουλεύαν δεκαετίες για να την κερδίσουν. Βέβαια, πολλοί από αυτούς έκαναν ακριβώς το ίδιο, οπότε δεν δικαιούνται να διαμαρτύρονται αν τους ζητηθεί κάτι αντίστοιχο.

Εγώ έχω μια κορούλα 16 μηνών και είμαι έγκυος 20 εβδομάδων. Καταφέραμε με τον άντρα μου να τα βγάλουμε πέρα οι δυο μας, όντες τυχεροί που ο άντρας μου πήρε άδεια ανατροφής τέκνου (και θα ξαναπάρει).

Η πεθερά μου πέθανε μαρτυρικά πριν 20 χρόνια, ο δόλιος ο πεθερός μου έχει ένα γιο με ειδικές ανάγκες και σηκώνει πολύ βαρύ σταυρό, οπότε δεν μπορώ να προσάψω κάτι στη ... μακαρίτισσα. Οι γονείς μου μένουν από κάτω μας και φυσικά εγώ ήμουν αυτή που έπρεπε να συζητήσει μαζί τος για τον ενιαίο τρόπο αντιμετώπισης του μωρού. Σημειωτέον έχουν όλοι ξετρελλαθεί με το πρώτο τους εγγόνι και σεβάστηκαν το ότι θηλάζω το παιδί ακόμη και σήμερα και γνωρίζουν το πλαίσιο των αντιλήψεών μας για την ανατροφή του.

Δεν παίρνουν καμία πρωτοβούλία χωρίς να ρωτήσουν, αλλά βέβαια συζητούμε πολύ μαζί τους και τους καθησυχάζουμε όποτε έχουν κάποια ανησυχία και ακούμε και τις απόψεις τους όπως άλλωστε και όλων των ανθρώπων τις απόψεις.

Ευελπιστώ μα συνεχίσουμε έτσι

Uip8p3.png

 

RPtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...