Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ίωση με ... σπυράκια;;;


Recommended Posts

Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο;

Λοιπον, το μωρό παρουσίασε για τρεις μέρες πυρετο μέχρι 38,5, η γιατρός είπε ότι είναι ίωση γιατί και ο λαιμός της ήταν λίγο ερεθισμένος! Σήμερα δεν έκανε πυρετό αλλά έχει γεμίσει σπυράκια σε όλο της το πρόσωπο και λιγότερα στο σώμα. Τηλεφώνησα στη γιατρό που μου είπε ότι είναι μια ίωση που κάνει στην αρχή πυρετό και μετά τα σπυράκια ( ! ). Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχει ησυχάσει καθόλου όλη μέρα σήμερα και χθες, θέλει μόνο να την κρατάω και να κόβω βόλτες σε όλο το σπίτι ... και κοιμήθηκε μόνο το μεσημέρι, από τις 6 δεν έχει κοιμηθεί. Πριν από λίγο την πήρε ο ύπνος στο στήθος μου αλλά μόλις την έβαλα στο κρεβάτι ξύπνησε καιτώρα περιμένω από στιγμή σε στιγμή να αρχίσει να κλαίει :cry: το αποδίδω στο ότι την ξύνουν τα σπυράκια, γιατί δεν είναι πια και τόοοοσο ανήσυχη!

Πότε θα φύγουν αυτά τα έρμα τα σπυράκια;;; Έχει ακούσει κάτι κανείς;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • rosi

    rosi 5 δημοσιεύσεις

  • FEHKO

    FEHKO 4 δημοσιεύσεις

  • malecon

    malecon 3 δημοσιεύσεις

  • elen

    elen 2 δημοσιεύσεις

καταρχιν περαστικα σας!

Ναι λεγεται ιωση αιφνιδιου εξανθηματος και κραταει περιπου 3 ημερες.Μην ανησυχεις ,δεν ειναι κατι φοβερο απλα το παιδακι εχει γκρινια λογω της σχετικης φαγουρας και την ιωσης!

Την εχουν περασει και τα 2 τα δικα μου και μαλιστα ο Μιχαλης 3 φορες!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

νομίζω κάτι τέτοιο έγραψε το Βizeli ότι έχει και η μικρής της.

περαστικά σε όλα τα μωράκια και καλή δύναμη στις μανούλες!

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ, κορίτσια, διάβασα τι έγραψε το μπιζέλι, έχετε δίκιο έιναι το ίδιο πράγμα!

 

Λοιπόν, προς ενημέρωσή σας: η ίωση αυτή είναι πολύ εκνευριστική και για το μωρό και για τη μαμά, γιατί πιθανότατα τα σπυράκια το ενοχλούν και το ξύνουν το μωρό, με αποτέλεσμα να μην μπορέι να ησυχάσει καθόλου ή να κοιμηθεί!

Δεν ξέρω αν το δικό μου έιναι έτσι επειδή είναι μικρό...πάντως τα 'χω παίξει! Από χθες όλη μέρα κοιμήθηκε ελάχιστα, ηθελε διαρκώς να την κρατάω αγκαλιά και να πηγαίνω πάνω κάτω (όχι να σταθώ κάπου) και πάλι γκρίνιαζε, και ξύπνησε και 4-5 φορές το βράδυ κλαίγοντας! Σήμερα πάλι μια από τα ίδια: 5 λεπτά την άφησα στο ρηλαξ για να μαγειρέψω και από τα νευρα και το κλαμα της έβγαλε με τα ποδια της τα καλτσακια και ξεκούμπωσε μόνη και το φανελάκι! :shock: Ε ύστερα την πήρα αγκαλιά, έφτιαξα μπιφτέκια με το ένα χέρι, τα έβαλα στο φούρνο, έπλυνα τα πιάτα με το ένα χέρι :cry: τι να έκανα; Ελπίζω τουλάχιστον να κοιμηθεί λίγο τώρα γιατί και η υπερένταση δεν της κάνει καλό και αύριο να φύγουν τα σκασμένα να σπυράκια!

Link to comment
Share on other sites

ΑΧΧΧΧ!Αυτό μας ταλαιπωρεί κι εμάς 5 μέρες τώρα!

 

Πυρετός μέχρι 39,5 για 4 μέρες και απο χθες που σταμάτησε ο πυρετός έβγαλε κοκκινα σπιθουράκια στο σώμα και στο πρόσωπο αλλά δε φαίνεται να τον φαγουρίζουν.

Τι βάσανο κι αυτό μ΄αυτή τη ζέστη.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Ελεν, περαστικά και στο ζουζουνάκι σου!!!

εμένα έκανε μέχρι 38.5 πυρετό ευτυχώς για τρεις μέρες, αλλά μετά με την εμφάνιση των εξανθημάτων τα έχω δει όλα!!! Ατελείιιιιιιωτη γκρίνια, υπερένταση, αυπνία ... :?:?:?

Η γιατρός μου είπε ότι το πέρασε ελαφριά λόγω θηλασμού επειδή δεν έκανε πολύ πυρετό αλλά εγώ δε βλέπω να το περνάει ελαφρά. Τέλος πάντων ελπίζω αύριο να είναι καλύτερα και το δικό σου και το δικό μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά μας αμφότεροι!!! :D:D:D

όντως rosi πολύ σπυρί η υπόθεση....εκνευρισμό δεν είχε εμένα ευτυχώς ήταν ευδιάθετη...λίγο με το πυρετό ήταν σαν κοτόπουλο αλλά μετά ακμαία!!! :D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο αιφνίδιο εξάνθημα δεν είναι ακριβώς σπυράκια είναι κοκκινίλες (εξανθήματα) που δεν έχουν φαγουρα και που κατά τη διακεια της ημέρας μπορεί να ατονούν και μετά να εμφανίζονται πιο έντονα και τουμπαλιν...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Στο αιφνίδιο εξάνθημα δεν είναι ακριβώς σπυράκια είναι κοκκινίλες (εξανθήματα) που δεν έχουν φαγουρα και που κατά τη διακεια της ημέρας μπορεί να ατονούν και μετά να εμφανίζονται πιο έντονα και τουμπαλιν...

 

Ετσι ακριβώς!

 

Περαστικά στα ζουζούνια και αγύριστα!

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι ανεμοβλογιά? Τα σπυράκια πως είναι τα είδε γιατρός?

 

εγώ πήγα στο παίδων, και είναι ίωση μου ειπαν...

 

Κι εμένα την είδε η γιατρός και είπε ότι είναι ίωση. Η Vicky έγραψε ότι ονομάζεται αιφνίδιο εξάνθημα και πράγματι αν το βάλεις έτσι στο google βρίσκεις πολλές πληροφορίες. Είναι λέει μια ίωση που χαρακτηρίζεται από υψηλό πυρετό για 3-4 μέρες και μετα, αφού υποχωρήσει ο πυρετός εμφανίζονται κάποια εξανθήματα για άλλες 2-3. Προσβάλλει συνήθως μωρά από 6-18 μηνών (εμείς μάλλον είμαστε η εξαίρεση! :evil: ).

Πάντως και μένα σήμερα έχουν υποχωρήσει αισθητά τα σπυράκια αλλά παρολαυτά εξακολουθεί να γκρινιάζει :cry: Ίσως δεν της έφταιγαν και αυτά αλλά είναι γενικότερα γκρινιάρα :cry::cry::cry:

Bizeli, Elen, περαστικά μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Εδώ είμαστε κι εμείς!

Από την Κυριακή που μας πέρασε ο μικρός μου είχε υψηλό πυρετό (39,5 έφτασε) χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα κι από την Τετάρτη που έπεσε, έχει γίνει σαν παντζάρι το καημένο! Σήμερα είναι αρκετά καλύτερα και πιστεύω ως αύριο να είναι όλα παρελθόν!

Ο πυρετός με είχε ανησυχήσει αρκετά, αλλά μόλις είδα το εξάνθημα...τσουπ...μου ήρθε η φλασιά ότι κάπου εδώ στο φόρουμ το είχα διαβάσει! Και πράγματι μου το επιβεβαίωσε και η γιατρός του...

Σπουδαίο πράγμα αυτό το forum βρε παιδιά! :wink:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο αιφνίδιο εξάνθημα δεν είναι ακριβώς σπυράκια είναι κοκκινίλες (εξανθήματα) που δεν έχουν φαγουρα και που κατά τη διακεια της ημέρας μπορεί να ατονούν και μετά να εμφανίζονται πιο έντονα και τουμπαλιν...

και εμεις ετσι ακριβως...4 μερες πυρετος μεχρι 39 και μετα σπιθουρακια παντου σε ολο το σωμα...............

περαστικα!!!!!!!!!!

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

κυκλοφορεί πολύ αυτή η ίωση κορίτσια... το νου σας

την έπαθε και η κορούλα μιας καλής φίλης 18 μηνών και χτυπάγαν κατί 40άρια ξεγυρισμένα :?

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα και εμάς ο μπέμπης ήταν άρρωστος για μια εβδομάδα περίπου. Ξεκίνησε με δέκατα και λίγο ερεθισμένο λαιμό ώσπου τις τελευταίες τρεις μέρες ανέβασε μέχρι και 39,5 πυρετό! ΄Επίσης έκανε και κάποια σπιθουράκια !Η γιατρός , μας είπε ότι είναι ίωση!! Να προσέχετε τα μωρά σας λοιπόν!!

line_m123_beg_micky_time_1198213200_text_d4ef20e6eff5e6eff5eddceae920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΩΣΗ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ. ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗΚΑΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΥΨΗΛΟ ΠΥΡΕΤΟ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΑ ΣΠΥΡΑΚΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑΝ ΦΑΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΦΥΓΑΝ ΓΡΗΓΟΡΑ.

 

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΑΡΡΩΣΤΙΑΣ ΤΟ ΣΗΜΕΙΩΣΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ.

ΤΟ ΞΑΝΑΠΕΡΝΑΝΕ ΤΑ ΜΙΚΡΑ Η ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΞΩ?

Link to comment
Share on other sites

Μανουλίτσες...

...να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά, γιατί και εγώ μάνα είμαι και ξέρω ότι μόνο ένα μικρό-μικρό βηματάκι μας χωρίζει από την παράκρουση όταν βλέπουμε κάτι στο παιδί μας! (το δικό μου βηματάκι... ίσως να είναι και πιο μικρό από το δικό σας, καθότι... πατουσάκι!!!).

Αυτό το μαγικό σπυράκι λοιπόν ονομάζεται όπως σωστότατα γράφετε «αιφνίδιο εξάνθημα» και είναι επίσης γνωστό με το όνομα «6η νόσος» ( για τις φανατικές του pubmed, ψάξτε το ως roseola infantum, exanthem subitum, sixth disease).

Αιτιολογικός παράγοντας είναι συνήθως ο ερπητοϊός 6 (ΗΗV-6) και σπανιότερα ο 7 (και άλλοι ιοί μπορεί να προκαλέσουν αιφνίδιο εξάνθημα, αλλά πολύ σπανιότερα, π.χ. ιός ECHO 16).

Μας επισκέπτεται συνήθως άνοιξη και φθινόπωρο.

Το αιφνίδιο εξάνθημα είναι μια εξανθηματική νόσος που προκαλεί χαμηλό πυρετό, και αφορά σχεδόν κατά αποκλειστικότητα τη βρεφική ηλικία. >95% των περιπτώσεων αφορά σε παιδάκια < 3 ετών ( το peak εμφανίζεται γύρω στους 6-15 μήνες). Τα βρεφάκια με αιφνίδιο εξάνθημα εμφανίζουν τόσο τυπικά συμπτώματα και χωρίς παραλλαγές που σπάνια αφήνουν περιθώρια σύγχυσης με κάποιο άλλο νόσημα.

Το πρόδρομο στάδιο της νόσου είναι συχνά χωρίς συμπτώματα, αλλά μπορεί να περιλαμβάνει σημεία ήπιας πάθησης ανωτέρου αναπνευστικού : λίγο μια μυτούλα να τρέχει, λίγο κόκκινο λαιμάκι, ίσως κόκκινα ασορτί ματάκια. Μπορεί να υπάρχουν μικροί ψηλαφητοί λεμφαδένες (και κάπου εδώ έρχεται το πρώτο εγκεφαλικό της έρ΄μης μάνας!!!), στο λαιμό ή τον αυχένα στη βάση των μαλλιών. Σε αυτή τη φάση υποδύεται μια τυπική ίωση.

Όλα αυτά τα έχει προλάβει σε εμφάνιση ο πυρετός (είναι εκεί που η μάνα λέει... «υπομονή Παναγία μου και βλέπουμε» ακόμη) ο οποίος κυμαίνεται από 37.9 – 40ΊC με μέσο όρο τους 39 (παρακαλούνται όσοι έχουν 39 ή αριθμό λήγοντα σε 9 να περάσουν για το δωράκι τους! ... να γελάσει και το χειλάκι μας λίγο!). Πολλά παιδάκια μπορεί να έχουν μείωση της όρεξής τους ή να γίνουν ευερέθιστα στη φάση του πυρετού, τα περισσότερα όμως παραμένουν ʽχαρά Θεούʼ παρά τον υψηλό τους πυρετό. Για τί άλλο μπορεί να μας παραπονεθούν τα μωρά μας? Για τη μύτη που τρέχει ποταμάκι, το λαιμό που τσιμπάει όταν καταπίνουν, την κοιλίτσα ενώ οι «υπερτυχερές» μαμάδες θα πάρουν συμπληρωματικό δώρο... εμετό και διάρροια! Αυτός ο ρημάδης πυρετός που δεν μας αφήνει να κοιμηθούμε κρατάει 3-5 ημέρες και μετά εξαφανίζεται απότομα ή μειώνεται σταδιακά μέσα σε 24-36 ώρες.

Και πριν προλάβουμε να κάνουμε το σταυρό μας, έρχεται το εξάνθημα μέσα σε 12-24 ώρες και μας δίνει τη χαριστική βολή... ΠΟΣΑ ΠΙΑ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ Η ΜΑΝΑ? Αυτό λοιπόν το σπυράκι, έχει χρώμα ροζέ και αρχικά ίσα που διακρίνεται. Είναι μικρούλι, 2-5 χιλ., ελαφρά ψηλαφητό, και απλώνεται αρχικά στον κορμό και στη συνέχεια πάει στο λαιμό, το πρόσωπο και ίσως και στα χεράκια. Σπάνια θα κάνει φαγούρα, και ίσως να γίνει πιο έντονο. Μετά από 1-3 ημέρες... σβήνει. Σε κάποια παιδάκια μπορεί να υποτροπιάσει αλλά μόνο για λίγες ώρες.

Τί κάνουμε? Το εκτιμά το καμάρι μας ο παιδίατρός του για κάθε ενδεχόμενο. Ειδική θεραπεία δε χρειάζεται, παρά μόνο αντιπυρετικά και άφθονα υγρά. Αν κάτι δε μας αρέσει στην πορεία του ή εμφανίζει συμπτώματα θορυβώδη, επίμονα και ανησυχητικά... ξανά πάμε στον παιδίατρο.

Για προφύλαξη δυστυχώς, δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Είναι πιθανό ότι ο ιός μένει σε υγιή άτομα σε λανθάνουσα μορφή και αυτά τα άτομα τον μεταδίδουν σε επιρρεπή βρέφη και παιδιά.

 

Μακριά από εμάς και πάντα γερά τα πατουσάκια όλων!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις διευκρινησεις επι της συγκεκριμένης ιωσης η οποία ,καθ οσον ηταν η πρωτη , με εστειλε με πιεση 200 στην αγκαλία της ηρεμής και ατάραχης συζύγου να επαναλαμβάνω "πες μου οτι δεν ειναι τιποτα σοβαρο"

Γιατι οταν γελάει όλα πανε καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 8 months later...

Ευτυχώς που ανακάλυψα αυτό το τοπικ.

 

Η μικρή μου ήταν από την Παρασκευή το απόγευμα με 38 / 39 ανά 4ωρο - ζήσαμε μεγάλες στιγμές. Δευτέρα πρωί ξύπνησε με δέκατα και χωρίς να έχει πάρει αντιπυρετικό. Το απόγευμα όμως εμφάνισε κόκκινα εξανθήματα (όχι σπυράκια) στον κορμό, πίσω από τα αυτιά και λιγότερα στο πρόσωπο. Φοβήθηκα οτι είχε ερυθρά αλλά η παιδίατρος μας είπε οτι πρόκειται για ίωση.

 

Περαστικά μας ολονών.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι ίωση που κυκλοφορεί αυτή την εποχή. Εμείς είχαμε τις προάλλες υψηλό πυρετο και η γιατρός με προειδοποίησε αμέσως ότι την τρίτη ή τέταρτη μέρα μπορεί να εμφανιστούν εξανθήματα σε όλο το σώμα - το έχει δει τελευταία σε πάρα πολλά παιδάκια. Ευτυχώς εμείς δεν βγάλαμε τελικά εξάνθημα, αλλά ήταν το πρώτο πράγμα που μας είπε η γιατρός, οπότε σημαίνει ότι είναι κάτι συνηθισμένο. Μην ανησυχείτε και περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...