Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χρωματα ζαχαροπλαστικης


matri

Recommended Posts

Αν και το εχω βαλει και αλλου το θεμα , μαλλον εδω θα ξερετε να μου απαντησετε καλυτερα.

 

Τα χρωματα ζαχαροπλαστικης σε τη μορφη ειναι και που τα βρισκω?? Θελω να τα χρησιμοποιησω για να φτιαξω δακτυλομπογιες και πλαστελινη αλλα στο σουπερ βρηκα μονο κιτρινο και κοκκινο και ελεγε αν θυμαμαι καλα σε μορφη γλάσου.

 

Για βοηθηστε με παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι εννοείς "σε μορφή γλάσου"; Στη Θεσσαλονίκη τα βρίσκω στο Μαρινόπουλο, φαντάζομαι έχουν κι άλλα σουπερ μάρκετ στα είδη ζαχαροπλαστικής. Επίσης σε καταστήματα που έχουν είδη ζαχαροπλαστικής αλλά όχι φαγώσιμα (στολίδια, φόρμες, σημαιάκια και συναφή). Εδώ τέτοια έχουμε στην Βασ. Ηρακλείου.

Είναι υγρό σε αμπούλες που στάζουν ελάχιστα - σαν σταγονόμετρο.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να παραγγείλεις αυτά που έχει στο Befas house στην ιστοσελίδα τους,

τα στέλνουν νομίζω.

 

μάλλον αυτά που είδες δεν ειναι χρώματα ζαχαροπλαστικής αλλά απλώς χρώματιστά γλάσσα, δεν κάνουν για αυτό που τα θέλεις.

 

θα πάρεις σε υγρή μορφή ενα μπουκαλάκι που έχουν με σταγονόμετρο. (σαν το μπουκαλάκι με το κολλύριο)

 

Για πιο έμπειρους και μεγάλη χρήση, εχει και ενα βαζάκι (μέγεθος θήκης φωτογραφικού φίλμ) σε μορφή πάστας αλλά είναι πάρα πολύ συμπυκνωμένο και θέλει πάντα πριν να το δυαλύσεις σε λίγο νερό πριν το χρησιμοποιήσεις.

πρώτα πάρε το μπουκαλάκι!

 

(αυτό που λέω για την πάστα δεν ειναι το ίδιο με αυτό που εχουν στα σουπερμαρκετ που ανέφερες).

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Έχει επίσης σε Καρφούρ και Βασιλόπουλο σε συσκευασία των 3 μπουκαλάκια.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω παστες και δεν με δυσκολευουν ιδιαιτερα στο διαλυμα.. βεβαια το εχω δοκιμασει μονο σε σαντυγι δεν ξερω αν το βαλω καπου αλλου τι θα γινει

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναρωτιέμαι πόσο εύχρηστες και αποτελεσματικές θα είναι οι μπογιές που βάφουμε τα αυγά. Πιστεύω ότι θα είναι πιο οικονομικές και δε θα τελειώνουν τόσο εύκολα ... να δω πού έχω καταχωνιάσει τα φακελάκια, να κάνω καμιά δοκιμή .. :D

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

matri, πολύ μου άρεσε η ιδέα σου να χρησιμοποιήσεις χρώματα ζαχαροπλαστικής για δακτυλομπογιές και πλαστελίνες. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πως θα μπορούσα να φτιαξω και εγώ?? (Οπως καταλαβαίνεις είμαι εντελώς άσχετη με αυτά αλλά μου άρεσε πολύ η ιδέα σου..)

phzU.jpgwddf.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/events/a34

 

Δείτε κι αυτό.Οικολογικό και ευχάριστο :-)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

εδώ εχει όλα τα ζυμάρια μαζεμένα

 

http://parents.org.gr/events/c402/

 

και εδώ εχει συνταγή για δαχτυλομπογιές κτλ

 

http://parents.org.gr/events/a291

 

 

dora αυτά δεν λές?

 

(edit admin δεν υπαρχει πια το λινκ,

υπαρχει ομως αυτο

http://www.vefashousesamos.gr/

 

http://www.wilton.com/store/site/product.cfm?sku=pg_icingcolors

 

ή τις απλές πάστες στο σουπερμαρκετ?

 

οι απλες του σουπερμαρκετ ειναι μεν φτηνεες, αλλα το κιτρινο και το κοκκινο χρωματιζουν πολυ λιγο. είναι αχρηστα σχεδόν...θελει ολο το μπουκαλάκι για μονο250-500 γρ υλικου για να χρωματιστει και οχι εντονο.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

εγω οταν χρειαστηκα να κανω ζυμαρι χρωματιστο,απλα του εδωσα χρωμα με τη σκονη που βαφουμε τα αυγα το πασχα.Γραφει ,πισω,οτι χρησιμοποιηται,και στην ζαχαροπλαστικη.

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

και εγω βρηκα στο καρφουρ, αλλα σε υγρη μορφη. μπορεις να ψαξεις και σε καταστηματα με ειδη ζαχαροπλαστικης. νομιζω και το βεφας χαουζ οτι εχει. νομιζω οτι για ζαχαροπαστα δεν πρεπει να παρεις σε υγρη μορφη.

Link to comment
Share on other sites

η αννα μαρια βαρουξη παντως που την ειχα δει στη μενεγακη :oops::oops::oops::oops: υγρη μορφη εβαζε,,,αλλωστε ειναι μια δυο αντε τρεις σταγονες,,,,γιατι αλλιως θα βγει αλλα ντα αλλων

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αληθεια; εγω ειδα τη συνταγη στις συνταγες της παρεας. και βεβαια παραιτηθηκα απο την προσπαθεια να καταπιαστω με αυτο. τουλαχιστον τωρα.

 

ακομα καλυτερα. η υγρη μορφη εινια πιο ευκολη να τη βρεις.

Link to comment
Share on other sites

αληθεια; εγω ειδα τη συνταγη στις συνταγες της παρεας. και βεβαια παραιτηθηκα απο την προσπαθεια να καταπιαστω με αυτο. τουλαχιστον τωρα.

 

ακομα καλυτερα. η υγρη μορφη εινια πιο ευκολη να τη βρεις.

 

 

βασικα εχει δυο μορφες στις συνταγες παρεας,,,εγω ειχα κανει τη πιο ευκολη βερσιον το μαγικο γλασο νομιζω λεγοτανε που ητανε με μαρσμελοους,,,,αλλα τωρα εχω βρει ακομη πιο ευκολη συνταγη απο το παρλιαρο για απλα πραγματα,,,,οχι κατασκευες τριδιαστατες,,,επισης εχει ο βασιλοπουλος και ετοιμη ζαχαροπαστα,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

ακομα πιο βολικος ο βασιλοπουλος με την ετοιμη. εγω εχω εδω βασιλοπουλο αλλα εινια πολυμικρος. ουτε μπειμπιλινο δεν εχει.

 

καλα ας κανω τωρα τις μπομπο, κολυμπηθρα και σουβλακια. εχω να κανω και βαψιμο στις γλαστρες του στολισμου.

 

μετα βλεπουμε.

 

δοκιμασα και το μωσαικο αλλα απετυχε στην οψη:oops::cry:

Link to comment
Share on other sites

http://www.yummy-yummysugarshop.gr/

Εδώ έχει τα πάντα για διακόσμηση γλυκών! Θα τρελαθείς! Προτίμησε χρώμα σε πάστα για τη ζαχαρόπαστα σου! Αυτό που λέει paste. Το υγρό δεν έχει ωραίο αποτέλεσμα, θέλει ποσότητα, πολλή δουλειά και σου χαλάει και τη ζαχαρόπαστα αν θες να προσθέσεις σε έτοιμη ζαχαρόπαστα. Αν φτιάξεις δική σου συνταγή βάλε το χρώμα στα υγρά υλικά να χρωματιστούν και μετά πρόσθεσε την άχνη και δούλεψέ το.

Link to comment
Share on other sites

http://www.yummy-yummysugarshop.gr/

Εδώ έχει τα πάντα για διακόσμηση γλυκών! Θα τρελαθείς! Προτίμησε χρώμα σε πάστα για τη ζαχαρόπαστα σου! Αυτό που λέει paste. Το υγρό δεν έχει ωραίο αποτέλεσμα, θέλει ποσότητα, πολλή δουλειά και σου χαλάει και τη ζαχαρόπαστα αν θες να προσθέσεις σε έτοιμη ζαχαρόπαστα. Αν φτιάξεις δική σου συνταγή βάλε το χρώμα στα υγρά υλικά να χρωματιστούν και μετά πρόσθεσε την άχνη και δούλεψέ το.

 

Πολύ ωραίο αυτό το σίτε!!!

με χρώμα πάστας να τη κάνεις!!με την οδοντογλυφίδα σιγά σιγά να τη δουλέψεις καλά και μετά να δεις αν θέλει και άλλο!!

Αγία μου Άννα κάνεμε μάνα

Ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα,

θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας για τα χρωματα ζαχαροπλαστικης του βασιλοπουλου, πακετο των τριων.. Ποια η γνωμη σας, γιατι πανω γραφει "μπορει να εχει επιβλαβη συνεπεια στη δραστηριοτητα και προσοχη στα παιδια"(Εχει και πεντε Ε). Ποσο ασφαλη μπορει να ειναι?

zy59p3.png 1UlVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας για τα χρωματα ζαχαροπλαστικης του βασιλοπουλου, πακετο των τριων.. Ποια η γνωμη σας, γιατι πανω γραφει "μπορει να εχει επιβλαβη συνεπεια στη δραστηριοτητα και προσοχη στα παιδια"(Εχει και πεντε Ε). Ποσο ασφαλη μπορει να ειναι?

 

Απο όσο ξέρω είναι τοοοοσο λίγη η ποσότητα ...στη άκρη της οδοντογλυφίδας βάζεις ...που δεν υπάρχει κίνδυνος. Ετσι & αλλιώς & στα ζαχαροπλαστεία αυτά χρησιμοποιούν :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

symfwnw me tn kokkinoskoufitsa pws xreiazetai poly ligi posothta gia dwseis xrwma, pou den nomizw pws tha prokalesei kapoio sovaro provlima sthn ygeia tous..etsi k alliws dn tha to xrhsimopoieis kai syxna....alla an pali exeis endoiasmous kalytera na mn ta xrhsimopoihseis kai na vreis allous tropous(fysikous) gia na diakosmiseis ta glykakia sou..:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...