Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απορυπαντικά


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 385
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν χρειαζεται να το παραγγειλεις απο site!υπαρχει σε καποια φαρμακεια καθως επισης και στα βιολογικαδικα,σε συσκευασιες διαφορων ml.μπορεις να παρεις τη μικρη για να το δοκιμασεις!

n8l134tiu.png
Link to comment
Share on other sites

Eχει χρησιμοποιήσει καμιά κοπέλα τις λευκαντικές μπάλες απο καουτσούκ?

http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29782

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω για τα soap-nuts(τα παρήγγειλα)

Λεει στις οδηγιες οτι μπορουμε να τα λιωσουμε στο μιξερ.

Το έχει δοκιμάσει καμία σας?

 

Δεν μου απάντησε κάποια κοπέλα στο παραπάνω! :-(

 

εγώ χρησιμοποιω ένα μίγμα από λευκό ξύδι,σοδα και βόρακα(θα το βρεις χυμα στα φαρμακεια και είναι super απολυμαντικό!

 

Blomita το "βόρακα" που λες

είναι το BORAX που λέει μια κοπέλα στο παρακάτω λινκ?

http://meacolpa.blogspot.com/2010/04/blog-post_7805.html

Link to comment
Share on other sites

Blomita το "βόρακα" που λες

είναι το BORAX που λέει μια κοπέλα στο παρακάτω λινκ?

http://meacolpa.blogspot.com/2010/04/blog-post_7805.html

 

Ναι, θα τον βρεις στα φαρμακεία. Τον χρησιμοποιώ στο πλυντήριο πιάτων και μπορεί να αντικαταστήσει τη σόδα σ' όλες τις χρήσεις.

 

Από το Ecofamily έχω πάρει τις άλλες μπάλες, τις μαγνητικές, οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω για τις λευκαντικές.

 

Δοκίμασα μια φορά να πολτοποιήσω τα soap nuts στο multi αλλά δεν το πέτυχα και πολύ καλά. Ίσως να χρειάζονται πιο δυνατό mixer.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα τον βρεις στα φαρμακεία. Τον χρησιμοποιώ στο πλυντήριο πιάτων και μπορεί να αντικαταστήσει τη σόδα σ' όλες τις χρήσεις.

 

Στο πλυντήριο πιάτων το χρησιμοποίείς αντί για απορρυπαντικό?

Στη θήκη του απορρυπαντικού δηλαδή το βάζεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη θήκη του απορρυπαντικού βάζεις:

 

1. 1 κουταλιά μαγειρική σόδα

2. 1 κουταλιά βόρακα

3. 1/4 της κουταλιάς χονδρό θαλασσινό αλάτι

4. 2-3 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεμονιού (ή γκρέιπφρουτ ή όποιο άλλο σ' αρέσει)

 

Βάζω ξύδι αντί του αντιστυλβωτικού και αλάτι Sonett.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Από το Ecofamily έχω πάρει τις άλλες μπάλες, τις μαγνητικές, οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω για τις λευκαντικές.

 

Rosie αυτές οι μαγνητικές μπάλες είναι καλές??? Κάνουν όντως αυτό που λένε?

 

 

Στη θήκη του απορρυπαντικού βάζεις:

 

1. 1 κουταλιά μαγειρική σόδα

2. 1 κουταλιά βόρακα

3. 1/4 της κουταλιάς χονδρό θαλασσινό αλάτι

4. 2-3 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεμονιού (ή γκρέιπφρουτ ή όποιο άλλο σ' αρέσει)

 

Βάζω ξύδι αντί του αντιστυλβωτικού και αλάτι Sonett.

 

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο

γιατί με την χημεία δεν τα πηγαίνω και πολύ καλά....:mrgreen:

 

Ο "βόρακας" είναι φυσικό προιόν ή χημικό? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Από το Ecofamily έχω πάρει τις άλλες μπάλες, τις μαγνητικές, οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω για τις λευκαντικές.

 

Οι μαγνητικές μπάλες που έχεις πάρει εσυ είναι καλές?

 

http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29780

 

Ψήνομαι να τις πάρω....

 

Εντομεταξύ πρέπει να είναι σχεδόν ίδιες με τις απλές....

το επιπλέον είναι οτι έχουν κάποιες μαγνητικές ιδιότητες. (κάνω λάθος?)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι μαγνητικές μπάλες που έχεις πάρει εσυ είναι καλές?

 

http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29780

 

Ψήνομαι να τις πάρω....

 

Εντομεταξύ πρέπει να είναι σχεδόν ίδιες με τις απλές....

το επιπλέον είναι οτι έχουν κάποιες μαγνητικές ιδιότητες. (κάνω λάθος?)

 

Δεν μπορώ να σου πω και πολλά γι' αυτές :oops:

 

Τις πήρα όταν πήρα για πρώτη φορά τα soap nuts και πάντα χρησιμοποιώ τα δύο σε συνδιασμό (τις αφήνω μέσα στον κάδο). Οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν θα καθάριζαν το ίδιο καλά ή όχι τα soap nuts αν δεν τις είχα.

 

Αλλά είπαμε, ακόμη και οι ΠΟΛΥ βρώμικες υφασμάτινες πάνες του γιου μου καθαρίζουν μια χαρά με το συνδιασμό αυτό, ποτέ δεν μύρισαν άσχημα!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πείτε μου τι απορ/κό πλυντηρίου χρησιμοποιείται;

Και είστε ευχαριστημένη;

 

Εγώ παίρνω το ARIEL το συμπυκνωμένο (στο μικρό μπουκάλι) και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη. Πλένω τα ρούχα στους 40 βαθμούς.

Οι λαδιές δεν φεύγουν με τίποτα!!!!

Άντε πες, δύσκολος λεκές.

Αν οι κάλτσες είναι λίγο παραπάνω βρώμικες, μένει μια ελαφριά μαυρίλα!!!

Έχω καταστρέψει τα ρούχα της μικρής μου έτσι.

Μετά απο δύο-τρία φορές που θα τα φορέσουμε, είναι πάντα ελαφρώς λερωμένα!!!!!!!!!!!!!!

 

Πείτε μου, τι απορ/κό πλυντηρίου να πάρω για "καλύτερα αποτελέσματα";

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Αλλά είπαμε, ακόμη και οι ΠΟΛΥ βρώμικες υφασμάτινες πάνες του γιου μου καθαρίζουν μια χαρά με το συνδιασμό αυτό, ποτέ δεν μύρισαν άσχημα!

 

Rosie, βάζεις και αιθέρια έλαια;

 

Παρήγγειλα το σετ με τα 4 τεμάχια και περιέχει και αιθέρια έλαια

http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=30125

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλές δοκιμές εγώ κατέληξα σε υγρό Dixan το κόκκινο,untitled.jpg

πλένω μόνο στους 30ή 40 βαθμούς με τίποτα ποιο πάνω. Καθαρίζουν και τα λευκά μου πάντα και το συνδυάζω με το μαλακτικό Soupline το ροζ untitled2.jpg

γιατί έχουν ένα ίδιο συστατικό σαν μυρωδιά και δεν διαφέρει η μυρωδιά τους ίσα ίσα ενισχύεται, βάζω και υγρό καλγκονίτ για το πλυντήριο να μην χαλάσει. Μοσχοβολάνε καθαριότητα όταν τα βγάζω και δεν φεύγει η μυρωδιά μετά το σιδέρωμα ή την αποθήκευση! Για τα μάυρα βάζω Persil ή Tide (ότι βρω σε προσφορά) μάλλινα δεν έχουμε πολλά ποιο πολύ ο σύζηγος γιατί έχω αλλεργίες και δεν τα φοράω!Δηλαδή έχω αυτό το γουλ κάτι από πέρυσι και θα μας βγάλει και φέτος....

 

Kalamaraki, σε βρίσκω πολύ ενημερωμένη!!!!

Λέω να δοκιμάσω το DIXAN το κόκκινο (τίποτα άλλο που γράφει επάνω το μπουκάλι, ώστε να το βρω πιό εύκολα???)

Άλλη ερώτηση:

Αφού τα πλένεις με το ίδιο υγρό απορ/κό, στους 30-40 βαθμούς, μπορούμε να βάζουμε άσπρα & σκούρα μαζί; (αρκεί να μην ξεβάφουν)

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Rosie, βάζεις και αιθέρια έλαια;

 

Παρήγγειλα το σετ με τα 4 τεμάχια και περιέχει και αιθέρια έλαια

http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=30125

 

Βάζω μερικές σταγόνες από αιθέριο έλαιο (συνήθως tea-tree ή από λεβάντα) στη θήκη του μαλακτικού.

 

Αυτό που πήρε είναι φυσικό προϊόν με αιθέριο έλαιο. Όταν το δοκιμάσεις γράψε μας εντυπώσεις καθώς και για το υγρό κατά των λεκέδων. Έχω αυτό της Ecover αλλά είναι για τοπική αντιμετώπιση των λεκέδων.

 

Θα πρέπει να κάνω κι εγώ σύντομα παραγγελία από το Ecofamily για soap nuts και αν είναι καλό το υγρό αυτό θα το πάρω.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ τα ίδια πάθαινα με το ariel. Τώρα παίρνω το dixan, το μικρό το συμπυκνωμένο πάλι και τα αποτελέσματα είναι καλύτερα.

 

Ευχαριστώ πολύ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13.

Θα δοκιμάσω σίγουρα το dixan.

Mε το συμπυκνωμένο dixan σε πόσους βαθμούς πλένεις;

Επίσης, εγώ συνηθίζω να πλένω λευκά και σκούρα μαζί (αρκεί να μην ξεβάφουν). Κα΄νω καλά;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω αγοράζω για τα λευκα σκόνη FORMIL με αρωμα σαπουνι μασσαλίας από το lidl. τα πλένω στου 60 βαθμούς

για τα σκούρα πάλι από το lidl σε υγρό ειτε σαπουνι μασσαλία ή αν αλλο με κόκκινο καπάκι)

 

αν υπάρχει λεκές προσθετω ace gentile υγρό ή ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΤΕΡΟ σπρει ace gentile πάνω στο λεκέ για 10 λεπτά. ακόμη και στης μικρής τα ρούχα χρησιμοποιών σπρει.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13.

Θα δοκιμάσω σίγουρα το dixan.

Mε το συμπυκνωμένο dixan σε πόσους βαθμούς πλένεις;

Επίσης, εγώ συνηθίζω να πλένω λευκά και σκούρα μαζί (αρκεί να μην ξεβάφουν). Κα΄νω καλά;

 

Γενικά στους 40 πλένω και εγώ, νομίζω δεν έχει νόημα να καίω τα ρούχα πιο πολύ. Εγώ βάζω τα ανοιχτόχρωμα μαζί, τα σκουρόχρωμα σε άλλη πλύση. Επίσης εσώρουχα μαζί με σεντόνια ξεχωριστά από τα ρούχα τα εξωτερικά. Δλδ δε βάζω ποτέ κάλτσες μαζί με εσώρουχα ανεξαρτήτως χρώματος. Επίσης βάζω όταν έχω έντονες διαφορές χρώματος χρωμοπαγίδα και είμαι ησυχη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13.

Θα δοκιμάσω σίγουρα το dixan.

Mε το συμπυκνωμένο dixan σε πόσους βαθμούς πλένεις;

Επίσης, εγώ συνηθίζω να πλένω λευκά και σκούρα μαζί (αρκεί να μην ξεβάφουν). Κα΄νω καλά;

 

Εγω παιρνω το dixan το υγρο το ροζ , γιατι με το αριελ ποτε δεν εμεινα ευχαριστημενη και τα πλενω ολα μα ολα στους 30 βαθμους παντα.

Και εγω πλενω λευκα με μαυρα μαζι αν ξερω οτι δεν ξεβάφουν

 

Link to comment
Share on other sites

Kalamaraki, σε βρίσκω πολύ ενημερωμένη!!!!

Λέω να δοκιμάσω το DIXAN το κόκκινο (τίποτα άλλο που γράφει επάνω το μπουκάλι, ώστε να το βρω πιό εύκολα???)

Άλλη ερώτηση:

Αφού τα πλένεις με το ίδιο υγρό απορ/κό, στους 30-40 βαθμούς, μπορούμε να βάζουμε άσπρα & σκούρα μαζί; (αρκεί να μην ξεβάφουν)

 

χροοοοοονια εψαχνα μαλακτικο και απορυπαντικο που να ταιριάζουν οι μυρωδιες του και να μενουν! Ετσι κατέληξα σε αυτα τα δυο , το υγρο ντιξαν ροζ ενα ειναι ροζ δεν εχει αλλο και στο μαλακτικο το σουπλιν το ροζ σκουρο σχεδον φουξ βαθυ που το εβγαζε σε συμπυκνωμένο μεχρι πρότινος και τωρα το βγάζει σε κανονικο 3λιτρο και 5λιτρο. Δεν τα αλλαζω με τιποτα! εγω χρονια βαζω ασπρα με μαυρα αρκει να ειμαι σιγουρη οτι δεν ξεβαφουν για να μην γαριασουν

 

Link to comment
Share on other sites

και γω πλενω στους 30.

στους 50 πλενω κατι πολυ βρωμικα (ρουχα ποδοσφαιρου γεματα λασπες κ πρασινιλα) γιατι ειναι λιγα κ εχει ενα γρηγορο προγραμμμα μονο 32 λεπτα..

αν εχω πολλα λευκα τα πλενω μονα τους (σπανια) στους 60 ...ενω αν ειναι λιγα τα πλενω με χρωματιστα στους 30 η 40..

απο απορυπαντικα δεν χρησιμοποιω συγκεκριμεννα...αλλα τους τελευταιους μηνες εχω καταληξει στο dixan..

η αληθεια ειναι οτι οποιο απορυπαντικο κ αν χρησιμοπουσα , στους 30-40 η δυνατοι λεκεδες κ σιφ\γουρα οι λαδιες δεν εφευγαν...γι-αυτο οταν το παρω χαμπαρι πριν βαλω το ρουχο στο πλυντηριο βαζω πανω στο λεκε υγρο πιατων , το τριβς για λιγα δευτερολεπτα κ ολα οκ..!

 

μαλακτικο παιρνω ενα (no name) συμπικνωμενο μαρκας τους σουπερ μαρκετ που ψωνιζω κ δεν το αλλαζω...η μυρωδια του μου θυμηζει μια παιδικη τσιχλοφουσκα...κ μου αρεσει...και μενει πανω στα ρουχα...

Link to comment
Share on other sites

Βάζω μερικές σταγόνες από αιθέριο έλαιο (συνήθως tea-tree ή από λεβάντα) στη θήκη του μαλακτικού.

 

Βάζεις οποιοδήποτε αιθέριο έλαιο;

(πχ και απο το φαρμακείο)

 

Αυτό που πήρες είναι φυσικό προϊόν με αιθέριο έλαιο. Όταν το δοκιμάσεις γράψε μας εντυπώσεις καθώς και για το υγρό κατά των λεκέδων. Έχω αυτό της Ecover αλλά είναι για τοπική αντιμετώπιση των λεκέδων.

 

ΟΚ ;)

Link to comment
Share on other sites

ααα και εννοειτε λευκα-χρωματιστα-μαυρα - μαλλινα...κτλ....

τα πλενω με ενα κ μοναδικο (υγρο) απορυπαντικο...

 

δε χρησιμοποιω αλλα για μαλλινα αλλα για σκουρα αλλα για λευκα....μη τρελλαθω κιολας...χαχαχα

μια χαρα δουλευει κ το ενα...!!!

 

ειπαμε λεκες κ υγρο πιατων τιποτα αλλο....κ καθαρισες..!

μη κανουμε τη ζωη μας δυσκολη (κ ακριβη) χαχαχα ..!;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ τα soap nuts εδώ και πολύ καιρό. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένη, κάνω τρελή οικονομία και είμαι σίγουρη τι ακουμπάει στο δέρμα μου. Καθαρίζει καλα ακόμα και τις λερωμένες πάνες. Επειδή δεν μου αρέσει η μυρωδιά που αφήνουν, έχω πάρει και άρωμα μπουγάδας κίτρο και μυρίζουν ωραία.

 

 

pipiiiiiiiiiiiiiii τι ακριβως ειναι αυτα τα soap nuts κ που τα βρισκεις?

κανουν για ολα τα ρουχα...γιατι οπως ειπα κ πιο πριν εγω χρησιμοποιω ενα απορυπαντικο για τα παντα...

 

θελω να κανω τη ζωη μου ευκολη..οχι δυσκολοτερη απο οτι ειναι...χαχαχα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...