Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ουρολοίμωξη στην εγκυμοσύνη - αντιβίωση;


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους! :)

 

Ειμαι σχετικα νεο μελος. Εχω ενα αγορακι 4 ετων και εχθες εμαθα οτι ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι μου. Χοριακη 61.5. Πολυ αρχη ακομα και εχω αγχος πολυ. Την παρασκευη θα κανω την δευτερη χοριακη.

 

Το προβημα ειναι οτι ηδη εδω και 10 μερες παιρνω αντιβιωση για ουρολοιμωξη και μαλλον θα την συνεχισω γιατι ακομα αισθανομαι ενα καψιματακι. Ειμαι στενοχωρημενη γιατι δεν ηθελα να ξεκινησει με φαρμακα η εγκυμοσυνη μου! :(

 

Ειχε καμια παρομοια εμπειρια; πως ο ξεπερασατε; μηπως υπαρχει κι'αλλη λυση; το μικροβιο που μου βρηκαν ειναι το e.coli και παιρνω την amoxil αλλα δεν ηταν μεσα στο αντιβιωγραμμα. :confused:

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα σε ολους! :)

 

Ειμαι σχετικα νεο μελος. Εχω ενα αγορακι 4 ετων και εχθες εμαθα οτι ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι μου. Χοριακη 61.5. Πολυ αρχη ακομα και εχω αγχος πολυ. Την παρασκευη θα κανω την δευτερη χοριακη.

 

Το προβημα ειναι οτι ηδη εδω και 10 μερες παιρνω αντιβιωση για ουρολοιμωξη και μαλλον θα την συνεχισω γιατι ακομα αισθανομαι ενα καψιματακι. Ειμαι στενοχωρημενη γιατι δεν ηθελα να ξεκινησει με φαρμακα η εγκυμοσυνη μου! :(

 

Ειχε καμια παρομοια εμπειρια; πως ο ξεπερασατε; μηπως υπαρχει κι'αλλη λυση; το μικροβιο που μου βρηκαν ειναι το e.coli και παιρνω την amoxil αλλα δεν ηταν μεσα στο αντιβιωγραμμα. :confused:

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Τριανταφυλλιτσα μου δεν εχω παρομοια εμπειρια, αλλα το σιγουρο ειναι πως ο πιο ειδικος για να απαντησει ειναι ο γιατρος σου. Να χαιρεσαι το παιδακι σου κι ευχομαι ολα καλα και με το νεο νινι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους! :)

 

Ειμαι σχετικα νεο μελος. Εχω ενα αγορακι 4 ετων και εχθες εμαθα οτι ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι μου. Χοριακη 61.5. Πολυ αρχη ακομα και εχω αγχος πολυ. Την παρασκευη θα κανω την δευτερη χοριακη.

 

Το προβημα ειναι οτι ηδη εδω και 10 μερες παιρνω αντιβιωση για ουρολοιμωξη και μαλλον θα την συνεχισω γιατι ακομα αισθανομαι ενα καψιματακι. Ειμαι στενοχωρημενη γιατι δεν ηθελα να ξεκινησει με φαρμακα η εγκυμοσυνη μου! :(

 

Ειχε καμια παρομοια εμπειρια; πως ο ξεπερασατε; μηπως υπαρχει κι'αλλη λυση; το μικροβιο που μου βρηκαν ειναι το e.coli και παιρνω την amoxil αλλα δεν ηταν μεσα στο αντιβιωγραμμα. :confused:

 

 

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Δεν είχα την εμπειρία σου αλλά είχα ουρολοίμωξη χωρίς να είμαι έγκυος, και εγω ειχα το ίδιο βακτήριο με εσένα και έπερνα το Bactrimel το οποίο δεν ήταν ακριβός αντιβίωση, αυτό το φάρμακο εμποδίζει την ανάπτυξη του βακτηρίου το έπερνα για 5 ημέρες και μου πέρασε και θυμάμαι μου είχε πει ο γιατρός πως αν δε μου περνούσαν τα συμπτώματα τότε θα μου έδεινε αντιβίωση!ψάξτω λίγο αν μπορέις να το πάρεις για να σταματήσεις την αντιβίωση!έχεις πει στο γιατρό που σε παρακολουθεί για την αντιβίωση που παίρνεις???τι σου είπε να την συνεχίσεις ενώ εισαι έγκυος???γιατι κάποια φάρμακα δεν κάνει να τα παίρνεις όταν εισαι έγκυος!

Δεν υπάρχει ασχήμια στην εγκυμοσύνη διότι, δεν υπάρχει ασχήμια στη μητρότητα.!

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω το πρωτο τριμηνο που γινεται και η οργανογεννεση ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ ρητα κάθε είδους φάρμακο και ειδικα αντιβιωση!Στο δευτερο τριμηνο μπορεις αφοβα να παρεις αντιβιωση.Στον γιο μου ειχα ουρεοπλασμα και πηρα 2 φορες αντιβιωση,μια στον 4ο και μια στον 8ο γιατι ενω στον επαναληπτικο ελεγχο στον 5ο ημουν καθαρη στον 8ο δυστυχως εμφανιστηκε παλι το κολομικροβιο!Ειναι ατιμα αυτα!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι έχεις δίκαιο πως στην οργανογέννεση δεν κάνει να λαμβάνουμε φάρμακα!οποτε για να είσαι σίγουρη πήγεναι σε έναν ουρολόγο να του πεις για το φάρμακο που σου είπα ή να σου πει τι να κάνεις ακριβός!μη το αφήσεις!

Δεν υπάρχει ασχήμια στην εγκυμοσύνη διότι, δεν υπάρχει ασχήμια στη μητρότητα.!

Link to comment
Share on other sites

Και μένα η 2η εγκυμοσύνη μου από τη μέρα της σύλληψης(κατάλαβα πότε έγινε η ωορηξία και η σύλληψη)ξεκίνησε με ουρολόιμωξη.ενημέρωσα το γιατρό πως υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης και μου σύστησε την augmentin που είναι στο αντιβιογραμμα για το e.coli που έχεις.αυτό είχα κι εγω.μου είπε πως δεν υπάρχει κανένας φόβος να επηρεάσει το έμβρυο.βέβαια εμένα κατέληξε σε παλίνδρομη αλλά για λόγους κακής σύλληψης.

μην αγχώνεσαι αδικα,να εισαι ηρεμη κι ολα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

μπορείτε να δείτε και εδώ:

 

εγκυμοσύνη και αντιβίωση

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=84705

 

Αντιβιωση κατηγοριας C στην εγκυμοσύνη χρειαζομαι την αποψή σας

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=87774

 

Εγκυμοσυνη και Αντιβιωση

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=106305

 

Zithromax αντιβίωση & εγκυμοσύνη

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=114963

 

Έχετε πάρει αντιβίωση κατά την εγκυμοσύνη??

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19746

 

ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ & ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=79008

 

Ουρολοιμωξη...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=74214

 

Ουρολοίμωξη και εγκυμοσύνη

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=54234

 

ουρολοίμωξη!!!!!

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=61128

 

Εξέταση για ουρολοίμωξη?

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=42542

 

Ουρολοίμωξη

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20915

 

ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ - ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=36153

 

Ουρολοίμωξη (& φαρμακευτικη αγωγή κατα την προσπάθεια σύλληψης)

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=85419

 

Υποτροπιαζουσα ουρολοιμωξη, ξανα και ξανα...!!! Βοηθεια!!!

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=122542

 

Ουρολοιμωξη

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=29378

Link to comment
Share on other sites

μετά την μοναδική επαφή μας έπαθα ουρολοίμωξη...έκανα καλλιέργεια και αντιβιόγραμμα και βρέθηκε ecoli ...ενημέρωσα τους γιατρούς (και γυναικολόγο) ότι υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης και μου έδωσαν ceclor

το οποίο βγήκε και στο αντιβιόγραμμα είναι ακίνδυνο για την εγκυμοσύνη και είναι η μόνη αντιβίωση που δεν είμαι αλλεργική...

 

το πήρα 8 μέρες και έγινα καλα...΄

αργότερα ανακάλυψα ότι έμεινα έγκυος σε εκείνη τη μοναδική επαφή

 

εάν έχεις ουρολοίμωξη με τσούξιμο αίμα και πυρετό επιβάλλεται να πάρεις αντιβιώση

σίγουρα γίνεται η οργανογέννεση στο πρώτο τρίμηνο

αλλά κάθε περίπτωση και κάθε φάρμακο είναι διαφορετικό

 

αν δεν μπορείς να το αποφύγεις πρέπει αναγκαστικά να πάρεις

σίγα μην κάθεσαι με τον πυρετό, να κατουράς αίμα μέχρι να περάσει το πρώτο τρίμηνο για να πάρεις αντιβιώση και να γίνεις καλά

αυτό είναι πιο επικίνδυνο

 

μην πανικοβάλλουμε τον κόσμο

υπάρχουν αντιβιώσεις συμβατές με την εγκυμοσύνη

απλά στην ουρολοίμωξη κάποιες αρκετά καλές για την εξάλειψη

του μικροβίου απαγορεύονται αν είσαι έγκυος

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια έχω ένα θέμα θα ήθελα την γνώμη σας λοιπόν είμαι 22 εβδομάδων είχα κάνει μια γενική ουρών είχε βγει περίεργη έκανα. Και μια καλλιέργεια και βρέθηκε το μικρόβιο e-coli δεν είχα κάποιο συμπτώμα πήρα αντιβίωση 4 μέρες και μου είπε ο γιατρός να ξανάκανω μια γενική έτσι και έκανα τα πυοσφαιρια βγήκαν 2-3 σπάνια οκ μου είπε ο γιατρός όλα οκ αλλά εδώ και δύο μέρες νοιώθω ένα βάρος και θέλω να πηγαίνω συνέχεια στο μπάνιο και κάνω κάτι σταγόνες αν είναι ουρολοιμωξη γτ βγήκαν τα πυοσφαιρια τόσο λίγα ? Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα κορίτσια έχω ένα θέμα θα ήθελα την γνώμη σας λοιπόν είμαι 22 εβδομάδων είχα κάνει μια γενική ουρών είχε βγει περίεργη έκανα. Και μια καλλιέργεια και βρέθηκε το μικρόβιο e-coli δεν είχα κάποιο συμπτώμα πήρα αντιβίωση 4 μέρες και μου είπε ο γιατρός να ξανάκανω μια γενική έτσι και έκανα τα πυοσφαιρια βγήκαν 2-3 σπάνια οκ μου είπε ο γιατρός όλα οκ αλλά εδώ και δύο μέρες νοιώθω ένα βάρος και θέλω να πηγαίνω συνέχεια στο μπάνιο και κάνω κάτι σταγόνες αν είναι ουρολοιμωξη γτ βγήκαν τα πυοσφαιρια τόσο λίγα ? Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο

 

 

Μιας και πέρασε πολυ καιρός απο τότε που παράθεσες το θέμα με την ουρολοίμωξη,φαντάζομαι κ ελπίζω οτι έχεις βρει τη γιατρειά σου!Επείδη και εγώ έχω πολύ μεγάλο θέμα με τις υποτροποιάζουσες ουρολοιμώξεις και έχω παρει άπειρες αντιβιώσεις σε πολυ μικρό χρονικό διάστημα θα σου προτείνω την ομοιοπαθητική.Σε 2-3 μέρες έγινα περδίκη κυριολεκτικα και δεν το πιστευω!Μαλιστα επιτρεπεται και στην εγκυμοσύνη οπότε δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα!

Ελπίζω να βοήθησα!Περαστικούλια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια έχω ένα θέμα θα ήθελα την γνώμη σας λοιπόν είμαι 22 εβδομάδων είχα κάνει μια γενική ουρών είχε βγει περίεργη έκανα. Και μια καλλιέργεια και βρέθηκε το μικρόβιο e-coli δεν είχα κάποιο συμπτώμα πήρα αντιβίωση 4 μέρες και μου είπε ο γιατρός να ξανάκανω μια γενική έτσι και έκανα τα πυοσφαιρια βγήκαν 2-3 σπάνια οκ μου είπε ο γιατρός όλα οκ αλλά εδώ και δύο μέρες νοιώθω ένα βάρος και θέλω να πηγαίνω συνέχεια στο μπάνιο και κάνω κάτι σταγόνες αν είναι ουρολοιμωξη γτ βγήκαν τα πυοσφαιρια τόσο λίγα ? Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο

 

Γεια!! για το αίμα δεν ξέρω, αλλά εγώ αντιμετώπισα το e-coli με φυσικό χυμο κράνμπερυ απο μαγαζί με βιολογικά προιόντα.(εννοώ γνήσιο κράνμπερυ χωρίς ζάχαρες κτλ). Πολύ νερό (1,5 λίτρο ) γιαουρτάκια και ντους καθημερινά ....αρχικα μου διναν αντιβίωση που δεν έπαιρνα και βρηκα αυτή τη λύση με δικό μου ρίσκο.μέχρι τώρα δουλεύει καλά.. ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια!!Ψάχνω στο ιντερνετ για φυσικούς τρόπους αντιμετώπισης ουρολοιμώξεων και βγάζει συνέχεια,νερό που έχει βράσει σε κριθάρι.Οκ αλλα που το βρίσκουμε αυτο το κριθάρι?Είναι λέτε το κλασσικό κριθαράκι των μαρκετ?Δυσκολο μου φαίνεται..Αν γνωρίζει κάποια παρακαλώ να μας πει!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Γειά σας! είμαι καινούρια εδώ... Ήθελα να γράψω το πρόβλημα μου μήπως είχε κάποια τα ίδια συμπτώματα.. Είμαι στην πρώτη εγκυμοσύνη κ όταν ήμουν στην 18η βδομάδα ξεκίνησαν συσπασεις. Πετρωμα κοιλιάς, χωρίς πόνο με ελαφριά ταχυκαρδια εκείνα τα δευτερόλεπτα κ ένιωθα την καρδιά να χτυπάει ακριβώς πάνω στην μήτρα μου.. Την πρώτη μέρα είχα καμία 10ρια, κ την δεύτερη σε κάποια φάση φτασαν κ τις 5 την ώρα. Με εντολή γιατρού έκανα ενέσεις προγεστερωνης, βολταρεν κ χάπια adalat κ κολπικη κρέμα vasclor. Κ αντοβιωση γιατί θεώρησε ότι είχα ουρολυμωξη ασυμπτωματικη. Τις επόμενες 2 μέρες μέρες ήμουν λίγο καλύτερα αλλά είχα ακόμα αρκετές. Μου έκανε παρενέργειες άσχημες η αντιβιοση κ την σταμάτησα. Κάνουμε υπερηχο την 5 μέρα των συσπασεων κ είναι άψογος. Τραχηλος πλακουντας όλα παραπάνω από καλά. Συνεχίζω την κολπικη κρέμα κ το αdalat κ 2πλη δόση μαγνήσιο. Μετά από 4 μέρες κάνω πάλι υπερηχο, καμία διαφορά με τον πρώτο. Τραχηλος 4,3. Όλα άψογα. Κάνω καλλιέργεια ούρων κ έχω όντως ασυμπτωματικη ουρολυμωξη από κωλοβακτηριδιο. Πήρα άλλη αντοβιωση για 7 μέρες κ τώρα είμαι στην φάση που περιμένω να περάσουν οι μέρες για να κάνω πάλι καλλιέργεια. Στο μεταξύ οι συσπασεις εκτός από 2-3 μέρες που είχα 2-3 πολύ μικρής διάρκειας, κατά τ αλλά συνεχίζονται σαν να μην άλλαξε τίποτα. Κάνω περίπου 7-8 την ημέρα. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι τις κάνω όταν είμαι ανάσκελα ξαπλωμενη, όταν αλλαζω πλευρό από το πλάι σε ανάσκελα, κ όταν η κυστη μου έχει ουρα, όχι πολλά, έστω κ ελάχιστα... Περιέγραψα πολλές φορές στον γιατρό τι νιώθω ακριβώς κ μου επιβεβαιώσε ότι είναι όντως συσπασεις. Μου φαίνεται όμως περίεργο που γίνεται σε τόσο συγκεκριμένες στάσεις κ υπό συνθήκες. Δεν υπάρχει πχ περίπτωση να ξυπνήσω για τουαλέτα το βράδυ κ να μην πάθω. Έχει συμβεί σε κάποια κάτι τέτοιο ?νιώθω περίεργα γιατί ενστικτοδως δεν ανησυχώ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα πρεπε να ανησυχώ.. Έχω μπερδευτεί πολύ. Τώρα είμαι στην 21 βδομάδα. Επίσης το μωρό το νιώθω από 3,5 μηνών κ είναι αρκετά υπερκινητικο. Υπάρχει περίπτωση να μου τις δημιουργεί η μικρή με κλωτσιές επειδή θέλει άπλα?Ευχαριστώ κ συγνώμη για το κατεβατο! 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Foba είπε:

Γειά σας! είμαι καινούρια εδώ... Ήθελα να γράψω το πρόβλημα μου μήπως είχε κάποια τα ίδια συμπτώματα.. Είμαι στην πρώτη εγκυμοσύνη κ όταν ήμουν στην 18η βδομάδα ξεκίνησαν συσπασεις. Πετρωμα κοιλιάς, χωρίς πόνο με ελαφριά ταχυκαρδια εκείνα τα δευτερόλεπτα κ ένιωθα την καρδιά να χτυπάει ακριβώς πάνω στην μήτρα μου.. Την πρώτη μέρα είχα καμία 10ρια, κ την δεύτερη σε κάποια φάση φτασαν κ τις 5 την ώρα. Με εντολή γιατρού έκανα ενέσεις προγεστερωνης, βολταρεν κ χάπια adalat κ κολπικη κρέμα vasclor. Κ αντοβιωση γιατί θεώρησε ότι είχα ουρολυμωξη ασυμπτωματικη. Τις επόμενες 2 μέρες μέρες ήμουν λίγο καλύτερα αλλά είχα ακόμα αρκετές. Μου έκανε παρενέργειες άσχημες η αντιβιοση κ την σταμάτησα. Κάνουμε υπερηχο την 5 μέρα των συσπασεων κ είναι άψογος. Τραχηλος πλακουντας όλα παραπάνω από καλά. Συνεχίζω την κολπικη κρέμα κ το αdalat κ 2πλη δόση μαγνήσιο. Μετά από 4 μέρες κάνω πάλι υπερηχο, καμία διαφορά με τον πρώτο. Τραχηλος 4,3. Όλα άψογα. Κάνω καλλιέργεια ούρων κ έχω όντως ασυμπτωματικη ουρολυμωξη από κωλοβακτηριδιο. Πήρα άλλη αντοβιωση για 7 μέρες κ τώρα είμαι στην φάση που περιμένω να περάσουν οι μέρες για να κάνω πάλι καλλιέργεια. Στο μεταξύ οι συσπασεις εκτός από 2-3 μέρες που είχα 2-3 πολύ μικρής διάρκειας, κατά τ αλλά συνεχίζονται σαν να μην άλλαξε τίποτα. Κάνω περίπου 7-8 την ημέρα. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι τις κάνω όταν είμαι ανάσκελα ξαπλωμενη, όταν αλλαζω πλευρό από το πλάι σε ανάσκελα, κ όταν η κυστη μου έχει ουρα, όχι πολλά, έστω κ ελάχιστα... Περιέγραψα πολλές φορές στον γιατρό τι νιώθω ακριβώς κ μου επιβεβαιώσε ότι είναι όντως συσπασεις. Μου φαίνεται όμως περίεργο που γίνεται σε τόσο συγκεκριμένες στάσεις κ υπό συνθήκες. Δεν υπάρχει πχ περίπτωση να ξυπνήσω για τουαλέτα το βράδυ κ να μην πάθω. Έχει συμβεί σε κάποια κάτι τέτοιο ?νιώθω περίεργα γιατί ενστικτοδως δεν ανησυχώ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα πρεπε να ανησυχώ.. Έχω μπερδευτεί πολύ. Τώρα είμαι στην 21 βδομάδα. Επίσης το μωρό το νιώθω από 3,5 μηνών κ είναι αρκετά υπερκινητικο. Υπάρχει περίπτωση να μου τις δημιουργεί η μικρή με κλωτσιές επειδή θέλει άπλα?Ευχαριστώ κ συγνώμη για το κατεβατο! 

 

Στις 21 εβδομάδες, οι συσπάσεις είναι γενικά ανησυχητικές, οπότε καλά κάνει ο γιατρός και το ψάχνει και σου δίνει αγωγή. Οι κλωτσιές από μόνες τους δεν προκαλούν συσπάσεις. Μήπως να έπαιρνες και μία γνώμη από γιατρό ή τμήμα νοσοκομειου ειδικευμένο στις κυήσεις υψηλού κινδύνου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 9/9/2018 at 9:31 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Στις 21 εβδομάδες, οι συσπάσεις είναι γενικά ανησυχητικές, οπότε καλά κάνει ο γιατρός και το ψάχνει και σου δίνει αγωγή. Οι κλωτσιές από μόνες τους δεν προκαλούν συσπάσεις. Μήπως να έπαιρνες και μία γνώμη από γιατρό ή τμήμα νοσοκομειου ειδικευμένο στις κυήσεις υψηλού κινδύνου;

Ο γιατρός μου είναι ειδικευμενος σε κυησεις υψηλού κινδύνου... Τώρα μεθαύριο θα ξανακάνω εξέταση ούρων να σιγουρευτω αν έχει περάσει η ουρολυμωξη, μήπως κ τελικά οφείλονται όντως σε αυτή. Εσύ έχεις περάσει συσπασεις ?έχουν όντως αυτή την μορφή ? Ρωτάω επειδή δεν έχει τύχει να κάνω κάποια την ώρα που είμαι με τον γιατρό, μήπως είναι τίποτε άλλο τελικά κ γω νομίζω ότι είναι συσπασεις ?

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Foba είπε:

Ο γιατρός μου είναι ειδικευμενος σε κυησεις υψηλού κινδύνου... Τώρα μεθαύριο θα ξανακάνω εξέταση ούρων να σιγουρευτω αν έχει περάσει η ουρολυμωξη, μήπως κ τελικά οφείλονται όντως σε αυτή. Εσύ έχεις περάσει συσπασεις ?έχουν όντως αυτή την μορφή ? Ρωτάω επειδή δεν έχει τύχει να κάνω κάποια την ώρα που είμαι με τον γιατρό, μήπως είναι τίποτε άλλο τελικά κ γω νομίζω ότι είναι συσπασεις ?

 

Ναι, ειχα συσπάσεις σε δύο εγκυμοσύνες μου και μάλιστα στην τελευταία από τις πρώτες βδομάδες. Την έβγαλα με μεγάλες ποσότητες προγεστερόνης και μαγνησίου από την αρχή μέχρι το τέλος, και ανά διαστήματα και ξάπλα, με πλήρη απαγόρευση για κάποιες δραστηριότητες (όπως σεξουαλικές επαφές). Τα καλά νέα είναι ότι τη μία φορά φτάσαμε στις 37 βδομάδες και την άλλη στις 35. Εμένα όμως τις είχε επιβεβαιώσει και ο γιατρός, γιατί είχαν συμβεί και μπροστά του.

Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2018 at 12:53 ΜΜ, Foba είπε:

Γειά σας! είμαι καινούρια εδώ... Ήθελα να γράψω το πρόβλημα μου μήπως είχε κάποια τα ίδια συμπτώματα.. Είμαι στην πρώτη εγκυμοσύνη κ όταν ήμουν στην 18η βδομάδα ξεκίνησαν συσπασεις. Πετρωμα κοιλιάς, χωρίς πόνο με ελαφριά ταχυκαρδια εκείνα τα δευτερόλεπτα κ ένιωθα την καρδιά να χτυπάει ακριβώς πάνω στην μήτρα μου.. Την πρώτη μέρα είχα καμία 10ρια, κ την δεύτερη σε κάποια φάση φτασαν κ τις 5 την ώρα. Με εντολή γιατρού έκανα ενέσεις προγεστερωνης, βολταρεν κ χάπια adalat κ κολπικη κρέμα vasclor. Κ αντοβιωση γιατί θεώρησε ότι είχα ουρολυμωξη ασυμπτωματικη. Τις επόμενες 2 μέρες μέρες ήμουν λίγο καλύτερα αλλά είχα ακόμα αρκετές. Μου έκανε παρενέργειες άσχημες η αντιβιοση κ την σταμάτησα. Κάνουμε υπερηχο την 5 μέρα των συσπασεων κ είναι άψογος. Τραχηλος πλακουντας όλα παραπάνω από καλά. Συνεχίζω την κολπικη κρέμα κ το αdalat κ 2πλη δόση μαγνήσιο. Μετά από 4 μέρες κάνω πάλι υπερηχο, καμία διαφορά με τον πρώτο. Τραχηλος 4,3. Όλα άψογα. Κάνω καλλιέργεια ούρων κ έχω όντως ασυμπτωματικη ουρολυμωξη από κωλοβακτηριδιο. Πήρα άλλη αντοβιωση για 7 μέρες κ τώρα είμαι στην φάση που περιμένω να περάσουν οι μέρες για να κάνω πάλι καλλιέργεια. Στο μεταξύ οι συσπασεις εκτός από 2-3 μέρες που είχα 2-3 πολύ μικρής διάρκειας, κατά τ αλλά συνεχίζονται σαν να μην άλλαξε τίποτα. Κάνω περίπου 7-8 την ημέρα. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι τις κάνω όταν είμαι ανάσκελα ξαπλωμενη, όταν αλλαζω πλευρό από το πλάι σε ανάσκελα, κ όταν η κυστη μου έχει ουρα, όχι πολλά, έστω κ ελάχιστα... Περιέγραψα πολλές φορές στον γιατρό τι νιώθω ακριβώς κ μου επιβεβαιώσε ότι είναι όντως συσπασεις. Μου φαίνεται όμως περίεργο που γίνεται σε τόσο συγκεκριμένες στάσεις κ υπό συνθήκες. Δεν υπάρχει πχ περίπτωση να ξυπνήσω για τουαλέτα το βράδυ κ να μην πάθω. Έχει συμβεί σε κάποια κάτι τέτοιο ?νιώθω περίεργα γιατί ενστικτοδως δεν ανησυχώ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα πρεπε να ανησυχώ.. Έχω μπερδευτεί πολύ. Τώρα είμαι στην 21 βδομάδα. Επίσης το μωρό το νιώθω από 3,5 μηνών κ είναι αρκετά υπερκινητικο. Υπάρχει περίπτωση να μου τις δημιουργεί η μικρή με κλωτσιές επειδή θέλει άπλα?Ευχαριστώ κ συγνώμη για το κατεβατο! 

Πέρασα και εγώ εγκυμοσύνη με συσπάσεις, ακριβώς όπως τις περιγράφεις (εντονότερες όταν ήμουν ανάσκελα ή άλλαζα πλευρό), με τη διαφορά ότι ξεκίνησαν την 26 εβδομάδα. Προηγουμένως είχα πάθει και εγώ ουρολοίμωξη, αν θυμάμαι καλά 19η εβδομάδα (με συμπτώματα), την οποία και αντιμετωπίσαμε με αντιβίωση. Σχετικά με τις συσπάσεις, όταν άρχισαν ο γιατρός μου αύξησε το μαγνήσιο και μου συνέστησε να σταματήσω τη δουλειά και να είμαι τις περισσότερες ώρες ξαπλωμένη. Παράλληλα με παρακολουθούσε υπερηχογραφικά κάθε εβδομάδα όπου όλα έβαιναν καλώς. Γέννησα χωρίς πρόβλημα 39η εβδομαδα με προγραμματισμένη καισαρική για άλλους λόγους. Να σημειώσω ότι η μικρή ήταν υπερκινητική και κάθε εβδομαδα στον υπέρηχο τη βρίσκαμε σε διαφορετικό σημείο, πότε εγκάρσια, πόε πάνω, πότε κάτω. Ο γιατρός μου είχε πει ότι η υερκινητικότητα επιδεινώνει την κατάσταση. Γενικά όμως δεν ανησυχούσε. Εμένα με είχε φάει η αγωνία.

Ελπίζω να βοήθησα. Να είσαι ψύχραιμη, να ακούς το γιατρό σου και όλα θα πάνε καλά. Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2018 at 9:31 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

ΑΡΓΚ σε ευχαριστώ πολύ! Κ γω από δραστηριότητες τίποτα. Μαμ κακά κ νανι για να είμαστε σίγουροι.. Τώρα λογικά αύριο θα κάνω πάλι καλλιέργεια κ γενική ούρων να δούμε αν καθάρισα  κ βλέποντας κ κάνοντας.... Ελπίζω να ξεμπερδευω γρήγορα με αυτό το πράγμα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Αννα3011  κ σένα σε ευχαριστώ πάρα πολύ!η αλήθεια είναι ότι με καθησυχασε λίγο η εμπειρία σου γιατί αν κ εμένα ξεκίνησε νωρίτερα, μοιάζει πάρα πολύ κ τελικά όλα πήγαν τέλεια στην δικιά σου περίπτωση...ελπίζω κ στην δική μου!!όταν έπαθες την ουρολοιμωξη δεν θυμάσαι καθόλου η γεμάτη κυστη σου να επιρρεαζει με οποιοδήποτε τρόπο την μήτρα σου ε ? Τις συσπασεις σου τις κατάλαβες μόνη σου ή τις ανακάλυψε ο γιατρός ? Για να καταλάβω, στην ουσία έκανες συσπασεις αλλά δεν επιρρεασαν σε τίποτα την εικόνα της μήτρας, τραχήλου κτλ ε ?αν ήσουν δηλαδή αναισθητη κ δεν έδινες σημασία δεν θα το είχε καταλάβει ο γιατρός ? Σόρυ για το κατεβατο των ερωτήσεων, αλλά επειδή είμαι σε αυτή τη φάση θέλω να δω αν όντως υπάρχουν "αθωες"  συσπασεις. Σου εξήγησε ποτέ ο γιατρός γιατί μπορεί να γινοντουσαν εκτός του ότι η μικρή σου δεν καθόταν ήσυχη ? Κ μια λίγο άσχετη ερώτηση.. Η μικρή σου όταν γεννήθηκε συνέχισε να είναι υπερκινητικη ??γιατί υπάρχουν θεωρίες διάφορες, αλλά δεν έχει τύχει να μάθω από πρώτο χέρι αν παίζει να ισχύει κάτι τέτοιο!1000+1 ερωτήσεις.. Ο χρόνος σας Αρχίζει από τώρα!!!! (ευχαριστώ εκ των προτέρων κ σόρυ για την ανάκριση :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα!Θέλω να σας πω την δική μου εμπειρία όσον αφορά τις αντιβιωσεις κ τις φλεγμονές.Εγώ είχα συσπάσεις απ τον 4μήνα της κύησης..μετά από 20μέρες περίπου κ ενώ έπαιρνα μαγνήσιο κ προγεστερόνη ο τράχηλος κοντυνε πολυ.η γυναικολόγος μου έδωσε αντιβιωση augmentin των 500 για 4 μέρες γιατί με πονούσε ενα δόντι πολύ κ φοβήθηκε μηπως έχει κανει φλεγμονή.μετά από μια βδομάδα ήμουν καλύτερα μεγαλωσε λιγο κ αμεσως μετα απο 5 περίπου μέρες κοντυνε πάλι κ αυτο φάνηκε κ στην β επιπέδου.μ εβαλε να κανω εξετάσεις αίματος κ κολπικές εξετάσεις κ βρήκε την ταχύτητα καθίζησης ανεβασμενη..κ μου λέει εχεις τσιμπήσει φλεγμονή.κ μου δίνει παλι augmentinτων 1000 για 7 ημέρες.ετοιμάζομαι να φτιαξω το δόντι κ να φαω ακτινογραφία κ ευτυχώς τρωω φλασια κ κάνω εξετάσεις ούρων μόνη μου ένιωθα έναν πόνο χαμηλα αριστερά.κ βρεθηκε μικροβιο e.coli.με λιγα λογια εφαγα τσαμπα αντιβίωση.η γυναικολόγος σύμφωνα με το αντιβιογραμμα μου έδωσε την ceclor σήμερα την ξεκίνησα.παρεμπιπτόντως μπηκα στον 6o μήνα της κύησης.κ υποτίθεται η γυναικολόγος μου ειναι μεγαλογιατρος σε γνωστό μαιευτήριο.τι να πω...στεναχωρήθηκα παρα πολύ για το παιδάκι μου..εύχομαι να μην του εκανα κακό η μάνα..

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Elenikats said:

Κορίτσια καλησπέρα!Θέλω να σας πω την δική μου εμπειρία όσον αφορά τις αντιβιωσεις κ τις φλεγμονές.Εγώ είχα συσπάσεις απ τον 4μήνα της κύησης..μετά από 20μέρες περίπου κ ενώ έπαιρνα μαγνήσιο κ προγεστερόνη ο τράχηλος κοντυνε πολυ.η γυναικολόγος μου έδωσε αντιβιωση augmentin των 500 για 4 μέρες γιατί με πονούσε ενα δόντι πολύ κ φοβήθηκε μηπως έχει κανει φλεγμονή.μετά από μια βδομάδα ήμουν καλύτερα μεγαλωσε λιγο κ αμεσως μετα απο 5 περίπου μέρες κοντυνε πάλι κ αυτο φάνηκε κ στην β επιπέδου.μ εβαλε να κανω εξετάσεις αίματος κ κολπικές εξετάσεις κ βρήκε την ταχύτητα καθίζησης ανεβασμενη..κ μου λέει εχεις τσιμπήσει φλεγμονή.κ μου δίνει παλι augmentinτων 1000 για 7 ημέρες.ετοιμάζομαι να φτιαξω το δόντι κ να φαω ακτινογραφία κ ευτυχώς τρωω φλασια κ κάνω εξετάσεις ούρων μόνη μου ένιωθα έναν πόνο χαμηλα αριστερά.κ βρεθηκε μικροβιο e.coli.με λιγα λογια εφαγα τσαμπα αντιβίωση.η γυναικολόγος σύμφωνα με το αντιβιογραμμα μου έδωσε την ceclor σήμερα την ξεκίνησα.παρεμπιπτόντως μπηκα στον 6o μήνα της κύησης.κ υποτίθεται η γυναικολόγος μου ειναι μεγαλογιατρος σε γνωστό μαιευτήριο.τι να πω...στεναχωρήθηκα παρα πολύ για το παιδάκι μου..εύχομαι να μην του εκανα κακό η μάνα..

Το μόνο που θέλω να σχολιάσω ειναι ότι ο δικός μου γυναικολογος μου είχε πει ότι στην εγκυμοσύνη δεν μετράμε την ταχύτητα καθιζησης διότι βγαίνει ψευδως ανεβασμένη. Με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Το μόνο που θέλω να σχολιάσω ειναι ότι ο δικός μου γυναικολογος μου είχε πει ότι στην εγκυμοσύνη δεν μετράμε την ταχύτητα καθιζησης διότι βγαίνει ψευδως ανεβασμένη. Με το καλό το μωράκι σου!

Τί να πω κ γω...μακάρι να βγουνε καλές οι επόμενες εξετάσεις..γιατί άλλη αντιβίωση δεν παίρνω.σ ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Elenikats είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!Θέλω να σας πω την δική μου εμπειρία όσον αφορά τις αντιβιωσεις κ τις φλεγμονές.Εγώ είχα συσπάσεις απ τον 4μήνα της κύησης..μετά από 20μέρες περίπου κ ενώ έπαιρνα μαγνήσιο κ προγεστερόνη ο τράχηλος κοντυνε πολυ.η γυναικολόγος μου έδωσε αντιβιωση augmentin των 500 για 4 μέρες γιατί με πονούσε ενα δόντι πολύ κ φοβήθηκε μηπως έχει κανει φλεγμονή.μετά από μια βδομάδα ήμουν καλύτερα μεγαλωσε λιγο κ αμεσως μετα απο 5 περίπου μέρες κοντυνε πάλι κ αυτο φάνηκε κ στην β επιπέδου.μ εβαλε να κανω εξετάσεις αίματος κ κολπικές εξετάσεις κ βρήκε την ταχύτητα καθίζησης ανεβασμενη..κ μου λέει εχεις τσιμπήσει φλεγμονή.κ μου δίνει παλι augmentinτων 1000 για 7 ημέρες.ετοιμάζομαι να φτιαξω το δόντι κ να φαω ακτινογραφία κ ευτυχώς τρωω φλασια κ κάνω εξετάσεις ούρων μόνη μου ένιωθα έναν πόνο χαμηλα αριστερά.κ βρεθηκε μικροβιο e.coli.με λιγα λογια εφαγα τσαμπα αντιβίωση.η γυναικολόγος σύμφωνα με το αντιβιογραμμα μου έδωσε την ceclor σήμερα την ξεκίνησα.παρεμπιπτόντως μπηκα στον 6o μήνα της κύησης.κ υποτίθεται η γυναικολόγος μου ειναι μεγαλογιατρος σε γνωστό μαιευτήριο.τι να πω...στεναχωρήθηκα παρα πολύ για το παιδάκι μου..εύχομαι να μην του εκανα κακό η μάνα..

Οι αντιβιωσεις που πήρες είναι συμβατές με κύηση και δεν επηρεάζουν το μωρό ! σωστα έπραξε η γιατρός σου πήγε να προλάβει την οποία λοίμωξη αν υπήρχε ...

 

Ωςτοςο Ναι έπρεπε να σε βάλει να κανείς καλλιέργεια ούρων . 

Μηξ ανησυχείς όμως για τις αντιβιωσεις αυτές . 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Summer love είπε:

Οι αντιβιωσεις που πήρες είναι συμβατές με κύηση και δεν επηρεάζουν το μωρό ! σωστα έπραξε η γιατρός σου πήγε να προλάβει την οποία λοίμωξη αν υπήρχε ...

 

Ωςτοςο Ναι έπρεπε να σε βάλει να κανείς καλλιέργεια ούρων . 

Μηξ ανησυχείς όμως για τις αντιβιωσεις αυτές . 

 

Ευχαριστώ πολυ!!!!!Έτσι να μου φύγει λιγο το άγχος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...