Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Το οριο ειναι 14 με 9. Απο εκει και περα ειναι ανησυχητικό. Εχει ομως σημασια να γινουν 2-3 μετρησεις μες στη μερα για καμια εβδομαδα για να βγει ενας μεσος ορος για καλυτερη εκτιμηση της εικονας. Για οτι θες εδω ειμαι, εχω κανει διατριβή στο θεμα :)

Link to comment
Share on other sites

διατριβη κ εγω! :P τον ογδοο μηνα χτυπησα κατι 14 με 8 που τους κατατρομαξα ολους. τελικα δεν ηταν τιποτα μετα απο μερικες μετρησεις για δυο βδομαδες να το παρακολουθουμε περασε..μαλλον ηταν αγχος... :lol:

Link to comment
Share on other sites

emeis eimaste statherh sto 13 me 9 kai fobomaste mhpos aneboume oso plisiazoume pros th genna !

den xero elpizoume na meinoume se auto

pantos o giatros mas eipe oti sthn xeiroteri periptosi xrisimopoieite farmakeutiki agogi pou katevazei thn piesi an anevei poli

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κορίτσια από τοτε που έμεινα έγκυος και με μετράει ο γιατρός έχω πάντα 13 με 9...ενώ πάντοτε ήμουν υποτασική, αφού την λυποθημία την είχα στο τσεπάκι.

Κι εμένα μου είπε ότι αν ανέβει πάνω από 14 με 9 θα αρχίσουμε να ανησυχούμε. Παρόλα αυτά εγώ την μετράω κάνω δυο φορές την βδομάδα έτσι για να είμαι ήρεμη! :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια δώστε μου λίγη και εμένα που είμαι στο 9-6 και δεν έχω κουράγιο ούτε να μιλήσω μερικές φορές!

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια δώστε μου λίγη και εμένα που είμαι στο 9-6 και δεν έχω κουράγιο ούτε να μιλήσω μερικές φορές!

 

σε καταλαβαίνω απόλυτα...εγώ ξέρεις τί πίεση είχα πρό εγκυμοσύνης;

Συνήθως 8 με 5 και έπεφτε πάρα πολλές φορές στο 5/4 και δώστου να λυποθημάω εγώ...άστα να πάνε!

Αλλά τώρα με την εγκυμοσύνη ανεβήκαμε

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα σε όλη την εγκυμοσύνη 8,5 - 12,5 κι ο γιατρός ήταν στην τσίτα όλη την ώρα :lol: εγώ όμως ήμουν ψύχραιμη :lol:

 

πρέπει να παρατηρήσεις τι ώρα είναι όταν πηγαίνεις στον γιατρό...

έχεις φάει? έχεις περαπτήσει μήπως πιο πριν? είσαι κουρασμένη?

 

κάποια στιγμή με μέτρησε και είχα χτυπήσει 14 - 9 αλλά....

πριν λίγο μου είχε κάνει υπέρηχο, δεν είχε ανοίξει τον ήχο και εγώ δεν άκουσα τον χτύπο της καρδιάς και για κάποια δευτερόλεπτα νόμιζα ότι είχαμε δράματα....

λογικό δεν είναι να μου ανέβει με τη μία η πίεση στο θεό? :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολύ λογικό κιόλας μαμα του Ωρίων...

εγώ όποτε πάω γιατρό έχω λιγάκι ανεβασμένη πίεση...αλλά πιά το θεωρώ φυσιολογικό αφού πρώτα με ζυγίζει και μετά μου παίρνει την πίεση :shock: δεν είναι φυσιολογικό και σε μένα;;; :lol::lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

πολύ λογικό κιόλας μαμα του Ωρίων...

εγώ όποτε πάω γιατρό έχω λιγάκι ανεβασμένη πίεση...αλλά πιά το θεωρώ φυσιολογικό αφού πρώτα με ζυγίζει και μετά μου παίρνει την πίεση :shock: δεν είναι φυσιολογικό και σε μένα;;; :lol::lol::lol:

 

μα ακριβώς αυτό λέω :wink: μπορεί όντως να σου ανέβει...κι εμένα έτσι έκανε...

όταν όμως μετρούσα μόνη μου την πίεση μου στο σπίτι σε κατάσταση ηρεμίας και ψυχραιμίας ήμουν μια χαρά...

 

να του λέτε να σας παίρνει την πίεση πρωτα απ όλα... πριν κι απ τον υπέρηχο!

ακόμα κι απ τη χαρά σας μπορεί να ανέβει η πίεση....

ή αν περπατήσετε απ το παρκαρισμένο αμάξι ως το ιατρείο 10 τετράγωνα και σας βγήκε η γλώσσα εξω με την κοιλούμπα!

 

η ενδεικτική πίεση είναι αυτή που πέρνετε στο σπίτι σας όταν είσαστε χαλαρές :wink:

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ την μετράω στο σπίτι που είμαι χαλαρή και είναι πάντοτε ΟΚ :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :!: Δώστε και σε εμένα λιγουλάκι από την πίεση σας :!: Άρχισα την εγκυμοσήνη με το θεϊκό 6-8 και τώρα στον 9ο έφτασα το συγκλονηστικό 7-9.5 και με νεύρα μάλιστα :!::):):):)

Link to comment
Share on other sites

εγώ έπαθα το άλλο: πριν την εγκυμοσύνη είχα 12.5-8 συνήθως.τώρα έχω 10-6.ανάποδος οργανισμός...βέβαια η αλήθεια είναι ότι ήμουν γενικά πολύ αγχώδης και με την εγκυμοσύνη έγινα λίγο αναίσθητη οπότε ίσως η αναισθησία που απέκτησα να μου έριξε και την πίεση :lol:

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κορίτσια δώστε μου λίγη και εμένα που είμαι στο 9-6 και δεν έχω κουράγιο ούτε να μιλήσω μερικές φορές!

 

Και εγώ τα ίδια Evoula 9-5 ή 8-5, ποτέ παραπάνω

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

H υψηλη πιεση ειναι κατι πολυ σοβαρο και μπορει να επηρεασει το εμβρυο αλλα και την ιδια την μητερα. Επικινδυνες κατα τον γιατρο μου ειναι και η αιχμες... Περιορισε το αλατι, ξεκουρασου οσο το δυνατον περισσοτερο και να περνεις την πιεση σου συγκεκριμενη ωρα και σε ηρεμια. Αν δεις κατι περιεργο, ανεβασμα πιεσης, πρηξιμο, πονοκεφαλους εννοειται οτι περνεις τηλεφωνο τον γιατρο σου ετσι? Ελπιζω δηλαδη ηδη να του εχεις πει για την πιεση.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια δώστε μου λίγη και εμένα που είμαι στο 9-6 και δεν έχω κουράγιο ούτε να μιλήσω μερικές φορές!

 

Και εγώ τα ίδια Evoula 9-5 ή 8-5, ποτέ παραπάνω

 

Μια απο τα ίδια κι εγώ.... Εχω τρελλαθεί να τρώω αλάτι μπας και την ανεβάσουμε λίγο γιατι αλλιώς πέφτω κάτω απο τις ζαλάδες... :?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ανέβασα κι εγώ πίεση..

Κάναμε καρδιοτοκογράφημα και εξετάσεις,όλα καλά ευτυχώς

αλλά η πίεση είναι γύρω στο 13,5-14,5 παρόλο που

παίρνω αντιυπερτασική αγωγή εδώ και 2 μέρες.

Αν μέχρι την Κυριακή συνεχίσει να ειναι στο 14,

τη Δευτέρα θα μπούμε για πρόκληση.

Τότε θα είμαι 38 εβδ. και 4 ημερών..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από τον 7ο μήνα έιχα 8,5-13 και τώρα που κοντέυω εχει παέι σταθερά 9-14 και λέει ο γιατρός ότι με βλέπει για καισαρική γιατί και λόγω των κιλών μου (που τα είχα ως βραβείο πριν την εγκυμοσύνη φυσικά :cool::cool: ) αλλά έχει τώρα 5 μέρες είμαι συνέχεια πρησμένα τα πόδια μου. Βέβαια δεν έχω κάτσει και στα αυγά μου καθόλου επλυνα τα προικιά,τα σιδέρωσα έφτιαξα λίγο το δωμάτιο πήγα έκανα δουλειές και αγορές έξω με την ζέστη.Κοινώς ξεπατώθηκα τις τελευταίες 2 βδομάδες

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κορίτσια καλησπέρα.είμαι 7μιση μηνών και στις 2 τελευταίες επισκέψεις στον γιατρό μου παρουσίασα αυξημένη πίεση.12 η μεγάλη και 8 η μικρή.είμαι 68 κιλα (πήρα μέχρι στιγμής 8κιλά) το αναφέρω γιατι μου είπε οτι για τα κιλά μου η πίεση ειναι αρκετή.μήπως ξέρετε εσείς που πρέπει να κυμαίνετε και τι προβλήματα προκαλεί?εχει καμία αναλογη εμπειρία?απαντήστε μου σας παρακαλώ γιατι αγχώθηκα....ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

μάλλον πρέπει να μας πεις και πόση ήταν η πίεσή σου νωρίτερα, γιατί το 12 σαν απόλυτη τιμή δεν είναι υψηλή, βέβαια αν τόσο καιρό ήταν 8, τότε κάτι θα ξέρει ο γιατρός σου...

qrgjp2.png
Link to comment
Share on other sites

μάλλον πρέπει να μας πεις και πόση ήταν η πίεσή σου νωρίτερα, γιατί το 12 σαν απόλυτη τιμή δεν είναι υψηλή, βέβαια αν τόσο καιρό ήταν 8, τότε κάτι θα ξέρει ο γιατρός σου...

 

Η μεγάλη 12 και η μικρή οκτώ εσάς σας έτυχε καθολου αυξηση της πιέσης?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...