Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

7 εβδομαδων ή 6??????????????


Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολες, σας διαβαζω ανελειπως τα τελευταια χρονια.. δηλαδη απο τοτε που ξεκινησα να σκεφτομαι την ιδεα της εγκυμοσυνης. Εμεινα και εγω εγκυος λοιπον και ειμαι ολο αποριες. Σημερα ειμαι 7 εβδομαδων (υποτιθεται). Δηλαδη ειχα τελευταια περιοδο τις 8-2-11. τωρα γυρισα απο τον γυναικολογο και ειδαμε μονο λεκιθικο ασκο και ενα πολυ μικρο εμβρυακι μεσα μολις 2 χιλιοστα. Εγω νομιζα οτι θα ακουσουμε καρδουλα. Ογιατρος μου ειπε οτι περιμενε να ειναι πιο προχωρημενη η κυηση για 7 εβδομαδες και οτι φαινεται να ειμαι 6 εβδομαδων. πως γινεται αυτο? ξερει καμια τιποτα? θα παω παλι την πεμπτη... τοσο συντομα θα εχει γινει κατι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα...και εμείς έχουμε το ίδιο θέμα με την μπεμπούλα μας... Ενώ έκλεισα τώρα την 38 εβδομάδα η μπεμπούλα μας από την αρχή είναι μια εβδομάδα μικρότερη... αυτό έχει να κάνει με τον κύκλο σου...είχες σταθερό? Εγώ ας πούμε δεν είχα, μια ήμουν κανονικά, μια δεν ήμουν...Σε όλες τις εξετάσεις που κάναμε...3 ιατρούς, μου είπαν ότι έχει να κάνει με το πότε έγινε η σύλληψη...γι΄ αυτό μην ανησυχείς...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις.και σε εμας ειχαν πει οτι υπαρχει αποκλιση περιπου 10 μερες.συμφωνα με την τελευταια περιοδο επρεπε να ειμαι 6 εβδ+3 και ο υπερηχος (και η χοριακη)εδειχναν 5 εβδομαδων.ε τωρα η κορη μου ειναι 15 μηνων!!!! :-P:-P

 

με το καλο!!!!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οποτε λετε οτι μαλλον δεν υπαρχει φοβερος λογος ανησυχιας? ειχαμε επαφη 19 φεβρουαριου. Μετραμε μονο απο την προηγουμενη περιοδο ακομα και αν ξερουμε ποτε ηταν οι επαφες? Δηλαδη ποτε θα πρεπει να ακουσω καρδουλα? ειναι δυνατον να δει κατι σε 3 μερες που μου ειπε να ξαναπαω? τι γινεται ρε κοριτσιαααα??

Link to comment
Share on other sites

σοφακι να σε ρωτήσω?? Γέννησες κοντά στην ΠΗΤ με βάση την περίοδο η με βάση τους υπέρηχους? Έχω ένα θέμα με αυτό γι αυτό σε ρωτάω...

 

 

συμφωνα με την τελευταια περιοδο ειχα ΠΗΤ 4/12.συμφωνα με τον υπερηχο ειχα ΠΗΤ 14 /12.και τελικα γεννησα στις 20/12 !!!!!;)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Οποτε λετε οτι μαλλον δεν υπαρχει φοβερος λογος ανησυχιας? ειχαμε επαφη 19 φεβρουαριου. Μετραμε μονο απο την προηγουμενη περιοδο ακομα και αν ξερουμε ποτε ηταν οι επαφες? Δηλαδη ποτε θα πρεπει να ακουσω καρδουλα? ειναι δυνατον να δει κατι σε 3 μερες που μου ειπε να ξαναπαω? τι γινεται ρε κοριτσιαααα??

 

 

δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.μετα που το συζητουσα με μαμαδες η μελλουσες μαμαδες καποιες απο αυτες ειχαν το ιδιο θεμα και ειδα οτι ειναι κατι συνηθισμενο!πιστευω σε μια εβδομαδα θα ακουσεις καρδουλα!

 

παντως και εμενα με ελουσε κρυος ιδρωτας οταν μου το ειπαν.χιλια δυο εβαλα στο μυαλο μου!!!!αλλα....ολα καλα!!!:P

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.μετα που το συζητουσα με μαμαδες η μελλουσες μαμαδες καποιες απο αυτες ειχαν το ιδιο θεμα και ειδα οτι ειναι κατι συνηθισμενο!πιστευω σε μια εβδομαδα θα ακουσεις καρδουλα!

 

παντως και εμενα με ελουσε κρυος ιδρωτας οταν μου το ειπαν.χιλια δυο εβαλα στο μυαλο μου!!!!αλλα....ολα καλα!!!:P[/QUO

 

Σε ευχαριστω πολυ γιατι πραγματι ανχωθηκα. Καλα γενικα ανχωνομαι με το παραμικρο τελευταια.. αλλα να περιμενεις να ακουσεις καρδουλα και τελικα να μην βλεπεις τιποτα ηταν λιγο ασχημο.. Παντως η απορια παραμενει: γιατι μου ειπε να παω σε 3 ημερες? δεν ειναι πολυ συντομα?

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ ενώ ο γιατρός νόμιζε ότι ήμουν 6 1/2 εβδομάδων βάση της τελευταίας περιόδου, όταν πήγα να τον δω πρωτη επίσκεψη δεν ακούστηκε η καρδιά και μου είπε ότι τελικά ήμουν μια εβδομάδα πίσω λόγω το ότι είχα κύκλο 32-33 ημερών (εάν υπάρχει τέτοιος κύκλος χιχι). Πάντως τελικά όλα εξελίσσονται ομαλά και δεν υπήρξε στην πορεία κάνενα πρόβλημα σχετικά με αυτό.

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.μετα που το συζητουσα με μαμαδες η μελλουσες μαμαδες καποιες απο αυτες ειχαν το ιδιο θεμα και ειδα οτι ειναι κατι συνηθισμενο!πιστευω σε μια εβδομαδα θα ακουσεις καρδουλα!

 

παντως και εμενα με ελουσε κρυος ιδρωτας οταν μου το ειπαν.χιλια δυο εβαλα στο μυαλο μου!!!!αλλα....ολα καλα!!!:P[/QUO

 

Σε ευχαριστω πολυ γιατι πραγματι ανχωθηκα. Καλα γενικα ανχωνομαι με το παραμικρο τελευταια.. αλλα να περιμενεις να ακουσεις καρδουλα και τελικα να μην βλεπεις τιποτα ηταν λιγο ασχημο.. Παντως η απορια παραμενει: γιατι μου ειπε να παω σε 3 ημερες? δεν ειναι πολυ συντομα?

 

 

εμενα μου ειχε πει να επαναλαβω την χοριακη για να δουμε πως ανεβαινει και να ξαναπαω σε μια εβδομαδα για να ακουσουμε καρδουλα.και ετσι εγινε,χοριακη τελεια και σε μια εβδομαδα ακουσαμε και την καρδια!πριν παω για τον πρωτο υπερηχο μιλησα με μια φιλη και λεει "αντε θα ακουσεις και καρδια" !καρδια δεν ακουσαμε οπως ειπα οποτε σε καταλαβαινω!

 

γραψε μας οταν γυρισεις απο τον γιατρο!!!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα πηγα σημερα σο γιατρο. Ακρη δεν βγαλαμε παλι. ο σακος μεγαλωσε και το εμβρυο αλλα πολυ λιγο. μου ειπε οτι περιμενε να δουμε αρκετα μεγαλυτερη αναπτυξη και ηταν αρκετα ανυσηχος. Φυσικα και εγω τα ειχα εντελως χαμενα... με εστειλε κατευθειαν για χωρικη να δουμε αυτη τουλαχιστον πως αυξανεται... ειμαι αρκετα λυπημενη οσο και αν προσπαθω να το παιζω οκ. Δεν θελω να το χασω.. ειχα παντα κυκλο 28 ημερων οποτε δεν δικαιολογειται λογω κυκλου η αργη αναπτυξη.. Σας παρακαλω.. εχει καμια περασει κατι αναλογο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...