Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μουσική για μωράκια!


Recommended Posts

ακουγονται πολύ καλά όλα, ειδικά και αυτά που έχουν ήχους απο άλλα μωρά. Είναι γνωστό ότι αρέσει πάρα πολύ στα μωρά να ακούνε ήχους απο άλλα μωράκια. Τα τραγούδια είναι διαμορφωμένα ανάλογα με την κατηγορία τους, δείτε μόνοι σας.

 

edit admin δείτε και αυτό το σύνδεσμο

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=439

 

http://www.lovelybaby.gr/index_files/music_gr.htm

και εδώ

 

 

 

εντός των ημερών θα τοποθετηθούν σε αυτή τη δημοσίευση οι σύνδεσμοι όλου του τόπικ.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

CD του Γιώργου Χατζηπιερρή "Ένας τεμπέλης δράκος"

με πολλά απίστευτα ωραία παιδικά τραγουδάκια που τα ακούω ακόμα και εγώ ευχάριστα!Όλα τραγουδισμένα από καλούς τραγουδιστές όπως Αλκίνοο Ιωαννίδη, Αρβανιτάκη, Δεληβοριά καπ.

Σας παραθέτω τους στίχους του αγαπημένου της κόρης μου που μόλις το ακούει κάνει σαν τρελή!!!

ΕΝΑ ΜΙΚΡΑΚΙ ΕΛΕΦΑΝΤΑΚΙ

Έχω ένα μικράκι ελεφαντάκι 420 κιλά,

τρώει 7 κασόνια μακαρόνια και όλο κάνει τούμπες και γελά!

Όταν ανεβαίνει στη τραμπάλα με πετάει ψηλά στον ουρανό

και όταν βουτάει στη πισίνα φεύγει από μέσα το νερό!!!!

 

Έχω ένα μικράκι ελεφαντάκι 420 κιλά,

πίνει 7 κουβάδες λεμονάδες και όλο κάνει τούμπες και γελά!

Παίζουμε τ'απόγευμα στο κήπο, τρέξιμο και μπάλα και κρυφτό,

και ύστερα στο μπάνιο μου πετάει με τη προβοσκίδα το νερό!!!!

 

 

 

[/b]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
ΕΝΑ ΜΙΚΡΑΚΙ ΕΛΕΦΑΝΤΑΚΙ

Έχω ένα μικράκι ελεφαντάκι 420 κιλά,

τρώει 7 κασόνια μακαρόνια και όλο κάνει τούμπες και γελά!

Όταν ανεβαίνει στη τραμπάλα με πετάει ψηλά στον ουρανό

και όταν βουτάει στη πισίνα φεύγει από μέσα το νερό!!!!

 

Έχω ένα μικράκι ελεφαντάκι 420 κιλά,

πίνει 7 κουβάδες λεμονάδες και όλο κάνει τούμπες και γελά!

Παίζουμε τ'απόγευμα στο κήπο, τρέξιμο και μπάλα και κρυφτό,

και ύστερα στο μπάνιο μου πετάει με τη προβοσκίδα το νερό!!!!

 

 

 

[/b]

 

 

Σαν να είναι γραμμένο για ... μένα είναι! :oops::oops::oops::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
CD του Γιώργου Χατζηπιερρή "Ένας τεμπέλης δράκος"

με πολλά απίστευτα ωραία παιδικά τραγουδάκια που τα ακούω ακόμα και εγώ ευχάριστα!Όλα τραγουδισμένα από καλούς τραγουδιστές όπως Αλκίνοο Ιωαννίδη, Αρβανιτάκη, Δεληβοριά καπ.

Σας παραθέτω τους στίχους του αγαπημένου της κόρης μου που μόλις το ακούει κάνει σαν τρελή!!!

ΕΝΑ ΜΙΚΡΑΚΙ ΕΛΕΦΑΝΤΑΚΙ

Έχω ένα μικράκι ελεφαντάκι 420 κιλά,

τρώει 7 κασόνια μακαρόνια και όλο κάνει τούμπες και γελά!

Όταν ανεβαίνει στη τραμπάλα με πετάει ψηλά στον ουρανό

και όταν βουτάει στη πισίνα φεύγει από μέσα το νερό!!!!

 

Έχω ένα μικράκι ελεφαντάκι 420 κιλά,

πίνει 7 κουβάδες λεμονάδες και όλο κάνει τούμπες και γελά!

Παίζουμε τ'απόγευμα στο κήπο, τρέξιμο και μπάλα και κρυφτό,

και ύστερα στο μπάνιο μου πετάει με τη προβοσκίδα το νερό!!!!

 

 

 

[/b]

 

α εμένα μου αρεσει το 10 καβουρακια βρήκαν 10 καραμέλες και καθίσανε στον πάτο να τις φάνε...και ήρθαν τα χταπόδια τα κρατήσαν απ'τα πόδια..

πολύ ωραίο cd.

όποιος έχει msn του το στέλνω από κει.

οποιος δεν έχει και το θέλει του το στελνω με το ταχυδρομείο

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

εμεις το'χουμε εδω και μηνες, το πηραμε μολις πρωτοκυκλοφόρησε και ενα απο τα αγαπημενα μας ειναι το σκουλουκούι - αν θελετε μετάφραση, εδω ειμαστε!!!.

 

Πολυ καλό είναι επίσης και ο Γαργαληστης του Δημ. Μπασλαμ - για λιγο μεγαλυτερα παιδάκια, εχει τραγουδια και αφήγηση (με Καφετζόπουλο παρακαλώ!):

"Ένα μουσικό παραμύθι για κάποιον γαργα-ληστή που γαργαλάει έναν ευτυχισμένο Νικολάκη και του κλέβει λιγουλάκι απ' αυτό που θα 'πρεπε να 'χουν όλα τα παιδάκια. Τι είν' αυτό τι να 'ναι αυτό, δεν πρόκειται να σας το πω. Με κίνδυνο της ζωής του λοιπόν, αυτός ο άγριος στην όψη Γιάννης αγιάννης Αγγελάκας γυρίζει ξανά στην Καρβάλη και μοιράζει το κλοπιμαίο και σπέρνει την ευφορία και εξάπτει τη φαντασία.

 

Τις περιπέτειες του αναλαμβάνει να μας αφηγηθεί ο γλυκομίλητος Αντώνης Καφετζόπουλος. Η διήγησή του είναι γεμάτη ρύμες, παρηχήσεις, ομοιοκαταληξίες, μεταφορές, μέτρο και ρυθμό και φυσικά δεν είναι μονοκόμματη. Γίνεται σε δόσεις κι όταν κάνει παύση τη δράση προωθούν φίλοι και μέλη της συμμορίας. Και δεν είναι τυχαίοι αυτοί. Είναι όλοι τους σεσημασμένοι κι έχουν κι από δυο ονόματα: Σωκράτης Μάλαμας, Θανάσης Παπακωνσταντίνου, Μάρθα Φριντζήλα, Φώτης Σιώτας και Γιάννης Χαρούλης."

 

Επίσης υπάρχει και "Ο Πέτρος και ο Λύκος" (εγω εχω την εκδοση με αφήγηση Θ.Κωτσόπουλου, υπάρχει απ'οτι ξερω και με τον Π.Φιλιππιδη)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είναι μια παράνομη διαδικασία...... :) .......εάν θέλετε μπορείτε να τα ανταλλάξετε σε συναντήσεις, (το κανονίζετε με πμ)

αλλά όχι μέσω αυτού του φόρουμ ή της ιστοσελίδας....... σόρρυ...!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ίσως έχει διαφύγει των διαχειριστών το συγκεκριμένο, αλλά κανονικά δεν επιτρέπονται μιας και το φόρουμ δεν είναι απλώς κάποιο φόρουμ που αν θέλει κάποιος το κλείνει, για να αποφύγει προβλήματα τέτοιου είδους, είναι κομμάτι της Εταιρείας Ενημέρωσης Γονέων, και υπάρχουν άτομα που έχουν (αδιαρρηκτες) ευθύνες για αυτό. :wink:

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

εμεις το'χουμε εδω και μηνες, το πηραμε μολις πρωτοκυκλοφόρησε και ενα απο τα αγαπημενα μας ειναι το σκουλουκούι - αν θελετε μετάφραση, εδω ειμαστε!!!.

 

Πολυ καλό είναι επίσης και ο Γαργαληστης του Δημ. Μπασλαμ - για λιγο μεγαλυτερα παιδάκια, εχει τραγουδια και αφήγηση (με Καφετζόπουλο παρακαλώ!):

"Ένα μουσικό παραμύθι για κάποιον γαργα-ληστή που γαργαλάει έναν ευτυχισμένο Νικολάκη και του κλέβει λιγουλάκι απ' αυτό που θα 'πρεπε να 'χουν όλα τα παιδάκια. Τι είν' αυτό τι να 'ναι αυτό, δεν πρόκειται να σας το πω. Με κίνδυνο της ζωής του λοιπόν, αυτός ο άγριος στην όψη Γιάννης αγιάννης Αγγελάκας γυρίζει ξανά στην Καρβάλη και μοιράζει το κλοπιμαίο και σπέρνει την ευφορία και εξάπτει τη φαντασία.

 

Τις περιπέτειες του αναλαμβάνει να μας αφηγηθεί ο γλυκομίλητος Αντώνης Καφετζόπουλος. Η διήγησή του είναι γεμάτη ρύμες, παρηχήσεις, ομοιοκαταληξίες, μεταφορές, μέτρο και ρυθμό και φυσικά δεν είναι μονοκόμματη. Γίνεται σε δόσεις κι όταν κάνει παύση τη δράση προωθούν φίλοι και μέλη της συμμορίας. Και δεν είναι τυχαίοι αυτοί. Είναι όλοι τους σεσημασμένοι κι έχουν κι από δυο ονόματα: Σωκράτης Μάλαμας, Θανάσης Παπακωνσταντίνου, Μάρθα Φριντζήλα, Φώτης Σιώτας και Γιάννης Χαρούλης."

 

Επίσης υπάρχει και "Ο Πέτρος και ο Λύκος" (εγω εχω την εκδοση με αφήγηση Θ.Κωτσόπουλου, υπάρχει απ'οτι ξερω και με τον Π.Φιλιππιδη)

 

mama ο γαργαληστής είναι υπέροχος ...μας τον κάνανε δώρο και έχω ακούσει περίπου το μισό!!! ο Καφετζόπουλος είναι φανταστικός!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Πολύ αστείοι στίχοι, θα τρέξω να το πάρω κι εγώ!

 

Εγώ έχω να προτείνω:

BABY EINSTEIN- Travelling melodies

Γνωστά κλασσικά κομμάτια σε ειδική εκτέλεση για μωρά.

Ο ήχος του ξυλόφωνου είναι πολύ ευχάριστος.

Η σειρά Baby Einstein είναι πολύ καλή δουλειά.

1eca.jpg1ecap3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

mama, έχουμε μάλλον κοινό μουσικό αυτί! :D

 

Ενα μήνα αφότου γεννηθηκε η κόρη μου της πήρα τον Τεμπελη Δρακο, τον Γαργαληστή (ξέρω βιάζομαι) και τον Πέτρο και ο Λυκος (την παλία έκδοση και εγώ - αυτή που θυμόμουν από τα δικά μου παιδικά χρόνια :) )

 

Της Μάγιας το αγαπημένο απο τον τεμπέλη δράκο είναι το γιαταπάτα (τώρα πλέον μόλις τελειώνει το προηγούμενο τραγούδι, φωνάζει "τατάτα, τατάτα!!!" και δεύτερο πολύ κοντά το σκουλουκούι: όσο για τη μετάφραση, πανω κατω καταλαβαίνω αλλά με χάνει εκει στο τέλος που λέει για το λουκούι (τι είναι αυτό? λουκούμι??? :lol: )

 

Λιλιπούπολη , ήμουν είμαι και θα είμαι φανατική ακροάτρια - και μάλλον θα γίνει και η Μάγια, έχω και το cd με τα κομμάτια αλλά και ηχογραφημένες πολλές από τις εκπομπες!

 

...γύρισα, ταξίδεψα πολύ, και όλος ο κόσμος είναι για μένα μια Λιλιπούπολή... :)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι από τον Τεμπέλη Δράκο τρελαινόμαστε για το Ελεφαντάκι. Το χορεύει τρισευτυχισμένος!!! Ωραίο cd...Αυτό που παρατήρησα είναι ότι και από πιο μικρούλης ο Δημήτρης μόλις άκουγε παιδάκια να τραγουδάνε, σταματούσε το παιχνίδι και κοιτούσε με απορία το στερεοφωνικό...Πώς καταλαβαίνουν τα ατιμούλικα!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

erica, το λουκκουι ειναι ο μικρος λάκκος (σωστα, GEORGIA.CY??)

 

Εμένα ο μικρός μου ξερει τα τραγουδια με τη σειρα....μια φορα τα ακουγαμε απο MP3 με σειρα τυχαια και ειχαμε φασαρίες "δεν ειναι αυτο τωρα, τωρα ειναι το Τερας της Κυκλοφορίας"!!!

Και απο τη Λιλιπουπολη, σταθερα αγαπημενο είναι ο Χαρχούδας.

 

Ενα πολύ καλο CD που αγοράσαμε τελευταία ειναι τα Τραγούδια του Τριγωνοψαρούλη - τους άρεσε πάααααρα πολύ.

 

Α, και κάποια τα τραγούδια απο το Sound of Music , ειδικα το DO-RE-MI, είναι τέλεια για την ηλικία τους!

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλός Ο Αγησιλαος του Δ.Μπασλάμ με αφήγηση του Α.Καφετζόπουλου

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

όσο για τη μετάφραση, πανω κατω καταλαβαίνω αλλά με χάνει εκει στο τέλος που λέει για το λουκούι (τι είναι αυτό? λουκούμι??? :lol: )

 

erica η μετάφραση: σκουλικάκι, θα σκάψω ένα λακκάκι, μες στη γη να σε χώσω τον μπελά για να γλιτώσω!

1eca.jpg1ecap3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κι εμάς μας αρέσούν αυτά τα τραγούδια.(τα κουλτουριάρικα, όπως λέει και μία φίλη μου). Κι επειδή σας βλέπω λίγο ψαγμένες με το θέμα, μήπως έχετε άποψη για τη 'μουσική προπαιδεία'? Μου είπαν μάλιστα για ένα ωδείο στο κέντρο της Αθήνας που μία φορά την εβδομάδα κάνει ένα ειδικό πρόγραμμα μουσικής προπαιδείς για παιδιά 2-4 ετών (όλα αυτά μέσα από παιχνίδι εννοείται). Μου φαίνεται ενδιαφέρουσα ιδέα, ειδικά μετά από αυτό που πολύ σωστά μου συνέστησε η Μαρία Στ. ότι, εάν κρατήσω το παιδί στο σπίτι μέχρι τα 3 πρέπει να φροντίσω να βλέπει σταθερά παιδάκια τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

MANALETO ώστε λουκούι= λακκάκι! :D Η Μάγια πλέον το ζητάει κιόλας: μου λέει "σκουκούι" και κουνάει το καφελάκι της ! :lol:

 

ΣΑΜ, ενδιαφέρουσα πληροφορία, και ό,τι έλεγα ότι πρέπει να αννανεώσουμε τα cd μας!

 

Maya, επειδή η αδερφή μου είναι πιανίστα αλλά επιπλέον έχει κάνει σεμινάρια μουσικής παιδαγωγικής (διδάσκει και σε παιδιά και μεγάλους) θα την ρωτήσω και όταν έχω νέα θα σας πω. Εμεις μουσική προπαιδεία, βέβαια (λόγω στενής επαφής με τη μουσική, οικογενειακώς!) κάνουμε στο σπίτι....

 

Αν μάθω κάτι ενδιαφέρον θα το αναφέρω!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας αρέσουν "Του κόσμου οι καληνύχτες" που ερμηνεύει η Πεμη Ζούνη και έχει νανουρίσματα απο διάφορα μέρη του κόσμου, από το "εδώ Λιλιπουπολη μας αρέσουν λίγα σχετικά από τα τριαντα τόσα τραγουδάκια που έχει, επίσης του Ορφέα Περίδη "Στο πρώτο πέταγμα" και μεγάλη θραύση κάνουν ορισμένα της Μαρίζα Κωχ από το "τα χρωματιστά τραγούδια"

.png
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα της μουσική προπαιδείας.

 

Συζητώντας με την αδερφή μου πάλι (εκτος των άλλων, είναι καθηγήτρια του Εθνικού Ωδείου), ενώ η μουσική προπαιδεία είναι ενας καταπληκτικός δημιουργικός τρόπος ενασχόλησης των μικρών παιδιών με τη μουσική, με ευεργετικότατες επιδράσεις στην ψυχοσυνθεσή τους αλλά και στην ευφυία τους, δεν θα μου το πρότεινε για τη Μάγια που είναι τόσο μικρή. Θα το πρότεινε σε παιδάκια από 3μισι και πάνω. (κάτι το οποίο είχα φανταστεί και μόνη μου, να πω την αλήθεια...)

 

Γενικά μου είπε ότι ενω η μουσική προπαιδεία προσφέρεται από πολλούς σε παιδάκια από 2 ετών, ουσιαστική δουλειά γίνεται από την ηλικία των 3μισι και πάνω. Πριν από αυτή την ηλικία, το θεωρεί (η αδερφή μου) λίγο περιττό (όχι ότι είναι άσχημο, αλλά δεν προσφέρει πλεονέκτημα να μπει το παιδί από τόσο νωρίς σε αυτή τη διαδικασία). Ειδικά όταν στην οικογένεια υπάρχουν πλούσια τα μουσικά ερεθίσματα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...