Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπιτικες φυσικές συνταγές καλλυντικών,καθαριστικών κλπ


Recommended Posts

http://www.vita.gr/html/ent/448/ent.2448.asp

 

http://fysikaproionta.blogspot.com/2006_12_01_archive.html

 

Θα δοκιμάσω το Σαββατοκύριακο και θα σας πω!!!

 

-Μπας και γλιτώσουμε κανένα χημικό (λέμε τώρα)-

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:D:D:D Κι εγώ θα δοκιμάσω.Να ανταλλάξουμε εμπειρίες μετά :D:D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κοριτσια κοριτσια ....εγω εχω ενα βιβλιο που λεγετε φυσικα καλλιντικα (περισσοτερα τωρα δεν θυμαμαι ειμαι δουλεια)

και φτιαχνω φυσικα καλλιντικα ειναι πολυ ωραια αληθεια......

ανοιξαμε και τετοιο ποστ ???/

ωραια

ωραια.....

 

:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απόσπασμα!

 

Aπορρυπαντικό-τζελ για τα ρούχα

Aν προτιμάτε το απορρυπαντικό σας σε μορφή τζελ, χρησιμοποιήστε ένα μέρος σαπουνιού και 10 μέρη κρύου νερού. Tοποθετήστε τα σε μια μεγάλη, ανοξείδωτη κατσαρόλα σε μέτρια φωτιά, ανακατεύοντας συχνά μέχρι να βράσει και να λιώσει τελείως το σαπούνι. Aφήστε το μείγμα να κρυώσει και προσθέστε το αιθέριο έλαιο της αρεσκείας σας - προτιμήστε ευκάλυπτο ή λεβάντα (5 ml είναι αρκετά). Aυτό το τζελ θα το χρησιμοποιήσετε και για το πλυντήριο.

 

 

Aπορρυπαντικό σε νιφάδες

Στην περίπτωση που προτιμάτε το απορρυπαντικό σας σε νιφάδες, προμηθευτείτε νιφάδες φυσικού σαπουνιού, όπως της ελιάς, ή σαπούνι Mασσαλίας (εναλλακτικά, μπορείτε να περάσετε ένα κομμάτι σαπουνιού από τον τρίφτη). Aναμείξτε 2 μέρη από τις νιφάδες με 1 μέρος ανθρακική σόδα, 1 μέρος βόρακα (θα τον βρείτε στα φαρμακεία) και 5 σταγόνες αιθέριου ελαίου και το φυσικό σας απορρυπαντικό είναι έτοιμο! Eπειδή οι νιφάδες σαπουνιού όταν βραχούν έχουν την τάση να σβολιάζουν και να κολλούν στα τοιχώματα του πλυντηρίου, αυτό το απορρυπαντικό χρησιμοποιήστε το αποκλειστικά για πλύσιμο στο χέρι.

 

Λούστε τα μάλλινα!

Mπορείτε, επίσης, να... λούσετε τα ευαίσθητα μάλλινα με σαμπουάν, αρκεί να προορίζεται για συχνή χρήση και να περιέχει ενυδατικές ουσίες. Βυθίζετε τα ρούχα σε χλιαρό νερό όπου έχετε προηγουμένως διαλύσει λίγο σαμπουάν - προσοχή, δεν χρειάζεται πολύ! Tο μόνο που θα καταφέρετε με την υπερβολή είναι να μην ξεβγάζονται εύκολα τα ρούχα! Aποφύγετε το τρίψιμο, αφήστε το μάλλινο να μουλιάσει για λίγη ώρα και κατόπιν αλλάξτε το νερό όσες φορές χρειάζεται για να το ξεβγάλετε. Στο τέλος, τυλίξτε το ρούχο σε καθαρή πετσέτα, στύψτε το μαζί με την πετσέτα για να στραγγίξει και απλώστε το μάλλινο πάνω στην απλώστρα για να μην ξεχειλώσει.

 

 

 

Xρήσιμες συμβουλές

 

H οικολογική σας μπουγάδα θα είναι έτοιμη, αν λάβετε υπόψη σας και τις ακόλουθες χρήσιμες συμβουλές:

• Aντί για συμβατικό μαλακτικό, το οποίο έχει την ιδιότητα να κολλάει στο ρούχο δημιουργώντας ερεθισμούς στο δέρμα και αλλεργίες, μπορείτε να διαλύσετε σε 1 λίτρο νερό 1 κουταλιά μαγειρική σόδα ή λευκό ξίδι και να ξεβγάλετε με αυτό τα ρούχα. Mε αυτό τον τρόπο, τα θωρακίζετε περισσότερο ενάντια στις δυσάρεστες οσμές!

• Aντί για λευκαντικό, χρησιμοποιήστε χυμό λεμονιού αραιωμένο σε νερό. Δοκιμάστε το μείγμα και για να καθαρίσετε τους λεκέδες από ιδρώτα.

• Aφαιρέστε τους λεκέδες αίματος με οξυζενέ.

• Oι λεκέδες από μελάνι φεύγουν αν τους τρίψετε με ζεστό γάλα.

• Tα σημάδια του λίπους στα ρούχα θα φύγουν αν τους ρίξετε ταλκ και το αφήσετε να το απορροφήσει (παλιότερα, στο «τρικ» αυτό συμπεριλαμβανόταν και η βενζίνη, αλλά και το ταλκ από μόνο του κάνει θαύματα αν παραμείνει στο λεκέ για αρκετή ώρα, π.χ. κατά τη διάρκεια της νύχτας).

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

πιλινγκ με σιμιγδαλι...

 

με ενα βουρτσακι και ενα σαπουνι κανετε αφρο (τυπου ξυρίσματος..) και απλαο μασαζ στο προσωπο...στην συνεχεια βουτατε το βουρτσακι στο σιμιγδαλι και συνεχίζεται .... γιατ 5 περιπου λεπτα....

 

μασκα με πορτοκαλι και μελι...

 

σε ενα μπωλ βαζετε το χυμο απο μισο πορτοκαλι και μια κουταλια μελι....

τα ανακατευεται καλα καιμετα τα απλόνεται στο προσωπο... το αφηνεται για 15 λεπτα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ http://fysikaproionta.blogspot.com/2006_12_01_archive.html

Cold Cream

 

Η πρώτη κρέμα προσώπου παρασκευάστηκε από τον Έλληνα γιατρό Γαληνό το 150 μ.Χ και ονομάστηκε cold cream. Η ονομασία αυτή οφείλεται στο οτι δίνει μια αίσθηση δροσιάς καθώς εξατμίζεται το νερό από την επιδερμίδα.

 

Και λεω τωρα εγω το 150μ.χ ο Ελληνας γιατρος Γαληνος μιλουσε Αγγλικα και βαφτισε την κρεμα cold cream??? 8)8)8)

Link to comment
Share on other sites

Και λεω τωρα εγω το 150μ.χ ο Ελληνας γιατρος Γαληνος μιλουσε Αγγλικα και βαφτισε την κρεμα cold cream??? 8)8)8)

 

μεταπτυχιακο ειχε κανει στην Αγγλια καλε... :lol::lol::lol:

τεσπα το θεμα μας ειναι καλλυτνικα κι αν εχεις καμια κρεμουλα να πουλησεις στην mata...

 

mata μου οταν θα φτιαξω εγω θα σου χαρησω καμια δεν θα σου την πουλησω :):):)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ!!!

Θα το κάνω και θα σου πω!!!!

οταν κανεις την μασκα θα σου φανει πολυ αραιή ...με την ωρα ομως αυτη θα τσιτωσει στο προσωπο σου και θα αρχισει να το τραβαει...εγω ν ασου πω την αληθεια μου την αφηνω κανενα μισαωρο με σαραντα λεπτα...

περημενω να μου πεις ε?

Link to comment
Share on other sites

Καλά πολύ μαρέσει που μιλάμε για καλλυντικά ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΟΥ ΒΛΕΠΕΤΕ. Λοιπόν μια μάσκα που...ασπρίζει την επιδερμίδα. Λίγο αλέυρι, λίγο γάλα εβαπορέ και ανακάτεμα.ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. Την απλώνεται και αυτή μετά απο λίγο ξερένεται και ελαφρώς κιτρινίζει. Αν χαμογελάσετε δηλαδή θα σπάσει. Οταν αρχίζει να συμβαίνει αυτό την ξεπλένεται. Μπαμπάκι το δέρμα και ελαφρώς ασπρισμένο.Την έκανε για χρόνια η μητέρα μου που είναι πιο σκουρόχρωμμη απο μένα και έλεμπε το πρόσωπό της.Φυσικά πράγματα παιδί μου....Φυσικά.Επιστροφή στις ρίζες. Για γράψτε τιποτα και για αρρώματα που έχω κολλημα μεγάλο;;;

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άντε να προλάβω να τα κάνω όλα αυτά!!!

:D:D:D:D

 

Προς το παρόν κάνω αυτό με τα φρούτα και τα παγάκια -και ας με κοιτάνε τα παιδιά και ο σύζυγος περίεργα- :lol::lol::lol: (Εδώ που τα λέμε είναι λίγο αστέιο να περιφέρεσαι με φρουτοκρεμα στα μούτρα:lol::lol::lol: )

 

Τα αντιγράφω από άλλο τόπικ

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1782&postdays=0&postorder=asc&start=75

 

2 απλές συνταγές από μια γιαγιά με τέλειο δέρμα:

 

1) Πλύντε καλά τα φρούτα πριν τα καθαρίσετε για τα παιδιά σας-!-και τα φλούδια βάλτε τα στο μίξερ.

Έχετε φανταστική μάσκα προσώπου!!!!

 

2) Βράστε μαϊντανό και το ζουμί κάντε το παγάκια. Κάθε πρώι αλείψτε ένα στο πρόσωπό σας! Όσες αντέχουν μες στο χειμώνα να το κάνουν αυτό θα ανταμειφθούν και με το παραπάνω!!!

 

Μέσα στο Σαββατοκύριακο θα κάνω κι αυτό με το μέλι κι αυτό με το αλέυρι.

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Starlight Μου, αν κάνετε καμιά καλή φυσική κρεμούλα, θα μου την πουλήσετε σε καλή τιμούλα;;;;;;;;;;;;;;; :wink::lol::lol::lol:

 

Μάτα μου όχι να στην πουλήσω, να στην χαρίσω!! Αλλά μέχρι να έρθουν τα φρούτα εκεί πέρα θα σαπίσουν και τότε αντενδείκνυνται!!!!

:lol::lol::lol:

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

πιλινγκ με σιμιγδαλι...

 

με ενα βουρτσακι και ενα σαπουνι κανετε αφρο (τυπου ξυρίσματος..) και απλαο μασαζ στο προσωπο...στην συνεχεια βουτατε το βουρτσακι στο σιμιγδαλι και συνεχίζεται .... γιατ 5 περιπου λεπτα....

 

μασκα με πορτοκαλι και μελι...

 

σε ενα μπωλ βαζετε το χυμο απο μισο πορτοκαλι και μια κουταλια μελι....

τα ανακατευεται καλα καιμετα τα απλόνεται στο προσωπο... το αφηνεται για 15 λεπτα....

 

Κατάφερα και το έκανα!!!

Αφήνει τέλειο δέρμα!!!!

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΑΡΩΜΑΤΙΚΑ ΑΛΑΤΑ ΣΩΜΑΤΟΣ

 

- 2 κουταλιες σουπας χοντρο αλατι

- 3 κουταλιες σουπας αμυγδαλελαιο

- 35 σταγονες αιθεριο ελαιο

- λιγο χρωμα ζαχαροπλαστικης

 

 

βαζουμε σε ενα μπολ το αλατι, ριχνουμε μεσα το αμυγδαλελαιο και ανακατευουμε καλα. στη συνεχεια προσθετουμε το αιθεριο ελαιο ανακατευοντας και τελος ριχνουμε τοσες σταγονες χρωμα ζαχαροπλαστικης ωστε να χρωματιστει ολη η ποσοτητα του αλατιου.

 

 

 

ΜΑΣΚΑ ΜΕΛΙΟΥ

 

- 2 κουταλιες γλυκου μελι

- 1 κουταλια γλυκου αμυγδαλελαιο

 

 

ανακατευουμε σε ενα μπολ τα υλικα. απλωνουμε στο προσωπο και κανουμε μασαζ για 3΄.αφηνουμε να δρασει 20΄ και ξεπλενουμε με χλιαρο νερο. τελος βαζουμε κρεμα προσωπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

λοιπον μιας και μιλατε για καλλυντικα που ειναι απαραιτητα σε ολες μας εχω να προτεινω κ εγω μια μασκα με ισχυρη ενυδατωση (μιας και ειδικευομαι σε αυτον τον τομεα :))

1 κουταλια της σουπας γιαουρτι

1 κροκο αυγου ημερας

1 1/2 κουταλια της σουπας μελι

1 κουταλια μαγιονεζα

επιπλεον για τυχον πρισμενα βλεφαρα με μαυρους κυκλους που συνεχως μας ταλαιπωρουν :P βαλτε πανω τους ομες φετες πατατας αφου τις βαλετε στο ψυγειο να κρυωσουν

ξερω ακουγονται λιγο περιεργα αλλα ειναι δοκιμασμενα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ θέλω να φτιάξω το δικό μου άρωμα τριαντάφυλλο!Ξέρει καμία πώς γίνεται;

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγώ άρχισα να φτιάχνω κεραλοιφές και πραγματικά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ προιον ενυδάτωσης,ήδη δέχομαι τις πρώτες παραγγελίες απο γνωστούς που έμειναν ενθουσιασμένοι,δεν ξανααγοράζω κρέμες σώματος η προσώπου,η πιο αγνή και φυσική λύση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 months later...

 

Απλές πανεύκολες συνταγές φυσικών καλλυντικών!

 

 

 

 

stayfreshfysikakallintika_h_633_451.jpg

 

 

Κρέμα προσώπου απο αμύγδαλο

 

Λιώνουμε στον ατμό 60 γρ. κερί μέλισσας και προσθέτουμε 250 γρ. αμυγδαλέλαιο. Κατεβάζουμε από τη φωτιά και προσθέτουμε 100 γρ. ροδόνερο ανακατεύοντας μέχρι να κρυώσει. Προσθέτουμε αιθέριο έλαιο τριαντάφυλλου ή ευκαλύπτου.

 

 

Κρέμα χεριών

 

 

Βράζουμε 2 κουταλιές ελαιόλαδο, 3 κουταλιές κερί μέλισσας και μια χούφτα βλαστάρια από δενδρολίβανο σε πολύ χαμηλή φωτιά για 30 λεπτά. Σουρώνουμε, ενώ είναι ζεστό το μείγμα και προσθέτουμε 8 κουταλιές ροδόνερο.

 

Κηραλοιφή ελαιόλαδου

 

Ζεσταίνουμε 250 γρ ελαιόλαδο και εκεί μέσα λιώνουμε 50 γρ μελισσοκέρι.

Στο τέλος, πριν κρυώσει τελείως και πήξει

προσθέτουμε αιθέρια έλαια της αρεσκείας μας.

 

Ενυδατική κρέμα προσώπου

 

Χωρίζουμε τον κρόκο 2 αυγών και τον χτυπάμε στο μίξερ προσθέτοντας σταγόνα-σταγόνα 50 γρ. λάδι αβοκάντο και στη συνέχεια μισό κουταλάκι χυμό λεμονιού και μισό κουταλάκι ξύδι μήλου, όσα δηλαδή χρειάζεται το δέρμα, με πολύ εύκολο και γρήγορο τρόπο. Προσοχή όμως, γιατί κρατάει μόνο 2 έως 3 ημέρες.

 

 

Ενυδατική μάσκα προσώπου

 

Μια άλλη γρήγορη συνταγή για ισχυρή ενυδάτωση κατά τη διάρκεια του χειμώνα: Ανακατεύουμε 1 κουταλιά γιαουρτιού. 1 κρόκο αυγού, 1 1/2 κουταλιά μέλι και 1 κουταλιά μαγιονέζα. Απλώνουμε σε καθαρό στεγνό δέρμα για 15-20 λεπτά και ξεπλένουμε με χλιαρό νερό.

 

 

Γαλάκτωμα σώματος απο αμύγδαλα

 

Λιώνουμε στο γουδί 30 γρ. ξεφλουδισμένα αμύγδαλα. Στο μίξερ, προσθέτουμε στα αμύγδαλα 100 γρ. ροδόνερο, 3 σταγόνες αιθέριο έλαιο τριαντάφυλλου και στο τέλος 10 σταγόνες βενζόης (boswellia serrata). Αφήνουμε το μείγμα να σταθεί για 2 ημέρες ανακινώντας που και που και μετά σουρώνουμε.

 

 

 

Λάδι χεριών

 

Σε 50 γρ. αμυγδαλέλαιο προσθέτουμε 2 κουταλιές λάδι καλέντουλας, 3 φύλλα ευκαλύπτου αποξηραμένα. 1 φλούδα λεμονιού και 2 κουταλιές φρέσκο δυόσμο. Κλείνουμε το μείγμα σε βάζο και το αφήνουμε για 15 μέρες σε σκοτεινό μέρος. Σουρώνουμε και απλώνουμε με μασάζ μέχρι να απορροφηθεί το προϊόν.

 

 

 

Αλοιφή καλέντουλας

 

Ζεσταίνουμε 100 γρ. ελαιόλαδο και 10 γρ. κερί μελισσών σε ένα τηγάνι. Ρίχνουμε μια χούφτα άνθη καλέντουλας και τα αφήνουμε για 2 λεπτά. Στραγγίζουμε πριν πήξει.

 

 

 

Ζελ για τα χείλη

 

Βράζουμε σε σκεπασμένη κατσαρόλα μια χούφτα σπόρους κυδώνι για 30 λεπτά. Σουρώνουμε και διατηρούμε το μείγμα στο ψυγείο.

 

 

 

Λάδι για τις ευρυαγγείες

 

Σε 50 γρ. λάδι αβοκάντο προσθέτουμε από ένα κουταλάκι αιθέριο έλαιο, απήγανο (ruta graveolens) και μαυροκούκκι (nigella damascena) και 5 σταγόνες αιθέριο έλαιο γερανιού. Εφαρμόζουμε το βράδυ στην ευαίσθητη περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Μπύρα για τόνωση και φορμάρισμα μαλλιών

 

 

048_beer_1.jpg

 

Η μπύρα είναι γνωστή από την αρχαιότητα για τις πολύτιμες ιδιότητες της. Στην Αίγυπτο την χρησιμοποιούσαν για να φρεσκάρουν την επιδερμίδα τους. Βγαίνει από την βυνοποίηση του κριθαριού.

Μπορείτε όμως να την χρησιμοποιήσετε και σαν ένα πολύ καλό καλλυντικό.

Υλικά

 

  • ½ της δοσομετρικής κούπας χλιαρό νερό
  • ½ της δοσομετρικής κούπας μπύρα
  • 1 κ.γ. καροτέλαιο

Παρασκευή

Για τόνωση

Ανακατέψτε τα υλικά και ξεβγάλτε τα μαλλιά σας μετά το λούσιμο. Η μπύρα εξαφανίζει τα κατάλοιπα σαμπουάν, μαλακτικής καθώς και όλων των προϊόντων styling.

Για φορμάρισμα

Αν βάλετε την μπύρα σε ένα μπουκάλι με σπρέι (αραιωμένη ή όχι, με νερό) θα έχετε ένα φυσικό προϊόν styling. Όσο λιγότερο νερωμένη είναι, τόσο πιο δυνατό κράτημα θα έχει. Πειραματιστείτε για να βρείτε τι σας ταιριάζει καλύτερα.

Μη ξεχνάτε, ότι εκτός από το φορμάρισμα, βοηθά συγχρόνως στην θρέψη και τόνωση των μαλλιών και κυρίως των βαμμένων. Δεν είναι τυχαίο που οι παλιότερες την χρησιμοποιούσαν κατά κόρον.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...