Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χάλασε το σιδερο μου...τι προτείνετε....


Recommended Posts

Εγώ πήρα ένα σύστημα σιδερώματος της Phillips πριν ένα μήνα και είναι πάρα πολύ καλο και σχετικά οικονομικό (76 ευρώ) σε σχέση με το τι κυκλοφορεί γενικότερα. Το boiler χωράει αρκετό νερό, άνετα σιδερώνεις ένα πλυντήριο ρούχα μ' ένα γέμισμα κι έχει μεγάλη πίεση ατμού.

 

http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10094181

Το συγκεκριμενο που λες ειναι μιας πρωτης ταξεως σιδερο με μποιλερ! Ειναι καλο σαν αποδοση, 3.5bar εχει πιεση!!

Και αυτο που λες, ειναι οικονομικο! Αν δεν διαθετεις τοσα οσο λεμε ειναι μια χαρα!!!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


vag εγώ έχω το philips GC8420

http://www.euragora.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=889&category_id=49&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=1

είναι πολύ καλό σίδερο (παρόμοιο με το philips που αναφέρεις εσύ) σαν να μην σιδερώνεις πολύ βολικό και άνετο, δίαβασε και το προτελευταίο bullet πολύ σημαντικό.

Επίσης κάτι που έχει το συγκεκριμένο μοντέλο είναι αυτοκαθαρισμός από τα άλατα και έτσι δεν σου χαλάει ποτέ (από αυτό το λόγο τουλάχιστον).

Αν θέλεις κάτι άλλο ευχαρίστως να σου απαντήσω!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ olive, θα ήθελα τη γνώμη σου για την πλάκα του συγκεκριμένου σίδερου,εμένα μου αρέσει περισσότερο του philips αλλά σε 2-3 καταστήματα που ρώτησα μου είπαν ότι είναι καλύτερα τα tefal.... Επίσης, κάνει πολύ θόρυβο;

Επεξεργάστηκαν by vag
συμπλήρωση
WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κάνει λίγο θόρυβο την ώρα που γεμίζει ατμό, όχι συνεχόμενα και όχι για πολύ ώρα, μισό λεπτό περίπου κάθε τέταρτο - κάτι τέτοιο, δεν είναι ενοχλητικό. Η κόρη μου πάντως δεν ξυπνάει από τον ήχο του σίδερου!

Όσον αφορά την πλάκα δεν γνωρίζω πολλά πράγματα αλλά είμαι τόσο ικανοποιημένη που δεν με έχει παασχολήσει, πχ δεν κολλάει, δεν αλλάζω συνέχεια θερμοκρασία ανάλογα με τα υφάσματα κλπ.

Ρώτησες σε τι ακριβώς πλεονεκτεί το τεφάλ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ειχα της phillips το προαναφερθεν....στον πρωτο ενα χρονο αρχισε να σβηνει μονο του και να ξαναναβει επισης μονο του την ωρα που σιδερωνα:roll:

εφοσον ηταν στην εγγυηση το πηγα πανω απο 5 φορες για επισκευη και δεν εβρισκαν τι εφταιγε...:roll:τωρα που περασαν 3 χρονια ,που το αντεξα βασικα και δεν το σουταρα απο το παραθυρο, βρηκαν οτι φταιει η πλακετα και θελουν 60 ευρω παρακαλω να το φιαξουν +20 ευρω τα εργατικα:evil:300 ευρω σιδερο!!!!:evil::evil::evil:ΕΛΕΟΣ!εννοειτε οτι δεν το φιαχνω.ασε εκεινον τον απαισιο θορυβο καθε 3 και λιγο που τραβουσε νερο απο το boiler:roll: ακομα μεσα στα αυτια μου τον εχω....δεν ξερω ισως εγω ειμαι ιδιοτροπη.παντως δεν μπορουσα να σιδερωσω βραδυ οταν κοιμοντουσαν αντρας και παιδια γιατι ξυπνουσαν.....philips δεν θα ξαναπαρω...τωρα εχω παραγγειλει ενα της juro pro με 90 ευρω.θα δειξει...οταν το παραλαβω θα σας πω...

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

vag μάλλον σε μπερδέψαμε κι εμείς! Απότι είδα στην περιγραφή του τεφαλ είναι πάνω κάτω τα ίδια οπότε πάρε αυτό που σου προτείνει η πωλήτρια, κάτι θα ξέρει (μάλλον!)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ένα juropro με μπόιλερ και στα 2,5 χρόνια χάλασε 3η φορά:evil: Τις προηγούμενες 2 ήταν στην εγγύηση τώρα όμως θέλει 70ε ενώ καινούριο τώρα κάνει 100 (εγώ το είχα πάρει 140).

Τώρα λέω να πάρω ένα καλό ατμοσίδερο γιατί δεν έχω να δώσω πάνω από 50ε και λέω να πάρω αυτό το tefal http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10100682

Εσείς τι λέτε; Έχετε να μου προτείνετε καλό ατμοσίδερο γύρω στα 50ε;

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
Χαλασε το σίδερο μου και έχω βουνά!!! Η πρέσα μπορεί να αντικαταστήσει το σίδερο; Διαβασα όλα όσα γράψατε και έχω πελαγώσει!!!!

 

 

εγω εχω πρεσα και δεν την αλλαζω με τιποτα. Εχω παρει κι ενα σιδερο της φτηνιας για καποιο ιδιαιτερο ρουχο που δεν γινεται στην πρεσα, φαντασου βαζω νερο κι ας μην ειναι κρυο, νερο βρυσης και δεν εχει παθει τιποτα αλλα το χρησιμοποιω λιγο. Για μενα πρεσα και παλι πρεσα. 3 πληντυρια σε 1 ωριτσα τα εχεις ετοιμα και τα σιδερωνω ολα εκτος καλτσες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κοριτσια το σιδερο μου ειναι κ παλιο κ φθηνο κ δεν τραβαει αλλο...

εχω ηδη πρεσα σινκερ μια χαρα, αλλα εχω πολλα πουκαμισα κ παντελονια κ γενικα σιδερωνω αρκετα κ με το σιδερο. σκεφτομουν για συστημα ατμου αλλα το θεωρω λιγο υπερβολη απο την στιγμη που εχω κ πρεσα αρα κατεθυνομαι σε ενα πολυ καλο σιδερο μεχρι 80-120 ευρω εχουν μαξιμουμ απο οτι ειδα τα καλα.

ειμαι αναμεσα σε PHILIPS to AZUR 89e ειχα ακουσει παλιοτερα οτι ειναι καλο ισχθυει? k rowenta ενα που ειχε 115e καλα δεν ειναι κ αυτα? αλλα λιγο βαρια ισως

τι μου προτεινετε? τα εχει καποια μιλαω για απλα σιδερα κ αλλες προτασεις δεκτες μην την πατησω οπως παλιοτερα που τα ειχα σκασει χοντρα κ βγηκε καραμαπα.....

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πειτε κμια γνωμη βρε κοριτσια καποιο ατμοσιδερο που να κανει δουλιτσα θελω!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

πειτε κμια γνωμη βρε κοριτσια καποιο ατμοσιδερο που να κανει δουλιτσα θελω!

 

το phillips το εχει η μαμα μου και ειναι πολυ ευχαριστημενη!!! να το προτιμισεις!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Εχω Philips Azur εδω και 3 χρονια, νομιζω εκανε γυρω στα 90Ε και ειναι πολυ καλο. Δεν εχει χαλασει, σιδερωνω 2ωρα αλλα να χρησιμοποιεις οπωσδηποτε απιονισμενο νερο αν ζεις σε περιοχη οπου το νερο εχει πολλα αλατα-οπως εγω. Εχω χαλασει ενα πρεσσοσιδερο singer και 2 ατμοσιδερα απο αλατα- σε 3 χρονια-, γιατι δεν χρησιμοποιουσα απιονισμενο νερο, αλλα με το τελευταιο σιδερο και το ειδικο νερακι τα παμε τελεια.

Τωρα που θα ερθει ο μπεμπης μας θα παρω και πρεσοσιδερο και ειμαι αναμεσα σε Tefal και Philips. Κλεινω προς Tefal, ειναι και πιο ντιζαινατα. Αν θελετε πειτε γνωμες!

Link to comment
Share on other sites

Εχω Philips Azur εδω και 3 χρονια, νομιζω εκανε γυρω στα 90Ε και ειναι πολυ καλο. Δεν εχει χαλασει, σιδερωνω 2ωρα αλλα να χρησιμοποιεις οπωσδηποτε απιονισμενο νερο αν ζεις σε περιοχη οπου το νερο εχει πολλα αλατα-οπως εγω. Εχω χαλασει ενα πρεσσοσιδερο singer και 2 ατμοσιδερα απο αλατα- σε 3 χρονια-, γιατι δεν χρησιμοποιουσα απιονισμενο νερο, αλλα με το τελευταιο σιδερο και το ειδικο νερακι τα παμε τελεια.

Τωρα που θα ερθει ο μπεμπης μας θα παρω και πρεσοσιδερο και ειμαι αναμεσα σε Tefal και Philips. Κλεινω προς Tefal, ειναι και πιο ντιζαινατα. Αν θελετε πειτε γνωμες!

 

 

ξανα εδω μηπως μπορειτε να μου πειτε ποια μοντελα εχετε γιατι εχει πολλα azur κ μπερδευτηκα παλι:rolleyes:

ειμαι μεταξυ των 4850 4860 κ 4491 αλλα εχει πολλα ακομα....:confused:

για please help φοβαμαι μηπως καποιο μοντελο εχει δεν ειναι τοσο καλο κ παω κ πεσω πανω σε αυτο!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι αναμεσα σε Tefal και Philips. Κλεινω προς Tefal, ειναι και πιο ντιζαινατα. Αν θελετε πειτε γνωμες!

 

Tefal....με διαφορά !

Δεν είναι μόνο η εμφάνιση που μετράει αλλά και η ποιότητα .

Το νέο μοντέλο gv 9460 είναι κορυφαίο .και ....ακριβό :( 280€ περίπου

Εχει προστατευτικό καπάκι για να μπορείς να το αποθηκεύεις με το τέλος του σιδερώματος χωρίς κανένα φόβο ενώ είναι ακόμη ζεστό . Αρα είναι ασφαλές για τα παιδιά , έχει σύστημα anticalc και καλώδιο που μαζεύει όπως στις ηλ.σκούπες .

Προσοχή όμως...θα βάζεις νερό βρύσης πάντα.

Αυτό σημαίνει οτι χρειάζεται καθαρισμό (αφαλάτωση ) κάθε 1 με 2 χρόνια το αργότερο .

Link to comment
Share on other sites

ξανα εδω μηπως μπορειτε να μου πειτε ποια μοντελα εχετε γιατι εχει πολλα azur κ μπερδευτηκα παλι:rolleyes:

ειμαι μεταξυ των 4850 4860 κ 4491 αλλα εχει πολλα ακομα....:confused:

για please help φοβαμαι μηπως καποιο μοντελο εχει δεν ειναι τοσο καλο κ παω κ πεσω πανω σε αυτο!

 

Kαι τα 3 μοντέλα είναι πολύ αξιόπιστα

Το gc 4491 , είναι 200w πιό μικρής ισχύος αλλά και πιό όμορφο .

Διάλεξε άφοβα ...:-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...