Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιος αποφασίζει για τις γιορτές στο Νηπιαγωγείο?


Recommended Posts

Ας με διορθώσουν οι συνάδελφοι, αλλά έχω την εντύπωση ότι εφόσον δεν προβούν σε κανενός είδους εορτασμό για την εθνική επέτειο (ούτε καν κλειστού τύπου με κουκλοθέατρα κλπ) πρέπει να λειτουργήσουν κανονικό ωράριο.....

 

 

σωστα!!!!!!!!!!αν μη τι αλλο αυτο!!!!!!και οχι να την κοπανησουν......παντως μπορει να μην ειναι παρανομο οπως μου λες( και ευχαριστω για τις διευκρινησεις σου) αλλα εξακολουθει να ειναι απαραδεκτο - κατα την ταπεινη μου γνωμη φυσικα.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ας με διορθώσουν οι συνάδελφοι, αλλά έχω την εντύπωση ότι εφόσον δεν προβούν σε κανενός είδους εορτασμό για την εθνική επέτειο (ούτε καν κλειστού τύπου με κουκλοθέατρα κλπ) πρέπει να λειτουργήσουν κανονικό ωράριο.....

 

εστω κ κλειστη η γιορτη εστω κ χωρις ποιηματα σιγουρα κατι θα ειπωθει εκεινη την ημερα.δεν νομιζω καποιος απλα να μαζεψει τα παιδια 2 ωρες κ αν τα διωξει

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το ΠΔ 200/ 1998 το νηπιαγωγείο μπορεί να συμμετέχει στον εορτασμό των εθνικών επετείων (τύπου γιορτή με το Δημοτικό, παρέλαση, ποιήματα, φανφάρες π.χ.). Δεν είναι υποχρεωμένο. Υποχρεωμένο είναι να συζητήσει το περιεχόμενο του εορτασμού, να μιλήσει για τα γεγονότα, για το σεβασμό και την αγάπη στην πατρίδα και όλες τις πατρίδες όλων των ανθρώπων, για τη σημαία και τα σύμβολα των εθνών κ.λ.π.

 

Για να κατανοήσετε το γελοίο της υπόθεσης βρέθηκα σε νηπιαγωγείο που το 40% ήταν αλλοδαποί κυρίως Αλβανοί να παίζουμε κουκλοθέατρο και να τραγουδάμε πατριωτικά τραγούδια για το ΌΧΙ και να λείπουν όλοι οι Έλληνες (γιατί προτίμησαν να πάνε εκδρομή μαζί με το πατριωτικό τους φρόνημα επειδή η γιορτή ήταν κλειστή). Τι να πω τώρα στο Αλβανάκι για την Ελληνική εκδοχή των γεγονότων όπως καθρεφτίζεται στα ποιήματα και τραγούδια της εποχής.

 

Εφοσον το Αλβανακι(οπως λες)παει σε ελληνικο σχολειο...τοτε πρεπει να μαθει για την ιστορια της Ελλαδας και ηστε υποχρεωμενοι να διδασκετε τι σημαινει αυτη η μερα. Και μετα σου λενε...γιατι η καινουργια γεννια δεν ξερει τη γιορταζουμε την 28οκτωμβριου και την 25μαρτιου!!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για όλες τις απόψεις και την ενημέρωση για το πως λειτουργεί το όλο σύστημα καταρχήν. Κατά δεύτερον, miriki, με όλο το σεβασμό, το πήρες πολύ προσωπικά, και εκτός αυτού, μάλλον σε εκνεύρισα και δεν πρόσεξες ότι με τη νηπιαγωγό δεν αντάλλαξα καμία κουβέντα ούτε της σύστησα τι να κάνει... Το θέμα μου ήταν με την προϊσταμένη, γιατί όπως ρώτησα και εδώ, ήθελα πρώτα να είμαι σίγουρη ότι είναι στη δικαιοδοσία της δασκάλας και μετά να της "επιτεθώ" (αν το έκανα). Οπότε νομίζω ότι παρεξήγησες τα λόγια μου αρκετά. Επίσης, διάβασες ένα απόσπασμα του διαλόγου με την προϊσταμένη (σε περίπτωση που θέλεις να υπερασπιστείς και εκείνη). Δεν λέω ότι είμαι σωστή, απλά δεν αντιπαρατέθηκα με τη δασκάλα ούτε για ένα δευτερόλεπτο, οπότε μην με κρίνεις σαν να είμαι εγώ η αιτία που ΟΛΕΣ οι γιορτές θα γίνουν κλειστές. Το ξεκαθαρίζω. Το όποιο "ύφος" τυχόν έχουν τα μηνύματά μου (και ειδικά το πρώτο και το ανέφερα) είναι λόγω εκνευρισμού. Μετά από όλες αυτές τις απαντήσεις, και σκεπτόμενη έχοντας τες στο μυαλό μου, συμφωνώ σχεδόν απολύτως. Αλλά μην παίρνεις προσωπικά το όποιο μήνυμα αναφέρεται σε εκπαιδευτικό, είσαι ένα μέρος αυτού του συνόλου, μην μπαίνεις στον κόπο να προσπαθείς να αντιπροσωπεύεις όλο το σύνολο. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον το Αλβανακι(οπως λες)παει σε ελληνικο σχολειο...τοτε πρεπει να μαθει για την ιστορια της Ελλαδας και ηστε υποχρεωμενοι να διδασκετε τι σημαινει αυτη η μερα. Και μετα σου λενε...γιατι η καινουργια γεννια δεν ξερει τη γιορταζουμε την 28οκτωμβριου και την 25μαρτιου!!!!

 

Το δύσκολο είναι ότι είναι ιστορία και της Αλβανίας όχι μόνο της Ελλάδας, οπότε θέλει πολλή προσοχή στους χειρισμούς και τους χαρακτηρισμούς που υπάρχουν μερικές φορές σε ποιήματα και τραγούδια.

 

Αν πρόσεξες στο μήνυμά μου ανέφερα ότι το νηπιαγωγείο είναι υποχρεωμένο να διδάξει την ιστορία συγκεκριμένα έγραψα

 

"Υποχρεωμένο είναι να συζητήσει το περιεχόμενο του εορτασμού, να μιλήσει για τα γεγονότα, για το σεβασμό και την αγάπη στην πατρίδα και όλες τις πατρίδες όλων των ανθρώπων, για τη σημαία και τα σύμβολα των εθνών κ.λ.π."

 

Trithen ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις. Δεν σκοπεύω να υπερασπιστώ το σύνολο των συναδέλφων, σου είπα απλώς τι μου συνέβη εμένα και πώς θα αντιδρούσα αν κάποιος ερχόταν με το ύφος που ήταν γραμμένο το πρώτο σου μήνυμα. Χαίρομαι που το ξεκαθαρίσαμε πάντως. ;)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το δύσκολο είναι ότι είναι ιστορία και της Αλβανίας όχι μόνο της Ελλάδας, οπότε θέλει πολλή προσοχή στους χειρισμούς και τους χαρακτηρισμούς που υπάρχουν μερικές φορές σε ποιήματα και τραγούδια.

 

 

Πλακα κανεις...ετσι??!!! Σιγα μην αλλαξουμε και τα ποιηματα.Αν καποιοι νομιζουν οτι θιγονται να μην φερουν τα παιδια τους εκεινη την ημερα σχολειο.Αυτη ειναι η ιστορια μας,αγωνιστηκαν και σκοτωθηκαν τοσοι ανθρωποι για να ζουμε εμεις τωρα στην Ελλαδα και πρεπει να τιμαμε τουλαχιστον αυτους.

Αυτη ειναι η πατριδα μας....αν τους αρεσει!! Αλλιως να πανε απο εκει που ηρθαν.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

...."Υποχρεωμένο είναι να συζητήσει το περιεχόμενο του εορτασμού, να μιλήσει για τα γεγονότα, για το σεβασμό και την αγάπη στην πατρίδα και όλες τις πατρίδες όλων των ανθρώπων, για τη σημαία και τα σύμβολα των εθνών κ.λ.π."

.....

 

Αυτά μας έφαγαν. Οι "πολυπολιτισμικές" ευαισθησίες, στο όνομα των οποίων διαγράφουμε την ιστορία μας. Δηλαδή, έτσι κι αλλιώς τι υποτίθεται πως πρέπει να κάνει η δόλια νηπιαγωγός? Τι θα πει να διδάξει ιστορία? Την πραγματική, την ωραιοποιημένη. Αυτά που ξέρει (σωστά ή λάθος), όπως τα ξέρει? Στα πλαίσια της "διαδασκαλίας της ιστορίας" θα πούμε στα παιδάκια για τη συνεργασία των Αλβανών με τους Γερμανούς και τους μελανοχίτωνές? Κι αυτό ιστορία είναι.

 

Πλακα κανεις...ετσι??!!! Σιγα μην αλλαξουμε και τα ποιηματα.Αν καποιοι νομιζουν οτι θιγονται να μην φερουν τα παιδια τους εκεινη την ημερα σχολειο.Αυτη ειναι η ιστορια μας,αγωνιστηκαν και σκοτωθηκαν τοσοι ανθρωποι για να ζουμε εμεις τωρα στην Ελλαδα και πρεπει να τιμαμε τουλαχιστον αυτους.

Αυτη ειναι η πατριδα μας....αν τους αρεσει!! Αλλιως να πανε απο εκει που ηρθαν.

Μέσες άκρες θα συμφωνήσω μαζί σου. Στη Ρώμη φέρεσαι σαν Ρωμαίος. Είσαι στην Ελλάδα, προσαρμόζεσαι στα ελληνικά ήθη και έθιμα. Δεν προσαρμόζεται η χώρα υποδοχής σε εσένα. Αυτό είναι παράλογο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν πηγαιναν τα παιδαι μου νηπιο η γιορτη της 28ης Οκτωβριου οπως και της 25ης Μαρτιου γινονταν κεκλεισμενων των θυρων αλλα την παρελαση που εκαναν στο προαυλιο μπορουσαμε να την δουμε και να την φωτογραφισουμε. Χριστουγεννα και τελικη γιορτη γινονταν μπροστα στους γονεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδω στο Βελγιο τις εκδηλωσεις που κανουν καθημερινες τις κανουν κλειστες και κανουν μια μεγαλη ανοικτη γιορτη Σαββατο.

Το ελληνικο σχολειο ειναι ουτως ή αλλως σαββατο οποτε η γιορτη για την 28η θα ειναι ανοικτη και μετα θα εχει και ενημερωση γονεων. Εμενα ο μικρος δεν εχει ποιημα και το να παω 2 ωρες νωριτερα μου ανατρεπει ολο το προγραμμα Βασικα μεχρι να γυρισω στο σπιτι θα πρεπει να ξαναφυγω για την γιορτη... Θα πηγαινα ομως ουτως ή αλλος γιατι αν ειναι και αλλοι γονεις ξερω οτι θα στεναχωρηθει αν δεν παω... Εκτως του οτι ενα παιδακι απο τη ταξη του εφυγε μονο του μια μερα που ειχε πολυ κοσμο!!!

Και βασικα αυτη θα ηταν η ενσταση μου για μια ανοικτη γιορτη σε εργασιμη μερα. Τι θα γινει με τους γονεις που δουλευουν???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγα κι εγώ να πάρω σήμερα την κόρη μου από το νηπιαγωγείο..όντως η γιορτή και η παρέλαση μεταξύ τους..για λόγους που γνωρίζω , καθώς η κολητή μου ειναι νηπιαγωγός..και τους είδα ξεκάθαρα..

έκαναν παρέλαση με τη διευθύντρια..και στο πεντάλεπτο που έμεινα είδα τα θέματα συντονίσμού της ομάδας..είδε κι επαθε η γυναίκα να τα έχει σε μία γραμμή -τρόπος του λεγειν..;)

 

και πώς αλλιώς όταν στο τμήμα της εχει εφτα παιδιά ένταξης...χωρίς ειδική παιδαγωγό..ή όταν στο τμήμα της κόρης μου νήπια προνήπια ειναι μαζί λόγω έλλειψης προσωπικού..

 

ας είμαστε κι εμείς λίγο επιεικείς....είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα στα σχολεία..ειδικά φέτος..

Link to comment
Share on other sites

και πώς αλλιώς όταν στο τμήμα της εχει εφτα παιδιά ένταξης...χωρίς ειδική παιδαγωγό..ή όταν στο τμήμα της κόρης μου νήπια προνήπια ειναι μαζί λόγω έλλειψης προσωπικού..

 

QUOTE]

 

απλα για διευκρινηση...το επισημο ειναι να ναι μαζι νηπια προνηπια κ δεν γινεται λογω ελλειψης προσωπικου,για τα πολλα παιδια γενικα ομως μορει να ισχυει

Link to comment
Share on other sites

Οι πολλές ανοικτές γιορτές είναι πραγματικά πρόβλημα για τους γονείς που δουλεύουν, το αντιμετώπισα όταν τα παιδιά μου πήγα στον παιδικό. Επίσης σαν μαμα μου αρέσει φυσικά να δώ τα παιδιά μου 1-2 φορές τον χρόνο σε μια γιορτή αλλά προτιμώ αυτή να είναι απλή και τα παιδιά να μην "πιεστούν" στην ετοιμασία της και να μην χάσουν πολύ χρόνο σε πολλές πρόβες- τα παιδιά βαριούνται τις πολλές πρόβες- και έτσι για μενα καλύτερα να ναι λιγότερες οι γιορτές.

Όσο για τις εθνικές γιορτές για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταλάβει γιατί πρέπει τα παιδιά από τόσο μικρά να μαθαίνουν ιστορία, ας την μάθουν αργότερα (αλήθεια είναι στον οδηγό του νηπιαγωγού?) Δεν με πειράζει να γινει μια απλή αναφορά αλλά θα προτιμούσα να μην γιορτάζουν κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια και στο νηπιαγωγείο θα προτιμούσα να διαλέγαν και τίποτα άλλο να γιορτάσουν για αλλαγή κάτι με το οποίο να μπορούν να συσχετιστούν πιο εύκολα λόγω ηλικίας πχ την μερα του περιβάλλοντος, της μουσικής, ... και κάτι που να είναι πιο αισιόδοξο και φιλειρηνικό. Ειλικρινά δεν πιστεύω ότι τα 4 χρονα και 5 χρονα εχουν την συναισθηματική ωριμότητα να ακούνε για αυτά τα θέματα και σε κάποιο βαθμό πιστεύω τα φανατίζουμε. Οχι γιατί αυτά που τους λέμε είναι λάθος ή υπερβολή αλλά γιατί δεν έχουν την ικανότητα σε αυτή την ηλικία να τα επεξεργαστούν και έτσι τα δέχονται αμάσητα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θελω να μαθει για τις γιορτες τα ηθη και τα εθιμα και για υτο τον στελνω και στο Ελληνικο νηπιαγωγιο. Παντως βλεπω οτι και οι Βελγοι απο την ιδια ηλικια και πιο μικρη αρχιζουν να περνανε μυνηματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ειμαι η θεια απο ενα κοριτσακι 5 χρονων που φετος ξεκινησε να πηγαινει νηπιαγωγειο θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι λογικο να μην γινονται γιορτες οπως 28οκτ, η γιορτη των χριστουγεννων κτλ .

γιατι εγω θυμαμαι απο μικρη οτι ητανε μεγαλη χαρα για τα παιδια να γινονται αυτες οι γιορτες αλλα και για τους ιδιους τους γονεις που βλεπανε το παιδακι τους να συμμετεχει σε αυτες

η νηπιαγωγος του λεει οτι δεν κανουν γιορτες γιατι υπαρχει ελειψη χωρου και δεν θα χωρανε οι γονεις ....

περιμενω τις γνωμες σας , σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 12 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Μήπως γνωρίζει κάποιος γονιός αν μπορεί το νηπιαγωγείο να γιορτάσει τα καρναβάλια με πάρτι εντός σχολείου και σχολικού ωραρίου ή 'απαγορεύεται'; Αν είναι δηλαδή θέμα του κάθε σχολείου ή δεν υπάρχει σαν σχολική εορτή στο πρόγραμμα σπουδών όπως πχ 28η κλπ; Ευχαριστώ! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Στον παιδικό σταθμό (δημοσιο) πέρσι έκαναν πάρτυ με τις στολές τους την τελευταία Παρασκευή. Και Τσικνοπέμπτη είχαν κατασκευάσει στολές οι δασκάλες με ένα θέμα σε κάθε τμημα. Φέτος είμαστε κι εμείς προνήπιο, προς το παρόν δεν μας έχουν πει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Καλησπέρα! Μήπως γνωρίζει κάποιος γονιός αν μπορεί το νηπιαγωγείο να γιορτάσει τα καρναβάλια με πάρτι εντός σχολείου και σχολικού ωραρίου ή 'απαγορεύεται'; Αν είναι δηλαδή θέμα του κάθε σχολείου ή δεν υπάρχει σαν σχολική εορτή στο πρόγραμμα σπουδών όπως πχ 28η κλπ; Ευχαριστώ! 

Με γονείς μέσα εννοείς? Με γονείς δεν επιτρέπετε χωρίς γονείς γιορτάζουν λένε στα παιδιά να πάνε ντυμένα Κ κάνουν εκεί ότι θέλουν .

 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Καλησπέρα! Μήπως γνωρίζει κάποιος γονιός αν μπορεί το νηπιαγωγείο να γιορτάσει τα καρναβάλια με πάρτι εντός σχολείου και σχολικού ωραρίου ή 'απαγορεύεται'; Αν είναι δηλαδή θέμα του κάθε σχολείου ή δεν υπάρχει σαν σχολική εορτή στο πρόγραμμα σπουδών όπως πχ 28η κλπ; Ευχαριστώ! 

καλημερα

οπως τα λεει κ η νινακι

πηγαιναν ντυμενα τα παιδια την παρασκευη πριν την κ.δευτερα

βαζανε μουσικη,κανανε παιχνιδια.χωρις γονεις εννοειται κανονικα στο ωραριο

συνηθως,κ εκτος κορονοιου,επετρεπαν κ ο συλλογος γονεων να παρεχει χυμο,κερασματα,σερπατινες,μπαλονια,ακομη κ τυπου φαγητο,αλλα αυτο εξαρταται απο το καθε σχολειο

εξαρταται αν αποφασισει σε πρωτη φαση ο συλλογος διδασκοντων να κανουν κτ καποια μερα

για το αποκριατικο παρτυ που κανει συνηθως ο συλλογος γονεων,πανε σε καποιο αλλο χωρο,με εισοδο η λαχνους,σ/κ,απογευμα κλπ

εχω ακουσει να κανει ο συλλογος γονεων στο χωρο του σχολειου,εκτος ωραριου,πχ παρασκευη απογευμα,αλλα δ ειναι κτ που νομιζω γινεται συχνα.κ μετα για τη διατηρηση της καθαριοτητας του χωρου ειναι υπευθυνος ο συλλογος γονεων

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Με γονείς μέσα εννοείς? Με γονείς δεν επιτρέπετε χωρίς γονείς γιορτάζουν λένε στα παιδιά να πάνε ντυμένα Κ κάνουν εκεί ότι θέλουν .

 

Όχι τα παιδάκια μόνο να ντυθούν πχ τσικνοπέμπτη κλπ. Είναι απόφαση του σχολείου από ότι κατάλαβα και όχι του υπουργείου. Αν ένα κάνει μπορούν να κάνουν όλα. Εμάς το απαγόρεψαν χωρίς να ξέρουμε γιατί μας είπαν ότι δεν υπάρχει στο πρόγραμμα σπουδών τέτοια γιορτή. 

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

καλημερα

οπως τα λεει κ η νινακι

πηγαιναν ντυμενα τα παιδια την παρασκευη πριν την κ.δευτερα

βαζανε μουσικη,κανανε παιχνιδια.χωρις γονεις εννοειται κανονικα στο ωραριο

συνηθως,κ εκτος κορονοιου,επετρεπαν κ ο συλλογος γονεων να παρεχει χυμο,κερασματα,σερπατινες,μπαλονια,ακομη κ τυπου φαγητο,αλλα αυτο εξαρταται απο το καθε σχολειο

εξαρταται αν αποφασισει σε πρωτη φαση ο συλλογος διδασκοντων να κανουν κτ καποια μερα

για το αποκριατικο παρτυ που κανει συνηθως ο συλλογος γονεων,πανε σε καποιο αλλο χωρο,με εισοδο η λαχνους,σ/κ,απογευμα κλπ

εχω ακουσει να κανει ο συλλογος γονεων στο χωρο του σχολειου,εκτος ωραριου,πχ παρασκευη απογευμα,αλλα δ ειναι κτ που νομιζω γινεται συχνα.κ μετα για τη διατηρηση της καθαριοτητας του χωρου ειναι υπευθυνος ο συλλογος γονεων

Άρα κάνατε και εσείς. Υποθέτω είναι σύνηθες και το κάνουν πολλά σχολεία αν δεν κάνουν γιορτουλα εκτός σχολείου. Ντυμένα στην τάξη κλπ. Εμείς αλλάξαμε διευθύντρια και μας είπε όχι δεν γίνεται να το κάνουν τα παιδιά. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Όχι τα παιδάκια μόνο να ντυθούν πχ τσικνοπέμπτη κλπ. Είναι απόφαση του σχολείου από ότι κατάλαβα και όχι του υπουργείου. Αν ένα κάνει μπορούν να κάνουν όλα. Εμάς το απαγόρεψαν χωρίς να ξέρουμε γιατί μας είπαν ότι δεν υπάρχει στο πρόγραμμα σπουδών τέτοια γιορτή. 

Άρα κάνατε και εσείς. Υποθέτω είναι σύνηθες και το κάνουν πολλά σχολεία αν δεν κάνουν γιορτουλα εκτός σχολείου. Ντυμένα στην τάξη κλπ. Εμείς αλλάξαμε διευθύντρια και μας είπε όχι δεν γίνεται να το κάνουν τα παιδιά. 

κακα τα ψεμματα,τοσα χρονια στην συναναστροφη μου με τα σχολεια,ειναι θεμα διευθυνσης

μην νομιζεις.κ στο δημοτικο 4 χρ τωρα τπτ δ κανουν.ηταν ο κορωνοιος,βολευτηκαν κ για μετα

κ δ εχει σχεση με την γιορτη εξω

Link to comment
Share on other sites

Εμάς στον παιδικό - νήπιο - προνήπιο έκανα γιορτή την τσικνοπέμπτη τα παιδιά.

Στο δημοτικό τα δύο προηγούμενα χρόνια έκαναν γιορτή (μία από όλες τις ημέρες των αποκριών - δεν θυμάμαι ποια )και πήγαιναν όλα τα παιδιά ντυμένα με στολές. Φέτος δεν ξέρω τι θα κάνουν, αναμένουμε ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2024 at 12:43 ΜΜ, λουκουμαδάκι είπε:

Όχι τα παιδάκια μόνο να ντυθούν πχ τσικνοπέμπτη κλπ. Είναι απόφαση του σχολείου από ότι κατάλαβα και όχι του υπουργείου. Αν ένα κάνει μπορούν να κάνουν όλα. Εμάς το απαγόρεψαν χωρίς να ξέρουμε γιατί μας είπαν ότι δεν υπάρχει στο πρόγραμμα σπουδών τέτοια γιορτή. 

Άρα κάνατε και εσείς. Υποθέτω είναι σύνηθες και το κάνουν πολλά σχολεία αν δεν κάνουν γιορτουλα εκτός σχολείου. Ντυμένα στην τάξη κλπ. Εμείς αλλάξαμε διευθύντρια και μας είπε όχι δεν γίνεται να το κάνουν τα παιδιά. 

Τι κανεις λουκουμάδακι μου? Η μικρή σου ?

οι γιορτές είναι απόφαση του συλλόγου διδασκόντων. Βέβαια επειδή μου έτυχε μια χρόνια να είμαι με μια συνάδερφο που δεν συμφωνούσε σε τίποτε, έκανα ότι ήθελα στην ώρα μου. Ήταν η προϊσταμένη, το γραφω για να διευκρινήσω ότι δεν είναι απόφαση προϊσταμένης. Έκανα αποκριάτικο πάρτυ , όπου μου διευκρίνησε ότι στις 12 που άρχιζε η βάρδια της ηθελε να τις παραδώσω τα παιδιά  με τα ρούχα τους και την τάξη στην εντέλεια. Και την καλοκαιρινή γιορτή επίσης την έκανα μόνη μου το πρωί και ήρθε στις 12 να κάνει το ωράριο της.

Link to comment
Share on other sites

On 14/2/2024 at 10:15 ΜΜ, Κάντι είπε:

Τι κανεις λουκουμάδακι μου? Η μικρή σου ?

οι γιορτές είναι απόφαση του συλλόγου διδασκόντων. Βέβαια επειδή μου έτυχε μια χρόνια να είμαι με μια συνάδερφο που δεν συμφωνούσε σε τίποτε, έκανα ότι ήθελα στην ώρα μου. Ήταν η προϊσταμένη, το γραφω για να διευκρινήσω ότι δεν είναι απόφαση προϊσταμένης. Έκανα αποκριάτικο πάρτυ , όπου μου διευκρίνησε ότι στις 12 που άρχιζε η βάρδια της ηθελε να τις παραδώσω τα παιδιά  με τα ρούχα τους και την τάξη στην εντέλεια. Και την καλοκαιρινή γιορτή επίσης την έκανα μόνη μου το πρωί και ήρθε στις 12 να κάνει το ωράριο της.

 

Η Φρικαντέλα; 😀

Link to comment
Share on other sites

Μάθαμε ότι δεν το κάνει η καινούργια μας διευθύντρια για θρησκευτικούς λόγους. Δεν θεωρεί τα καρναβάλια ότι προάγουν την πνευματικότητα της θρησκείας.. εννοείται ότι θα προβούμε σε έγγραφη διαμαρτυρία στην πρωτοβάθμια. Σχολείο πάμε ή κατηχητικό; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...