Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΣΤΑ ΒΡΕΦΗ...


Recommended Posts

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΣΚΑΣΩ...

ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ...(ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΜΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ) ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 3260 ΟΤΑΝ ΒΓΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ...ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΤΗ ΖΥΓΙΣΕ ΗΤΑΝ 4100. ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΝΑ ΗΤΑΝ 5200 ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ 1200 ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ.... ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΛΕΩ ΝΑ ΤΗ ΖΥΓΙΣΩ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ 500γρ. ΜΟΝΟ...ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΣΚΑΣΩ... Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΒΟΛΙΟ ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ... ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΗΣ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΠΕΙΝΑΕΙ??? ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΠΕΙΝΑΣ, ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ 6ωρο ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 4 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΛΛΕΣ 5-6 ΩΡΕΣ... ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΗ ΖΥΓΙΣΑ...

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΘΕΜΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ... ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΣΤΟ ΒΑΡΟΣ ή ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ????( ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ ΠΙΑ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ δεν βλέπω ''κόλλημα'' στο βάρος...500 γρ. δεν είναι άσχημα :wink: Επίσης τα 1200 είναι ΠΑΡΑ πολύ καλά. Δεν πιστεύω πως πρέπει να ανησυχείς. Η μικρή μου τους 3 πρώτους μήνες έπαιρνε γύρω στα 800γρ το πολύ, μετά πέσαμε στα 500, 400, και εδώ και δύο μήνες δεν έχει πάρει καθόλου...Δν υπάρχει όμως κανενα πρόβλημα, απλά είναι λιγόφαγη.. Εγώ θήλασα μόνο 2 1/2 μήνες οπότε μη νομίζεις πως αν δώσεις ξένο θα ''σωθείς''. Αν το γάλα σου δεν της έφτανε σίγουρα θα στο έδειχνε. Αυτό πιστεύω ότι θα σου πουν και τα κορίτσια που θηλάζουν. Επίσης να σου πω ότι συμβαίνει πολύ συχνά, αν κάποιο μήνα έχει πάρει πολύ, τον επόμενο να πάρει λιγότερο. Δεν βλέπω κανένα λόγο να σταμαατήσεις τον αποκλειστικο θηλασμό.Περίμενε μέχρι την Πέμπτη και την παιδίατρο και θα δεις ότι όλα θα είναι καλά. Και μία συμβουλή που ακολούθησα στην αρχή όταν θήλαζα κι εγώ με παρότρυνση της παιδιάτρου μου: Άσε την ζυγαριά, περισσότερο άγχος θα σου προσθέτει παρά θα σε ηρεμεί..Περίμενε κάθε μήνα να την ζυγίζεις στην παιδίατρο..

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για να σου δωσουμε μια σωστή συμβουλη πρεπει να μας δωσεις ολες τις ζυγισεις του μωρου μεχρι σημερα ΑΛΛΑ αυτες οι ζυγισεις να ειναι στην ιδια ζυγαριά με τις ιδιες συνθηκες ( χωρις ρουχα , πρωι κλπ ) .

 

Δεν νομιζω οτι υπάρχει προβλημα με το βάρος του μωρου και ο γιατρος σιγουρα θα επιβεβαιώσει οτι εχει παρει καλο βαρος . Τα μωρα που θηλάζουν πρεπει το πρωτο τριμηνο να παιρνουν κατα μεσο ορο 750 γρμ το μηνα . Το δικο σου το μωράκι πηρε ήδη πολυ περισσοτερο :D

 

Το γαλα σου ειναι οσο θέλει το μωρό σου και αυτο ειναι πλεον αρκετά μεγαλο και ξερει τι να κανει για να το αυξήσει αν χρειαστει . Μην αγχωνεσαι ολα καλά ειναι με το μωρο σου :D

 

(καλυτερα να γραφεις αυτα τα θεματα στην ενοτητα του θηλασμου για να μην "χανονται" )

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Ελισσαβετ ΧΑΛΑΡΩΣΕ!!!!!!!!!!

τΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!!

Ακου τα δικα μας για να παρηγορηθεις: Γεννηθηκε 3460. Βγηκαμε απο μαιευτηριο 3260.

Ειναι 8 μηνων και ζυγιζει 6800!!!!!!!!!!!

Δεν επαιρνε βαρος, ενω τις εδινα ξενο και εβλεπα ποσο πολυ ετρωγε( τα εχω γραψει σε αλλο ποστ)

Τις καναμε 3 εξετασεις για ουρολοιμωξη και ειναι στειρες.

Με λιγα λογια εχει μοισει στον μπαμπατης που ειναι αδυνατος αλλα τρωει πολυ....

Τωρα τρωει ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε μεγαλη πσοτητα αλλα βαρος παιρνει ελαχιστα.

Κι εγω ανησυχουσα πολυ άλλα η παιδιατρος με καθησυχασε και μου ειπε οτι ολα ειναι κληροομικα.

Οσο για το πρωτο μου παιδι....ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!

8 μηνων ηταν 9.500 κιλα.

Το μωρακι σου ειναι μια χαρα!!!!μην αγχωνεσαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμενα ο παιδιατρος μου ειχε πει οτι τα μωρα που παιρνουν παραπανω καποια στιγμη κανουν παυση να βρουν τους ρυθμους τους . Κατι σαν αυτοδιαιτα ειχε πει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ακου να ανησυχεις που πηρε 1200 σε εναν μηνα... :D Εννοειται οτι κανουν παυση... :) Επειδη πηρε 1200 εναν μηνα δεν θα παρει τοσο και τον επομενο. Θα παρει λιγοτερο για να ισορροπησει. Επειδη κι εγω θηλαζα αποκλειστικα, μου ειχε εξηγησει ο γιατρος και το ειχα διαβασει οτι το βασικο ειναι να παιρνει βαρος το μωρο και η πορεια αναπτυξης να ειναι ανοδικη. Μονο αν παρατηρησουν επι τρεις συνεχομενους μηνες στασιμοτητα η και πτωση ανησυχουν οι γιατροι. Και αυτο γιατι καθε παιδακι ειναι ξεχωριστο. Το δε μητρικο γαλα εχει την ιδιοτητα να μην παχαινει πολυ τα παιδια. Πραγμα που οπως πια μαθαινουμε ειναι καλο.

Θα σου πω για παραδειγμα οτι εναν μηνα με αποκλειστικο θηλασμο η κορη μου πηρε 7 ποντους!!! Λιποθυμος ο γιατρος... :lol: Τον επομενο πηρε μονο ενα..Ετσι παει. Δεν ειναι ολοι οι μηνες ιδιοι.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

εμενα παντως γεννηθηκε 3150 και 48 ποντους μικρουλης δηλαδη.βγηκε απο το νοσοκομειο 3.000 κιλα και στισ 23 μερεσ ηταν 3900 και 56 ποντους και τωρα 2 μηνων ηταν 5200 και 61 ποντους.δεν ξερω τα φυσιολογικα ποσο ακριβως ειναι παντως η γιατρος τοθ ειναι πολυ ικανοποιημενη.οποτε μην στενοχωριεσαι αν ο γιατρος σας λςςι οτι ολα ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! Ο ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 8ΜΗΝΗΤΙΚΟ! 2470! ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 3ΜΗΝΩΝ Κ 10 ΗΜΕΡΩΝ? 65 ΠΟΝΤΟΥΣ 7100ΚΙΛΑ!!!!! ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟ ΧΑΜΕΝΟ ΕΔΑΦΟΣ Κ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες. Μη σκατε για αυτα τα θεματα! Γεννησα το κοριτσακι μου 3240. Βγηκαμε απο το νοσοκομειο 2990. Την πρωτη εβδομαδα με αποκλυστικο θυλασμο ειχε παρει ΜΟΝΟ 650 γρ!! Δηλαδη ηταν 3640!!Η παιδιατρος με κατατρομεξε οτι δεν παιρνει πολυ βαρος και βαζουμε στη διατροφη μας και ξενο.Επειδη δεν με επεισε για σωστη παιδιατρος αλλαξα παιδιατρο . Τον πρωτο μηνα ηταν το παιδι 4700. Ο νεος παιδιατρος πολυ σοβαρος και σχολαστικος μου λεει οτι το παιδι αναπτυσετε μια χαρα και χρειαζεται κατα μεσο ορο 680 με 750 γρ. το μηνα.Σημερα 5,5 μηνων παναγια μαζι της ειναι 9800γρ. ΠΟΛΥ φυσιολογικη!!!!!!!!!! Και απο τον 5ο μηνα και μετα μπορει να παρει και μονο 400 γρ.λογω των δοντιων της που την ενοχλουν και την κανουν ανορεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...