Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

titi εμας παντως ο γιατρος μας συνεστησε να δινουμε στα κοριτσια μου φρεσκο γαλα 1,5 % για να μην τις επιβαρυνουμε με λιπαρα.Τα κοριτσια μου να φανταστεις ειναι και μικροκαμωμενα.Μου ειπε πως το μερικως αποβουτυρωμενο γαλα δεν στερειται θρεπτικων συστατικων παρα μονο λιπαρων. Φυσικα εγω ως κλασικη ελληνιδα μανα τις δινω γαλα της Γεωργικης Σχολης η καποιας φαρμας π.χ. Κουκακη με φουλ εξτρα λιπαρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ πάντως πέρασα το γιό μου από τη σκόνη κατευθείαν στο φρέσκο που πίνουμε και μεις (Αγρόκτημα Βραχιάς). Να συνηθίζει κιόλας γιατί όλα τα φρέσκα παιδικά είναι εμπλουτισμένα με ζάχαρη και μετά τα παιδιά δεν πίνουν το φρέσκο τελικά. Με ελάχιστο μελάκι, μια χαρά το πίνει

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το φρέσκο με 1,5 λιπαρά είναι πολύ καλό για όλους, και για μεγάλους και για παιδιά, γιατί έχει όλα τα θρεπτικά συστατικά και δεν έχει πολλά λιπαρά.

Εμένα ο γιός μου που είναι 2,5 χρονών την σκόνη την έκοψε όταν πήγε στα δύο. Είχαμε δοκιμάσει και νωρίτερα να του δώσουμε το Advance αλλά δεν το ήθελε με τίποτα.

Τελικά εκεί γύρω στα δύο δοκιμάσαμε το 2+μεγαλώνω και του αρέσει πάρα πολύ. Το φρέσκο όμως. Το συμπικνωμένο δεν του άρεσε καθόλου και για ένα διάστημα δεν ήθελε να πιεί καθόλου γάλα. Αλλά το φρέσκο άλλο πράγμα, πίνει συνέχεια.

Εγώ πιστεύω πως είναι μια χαρά γάλα, και αν δεις την ετικέτα, τι συμπληρώματα, βιταμίνες κλπ. περιέχει, τότε νομίζω πως αξίζει τον κόπο.

Τα παιδιά μας είναι στην ανάπτυξη και χρειάζονται όσες περισσότερες βιταμίνες, ιχνοστοιχεία κλπ, για να δημιουργήσουν γερές βάσεις στον οργανισμό τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς τώρα είναι 2 χρονών και 2 μηνών. Κάπου κοντά στα 2 κάναμε τη μετάβαση από το Almiron σε γάλα Κουκάκη πλήρες.

 

Ευτυχώς του άρεσε και τώρα πίνει μόνο αυτό. Μια χαρά τη βρήκαμε. Πίνει περίπου μισό λίτρο την ημέρα. Παίρνουμε μία τεράστια συσκευασία και πίνουμε και εμείς κάθε πρωί με το πρωινό θρεπτικό σέικ που πίνουμε.

 

Τώρα όσον αφορά την πεθερά ή οποιονδήποτε άλλο έρχεται με μία καλή γνώμη, του λέω "ευχαριστώ για το ενδιαφέρον". Αν επιμένει και πιέζει λέω πολύ ευγενικά: "Εκτιμώ το ενδιαφέρον σου, αλλά όχι ευχαριστώ...δε θα πάρω(τη συμβουλή)".

 

Εγώ δεν έχω τυφλή εμπιστοσύνη ούτε στη γιατρό - μια χαρά είναι η γυναίκα, απλά σε κάποια πράγματα εμπιστεύομαι την κρίση μου και της γυναίκας μου όσον αφορά το τι θα κάνω με το παιδί μου.

 

Ευτυχώς εμάς το παιδί ήρθε με οδηγίες χρήσης οπότε ξέρουμε κάθε φορά τι να κάνουμε LOL(καλά θα ήταν να έβγαινε εγχειρίδιο μαζί με το παιδί).

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το αλιπο γαλα (1.5%) δεν πρεπει να δινεται σε παιδια κατω των 2-3 ετων. Μετα απο αυτην την ηλικια, καλο ειναι να δοθει σε παιδια που εχουν βαρυ ιστορικο στην οικογενεια τους με χοληστερινη. Αλλα και αλλα παιδια δε θα παθουν κατι κακο αν το πιουν, ειναι καλο γαλα με ολα τα υπολοιπα συστατικα, πληρες. Ενα νηπιο που αναπτυσσεται καλα, που τρωει μια πιοκιλια απο στερεες τροφες, μπορει καλιστα να ξεκινησει απλο γαλα του εμποριου , που πινουμε κι εμεις, απο 12-18 μηνων. Ολα τα εμπλουτισμενα γαλατα και πιο ακριβα μπορει να ειναι, και πιο εθιστικα, και ισως δινουν πραγματα παραπανω απο οσα χρειαζεται το παιδι - ολα ειναι θεμα ισορροπιας, ουτε ελλειψη ουτε υπερπληθωρα- και δεν ειναι 100% απαραιτητα. Παντως, στην πραξη, το προβλημα με τα ελληνακια ειναι οτι πολυ λιγα καταφερνουν να φανε την απαιτουμενη ποσοτητα και ποικιλια στερεων τροφων στις ηλικιες 6 μηνων με 2-3 χρονων. Για πολλους και διαφορους λογους, συνηθιζουν πιο αργα και με μεγαλυτερη δυσκολια στα φαγητα του τραπεζιου, σε σχεση με τα μωρα στην Αγγλια. Γι αυτο και προτιμουνται τα εμπλουτισμενα γαλατα απο πολλους σε αυτες τις ηλικιες, για να μη φτασει το παιδι να εχει ελλειψη σιδηρου κλπ. Παντως, μπορει να ειναι και φαυλος κυκλος: μπορει να τους αρεσει τοσο πολυ το εμπλουτισμενο γαλα, να τους καλυπτει πληρως σε συστατικα και ποσοτητα, που να μην ενδιαφερονται για φαγητο. Τα αγγλακια που πινουν το απλο γαλα του ψυγειου απο 1 χρονων ισως νιωθουν την αναγκη να συμπληρωσουν την ληψη βιταμινων τρωγοντας κι ενα φρουτο ή σιδηρου με μια κρεατοσουπα. Ειναι πολυπλοκο, καλυτερα να κανει καθε γονιος ο,τι αισθανεται καλυτερο, εχοντας παρει μια γνωμη απο τον παιδιατρο αλλα μεχρι εκει.

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο πολύ κατατοπιστική η απάντηση σου!!!

Αν το σκεφτεί κανείς αυτό, συνδυαστικά με τις κλιματολογικές συνθήκες και κάθε χώρας και την ποικιλία τροφών (άλλα φρούτα έχουμε στην Ελλάδα άλλα στην Αγγλία) κάνουν όλα μια καλή λογική σειρά!

Να συμπληρώσω κάτι που έχω δει χωρίς να έχω στατιστικά στα χέρια μου

Απλά από αυτό που βλέπω στην καθημερινότητα μου με τους γνωστούς μου κλπ

Οι γονείς ως ενήλικες, έχοντας ήδη στη διατροφή τους μια Χ ποικιλία τροφών, δεν δίνουν στα παιδιά τους αυτά που οι ίδιοι δεν τρώνε

Παράδειγμα, γονιός που δεν τρώει τις μπάμιες, δεν τις δίνει και στο παιδί του

Νομίζω ότι είναι ένα απ τα μεγαλύτερα λάθη που κάνουμε εδώ στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα, γονιός που δεν τρώει τις μπάμιες, δεν τις δίνει και στο παιδί του. Νομίζω ότι είναι ένα απ τα μεγαλύτερα λάθη που κάνουμε εδώ στην Ελλάδα

Μιαμ, μπάμιες τις λατρεύω!

Χτες έφαγε και η Αννούλα, αλλά δεν πολυτρελάθηκε!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 χρόνο μετά...
Βρε παιδια να ρωτησω και κατι αλλο λογω κληρονομηκοτητας απο τον ανδρα μου η μικρη εχει λιγο χοληστερινη,αλλα μας ειπε ο παιδιατρος οτι αν οι γενικες εξετασεις δεν γινουν στο παιδων δεν εχουμε σωστες τιμες και μου το επιβαιβεωσαν και αλλοι 3 παιδιατροι.

το ερωτημα ειναι οτι με εχει πρηξει η πεθερα μου να της δωσω πρασινο γαλα φρεσκο επειδη το πινει και η αλλη αγγονα της που ειναι 3,5.

η δικη μου ειναι 2 χρονων 92 εκατοστα και 14 κιλα ουτε υπερβαρη ειναι ουτε νομιζω οτι ακομα ειναι ωρα να ανησυχω.ολοι μου λενε ειδικοι γιατροι

να την κοιταξω μετα τα 4 με 5.

αλλα με εχει φαει αυτη η πεθερα μου το παιδι εχει προβλημα το παιδι πρεπει να κανει διαιτα κ.τ.λ.

εχετε αναλογη εμπειρια?

 

Εμάς έκανε εξέταση η μικρή 2 φορές σε διάστημα 2 εβδομάδω στη βιοιατρική και της βρήκαν 250 χοληστερίνη! Μπορεί δηλαδή στη βιοίατρική να κάναν 2 φορές λάθος και στο Παίδον να βγάλουν άλλα ή έχουν άλλη τεχνική που δε βγάζει σωστά αποτελέσματα στα παιδια? Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο περισσότερο τι σου είπαν? (ξέρω πάει καιρός ... αλλά απ' ότι θυμάσαι ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Μα όλα τα γάλατα είναι μεταλλαγμένα πιά?

 

Δίνω στην κόρη μου το ΟΛΥΜΠΟΣ Βιολογικό....και σήμερα έλαβα ένα mail της GREENPEACE που λέιε ότι και αυτό είναι μεταλλαγμένο.

ΑΜΑΝ ΠΙΑ!!!!

Σε λίγο δεν θα ξέρουμε τι γάλα να δώσουμε στα παιδιά μας!!!!

 

Εσείς τι φρέσκο γάλα χρησιμοποιείται?

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω για το κουκάκι απογοητευτηκα που το διάβασα. Το ειχα για καλο.

Η greenpeace βράβευσε το "εκλεκτο" της αγνό.

Υπάρχει και το εβολ (και βιολογικο) και το αγρόκτημα βραχιάς που είναι πολυ καλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πλέον επιφυλάσσομαι πάρα πολύ με τις λίστες τις greenpeace...

Γιατι???Εχεις ακουσει κατι?

Εγω του δινω νουνου φρεσκο ή αγνο!Αλλα γενικα πινει οτι να ναι!

Link to comment
Share on other sites

Αμάν και το ΟΛΥΜΠΟΣ μεταλλαγμένο? Αυτό παίρνω κι εγώ στη μικρή και εμένα μου το είχε συστήσει η παιδίατρος. Απίστευτο πια, δεν θα ξέρουμε τι γαλα θα δίνουμε στα παιδιά μας!!!

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

nina nana για το ΕΒΟΛ (κι εγω δινω στο μικρο μας το βιολογικο ΕΒΟΛ εναλλακτικα απο το Ολυμπος βιολογικο) η παιδιατρος μας ειπε οτι ενα διαστημα ειχαν ανακαλεσει ολες τις παρτιδες καθως βρεθηκε οτι μια συνεργαζομενη "φαρμα" ηταν διπλα σε χωματερη.... (ειμαστε Βολο και προτιμαμε τοπικα προιοντα). Θελω να πω οτι πραγματικα πλεον δεν ξερεις τι να εμπιστευτεις και τι να επιλεξεις....

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

nina nana για το ΕΒΟΛ (κι εγω δινω στο μικρο μας το βιολογικο ΕΒΟΛ εναλλακτικα απο το Ολυμπος βιολογικο) η παιδιατρος μας ειπε οτι ενα διαστημα ειχαν ανακαλεσει ολες τις παρτιδες καθως βρεθηκε οτι μια συνεργαζομενη "φαρμα" ηταν διπλα σε χωματερη.... (ειμαστε Βολο και προτιμαμε τοπικα προιοντα). Θελω να πω οτι πραγματικα πλεον δεν ξερεις τι να εμπιστευτεις και τι να επιλεξεις....

 

Και το εβολ το είχα πολυ ψηλά στην εκτίμησή μου. Το βιολογικο στο γυάλινο μπουκάλι είναι το πιο νόστιμο αγελαδινο που έχω πιει. Σε αυτήν τη φάση είναι καλο;

Πάντως η καλυτερη εναλλακτική είναι το βουβαλινο γάλα. Υπάρχουν σχόλια αν ψάξετε.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...