Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

θα σου πω αναλυτικα για να καταλαβεις...

στην δικη μου περιπτωση καναμε κυστεογραφια αφου επαθε 2ο περιστατικο ουρολοιμωξη μεσα σε ενα μηνα, βεβαια το παιδακι μου ηταν 2,5 χρονων οποτε θεωρουσαμε οτι ειναι λιγο απιθανο να εχει παλλινδρομη γιατι συνηθως εμφανιζεται απο τους πρωτους μήνες ζωης του παιδιου. οταν εκανα υπερηχο νευρων ο γιατρος μου ειπε οτι τα νευρα δεν παρουσιαζουν καποιο προβλημα και προσωπικη του εκτιμηση οτι δεν υφισταται θεμα παλλινδρομησης αλλα να κανω κυστεογραφια για να εξαντλησω καθε ενδεχομενο. ετσι και εγω επαναπαυθηκα, οταν ηταν να κανω την εξεταση σκεφτομουν να την ακυρωσω γιατι φοβομουν οτι θα την κανω χωρις λογο, μην κολλησουμε κανενα μικροβιο στα καλα καθουμενα (ειχε και εξαρση τον Δεκεμβριο ο ιος των χοιρων) κτλ, ομως επεμαινε ο παιδιατρος να την κανουμε και τελικα ειχε παλλινδρομηση. Φυσικα επεσα απο τα συννεφα γιατι πραγματικα δεν πιστευα οτι θα εχει κατι!!!

στην δικη σου περιπτωση επειδη ειναι μικρουλη πρεπει να κανεις γιατι ειναι ατιμη "παθηση" και μπορει να προκαλλεσει βλαφη στα νευρα αν δεν την παρεις χαμπαρι. βεβαια πολυ πιθανον να ειναι τυχαια η ουρολοιμωξη (μακαρι και σου το ευχομαι) αλλα δεν μπορεις να το ρισκαρεις....

που εχεις κλεισει ραντεβου να την κανεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τί να σου πω...το πρωτόκολλο εδώ στην Ελλάδα λέει οποιοδήποτε περιστατικό ουρολοίμωξης πριν τα 5 πρέπει να συνοδεύεται από την κυστεουρηθογραφία και υπέηχο..και αυτό γιατί μπορεί να έχει παλινδρόμηση και να μην το ξέρεις...οπότε στην περίπτωση αυτή, που έχει δηλαδή παλινδρόμηση, χρήζει παρακολούθησης, και χημειοπροφύλαξης ώστε να αποτραπει (κατά το δυνατόν βέβαια) πιθανή μελλοντική ουρολοιμωξη. και αυτό γιατί η ουρολοίμωξη δεν είναι απλά έανς πυρετός..θέλει προσοχή..παλιά δεν έκαναν τίποτα, όμως αυτό δεν σημαίνει κάτι, αφού τις ουρολοιμώξεις δεν τις προλαβαιναν, με αποτελεσμα να δημιουργούνται ουλές στα νεφρά, μόνιμες βλάβες, νεφροπάθειες, υπέρταση κλπ. και το καταλάβαιναν πλέον στην ενήλικη ζωή των παιδιών.η ιατρική προχωράει, δεν έχει νόημα να σκεφτόμαστε παλιά τι έκαναν..παλιά γεννούσαν στα χωράφια, και αν ήταν τυχεροί μάνα και παιδί ζούσανε...γεννάει καμιά μας πλέον στα χωράφια??εμείς πάντως την καναμε τη εξέταση, πριν ακόμη εκδηλωθεί η ουρολοίμωξη και αυτό γιατί προγεννητικά γνωρίζαμε ότι είχαμε μια μικρή διάταση στο νεφρό...ηταν αρνητική, και ακολούθως κάναμε σπινθηρογράφημα για να δούμε από που προέρχεται η διάταση (το ένα νεφρό φαίνεται μεγαλύτερο ΄΄πρησμένο΄΄), η οποία αποδείχτηκε ότι προέρχεται από στενωση στο σημείο που ενώνεται ο ουρητήρας με το νεφρό..τα ούρα δεν παροχετεύονται καλά από το νεφρό για αυτό και το νεφρό είναι ΄΄πρησμένο΄΄ συγκριτικά με το άλλο..υπα΄ρχει η στένωση και η ροή τους προς την ουρήθρα που θα αποβληθούν από τον οργανισμό δεν είναι καλή..επομένως η μεγαλύτερη αυτή παραμονή των ούρων στο νεφρό δυνητικά μπορεί να προκαλέσει ουρολοίμωξη..και από τότε το παρακολουθούμε υπερηχογραφιακά..έκανε και ένα επεισόδιο ουρολοίμωξης στους 5μιση μήνες, που ευτυχώς επειδή είμασταν υποψιασμένοι με το που ανέβασε 37,8 για λίγο καναμε εξετάσεις και βγήκε ουρολοίμωξη..στις 2 μέρες μια χαρά καθαρός..που σημαίνει το προλάβαμε νωρίς..αν δεν ξέραμε όλα αυτά θα το αφήναμε, σιγά τον πυρετό 37.8 ππου μετά μάλιστα έπεσε χωρίς αντιπυρετικό...μετά από καμια μέρα δυο θα ανέβαζε σιγουρα πυρετό αλλά τότε θα ήταν ήδη αργά, αφού το μικρόβιο θα ήταν μέρες στα νεφρά, με κίνδυνο να αφήσει ουλή στο νεφρό...δεν ήταν πολύ καλύτερο που το προλάβαμε??εντάξει η κυστεουρηθογραφία, είναι επίπονη διαδικασία, εμείς την κάναμε 50 ημερών..αλλά δεν μετάνιωσα γιατι μπροστά στην υγεία τίποτα δεν βάζω τίποτα, α και όταν έκανε την ουρολοίμωξη είχαμε κόψει την χημειοπροφύλαξη για 3 μήνες...φυσικά μετα΄την ξαναρχίσαμε..μπορεί όλα αυτά να ήταν τυχαία..μπορεί και όχι αλλά εγώ σαν μάνα δεν μπορώ να εφησυχαστώ, όχι για τόσο μικρό παιδάκι..ο παιδονεφρολόγος μας είπε ότι η ουρολοίμωξη μπορεί αν προκαλέσει ΄βλάβες στα νεφρα μεχρι την ηλικά των 5..παλιότερα οι επιστήμονες υποστήριζαν μέχρι τα 3 3μιση..τώρα έχουν ανεβάσει το όριο ηλικίας στα 5..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι να πω? Και τα δικά σας μωράκια έχουν ταλαιπωρηθεί πολύ, ελπίζω να μη τα θυμούνται μεγαλώνοντας... Πράγματι αν είναι μία εξέταση (ρουτίνας, κατά τους γιατρούς) να τα προστατέψει από μεγαλύτερους μπελάδες, ευτυχώς που υπάρχει (η εξεταση). Εμείς θα την κάνουμε στο Καραμανδάνιο Νοσοκομείο Παίδων, ειναι αρκετά τυπικοί και έδειξαν να σέβονται τους φόβους μας, τι να πω? Ελπίζω, ευχομαι, να μην τον ταλαιπωρήσουν πολύ τον μικρούλη μου και να πάνε όλα καλά, για όλα τα παιδάκια...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας και παλι.Εμεις ειχαμε μπει σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο εκει ακολουθουν τα εξης: Παιρνουν ουρα απο την κυστη με συριγγα

-Διαπιστωνουν την ουρολοιλωξη και ακολουθουν αντιβιωση αναλογη ενδοφλεβιως οταν το παιδι ειναι μωρο.- Σε εμας την δεκατη ημερα εκαναν στην μικρη υπερηχο νεφρων (και ολα ηταν καλα).

Μετα μας αφησαν να φυγουμε.Εννοειται καθε μηνα προληπτικα καλλιεργεια ουρων.Τωρα που η μικρη ειναι 8 μηνων και ολα πανε καλα μας ειπαν αυτος ο ελεγχος να γινεται καθε 2μηνο.Αυτα για την δικη μου περιπτωση.Παντως μην ανυσηχειται η ουρολοιμωξη δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αλλα προβληματα υγειας. Βεβαια ειναι ζορι για το παιδι και τους γονεις.Ψυχραιμια και υπομονη...............

Link to comment
Share on other sites

Και σε μας η ίδια περίπου διαδικασία ακολουθήθηκε (στην πανεπιστημιακή παιδιατρική κλινική του Αττικού). Ένα μήνα μετά την πρώτη ουρολοίμωξη κάναμε προληπτικά καλλιέργεια με σακουλάκι σε μικροβιολογικό και μας έβγαλε άλλα αντί άλλων, ότι το μωρό είχε ψευδομονάδα πολυανθεκτική στα περισσότερα αντιβιωτικά. Πάθαμε σοκ, εννοείται και μπήκαμε στο νοσοκομείο για υπερηβική λήψη ούρων και βγήκε αρνητική, αλλά μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα πήρε αντιβίωση ενδοφλέβια. Τελικά αργότερα δεν τη γλιτώσαμε τη δεύτερη ουρολοίμωξη...

Τώρα μας έχουν πει να κάνουμε καλλιέργεια όποτε ανεβάσει πυρετό ή δεν παίρνει βάρος ή δεν τρώει ή είναι άκεφο. Όλο τον ζυγίζω και του παίρνω θερμοκρασία, έχω φοβηθεί πολύ.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα μας έχουν πει να κάνουμε καλλιέργεια όποτε ανεβάσει πυρετό ή δεν παίρνει βάρος ή δεν τρώει ή είναι άκεφο. Όλο τον ζυγίζω και του παίρνω θερμοκρασία, έχω φοβηθεί πολύ.

 

σε καταλαβαίνω απολυτα..εμένα ο μπεμπούλης μου είναι 9 μηνών και έχω κάνει διδακτορικό στην θερμομέτρηση..φυσιολογική θεωρειται η εξής θερμοκρασία: έως 37 από τη μασχάλη και έως 37,6 από τον ποπό..εγώ το θερμομετρώ από τον ποπό για να είμαι σιγουρη..βέβαια μπορεί κάποια στιγμή να δείξει 37,7..του δίνω λίγο νεράκι και μετά από ΄κανένα 10λεπτο τον ξαναμετρώ και αν πεφτει τοτε οκ..αν επιμένει τοτε και με 37,8 από τον ποπό τότε κάνουμε καλλιέργεια ..και άγχος..αλλά αν το πρόλάβουμε μέσα στις 2 πρώτες μερες και χορηγηθεί αντιβίωση δεν συμβαίνει τίποτα..όλα καλά..το πρόβλημα είναι μην αφήσουμε 4 5 μέρες το παιδί με πυρετό...μπορεί να είναι ουρολοίμωξη, και τότε το μικρόβιο μπορεί να έχει δημιουργήσει ουλες στα νεφρά..και οι ουλές δεν επουλωνονται λογω του μικρού της ηλικίας...αυτός είναι ο κίνδυνος..γι αυτό και είμαστε ευαισθητοποιημένοι..με την παραμικρή διαφορετική συμπεριφορά του μωρού..όσο μεγαλώνει , η ουρολοίμωξη θα γινεται πιο συμπτωματικλη, δηλαδη το κύριο σύμπτωμα θα είναι ο πυρετός και όχι η έλλειψη όρεξης ή η μη σωστή πρόσληψη βάρους..μιλάμε όσο πλησιάζει το παιδί στο 1ο έτος..και θα μυρίζεις και τα τσίσα του, μηπως μυρίζουν σαν κακά, ή μήπως έχουν πολύ έντονο πορτοκαλί χρώμα..

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι πολύ χρήσιμα αυτά περί θερμομέτρησης!

Αυτό το μήνα δεν παίρνει πολύ βάρος και με έχουν ζώσει τα φίδια, αλλά κρατιέμαι μέχρι την Παρασκευή που θα είναι 5 μηνών και θα τον ξαναζυγίσω.

 

Σας έχει πει ποτέ γιατρός ότι μπορεί να φταίνε οι πάνες? Όλο το ακούω, αλλά από μη γιατρούς και στις πληροφορίες της θείας Κατίγκως δε δίνω βάση. Ξέχασα να ρωτήσω τον παιδίατρο, μόνο για τα μωρομάντηλα ρώτησα και μου έριξε ένα απαξιωτικό βλέμμα του στυλ "ποιος σου λέει αυτές τις σαχλαμάρες?" και δεν επεκτάθηκα...

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απορια η κορη μου ειναι 7 μηνων και οταν ηταν 3 μηνων περασαμε ουρολοιμωξη και εμεις!!!!καθε βραδυ περνουμε αντιβιωση αμοξιλ για προληπτικους λογους μεχρι ποτε θα συνεχισουμε να περνουμε????

 

εμενα η μικρη δεν μου εκανε καθολου πυρετο απλα ειχα παρατηρησει οτι πριν λιγο πριν ουρησει γκρινιαζε και ετσι καναμε καλειεργεια ουρων και μετα δεν επερνε και βαρος

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κλημέρα! Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου! Κανονικά μετά την ουρολοίμωξη θα έπρεπε να είχατε κάνει κυστεοουρηθρογραφία ή αλλιώς ανιούσα για να δείτε αν υπάρχει κάτι παθολογικό στα νεφρά του παιδιού π.χ. παλλινδρόμηση, το οποίο προκάλεσαι την λοίμωξη. Στη συνέχεια μετά από 6 μήνες περίπου κάνουν μία άλλη εξέταση ,τη DMSA για να δουν αν η ουρολοίμωξη προκάλεσε κάποια βλάβη στα νεφρά. Με βάση τα αποτελέσματα των εξετάσεων συνεχίζετε ή όχι την αντιβίωση.

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω που μου απαντησες!!!!!

εχουμε κανει την κυστεογραφια μετα απο ενα μηνα απο την ουρολοιμωξη και ηταν ολα ενταξει ευτηχως!!Απλα ηθελα να δω αν ολες οι μαμαδες δινουν καθε βραδυ στο μωρακι τους αντιβιωση και μεχρι ποτε!!!τοσους μηνες αντιβιωση καθε βραδυ μου φαινονται αρκετοι και δεν θελω να την ταλαιπωρω αν μπορει να γινει διαφορετικα:oops:

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απορια η κορη μου ειναι 7 μηνων και οταν ηταν 3 μηνων περασαμε ουρολοιμωξη και εμεις!!!!καθε βραδυ περνουμε αντιβιωση αμοξιλ για προληπτικους λογους μεχρι ποτε θα συνεχισουμε να περνουμε????

 

εμενα η μικρη δεν μου εκανε καθολου πυρετο απλα ειχα παρατηρησει οτι πριν λιγο πριν ουρησει γκρινιαζε και ετσι καναμε καλειεργεια ουρων και μετα δεν επερνε και βαρος

 

Λογικά θα σας πει ο παιδίατρος. Μετά την ουρολοίμωξη κάνατε άλλες εξετάσεις, όπως υπέρηχο νεφρών ή κυστεογραφία? Εμάς που δεν κάνει παλινδρόμηση ούρων, θα παίρνει αντιβίωση για 6 μήνες μετά την πρώτη ουρολοίμωξη και μετά θα κάνουμε σπινθηρογράφημα νεφρών και θα δούμε. Νομίζω τα παιδάκια που κάνουν παλινδρόμηση παίρνουν για περισσότερο καιρό, εξαρτάται και από την περίπτωση.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω που μου απαντησες!!!!!

εχουμε κανει την κυστεογραφια μετα απο ενα μηνα απο την ουρολοιμωξη και ηταν ολα ενταξει ευτηχως!!Απλα ηθελα να δω αν ολες οι μαμαδες δινουν καθε βραδυ στο μωρακι τους αντιβιωση και μεχρι ποτε!!!τοσους μηνες αντιβιωση καθε βραδυ μου φαινονται αρκετοι και δεν θελω να την ταλαιπωρω αν μπορει να γινει διαφορετικα:oops:

 

Πάντα δίνουν αντιβίωση μετά από ουρολοίμωξη για ένα εξάμηνο. Φαντάζομαι πως κι εσείς σε κανα δίμηνο θα την σταματήσετε αφού ήταν όλα εντάξει. Μην απελπίζεσαι, σκέψου πως άλλα παιδάκια παίρνουν αντιβίωση για πολύ περισσότερο όπως η δικιά μου που έχουμε περάσει το χρόνο και έπεται συνέχεια

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

Εμένα ο γιός μου 1.5 μηνών, παίρνει προληπτικά αντιβίωση προς αποφυγή ουρολοίμωξης. Το πρόβλημα είναι ότι έχει στένωση ουρήθρας (εκεί που ενώνεται η ουρήθρα με την ουροδόχο κύστη). Από τότε όπως καταλαβαίνετε έχω αρχίσει να ψάχνω στο internet τα πάντα, εκεί βρήκα και αυτό το ιατρικό άρθρο που μιλάει για την ουρολοίμωξη στην παιδική ηλικία.

Εμένα προσωπικά με βοήθησε να καταλάβω αρκετά.

 

http://www.iatrikionline.gr/url_44/2.pdf

 

Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ηθελα να ρωτησω πως γινεται η συλλογη ουρων για καλλιεργεια σε ενα μωρακι 4 μηνων?Τα ουρα του μωρου μου μυριζουν εντονα και διαφορετικα απο οτι μεχρι τωρα και σε συνδυασμο με μια μεγαλη ανησυχια που εχει φοβαμαι για ουρολοιμωξη.Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

iphi μου,

θα πάρεις ουροσυλλέκτη για παιδιά, έχει ένα αυτοκόλλητο το οποίο το κολλάς πάνω από την περιοχή και απλά περιμένεις.

 

Πριν όμως από την τοποθέτηση θα πρέπει να πλύνεις καλά την περιοχή με νερό και παιδικό αφρόλουτρο, να ξεπλύνεις με νερό και μετά με φυσ. ορό. Θα στεγνώσεις με αποστειρωμένη γάζα και καλό θα ήταν να φοράς και αποστειρωμένα γάντια όταν τοποθετήσεις τον ουροσυλλέκτη.

Γιατί στα λέω όλα αυτά... γιατί υπάρχει περίπτωση να μην έχει κάτι το μωράκι σου και να βγάλει λάθος αποτέλεσμα.

 

Απλά αν μέσα σε 40-50 λεπτά δεν έχει γεμίσει το σακουλάκι θα πρέπει να επαναλάβεις όλη τη διαδικασία, και μέσα σε 30-45 λεπτά να το έχεις πάει στον μικροβιολόγο. (τους παραπάνω χρόνους μου τους είπε ο μικροβιολόγος).

 

Το έκανα πρόσφατα για τον γιό μου, ευτυχώς βγήκε καθαρό.

 

Ευχομαί να μην εχει κάτι το μικρούλι σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω παρα πολυ ZoiAgelos για την αμεση απαντηση και για τις ευχες!!Θα ακολουθησω τις οδηγιες σου και ελπιζω να εχω κι εγω τα καλα αποτελεσματα που ειχατε και εσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, μόλις μίλησα με την παιδίατρο και ομολογώ ότι ανησύχησσα αρκετά. Η μικρή μου έχει απο χθες που ανεβάζει πυρετό χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα. Θεώρησα οτι είναι απο τα δοντάκια και της έδωσα αντπυρετικό. Σήμερα ξαναανέβασε μέχρι 38,5 και ξαναέδωσα φάρμακο αλλά στο τετράωρο πηγε πάλι στο 38. Την εξέτασε και ο κουνιάδος μου που είναι βέβαια άλλης ειδικότητας γιατρός και μου είπε πως δεν έχει κα΄τι ο μωρό πέραν του πυρετού. Η παιδίατρος μου είπε πως αν μέχρι αύριο συνεχίζει να ανεβάζει πυτρετό να κάνουμε καλλιέργεια ούρων.

Ανησύχησα αρκετά. η αλήθεια είναι πως πρόσφατα άρχισα να χρησιμοποιώ μωρομάντηλα για τον καθαρισμό της και αρχίζω να το μετανιώνω!

Γνωρίζετε πόσο σοβαρή μπορεί να είναι η ουρολοίμωξη στα μωρά?

Link to comment
Share on other sites

Η ουρολοίμωξη μπορεί να προκαλέσει βλάβες στα νεφρά και γι'αυτό πρέπει να αντιμετωπίζεται το συντομότερο δυνατόν. Αφού στο είπε και ο γιατρός καλύτερα να κάνετε την καλλιέργεια και μακάρι να είναι αρνητική.

Όσο για τα μωρομάντηλα, ο δικός μου παιδίατρος μου έχει πει ότι δεν προκαλούν ουρολοιμώξεις.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παρα να συμφωνησω με τη ZoiAgelos!

Πλενεις το παιδι παρα πολυ καλα στη γενετικη περιοχη, εγω τη σκουπισα ταμποναριστα με σιδερωμενη πετσετα, της αδειασα και δυο αμπουλες φυσιολογικο ορο ΧΩΡΙΣ να ακουμπαει επανω της η αμπουλα, σκουπισα ξανα ταμποναριστα με αποστειρωμενη γαζα και εβαλα το σακουλακι συλλογης ουρων. Βεβαια επειδη ειμαστε κοριτσακια, της εβαλα λιγο λευκοπλαστ για να κρατηθει το σακουλακι στη θεση του. Ολα τα παραπανω τα εκανα φορωντας γαντια. Δεν της εβαλα πανα επειδη ηθελα να παρω το σακουλακι αμεσως μολις εκανε τα τσισα αλλα φροντισα να ΜΗΝ ακουμπησει ΠΟΥΘΕΝΑ. Αυτο σημαινε πως επρεπε να την κραταω ορθια και να κανουμε μαζι οσα ηθελε.. Πιαστηκα ολοκληρη αλλα χαλαλι. Πολλοι γονεις βεβαια χρησιμοποιουν μια καινουρια καθαρη πανα.

Ευτυχως για μενα, η μικρη ουρησε στα 5 πρωτα λεπτα, οποτε ξαναεβαλα καινουριο ζευγαρι γαντια, εβαλα το σακουλακι στον ουροσυλεκτη μεσα, εντυσα το παιδι και το πηγα στο μικροβιολογικο κατευθειαν. Να ξερεις πως δεν θελει καμμια τρελη ποσοτητα ουρων, ενα δαχτυλο (οριζοντιως) ειναι ενταξει! Θα βοηθησει αν εκεινη την ωρα του δωσεις να πινει κατι! Αυτα τουλαχιστον ακολουθησα εγω και βγηκε καθαρη η καλλιεργεια. Οσες φορες επιχειρησα να αφησω τις κοπελες στο μικροβιολογικο να της κανουν τα παραπανω, το δειγμα κρινοταν ακαταλληλο και επρεπε να ξανακανουμε εκ νεου την ιδια διαδικασια..

Καλη επιτυχια, καλη υπομονη και καλα αποτελεσματα!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

χρύσα08 σε καταλαβαίνω!!!

 

Εμείς κάνουμε προληπτικά κάθε μήνα καλλιέργεια ούρων και μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα είμαι μέσα στο άγχος, φαντάσου τον Ιούνιο που είναι να κάνουμε και εμείς σπινθηρογράφημα νεφρών, πως θα είμαι.

 

Σου εύχομαι τα καλυτερότερα αποτελέσματα για το μωράκι σου...

Περιμένουμε αν θέλεις και νεότερα από την εξέταση τη Δευτέρα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Το ξέρω ότι είναι πολλά μωράκια στην ίδια φάση και παίρνω κουράγιο. Ελπίζω να έχω καλά νέα να σας γράψω τη Δευτέρα. Σκέφτομαι και την ταλαιπωρία που θα φάει για να του βάλουν φλεβοκαθετήρα και στεναχωριέμαι κι άλλο, δεν έχει καθόλου φλέβες το ζουζούνι.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμεισ ιουλιο 9 μηνων ειναι τωρα οσο σκεφτομαι την ταλαιπωρια τησ κυστεογραφιασ αυτο ποναει;υπερηχοσ καθαροσ και κυστεογραφια το σπινθηρογραφημα τι δειχνει;

Link to comment
Share on other sites

εμεισ ιουλιο 9 μηνων ειναι τωρα οσο σκεφτομαι την ταλαιπωρια τησ κυστεογραφιασ αυτο ποναει;υπερηχοσ καθαροσ και κυστεογραφια το σπινθηρογραφημα τι δειχνει;

το σπινθηρογράφημα δειχνει αν εχουν υποστει βλαβες τα νευρα και σε τι ποσοστο λειτουργουν....

Link to comment
Share on other sites

H πρώτη εικόνα από το σπινθηρογράφημα φάνηκε καλή, αλλά περιμένουμε και τα τελικά αποτελέσματα σε 3-4 μέρες. Γιούπιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!

Μεγάλη ταλαιπωρία όμως για το μπεμπάκι! 25 λεπτά τον τρυπούσαν για να βρουν φλέβα, σουρωτήρι μου τον έδωσαν πάλι. Επίσης, δύσκολο ήταν να τον κρατήσουμε ακίνητο για την απεικόνιση, αλλά πάνω που άρχισε να χτυπιέται και να κλαίει, τον πήρε ο ύπνος (!!!) και η εξέταση τέλειωσε χωρίς να το καταλάβει!

Μακάρι να ήταν μέχρι εδώ η ταλαιπωρία του...

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...