Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και κιλά


Recommended Posts

ξερει καμια πως πανε γενικως τα κιλα? σε μια εγκυο με φυσιολογικο - μεσογειακο βαρος?

 

βρηκα αυτό στο νετ:

 

Πόσα κιλά θα κερδίσω στην εγκυμοσύνη μου;

 

Το βάρος του εμβρύου λίγο πριν τον τοκετό είναι κατά μέσο όρο 3.2 κιλά. Ο πλακούντας, το αμνιακό υγρό, ο ομφάλιος λώρος ζυγίζουν όλα μαζί 1.4 με 1.8 κιλά.

 

Ως σύνολο δηλαδή το κύημα ζυγίζει περίπου 5 κιλά λίγο πριν τον τοκετό.

 

Η γυναίκα παίρνει επιπλέον κιλά από τη διόγκωση των μαστών (1 κιλό), από τη διόγκωση της μήτρας (1 κιλό) και από κατακράτηση υγρών ορμονικής αιτιολογίας (3 κιλά). Συνολικά δηλαδή και κατά μέσο όρο η γυναίκα κερδίζει περίπου 10 κιλά.

dev250pr___.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μην διαμαρτύρεστε για τα κιλά σας!!!Μανούλες θα γίνεται!!! Δεν λέω να φτάσετε 250 κιλά φυσικά, αλλά και να γίνεται και λίγο πιο τσουποτές δεν εγινέ και τίποτα!!!

Έγω ανήκω στην κατηγορία που το πρώτο 5μηνο έχασα 7 κιλά από τους πάάάάάάρα πολλούς εμετούς κατά την διάρκεια της ημέρας. Έτρωγα μόνο μπανάνες γιατί ήταν το μοναδικό είδος τροφής που κατά την διάρκεια του εμετού δεν μου προκαλούσε επιπλέον αναγούλα...!!!Δεν μπορούσα όυτε το σάλιο μου να καταπιώ!!!Ήμουν μία αντιαισθητική αηδία. Όλη μέρα έφτυνα σε 1 βαζάκι (το σάλιο μου) και έκανα εμετούς!!!Πέρασα πολύ δύσκολα ειλικρινά, γιατί ενώ τώρα ακούγεται απλά ψιλοταλαιπωρία, αν το περάσεις είναι ΜΑΡΤΥΡΙΟ. Ήμουν συνεχώς σαν άρρωστη. Βέβαια ξεκίνησα την εγκυμοσύνη από αρκετά παραπάνω κιλά και όλοι μου έλεγάν "Μπράβο θα γίνεις μοντέλο", αλλά εγώ ήθελα να τους χτυπήσω... Τελικά μέχρι το τέλος πήρα αυτά τα 7 που είχα χάσει + αλλά 3 σύνολο 10. Το κακό είναι οτι έχω γεννήσει 11 μήνες και δεν τα έχω χάσει όλα... Αλλά τι να κάνω???Στεναχωριέμαι όταν βλέπω τα παλιά μου ρούχα να μήν μου κάνουν, αλλά έχω φέρει μία πανέμορφη κόρη στον κόσμο αυτό και είμαι σιγουρή ότι με προσπάθεια κάποια στιγμή θα επανέλθω!!! Δεν είδατε και την Σισσυ Χρηστίδου που της την λέγανε συνέχεια για τα κιλά???Τα έχασε και αυτή!!!

I LOVE LOVE LOVE MY LOVEs!!!

kk3v338aind9kxn9.png

 

kk3v94dfbst5o12x.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα.

Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 60 κιλά και 1,76 ύψος. Τώρα διανύω την 31η εβδομάδα και έχω φτάσει αισίως στα 70. Η αλήθεια είναι ότι στις αρχές αγχωνόμουν τρελά, αλλά πλέον έχω ξεπεράσει το άγχος των κιλών. Η γυναικολόγος μου αν και ψυχάκιας με τα κιλά είναι ευχαριστημένη, το μωρό είναι μία χαρά, οπότε δεν πρόκειται να σκάσω για το αν θα πάρω και κανένα κιλό παραπάνω.

Για μένα το παν είναι τα παραπάνω κιλά να μη σου δημιουργούν πρόβλημα στην εγκυμοσύνη και φυσικά να χαθούν μετά από αυτήν !!!

82nop2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΝΑ ΟΥΡΛΙΑΞΩ ΣΗΜΕΡΑ...ΕΙΜΑΙ 18 ΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 8 ΚΙΛΑ!!!!!

ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ!!!ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΓΛΥΚΑ ..ΑΝΤΕ ΝΑ ΦΑΩ ΚΑΝΑ 2 ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑΝΑΙ Ή ΣΟΚΟΦΡΕΤΑ Ή ΚΑΝΑ ΞΥΛΑΚΙ ΠΑΓΩΤΟ...ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΣΑΒΟΥΡΕΣ..ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕς ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ ΣΤΙς ΚΕΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΩ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΡΩΩ ΣΑΛΑΤΑ ΠΟΛΥ!!ΚΑΙ ΠΟΛΥΣΠΟΡΟ ΨΩΜΙ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΟΛΙΚΗΣ...

ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΦΤΙΑΞΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΛΗΓΟΥΡΙ ΜΕ ΣΑΛΑΤΑ -ΠΟΛΥ ΛΕΜΟΝΙ ΛΙΓΟ ΛΑΔΙ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΟ ΑΛΑΤΙ...ΜΕ ΤΡΕΛΛΑΝΕ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟΜΟΥ!!!

ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΝΕΒΩ ΖΥΓΑΡΙΑ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ

ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...!!!!!!!

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΝΑ ΟΥΡΛΙΑΞΩ ΣΗΜΕΡΑ...ΕΙΜΑΙ 18 ΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 8 ΚΙΛΑ!!!!!

ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ!!!ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΓΛΥΚΑ ..ΑΝΤΕ ΝΑ ΦΑΩ ΚΑΝΑ 2 ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑΝΑΙ Ή ΣΟΚΟΦΡΕΤΑ Ή ΚΑΝΑ ΞΥΛΑΚΙ ΠΑΓΩΤΟ...ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΣΑΒΟΥΡΕΣ..ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕς ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ ΣΤΙς ΚΕΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΩ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΡΩΩ ΣΑΛΑΤΑ ΠΟΛΥ!!ΚΑΙ ΠΟΛΥΣΠΟΡΟ ΨΩΜΙ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΟΛΙΚΗΣ...

ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΦΤΙΑΞΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΛΗΓΟΥΡΙ ΜΕ ΣΑΛΑΤΑ -ΠΟΛΥ ΛΕΜΟΝΙ ΛΙΓΟ ΛΑΔΙ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΟ ΑΛΑΤΙ...ΜΕ ΤΡΕΛΛΑΝΕ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟΜΟΥ!!!

ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΝΕΒΩ ΖΥΓΑΡΙΑ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ

ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...!!!!!!!

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

 

Το σάκχαρό σου το έχεις τσεκάρει? Ο γιατρός σου τι λέει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΝΑ ΟΥΡΛΙΑΞΩ ΣΗΜΕΡΑ...ΕΙΜΑΙ 18 ΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 8 ΚΙΛΑ!!!!!

ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ!!!ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΓΛΥΚΑ ..ΑΝΤΕ ΝΑ ΦΑΩ ΚΑΝΑ 2 ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑΝΑΙ Ή ΣΟΚΟΦΡΕΤΑ Ή ΚΑΝΑ ΞΥΛΑΚΙ ΠΑΓΩΤΟ...ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΣΑΒΟΥΡΕΣ..ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕς ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ ΣΤΙς ΚΕΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΩ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΡΩΩ ΣΑΛΑΤΑ ΠΟΛΥ!!ΚΑΙ ΠΟΛΥΣΠΟΡΟ ΨΩΜΙ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΟΛΙΚΗΣ...

ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΦΤΙΑΞΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΛΗΓΟΥΡΙ ΜΕ ΣΑΛΑΤΑ -ΠΟΛΥ ΛΕΜΟΝΙ ΛΙΓΟ ΛΑΔΙ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΟ ΑΛΑΤΙ...ΜΕ ΤΡΕΛΛΑΝΕ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟΜΟΥ!!!

ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΝΕΒΩ ΖΥΓΑΡΙΑ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ

ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...!!!!!!!

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

 

 

Μην αγχώνεσαι ρώτα τον γιατρό σου. Μήπως ξεκίνησες πολύ αδύνατη; Συνήθως εκείνες που ξεκινούν με λίγα κιλά βάζουν περισσότερα και αυτές που ξεκινούν σε κανονικά επίπεδα βάζουν πιο λίγα. Έτσι έχω ακούσει. Εγώ ξεκίνησα με ύψος 1.63 και 66,6 κιλά και τώρα είμαι 8 εβδομάδων και έχω βάλει 400γραμμάρια. Βέβαια αυτό παίζεται, αν δεν φάω πολύ μια ημέρα ξαναβλέπω 66,6. Αφού όταν πήγα στον γιατρό στις 6 περίπου εβδομάδες ήμουν 66 από τα υγρά που είχα χάσει λόγω άγχους. Όλα είναι σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας. Είμαι στη 17η βδομάδα και έχω βάλει ήδη 5 κιλά.:shock: Ξεκίνησα από 63 με ύψος 1.69. Τα πρώτα 4 τα έβαλα πολύ εύκολα, αφού είχα κάνει εξωσωματική και πέρασα σχεδόν τις πρώτες 12 βδομάδες αραχτή στον καναπέ, με πολύ άγχος και κάμποσες ορμόνες σε ενέσιμη μορφή. Η γιατρός μου μου θύμωσε στο προηγούμενο ραντεβού, αλλά τι να κάνω; Τρώω κανονικά, υγειινά μπορώ να πω, και τις τελευταίες 2 βδομάδες πρόσεξα ότι βάζω μισό κιλό ανά βδομάδα. Αν βάλω 16 κιλά μέχρι το τέλος θα είμαι πολύ ευχαριστημένη (εξάλλου έχω διαβάσει άπειρες σελίδες για το θέμα και τα 9 κιλά πλέον θεωρούνται λίγα, 12-15 είναι ιδανικά). Δε θέλω να μου γίνουν ψύχωση τα κιλά (ήδη ζυγίζομαι κάθε μέρα), πέρασα τόσο άγχος να μείνω έγκυος, προέχει να γεννήσω ένα υγιές μωρό κι όχι αν θα πλατύνει η περιφέρειά μου (αυτό συμβαίνει ήδη!).

Εντωμεταξύ, είχα ήδη πολύ μεγάλο στήθος (cup F!), έχει μεγαλώσει από την 8η βδομάδα κατά 1 νούμερο και τρέμω πώς θα γίνει στη συνέχεια, αφού ήδη νιώθω ότι σε λίγο θα θέλω άλλο ένα νούμερο πιο πάνω... Έχει καμιά από σας εμπειρία στο θέμα;

Άρα, χαλαρά όσο μπορούμε, υγιεινή διατροφή και μέτρο στα γλυκά και στα αλμυρά. Καλή συνέχεια σε όλες. :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες

σας διαβάζω αρκετό καιρό,δε βρήκα το θάρρος να γράψω νωρίτερα. Ξεκινάω εγκυμοσύνη στα 105 κιλά.Είμαι ήδη 5 εβδομάδων.Δεν περίμενα ότι θα μείνω έγκυος,έχω περάσει πάρα πολλά τα τελευταία δυο χρόνια με αυτό το θέμα.Ο κύκλος ήταν ότι να'ναι. Έχω πάρει χάπια,ενέσεις, ότι υπάρχει. Ξεκίνησα σε διαιτολόγο πριν από ένα δίμηνο,με σκοπό να χάσω τα περιττά μου κιλά και να ξεκινήσω διαδικασίες εξωσωματικής. Αλλά μας έκατσε! Κι ας έλεγαν όλοι ότι φυσιολογικά δε θα πιάσω,που να χτυπιέμαι στα πατώματα.

Το θέμα είναι ότι χαίρομαι που δεν πήρα το μισό φαρμακείο για να μείνω έγκυος,αλλά αγχώνομαι τρελλά για τα κιλά που θα βάλω.Η διαιτολόγος μου προσάρμοσε τη διατροφή μου,ώστε να βάλω 9-10 κιλά το πολύ.Την τηρώ κατά γράμμα,έχω αγχωθεί πάρα πολύ.Υπάρχει καμιά κοπέλα που ξεκίνησε με πολλά κιλά την εγκυμοσύνη της? Έχω κόψει εδώ και καιρό τη ζάχαρη και τα γλυκά,τώρα έκοψα και το αλάτι.Φοβάμαι όμως...καμιά ομοιοπαθούσα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες

σας διαβάζω αρκετό καιρό,δε βρήκα το θάρρος να γράψω νωρίτερα. Ξεκινάω εγκυμοσύνη στα 105 κιλά.Είμαι ήδη 5 εβδομάδων.Δεν περίμενα ότι θα μείνω έγκυος,έχω περάσει πάρα πολλά τα τελευταία δυο χρόνια με αυτό το θέμα.Ο κύκλος ήταν ότι να'ναι. Έχω πάρει χάπια,ενέσεις, ότι υπάρχει. Ξεκίνησα σε διαιτολόγο πριν από ένα δίμηνο,με σκοπό να χάσω τα περιττά μου κιλά και να ξεκινήσω διαδικασίες εξωσωματικής. Αλλά μας έκατσε! Κι ας έλεγαν όλοι ότι φυσιολογικά δε θα πιάσω,που να χτυπιέμαι στα πατώματα.

Το θέμα είναι ότι χαίρομαι που δεν πήρα το μισό φαρμακείο για να μείνω έγκυος,αλλά αγχώνομαι τρελλά για τα κιλά που θα βάλω.Η διαιτολόγος μου προσάρμοσε τη διατροφή μου,ώστε να βάλω 9-10 κιλά το πολύ.Την τηρώ κατά γράμμα,έχω αγχωθεί πάρα πολύ.Υπάρχει καμιά κοπέλα που ξεκίνησε με πολλά κιλά την εγκυμοσύνη της? Έχω κόψει εδώ και καιρό τη ζάχαρη και τα γλυκά,τώρα έκοψα και το αλάτι.Φοβάμαι όμως...καμιά ομοιοπαθούσα?

 

Κοριτσάκι μου γλυκό!

Καταρχήν συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Να μην φοβάσαι τίποτα! Εγώ είμαι στην 17η εβδομάδα και έχω πάρει μόνο ένα κιλό!! Δεν τρώω καθόλου γλυκά, δεν τρώω ζυμαρικά και ψωμιά, τρώω σαλάτες, πρωτεϊνες, φρούτα, λαδερά και μία φορά την εβδομάδα μου επιτρέπω είτε κάποιες κουταλιές γλυκού, είτε ένα σουβλάκι τυλιχτό, είτε δύο κομμάτια πίτσα, είτε ένα τοστάκι! Αρκούμαι σε αυτά!! Μην αγχώνεσαι λοιπόν όλα γίνονται!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση! Μήπως να τα κόψω κι εγώ τα ζυμαρικά? Θα ρωτήσω...ήδη μου έχει κάνει αναλυτική καταγραφή του τι πρέπει να τρώω,με είδε ότι φρίκαρα.Αλλά δε θέλω να λείψει και κανένα θρεπτικό συστατικό,επειδή είμαι χαζή και δεν έκανα κάτι να τα χάσω τόσα χρόνια.Αυτό τι φταίει?...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Μην αγχώνεσαι ρώτα τον γιατρό σου. Μήπως ξεκίνησες πολύ αδύνατη; Συνήθως εκείνες που ξεκινούν με λίγα κιλά βάζουν περισσότερα και αυτές που ξεκινούν σε κανονικά επίπεδα βάζουν πιο λίγα. Έτσι έχω ακούσει. Εγώ ξεκίνησα με ύψος 1.63 και 66,6 κιλά και τώρα είμαι 8 εβδομάδων και έχω βάλει 400γραμμάρια. Βέβαια αυτό παίζεται, αν δεν φάω πολύ μια ημέρα ξαναβλέπω 66,6. Αφού όταν πήγα στον γιατρό στις 6 περίπου εβδομάδες ήμουν 66 από τα υγρά που είχα χάσει λόγω άγχους. Όλα είναι σχετικά.

 

ΑΡΓΗΣΑ ΛΙΓΑΚΙ....

ΒΑΣΙΚΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΝΑ ΤΡΩΩ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΒΟΥΡΕΣ.ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΦΑΓΗΤΟ.

ΕΧΩ 179 ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΧΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΔΙΑΔΡΟΜΟ-ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΗΜΟΥΝ 80 ΚΙΛΑ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΣΕ ΠΟΝΤΟΥΣ.

ΤΟ ΣΟΚ ΤΟ ΕΠΑΘΑ -ΟΤΑΝ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ- ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΗΔΗ 1,5-2 ΜΗΝΩΝ , ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ 1,8 ΚΙΛΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΧΩΡΙΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ ΕΚΕΙΝΟ Ο ΔΙΑΣΤΗΜΑ.

ΜΕΤΑ ΕΜΕΤΟΥΣ ΣΤΑΘΕΡΑ 3ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΑΠΟ 4,5 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΑ.ΕΙΜΑΙ 23 ΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΣΥΝΟΛΟ 12,5 ΚΙΛΑ...

ΛΟΓΟ ΖΕΣΤΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΙΓΟ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΛΙΠΟΘΥΜΙΑ , ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΙΤΣΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΓΙΝΟΜΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΜΠΟΥΓΕΛΩΣΕΙ -ΙΔΡΩΝΑ ΚΑΙ ΠΡΙ ΕΥΚΟΛΑ-

ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΜΕΤΑ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΦΑΓΗΤΑ ΜΕ ΙΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΤΟ ΜΩΡΟ...ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΑΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ;;;

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΓΗΣΑ ΛΙΓΑΚΙ....

ΒΑΣΙΚΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΝΑ ΤΡΩΩ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΒΟΥΡΕΣ.ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΦΑΓΗΤΟ.

ΕΧΩ 179 ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΧΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΔΙΑΔΡΟΜΟ-ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΗΜΟΥΝ 80 ΚΙΛΑ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΣΕ ΠΟΝΤΟΥΣ.

ΤΟ ΣΟΚ ΤΟ ΕΠΑΘΑ -ΟΤΑΝ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ- ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΗΔΗ 1,5-2 ΜΗΝΩΝ , ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ 1,8 ΚΙΛΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΧΩΡΙΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ ΕΚΕΙΝΟ Ο ΔΙΑΣΤΗΜΑ.

ΜΕΤΑ ΕΜΕΤΟΥΣ ΣΤΑΘΕΡΑ 3ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΑΠΟ 4,5 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΑ.ΕΙΜΑΙ 23 ΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΣΥΝΟΛΟ 12,5 ΚΙΛΑ...

ΛΟΓΟ ΖΕΣΤΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΙΓΟ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΛΙΠΟΘΥΜΙΑ , ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΙΤΣΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΓΙΝΟΜΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΜΠΟΥΓΕΛΩΣΕΙ -ΙΔΡΩΝΑ ΚΑΙ ΠΡΙ ΕΥΚΟΛΑ-

ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΜΕΤΑ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΦΑΓΗΤΑ ΜΕ ΙΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΤΟ ΜΩΡΟ...ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΑΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ;;;

 

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΖΑΧΑΡΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΩΣ ΤΩΡΑ-ΚΤΥΠΑΩ ΞΥΛΟ- ΛΕΥΚΩΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα ακουσετε ποσα κιλα πηρα και θα μεινετε..:lol:. στην πρωτη γεννα ξεκινησα στα 55 κιλα οταν γεννησα ημουν 90 κιλα:shock: μετα απο λιγο καιρο πηγα στα 86 ετσι εμεινα μεχρι η μικρη να παει 9 μηνων μετα εκανα διατροφη (οχι διαιτα) και πηγα στα 64 κιλα;) οπου και εμεινα ετσι μεχρι να μεινω την δευτερη φορα εκγυος..τοτε πηρα 19 κιλα απο τα οποια μου εμειναν ακομα τα 9 κιλα...μην σκατε που εχετε παρει παραπανω κιλα θα τα χασετε και μονες σας μςρικα μετα το τοκετο και αν εχετε θεληση και κατι παραπανω;) να ξερετε οτι ο θηλασμος καιει 500θερμιδες;) την μικρη μου την θηλασα μεχρι τα 2 χρονια οπου και εμεινα εγκυος ξανα και πιστευω πως ο θηλασμος βοηθησε πολυ να χασω καποια κιλα παραπανω:-D,,,,, τρωτε κανονικα μην κανετε διαιτες γιατι πανω απολα οχι η σιλουετα μας:eek: αλλα η υγεια του μωρου μας..:)........

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να προσεξετε περισσοτερο τη διατροφη σας την περιοδο του θηλασμου...Πηρα 14 κιλα στην εγκυμοσυνη απο τα οποια εχασα μολις γεννησα τα 7.Λογω ειδικης διατροφης χωρις γαλακτοκομικα, κοκκινιστα κλπ 6 μηνες που θηλαζα, ετρωγα πολλα ζυμαρικα και σουφλε σοκολατας (ηταν το μονο γλυκο χωρις γαλα που μπορουσα να φαω) αλλα σιγουρα και χωρις την "ειδικη" αυτη διατροφη με τοσες καουρες στο στομαχι και τοσο πονο στα κοκαλα που ενιωθα σιγουρα θα επαιρνα.Ξαναπηρα λοιπον 5 κιλα και τωρα 12 μηνες μετα τη γεννα ειμαι ακομα +10 κιλα...Απο χθες ξεκινησα διαιτα της ΝΑΣΑ.Για να δουμε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημερα καναμε το β-επιπεδου και ζυγιστηκαμε.Αυριο κλεινω την 20η εβδομαδα και ειμαι 70 κιλα.Οταν εμεινα εγκυος ημουνα 63 κιλα με 1,78 υψος...αρα εχω ηδη παρει 7 κιλα...να τα χαιρομαι!!Η μαια μου ειπε οτι ειναι αρκετα..αλλα αφου τα πηρα δεν μπορουμε να κανουμε και κατι.Στο εξης να προσεξω τη διατροφη μου καλυτερα αν και δεν προκειται να τα χασω λεει γιατι απο δω και περα ειτε τρωω ειτε οχι κιλα θα παιρνω.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν κανω και κακη διατροφη,γλυκα δεν τρωω...αντε κανα παγωτακι τη εβδομαδα.Δυστυχως ειχαμε παει διακοπες την προηγουμενη εβδομαδα και εκει πρεπει να πηρα 2-3 κιλα...με κατεστρεψαν αυτες οι διακοπες.

 

Το θεμα μου ειναι οτι παντρευομαι σε ενα μηνα και μου κακοφανηκαν πολυ τα 7 επιπλεον κιλα.Οταν εμεινα εγκυος ελεγα θα προσπαθησω να παρω μονο 8-9 κιλα σε ολη την εγκυμοσυνη(τα ακρως απαραιτητα δλδ).Αλλα εφοσον εχω ηδη παρει 7..παει..μεχρι να γεννησω θα εχω φτασει τα 15.

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι οι ψηλες και μεγαλοσωμες κοπελες ειναι λογικο να παιρνουν παραπανω κιλα τα οποια ομως φευγουν αμεσως με τη γεννα. Υπολογιζουμε δηλαδη ότι στην εγκυμοσυνη παιρνουμε περιπου 20% του ιδανικου μας βαρους....

Οι αλλοι....γιατι εγω πηρα εναν τονο τη πρωτη φορα και αλλον εναν τη δευτερη χαχαχα.

47 κιλα την πρωτη φορα, 15 κιλα εχσα με το που γυρισα απο μαιευτηριο, 30 κιλα ειχα χασει σε 3 μηνες και τα υπολοιπα στο χρονο.

35 κιλα την δευτερη φορα, 12 κιλα μειον γυρισα απο μαιευτηριο και τωρα το μωρο μου ειναι 9 μηνων και εχω χασει 32...αλλα την δευτερη φορα δεν εκανα ιδιαιτερη διαιτα...

καλη δυναμη

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι (στην πρωτη γεννα) μεχρι την β επιπεδου λογο της ναυτιας ειχα χασει 6 κιλα...ομως μετα εβαζα σχεδον 10 κιλα καθε μηνα μεχρι που γεννησα οι τελευταιοι μηνες με κατεστρεψαν βεβαια επειδη ημουν παντα αδυνατη ελεγα δεν θα παρω πολλα κιλα... και οταν γεννησα δεν με αναγνωριχαν στο δρομο....:(και οταν εχεις την κοιλια δεν φαινονται:?...αυτα τα κιλα φαινονται μετα την γεννα τους πρωτους δυο μηνες:( ειναι ασχημα μεχρι να ξεπρστουμε λιγο.... και μετα διατροφη και ξανα στα ιδια κιλα....;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ πριν την εγκυμοσύνη ήμουν 46 κιλά (1,60 ύψος).Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα εμετούς και ναυτίες μέχρι τα μέσα περίπου του 7ου, οπότε μετά άρχισα να τρώω κανονικά και μέχρι να γεννήσω είχα πάρει 9 κιλά..Η μπέμπα μου γεννήθηκε 3250 και μέχρι να σαραντίσω περίπου είχα επανέλθει στα 48!!!

eNortjK1UjK3sDQyU7IGXDAS8QKs67.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Εγώ στη πρώτη εγκυμοσύνη ξεκίνησα με 81,5 (ύψος 1,58 και τελείωσα με 89, βέβαια γέννησα στην 34η εβδομάδα λόγω επιπλοκών. Τώρα είμαι και πάλι έγκυος στην 8η εβδομάδα και ακολουθώ διατροφή γιατί δεν γίνεται να ξεφύγω, έχω και το ζουζούνι μου 14 μηνών που πρέπει να φροντίζω. Τρώω 3 γεύματα τη μέρα και ενδιάμεσα ωμά αμύγδαλα και αν έχω αναγούλες καμμιά φρυγανιά. Σε μια εβδομάδα έχασα 3 κιλά και δε στερούμαι τίποτα. Άσε που μια φορά τη βδομάδα σε ένα γεύμα τρώω ότι θέλω και όσο θέλω. Στόχος μας είναι να γεννήσω στα 70 θα δούμε!!!

Έχει κάνει καμμιά άλλη διατροφή στην εγκυμοσύνη?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στην 30η εβδομάδα και έχω πάρει 6 κιλά.

 

Διατροφή έκανα στους πρώτους μήνες τις εγκυμοσύνης γιατί οι τιμές του σακχάρου ανεβοκατέβαιναν και γι'αυτό τον λόγο δεν έτρωγα ψωμιά, μακαρόνια, γλυκά και γενικότερα έκανα σωστή διατροφή. Τελικά δεν ήταν και τόσο δύσκολο. Βέβαια ακόμα και σήμερα προσέχω κάπως. Αποφεύγω γλυκά και διάφορες βλακιούλες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...