Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ιδεες για προσκλητηρια βαπτισης.


πετρουλακι

Recommended Posts

καλησπερα σε ολες τις μαμαδες.Ειμαι και εγω μια μικρη χαζομαμα.Εχω ενα κοριτσακι 13 μηνων.Σε 2 μηνες θα γινει η βαφτιση.Θελω να φτιαξω μονη μου τα προσκλητηρια,αλλα δεν ξερω τι να φτιαξω.Αν εχετε καποια ιδεα θα χαρω πολυ να την μοιραστειτε μαζι μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μια πολυ καλη και οικονομικη λυση ειναι να παρεις αυτα τα τουλινα πουγκακια που συνηθως βαζουν κοσμηματα μεσα (αν καταλαβες τι εννοω) και μεσα να βαλεις την προσκληση ριζοχαρτο τυλιγμενο μαζι με μερικα χρωματιστα χαλικακια ή κοχυλακια ή αστερια. Ενα παρομοιο αλλα πολυ πιο ωραιο που ειδα ηταν το ιδιο αλλα αντι για ριζοχαρτο τυλιγμενο χαρτι που το εχεις κανει καραβακι. Επειδη η βαπτιση σας θα ειναι Μαη, αν δεν κανω λαθος, αντι για κοχυλακια μπορεις να βαλεις ψευτικα μικρα λουλουδακια.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ, να σου πω μια ιδέα κατά τηγνώμη μου τέλεια και πρακτική;;Πρώτον μπαίνει σε φάκελο, δεύτερον είναι πανεύκολη και τρίτον την σκέφτηκα μόνη μου, άρα και πρωτότυπη!Δυστυχώς τη σκέφτηκα μετά που έκανα τα προσκλητήρια!Λοιπόν...μπουγαδούλα παιδική!Τι εννοώ...Παίρνεις απλό σχοινί, και κρεμάς (στην ουσία διπλώνεις από πάνω ένα εκατοστό για να κολλήσει!) μια καρτούλα μισό Α4 π.χ. με μια εικόνα που ταιριάζει με το θέμα σας, μετά ένα φορεματάκι σε πολύ απλό σχέδιο για να κόβεται εύκολα που θα γράφει βάπτιση! και μετά άλλη μια καρτελίτσα με τις λεπτομέρειες!Από πάνω βάλε χάρτινα μανταλάκια!Αν σου αρέσει, θα σου πω πως!Εγώ έκανα προσχέδιο και βγήκε τέλειο!!!Θα το βάλουν και με μαγνητάκια στο ψυγείο όσοι θέλουν!Εγώ αυτό θα έκανα!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κείμενο πρόσκλησης πάνω στο περιτύλιγμα της σοκολάτας (Δεν είμαι σίγουρη αλλά η Aggeloudia νομίζω είχε κάνει για κέρασμα σε παιδικό σταθμό)

Πρόσκληση τσαντάκι

Πρόσκληση σε μπουκαλάκι με λουλουδάκια και κορδελίτσες

>> λουλούδι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω είχα θέμα νεράιδες κι έτσι εφτιαξα ραβδάκια σε ροζ χρώμα. Στη μια πλευρά τυπωσα το κείμενο και απ την άλλη κόλλησα πούλιες! Ηταν πολυ ωραίο άλλα μπελαλίδικο.

Link to comment
Share on other sites

Αχ, να σου πω μια ιδέα κατά τηγνώμη μου τέλεια και πρακτική;;Πρώτον μπαίνει σε φάκελο, δεύτερον είναι πανεύκολη και τρίτον την σκέφτηκα μόνη μου, άρα και πρωτότυπη!Δυστυχώς τη σκέφτηκα μετά που έκανα τα προσκλητήρια!Λοιπόν...μπουγαδούλα παιδική!Τι εννοώ...Παίρνεις απλό σχοινί, και κρεμάς (στην ουσία διπλώνεις από πάνω ένα εκατοστό για να κολλήσει!) μια καρτούλα μισό Α4 π.χ. με μια εικόνα που ταιριάζει με το θέμα σας, μετά ένα φορεματάκι σε πολύ απλό σχέδιο για να κόβεται εύκολα που θα γράφει βάπτιση! και μετά άλλη μια καρτελίτσα με τις λεπτομέρειες!Από πάνω βάλε χάρτινα μανταλάκια!Αν σου αρέσει, θα σου πω πως!Εγώ έκανα προσχέδιο και βγήκε τέλειο!!!Θα το βάλουν και με μαγνητάκια στο ψυγείο όσοι θέλουν!Εγώ αυτό θα έκανα!

 

δεν το κατάλαβα..........

Link to comment
Share on other sites

Αχ, να σου πω μια ιδέα κατά τηγνώμη μου τέλεια και πρακτική;;Πρώτον μπαίνει σε φάκελο, δεύτερον είναι πανεύκολη και τρίτον την σκέφτηκα μόνη μου, άρα και πρωτότυπη!Δυστυχώς τη σκέφτηκα μετά που έκανα τα προσκλητήρια!Λοιπόν...μπουγαδούλα παιδική!Τι εννοώ...Παίρνεις απλό σχοινί, και κρεμάς (στην ουσία διπλώνεις από πάνω ένα εκατοστό για να κολλήσει!) μια καρτούλα μισό Α4 π.χ. με μια εικόνα που ταιριάζει με το θέμα σας, μετά ένα φορεματάκι σε πολύ απλό σχέδιο για να κόβεται εύκολα που θα γράφει βάπτιση! και μετά άλλη μια καρτελίτσα με τις λεπτομέρειες!Από πάνω βάλε χάρτινα μανταλάκια!Αν σου αρέσει, θα σου πω πως!Εγώ έκανα προσχέδιο και βγήκε τέλειο!!!Θα το βάλουν και με μαγνητάκια στο ψυγείο όσοι θέλουν!Εγώ αυτό θα έκανα!

Αν μπορεις δωσε μου λεπτομερειες.Μου αρεσε παρα πολυ η ιδεα σου.:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πώς είναι τα σχοινάκια με τη μπουγάδα;;Ε σκέψου να κρέμονται π.χ. 3 σελίδες μισό Α4! Φυσικά δε θα κρέμονται, απλά θα αφήσεις λίγο περιθώριο από πάνω για να γυρίσει γύρω από το σχοινί και να κολλήσει με την πίσω μεριά!Αν θες βάζεις και ένα μικρό μανταλάκι επάνω έτοιμο, ή φτιάχνεις εσύ μικρά χάρτινα!Μετά βάζεις ένα φύλλο χαρτιού που το έχεις κόψει σε σχήμα φορέματος π.χ. ή μπλουζάκι, ανάλογα με το φύλο, και μετά πάλι μισή Α4 με τις λεπτομέρειες της βάφτισης! Θυμήσου π.χ. τα σημαιάκια που κρεμούσαμε στις γιορτές.Κάπως έτσι!Απλά θα φροντίσεις να είναι τέτοιο το μέγεθος που να επανωτίζειτο ένα με το άλλο, ώστε να μπαίνουν σε φάκελο!Αχ, θα γίνουν τέλεια!Τώρα το εξήγησα κάπως καλύτερα;;;

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

πώς είναι τα σχοινάκια με τη μπουγάδα;;Ε σκέψου να κρέμονται π.χ. 3 σελίδες μισό Α4! Φυσικά δε θα κρέμονται, απλά θα αφήσεις λίγο περιθώριο από πάνω για να γυρίσει γύρω από το σχοινί και να κολλήσει με την πίσω μεριά!Αν θες βάζεις και ένα μικρό μανταλάκι επάνω έτοιμο, ή φτιάχνεις εσύ μικρά χάρτινα!Μετά βάζεις ένα φύλλο χαρτιού που το έχεις κόψει σε σχήμα φορέματος π.χ. ή μπλουζάκι, ανάλογα με το φύλο, και μετά πάλι μισή Α4 με τις λεπτομέρειες της βάφτισης! Θυμήσου π.χ. τα σημαιάκια που κρεμούσαμε στις γιορτές.Κάπως έτσι!Απλά θα φροντίσεις να είναι τέτοιο το μέγεθος που να επανωτίζειτο ένα με το άλλο, ώστε να μπαίνουν σε φάκελο!Αχ, θα γίνουν τέλεια!Τώρα το εξήγησα κάπως καλύτερα;;;

 

Ναι το καταλαβα.Θα προσπαθησω να το φτιαξω.Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες,από έναν μπαμπά.Βαπτίσω την κοράκλα μου στις 9/5 που είναι η γιόρτη της μητέρας,και ψάχνουμε να βρούμε ένα κείμενο που να άφορα την συγκεκρίμενη ημέρα.Μήπως έχει κανείς καμία ιδέα τι θα μπορούσαμε να γράψουμε?

Link to comment
Share on other sites

"Με ένα γλυκό φιλάκι και όλου του κόσμου τα λουλούδια,

σ' αγαπώ στη μαμά μου θα πω και μετά

σαν αγγελούδι θα ντυθώ να πάω να βαπτιστώ.

Διπλή χαρά, διπλή γιορτή

ελάτε να γιορτάσουμε όλοι μαζί"

 

το είχα σκεφτεί για το δικό μου το προσκλητήριο την ίδια μέρα που βαπτίζω κι εγώ αλλά δεν το είδε με καλό μάτι ο σύζυγος μάλλον ζήλεψε που δεν αναφέρεται ο μπαμπάς κι έτσι δεν θα το χρησιμοποιήσω.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...