Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΤΣΑΡΟΛΕΣ


kerasaki1

Recommended Posts

Νοικοκυρούλα μου εσύ.....θα έρθω να με φιλέψεις μάτια μου....:wink::lol:

 

κόπιασε καλέ δεν τρώμε...... :lol:

 

 

Εσείς τί άλλο μαγειρεύεται στην χύτρα;;;;;

 

εγώ όλα σχεδόν στη χύτρα τα κάνω λόγω χρόνου:rolleyes:

λαδερά (αρακά, φασολάκια), όσπρια (ρεβύθια, φακές και τους γίγαντες πριν τους βάλω στο φούρνο), κρέας (τηγανιά, βραστό), πατάτες για πουρέ, καλαμπόκια, ..............και δε συμμαζεύεται ......

δεν έχω κάνει ανθου κρέας με φασολάκια αλλά πιστεύω κανά 40λεπτο φτάνει:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

Εσείς τί άλλο μαγειρεύεται στην χύτρα;;;;;

 

Κι εγω τα παντα μεγειρευω εκει,οπως ειπε και το Νουφαρο

Τωρ για κρεας με φασσολακια εξαρταται απο το τι κρεας

Αν ειναι μοσχαρι ναμιζω οτι θα θελει 28-30 λεπτα χωρις τα φασολακια,θα ανοιξεις την χυτρα και θα βαλεις τα φασολια και μετα κανενα 15λεπτο

Ας σου πουν και αλλες κοπελες αλλα εγω ετσι το κανω(με φασολια δεν εχω κνει ακομα αλλα κρεας με λαχανικα αλλα)

4

Link to comment
Share on other sites

Σας βρήκα αφού αγόρασα τη σειρά της Vento.

http://www.ventohellas.gr/cookingrules.php

Είναι 6 ιταλικές κατσαρόλες και τις αγόρασα 1780 ευρώ. με κάρτα προς 50 ευρώ το μήνα σε ....36 δόσεις. Στην τιμή δεν αλλάζει κάτι ακόμα κι αν πληρωθούν cash και διατίθενται μόνο μέσω dealer.

1.Μαγειρεύουν με ατμό αλλά όχι υπό πίεση όπως οι χύτρες

2.Διατηρούν τη θερμοκρασία στον πάτο, έτσι για πατάτες πχ ανάβω την κουζίνα για 6 λεπτά και αφήνω πάνω στη σβηστή εστία την κατσαρόλα για μισή ώρα ακόμα.

3. Χρησιμοποιώ από ελάχιστο έως καθόλου αλάτι, αφού δεν εξατμίζεται το νερό και τα τρόφιμα διατηρούν το αλάτι τους.

4. Διατηρούν το φαγητό ζεστό για 5 ώρες (σε φυσιολογικές θερμοκρασίες δωματίου).

5. Στο καπάκι διαθέτουν θερμόμετρο,για έλεγχο της θερμοκρασίας κάτω από τους 100-110 βαθμούς, ώστε να μη χάνουν οι τροφές τα συστατικά τους.

6. Δεν κολλάνε και δε χαράσονται.

(Προσωπικά τα 85 τεμάχια μαχαιροπήρουνα που προσφέρουν σα δώρο δε μ ενθουσίασαν. Το σχέδιο είναι λιτό και πολύ καλής αισθητικής, αλλά τα δόντια στα πηρούνια είναι μακριά και η κόχη του κουταλιούν μεγάλη. Τα μαχαίρια ας μην τα συζητήσουμε, αφού όλες χρησιμοποιούμε τα γνωστα απλά και πρακτικά. Τα τεμάχια σερβιρίσματος είναι κομψοτέχνημα).5.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια θελω να κανω δωρο σε γαμο κατσαρολες

Να προτιμησω fisshler ή WMF;;;

Γυρω στα 250-300 ευρω

Και η μαμα μου θελει να παρει χυτρα,να προτιμησει το set quatro ή υπαρχει κατι καλυτερο να μου προτινετε;;

4

Link to comment
Share on other sites

έγω έχω 4 χρόνια της fissler, την μικρή χύτρα και την μεσαία και είμαι απόλυτα ευχαριστημένη. Η μητέρα μου έχει τις AMC και τις χρησιμοποιεί τουλάχιστον 25 χρόνια και δεν έχουν πάθει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ τις fissler έχω, αλλά σαν τις amc(τις έχει η μαμά μου 30 χρόνια) δεν είναι καμία κατσαρόλα....Μακάρι κάποια στιγμή να μπορουσα και εγώ να τις αγοράσω !!! Σημείωση: είναι πολύ ακριβές!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τα σκεύη της amc τα χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια. η διαφορά με τις υπόλοιπες κατσαρόλες είναι αισθητή. είδα διαφορά στην καταναλωση ρεύματος και το φαγητό μου είναι πολύ πιο νόστιμο. αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι δεν χάνονται τα θρεπτικά συστατικά και κατ'επέκταση το φαγητό γίνεται πιο νόστιμο. πράγματι είναι ακριβότερες από τις υπόλοιπες αλλά στην ουσία αν σκεφτείς ότι η απόδοσή τους είναι για μια ζωή τότε αξίζει τον κόπο να κάνεις μία τέτοια επένδυση για την οικογένειά σου. το σέρβις είναι εφ'όρου ζωής και ό,τι και να χρειαστώ πάντα με εξυπηρετούν άμεσα. θα τις πρότεινα ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

Και γω AMC χρησιμοποιώ. Και όχι μόνο τα τελευταία χρόνια που παντρεύτηκα αλλά και η μαμά μου 30 χρόνια τις χρησιμοποιεί και μάλιστα εργάζεται ως ντίλερ και στην συγκεκριμένη εταιρεία.

Δεν το συζητάω ότι είναι σκεύη , (όπως λέει η μαμά μου και όχι κατσαρόλες) που δεν πρόκειται να πάθουν ποτέ τίποτα και έχουν και εγγύηση για μια ζωή.

Εκτός ότι μαγειρεύονται όλα στον ατμό και δεν χρειάζεται πχ στα φασολάκια να τιγκάρεις την κατσαρόλα με νερό για να βράσουν, έχεις οικονομία στο ρεύμα διότι μαγειρεύεις στο μισό και εκτός των άλλων σου δίνεται η δυνατότητα για πολλαπλό μαγείρεμα. Δηλ σε ένα μάτι να μαγειρέψεις ταυτόχρονα 2-3 φαγητά. Εγώ προσωπικά όταν κανω τραπέζια στο σπίτι και που συνήθως τρέχω για να προλάβω, το πολλαπλό μαγείρεμα το εφαρμόζω!

Είναι η αλήθεια βέβαια ότι δεν είναι και τόσο φθηνές , όμως νομίζω ότι πλέον δεν σε υποχρεώνει η εταιρεία να αγοράσεις ολόκληρη κάποια σειρά ,αλλά και μεμονωμένα μπορεί κάποιος να αγοράσει. Ένα κομμάτι τώρα, ένα άλλο αργότερα κλπ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Οι AMC είναι πολύ ακριβές και δεν προσφέρουν τίποτα περισσότερο από οποιαδήποτε καλή κατσαρόλα της αγοράς.

 

Η βαρειά σειρά τις ΙΚΕΑ είναι καλή αν και είναι καλύτερες αυτές με πιο χοντρό πάτο. Η σχέση ποιότητας τιμής είνα εξαιρετική.

 

αγλαια κανεις τρομερο λαθος οτι ολες οι κατσαρολες ειναι ιδιες.το υλικο που φτιαχνονται οι amc ειναι το ιδιο που φτιαχνονται και τα χειροργικα εργαλεια.και επειδη εχω amc και εχω και απο το ικεα μικρες για να φτιαχνω σαλτσες σε πληροφορω οτι μια φορα που εβαλα ρεβυθια σε σοδα μου εκανε τρυπιτσες η πολυ καλη κατσαρολα απο το ικεα.και εκτος αυτου δοκιμασε να φτιαξεις σε αλλη κατσαρολα φιλετο κρεας χωρις καμια λιπαρη ουσια θα την πεταξεις σιγουρα και δεν μιλαω για αντικολλητικο σκευος αλλα για ανοξειδωτο.

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ έχω τη σειρά της wmf (7 κατσαρόλες + τηγάνι) που είναι πολύ καλές!! με χονδρό πάτο και πλένονται και εύκολα!! επίσης είναι σειρά που είναι για κεραμική εστία, αερίου, ηλεκτρική εστία και για κάτι άλλο που δεν θυμάμαι. φέτος στις διακοπές μας μου βγήκαν πολύ χρήσιμες καθώς στα δωμάτια που πήγαμε με την κουνιάδα μου είχαν εστία - ένα μεμονωμένο μάτι που είναι σαν την κεραμική εστία που έχουμε στο σπίτι - και μόνο οι δικές μου λειτουργούσαν και όχι τις κουνιάδας μου. οπότε με εβγαλαν ασπροπρόσωπη και τρώγαμε καθημερινά στα δωματια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ κορίτσια χρησιμοποιώ τις AMC εδώ και 6 χρόνια, δώρο της πεθεράς μου και είμαι πολύ ικανοποιημένη! Πρόσφατα μου έγινε παρουσίαση στο σπίτι γιατί έχω μωράκι και δεν μπορούσα να πάω εκεί και πήρα μερικά κομμάτια ακόμα. Η πεθερά μου τις έχει 25 χρόνια και δεν τις έχουν πάθει τίποτα. Έχουν μεγάλες διαφορές με τις υπόλοιπες κατσαρόλες και στον τρόπο χρήσης αλλά και στον χρόνο. Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί τις έχουν και τις χρησιμοποιούν σαν τις κοινές κατσαρόλες, λόγω το ότι δεν τους έχει γίνει σωστή παρουσιάση. Πάντως το άτομο που μου έκανε εμένα την παρουσίαση με άφησε πολύ σωστά ενημερωμένη και ικανοποιημένη. Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζουν τα λεφτά τους και με το παραπάνω! Ακόμα επειδή της σύστησα και άλλα άτομα που τους ενδιέφερε να αγοράσουν, πήρα διάφορα δώρα AMC. Όποια ενδιαφέρεται ευχαρίστως να της δώσω παραπάνω πληροφορίες.

AMC KAI ΠΑΛΙ AMC!:-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Mou τις εχει αγοράσει εδω και καποια χρόνια η μαμα μου αλλα τις χρησιμοποιώ σαν κοινες κατσαρόλες.Μπορείτε να μου δώσετε καμια συμβουλή???ευχαριστωωωωω

Link to comment
Share on other sites

Mou τις εχει αγοράσει εδω και καποια χρόνια η μαμα μου αλλα τις χρησιμοποιώ σαν κοινες κατσαρόλες.Μπορείτε να μου δώσετε καμια συμβουλή???ευχαριστωωωωω

Κατσαρόλες της AMC υπάρχουν 3 γενιές. Εσύ ποιές έχεις? Έχουν από πάνω κάτι σαν ρολογάκι που είναι πράσινο με κόκκινο? Εγώ έχω AMC από προίκα επίσης, και δεν τις χησιμοποιούσα για χρόνια. Κάλεσα λοιπόν μια πωλήτρια της εταιρείας στο σπίτι μου ένα απόγευμα και μου έδειξε. Θαύμα!! Είμαι ενθουσιασμένη! Οικονομία, υγεία...

στη θέση σου θα έμπαινα στην ιστοσελίδα της εταιρείας και θα έψαχνα για αντιπρόσωπο κοντά στην περιοχή σου. Είναι κρίμα να τις έχεις και να μην τις χρησιμοποιείς.

ADYsp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Mou τις εχει αγοράσει εδω και καποια χρόνια η μαμα μου αλλα τις χρησιμοποιώ σαν κοινες κατσαρόλες.Μπορείτε να μου δώσετε καμια συμβουλή???ευχαριστωωωωω

εγω τις χρησιμοποιω 32 χρονια εαν θελεις καποιες πληροφοριες και συμβουλες ρωτησε με οτι θελεις η παρεμε τηλεφωνο στο 6938898498

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

εγω εχω αυτες της tupperware καταπληκτικες ποιοτητα αριστη και τιμη τωρα σε προσφορα ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΔΩΡΑ ΤΑΠΕΡ

 

δεσ εδω

http://www.tupperware.gr/xchg/gr/hs.xsl/614.html

θα τις βρεις μεσω ντηλερ.

την κυρια που πειρα τις δικες μου θα την βρεις εδω 6976049487

Τα σημαντικότερα πλάσματα για μας χρειάζονται το πιο πολυπόθητο αγαθό της ζωής μας.Το χρόνο μας.

http://www.facebook.com/home.php?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

και εγω της amc εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενη..βεβαια ολο ο σετ μας στοιχισε ο κουκος αηδονι αλλα γινετε αποσβεση απο το ρευμα:Pοπως και τα ταψακια ειναι της amc.....Κοριτσια οσες θελετε κατσαρολες amc α φροντισετε να της παρετε σαν σετ και οχι μεμονομενες,δεν συμφερει καθολου επισης ζητηστε και το συγκεκριμενο καπακι και θα σωθειτε:cool:http://www.gr.amc.info/index.cfm?uuid=BA99071C3476B43E00F3F1670EAAFBA4

Link to comment
Share on other sites

οταν παντρευτ το πρωτο δωρο που μας εκανε η μανουλα μου ειναι οι κατσαρολες amc.πραγματικα ειναι καταπληκτικες,και ολη η σειρα καλυπτει ανετε ολες τις αναγκες μας.

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν παντρευτ το πρωτο δωρο που μας εκανε η μανουλα μου ειναι οι κατσαρολες amc.πραγματικα ειναι καταπληκτικες,και ολη η σειρα καλυπτει ανετε ολες τις αναγκες μας.

 

αχαχαχα!!! τι σου είναι τελικά αυτές οι μανούλες!!! Αν και η δική μου είναι εντελώς ασχέτου με την κουζίνα, AMC μου πήρε και εμένα & 15 χρόνια τώρα είναι ΑΨΟΓΕΣ!!! Πάντως το top (για μένα) κουζινικό είναι ο slowcooker !!!! http://www.amazon.co.uk/Crockpot-SCV1600BS-Saute-Slow-Cooker/dp/B000WZQCVY/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=kitchen&qid=1276859476&sr=8-2

ΛΑΤΡΕΜΕΝΟΣ!!!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θέλω να αλλάξω τις κατσρόλες μου,γιατί τις έχω χρόνια και χρόνια. Τι μάρκες προτείνετε; Άμα παίζε ικαι κανένα site για on line αγορά θα σας ήμουν υπόχρεη..

ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ

Οποια απορια εχετε η αν θα θελατε να παρακολουθησεται μια παρουσιαση που θα σας λυσει ολες τις αποριες σχετια με τις δυνατοτητες αυτων των σκευων επικοινωνηστε μαζι μου στο 6982.845.081 και φυσικα δεν εχετε καμια υποχρεωση ουτε φυσικα ειστε υποχρεωμενες να αγορασετε .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εγω εχω τις Kuhn Rikon οι οποιες ειναι ελβετικες. Τις πηρα πριν απο 2 χρονια, πανακριβες βεβαια,αλλα τα φαγητα γινονται τελεια! Μαγειρευουν στην μιση θερμοκρασια και εχουν κατι ειδικα δοχεια που μπορεις να τις τοποθετησεις αφου μαγειρεψεις και κρατανε το φαγητο ζεστο μεχρι και για 2 ωρες. Επισης χρειαζονται ελαχιστο νερο κι ετσι δεν χανονται τα θρεπτικα συστατικα. Προς το τελος του μαγειρεματος κλεινεις το ματι και συνεχιζουν και μαγειρευουν. Το καλυτερο ειναι ενα σκευος που μπορεις να το χρησιμοποιησεις ειτε σαν τηγανι ή βγαζοντας το χερουλι,σαν ταψι. Εχω κανει το ιδιο φαγητο σε απλο ταψι και σε αυτο και μιλαμε για καμια σχεση στη γευση. Αυτα βεβαια αν εχεις να δωσεις ενα σκασμο λεφτα!! :D

 

http://kuhnrikon.com/products/duro/group.php3?id=17&show_tab=0#tab_loc

μηπως υπαρχει καμμια διευθυνση στην ελλαδα? μου εδωσε μια θεια μου δωρο μια κατσαρολα αλλα θελει service.....και θελω να παρω και αυτο το σκευος που διατηρει το φαγητο ζεστο...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οι AMC είναι πολύ ακριβές και δεν προσφέρουν τίποτα περισσότερο από οποιαδήποτε καλή κατσαρόλα της αγοράς.

 

 

Αυτό είναι εντελώς ανακριβές και λάθος!!! Δεν έχουν καμιά σχέση με τις άλλες κατσαρόλες, εκτός και αν μαγειρεύεις σε άλλες κατσαρόλες ΧΩΡΙΣ ΝΕΡΟ (ή έστω με μια υποψία νερού)!!!

 

Είναι πολύ ακριβές αλλά τις προτείνω ανεπιφύλακτα!!!

Link to comment
Share on other sites

μηπως υπαρχει καμμια διευθυνση στην ελλαδα? μου εδωσε μια θεια μου δωρο μια κατσαρολα αλλα θελει service.....και θελω να παρω και αυτο το σκευος που διατηρει το φαγητο ζεστο...ευχαριστω

 

 

κι εμενα θα με ενδιεφερε αυτο.και δεν εχω καταλαβει απο τα ξενα σαιτ ποσο εχει μια μεγαλη κατσαρολα και αυτο που το κραταει ζεστο.τα χρωματα ειναι της κατσαρολας ή αυτου που το κραταει ζεστο?εχω μπερδευτει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...