Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ - Πασχαλινές λιχουδιές


Afroditi D

Recommended Posts

εκανα και εγω τα τσουρέκια της Αγλαίας. Εμένα μου χρειάστηκε λίγο παραπάνω αλέυρι (δεν ξέρω γιατί) συνεπώς η ζάχαρη ήρθε λίγη, έπρεπε να συμπληρώσω λίγη. Κατα ταλλα ήταν νοστιμότατα, φούσκωσαν αρκετα και ομορφα στην εμφάνιση. Εβαλα και στην κατάψυξη

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγω εκανα το τσουρεκι της Αγλαϊας (που ειναι τσουρεκι της Τζίνας) μου βγηκε πολυ ωραιο στη γευση μονο λιγο στο σχημα ηταν αστα να πανε. σαν βιοχλαπατσα μου βγηκε. δεν εστρωνε με τιποτα (ηθελε και αλλο αλευρι η ζυμη) την επομενη φορα θα πετυχει παντως. Απο γευση εσκισε !!!!!!!!!!!!!

 

Ευχαριστουμε Αγλαϊα :D

 

Χρησιμοποίησες την ίδια μάρκα αλεύρι (αυτό συνήθως παίζει ρόλο);

 

Τα υλικά τα μέτρησες με ηλεκτρονική ζυγαριά ή με απλή; (οι απλές δεν είναι ακριβείας και το αποτέλεσμα αλλάζει πολύ).

 

Επίσης για το νερό που μετράμε με κούπα, χρησιμοποιώ την κούπα μεζούρα που έχει ένδειξη 3/4.

 

Και τέλος έχει μεγάλη σμασία το μέγεθος των αυγών που μπορεί να αλλάξει πολύ το αποτέλεσμα. Αν προσέξεις γράφω το βάρος των αυγών (χωρίς το τσόφλι). Πάντα τα ζυγίζω γιατί αν το βάρος είναι παραπάνω από 300 γραμμάρια αλλάζει η αναλογία του αλευριού κι επειδή δεν ξέρω πόσο επιπλέον πρέπει να βάλω δεν το διακινδυνεύω. :wink:

 

Τα αυγά που βρίσκουμε στην αγορά είναι μεσαία και μεγάλα, το μέγεθος εδώ είναι για μεσαία αυγά αλλά και πάλι θέλουν ζύγισμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα την πρώτη φορά της Αγλαίας τα τσουρέκια και την άλλη της Αφροδίτης και μπορώ να πω ότι βγήκαν όλα τέλεια!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστούμε!!!!!!!!!!!!!

 

:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη μου, έκανα την μία φορά τα τσουρέκια σου και την άλλη της Αγλαίας!!!!

Όλα βγήκαν υπέροχα!!!!!!!!!!!

Ευχαριστούμε!!!!!!!!!!!!

:D:D:D:D:D:D:D:D

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τσουρέκια δεν εχω κάνει ποτέ μόνη μου ! Πάντα βοηθούσα την μητέρα μου & πέρυσι τα φτιάξαμε εδώ στο σπιτι μου.

Πάντα στο πατρικό μου την Μ.Παρασκευή ήταν έτοιμα , λαχταριστά όμως άκρως απαγορευμένα ....μετα την ανάσταση όμως έιναι απο τα πρώτα εδέσματα που τρώω πριν καν το φαγητο!

Από ότι έχω κατάλαβεί όμως οτι το μόνο που χρειάζεται το τσουρέκι ειναι να μην το "φοβάσαι" & να έχεις την υπομονη-χρόνο να το ζυμωθει κανα 3 φορές (συνταγές κυκλοφορούν πολλές και καλές , με τα ίδια υλικά πανω κάτω , φτιάξτε αυτή του έχει η μαμα σας , απο την γιαγιά σας) :D

Φέτος έχω αποφασίσει πως θα το τολμίσω μόνη μου! Γράφω την συνταγή που φτιάχνει η μητέρα μου.

 

ΤΣΟΥΡΕΚΙΑ

 

Υλικά

 

1 κιλό και δυο χούφτες αλεύρι

(για τσουρέκια, εγω χρησ.το ROBIN)

4 φακελάκια μαγιά ξηρή

250 γραμ βούτυρο

4 μεγάλα αυγά +1 κρόκο για άλλειμα

200 γρ ζεστό γάλα

1 2/3 κούπα ζάχαρη

1 1/2 κουταλάκι μαχλέπι

3 σπόρια κακουλέ(κάρδαμο)

Λίγο αλάτι

 

Εκτέλεση

Ζέστανουμε το γάλα , διέλυουμε την μαγιά μεσα και πρόσθετουμε 2-3 χούφτες αλεύρι . Ανακάτευουμε καλά και άφηνουμε την μαγιά να γίνει . Μετά απο καμιά ώρα ήταν έτοιμη . Εντωμεταξύ ανακατέυουμε όλα τα άλλα υλικά μαζί εκτός από το βούτυρο που το βάζουμε να ζεσταθεί για λίγο και να λιώσει αλλά να μην κάψει . Κάνουμε ένα λακουβάκι στο μίγμα και ριχνουμε την μαγιά . Ζυμώνουμε :!::!::!: όσο μπορούμε τα υλικά ώστε να ομοιογενοποιηθούν και να γίνει μια μαλακή , πολυ αφράτη και κολλώδες ζύμη . Στο τέλος πρόσθετουμε το βούτυρο σιγά σιγά και τότε απλά τραβάμε προς τα πάνω την ζύμη και την στρώνουμε προς το στο κέντρο . Αυτό μέχρι να αποροφηθεί όλο το βούτυρο . Τώρα έχουμε μια ζύμη αφράτη ,που έχει σφίξει λίγο και δεν κολλάει .

Τύλιγουμε μετά την λεκάνη με μεμβράνη , την σκέπαζουμε με μια κουβέρτα και την βάζουμε μέσα στον φούρνο που τον έχουμε ανάψει για πολύ λιγο πριν ωστε να είναι λιγο ζεστός .

Μετά απο 1 1/2 ώρα , λογικά θα δείτε μην ζύμη να έχει σχεδόν ξεχιλήσει :D

Την αναδίπλωνουμε λίγο και την βάζουμε παλι να γίνει . Αυτό το κάνουμε 3 φορές .

Μόλις είστε έτοιμοι να πλάσετε τα τσουρέκια , τα κόβεται σε μπαλάκια και με ελαφρά αλευρωμένα χέρια τα πουδράρετε . Τα αφήνετε 5 λεπτά να σταθούν και μετά πλάθετε . Έτσι δεν απλώνουν στο ψήσιμο.

Μετά πλέκουμε τις κοτσίδεςμας & τα άφηνουμε να γίνουν για 20-30-40 λεπτά.(όσο περισσότρο τόσο καλύτερα)

Τα πασαλίβουμε με αυγό και αμύγδαλα και φούρνος....

για 10 λεπτα μάλλον στους 180 C και για άλλα 10 μάλλον στους 170-160.

Μέχρι να ροδίσουν.....

(ο δικός μου φούρνος έχει υψ.θερμ. το 230 C )

Για τα γεμιστά τσουρέκια σοκολάτας μόλις φτιάξετε τις λωρίδες για την κοτσιδα, τις τρυπάτε με μαχαίρι σε διάφορα σημεία και χώνεται ψιλοκομμένη κουβερτούρα. Με τσιμπιές κλείνετε την πληγή και κάνετε την πλεξούδα.

 

Καλή επιτυχία & Καλή Ανάσταση!

 

 

Καλά ....τελικά ειναι πολυ μικρός ο κόσμος :lol: Κοιτα να δεις τι βρίσκει κανείς ..... Το τσουρεκάκι μου !!!! :D

 

Η συνταγή και οι φωτογραφίες εδω : http://hungryforhungry.blogspot.com/2007/04/blog-post_05.html

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ!!!!! Λαμπρινή όλες οι συνταγές σου ειναι φανταστικές !!!! Σε θαυμάζω πάρα πολυ !!!

εχείς εναν απίστευτο τρόπο να περιγράφεις τις συνταγες σου !

πολυ χαίρομαι που σε έχουμε μαζί μας !!!! :D:D:D

κοριτσια δείτε ολοι το blog της !!!! είναι τελειές !!!!!!

 

 

εγω φτιάξει πάρα πολλες του blog σου , το κείκ κάστανο μια απο τις αγαπημένες μου ! :D

 

http://hungryforhungry.blogspot.com/2008/02/blog-post_06.html

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

:oops::oops: Σιγά λε Αφροδιτούλα :)

 

Το blog δεν ειναι δικό μου , ειναι ομαδικό και ειμαι και εγώ ενα απο τα πολλά μέλη . Εχει πραγματικά πολυ ωραίες συνταγές , τα κορίτσια και τα αγόρια κάνουν θαυματα . :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ ωραίο το blog... Μ΄ αρέσει που έχει και τις εικόνες... Εγώ που δεν έιμαι και καλή στη μαγειρική θα το τιμήσω :lol:

 

Πάντως κορίτσια σας θαύμάζω που ειστε τόσο καλές και δημιουργικές μαγείρισσες... Εμένα μάλλον δεν είναι το φόρτε μου, αλλά προσπαθω :oops:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

:oops::oops: Σιγά λε Αφροδιτούλα :) ...

 

Εγώ προσωπικά ένα θα σου πω : Στην ζωή μου μέχρι σήμερα γνωρίζω 2 πρόσωπά με το όνομα Λαμπρινή !

Η μία είναι πάλια μου συμμαθήτρια .... όπου δυστηχώς εχω να την δω πολλά χρόνια την τελευταία φορά που την είδα ειχε ενα κοριτσάκι 15μηνών και ήταν μολις εγκυος στο 2ο παιδάκι της... Καλή της ωρα οπου και να είναι !!! :D

Και η 2η Λαμπρινή που ξέρω ... είσαι εσύ μπορεί να μην σε έχω δεί /να μην έχουμε μιλήσει ποτέ ουσιαστικά να μην σε ξέρω δηλαδή αλλά πολλές φορές έχω πέσει επάνω σου !!!!!! ΄

σερφάροντας ειδικά τις νύχτες εγκυμοσύνης που είχα και ενά λόγο παραπάνω να πινάω ... και να τρώω... πολλές φορές κάνοντας μιά αναζήτηση στο google είχα πέσει επάνω σε συνταγές δικές σου , απο τότε το επισκέπτομαι καθημερινά το blog και μαθαίνω τα νέα σας !

επειδή λοιπόν εγω προσωπικά χαίρομαι πάρα πολύ που εισαι εδω μαζί μας , κοίτα τι έκανα :

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7552

 

cristine σημασία εχει πιστεύω το οτι προσπαθείς ! και σίγουρα θα φτιάχνεις πολυ ωραία πράγματα ! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

cristine σημασία εχει πιστεύω το οτι προσπαθείς ! και σίγουρα θα φτιάχνεις πολυ ωραία πράγματα ! :D

[/color]

 

Το παλεύω η κακομόιρα :P ... Δεν πήρα φαίνεται το γονίδιο από τη μαμά μου που έιναι τοπ μαγείρισσα :lol:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

μαχλέπι, το ενδοσπέρμιο από το κουκούτσι της κερασιάς Prunus mahaleb

 

http://www.uni-graz.at/~katzer/engl/Prun_mah.html

 

prun_03.jpg

 

κακουλέ

 

http://www.uni-graz.at/~katzer/engl/Elet_car.html

 

elet_02.jpg

 

τα βρίσκουμε και τα δύο στα σούπερ μάρκετ και στα καταστήματα μπαχαρικών

Link to comment
Share on other sites

Moλις γινει καλα το χερι μου θα επιχειρησω να τα κανω!

 

Αυτο το 42 βαθμοι για το γαλα καθως και το διπλωμα της ζυμης με το βουτυρο με τρομαζουν λιγο :lol: τι να ειναι το διπλωμα;;;

42 βαθμοι δηλαδη δεν ειναι ζεματιστο το γαλα,ε;

 

Τα βαζουμε σε ταψι να ψηθουν;χωρις να βαλουμε τπτ απο κατω;

Εχω κατι χαρτινες φορμες μιας χρησης,αραγε γινονται και σε αυτες;

 

 

Ερωτησεις της ασχετης,μην παρεξηγειτε :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα και μόνο που διάβασα τη συνταγή μου έτρεχαν τα σάλια!!!

Φαντάζομαι το ζεστό βουτυρο να αγκαλιάζει το παχουλο ζυμάρι.... :o

 

Χάρις σε σένα,φέτος θα φτιάξω και γω τσουρέκια!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

http://www.ariston-bakery.gr/components/com_virtuemart/shop_image/product/43669698c70508e8c92633d7d7da5ac6.jpg

 

Αυτά τα υπέροχα γλυκά της Κρήτης που κάθε Πάσχα μαλώνουμε ποιος θα πρωτοφάει μόλις βγουν ζεστά από το φούρνο τα ξέρετε? Είναι τα λυχναράκια με μυζήθρα που μοσχοβολάν κανελίτσα!! Η γιαγιά μου τα κάνει και σκεπαστά τετράγωνα σαν καλιτσουνάκια με ζύμη με προζύμι. Εκεί να δείτε μυρωδιές! Θα βρω την αυθεντική συνταγή και θα σας τη δώσω πολύ σύντομα. Αύριο-μεθαύριο θα την έχετε! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΛΥΧΝΑΡΑΚΙΑ ΣΗΤΕΙΑΚΑ

 

Για τη ζύμη

 

1 ποτήρι λάδι

1 ποτήρι γάλα

2 ποτήρια ζάχαρη

6 αυγά

ξύσμα και χυμό ενός λεμονιού

2 βανίλιες

3 φακελάκια μπέικιν

αλεύρι όσο πάει (περίπου 1 με 1,5 κιλό)

 

Για τη γέμιση

 

2 κιλά ανθότυρο

2 ποτήρια ζάχαρη

1 καλή κουταλιά μέλι

κανέλα κατά βούληση

1 αυγό ολόκληρο

1 κρόκο αυγού

ξύσμα λεμονιού

2-3 βανίλιες

1 κουταλάκι του γλυκού μπέικιν

προαιρετικά σισάμι καβουρδισμένο & αλεσμένο κατά βούληση

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

 

Ξεκινάω βάζοντας τον ανθότυρο σε τουλμπάνι (σφιχτό τούλι) για να στραγγίξει. Θα χρειαστεί αρκετή ώρα. Μπορείτε από βραδύς να τον βάλετε στο τούλι σφιχτά δεμένο και να τον ακουμπήσετε σε ένα σουρωτήρι στο ψυγείο με ένα μπολ από κάτω να τραβήξει τα ζουμιά.

 

Την επόμενη ετοιμάζω τη γέμιση ανακατεύοντας καλά όλα τα υλικά. Μπορώ να τα χτυπήσω και σε χαμηλή ταχύτητα στο μίξερ.

Τη βάζω στο ψυγείο έως ότου φτιάξω τη ζύμη.

 

Για τη ζύμη ανακατεύω το αλεύρι με το μπείκιν.

Χτυπάω τα αυγά με τη ζάχαρη στο μίξερ να αφρατεψουν.

Τα μεταφέρω σε μεγάλο μπολ και προσθέτω σιγά-σιγά όλα τα υλικά ανακατεύοντας με το χέρι.

Στο τέλος προσθέτω λίγο-λίγο το αλεύρι μέχρι να γίνει μια ζύμη που να ξεκολλάει από τα χέρια. Όχι πολύ μαλακιά, ούτε πολύ σκληρή.

 

Ανοίγω τη ζύμη και κόβω κύκλους διαμέτρου περίπου 8 εκατοστών.

Βάζω μια κουταλιά γέμιση στο κέντρο και ανασηκώνω τις άκρες της ζύμης περιμετρικά τσιμπώντας με τα δάχτυλα για να σχηματίσω τα λυχναράκια.

 

Τέλος τα αλείφω με λίγο αυγό και τα ψήνω σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμούς μέχρι να ροδίσουν (περίπου 25-35 λεπτά, ανάλογα με το φούρνο).

 

Αν θέλω πριν τα ψήσω και αφού τα αλείψω με το αυγό πασπαλίζω με έξτρα κανέλα.

 

Τρώγονται και ζεστά αλλά και κρύα. Διατηρούνται στο ψυγείο και μπαίνουν και στην κατάψυξη αφού ψηθούν! :wink:

 

Καλή σας όρεξη!! Α!!! Τα υλικά ταΐζουν μια μεγαααααλη οικογένεια την ημέρα της Λαμπρής μαζί με παππούδες, γιαγιάδες, θείους, γειτόνους κλπ. Επίσης για τις επόμενες μέρες συνοδεύουν ωραία τον καφέ ή το γάλα μας και μπαίνουν και καμπόσα στην κατάψυξη αν μας πιάσει λιγούρα και τα θυμηθούμε μετά το Πάσχα...

 

Αν τυχόν και σας περισσέψει λίγη ζύμη πλάστε τη κουλουράκια πλεξούδες όπως τα κανονικά πασχαλινά και ψήστε τα μέχρι να ροδίσουν. Είναι πολύ νόστιμα!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που διαβάζω τις συνταγές ξελιγώνομαι :D Πέρσι είχα τολμήσει να φτιάξω τσουρέκια,αλλά μεγάλη αποτυχία!!Τα΄ριχνα στον τοίχο και γυρνούσαν πίσω :wink: Πέτρες σας λέω.Φέτος θα δοκιμάσω τη δική σας συνταγή και θα σας πω.

.png
Link to comment
Share on other sites

ΛΥΧΝΑΡΑΚΙΑ ΣΗΤΕΙΑΚΑ

 

χανιωτισσα δασκαλιτσα, να σε ρωτησω κατι? :D

τη συνταγη απο που την εχεις?

(μη με παρεξηγησεις, ρωταω γιατι ειμαι απο τη Σητεια.. :D )

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

ΛΥΧΝΑΡΑΚΙΑ ΣΗΤΕΙΑΚΑ

 

χανιωτισσα δασκαλιτσα, να σε ρωτησω κατι? :D

τη συνταγη απο που την εχεις?

(μη με παρεξηγησεις, ρωταω γιατι ειμαι απο τη Σητεια.. :D )

 

Γεια σου Μαρία!! Λοιπόν η μαμά μου είναι από την Αγία Τριάδα πάνω από το Γούδουρα. Έχω συγγενείς στη Σητεία και στην Ιεράπετρα, μη σου πω ότι μπορεί να γνωρίζεις και κανέναν...

Επίσης ο άντρας μου είναι από το Μόχλο και σχεδόν κάθε Πάσχα το περνάμε στη Σφάκα. Μόνο φέτος μπορεί να το αποφύγω λόγω εγκυμοσύνης με τα πολλά μπαμ-μπουμ!

Η συνταγή είναι της γιαγιάς Μαρίας. Τα σκεπαστά με το προζύμι δεν τα έδωσα αλλά αν είναι κανείς γνώστης του προζυμιού με χαρά να τα δώσω.

Αυτά! :lol: Όλα τα είπα!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο άντρας μου είναι από το Μόχλο και σχεδόν κάθε Πάσχα το περνάμε στη Σφάκα. Μόνο φέτος μπορεί να το αποφύγω λόγω εγκυμοσύνης με τα πολλά μπαμ-μπουμ!

 

:shock:

ο κοσμος ειναι μικρος!

δεν μπορει θα γνωριζομαστε.. :D

 

εμεις ειμαστε απο τη Μυρσινη (το αβαταρ μου ειναι φωτο απο το χωριο προς τον Μόχλο), αλλα είναι ο ενας παππους μου απο τη Σφακα και στον Μοχλο καταλαβαινεις.. εχουμε περασει απιστευτες στιγμες!!! καναμε και το γλεντι του γαμου μας εκει!! :D

 

δεν το πιστευω.. :D:D:D

 

οσο για την Αγια Τριαδα (το Τσο!) ειναι η νονα του μπαμπα μου απο εκει και το ξερω το χωριο σου, γιατι παλιοτερα πηγαιναμε συνεχεια!!!

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω τη μαμά (αυτή δεν τα έχει κάνει ποτέ μόνη της, συνήθως τα κάνει στο χωριό με τη γιαγιά οπότε δεν μπορώ να εγγυηθώ για αποτέλεσμα)

Έχω όμως συνταγή με μαγιά για τα σκεπαστά καλιτσούνια...

Θα την ψάξω και θα την παραθέσω σύντομα...

Το ίδιο πράγμα είναι περίπου... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...