Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορρυπαντικό για μωρά!!!


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν καμία απο εσάς έχει χρησιμοποιήσει το Baby Planet.Γεννάω αρχές Οκτώβρη και ετοιμάζομαι να πλύνω τα ρουχαλάκια της μικρής μου και θα ήθελα να μάθω αν είναι καλό ή να πάω να πάρω κάποιο άλλο?

 

Δεν είναι και τόσο αγνό όσο θέλουν να μας πασάρουν.

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις πιο παλιά posts μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 323
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν είναι και τόσο αγνό όσο θέλουν να μας πασάρουν.

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις πιο παλιά posts μας...

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τη γνώμη σας. μάλλον θα το ψάξω λίγο ακόμα πριν ξεκινήσω το πλύσιμο. Απο ότι διάαβασα όμως οι περισσότερες μανούλες χρησιμοποιούν το proderm. και πάλι σας ευχαριστώ πολύ.

[ANAME=Μπουμπούκα!!!][/ANAME]

Link to comment
Share on other sites

να κάνω κι εγώ μια ερώτηση για τους λεκέδες αλλά μην με αποπάρετε! το oxi-action που είναι για τους λεκέδες κάνει ή δεν κάνει να το χρησιμοποιούμε για τα ρούχα των μωρών? είναι κρίμα να μένουν λεκέδες!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν έχω διαβάσει όλα τα post, αλλά απ΄ότι κατάλαβα κάποιοι / κάποιες προτιμούν τις χαμηλές θερμοκρασίες στο πλυντήριο (40 ή και λιγότερο) για να μην καταστρέφουν τα υφάσματα. Διάβασα πρόσφατα οτι μελέτες έδειξαν οτι τα μικρόβια στα ρούχα δεν καταστρέφονται σε αυτές τις θερμοκρασίες. Η αποτελεσματική θερμοκρασία κατά των μικροβίων είναι τουλάχιστον 60 βαθμοί. Τις δε περισσότερες φορές που μυρίζουν άσχημα τα ρούχα μετά το πλύσιμο, αιτία είναι η χαμηλή θερμοκρασία, και όχι η έλλειψη μαλακτικού. Εγώ προτιμώ υφάσματα που αντέχουν στη θερμοκρασία, ωστε να τα πλένω άφοβα. Τα περί οικονομίας της πλύσεως σε χαμηλές θερμοκρασίες πρακτικώς είναι ασήμαντα και ανεπαίσθητα για την τσέπη μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω διαβάσει όλα τα post, αλλά απ΄ότι κατάλαβα κάποιοι / κάποιες προτιμούν τις χαμηλές θερμοκρασίες στο πλυντήριο (40 ή και λιγότερο) για να μην καταστρέφουν τα υφάσματα. Διάβασα πρόσφατα οτι μελέτες έδειξαν οτι τα μικρόβια στα ρούχα δεν καταστρέφονται σε αυτές τις θερμοκρασίες. Η αποτελεσματική θερμοκρασία κατά των μικροβίων είναι τουλάχιστον 60 βαθμοί. Τις δε περισσότερες φορές που μυρίζουν άσχημα τα ρούχα μετά το πλύσιμο, αιτία είναι η χαμηλή θερμοκρασία, και όχι η έλλειψη μαλακτικού. Εγώ προτιμώ υφάσματα που αντέχουν στη θερμοκρασία, ωστε να τα πλένω άφοβα. Τα περί οικονομίας της πλύσεως σε χαμηλές θερμοκρασίες πρακτικώς είναι ασήμαντα και ανεπαίσθητα για την τσέπη μας.

 

Υπάρχουν παιδικά ρούχα που να αντέχουν σε υψηλές θερμοκρασίες;

Ρωτάω γιατί νομίζω ότι στα περισσότερα αναγράφονται 30 με 40 βαθμοι.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω του μωρου στους 40 τα βάζω γιατι για να τα βάλω στους 60 θα πρέπει να τα ξεδιαλείνω κι'ολας (σκρουρα-λευκα-χρωματιστα) ενω στους 40 τα πλένω όλα μαζι

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν καμία απο εσάς έχει χρησιμοποιήσει το Baby Planet.Γεννάω αρχές Οκτώβρη και ετοιμάζομαι να πλύνω τα ρουχαλάκια της μικρής μου και θα ήθελα να μάθω αν είναι καλό ή να πάω να πάρω κάποιο άλλο?

 

έγω στην αρχή αυτό πήρα αλλά δεν άντεχα με τιποτε την μυρωδιά του!! μετά έπεσε στα χέρια μου ένα δείγμα ariel baby και μου άρεσε πολύ και σαν άρωμα και σαν καθαριότητα όποτε απο τότε αυτό παίρνω ( τώρα είμαστε 7 μηνών) και δεν έχω και κάνενα πρόβλημα με το μωρό όπως αλεργίες κλπ. Και απο ότι διάβασα και σύγκρινα και τα συστατικά και των 2 δεν βλέπω και καμία διαφορά οπότε γιατί το baby planet είναι πιο οικολογικό δεν το καταλάβα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει όλα τα post, αλλά απ΄ότι κατάλαβα κάποιοι / κάποιες προτιμούν τις χαμηλές θερμοκρασίες στο πλυντήριο (40 ή και λιγότερο) για να μην καταστρέφουν τα υφάσματα. Διάβασα πρόσφατα οτι μελέτες έδειξαν οτι τα μικρόβια στα ρούχα δεν καταστρέφονται σε αυτές τις θερμοκρασίες. Η αποτελεσματική θερμοκρασία κατά των μικροβίων είναι τουλάχιστον 60 βαθμοί. Τις δε περισσότερες φορές που μυρίζουν άσχημα τα ρούχα μετά το πλύσιμο, αιτία είναι η χαμηλή θερμοκρασία, και όχι η έλλειψη μαλακτικού. Εγώ προτιμώ υφάσματα που αντέχουν στη θερμοκρασία, ωστε να τα πλένω άφοβα. Τα περί οικονομίας της πλύσεως σε χαμηλές θερμοκρασίες πρακτικώς είναι ασήμαντα και ανεπαίσθητα για την τσέπη μας.

 

βασικά σκέψου και το σίδερο μετά, οπότε και στους 40 να τα πλύνεις αφού σιδερωθούν δεν έχεις πρόβλημα με μικρόβια νομίζω... εγώ 7 μήνες τώρα στους 40 τα πλένω όλα του μωρού και χωρίς μαλακτικό και μια χαρά καθαρά και αρωματισμένα είναι πάντα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα, δεν βρηκα αντιστοιχο θεμα για την ερωτηση μου κ γραφω εδω... μας εχουν παρει για δωρο ενα ρηλαξ(καινουργιο) πρεπει να το πλυνω?δηλαδη τα καλυματα?ή ειναι υπερβολη?ή μηπως απαραιτητο?:roll:

ειμαι τελειος ασχετη περιμενω την μικρη μου τα εχω πλυνει-σιδερωσει ολα ρουχα,προικα,παιχνιδια...ολα! αλλα το ρηλαξ τιποτα....εσεις τι κανατε?τα πλυνατε?περιμενω απαντησεις σας....

mEJOp2.png?EXgmmHz9

 

iFIZp2.png?LvwxVqRG

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλό να έρθει το μωράκι.

Αφού πλένεις όλα τα υπόλοιπα καλό θα ήταν να πλύνεις και το ρηλάξ.

 

Εγώ στο ρηλάξ τους έβαλα μετά τις 30 ημέρες και πάντα έβαζα και μια πάνααπο κάτω, έτσι αν έβγαζαν γουλίτσες ή και για καθαριότητα έπλενα την πάνα - πετσετούλα. Η χρήση ενός επιπλέον υφάσματος βοηθάει και στη διατήρηση του καλύμματος του ρηλάξ. Τέσσερα πιτσιρίκια μέσα εκεί (τα δικά και τα δύο μιας φίλης) και δεν έχει πάθει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

εγω ρηλαξ δεν ειχα ομως ολα τ αλλα τα ειχα πλυνει μιας και χρειαζονται να ειναι ολα αποστειρωμενα!πλυσιμο με παιδικο απορυπαντικο νομιζω ειναι αρκετο!

Link to comment
Share on other sites

έγω στην αρχή αυτό πήρα αλλά δεν άντεχα με τιποτε την μυρωδιά του!! μετά έπεσε στα χέρια μου ένα δείγμα ariel baby και μου άρεσε πολύ και σαν άρωμα και σαν καθαριότητα όποτε απο τότε αυτό παίρνω ( τώρα είμαστε 7 μηνών) και δεν έχω και κάνενα πρόβλημα με το μωρό όπως αλεργίες κλπ. Και απο ότι διάβασα και σύγκρινα και τα συστατικά και των 2 δεν βλέπω και καμία διαφορά οπότε γιατί το baby planet είναι πιο οικολογικό δεν το καταλάβα!!!

 

 

Καλησπερα! Εγω στην αρχη ειχα παρει το αρκαδι, καλο αλλα δεν μου αρεσε η μυρωδια του μετα. Στη συνεχεια δικιμασα το proderm και αυτο καλο απο θεμα καθαρισματος αλλα επεισης δεν με ικανοποιουσε στο πως μυριζε μετα! Μετα δοκιμασα το ariel baby και εμεινα καταενθουσιασμενη! Εκτος το οτι καθαριζει και σε πολυ χαμηλους βαθμους (30) εχει και ενα πολυ ευχαριστο αρωμα μετα που δεν χρειαζεσαι ουτε μαλακτικο! 2 σε 1 δηλαδη:wink:! Αυτο λογικα πρεπει να σας στο δινουν και στο μαιευτηριο σαν δειγμα..εμενα παντως εκει μου το δωσανε και το ειδα 1η φορα!

Και οπως λες και εσυ δεν εχει καμια διαφορα με το baby planet στα συστατικα του!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, δεν βρηκα αντιστοιχο θεμα για την ερωτηση μου κ γραφω εδω... μας εχουν παρει για δωρο ενα ρηλαξ(καινουργιο) πρεπει να το πλυνω?δηλαδη τα καλυματα?ή ειναι υπερβολη?ή μηπως απαραιτητο?:roll:

ειμαι τελειος ασχετη περιμενω την μικρη μου τα εχω πλυνει-σιδερωσει ολα ρουχα,προικα,παιχνιδια...ολα! αλλα το ρηλαξ τιποτα....εσεις τι κανατε?τα πλυνατε?περιμενω απαντησεις σας....

 

 

Για να ειμαι ειλικρηνης εγωτο ριλαξ δεν το επληνα! Ειχα πληνει ολα τ'αλλα (ρουχαλακια,προικα κλπ) αλλα το ριλαξ οχι! Απλα εβαζα πανω σε αυτο μια πανα οπως κανω και στο καροτσι!

Με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

ολα τα υφασματα,απο το ρελαξ μεχρι δεν ξερω και εγω τι...εχουν βρωμιστει πολυ στα εργοστασια οσον αφορα το θεμα των μικροβιων...δεν εχει καμια σχεση με τον καθαρο χωρο σε εργοστσια τροφιμων.Επισης ολα τα υφασματα εχουν καταλοιπα που πρεπει να φυγουν για να ειναι οσο το δυνατον πιο ασφαλη...

 

οσον αφορα το απορρυπαντικο,το πιο φυσικο ειναι το σαπουνοδεντρο, θα το βρει εδω

 

http://www.bb-cake.com/category-3/category-17/soap-nuts.html

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, συγνώμη για την παρέμβαση αλλά πρέπει σε όλα τα απορρυπαντικά να βλέπετε τα συστατικά και τα χημικά και για τις αλλεργίες αλλά και για τις επιπτώσεις που έχουν στη φύση (όχι ότι θα σωθεί η φύση απο τα οικοκολογικά απορρυπαντικά αλλά ας το προσπαθήσουμε). Δυστυχώς απο κανένα απορρυπαντικό που λέγεται "baby" δεν λείπουν τα χημικά.

Εγώ ακόμη χρησιμοποιώ αρκάδι που το αραιώνω με νερό. Μια φίλη προσθέτει και αιθέρια έλαια και μυρίζουν υπέροχα τα ρούχα τους.

 

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το ariel baby χρησιμοποιω κ ειμαι ευχαριστημενη, απλα ηθελα να γραψω κατι που διαβασα σε ενα βιβλιο..

 

Το βιβλιο ειναι το what to expect the first year, το διαβαζω κ το ακολουθω γιατι πραγματικα ειναι αξιοπιστο κ εχει πολυ καλες πληροφοριες. Ειναι βεβαια πιο προχω σε πολλα θεματα μιας κ ειναι ξενο, στην Ελλαδα ειμαστε πισω σε πολλαααα πραγματα οσων αφορα τη φροντιδα κ το μεγαλωμα των μωρων. (Οχι οτι κρινω αυτες που τα ακολουθουν, ο καθενας κανει οτι νομιζει. )

 

Τεσπα, αυτο το βιβλιο ουσιαστικα λεει οτι τα παιδικα απορρυπαντικα ειναι ουσιαστικα τροπος για να πουλανε οι εταιριες, κ οτι τα πιο πολλα μωρα δεν θα ειχαν κανενα προβλημα κ με τα συμβατικα δικα μας απορρυπαντικα!

 

Δεν το εχω κανει, αλλα ειπα να το προσθεσω στο θεμα! :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, δεν βρηκα αντιστοιχο θεμα για την ερωτηση μου κ γραφω εδω... μας εχουν παρει για δωρο ενα ρηλαξ(καινουργιο) πρεπει να το πλυνω?δηλαδη τα καλυματα?ή ειναι υπερβολη?ή μηπως απαραιτητο?:roll:

ειμαι τελειος ασχετη περιμενω την μικρη μου τα εχω πλυνει-σιδερωσει ολα ρουχα,προικα,παιχνιδια...ολα! αλλα το ρηλαξ τιποτα....εσεις τι κανατε?τα πλυνατε?περιμενω απαντησεις σας....

Καλησπερα!

Επειδη κι εμας μας ειχαν παρει δωρο το ριλαξ, εγω το ειχα στειλει καθαριστηριο πριν φυγω για μαιευτηριο και αν θυμαμαι καλα το ειχαν καθαρισει με στεγνο καθαρισμο. Επισης καθε φορα που ηταν να βαλω τη μικρη πανω, εστρωνα μια πανα οπως ακριβως ειπε και καποια αλλη κοπελα παραπανω.

 

Κατα τα αλλα, αφου χρησιμοποιησαμε ο,τι υπαρχει και δεν υπαρχει σε βρεφικο απορρυπαντικο, καταληξαμε στο Ariel baby & soft το οποιο ειναι μακραν το καλυτερο για εμενα! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κορίτσια, συγνώμη για την παρέμβαση αλλά πρέπει σε όλα τα απορρυπαντικά να βλέπετε τα συστατικά και τα χημικά και για τις αλλεργίες αλλά και για τις επιπτώσεις που έχουν στη φύση (όχι ότι θα σωθεί η φύση απο τα οικοκολογικά απορρυπαντικά αλλά ας το προσπαθήσουμε). Δυστυχώς απο κανένα απορρυπαντικό που λέγεται "baby" δεν λείπουν τα χημικά.

Εγώ ακόμη χρησιμοποιώ αρκάδι που το αραιώνω με νερό. Μια φίλη προσθέτει και αιθέρια έλαια και μυρίζουν υπέροχα τα ρούχα τους.

 

Καλή συνέχεια

 

Θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα! :P

 

Το υγρό baby planet ας πούμε περιέχει την ουσία sls (sodium laureth sulfate)

που δεν είναι και τόσο αγνή.

 

(δείτε τη λίστα των επικίνδυνων συστατικών στην υπογραφή μου)

 

Γενικά τα σαπούνια και τα απορρυπαντικά είναι πιο αγνά

σε στερεή μορφή.

Γιαυτό άλλωστε δεν υπάρχει αρκάδι σε υγρή μορφή.

 

 

 

 

BABY PLANET υγρό απορρυπαντικό πλυντηρίου για βρεφικά ρούχα

 

 

Συστατικά

Aqua

Sodium C12-14 Laureth Sulfate

Potassium Cocoate

Sodium Citrate

Propylene Glycol

Glycereth-17 Cocoate

Coconut Monoethanolamide

Ethanol denat.

Triethanolamine

Sodium Diethylenetriamine Pentamethylene Phosphonate

Parfum

Phenoxyethanol

Protease

Amylase

Sodium Chloride

Disodium Distyrylbiphenyl Disulfonate

Calcium Chloride

Hexyl Cinnamal

 

 

 

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=planet%20%CF%85%CE%B3%CF%81%CF%8C%20%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC&source=web&cd=2&sqi=2&ved=0CCcQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.mybabyplanet.com.gr%2Fuploads%2Fdownload%2F1139&ei=7MwZT_uYIaqF4gS9wtSNDQ&usg=AFQjCNHVpn75TG1QnJvYhtN0A2CSt2v5wg

 

EDIT:

 

Tο baby planet σε ΣΚΟΝΗ είναι κάπως καλύτερο!

 

 

BABY PLANET απορρυπαντικό πλυντηρίου για βρεφικά ρούχα

 

 

Συστατικά

 

Sodium Sulphate

Sodium Carbonate

Sodium Carbonate Peroxide

Sodium Silicate

Ceteareth-8

Sodium Acrylic Acid/MA Copolymer

Sodium Aluminosilicate

Sodium C12-18 Sulfate

Aqua

Sodium Tallowate

Sodium Laurate

Coco Glucoside

TAED

Sodium Diethylenetriamine Pentamethylene Phosphonate

Sodium Chloride

Cellulose Gum

Parfum

Protease

Amylase

Antifoam Silicon compound

Disodium Distyrylbiphenyl Disulfonate

Colorant

 

 

 

http://www.mybabyplanet.com.gr/gr/products/view/

Link to comment
Share on other sites

ο αδελφός μου που ζει στην Νέα Ζηλανδία δεν ήξερε πως υπάρχουν βρεφικά απορρυπαντικά, εκεί τουλάχιστον δεν υπήρχε τέτοια κατηγορία και χρησιμοποιούσαν αυτό που χρησιμοποιούσαν και για τα δικά τους ρούχα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 4 months later...

Μου πήρε κάμποση ώρα αλλά κατάφερα να διαβάσω όλα τα posts εδώ! Το δικό μου πρόβλημα είναι το εξής: έχω δοκιμάσει και αρκάδι και αριελ και προδερμ και πλανετ για τα βρεφικά ρούχα και κανένα μα κανένα δεν μου έχει αφαιρέσει ικανοποιητικά τους λεκέδες σε θερμοκρασίες απο 40 μέχρι και 90. Ειδικά τώρα με τα φρούτα έχουν καταστραφεί τα πιο πολλά ρουχαλάκια της μικρής! :( Το να της αλλάζω ρούχα πριν απο κάθε τάισμα είναι λιγάκι εξαντλητικό αλλά δεν μπορώ να βλέπω άλλο πεταμένα λεφτά σε ρούχα...Στην αρχή νόμιζα οτι ήταν το πλυντήριο το πρόβλημα και αγόρασα (λόγω μετακόμισης κυρίως) πλυντήριο-στεγνωτήριο. Μια απο τα ίδια...Αυτό που έχω παρατηρήσει όμως είναι οτι οι μπουγάδες μου δεν μυρίζουν ποτέ "φρεσκαδούρα" σε κανένα απο τα 2 πλυντήρια και με οποιοδήποτε απορρυπαντικό (είτε βρεφικό είτε κανονικό) σε αντίθεση με φίλες που βάζουν τα ίδια απορρυπαντικά και τα ρούχα τους μοσχομυρίζουν! Γιατί είμαι τόσο άτυχη με τις πλύσεις μου? :(

 

Υ.Γ. ειδικά τις σαλιάρες τις μουλιάζω 5-6 ώρες σε καυτό νερό με βρεφικό απορρυπαντικό αμέσως μετά το τάισμα και μετά τις βάζω πλυντήριο....να σας πώ οτι καλύτερα να παίρνω σαλιάρες μιας χρήσης? τσάμπα κόπος...

6ePcp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!

το ιδιο προβλημα ακριβως ειχαμε και εμεις και να προσθεσω οτι σε ολα τα παραπανω ειχαμε το θεμα της αλλεργιας.για να φανταστεις ο γιος μου ειναι 5 χρονων και ακομα τα ρουχα του τα πλενω χωριστα!!!η μονη λυση που ειχα βρει ηταν το αρκαδι αλλα οπως λες δν καθαριζαν π.κ.πριν απο 6μηνες περιπου μου εδωσαν να δοκιμασω απορρυπαντικο(παιδικο) απο καποια εταιρια που δν τη βρισκεις σε καταστηματα.εμεινα πολυ ευχαριστημενη και απο θεμα καθαριοτητας των ρουχων και απο θεματα αλλεργιας.σου το προτεινω ανεπιφυλακτα και στη τιμη ειναι οσο οι παραπανω!!αν θελεις μπορω να σου στειλω σε πμ την εταιρια.

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

Θα το εκτιμούσα πολύ! Και ελπίζω να μυρίζει εστω και λιγουλάκι γιατί στο τσακ είμαι να αλλάξω πλυντήριο και δεν είμαστε για περριτά έξοδα....έρχεται και η βάφτιση...! :D

6ePcp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...