Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β-χοριακή και ορμονολογικές εξετάσεις - φυσιολογικές τιμές


dina27

Recommended Posts

Γειά σου Στέλλα, με το καλό το μωράκι! Εμένα ο γιατρός μου είναι κάποιας περίεργης σχολής, αγνοεί τις χοριακές και θέλει να διαπιστώσει την εγκυμοσύνη μόνο αν έχει διασωθεί (και με το που το γράφω εκνευρίζομαι) με τον υπέρυχο και τα μάτια του, μετά από 10 μέρες καθυστέρηση. Ο δικός σου γιατρός ενδεχομένως είναι πολύ καλύτερος, μεθοδικός και λεπτομερειακός, γιατί τον ενδιαφέρει και η αιματολογική σου εξέταση ακόμα και από την αρχή της εγκυμοσύνης. Πιθανώς στην προηγούμενη εγκυμοσύνη σου είχες πάει αργότερα στο γιατρό και έτσι το μωράκι σου φαινόταν στον υπέρυχο. Από ότι έχω καταλάβει ο σάκος εμφανίζεται όταν η χοριακή έχει φτάσει αρκετά ψηλά.

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια καλησπερα.να ρωτησω κατι? ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη μου,τελευταια περιοδο ειχα στις 5/9 και στις 6/10 που εκανα β χοριακη εδειξε 407.ο κυκλοσ μου ειναι σταθερος,28 μερες. ο γιατρος ειπε οτι υπαρχει εγκυμοσυνη αλλα θελει αλλες δυο μετρησεις χοριακης.στην προηγουμενη εγκυμοσυνη δεν ειχε ζητησει.αγχωθηκα πολυ.λετε κατι να συμβαινει?

οχι κουκλιτσα ειναι τωρα πια το συνηθισμενο στους γιατρους αυτο.εμενα πριν 3 χρονια που ειχα μεινει εγκυος στην μικρη μου το ιδιο ζητησε.ειναι επειδη ειναι νωρις για να φαινεται στον υπερηχο και με τις χοριακες ξερουν οτι ολα πανε καλα και μολις δειξει 1500-2000 η χοριακη θα σε βαλει στον υπερηχο και θα το δειτε!συγχαρητηρια!!!!!!να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!να σου ζησει το παιδακι σου!περιμενουμε τα νεα σου!φιλακια

Γειά σου Στέλλα, με το καλό το μωράκι! Εμένα ο γιατρός μου είναι κάποιας περίεργης σχολής, αγνοεί τις χοριακές και θέλει να διαπιστώσει την εγκυμοσύνη μόνο αν έχει διασωθεί (και με το που το γράφω εκνευρίζομαι) με τον υπέρυχο και τα μάτια του, μετά από 10 μέρες καθυστέρηση. Ο δικός σου γιατρός ενδεχομένως είναι πολύ καλύτερος, μεθοδικός και λεπτομερειακός, γιατί τον ενδιαφέρει και η αιματολογική σου εξέταση ακόμα και από την αρχή της εγκυμοσύνης. Πιθανώς στην προηγούμενη εγκυμοσύνη σου είχες πάει αργότερα στο γιατρό και έτσι το μωράκι σου φαινόταν στον υπέρυχο. Από ότι έχω καταλάβει ο σάκος εμφανίζεται όταν η χοριακή έχει φτάσει αρκετά ψηλά.

βλεπεις το μωρο στον υπερηχο οταν φτασει η χοριακη 1500-2000.μην αγχωνεσαι εσυ.κανε υπομονη και θα το δεις το μωρακι.αλλο γιατρο δεν εχει να τον αλλαξεις αυτον αφου δεν σου αρεσει? πρεπει να εχεις εμπιστοσυνη στον γιατρο σου κοριτσακι μου!φιλακια

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλα τα κορίτσια του forum..δεν κρατήθηκα, και στις 4 μέρες την επανέλαβα την χοριακή. αλλιώς τα υπολόγιζα και αλλιώς μου βγήκαν...από 103 πήγε 706!!! χάρηκα αφάνταστα!!! βρήκα καινούριο γιατρό, είναι σε δημόσιο νοσοκομείο..ξέρετε αν το τεβε με καλύπτει για εξετάσεις στο δημόσιο, ή αν γιατρός νοσοκομείου μπορεί να μου γράφει εξετάσεις στο βιβλιάριο του τέβε...? ευχαριστώ πολύ κοριτσάκια,και με ενδιαφέρον περιμένω νέα σας!! φιλακιααα:P:p:p

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα τελευταια περιοδο 30/8.χθες ηταν η 10η μερα καθυστερησης και η χοριακη εδειξε 1389.να σας πω την αληθεια απογοητευτηκα λιγακι.νομιζα με τοσες μερες καθυστερησης οτι θα βγει αρκετα πιο πανω.θα κανω υπομονη μεχρι την πεμπτη που θα την ξανακανω και ελπιζω ολα να πανε καλα.......

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα τελευταια περιοδο 30/8.χθες ηταν η 10η μερα καθυστερησης και η χοριακη εδειξε 1389.να σας πω την αληθεια απογοητευτηκα λιγακι.νομιζα με τοσες μερες καθυστερησης οτι θα βγει αρκετα πιο πανω.θα κανω υπομονη μεχρι την πεμπτη που θα την ξανακανω και ελπιζω ολα να πανε καλα.......

 

γειά σου sofaki! εγώ με 6 μέρες καθυστέρηση είχα 706..το δικό σου νούμερο είναι μια χαρά!!!!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα σε όλα τα κορίτσια του forum..δεν κρατήθηκα, και στις 4 μέρες την επανέλαβα την χοριακή. αλλιώς τα υπολόγιζα και αλλιώς μου βγήκαν...από 103 πήγε 706!!! χάρηκα αφάνταστα!!! βρήκα καινούριο γιατρό, είναι σε δημόσιο νοσοκομείο..ξέρετε αν το τεβε με καλύπτει για εξετάσεις στο δημόσιο, ή αν γιατρός νοσοκομείου μπορεί να μου γράφει εξετάσεις στο βιβλιάριο του τέβε...? ευχαριστώ πολύ κοριτσάκια,και με ενδιαφέρον περιμένω νέα σας!! φιλακιααα:P:p:p

νομιζω οτι οι γιατροι του νοσοκομειου μπορουν να γραφουν μονο του ογα αλλα δεν ειμαι σιγουρη.να το ψαξεις.ολα καλα βλεπω πανε.πολυ χαιρομαι να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.φιλακια και στο σπορακι σου!!!

εγω ειχα τελευταια περιοδο 30/8.χθες ηταν η 10η μερα καθυστερησης και η χοριακη εδειξε 1389.να σας πω την αληθεια απογοητευτηκα λιγακι.νομιζα με τοσες μερες καθυστερησης οτι θα βγει αρκετα πιο πανω.θα κανω υπομονη μεχρι την πεμπτη που θα την ξανακανω και ελπιζω ολα να πανε καλα.......

συγχαρητηρια κοριτσακι μου!!!!να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!η χοριακη ειναι καταπληκτικη και μεχρι την πεμπτη θα εχει ανεβει αρκετα για να δεις το σπορακι σου στον υπερηχο.φιλακια και περιμενω νεα σου!!!

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

λοιπον χοριακη την δευτερα 1389 και χοριακη σημερα πεμπτη 3210.εμενα παντως κατι δεν μου παει καλα σε αυτα τα νουμερα :-((εκτος και εαν δεν παω καλα εγω η ιδια :? )

 

εν τω μεταξυ ειμαι σε αλλαγη γιατρου και δεν εχω ποιον να παρω τηλεφωνο να τα πω......:cry:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

η χοριακη σου μου φαινεται μια χαρα,γιατι υποτιθεται οτι διπλασιαζεται στις 48 ωρες,οποτε νομιζω οτι εισαι οκ.μην αγχωνεσαι ολα καλα ειναι και να εισαι ευχαριστημενη που ανεβαινει ετσι.το αντιθετο θα επρεπε να σε ανησυχει.βρες γιατρο για να ηρεμησεις κουκλιτσα μου.να χαιρεσαι πρεπει και οχι να ανησυχεις συνεχεια.φιλακιαααα

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρα πολυ καλη νομιζω!Να φανταστεις εγω ξεκινησα με χοριακη 22 και ειχα τελευταια περιοδο 24/11 και χοριακη εκανα 23/12 και ολα πηγαν τελεια! Συγχαρητηρια claire_ μου!!!!!!!!!!!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι παρα πολυ καλη νομιζω!Να φανταστεις εγω ξεκινησα με χοριακη 22 και ειχα τελευταια περιοδο 24/11 και χοριακη εκανα 23/12 και ολα πηγαν τελεια! Συγχαρητηρια claire_ μου!!!!!!!!!!!

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, να 'καλά:):)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον χοριακη την δευτερα 1389 και χοριακη σημερα πεμπτη 3210.εμενα παντως κατι δεν μου παει καλα σε αυτα τα νουμερα :-((εκτος και εαν δεν παω καλα εγω η ιδια :? )

 

εν τω μεταξυ ειμαι σε αλλαγη γιατρου και δεν εχω ποιον να παρω τηλεφωνο να τα πω......:cry:

sofaki μια χαρά είναι η χοριακή σου, καλή συνέχεια:D

λογικά την τετάρτη θα ήταν περίπου 2400 μονάδες και συνεπώς είναι άκρως ικανοποιητική η αυξηση στις 3210 την πέμπτη.

Απο 1200-6000 μονάδες διπλασιάζεται σε 72-96 ώρες η χοριακή

 

καλησπερα κορίτσια

πήγα σημερα και έκανα χοριακή η τιμη της ειναι 771 είναι καλή?

τελευταία περιοδο ήταν στις 14 σεμπτέμβρη και ωορρηξία είχα στις 28

μια χαρά και η δική σου, καλή συνέχεια:D

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

koritsia καλησπερα εχω γραψει κι αλλου αλλα η ατιμη η ωρα δε περναει και η αγωνια με σκοτωνει εκανα χοριακη τη δευτερα και βγηκε 19,3 εχτες ειδα αιμα εκανα το πρωι χοριακη αλλα ακομα εχω αιμα σε μια ωρα θα εχω τα αποτεσματα αλλα κοντευει να μου κοπει η ανασα απο την αγωνια

Link to comment
Share on other sites

koritsia καλησπερα εχω γραψει κι αλλου αλλα η ατιμη η ωρα δε περναει και η αγωνια με σκοτωνει εκανα χοριακη τη δευτερα και βγηκε 19,3 εχτες ειδα αιμα εκανα το πρωι χοριακη αλλα ακομα εχω αιμα σε μια ωρα θα εχω τα αποτεσματα αλλα κοντευει να μου κοπει η ανασα απο την αγωνια

 

Kαλησπέρα, είμαι κ εγώ πολύ νέα στα θέματα εγκυμοσύνης και δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά. Το 19 είναι σίγουρα θετικό αλλά εξαρτάται από την μέρα του κύκλου σου. Έκανες την εξέταση με καθυστέρηση ή πριν την αναμενόμενη περίοδο σου?

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

koritsia καλησπερα εχω γραψει κι αλλου αλλα η ατιμη η ωρα δε περναει και η αγωνια με σκοτωνει εκανα χοριακη τη δευτερα και βγηκε 19,3 εχτες ειδα αιμα εκανα το πρωι χοριακη αλλα ακομα εχω αιμα σε μια ωρα θα εχω τα αποτεσματα αλλα κοντευει να μου κοπει η ανασα απο την αγωνια

τι εγινε κουκλιτσα μου με τη χοριακη σου?μας εχει φαει η αγωνια!που εισαι?ελπιζω να εισαι καλα!!φιλακια

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια τα φώτα σας.Αν και καταχάρηκα με το θετικό τεστ, με τελευταία περίοδο 26/09 η χοριακή μου μόλις 215.Πολύ χαμηλά λέει ο γιατρός και έγινα κουρέλι.....γιατί δεν προφταίνω να χαρώ???γιατί πρίν μου το δώσει μου το παίρνει???

Υπερβάλλω απο την αγωνία μου και δεν μπορώ να χαρώ ή κάτι δεν πάει καλα?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα φώτα σας.Αν και καταχάρηκα με το θετικό τεστ, με τελευταία περίοδο 26/09 η χοριακή μου μόλις 215.Πολύ χαμηλά λέει ο γιατρός και έγινα κουρέλι.....γιατί δεν προφταίνω να χαρώ???γιατί πρίν μου το δώσει μου το παίρνει???

Υπερβάλλω απο την αγωνία μου και δεν μπορώ να χαρώ ή κάτι δεν πάει καλα?

 

 

 

Πόσων ημερών κύκλο έχεις ? γιατί αν είναι 28 ημερών ο κύκλος σου μια χαρά είναι η χοριακή σου! Το ζήτημα από όσο γνωρίζω είναι να διπλασιάζετε ανά δύο ημέρες άρα η χοριακή σου από μόνη της δεν νομίζω ότι θα πρέπει να σε ανησυχεί. Πάντως αν διαβάσεις ιστορίες άλλων κοριτσιών εδώ στο forum άρχισαν με 15 και 20 χοριακή και τώρα έχουν τα μωράκια τους αγκαλιά. Πάντως με εκνευρίζουν λίγο οι γυναικολόγοι , συγγνώμη και όλας αλλά μας λένε θετική σκέψη και καλή ψυχολογία πάνω από όλα και από την άλλη σε αποθαρρύνουν με τριψήφια χοριακή στις πρώτες ημέρες καθυστέρησης? Αν είναι δυνατών....:mad:

Link to comment
Share on other sites

Πόσων ημερών κύκλο έχεις ? γιατί αν είναι 28 ημερών ο κύκλος σου μια χαρά είναι η χοριακή σου! Το ζήτημα από όσο γνωρίζω είναι να διπλασιάζετε ανά δύο ημέρες άρα η χοριακή σου από μόνη της δεν νομίζω ότι θα πρέπει να σε ανησυχεί. Πάντως αν διαβάσεις ιστορίες άλλων κοριτσιών εδώ στο forum άρχισαν με 15 και 20 χοριακή και τώρα έχουν τα μωράκια τους αγκαλιά. Πάντως με εκνευρίζουν λίγο οι γυναικολόγοι , συγγνώμη και όλας αλλά μας λένε θετική σκέψη και καλή ψυχολογία πάνω από όλα και από την άλλη σε αποθαρρύνουν με τριψήφια χοριακή στις πρώτες ημέρες καθυστέρησης? Αν είναι δυνατών....:mad:

 

Είμαι σταθερή με κύκλο 28 ημερών.Οπότε η μέτρηση ήταν 2-3 ημερών καθυστέρηση.Δεν ξέρω για τον γιατρό μπορεί σήμερα που θα πάω απο κοντά να καταλάβω γιατί το έκανε αλλά ακούγοντας στο τηλ "Είναι πολύ χαμηλό, ωχ απο 26/09...ΠΑΥΣΗ...μην ανυσηχείς θα σου τα πω αύριο όλα απο κοντά.Πάρε ουτροτζέν και έλα αύριο"....ΣΟΡΥ ΑΛΛΑ ΧΕΣΤΗΚΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ....ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ ΑΥΠΝΗ ΜΕ Γ@@@@ΝΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ........Δεν ξέρω τι να σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαρίστω πολύ.Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόση δύναμη μου δίνεται.Τώρα αυτό σκέφτομαι maria πως είμαι έγκυος και δίνω όλη μου τη θετική ενέργεια για να πάνε όλα καλά.Ακούω και για χαμηλότερες τιμές σαν ξεκίνημα.

Όμως λέω μέσα σε μισή μέρα πως περνάς απο την απόλυτη ευτυχία στην αγωνία και το άγχος.

 

ΘΕΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

Φιλιά κορίτσια.Καλή δύναμη σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μη στεναχωριεσαι σε καταλαβαινω εχω κανει κι εγω πολλες χοριακες και σε νιωθω αλλα η αδερφη μου ξεκινησε με χορικη 65και ολα πηγαν μια χαρα.σου ειπε να επαναλαβεις;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μη στεναχωριεσαι σε καταλαβαινω εχω κανει κι εγω πολλες χοριακες και σε νιωθω αλλα η αδερφη μου ξεκινησε με χορικη 65και ολα πηγαν μια χαρα.σου ειπε να επαναλαβεις;

 

ναι νου είπε για δευτέρα λόγω του τριημέρου αλλά δεν άντεξα και πήγα το πρωί να τα πάρω το απόγευμα να δω καμιά λογική αύξηση να πάει η καρδιά στη θέση της.λογικά πρέπει να είναι 400+ έτσι δεν είναι??

Link to comment
Share on other sites

διπλασιαζεται ανα 2 μερες νομιζω;οποτε ναι.μην αγχωνεσαι σε παρακαλω σαν να ακουω εμενα εισαι.ξερω η ψυχουλα σου το ξερει αλλα τι μπορεις να κανεις;κανε την προσευχη σου ο θεος ειναι μεγαλος κι οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.εννοειτε οτι μολις παρεις τα αποτελεσματα μας το λες.αντε τωρα μεχρι το απογευμα θα σκασω κι εγω.σε φιλω.:P

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως αμέσως θα σας ενημερώσω.Και εγώ αυτό σκέφτομαι.Ο Θεός είναι μεγάλος και όλα τα μπορεί....ας προσευχηθώ ας προσέχω ας ελπίζω και όλα καλά θα πάνε.

 

Πάντως πόσο μπορεί να σε δέσει ενας τόσο ιερός και κοινός σκοπός....!!!!

¨Οσα λέω με εσάς μόνο με τον άντρα μου λέω και εκεί οχι και όλα όλα γιατί μου βάζει χέρι που αγχώνομαι...ούτε στην οικογενειά μου δεν τολμώ να τα πω γιατί πέρα απο το ότι αναμφησβήτητα νοιάζονται δεν μποεουν όπως εσάς να καταλάβουν.Είστε η δεύτερη "οικογενεία" μου.Όλες μαζί η μια για την άλλη και όλα καλά θα πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...