Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδιά/Ενήλικες σε θεραπεία Ομοιοπαθητικής


Recommended Posts

marsolan εχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου?

Την δυναμοποιηση 30ch στην εδωσε μία την ημέρα ή πρωί-βράδυ?

Επειδή και η δικιά μου πέρασε τώρα ωτίιδα χωρίς υγρό ευτυχώς, ξέρω ότι για το υγρό δίνουνε silica συνήθως.

Αυτό που θέλω να πω είναι μήπως δεν είναι αρκετά έμπειρος ή δεν σας "πιάνει"?

Για τον πυρετό μην ανησυχείς. Ο πυρετός είνα σύμμαχος. Το υγρό πρέπει να πολεμήσετε και τοτε θα φύγρι και ο πυρετός.

 

Επίσης βάζε όσο πιο συχνά μπορείς στο αυτί, κρεμυδοζουμο από κρεμμδι που θα εχεις βάλει στο μούλτι και θα το εχεις σουρώσει. Επίσης και βαλσαμόλαδο. Θα δεις τεράστια βελτίωση!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 603
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ιgnatia είχα πάρει και εγώ στην επιλόχεια κατάθλιψη.

Ηταν πολύ αποτελεσματικό.

 

Όσο το έπαιρνα ήμουν σε αρκετά καλή ψυχολογική κατάσταση.

Μόλις τα σταμάταγα με ξανάπιανε το καταθλιπτικό μου.

 

Αχρείαστα να είναι,

αλλά όντως φέρνουν αποτέλεσμα.

 

Εχω την εντύπωση ότι αυτά τα φάρμακα μου έγραψε ο ομοιο για να πάρω...έχει τα 3 πρώτα αρχικά Ign 10Μ 1 χάπι μία φορά μόνο και Ign 6X κάθε μέρα για 2 μήνες. Αυτά πιστεύετε ότι είναι;

Μου είπε ότι θα φτιάξουμε την ψυχολογία μας με τις κάψουλες αυτές και ελπίζω να τα καταφέρουμε. Και από ό,τι διαβάζω εδώ (αν είναι όντως αυτά τα χαπάκια) όντως βοηθάνε...

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι αυτά τα φάρμακα μου έγραψε ο ομοιο για να πάρω...έχει τα 3 πρώτα αρχικά Ign 10Μ 1 χάπι μία φορά μόνο και Ign 6X κάθε μέρα για 2 μήνες. Αυτά πιστεύετε ότι είναι;

Μου είπε ότι θα φτιάξουμε την ψυχολογία μας με τις κάψουλες αυτές και ελπίζω να τα καταφέρουμε. Και από ό,τι διαβάζω εδώ (αν είναι όντως αυτά τα χαπάκια) όντως βοηθάνε...

Ignatia σου έδωσε. Αυτό είχα πάρει και εγώ στην ειλοχεια, αλλά αντιθετα με την Soevan εμένα με βοήθησε πολύ περισσότερο και έδρασε και πάρα πολύ γρήγορα. Παρόλο που ήμουν πιο άσχημα. Ισως όσο πιο ασχημη η κατασταση, τόσο πιο δραστικά να είναι. Ποιος ξέρει..

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ, δε μπορούσα να καταλάβω τι έγραφε και οταν διάβασα όλες τις σελίδες στο θέμα σας σκέφτηκα ότι αυτό πρέπει να είναι μιας και εμείς την ψυχολογία μου θα ''πολεμήσουμε''...ελπίζω να τα καταφέρουμε για να βοηθηθώ και στο υπόλοιπα θέματα που έχω.

Μου κάνει εντύπωση που γράφετε για την ιδιοσυγκρασία σας, εμένα δε μου είπε κάτι, τι είμαι δηλαδή...θα έπρεπε;

Με αυτο το χάπι ξέρεις αν επιτρέπεται το τσάι; ή απαγορεύεται για όλα τα φάρμακα το τσάι;

Εχω πολλά να μάθω ακόμα...ουφ!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα πρεπει να παρεις ignatia για να ανεβασεις την ψυχολογια σου. Αργότερα ισως σου αλλαξει το φαρμακο και πάρεις καποιο άλλο που θα ταιριάζει περισσότερο στη νέα ψυχοσύνθεση σου.

Τσαι να μην πινεις, εκτός αν είναι από βότανα. Ουτε χαμομήλι.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλά η ignatia ειναι απίστευτη! δεν το πίστευω ακόμα....αφού τώρα που με έχουν πιάσει τα ευσυγκίνητα μου στο τσάκ ειμαι να μην πάρω από μόνη μου :)

 

τσάι αφήνουν αν ειναι πράσινο ενα φλιτζάνι.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι βρε κορίτσια να είναι έτσι γιατί το έχω πολύ ανάγκη!

Ένα παλιό μύνημά σου διάβασα yogini για την ignatia και κατάλαβα ότι μάλλον κάτι τέτοιο παίρνω και εγώ. Το 6Χ που μου έδωσε είναι δυνατή δόση ή σχετικά ελαφρυά;

 

Δε μπορώ να σκεφτώ πως γίνεται με αυτό το χάπι να μη θες να κλαις ας πούμε, μάλλον θα εκπλαγώ ευχάριστα ε;

 

Για το χαμομήλι μου το είπε ο γιατρός, για το τσάι δε μου είπε τίποτα.... αν πάρω λευκό που δεν έχει καθόλου καφείνη;

Προς το παρόν πράσινο πίνω...αγόρασα και μαύρο αλλά μάλλον θα πάει χαμένο μιας και δε το σκέφτηκα για τη καφείνη.

Link to comment
Share on other sites

marsolan εχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου?

Την δυναμοποιηση 30ch στην εδωσε μία την ημέρα ή πρωί-βράδυ?

Επειδή και η δικιά μου πέρασε τώρα ωτίιδα χωρίς υγρό ευτυχώς' date=' ξέρω ότι για το υγρό δίνουνε silica συνήθως.

Αυτό που θέλω να πω είναι μήπως δεν είναι αρκετά έμπειρος ή δεν σας "πιάνει"?

Για τον πυρετό μην ανησυχείς. Ο πυρετός είνα σύμμαχος. Το υγρό πρέπει να πολεμήσετε και τοτε θα φύγρι και ο πυρετός.

 

Επίσης βάζε όσο πιο συχνά μπορείς στο αυτί, κρεμυδοζουμο από κρεμμδι που θα εχεις βάλει στο μούλτι και θα το εχεις σουρώσει. Επίσης και βαλσαμόλαδο. Θα δεις τεράστια βελτίωση![/quote']

 

Fairy's mom,καλη χρονια!!

Εμπιστοσυνη εχω στον γιατρο διοτι πιστευω οτι ξερει παραπανω απο εμενα κι επισης μεχρι τωρα δεν ειχα καποια δειγματα διοτι δεν χρειαστηκαμε την Ομοιοπαθητικη παρα μονο μια φορα!Επισης μεχρι τωρα δεν υπηρχε αλλος ομοιοπαθητικος ιατρος στην πολη μας.

Πιθανολογω οτι ειναι αρκετα εμπειρος λογω του ειναι ο μονος σε μια μεγαλη πολη και επισης φοβαμαι μηπως δεν μας πιανει η αληθεια ειναι!!!

Την δυναμοποιηση 30 μας την εδωσε για Παρασκευη και την δυναμοποιηση 200 για το Σαββατο.

Την Κυριακη δυστυχως δεν τον βρηκα.

Η μικρη δεν καλυτερευσε και μαλιστα ανεβασε πυρετο παλι μεχρι 39 που δεν κατεβαινε.Το αυτακι της δεν ποναει καθολου,αυτο που την διαλυει ειναι ο βηχας τον οποιο φοβαμαι κι εγω πολυ!

Σημερα μιλησαμε με τον γιατρο..μας εδωσε Βell 1 Μ ενα το πρωι κι ενα το απογευμα και θα ξαναμιλησουμε το βραδυ..εντωμεταξυ ο πυρετος και τωρα ειναι 38.5,το παιδι ειναι πλεον κουρασμενο πολυ απο ολο αυτο και ιδιως με την μυτουλα που τρεχει απιστευτα,χτες το βραδυ παραμιλαγε..μαλλον εβλεπε καμια τεραστια συρριγγα με ορο να το κυνηγαει:rolleyes:Επισης σημερα αρνηθηκε και να φαει...και γενικα ειναι μυγιαγγιχτη στα παντα!

Ευτυχως εχω την δυνατοτητα να την κρατησω σπιτι ολη την εβδομαδα και δεν θα την στειλω παιδικο!

Θα το κανω κι αυτο με το κρεμμυδοζουμο στο αυτακι της,για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

...Επισης σημερα αρνηθηκε και να φαει...και γενικα ειναι μυγιαγγιχτη στα παντα!...

Φαντάζομαι τα είπες και αυτά στον γιατρό;

Προσωπικά νομίζω πως καλά πάει, εκπαιδεύεται και ας είναι αυτό κάπως ανυπόφορο. Υπομονή και τηλέφωνο χωρίς δισταγμό!

 

Θα πρότεινα και κάψουλα προ-βιοτικών να διαλυθεί στο στόμα πριν κοιμηθεί.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι τα είπες και αυτά στον γιατρό;

Προσωπικά νομίζω πως καλά πάει, εκπαιδεύεται και ας είναι αυτό κάπως ανυπόφορο. Υπομονή και τηλέφωνο χωρίς δισταγμό!

 

Θα πρότεινα και κάψουλα προ-βιοτικών να διαλυθεί στο στόμα πριν κοιμηθεί.

 

Στον γιατρο λεω τα παντα με λεπτομερειες,οποιαδηποτε αντιδραση και ο,τι εχει αγγιξει την ψυχουλα της!!!

Χτες ξαναμιλησαμε και της εδωσε Dros 30..ετυχε την ωρα που τηλεφωνησα και ακουσε ποσο πολυ εβηχε και μου ειπε να της δωσω αλλη μια σημερα κι αν συνεχιστει αυτη η κριση βηχα να καταληξω στο flixotide!!!!!!!

Ευτυχως το παιδι δεν ξαναεβηξε ετσι παρα μονο σημερα το μεσημερι μετα το φαγητο παλι(σουπιτσα)..αλλα δεν ημουν δυστυχως παρουσα για να αξιολογησω την ενταση μιας και καμια φορα με το φαγητο συμβαινει αυτο αν στραβοκαταπιει!Κι ετσι μεχρι τωρα εχουμε αποφυγει το εισπνεομενο!!Την Πεμπτη θα την ξαναπω ωρλ να τσεκαρουμε την κατασταση της παλι!

Ποια καψουλα προβιοτικων να προτιμησω??Απο iherb κατι μιας και θα βαλω παραγγελια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Fairy's mom,καλη χρονια!!

Εμπιστοσυνη εχω στον γιατρο διοτι πιστευω οτι ξερει παραπανω απο εμενα κι επισης μεχρι τωρα δεν ειχα καποια δειγματα διοτι δεν χρειαστηκαμε την Ομοιοπαθητικη παρα μονο μια φορα!Επισης μεχρι τωρα δεν υπηρχε αλλος ομοιοπαθητικος ιατρος στην πολη μας.

Πιθανολογω οτι ειναι αρκετα εμπειρος λογω του ειναι ο μονος σε μια μεγαλη πολη και επισης φοβαμαι μηπως δεν μας πιανει η αληθεια ειναι!!!

Την δυναμοποιηση 30 μας την εδωσε για Παρασκευη και την δυναμοποιηση 200 για το Σαββατο.

Την Κυριακη δυστυχως δεν τον βρηκα.

Η μικρη δεν καλυτερευσε και μαλιστα ανεβασε πυρετο παλι μεχρι 39 που δεν κατεβαινε.Το αυτακι της δεν ποναει καθολου,αυτο που την διαλυει ειναι ο βηχας τον οποιο φοβαμαι κι εγω πολυ!

Σημερα μιλησαμε με τον γιατρο..μας εδωσε Βell 1 Μ ενα το πρωι κι ενα το απογευμα και θα ξαναμιλησουμε το βραδυ..εντωμεταξυ ο πυρετος και τωρα ειναι 38.5,το παιδι ειναι πλεον κουρασμενο πολυ απο ολο αυτο και ιδιως με την μυτουλα που τρεχει απιστευτα,χτες το βραδυ παραμιλαγε..μαλλον εβλεπε καμια τεραστια συρριγγα με ορο να το κυνηγαει:rolleyes:Επισης σημερα αρνηθηκε και να φαει...και γενικα ειναι μυγιαγγιχτη στα παντα!

Ευτυχως εχω την δυνατοτητα να την κρατησω σπιτι ολη την εβδομαδα και δεν θα την στειλω παιδικο!

Θα το κανω κι αυτο με το κρεμμυδοζουμο στο αυτακι της,για να δουμε...

 

Κάνε ένα search εχει βάλει η Ρόζυ αναλυτικές οδηγίες για το πώς να κάνεις κομπρέσες μουστάρδας. Θα διαλύσουν τα βρογχικά. Η παιδίατρος μας το συστήνει ως πολύ αποτελεσματικό και έχει δικιο πραγματικά. Το θέμα είναι να βρεις την μαύρη μουστάρδα... Ισως να κάνει και η καφέ ή η κίτρινη, δεν ξέρω.

 

Επίσης μπάνια ζεστά με τον βραστήρα ανοιχτό για να δημιουργούνται υδρατμοί μέσα στο μπάνιο θα βοηθήσουν. Και μασάζ με λάδι και λεβάντα. Και πολύ καλό και το brochosan της Vogel για τον άσχημο βήχα.

 

Η μπελαντόνα ταιριάζει με το παραληρημα. Αλλά μήπως πλέον θέλει καμία pulsatilla με την πολύ γκρίνια? Για ρώτα τον όταν ξαναμιλήσετε. Το φαγητό μην σε αγχώνει. Ας μην φάει τιποτα. Κι εμένα 2 μερες νηστικές κα μετά το ζήτησαν από μόνες τους. Και η γιατρός μου είπε το ίδιο, αν δεν θελουν να φανε, να μην τις ταισω με το ζόρι.

 

Ελπίζω να βοηθήσουν τα τιπς. Σε καταλαβαίνω γιατί και το μωρό ήταν άσχημα και σήμερα επιτέλους πήγε καλύτερα. Όσο για τον πυρετό, δεν θέλω να σε αγχώσω, αλλά πρόσεξε το, γιατί η παιδιατρος μας δεν ανησυχουσε γιατί δεν ανεβαζε η δικιά μου υψηλό πυρετό. Αν βλέπεις ότι η συνεχίζεται η καθοδική τάση, οκ, αλλά αν ξανανεβαίνει, επικοινώνησε άμεσα με τον γιατρό σου για ενημέρωση. Ευχομαι να πάνε όλα καλά σύντομα και ο νέος χρόνος να μην συνεχιστεί όπως μας μπήκε :-)

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχετε υπόψιν σας το Σύλλογο Ομοιοπαθητικών Ελλάδος? Εκεί από ό,τι κατάλαβα ανήκουν όλοι οι ομοιοπαθητικοί που δεν είναι γιατροί. Εχει κανείς εμπειρία από αντίστοιχο ομοιοπαθητικό που δεν έχει καμία σχέση με ιατρική? Επισκέφτηκα έναν τέτοιον και μου έκανε καλή εντύπωση. Εχετε άποψη?

 

επειδη πολλοι αναφέρουν οτι αυτοι οι ομοιοπαθητικοι κανουν σεμιναριακα μαθηματα και οχι κανονικά και πολλοι δεν τους εμπιστευονται, ψαχνοντας το net, επεσα οτι ο συλλογος της ελλαδας ανηκει στο ευρωπαικο συμβουλιο ομοιοπαθητικων, αλλα και στο παγκόσμιο συμβουλιο και οτι η εκπαιδευση που παρέχεται είναι βασει ευρωπαικων στάνταρ και απαγορευεται να δινεται πτυχιο απο σεμιναρια, παρα μονο απο σοβαρη τουλαχιστον τριων ετών εκπαιδευση. Και για να μπουν στην Ελλαδα στον Συλλογο ομοιοπαθητικών Ελλαδος, θα πρεπει οι αποφοιτοι να δινουν εξετασεις για να μπουν. Οσο αφορά τους γιατρους ομοιοπαθητικούς μην ξεχνατε μερικά πραγματα. Η ομοιοπαθητική δεν αποτελει ιατρικη ειδικοτητα, δεν διδασκεται απο ιατρικη σχολή αλλα απο πανεπιστημιο μηχανικων και τελος η εκπαιδευση τους ειναι μονο 2 χρόνια. Μην νομιζεται οτι κανουν 2 χρονια επειδη ειναι ηδη γιατροι και απλά γνωριζουν τα "βασικα"! Η ομοιοπαθητικη ειναι αυτοτελες συστημα και δεν εχει σχεση με την δυτικη ιατρικη οπως την γνωριζουμε σημερα ολοι, αρα οπως το καταλαβαινω εγω, οι μη γιατροι κανουν πιο πολύ εκπαιδευση. Τελος για να μην πειτε οτι ο Βυθουλκας ειναι κορυφαιος και ομως εκπαιδευει μονο γιατρους, στην σχολη του στην Αλλονησο η ΜΗ ΓΙΑΤΡΟΣ Βυθουλκας εκπαιδευει και ΜΗ ΓΙΑΤΡΟΥΣ. Απλα λοιπον σκεφτειτε τα συμφεροντα που υπάρχουν στην Ελλαδα και θα καταλαβετε πολλά.

Link to comment
Share on other sites

... στην σχολη του στην Αλλονησο ... Βυθουλκας εκπαιδευει και ΜΗ ΓΙΑΤΡΟΥΣ. ...

Το έχεις βρει κάπου γραμμένο αυτό; Εκτός αν εννοείς οδοντιάτρους.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις βρει κάπου γραμμένο αυτό; Εκτός αν εννοείς οδοντιάτρους.
Θα κοιτάξω να στο βρω. Φυσικά εγω το γνωριζω πολύ καλά γιατι μεσα στην Ακαδημία σπουδαζει με E-learning ενας πολυ καλός μου φίλος απο την Κυπρο και επίσης εχω μια αλλη καλη φιλη που ειναι και αυτη στην Αλλονησο στην μετάφραση του software που εχει ο Βυθουλκας το Vithoulkas compass. Να ξερετε το εξης, μπορει να σπουδασει ο οποιοσδηποτε στην Αλλόνησο (εκτος απο Ελληνες) και μπορει να παρουν κανονικη βεβαιωση, αρκει το κράτος απο οπου ειναι ο σπουδαστης να δινει δικαιωμα στον σπουδαστη να το ασκησει στην χωρα του. Στην Ελλαδα φυσικά που το Ελληνικο κρατος δινει το δικαιωμα να ασκησει το επαγγελμα ενας μη γιατρος, Ο Βυθουλκας δεν δινει δικαιωμα στον Ελληνα να σπουδασει.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και ακομα και αν δειτε στην σελιδα της ακαδημίας στα αγγλικα δεν υπάρχει η λεξη Doctors αλλα practitioners. Και μην νομιζετε οτι δεν εχει σχέση, αλλα εχει αμεση σχεση.

http://www.vithoulkas.com/en/education/courses-in-alonissos.html

 

Και μην ξεχνάμε οτι ο Βυθουλκας ειναι μηχανικος και οχι γιατρος. Δεν λεω οτι δεν εχει γνωσεις, προς θεου, θεωρω οτι ειναι ενας απο τους κορυφαιους ομοιοπαθητικους, απλως πρεπει να σταματησει το παραμυθι με ποιος εχει η δεν εχει δικαιωμα να ασκησει την ομοιοπαθητικη. Ο οποιοσδηποτε εχει, αρκει να εχει παρει σωστη εκπαιδευση. Στην Ελλαδα ομως υπάρχουν γερες κλίκες.

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω να στο βρω. Φυσικά εγω το γνωριζω πολύ καλά γιατι μεσα στην Ακαδημία σπουδαζει με E-learning ενας πολυ καλός μου φίλος απο την Κυπρο και επίσης εχω μια αλλη καλη φιλη που ειναι και αυτη στην Αλλονησο στην μετάφραση του software που εχει ο Βυθουλκας το Vithoulkas compass. Να ξερετε το εξης, μπορει να σπουδασει ο οποιοσδηποτε στην Αλλόνησο (εκτος απο Ελληνες) και μπορει να παρουν κανονικη βεβαιωση, αρκει το κράτος απο οπου ειναι ο σπουδαστης να δινει δικαιωμα στον σπουδαστη να το ασκησει στην χωρα του. Στην Ελλαδα φυσικά που το Ελληνικο κρατος δινει το δικαιωμα να ασκησει το επαγγελμα ενας μη γιατρος, Ο Βυθουλκας δεν δινει δικαιωμα στον Ελληνα να σπουδασει.

Έτσι που το ξεκαθάρισες τώρα, έτσι το είχα καταλάβει και εγώ.

 

Νομίζω πως καλά κάνει ο Βυθούλκας και το περιορίζει έτσι στην Ελλάδα. Αν άνοιγε ο κύκλος των ασκούντων ομοιοπαθητική στην χώρα μας θα ήταν ακόμα ποιό δύσκολο από ότι είναι τώρα να έχει η ομοιοπαθητική καλή φήμη.

 

Όσο για τα συμφέροντα και τις κλίκες δεν γνωρίζω ώστε να σχολιάσω.

 

Σίγουρα υπάρχουν μη-γιατροί που ασκούν καλύτερα την ομοιοπαθητική από ότι κάποιοι γιατροί της λίστας.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Θα σε στεναχωρησω αλλα δεν το κανει ο Βυθουλκας για να κρατησει κάποιο επίπεδο. Θα μπορουσα να στο αναλύσω ακριβως τι εννοω και τι κρυβεται απο πίσω, αλλα ο χωρος αυτος δεν ειναι κατάλληλος για την ανάπτυξη κάποιων θέσεων.

Και επειδη ειπα οτι θα βρω την πηγη, παραθετω το e-learning

The conditions to become a student of the E-Learning pdf_button.png printButton.png emailButton.png

TERMS OF PARTICIPATION IN THE TRAINING PROGRAM OF E-LEARNING

The careful study and acceptance of all the terms below constitutes a prerequisite for the participation of the student in the training program of the International Academy of Classical Homeopathy (hereby referred to as the “Academy”), which is described below, as well as for the use of the relevant electronic platform.

CONTENT OF TRAINING PROGRAM

Within the context of its training activity, the Academy provides an e-learning training program in the area of Classical Homeopathy, which has been exclusively based on the tutoring of Professor George Vithoulkas and has been developed in accordance with the principles of Classical Homeopathy. In order to achieve the aforementioned aim, the Academy has created a special “Training Internet Site” (e-learning platform), which can offer remote access to parties who are interested in participating in the aforementioned e-learning program from any country in the world (apart from Greece - those residing within the Greek Territory are expressly excluded from participating in the training program. For the Greek Doctors and Dentists there is a Master of Science Program in Classical Homeopathy at the University of the Aegean http://www.syros.aegean.gr/homeopathy).

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά θεωρώ μεγάλη ασφάλεια αυτό που γίνεται στην Ελλάδα, όσο χαρισματικός να ήταν κάποιος μη ιατρός σαν ομοιοπαθητικός δεν θα μπορούσα να τον εμπιστευτώ (πλην του Βυθούλκα ο οποιός έχει τεράστια πείρα και ειναι διεθνώς καταξιωμένος). Πως μπορεί κάποιος να αξιολογήσει εργαστηριακές εξετάσεις ή να σου προτείνει συμβατικό φάρμακο όταν πρέπει, ή να έχει την γνώση της χρησιμοτητας της κλασσικής ιατρικής σε σοβαρές περιπτώσεις ώστε να μην σου διακόψει φάρμακα που ήδη παίρνεις; Μέσα στο νοσοκομείο Μεταξά μου είπαν υπάρχει ομοιοπαθητικό ιατρείο πόνου, έχει να κάνει με καρκινοπαθείς που λαμβάνουν ισχυρά φάρμακα πως μπορεί να το διαχειριστεί αυτό ένας μη ιατρός;

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά θεωρώ μεγάλη ασφάλεια αυτό που γίνεται στην Ελλάδα, όσο χαρισματικός να ήταν κάποιος μη ιατρός σαν ομοιοπαθητικός δεν θα μπορούσα να τον εμπιστευτώ (πλην του Βυθούλκα ο οποιός έχει τεράστια πείρα και ειναι διεθνώς καταξιωμένος). Πως μπορεί κάποιος να αξιολογήσει εργαστηριακές εξετάσεις ή να σου προτείνει συμβατικό φάρμακο όταν πρέπει, ή να έχει την γνώση της χρησιμοτητας της κλασσικής ιατρικής σε σοβαρές περιπτώσεις ώστε να μην σου διακόψει φάρμακα που ήδη παίρνεις; Μέσα στο νοσοκομείο Μεταξά μου είπαν υπάρχει ομοιοπαθητικό ιατρείο πόνου, έχει να κάνει με καρκινοπαθείς που λαμβάνουν ισχυρά φάρμακα πως μπορεί να το διαχειριστεί αυτό ένας μη ιατρός;

Δυστηχώς πολλές φορές λέγονται και ακουγονται διάφορα με τις θεραπείες απο την ομοιοπαθητική, Αν κάποιος γνώριζε βασικές γνώσεις ομοιοπαθητικής θα ηξερε οτι "οι εργαστηριακες εξετάσεις που γνωριζουν να διαβαζουν και οι μη γιατροι ετσι για την πληροφόρηση σας", είναι πολύ μικρής σημασίας για τον ομοιοπαθητικό γιατρό αλλα και για τον μη γιατρο ομοιοπαθητικό. Αν πάει ενας ασθενής με χαμηλά αιμοπετάλια στον γιατρό, οι υψηλές τρανσαμινάσες, ή μεγάλη περιεκτικότητα στο αίμα του με πλάσμα απο το κανονικό κ.α, ο ομοιοπαθητικός ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙ εκει πανω την θεραπεία. Υπάρχουν αλλα στοιχεία που θα κοιτάξει. Δυστηχως, ετσι σας εχουν περάσει οτι πρέπει να ειναι ενας ομοιοπαθητικός, ενας γιατρος, γιατι μόνο ετσι θα κρατανε το μαγαζι τους ανοιχτό. Ευχομαι σε εσας που πιστευετε οτι η ομοιοπαθητική πρέπει να ασκηται απο γιατρους, καλή σας τύχη και ευχομαι να μην σας δημιουργήσουν μεγαλη καταπίεση.

Οσο αφορά τον βυθουλκα, υπάρχουν επίσης μεγαλοι ομοιοπαθητικοι που δεν ειναι γιατροι και εχουν δημιουργησει μεγαλους δρομους μεσα στην ομοιοπαθητικη. Εσεις ομως οτι και να σας πουμε, θα συνεχίσετε να πιστευετε το ίδιο, αρα να ειστε καλά και να γράφετε οσο μπορειτε περι ομοιοπαθητικής αφου ετσι και αλλιως η αλήθεια ειναι πολύ μακρια.

Link to comment
Share on other sites

γιατί είσαι τόσο ειρωνικός/η; δηλαδή εμείς που ξεκινήσαμε την ομοιοπαθητική χωρίς να έχουμε ψάξει τα εναλλακτικά με διδακτορικό έπρεπε να παμε να πέσουμε με τα μουτρα στην πρώτη ταμπελα βοτανολόγος/ομοιοπαθητικός/ρεφλεξολόγος/ιριδολόγος κοκ;

Εχω ενα πρόβλημα διαβαζω κάπου τυχαία για την ομοιοπαθητική αλλά δεν θέλω να ρισκάρω και την υγεία μου....δεν ειναι λογικο να κατευθυνθώ κάπου που θα αισθάνομαι πιο σίγουρα; κάπου που θα έχει σπουδάσει ενας άνθρωπος και δεν θα έχει κάνει σεμινάρια δι αλληλογραφίας;

Βλέπω και στο facebook κάτι σεμινάρια ομοιοπαθητικής με edit admin πχ και λέει ομοιοπαθητική και αστερισμοί κτλ....ε τώρα δεν θα γελάσω; θα πάρω σοβαρά μια τέτοια σχολή; γιατι κι εκεί αμα τους πεις το παραπάνω θέμα για το ποιοι πρέπει να την ασκούν έχουν τις ίδιες απόψεις με εσένα.

Εγω κρίνω πάντως τον γιατρό και την ομοιοπαθητική από τα αποτελέσματα της, δεν ήξερα, δοκίμασα είδα αποτέλεσμα, τέλος.

Ζω στο 2013 και δεν θα κάτσω να υποφέρω και οταν μου πουν πάρε παυσίπονο, αντιβίωση κτλ δεν θα τρελαθώ ούτε θα πω απα πα πα ξου ξου θα πέσει το υγρό πυρ να με κάψει. Μια μέση λογική ειναι για μένα η πιο σωστή οδός.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα στην ομορφη παρεα σας. Σας διαβαζω - παρακολουθω - μελεταω πολυ καιρο και η αληθεια ειναι οτι σας "θαυμαζω" και λιγακι για τις γνωσεις στη ομοιο. Εγω ειμαι πολυ νεα στο κλαμπ και γραφω για πρωτη φορά. Ειπα να σας πω κι εγω την μικρη μου εμπειρια απο την ομοιο και να ακουσω (μαλλον διαβασω) τις γνωμες και τις συμβουλες σας. Θα προσπαθησω να ειμαι συντομη για να μην σας κουρασω Λοιπόν ξεκινησα την κορη μου (3 ετων) τον Νοεμβρη, καθως μετα απο μια ιωση (παμε παιδικο) εβηχε 2 μηνες. Καθε βραδυ...εβηχε. 2 φορες αναγκαστηκαμε να της δωσουμε SOLDESANIL (Κορτιζονη), γιατι δεν σταματουσε ο βηχας. Παραλληλα επαιρνε και κοκκια singulair καθε βραδυ. Ο ομοιο της εδωσε cina. Απο τοτε τα περναει ολα στο φτερο. Ο βηχας δεν εχει εξαφανιστει...αλλα δεν ξαναεκανε κριση ποτε. Εχει ενα βηχαλακι του τυπου να βηξει 5 φορες ολη νυχτα. Εγω ξεκινησα Δεκεμβρη για πυωδη αμυγδαλιτιδα που με ταλαιπωρει απο παιδι και εχω παρι εκατο αντιβιωσεις, και για πονοκεφαλους υψηλης εντασης και συχνοτητας. Μου εδωσε pulsatila. 15 μερες μετα με πιανει αμυδραλιτιδα με 40 πυρετο. Μου δινει μια belladona και για 4 μερες εναλαξ mercury και hepat (ελπιζω να τα γραφω σωστα). Την 3η μερα το πρωι ημουν απυρετη. Και η αντιβιωση παντα τηνν 3η μερα με επιανε. Επαθα ενα ευχαριστο σοκ. Οι πονοκεφαλοι μου ειναι πολυ μικροτεροι και σε ενταση και σε συχνοτητα και σε διάρκεια. Μετα απο αυτα τα θετικά σημαδια λοιπον, χθες πήγα και τον γιο μου, 15 μηνων, ο οποιος εδω και 2-3 μηνες ταλαιπωρειται απο αλλεργικη ρινιτιδα και σε μικροτερο βαθμο απο τοπικη δερματιτιδα. Του εδωσε μονο μια καψουλα Calcarea Sulphurica 1M. Λιγο δεν ειναι ? Λεω τωρα εγω η ασχετη ! Θα την παρουμε αυριο το πρωι, ενω ηδη σταματησαμε το aerius και τα singulair που παιρναμε μονιμα. Ελπίζω συντομα να εχω ευχαριστα νεα να σας μεταφερω.

Οι προβληματισμοι μου τωρα :

1ον δεν μας εχει απαγορεψει τιποτα απο ολα αυτα που συνηθως απαγορευουν οι ομοιο... (μεντα, κανελα κλπ.) Ακομη και για μενα μου ειπε οτι μπορω να πινω οτι καφε θελω , απλα μονο εναν την ημερα.

2ον Η ανταπόκριση ειναι λιγο καθυστερημενη. Αλλα δεν ξερω μηπως αυτο συμβαινει με ολους τους ομοιο. Ραντεβου βρισκω σε 15 μερες απο την ωρα που θα τηλεφωνησω. Σε επειγουσες καταστασεις, πχ. γαστρεντεριτιδα της κορης μου, πηρα τηλ στις 10 το πρωι, και μου απαντησανε για το ποιο φαρμακο θα της δωσω στις 7 το απογευμα, οταν τα συμπτωματα ειχαν ηδη σταματησει. Σιγουρα εχω κι αλλες αποριες αλλα τωρα δεν θυμαμαι...! Καλως σας βρηκα και θα περιμενω νεα σας !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Ευδοκία για τα καλά σου νέα. Σχετικά με τους προβληματισμούς σου:

1/ Το έχω ακούσει και από άλλον αυτό εδώ στην Αθήνα.

2/ Γενικά η ανταπόκριση είναι ένα θέμα. Σημαντικό όμως είναι επίσης να βρίσκει το σωστό φάρμακο και από ότι φαίνεται ο δικός σας το κάνει με την 1η.

Καλή συνέχεια, υπομονή και πίστη στην δύναμη του οργανισμού για ίαση.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Mesastoura ευχαριστω πολυ για την απάντηση. Εσεις απο την εμεπιρια σας τι λέτε...? Να πινω καφε τελικά...ή οχι...! Επισης εχω την εξης απορια. Στην κορη μου εδωσε cina, σαν ιδιοδυγκρασιακο, διοτι ηταν ενα παααρα πολυ γκρινιαρικο παιδι και αρκετα δυστροπο. Απο τοτε που το παιρνει εχει ηρεμησει παρα πολυ (αυτο μου διεφυγε στο προηγουμενο ποστ μου). Τωρα λοιπον που δεν ειναι πια τοσο γκρινιαρα, θα πρεπει να της αλλαξει ιδιοσυγκρασιακο...'?

Link to comment
Share on other sites

Αν συνεχίσετε ομοιοπαθητική λογικά κάποια στιγμή, μετά από αναλυτική επίσκεψη, θα τις το αλλάξει σε κάτι άλλο.

Αλλά ... ένα είναι το ιδιοσυγκρασιακό και δεν νομίζω ότι αλλάζει.

 

Για τον καφέ αν μπορείς κόψε τον, καλό θα κάνεις στον εαυτό σου. Διάβασε και τα άλλα άρθρα στο ίδιο μέρος αν και όταν βρεις χρόνο.

Εγώ τον έχω κόψει 13 χρόνια τώρα αν και δεν είμαι ιδιαίτερα ευαίσθητος. Την γυναίκα μου την χαλάει ιδιαίτερα.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...