Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

 

kalispera!

 

egw exw to e3is 8ema!: tis exw valei ena ma3ilari katw apo to strwma tis kala8ounas, alla re sy..olo katw tin vriskw koulouriasmeni!!! einai kalo twra ayto gia to stomaxi tis;;

 

Μηπως ειναι πολυ ψηλα με το μαξιλαρι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγαπητοί γονείς

 

Η σοβαρότητα της ΓΟΠ ( ΓαστροιΟισοφαγικής Παλινδρόμησης) γίνεται αντιληπτή με την 24ωρη καταγραφή του οισοφαγικού pH. Μια σχετικά ανώδυνη εξέταση εάν εξαιρέσει κανείς την τοποθέτηση ενός λεπτού σαν μακαρόνι σωλήνα στη μυτούλα του μωρού.

 

Η συντηρητική αγωγή με γάλατα, προκινητικά, Η2 ανταγωνιστές και όρθια θέση μετά τα γεύματα έχει αποτελέσματα στη συντριπτική πλειοψηφία σε συνδυασμό με την πρόοδο της ηλικίας.

 

Σε περίπτωση που αυτή αποτύχει, εμφανιστεί οισοφαγίτιδα με χρόνια αναιμία και στένωση οισοφάγου τότε η επέμβαση είναι επιβεβλημένη.

 

Η επέμβαση χρειάζεται να γίνει νωρίτερα σε μωράκια με επεισόδια άπνοιας και κυάνωσης όπως και σε παιδιά με νευρολογικές διαταραχές.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ!!!!!!!

Ειμαι η Χρυσα η μικρουλα μου που τόσο πολύ υποφερει και δεν μπορω να την βοηθήσω, ειναι τωρα 4 μηνων απο την γεννηση της εχει ΓΟΠ πινουμε το ΝΑΝ AR και το EPADOREN εδω και 15 μερες αρνειται να φαει κλαιει καθε βραδυ μου δειχνει οτι ποναει το τοσο εντονο κλαμα γενικα δεν εχει διαθεση και ολα τα σχετικα.Ο παιδιατρος μου ειπε πως μαλλον εκανε οισοφαγιτιδα αυξησαμε την δοση του σιροπιου απο 0,70 σε 0,80 το παρηγορο βεβαια ειναι οτι οι εναγωγες εχουν μειωθε κατα πολυ τωρα κανει 1-2 την ημερα και οτι το παιδι περνει βαρος σταθερα καθε μηνα εχει 2 βραδυα της δινω depon για να ηρεμησει και να κοιμηθει! Ο γιατρος μου ειπε να περιμενω 1 εβδομαδα και μετα να κανουμε υπερηχο να δουμε τι θα μας δειξει εχω τρελλαθει!

και πιο πολυ με το οτι δεν μπορω να βοηθησω το κοριτσακι μου και ειναι τοσο ηρεμο και ησυχο αν δεν ειχε και αυτο θα ηταν το τελειο παιδι.

Ειμαι ψυχολογικα ράκος αν εχει καποια αναλογει εμπειρια και μπορει να βοηθησει............!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΟΜΟΝΗ!!!! και εμενα ενω πηγαινε καλα τις τελευταιες μερες ξαναρχισε τις παλλινδρομησεις 1-2 την ημερα αλλα ...γερες με αρκετη ποσοτητα εχει και κλαμα που και που το βραδυ την ωρα που τρωει δεν ξερω ανησυχω κοντευει 8 μηνων και ακομα....... υπερηχο καναμε αντιαναγωγικο και επαντορεν πινουμε ορθιο τον κραταω τι αλλο να κανω;;

Link to comment
Share on other sites

ΑΑαααχ, καταραμένη ΓΟΠ. Τουλάχιστον είναι ανακουφιστικό να βλέπει οτι δεν τα περνάς όλα μόνη. Κορίτσια,όλα όσα περιγράφετε τα περνάμε κι εμείς. Ξεκινήσαμε να παίρνουμε τρομερό βάρος και να θηλάζουμε με μανία. Περίπου όταν ήταν 40ημ. ο γιατρός μου είπε να την έχω με κλίση στο κρεβάτι και να την κρατάω τουλάχιστον 1/2 ώρα μετά το φαγητό γιατί έβγαζε αρκετές γουλίτσες και να κόψω τελείως τα γαλακτοκομικά επειδή θήλαζε. Όμως σταμάτησε να βγάζει γουλιές οπότε δεν την είχα πολύ ώρα όρθια και πρροτιμούσαμε και οι 2 τον θηλασμό ξαπλωτές στο κρεβάτι κοιλιά-κοιλιά. Μέχρι που όταν ήταν περίπου 2,5 μηνών άρχιε να μην τρώει καθόλου, να πίνει μία γουλιά και να πλαντάζει στο κλάμα μέχρι εξαντλήσεως. Της κάναμε υπέρηχο και είδαμε οτι έχει έντονη ΓΟΠ. Τότε αρχίσαμε να εφαρμόζουμε κατά γράμμα τις παραπάνω οδηγίες και επειδή όπως μας είπε ο γιατρός μάλλον έπαθε οισοφαγίτιδα, αρχίσαμε epadoren. Πράγματι την βοήθησε πολύ. Αφού να φανταστείτε, τώρα που πήρε βάρος αλλά δεν της αυξήσαμε τη δόση (ο γιατρός προσπαθεί να μην την πλακώνει στα φάρμακα) πέρασε πάλι δύσκολες μέρες οπότε αναγκαστικά της την αυξήσαμε τελικά. Πάλι βέβαια, πολλές φορές τρώει 5 γουλιές και κλαίει, μετά ξανατρώει, ξανακλαίει κ.ο.κ. Εγώ πιστεύω οτι είναι επειδή όπως πίνει τις γουλιές της ανεβαίνουν και νιώθει δυσφορία και την καίνε. Και είναι και κάτι δύσκολα βράδυα... Να κλαίμε 2 ώρες και αυτή κι εγώ μαζί της. Επίσης μου έχει κάνει και αυτό με το γκουχ και τον εμετό μετά από τα πολλά. ως προς το γάλα, τώρα που της δίνω και ξένο ο γιατρός μου σύστησε το novalac ar, αλλά εγώ δοκίμασα και το frisolac comfort και της άρεσε πιο πολύ, οπότε συνεχίζω με αυτό. Δεν μου έκανε καθόλου διάρροιες, αλλά μου είπε ο γιατρός οτι τα πολλά κακά είναι ένα σύμπτωμα αυτού του φαρμάκου. Πάντως, η αμερικάνικη ακαδημία παιδιάτρων στο σχετικό site λέει οτι πρέπει να τα κρατάμε να ρευτούν τουλάχιστον 30 λεπτά μετά το φαγητό. Και ο γιατρός μου είπε η κλίση στο κραβάτι να είναι τουλάχιστον 20 μοίρες. Πόσο κουράζεται το κακόμοιρο συνέχεια όρθιο. Προς το τέλος του 5ου μήνα θα της αρχίσουμε κρεμούλες και μου είπε ο γιατρός ότι θα προσπάθήσουμε σιγά σιγά να της κόψουμε το epadoren να δούμε πώς θα πάει. Πάντως από τότε που έπαθε αυτό που δεν μπορούσε να πιεί γουλιά έχει χάσει το ενδιαφέρον της για το φαγητό, σπάνια ζητάει να φάει (της το δίνω από μόνη μου), τρώει λίγο και οχι πολύ συχνά. Γενικά είναι σαν να τρώει από υποχρέωση και να κάνει αγγαρεία. Αχ, δεν αντέχω αυτή την κατάσταση, ταλαιπωρείται πολύ το μπουμπουκάκι μου και δεν ξέρω πώς να τη βοηθήσω. Διαβάζω και διάφορα... ανησυχώ για την ανάπτυξή της και για την εξέλιξη της κατάστασής της. Είναι 4,5 μηνών και 6 κιλά. Είναι καλά ή λίγα; Επίσης παρατήρησα οτι όταν θηλάζει βγάζει περισσότερο γουλιές αποότι με το ξένο και κλαίει ενδιάμεσα για να ρευτεί ενώ το ξένο το πίνει μονορούφι. Έχει συμβεί σε καμιά σας αυτό;
Αυτο με το θηλασμο το παθαινει και ο δικος μου. Του εχω δωσει καποιες φορες ξένο γιατι χρειαστηκε να μπω στο νοσοκομειο ξαφνικα και παρατηρησα οτι δεν εγβαζε γουλιες οπως οταν θηλαζει.Παρολα αυτα επιμενω να τον θηλαζω αποκλειστικα οσο θελει και οσο μπορει.Σημερα ηταν μια δυσκολη μερα μεχρι τωρα.Πολυ γκρινια και πολλες γουλιες..Μπορει να εχω αλλαξει και 6 σαλιαρες απο το πρωι. Ευτυχως ξεχαστηκε καποια στιγμη με ενα παιχνιδι που του το εχω πιασει με την κορδελα τησ πιπιλας για να μη το χανει και τελικα κοιμηθηκε. Δυσκολη κατασταση...υπομονη σε ολους.

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα έυγαζε πάρα πολύ ειδικά όταν τον θυλαζα γιατί ήταν πιο αραιο το γάλα μου από το ξένο. Φταναμε σε σημεία σχεδόν ότι θυλαζε να το βγάζει. Εμένα το fryzolac comfort μετό από λίγο καιρό του εκανε διάρροιες και τελικά πεινουμε novolac ar 2, ειναι 7 μηνών τώρα, και ητανε εντάξει. Ειδηκά μετά που μου σταμάτησε το γάλα και πειναμε μόνο ξένο οι γουλιες βελτιώθηκαν αρκετα και τώρα που τρώμε στερεες τρωφες ακόμα καλυτερα.Το καλό με μας είναι ότι ποτέ δεν του κόπηκε η όρεξη

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Είμαι καινούρια στην παρέα και θα ήθελα να σας πω την εμπειρία μου με τη ΓΟΠ του μικρού μου.Δοκιμάσαμε αρκετά γάλατα και καταλήξαμε στο ΝΑΝ AR σε συνδιασμό με Epadoren.Το πρόβλημα λύθηκε σταδιακά όταν αρχίσαμε κρέμες.Βέβαια μας βοήθησε απόλυτα μια επίσκεψη σε παιδογαστρεντερολόγο.

ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ...

 

line_flow_blue_beg_17_time_1185336000_text_f4ef20e1f3f4e5f1e1eae920ece1f220e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα μας κορίτσια με τη ΓΟΠ: Έχουμε αρχίσει κρεμούλες εδώ και 15 ημέρες, και τα πράγματα φαίνεται να πάνε πολύ καλά. έχει σταματήσει σχεδόν τελείως τις αναγωγές, τρώει με ευχαρίστηση και είναι γενικά ήρεμη. Επίσης, έχω αρχίσει να την αφήνω να παίζει ξαπλωτή γιατί είναι σε φάση που θέλει να στροφογυρνάει μπρούμυτα κ.λ.π προσπαθεί να μπουσουλήσει και τέτοια και της δίνει στα νεύρα το relax. Βέβαια συνεχίζουμε ακόμη το epadoren αλλά μου είπε ο γιατρός οτι αυτό το μήνα θα δοκιμάσουμε να το σταματήσουμε. Λέτε να μπήκε στην ηλικία που της περνάει η ΓΟΠ σιγά σιγά; Το κακό είναι οτι εδώ και 2 ημέρες ενώ τρώει με όρεξη την φρουτόκρεμά της το γάλα δεν το θέλει καθόλου, πίνει λίγο και κλαίει, αλλά είναι γενικά καλόκεφη. Τρέμω μήπως έπαθε ξανά καμία οισοφαγίτιδα και δεν της φτάνει η ποσότητα του φαρμάκου...Ούφ, πάνω που είχα αναθαρρήσει οτι ησύχασε το κοριτσάκι μου.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ!!!!!!!

Ειμαι η Χρυσα η μικρουλα μου που τόσο πολύ υποφερει και δεν μπορω να την βοηθήσω, ειναι τωρα 4 μηνων απο την γεννηση της εχει ΓΟΠ πινουμε το ΝΑΝ AR και το EPADOREN εδω και 15 μερες αρνειται να φαει κλαιει καθε βραδυ μου δειχνει οτι ποναει το τοσο εντονο κλαμα γενικα δεν εχει διαθεση και ολα τα σχετικα.Ο παιδιατρος μου ειπε πως μαλλον εκανε οισοφαγιτιδα αυξησαμε την δοση του σιροπιου απο 0,70 σε 0,80 το παρηγορο βεβαια ειναι οτι οι εναγωγες εχουν μειωθε κατα πολυ τωρα κανει 1-2 την ημερα και οτι το παιδι περνει βαρος σταθερα καθε μηνα εχει 2 βραδυα της δινω depon για να ηρεμησει και να κοιμηθει! Ο γιατρος μου ειπε να περιμενω 1 εβδομαδα και μετα να κανουμε υπερηχο να δουμε τι θα μας δειξει εχω τρελλαθει!

και πιο πολυ με το οτι δεν μπορω να βοηθησω το κοριτσακι μου και ειναι τοσο ηρεμο και ησυχο αν δεν ειχε και αυτο θα ηταν το τελειο παιδι.

Ειμαι ψυχολογικα ράκος αν εχει καποια αναλογει εμπειρια και μπορει να βοηθησει............!!!!!!!!!!!

 

Χρύσα κι εμένα που είχε πάθει οισοφαγίτιδα τα ίδια έκανε, αλλά παίρνει καμιά εβδομάδα να ενεργήσει το φάρμακο, και μετά ησυχάζει. Επίσης κάποια στιγμή ξαναπήγε να μου κάνει οισοφαγίτιδα και τότε και εμείς αυξήσαμε τη δόση του φαρμάκου και μετά ηρέμησε. Γενικά πάντως, απότι μου έχει πει ο γιατρός η ΓΟΠ έχει μέρες καλές και μέρες χειρότερες (κρίση), οπότε πρέπει να περιμένουμε τις μεταπτώσεις. Κουράγιο και υπομονή σε όλες μας. Είναι τρομερό να βλέπεις το μπουμπουκάκι σου να υποφέρει και να μην μπορείς να πάρεις λίγο από τον πόνο του. Πάντως, αφού σου παίρνει κανονικό βάρος και δεν είναι σοβαρή περίπτωση που να θέλει επέμβαση, νομίζω οτι δεν πρέπει να ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι.Θα περασει εφοσον εχει βελτιωθει τοσο.Μη φοβηθεις αν καμμια φορα δεις καμμια γουλιτσα.το εκανε ο δικος μου και ηταν παροδικο.Σημασια εχει οτι πατε καλα!!!

ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ...

 

line_flow_blue_beg_17_time_1185336000_text_f4ef20e1f3f4e5f1e1eae920ece1f220e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!!!

θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με την καταλληλη κρεμα βανιλια.

εχουμε ΓΟΠ απο νεογεννητο και αν και το παλευουμε με αντιαναγωγικο γαλα και οι γουλιες εχουν καπως μειωθει η παιδιατρος μου ειπε οτι μπορει με την εισαγωγη κρεμας να χειροτερεψουν αρχικα μεχρι να συνηθισει και οτι το προβλημα των γουλιων θα λυθει οριστικα οταν το παιδι περπατησει.δηλαδη παει μακρια η βαλιτσα....

εγω ως τωρα ειχα την ελπιδα οτι με τις κρεμες καπως θα στρωσει.

απο κρεμα η παιδατρος μου ειπε να δοκιμασω οποια θελω και αν δεν του παει να την αλλαξω.

εσεις με τι μαρκα θα προτεινατε να ξεκινησω?

θα ηθελα τις εμπειριες σας σχετικα με την εξελιξη της ΓΟΠ αφου ξεκινησατε κρεμα.

ξεκιναμε σε 15 μερες και η αληθεια ειναι οτι απο εκει που περιμενα πως και πως μπας και στρωσει τωρα εχω αγχωθει αρκετα.

σας ευχαριστω πολυ!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σου ριτακι!μην ανησυχεις.συνηθως με την εισαγωγη στις τροφες μειωνονται οι γουλιες.ισως ανακατευτει στην αρχη το μωρο,αλλα θα στρωσει.αυτο ειχε παθει ο δικος μου οταν αρχισαμε τα γιαουρτακια.

ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ...

 

line_flow_blue_beg_17_time_1185336000_text_f4ef20e1f3f4e5f1e1eae920ece1f220e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας.ευχαριστω κατ'αρχας για την στηριξη και την υποστηριξη σας!Ας αρχισω λοιπον να σας διηγουμε την οδυσσεια! Μετα απο τοσες ημερες βραδυνου υστερικου κλαματος για 3 ωρες περιπου με depon, epadoren και τα σχετικα την αρπαζω προχθες το βραδυ και την παω στην παιδιατρικη του Μητερα οπου και εγινε εισαγωγη φυσικα! Για να μην πολυλογο να σας πω πως μετα απο όλες τις εξετασεις κοπρανων ουρων αιματος μεχρι και υπερηχο εγκεφαλου καναμε για να αποκλεισουμε καθε ενδεχώμενο καταληξαμε παλι στην αρχη! Οτι δηλ. το παιδι εχει οισοφαγίτιδα απο την παλινδομηση ΟΜΩΣ σε συνδιασμο με αλλεργια στο γαλα! Και απο τοτε που σταματησα τον θηλασμο εκδηλωθηκε και η αλλεργια.Τωρα γιατι σταματησα τον θηλασμο? γιατι δεν χορταινε με το δικο μου την θηλαζα και ετρωγε 180γρ ξενο οποτε σταματησα σταδιακα, και αμεσως αρχισε να μου κανε όλα αυτα τα κόλπα, + βεβαια την οισοφαγίτιδα.Την ειδε και η παιδογαστρεντερολογος η οποια επι λεξη μου είπε το εξης "τοσο καιρο το παιδι προστατευόταν απο τον θηλασμο γι' αυτο δεν εκδηλωθηκε η αλλεργια, αν δεν θηλαζες θα εκδηλωνοταν απο τοτε που ήταν ημερων"!!!!!!!!!Βγήκαμε προχθες απο την κλινικη βεβαια το κλαμα και η ενταση συνεχιζεται με την ίδια ενταση και παλι το βραδυ γιατι απο ότι μου ειπαν συσωρευόνται τα όξινα υγρα στο στομαχι απο το ταισμα της ημερας και βγαινουν το βραδυ.Ετσι χτυπαμε παλι 3 ωρες κλαμα μεχρι να υποχωρησει και αν η οισοφαγιτιδα την Τεταρτη θα την ξαναπαω να την δει η γαστρεντερολογος βεβαια το παρηγορο στην υποθεση ειναι οτι παιρνει βαρος.και ετσι δεν χρειαζεται γαστροσκοπηση. Αυτα τα ολιγα θα σας ενημερωσω για το κοριτσακι μου μολις μπορεσω.Περιτο να σας πω για μενα οτι ειναι ράκος και οτι νιωθω τελειως αχρηστη να βλεπω το μωρο μου να σφζαδαζει απο το κλαμα και να μην μπορω να κανω κάτι!

Σεολες τις μανουλες που περνανε κατι παρομοιο κουραγιο και υπομονη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ikas, τυχαία πήγα πρόσφατα σε έναν γαστρεντερολόγο φίλο, που ήταν και αυτός που από την αρχή με είχε πείσει να θηλάσω όταν γεννήσω και μου είπε οτι αυτό που βλέπουμε από την παλινδρόμηση την ημέρα είναι το 1/100 από αυτό που συμβαίνει τη νύχτα που η ΓΟΠ γίνεται πιο έντονη. Οπότε γιάυτό το παιδάκι σου ζορίζεται τόσο πολύ τη νύχτα. Επίσης μου είπε να το ξαναγυρίσω στον αποκλειστικό θηλασμό όταν είναι να πίνει γάλα και να κάνω τράπεζα μητρικού γάλακτος γιατί είναι ο,τι καλύτερο για την ΓΟΠ έστω και αν φαίνεται να βγάζει πιο πολλές γουλιές με το μητρικό. Επίσης μου είπε οτι το epadoren είναι ακίνδυνο και να μην ανησυχούμε που το παίρνουν τα μωρά μας. Αυτά. Ως προς τις κρέμες-βανίλια, ο γιατρός μου αρχικά μου είχε συστήσει αντί για κρέμα-βανίλια να παίρνω τη novalac ρύζι-καρότο γιατί δεν έχει καθόλου συντηρητικά, χρωστικές κ.λ.π., αλλά ήταν απαίσια, σαν να τρώει πριονίδι, και δεν την έτρωγε, και μου είπε ο γιατρός να πάρω όποια θέλω αλλά να είναι χωρίς γλουτένη. Πήρα την κράμα-βανίλια της νουνού και την τρώει ωραία τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα! Ειχα αυτο το προβλημα με τη μια διδυμη κορη μου. Δεν πηγα να τη δει ειδικος γιατρος, εκανα υπομονη. Ο παιδιατρος μου ελεγε πανω- κατω οτι και σε εσας, ιδια αντιμετωπιση και ιδιες αιτιες. Να μη σας τα πολυλογω, αφου η κατασταση εμοιαζε με τις δικες σας,για φαρμακο δε μου ειπε κανεις, αν και υπεφερε το μωρο. Κοιμομουν 2 ωρες συνολο, γιατι κρατουσα αγκαλια στον ωμο το μωρο ωρες μετα το γευμα, για να ρευτει, να μη βγαζει γαλα. Σιγα-σιγα, το προβλημα βελτιωθηκε, ιδιαιτερα μετα τη στερεα τροφη. Δηλαδη, κανενα εξαμηνο και λιγο παραπανω κραταει η ταλαιπωρια.

 

Αν παει παραπανω, ψαξτε το...Και απο κρεμμες, Νουνου, σε ολες τις εκδοσεις. Υπομονη, μπορα ειναι, θα περασει. Μονο προσεξτε να εχετε οπτικη επαφη με το παιδι, και να το εχετε και σε κλιση, οπως στο ριλαξ που στεκεται λιγο ορθιο. Καλη δυναμη...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εχω ενα κοριτσακι 5 μηνων με παλινδρομηση δεν καταφερα να την θηλασω για πολυ και απο τη στιγμη που ξεκινησε το ξενο γαλα, ξεκινησαν και τα προβληματα μας.αλλαξα 4 εταιριες και τελικα βρηκαμε με την παιδιατρο μου οτι το καταλληλο γαλα για τις αναγωγες ειναι το humana ar. την ταιζω με αυτο το γαλα 2,5μηνες και δεν παρουσιαστει προβλημα ξανα. γενικα θελει προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς ξεκινήσαμε την προηγούμενη Κυριακή με απογευματινή ανησυχία, έφαγε το απόγευμα, μετά από μια ώρα ξαναέκλεγε, πέταγε την πιπίλα και του δώσαμε να φάει, και μετά από μια ώρα που συνέχισε να κλαίει του έδωσα χαμομήλι (δεύτερη φορά στους 2 μήνες). Τη νύχτα έκανε καφέ γουλιές, (τα είδα όλα) πήρα τον παιδίατρο το πρωί, μου είπε να μην ανησυχώ.(Νόμιζα ότι το καφέ χρώμα ήταν από το χαμομήλι) Το μεσημέρι έκανε καφέ εμμετό και το απόγευμα πάλι καφέ γουλιές. Ξαναπήρα τον παιδίατρο και μου είπε να μην ανησυχώ, να αραιώσω το γάλα και να τον πάρω αν συνεχιστεί και την επόμενη ημέρα. Οι καφέ γουλιές συνέχισαν και το δεύτερο βράδυ και τα ξημερώματα τον πήγα στο Παίδων. Εκεί διέγνωσαν οισοφαγίτιδα (με το μάτι,γιατί υπέρηχο δεν κάναμε) του έβαλαν ορό και μετά από 3 μέρες ήρθαμε σπίτι.

Μας είπαν να το κρατάμε μισή ώρα όρθιο μετά από κάθε γεύμα και κανένα εικοσάλεπτο μπρούμυτα με ανεβασμένο το κεφαλάκι και να κοιμάται με κλίση 30 μοιρών. Άλλαξα και το γάλα από Novalac σε S26 (το απλό) και μου φαίνεται ότι πάει καλύτερα. Παίρνουμε και Epadoren 1ml X2. Μου είπαν ότι όσο παίρνει βάρος και κάνει μέχρι 1-2 εμμετούς την ημέρα δεν έχω πρόβλημα. Εννοείται ότι θα αλλάξω παιδίατρο και θα της ζητήσω να κάνουμε έναν υπέρηχο.

Στενοχωρήθηκα πολύ που το ταλαιπώρησα τόσο μέχρι να πάω στο νοσοκομείο, άλλη φορά θα κάνω ότι νομίζω εγώ ότι είναι σωστό....

YVGlp2.png,

holPp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
.....Δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν κλαίει επειδή δεν της αρέσει το γάλα ή επειδή έχει ερεθιστεί ο οισοφάγος της και πονάει.....

 

είδες που δεν έχεις καλο γιατρο.

Οισοφ.παλινδρομηση δεν σημαινει οτι ποναει ο οισοφαγος της, αλλά ότι στον οισοφαγο υπάρχει ένας σφιγκτηρας όπου περναει το γαλα/φαι και είναι χαλαρος. Ολοι οι άνθρωποι τον έχουμε, απλά στα μωρά πρεπει να πανε 6-7 μηνων για να σφίξει, εξ' ου και μετα απο 7 μηνες περνανε όλα.

μαλλον ποναει το στομαχακι του, το βαραινει το γαλα, μην νομιζεις εχει ταλαιπωρηθει και αυτο

δεν ειναι κακο να παρεις μια 2η γνωμη γιατρου

 

αυτο δεν ισχυει!!!ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΝΑΕΙ στον οισοφαγο.Αυτο λεγεται οισοφαγιτιδα.Ο οισοφαγος πληγωνεται απο το οξινο γαλα που ανεβαινει.Διαβαστε αυτο που εχει πληροφοριες για ΓΟΠ

http://www.iatrikionline.gr/Deltio_53c_2006/6.pdf

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

η μπέμπα μου όταν τρώει κλαίει μόλις καταπίνει και άρχισε να μου βγάζει γαλατάκι και απο τη μύτη όχι σε όλα τα γεύματα αλλά βγάζει

είναι σίγουρα παλλινδρόμηση?

 

πήρα τον γιατρό τηλ και μου είπε να της δίνω σκέτο το frisolac comfort

εγώ φοβάμαι μήπως της φέρει διάρροια γιατί όταν της το δινα μισο μισο είχαμε κάνει πολλα μαλακά κακά

 

αν δεν δούμε βελτίωση μου είπε θα αλλάξουμε γάλα

 

είχε καμμία τέτοιο πρόβλημα?

δίνει καμμία σκέτο comfort ?

 

ανησυχώ πολύ

 

με σκέτο to comfort λέτε θα δούμε βελτίωση?

_________________

Link to comment
Share on other sites

εμας με το frisolac comfort ειχαμε δει αποτελεσμα αλλα πολλλλλλα πολλλα κακα και αναγκαστηκαμε να το κοψουμε

 

Τελικα εμεις στο almiron ar βρηκαμε τον συνδυασμο μειωση γουλιων και καλες κενωσεις .... :D

 

Και εχω δοκιμασει ουκ ολιγα Novalac ar , guigoz ar, frisolac comfort , s26gf ..το ειχα κανει το παιδι ολιγον πειραματοζωο...

Link to comment
Share on other sites

 

αυτο δεν ισχυει!!!ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΝΑΕΙ στον οισοφαγο.Αυτο λεγεται οισοφαγιτιδα.Ο οισοφαγος πληγωνεται απο το οξινο γαλα που ανεβαινει.Διαβαστε αυτο που εχει πληροφοριες για ΓΟΠ

http://www.iatrikionline.gr/Deltio_53c_2006/6.pdf

 

Όχι απλα πονάει αλλάμ μπορεί να κάνει και εσωτερική αιμοραγία από την καταστροφή του επιθηλίου του οισοφάγου.

 

Το μωρό μπορεί να πονάει τόσο που να αρνείται την τροφή.

 

Ειδικά όταν το μωρό δεν θηλάζει και πίνει ξένο γάλα που είναι πιο όξινο, ο πόνος είναι μεγαλύτερος και δημιουργείται πιο έντονη οισοφαγίτιδα.

 

Τα αντιαναγωγικά γάλατα μπορεί να εμποδίζουν τις αναγωγές (δηλαδή την εξαγωγή γάλακτος από το στόμα) αλλά δεν εμποδίζουν την παλινδρόμηση και μπορεί να επιδεινώσουν το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτό που θα πω κολλάει με το θέμα εδώ, αλλά και εμένα ο μικρός μου (3μιση) μηνών εβγαζε συνέχεια γάλα. Ένα μεσημέρι, που ενώ κοιμόταν στο relax, και μόλις είχε ξυπνήσει, τον κούνησα να κοιμηθεί ακόμα λίγο και έγινε το κακό. Του σταμάτησε το γάλα στο λαιμό (έτσι μου το εξήγησε ο παιδίατρος) και κόντεψε να πνιγεί. Φυσικά εγώ είχα τρελλαθεί βλέποντάς το. Είχαν γουρλώσει τα ματάκια του και προσπαθούσε επί ώρα να αναπνεύσει. Εμένα μου φάνηκε αιώνας και το μόνο που έκανα ήταν να του χτυπάω την πλάτη πανικόβλητη. Από τότε προσέχω πολύ ακόμα και το κούνημα στο relax, όταν το νανουρίζω εκεί.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΥΠΟΨΙΑΣΑΤΕ ΕΜΕΝΕ Η ΜΠΕΜΠΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΕΥΜΑ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΓΟΥΛΙΤΣΕΣ ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...