Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

biky μου ευχαριστώ, αλλά και σε άλλον παιδίατρο να πάω το μόνο που θα μου πει είναι να δοκιμάσω άλλο γάλα.

ξέχασα να αναφέρω ότι της δίνω 3 φορές την ημέρα ένα σιρόπι το epadoren μετά το φαγητό.

 

 

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΙ Ι ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΟΡΟΥΛΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΓΩΓΕΣ ΤΙΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΟ S26 GF ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ Κ ΠΟΛΥ!! Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: ΕΓΩ ΔΙΝΩ ΤΟ ΕPADOREN ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ???????

 

καλησπερα, απο οσο θυμαμαι (ο γιος μου τωρα ειναι 2χρονων :D ) δεν παιζει ρολο αυτο σταθερο ωραριο πρεπει να χεις

δεν ξερω τι αναλογια σου εχει δωσει ο γιατρος σου αν εχεις ανα 6ωρο να ειναι σταθερες οι ωρες μην το ξεχνας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ ΕΝΑ ΑΓΧΟΣ! VIKI ΑΚΟΥΩ ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΠΑΛΕΥΩ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΓΩΓΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ Κ ΒΕΛΤΙΩΣΗ :(

The Boss 29/12/04

Frankie 20/05/08

Peekaboo 1/12/11

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ο μικρουλης μου ειναι σχεδον 7 μηνων απο την αρχη τρεφοταν με βρεφικο γαλα και συγκεκριμενα με το Almiron 1 απο το μαιευτηριο ακομα απο την αρχη ειχα παρατηρησει καποιες φορες γουλιες και καποιες περισσοτερη ποσοτητα πολλες φορες την ημερα αλλα ο παιδιατρος το θεωρουσε φυσιολογικο και εγω σαν καινουρια μαμα τον ακουγα. Αρχισαμε απο 4,5 μηνων το ρυζαλευρο και μετα την φρουτοκρεμα και την χορτοσουπα και μετα την κρεατοσουπα και απο τον 6ο το Almiron 2 το θεμα ειναι οτι το μωρο συνεχισε τις αναγωγες και μαλιτσα εβγαζε και γουλιες στερεων και μαλιστα μπορω να πω οτι περνοντας ο καιρος το προβλημα επιδεινωθηκε, και ο παιδιατρος συνεχισε να μην δινει σημασια. Τελικα εχθες με δικη μου πρωτοβουλια πηγα το μωρο και του εκανα υπερηχο και διαγνωστηκε σοβαροτατη ΓΟΠ με παρολιγον οισοφαγιτιδα απο την ΓΟΠ μου δωσανε epadoren 3 φορες την ημερα απο 1,3 ml και γαλα AlmironAR θα ηθελα να ακουσω και αλλες μανουλες με αυτο το προβλημα ποτε ξεπεραστηκε, ποια ηταν η θεραπεια κ.λπ. Α φυσικα αλλαζω παιδιατρο!

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ ΕΝΑ ΑΓΧΟΣ! VIKI ΑΚΟΥΩ ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΠΑΛΕΥΩ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΓΩΓΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ Κ ΒΕΛΤΙΩΣΗ :(

 

δεν ειναι τιποτα μην στεναχωριεσαι :wink:

εμεις πειναμε μεχρι 7 μηνων το επαντορεν,

ειχαμε δοκιμασει ολα τα γαλατα μεχρι να βρουμε πιο μας ταιριαζει

μηπως δεν σας ταιριαζει το γαλα?

κοιμαται σε κλιση?

και μετα απο καθε γευμα καλο ειναι να το κρατας το μωρο αγκαλια 15-20 λεπτα

 

αυτες ηταν οι εντολες του παιδιατρου μου :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ο μικρουλης μου ειναι σχεδον 7 μηνων απο την αρχη τρεφοταν με βρεφικο γαλα και συγκεκριμενα με το Almiron 1 απο το μαιευτηριο ακομα απο την αρχη ειχα παρατηρησει καποιες φορες γουλιες και καποιες περισσοτερη ποσοτητα πολλες φορες την ημερα αλλα ο παιδιατρος το θεωρουσε φυσιολογικο και εγω σαν καινουρια μαμα τον ακουγα. Αρχισαμε απο 4,5 μηνων το ρυζαλευρο και μετα την φρουτοκρεμα και την χορτοσουπα και μετα την κρεατοσουπα και απο τον 6ο το Almiron 2 το θεμα ειναι οτι το μωρο συνεχισε τις αναγωγες και μαλιτσα εβγαζε και γουλιες στερεων και μαλιστα μπορω να πω οτι περνοντας ο καιρος το προβλημα επιδεινωθηκε, και ο παιδιατρος συνεχισε να μην δινει σημασια. Τελικα εχθες με δικη μου πρωτοβουλια πηγα το μωρο και του εκανα υπερηχο και διαγνωστηκε σοβαροτατη ΓΟΠ με παρολιγον οισοφαγιτιδα απο την ΓΟΠ μου δωσανε epadoren 3 φορες την ημερα απο 1,3 ml και γαλα AlmironAR θα ηθελα να ακουσω και αλλες μανουλες με αυτο το προβλημα ποτε ξεπεραστηκε, ποια ηταν η θεραπεια κ.λπ. Α φυσικα αλλαζω παιδιατρο!

 

Κατερινα μου, το πιο σωστο ειναι που αλλαζεις παιδιατρο :evil:

και μενα η πρωτη παιδιατρος μου λεγε "δεν ειναι τιποτα κολικοι..." :evil:

ο παιδιατρος μας, ο δευτερος, στην δικια μας περιπτωση μας ειχε αναφερει οτι συνηθως το προβλημα αυτο ξεπερνιεται στους 7 μηνες, εκει περιπου το ξεπερασαμε και εμεις

αυτα που καναμε εμεις ηταν

1)θεραπεια με επαντορεν

2)δοκιμασαμε ολα τα γαλατα για να βρουμε πιο θελει ο μικρος (αυτα που μας ελεγε ο παιδιατρος παντα)

3)ο μικρος κοιμοταν με κλιση

4)μετα απο καθε γευμα αγκαλια για 15-20 λεπτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω βικυ!!!!!! το γαλα αυριο θα το αρχισουμε και δεν ξερω ακομα αν θα του κανει θα δοκιμασουμε και βλεπουμε.... Για την κλιση στο κρεβατι δοκιμασα κατω απο το στρωμα ενα χοντρο βιβλιο αλλα δεν ειχε μεγαλη διαφορα εσεις τι κανατε? και τελος το epadoren ειχε παρενεργειες?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω βικυ!!!!!! το γαλα αυριο θα το αρχισουμε και δεν ξερω ακομα αν θα του κανει θα δοκιμασουμε και βλεπουμε.... Για την κλιση στο κρεβατι δοκιμασα κατω απο το στρωμα ενα χοντρο βιβλιο αλλα δεν ειχε μεγαλη διαφορα εσεις τι κανατε? και τελος το epadoren ειχε παρενεργειες?

 

θελει μεγαλυτερη κλιση :wink:

εμεις βαζαμε πετσετες διπλωμενες,κατω απο το στωμα,

φαντασου σχηματιζε το στρωμα γωνια 20 μοιρων.

τοσο μας ειχε δειξει ο παιδιατρος.

βαζεις πιο πολλες πετσετες στην αρχη και σιγα σιγα πιο λιγες για να κανεις την γωνια.

παρενεργειες δεν εχει μην φοβασαι, τουλαχιστον εμεις δεν ειχαμε κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ βικυ!!! θα αρχισουμε αυριο θεραπεια και ελπιζω να περασει συντομα.. τουλαχιστον τωρα που ξερω τι συμβαινει νιωθω καλυτερα γιατι τοσο καιρο εβλεπα το παιδι με αναγωγες και ολοι με ελεγαν υπερβολικη που ηθελα να το ψαξω (ακομα και ο παιδιατρος...) αλλη φορα οταν νιωθω οτι κατι δεν παει καλα δεν ξαναακουω τιποτα περι υπερβολων!

Link to comment
Share on other sites

κατερινα μου καθολου υπερβολικη δεν εισαι τελικα το ενστικτο ειναι αλανθαστο....

κανω κοπι την απαντηση που ειχα δωσει στο θεμα 'αναγωγες' για να υπαρχει στο σωστο πεδιο και περιμενω εναγωνιως εξελιξεις απο σιροπακι και γαλα....σας ευχομαι τα καλυτερα!!να περασει ανωδυνα και συντομα!!βρηκες το ευαιασθητο σημειο μου.....

αχ κατερινα και μονο που διαβαζω οτι ειστε 6,5 μηνων και ακομα εχετε αναγωγες απογοητευομαι....

λοιπν εμεις ειχαμε γουλιτσες συνοδευομενες απο ρεψιμο ακομα και 2 και τρεις ωρες μετα το γευμα ...

αυτο συνεβαινε εξ αρχης ακομα και με τον θηλασμο.

αναγκαστηκαμε λογω παλλινδρομησης να δωσουμε το frisolac comfort αρχικα εφτιαξε και δεν εβγαζε τιποτα ομως τον τελευταιο μηνα και επειδη τρωει μεγαλη ποσοτητα γαλα δλδ 270 μλ ανα γευμα οι γουλιες ξεκινησαν παλι και ιδιως τις απογευματινες ωρες που λυσσαει.η παιδιατρος μου ειπε και εμενα αφου το βαρος ειναι παρα πολυ καλο (7550)να μην ανησυχω.

οι γνωστοι συγγενεις και φιλοι λενε οτι ολα τα παιδακια εχουν γουλιτσες ομως εμενα με ενοχλει παρα πολυ ιδιως οταν ερχεται καποιος και τον παιζει τρεμει η ψυχη μου για το ποσο θα βγαλει...

και ενταξει τωρα δεν τον ενοχλει αλλα αν συνεχιστει μηπως το γυρισει σε οισοφαγιτιδα?

η ελπιδα μου ειναι οταν θα ξεκινησουμε τις στερεες τροφες αλλα απο οτι λες δεν βελτιωθηκε?

μου προτεινε η παιδιατρος σιροπακι αλλα δεν το εχω δωσει...

ας μας πει και καμμια αλλη μανουλα τη γνωμη της....

_________________

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

ριτα καλυτερα προγραμματισε υπερηχο να δεις τι μορφης ειναι η παλλινδρομηση μηπως χρειαστει σιροπακι για να προλαβεις την οισοφαγητιδα. Το βαρος δεν παιζει κανενα ρολο εμενα ο μικρος μου ειναι 9.700 παρακαλω και δεν εχει κλεισει καν τον 7ο!!!! Ο γιατρος και εμενα το ιδιο μου ελεγε αλλα εμενα με ετρωγε που εβλεπα το παιδι να βγαζει συνεχεια.... Προς το παρον εχουμε ξεκινησει το AlmironAR και το σιροπακι και ηδη απο τις 10+ αναγωγες που εβγαζε την ημερα εχθες ειχαμε μονο μια ελαχιστη ποσοτητα :D Α ξεχασα αν καποια μενει Αθηνα και θελει να παει για υπερηχο μπορω να στειλω πμ με τα στοιχεια της γιατρου που πηγα εγω που ειναι ειδικη παιδοακτινολογος επιμελητρια στο Παιδων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κατερινα 23 το μονο που θελω να σου πω ειναι οτι εμενα η δικια μου κορη με ευρεια παλινδρομηση κ χειρουργημενη προσπαθουσε να μην μου δωσει καθολου φαρμακα,κ αυτο οχι επειδη δεν ειναι καλος γιατρος απλα επειδη ηθελε να το αποφυγει,το επαντορεν ειναι βαρυ φαρμακο κ ειναι μονο για τα γαστρικα υγρα να τα διαλυει κ να μην καινε το παιδι στον οισοφαγο,γνωμη μου ειναι οσο το δυνατον γινεται κοριτσια να κοψετε το φαρμακο,εγω τα καταφερα σταδιακα ελαττωνοντας την δοση ολο κ περισσοτερο.Ειχαμε σοβαρο προβλημα μεχρι τους 13μηνες την κραταγα μετα απο καθε γευμα μια ωρα ορθια στα χερια,η κλιση εξαρταται απο την παλινδρομηση μια παιδογαστρεντερολογος μου ειχε πει οτι πολλες φορες το επιδεινωνει το προβλημα.ΟΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΨΑΧΝΕΤΕ ΠΟΛΥ Κ ΟΤΙ ΣΑΣ ΛΕΝΕ

Link to comment
Share on other sites

vann και εγω ειμαι κατα των φαρμακων και τα φοβαμαι πολυ αν δεις και σε προηγουμενο post ρωταω για τις παρενεργειες του epadoren το δινω μονο και μονο γιατι φοβαμαι την οισοφαγητιδα... Τον γιατρο δεν τον κατηγορω γιατι δεν μου ειχε δωσει φαρμακο αλλα γιατι σε καθε ραντεβου του επισημαινα το προβλημα του παιδιου και αυτος το προσπερνουσε , του ελεγα οτι το παιδι βγαζει φαγητο 10+ φορες την ημερα και απαντουσε θα περασει χωρις να μου πει μια φορα να το ψαξουμε με υπερηχο η να του δωσω ειδικο αντιαναγωγικο γαλα

Link to comment
Share on other sites

κατερινα,εγω εμαθα κατα τυχη οτι το παιδι μου χρειαζεται χειρουργειο απο την επιμονη κ μονο την δικια μου να κανω υπερηχο,το ελεγα στον παιδιατρο γιατι κ εμενα εβγαζε γουλιες κ μου ελεγε δεν ειναι τιποτα,ειχα φωναξει κι αλλο παιδιατρο με ειχε βαλει να την ταισω μπροστα του κ μου ειχε πει δεν ειναι τιποτα μια ελαφρα παλινδρομηση θα περασει,μην στα πολυλεω ειχα παρει κ αλλη γνωμη κ ολοι το ιδιο μου λεγαν μεχρι που την πηγα για υπερηχο κ μου ειπαν οτι το παιδι χρειαζεται αμεσα χειρουργειο.Εμενα ο παιδιατρος μου ειναι της αποψης οτι οταν το παιδι εχει παλινδρομηση δεν υπαρχει λογος να κανεις υπερηχος γιατι δεν μπορεις ουτως η αλλως να κανεις τιποτα εκτος απο το να περιμενεις να μεγαλωσει κ να περπατησει ωστε να περασει κ η παλινδρομηση,ισως κ ο δικος σου γι αυτο δεν σε εστελνε γιατι κ που το μαθες δεν μπορεις να κανεις τιποτα,κ το επαντορεν το δινουν ολοι χωρις υπερηχο.Παντως απο εμπειρια σου μιλαω πλεον εαν περασει καποιο διαστημα κ δεις οτι το παιδι δεν ποναει αρχισε να ελαττωνεις σταδιακα την δοση μεχρι να του την κοψεις τελειως,εμενα μου ελεγαν οτι το παιδι θα πινει φαρμακα τουλαχιστον μεχρι τον 10μηνα,εμενα επερνε κ το σιλιροτον καπως ετσι λεγονταν κ μετα το επαντορεν,τελικα καταφερα κ της εκοψα τα φαρμακα οταν ηταν περιπου 4,5μηνων,απλα ειχα περισσοτερη κουραση εγω, γιατι δεν εκανα τιποτε αλλο απο το να την κραταω συνεχεια ορθια,γιατι αμα εβγαζε γουλια θα ποναγε κ δεν το ηθελα

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα καταλαβει οτι πονανε τοσο... η δικη μου κορη απλα βγαζει τεραστειες γουλιες αλλα δεν δειχνει να πονα.... εμεισ καναμε ηπερυχο μετα απο συμβουλη της γιατρου της και μας ειπαν για 3 παλιδρομησεις το δεκαλεπτο και οτι δεν ειναι και τοσο τραγικο...εγω παλι φοβαμαι οτι μου οτ ειπαν απλα για να με καθησηχασουν!!!! ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ;;;;;;;;;;

The Boss 29/12/04

Frankie 20/05/08

Peekaboo 1/12/11

Link to comment
Share on other sites

κατερινα 23 το μονο που θελω να σου πω ειναι οτι εμενα η δικια μου κορη με ευρεια παλινδρομηση κ χειρουργημενη προσπαθουσε να μην μου δωσει καθολου φαρμακα,κ αυτο οχι επειδη δεν ειναι καλος γιατρος απλα επειδη ηθελε να το αποφυγει,το επαντορεν ειναι βαρυ φαρμακο κ ειναι μονο για τα γαστρικα υγρα να τα διαλυει κ να μην καινε το παιδι στον οισοφαγο,γνωμη μου ειναι οσο το δυνατον γινεται κοριτσια να κοψετε το φαρμακο,εγω τα καταφερα σταδιακα ελαττωνοντας την δοση ολο κ περισσοτερο.Ειχαμε σοβαρο προβλημα μεχρι τους 13μηνες την κραταγα μετα απο καθε γευμα μια ωρα ορθια στα χερια,η κλιση εξαρταται απο την παλινδρομηση μια παιδογαστρεντερολογος μου ειχε πει οτι πολλες φορες το επιδεινωνει το προβλημα.ΟΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΨΑΧΝΕΤΕ ΠΟΛΥ Κ ΟΤΙ ΣΑΣ ΛΕΝΕ

 

και μεις καθε μηνα προσπαθουσαμε να το κοψουμε το επαντορεν,

με την βοηθεια του παιδιατρου αλλα γινοταν χαλια το μωρο.....

δεν μπορουσε να φαει, κλαμα χωρις σταματημο, ολη μερα μπορω να πω,

ετρωγε 40,50 ml γαλα ανα 20λεπτα......ολη μερα και νυχτα στο ποδι

τελικα τους τελευταιους μηνες εγινε αυτο που περιγραφεις μειωναμε την δοση μεχρι που το κοψαμε.

ειναι αναλογα το παιδι, και το προβλημα υποθετω.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΑαααχ, καταραμένη ΓΟΠ. Τουλάχιστον είναι ανακουφιστικό να βλέπει οτι δεν τα περνάς όλα μόνη. Κορίτσια,όλα όσα περιγράφετε τα περνάμε κι εμείς. Ξεκινήσαμε να παίρνουμε τρομερό βάρος και να θηλάζουμε με μανία. Περίπου όταν ήταν 40ημ. ο γιατρός μου είπε να την έχω με κλίση στο κρεβάτι και να την κρατάω τουλάχιστον 1/2 ώρα μετά το φαγητό γιατί έβγαζε αρκετές γουλίτσες και να κόψω τελείως τα γαλακτοκομικά επειδή θήλαζε. Όμως σταμάτησε να βγάζει γουλιές οπότε δεν την είχα πολύ ώρα όρθια και πρροτιμούσαμε και οι 2 τον θηλασμό ξαπλωτές στο κρεβάτι κοιλιά-κοιλιά. Μέχρι που όταν ήταν περίπου 2,5 μηνών άρχιε να μην τρώει καθόλου, να πίνει μία γουλιά και να πλαντάζει στο κλάμα μέχρι εξαντλήσεως. Της κάναμε υπέρηχο και είδαμε οτι έχει έντονη ΓΟΠ. Τότε αρχίσαμε να εφαρμόζουμε κατά γράμμα τις παραπάνω οδηγίες και επειδή όπως μας είπε ο γιατρός μάλλον έπαθε οισοφαγίτιδα, αρχίσαμε epadoren. Πράγματι την βοήθησε πολύ. Αφού να φανταστείτε, τώρα που πήρε βάρος αλλά δεν της αυξήσαμε τη δόση (ο γιατρός προσπαθεί να μην την πλακώνει στα φάρμακα) πέρασε πάλι δύσκολες μέρες οπότε αναγκαστικά της την αυξήσαμε τελικά. Πάλι βέβαια, πολλές φορές τρώει 5 γουλιές και κλαίει, μετά ξανατρώει, ξανακλαίει κ.ο.κ. Εγώ πιστεύω οτι είναι επειδή όπως πίνει τις γουλιές της ανεβαίνουν και νιώθει δυσφορία και την καίνε. Και είναι και κάτι δύσκολα βράδυα... Να κλαίμε 2 ώρες και αυτή κι εγώ μαζί της. Επίσης μου έχει κάνει και αυτό με το γκουχ και τον εμετό μετά από τα πολλά. ως προς το γάλα, τώρα που της δίνω και ξένο ο γιατρός μου σύστησε το novalac ar, αλλά εγώ δοκίμασα και το frisolac comfort και της άρεσε πιο πολύ, οπότε συνεχίζω με αυτό. Δεν μου έκανε καθόλου διάρροιες, αλλά μου είπε ο γιατρός οτι τα πολλά κακά είναι ένα σύμπτωμα αυτού του φαρμάκου. Πάντως, η αμερικάνικη ακαδημία παιδιάτρων στο σχετικό site λέει οτι πρέπει να τα κρατάμε να ρευτούν τουλάχιστον 30 λεπτά μετά το φαγητό. Και ο γιατρός μου είπε η κλίση στο κραβάτι να είναι τουλάχιστον 20 μοίρες. Πόσο κουράζεται το κακόμοιρο συνέχεια όρθιο. Προς το τέλος του 5ου μήνα θα της αρχίσουμε κρεμούλες και μου είπε ο γιατρός ότι θα προσπάθήσουμε σιγά σιγά να της κόψουμε το epadoren να δούμε πώς θα πάει. Πάντως από τότε που έπαθε αυτό που δεν μπορούσε να πιεί γουλιά έχει χάσει το ενδιαφέρον της για το φαγητό, σπάνια ζητάει να φάει (της το δίνω από μόνη μου), τρώει λίγο και οχι πολύ συχνά. Γενικά είναι σαν να τρώει από υποχρέωση και να κάνει αγγαρεία. Αχ, δεν αντέχω αυτή την κατάσταση, ταλαιπωρείται πολύ το μπουμπουκάκι μου και δεν ξέρω πώς να τη βοηθήσω. Διαβάζω και διάφορα... ανησυχώ για την ανάπτυξή της και για την εξέλιξη της κατάστασής της. Είναι 4,5 μηνών και 6 κιλά. Είναι καλά ή λίγα; Επίσης παρατήρησα οτι όταν θηλάζει βγάζει περισσότερο γουλιές αποότι με το ξένο και κλαίει ενδιάμεσα για να ρευτεί ενώ το ξένο το πίνει μονορούφι. Έχει συμβεί σε καμιά σας αυτό;

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα καταλαβει οτι πονανε τοσο... η δικη μου κορη απλα βγαζει τεραστειες γουλιες αλλα δεν δειχνει να πονα.... εμεισ καναμε ηπερυχο μετα απο συμβουλη της γιατρου της και μας ειπαν για 3 παλιδρομησεις το δεκαλεπτο και οτι δεν ειναι και τοσο τραγικο...εγω παλι φοβαμαι οτι μου οτ ειπαν απλα για να με καθησηχασουν!!!! ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ;;;;;;;;;;

 

ΛΕΝΑ_Π, λίγο-πολύ όλα τα μωρά έχουν ελαφριά παλινδρόμηση, οπότε δεν είναι απαραίτητο οτι στο είπαν για να σε καθησυχάσουν, μπορεί και όντως να μην είναι τίποτα ανησυχητικό. Ούτε είναι απαραίτητο οτι πονάει κάθε φορά που βγάζει γάλα. Για να είσαι πιο ήσυχη όμως, δεν χάνεις τίποτα να την κρατάς λίγο πιο πολλή ώρα όρθια σε στάση ρεψίματος (ακόμη και αν ρεύεται αμέσως) μετά από κάθε γεύμα. Μπορεί αυτό να σε γλιτώσει από περιπέτειες αργότερα.΄Αλλωστε, όπως ξέρουμε καλύτερη η πρόληψη παρά η αντιμετώπιση.

Link to comment
Share on other sites

surfmammy μην σταματησεις τον θηλασμο με τιποτα ειναι οτι καλυτερο μπορεις να της προσφερεις,εγω οταν το εκανα αυτο σταματησε να μου πινει τελειως γαλα,ειχα δοκιμασει ολα τα γαλατα δεν υπηρχε σκονη που να μην την ειχα παρει,εαν το παιδι εχει μεγαλο προβλημα τοτε να πας να το δει παιδογαστρενερολογο εαν δεν εχεις μπορω να σου συστησω εγω καποια.Ειχα φτασει σε σημειο να την ταιζω κοισμενη γιατι ξυπνια δεν ετρωγε τιποτα,με το που την κοιμιζα την επερνα αγκαλεια την ταιζα κ μετα την κραταγα μια ωρα στα χερια γιατι κ η κλιση δεν κανει καλο οταν εχει εντονη παλινδρομηση

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΧΤΩ ΠΟΛΥ :D ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΩ!! ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΙΝΑΜΕ S26GF KAI ΕΚΑΝΕ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ! ΠΗΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ COMFORT ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ!!!! ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΒΑΡΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΟΝΟ 80 ΓΡ. Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΩΡΑ ΑΛΛΟ ΓΑΛΑ!!!!!!!!

ΠΟΣΑ ΓΑΛΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙ????? ΕΛΕΟΣ :(

The Boss 29/12/04

Frankie 20/05/08

Peekaboo 1/12/11

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμενα πινει το alimiron ar δεν ειχαμε ουτε δυσκοιλιοτητα ουτε και διαρροια και ευτυχως οι αναγωγες εχουν μειωθει εως εξαφανιστει μπορω να πω το μονο προβλημα με το επαντορεν εχει πνιγει σοβαρα 2 φορες και απο το πνιξιμο εχει ερεθιστει ο λαιμος του και βηχει καμια ιδεα πως να του το δινω εκτος απο συριγγα που πνιγεται και κουταλακι που το φτυνει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια. Ειμαι καινουργια στην παρεα σας!(αν και σας διαβαζω 3-4 μηνες...)

Ειχαμε και εμεις μια παρομοια εμπειρια...

Ο μπεμπακος μου ειχε ΓΟΠ μεχρι περιπου 5 μηνων, σταματησε οταν αρχισε την κρεμα.

Δυστηχως ειναι και ο λογος που μου κοπηκε ο θηλασμος. Αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια...

Εν ολιγοις 18 ημερων βρεφος μπηκαμε στο παιδων διοτι απο τους πολλους εμετους ειχε χασει τοσο πολυ βαρος που κινδυνευε απο αφυδατωση, γεννηθηκε 3500 και ειχε φτασει 3200. Φυσικα ολοι κατηγορουσαν εμενα που ηθελα να θηλαζω αποκλειστικα και "βαζω τα θελω μου πανω απο την αναγκη του μωρου".

Μετα απο 2 μερες με ορο συνηλθε. Μετα μου συστησαν στο νοσοκομειο το frisolac ha και μονο πρωι βραδυ θηλασμο και να τον κραταμε ορθιο στην αγκαλια μας 50 λεπτα μετα απο καθε γευμα, δηλαδη το μωρο δεν κοιμηθηκε σχεδον καθολου στο κρεβατι του....Ξεκουραζεται μια χαρα μην ανησυχεις.

Τωρα ειναι 9 μηνων και τρωμε κανονικα, σχεδον ποτε δεν κανει γουλιες και αν και δεν ειναι γεματος, ειναι 8500 κιλα και ζωηροτατο μωρακι!!!

Μην ανυσηχειτε ολα περνανε.[/img]

zQI8.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

katerina23, ειμαι η Χρυσα και εμενα η κουκλα μου ειναι 3 1/2 μηνων με ΓΟΠ και εμεις πινουμε επαντορεν εδω και 2 1/2 μηνες περιπου και τωρα μας εκανε και οισοφαγίτιδα και αυξησαμε την δοση του σιροπιου.

και εμενα στην αρχη πνιγότανε και πηρα απο το φαρμακειο σταγονομετρο ειναι πιο ευκολο και για σενα και για το μωρο δοκιμασε το!

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να σας ρωτησω κατι πως το καταλαβαινεται οτι το μωρακι σας επαθε οισοφαγιτιδα τι συμπτωματα εχει? Μην με περασετε χαζη αλλα παντα εχω την αγωνια μηπως το παθει το μωρο και δεν το καταλαβω

Link to comment
Share on other sites

θα το καταλαβεις! έχει ανορεξια εκει που πίνει το γάλα σταματάει ή τραβιέται πισω και κλαίει, εχει γκρίνια γιατι ποναει και δεν μπορει να φάει και όλα τα σχετικα μακαρι να μην πάθει! απλα να προσεχεις πάντα πριν κάνεις καποια αλλαγη στην δόση γάλατος που της δίνει να ρωτησεις τον γιατρο σου!ελπιζω να περασει γρηγορα να μην τυρανιουνται αλλο τα μωρακια μας!υπομονη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αχ τι μου θυμίζεις!!!

 

Από γάλατα δεν ξέρω καθόλου γιατί θήλαζα αποκλειστικά.

 

Θα ταλαιπωρηθείτε λίγο τώρα αλλά το καλό είναι ότι όσο περνάει

ο καιρός η παλινδρόμηση καλυτερεύει.

 

Μην ξεχνάς να της έχεις πάντα το στρωματάκι λίγο ανασηκωμένο.

:D

 

kalispera!

 

egw exw to e3is 8ema!: tis exw valei ena ma3ilari katw apo to strwma tis kala8ounas, alla re sy..olo katw tin vriskw koulouriasmeni!!! einai kalo twra ayto gia to stomaxi tis;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...