Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΓΑΛΑΚΤΟΣ. ΕΧΩ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΓΙΑΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!ΠΙΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 600 ml ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ!ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΟΤΙ Η ΣΟΓΙΑ ΕΧΕΙ ΕΝΟΧΟΠΟΙΗΘΕΙ ΓΕΝΙΚΩΣ!ΠΕΡΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΓΙΕΙΝΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΟΧΟΠΟΙΗΜΕΝΗ. ΕΓΩ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΖΩ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙ ΠΑΝΩ ΜΗ ΜΕΤΑΛΑΓΜΕΝΟ! ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΑΝ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΖΕ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κυκλοφορει καποιο γαλα απο τις μεγαλες γνωστες εταιρειες (το οποιο ειναι για ενηλικες) που δεν εχει λακτοζη ή εχει πολυ λιγη. μηπως ειναι καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα της αρεσει? μια φορα δοκιμασα και απορρησα!

αφου εδωσα το υπολοιπο στις γατες και δεν το επιναν...

συμφωνω με την επιλογη γαλακτος με λιγοτερη λακτοζη...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν χρησιμοποιουσες καποιο αλλο γαλα, που ισως βρεις σε φαρμακειο?

 

 

ΔΕΝ ΤΑ ΠΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΥΠ ΟΨΙΝ ΣΟΥ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΟΓΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

οχι ακριβως, αλλα εχω ακουσει -και μπορει να σου φανει αστειο-, οτι αν κατι δεν το τρωει η γατα δεν ειναι καλο...

καλα μην συγκρινεις τα ποντικια και τα φιδια... μιλαμε για τροφες που τρωμε εμεις...

παντως εμεις ενα γαλα σογιας που ειχα παρει του αντρα μου σε περιοδο νηστειας, ενα σε πρασινο κουτι ηταν, ουτε γουλια δεν μπορουσε να κατεβασει... και οταν δοκιμασα να το πιω εγω, εκει να δεις... οπως ηταν το εβγαλα σε μπωλ στα γατακια, τα οποια το ειχαν εκει 3 μερες...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ καταναλώνω γαλακτοκομικά.εκτός από το γαλα σόγιας -το οποίο πίνω μόνο με γευση βανιλια η σοκολατα και το βαζω σε ροφήματα:mrgreen:- υπάρχει γαλα αμυγδαλου, γαλα ρυζιού και βρώμης. Γνώμη μου, αν θελει να καταναλωνει φυτικό γαλα,μπορειτε να παιρνετε καποιο από τα αλλα που ειναι πιο θρεπτικο. πχ. αμυγδάλου που εχει και πολυ ασβεστιο.

κοιτα και εδώ: http://www.vita.gr/html/ent/986/ent.1986.asp

 

γενικά ειδα ότι ισχύει ότι κ για ολα τα μεταλλαγμένα...

εσύ παίρνεις μη μεταλλαγμένη κ καλά κάνεις..τα υπόλοιπα φυτικά γαλατα μπορείς να τα αγοράσεις επίσης σε βιολογικό μαγαζί

Link to comment
Share on other sites

οχι ακριβως, αλλα εχω ακουσει -και μπορει να σου φανει αστειο-, οτι αν κατι δεν το τρωει η γατα δεν ειναι καλο...

καλα μην συγκρινεις τα ποντικια και τα φιδια... μιλαμε για τροφες που τρωμε εμεις...

παντως εμεις ενα γαλα σογιας που ειχα παρει του αντρα μου σε περιοδο νηστειας, ενα σε πρασινο κουτι ηταν, ουτε γουλια δεν μπορουσε να κατεβασει... και οταν δοκιμασα να το πιω εγω, εκει να δεις... οπως ηταν το εβγαλα σε μπωλ στα γατακια, τα οποια το ειχαν εκει 3 μερες...

 

ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΓΑΛΑ ΛΕΣ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΝΕΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΨΥΓΕΙΟΥ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΑΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΗ ΜΕΤΑΛΑΓΜΕΝΗ ΣΟΓΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα.

Θα ηθελα να σε ρωτησω αν στο προτεινε ο αλλεργιολογος αυτο το γαλα. Ο γιος μου εχει κι αυτος αλλεργια στο αγελαδινο γαλα και πλεον δεν πινει καθολου υποαλλεργικο γαλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δοκιμασε κατσικισιο γαλα ...εμεις αυτο πινουμε που εχουμε αλλεργια στο ταγελαδινο....σαφως καλυτερη γευση και ποιο υγιεινο και θρεπτικο απο τη σογια...:D εχει και βιολογικα εκτος αν για καποιο λογο προτιμας τα φυτικα

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
δοκιμασε κατσικισιο γαλα ...εμεις αυτο πινουμε που εχουμε αλλεργια στο ταγελαδινο....σαφως καλυτερη γευση και ποιο υγιεινο και θρεπτικο απο τη σογια...:D εχει και βιολογικα εκτος αν για καποιο λογο προτιμας τα φυτικα

 

ΕΠΙΝΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΑΤΣΙΚΙΣΙΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΑΛΕΡΓΙΑ!ΟΠΟΤΕ...ΜΟΝΟ ΣΟΓΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΘΑ ΕΛΕΓΑ!

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΝΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΑΤΣΙΚΙΣΙΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΑΛΕΡΓΙΑ!ΟΠΟΤΕ...ΜΟΝΟ ΣΟΓΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΘΑ ΕΛΕΓΑ!

Ο ΑΛΛΕΡΓΙΟΛΟΓΟΣ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΓΑΛΑ ΣΟΓΙΑΣ?

ΕΓΩ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΑΓΕΛΑΔΑΣ ΕΧΟΥΝ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΓΙΑΣ.

ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΙΔΙΑ Η ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΤΟΥ ΓΑΛΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΔΙΚΗ.:-P

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΝΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΑΤΣΙΚΙΣΙΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΑΛΕΡΓΙΑ!ΟΠΟΤΕ...ΜΟΝΟ ΣΟΓΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΘΑ ΕΛΕΓΑ!

 

 

καλα πως το ανακαλυψατε μετα απο καιρο???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει για τις ορμόνες που περιέχει το γάλα σόγιας, εψαξα λίγο στο νετ και βρήκα αυτό:

http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=48730

 

Παραθέτω:

"Αντικείμενο επιστημονικής κριτικής έχουν γίνει οι ισοφλαβόνες που εμπεριέχονται στη σόγια καθώς έχει αποδειχθεί σε έρευνα που έγινε σε πειραματόζωα ότι επηρεάζουν την σεξουαλική ανάπτυξη. Συγκεκριμένα, η κατανάλωση δύο ποτηριών γάλακτος σόγιας ημερησίως για ένα μήνα περιέχει τόση ποσότητα φυτοοιστρογόνων ικανή να αλλάξει τον εμμηνορρυσιακό κύκλο της γυναίκας.

 

Το θέμα αυτό παίρνει μεγαλύτερες διαστάσεις όταν αναφερθούμε σε περιπτώσεις βρεφών που έχουν αλλεργία στο αγελαδινό γάλα και αναγκαστικά πρέπει να τραφούν με γάλα σόγιας. Ένα βρέφος μέσω του γάλακτος λαμβάνει ποσότητα φυτοοιστρογόνων ίση με αυτή που εμπεριέχεται σε πέντε αντισυλληπτικά δισκία."

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...