Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αγγλικα στο σπιτι


Recommended Posts

Να σας πω και εγω την εμπειρια μου ως μαθητρια (σε διαφορες γλωσσες). Αγγλικα εκανα σε φροντηστηριο. Ξεκινησα στην Γ'Δημοτικου και πειρα το Lower στην Α' Λυκειου...

Γαλλικα εκανα 2 χρονια στην Γαλλικη Ακαδημια και 3 χρονια ιδιετερα. Πειρα το Sorbonne 1

τον Σεπτεμβρη της Γ' Λυκειου (ειμαι αρχαια πως να το κανουμε).

Στην συνεχια εκανα ιδιετερα γερμανικα και ιταλικα μεχρι αρκετα μεγαλη σε ηλικια...

Νομιζω οτι ο καθηγητης στα ιδιετερα πρεπει να ειναι ΠΟΛΥ καλος αλλιως ειναι κοροιδια για τον γονιο που πληρωνει. Σε ενα φροντηστηριο ενας μετριος καθηγητης ειναι μια χαρα..

Απο θεμα χρονου τα ιδιετερα ειναι μεγαλη ευκολια (εγω ξυπναγα οταν χτυπαγε η δασκαλα το κουδουνι). Ουσιαστικα ο μονος χρονος που καταναλωνεται ειναι αυτος που γινεται το μαθημα και το διαβασμα (και οχι αντε να ετοιμαστουμε, να φυγουμε λιγο πιο νωρις να μην αργησουμε, σε 10 λεπτα πρεπει να ετοιμαστουμε τι να αρχισουμε τωρα να διαβαζουμε το μαθημα για αυριο).. Απο θεμα κοστους φυσικα ειναι πιο ακριβα. Απο θεμα κουρασης την ωρα του μαθηματος ειναι πιο εντονη γιατι ολο το μαθημα γινεται με εναν μαθητη...

 

Οσο για το Proficiency και εγω εχω, και αδεια διδασκαλιας εχω απο το υπουργειο, και 2 μεταπτυχιακα εκανα στο αγγλικα. Μπορω να διδαξω? Ας ειμαστε σοβαροι..

(και πολυτεχνιο τελιωσα μπορω να διδαξω ελληνικα???)

 

Να συμπλωρωσω οτι εγω θα ηθελα και διαφορα ηλικιας (βεβαια μιλαμε για παιδια του δημοτικου οποτε σιγουρα υπαρχει). Με την καθηγητρια Ιταλικων που ειμαστε συνομιλικες μιλαγαμε για γκομενους (στα ιταλικα ευτυχως) αντι να κανουμε μαθημα

Επεξεργάστηκαν by mmdad
Προσθηκη
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα ηθελα να πω τη γνωμη μου σχετικα με το θεμα διδασκαλιας ξενων γλωσσων...

Κατ αρχην να πω οτι εχω αδεια διδασκαλιας σε αγγλικα, γαλλικα και ισπανικα, και μιλαω και λιγα ιταλικα. Δουλεψα σε φροντιστηρια και εκανα κα ιδιαιτερα οπως προανεφερα.

 

Μη θεωρειτε δεδομενο οτι στο φροντιστηριο οι καθηγητες ειναι πιο αρτιοι. Εχω δουλεψει και εχω δει πολλα. Οι περισσοτερες κοπελες ειδικα στα μικρα παιδακια εχουν τελειωσει νηπιαγωγοι, φιλοσοφικες κλπ και πιο πολυ προσεχουν τη γλυκεια τους παρουσια επειδη εχουν να κανουν με παιδακια παρα τη γνωση της αγγλικης που εχουν.

Επισης σε πολλα φροντιστηρια δεν υπαρχουν καν αδειες γιατι και οι ιδιες οι ιδιοκτηκτριες ειναι κατοχοι proficiency η και μονο Lower...τα ειδαμε ΚΑΙ αυτα...

Δουλεψα σε παρα πολυ γνωστο και επιτυχημενο φροντιστηριο που το ειχε η δασκαλα μου και καναμε καταπληκτικη δουλεια με απιθανο υλικο και σε 3 χρονια κλεισαμε ολα τα γυρω "μαγαζακια" που δουλευαν οπως να ναι...

Το καλο ειναι οτι ο κοσμος ειναι πια υποψιασμενος...και ψαχνει καλα!

 

Οσο για τα ιδιαιτερα μαθηματα, πρεπει οπωσδηποτε ο καθηγητης να ειναι ευσυνειδητος, μου εχει τυχει να μη με δεχτουν για παιδακι γιατι εβαλα κουιζ λεξιλογιου στο πρωτο κεφαλαιο και το παιδακι εγραφε με την προηγουμενη κυρια ενα τεστ μονο ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ!

Εμενα δε με ενδιαφερει να φαω κανενος τα λεφτα γιατι ξερω πως κι εγω καποτε πληρωνα και πως τα εδιναν οι γονεις μου, εχει τυχει μαλιστα να σταματησω κι απο παιδακι που ποτε δεν ειχε διαβασει και οι γονεις ηταν ανεργοι, αφου εκανα καποιους μηνες δωρεαν, ενω και η τιμη μου ειναι 10 ευρω την ωρα...

 

Θελω να πω το εξης....εμενα οι γονεις μου δεν ειχαν χρηματα να με στειλουν να σπυδασω καπου στο εξωτερικο, ουτε για αλλη πολη στην Ελλαδα δε μας εφταναν, οποτε δεν πηγα Πανεπιστημιο, και ναι πηρα ενα proficiency cambridge και ενα Michigan. Με προσωπικο κοπο και μοχθο καταφερα να μαθω 3 ξενες γλωσσες και να τις φτασω σε επιεδο διδασκαλιας. Εφαγα τα νειατα μου στα σεμιναρια διδασκαλιας, και απο καθε συγγραφεα βιβλιου επισης σεμιναρια και τροποι διδασκαλιας, εκατσα μηνες να βλεπω πως γινεται το μαθημα απο εμπειρες καθηγητριες, μαζεψα απειρο υλικο γιατι με εβαλαν για μηνες να φτιαχνω διαγωνισματα, κουιζ και πασης φυσεως ασκησεις μονη μου για ολες τις ταξεις και εβγαλα τα ματια μου διορθωνοντας τα γραπτα ολοκληρου φροντιστηριου....

 

Εχω ογκωδεστατο υλικο και πολλη ορεξη και παντα οι μαθητες μου ειναι πολυ ικανοποιημενοι και ναι, θεωρω οτι εχω κανει αρκετα για να μπορω να διδαξω, γιατι μια κοπελα πριν το περιγελασε, ναι, δεν ειμαστε ολοι απο πανεπιστημια, ισως δεν ειχαμε τα φραγκα, ισως δεν ημασταν τοσο εξυπνοι, ισως βαλαμε πολλα καρπουζια κατω απο τη μασχαλη, αλλα δε θεωρω οτι δεν κανουμε για τη δουλεια...συγνωμη κιολας....

 

Τωρα πλεον δε διδασκω λογω προβληματος υγειας, αλλα πιστευω οτι η διδασκαλια και η μεταδοτικοτητα ειναι κατι που δε μαθαινεται σε ενα θρανιο, η το εχεις η δεν το εχεις....

αυτα ηθελα να πω και οι μανουλες να προσεχετε πολυ σε ποιον εμπιστευεστε τα παιδια σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομίζω ότι η επάρκεια μπορεί να είναι αρκετή για κάποιο επιπεδο γλώσσας θα έλεγα από lower και κάτω.

Υπάρχουν άτομα με proficiency που μπορούν να διδάξουν σε μικρά παιδιά και οχι μόνο αγγλικά και πολλά άτομα που δεν θα μπορούσαν.

Το ποσο καλά ξέρεις μια γλώσσα εξαρτάται και αν την έχεις ζήσει όχι μόνο απο το πτυχίο. Εχει άτομα με Proficiency που δυσκολέυονται να κάνουν συνομιλία - ε αυτά δεν μπορούν να διδάξουν. Επίσης πρέπει να έχεις και κάποιες παιδαγωγικές γνώσεις.

Εγω χωρίς proficiency αλλά εχοντας ζήσει και σπουδάσει 9 χρόνια αμερική ξεκίνησα σε κάποια φαση να μαθαίνω τα παιδιά αγγλικά -αυτό βιωματικά όπως τους εμαθα ελληνικα. Με δεδόμενο ότι τα νιώθω σχεδόν σαν τα ελληνικά (για να μην πω σε μερικές περιπτωσεις τα χειρίζομαι πιο εύκολα) πιστεύω θα μπορούσα να τα παρω μεχρι το lower /first certificate θα δούμε - δεν ξερω ποσο ευκολα θα κάθονται στην μαμά...

 

Και να τα στείλω κάπου σίγουρα θα ενισχύω την διδασκαλεία βιωματικά.

Είμαι υπέρ του συχνού αλλά αντίθετη στο "εντατικό". Το εντατικό από άποψη ύλης δεν ξέρω ποσο αποτελεσματικό και ευχάριστο μπορεί να είναι για μικρά παιδιά. Μπορείς να έχεις ένα παιδί να κάνει 2 φορές την βδομάδα "μαθημα" γλωσσας και κάθε μερα 1 δραστηριότητα με αυτή την γλώσσα (τραγούδια στα αγγλικά, dvd μια-δυο φορές την βδομάδα, μικρά παραμυθάκια βιβλια κλπ) Αυτό νομίζω είναι πιο αποτελεσματικό με παιδιά.

Και έχοντας δύο παιδιά στην ίδια ηλικία νομίζω ότι αν δεν έκανα εγώ θα έπαιρνα δασκάλα στο σπίτι - αν μπορούσα να το πληρώσω....

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι jannis παρολο που ειμαι αποφοιτος πανεπιστημιου και πιστευω οτι κατεχω την γλωσσα και συνεννοουμαι τελεια επειδη δεν ειμαι native speaker η εστω δεν εζησα πολλα χρονια στην Αγγλια(εν προκειμενω,Αγγλικου:rolleyes:ουσα!!) αν το παιδι μου δεχεται να το διδαξω(γιατι παιζει κι αυτο...να μην θελει το παιδι την μαμα οπως πολυ σωστα ειπες)θα του "μαθω" την γλωσσα,τον πολιτισμο κλπ αλλα θα φροντισω να βρω και μια Αγγλιδα ωστε το παιδι μου να ερχεται σε επαφη με εναν ανθρωπο που τα Αγγλικα ειναι η μητρικη του γλωσσα....

Κι αυτο γιατι ως μαθητρια ακομη εβλεπα ποσο με βοηθησε και ενισχυσε εμενα οταν εκανα μαθηματα στο ομαδικο φροντηστηριο περα απο τους καθηγητες μου και με Αγγλιδα ή Αγγλο για καποιες ωρες την εβδομαδα....

 

Στο θεμα ομως σχετικα με το ποσο επαρκης ειναι ενας κατοχος πιστοποιητικου Proficiency η ενας εκπαιδευτικος που εχει τελεια γνωση της ξενης γλωσσας εχω να πω οτι ειναι σχετικα ολα...Ναι,μπορει και αυτοι να ειναι εξισου καλοι...αν και δεν πιστευω οτι μπορουν 4 χρονια σπουδων να εξισωθουν με εναν-εναμιση χρονο προετοιμασιας που χρειαζεται για το καθε πιστοποιητικο(δεν βαζω τα προηγουμενα χρονια,αυτα ειναι κοινα για ολους)....παρολαυτα παιζει μεγαλο ρολο και το ποσο "ορεξη" εχεις να προσφερεις ως καθηγητης...

Παντως ενας συνειδητοποιημενος αποφοιτος του Πανεπιστημιου ο οποιος παρακολουθησε τα μαθηματα του και εδωσε εξατασεις περνωντας τα με την αξια του εχει ερθει σε επαφη με πολλες πτυχες-επιστημονικα πεδια μιας γλωσσας---Πραγματολογια,Κοινωνιογλωσσολογια,Φωνητικη,απειρες Λογοτεχνιες,Σημασιολογια κλπ.. που φανταζουν καπως αλλα συνθετουν το αντικειμενο σφαιρικα...Ολα αυτα νομιζω οτι λειπουν απο εναν πιστοποιημενο συναδελφο παρα τις οποιες καλες προθεσεις και βασεις...

 

Το κρατος αλλωστε εδωσε τα δικαιωματα...με τις αδειες διδασκαλιας,τι φταινε αυτοι???Εμεις ως συλλογος παλι δεν ειμαστε και πολυ δυναμικοι στο αιτημα μας να καταργηθει η αδεια διδασκαλιας...οποτε ολα καλα...!!!

Παρολαυτα...αν και το δικο μου πτυχιο γραφει επανω οτι διδαχτηκα μαζι με την Αγγλικη και τη Ελληνικη Γλωσσα(και στο σχολειο εχω δευτερη αναθεση Ελληνικο μαθημα...απαραδεκτο κατα την γνωμη μου) Φιλολογος η Δασκαλα δεν διατεινομαι οτι ειμαι ουτε μαθηματα θα αναλαμβανα....Το παιδι μου...ναι,θα μπορω να το βοηθησω και Λυκειο να παει...αλλα να παραδιδω μαθηματα σε αλλα παιδια δεν διαννοουμαι!!!

 

Ιδιαιτερα λοιπον η ομαδικο φροντηστηριο...η ουσια ειναι μια...

Σταθμιστε τις αναγκες του παιδιου και της οικογενειας καθε φορα,τσεκαρετε τους καθηγητες συμφωνα με τα θελω σας την δεδομενη στιγμη της αποφασης και προχωρηστε αναλογως....Δεν υπαρχει φορμουλα,σε καθε περισταση μπορει οι αναγκες να ειναι αλλες...επαγρυπνηση και καλη διαθεση και ολα θα γινουν!!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα, κι εγω μεχρι pre lower αναλαμβανα και οταν επεμεναν για παραπανω ποτε δε δεχτηκα, μεχρι εκει θεωρουσα ικανοποιητικες τις δυναμεις μου, εννοειται κι εγω τωρα θα προτιμουσα native speaker για τα παιδια μου αλλα οταν τελειωσα εγω δεν ηταν τοσο διαδεδομενο αυτο, επισης και τι θα ειναι, θελω να πω, native speaker μπορει να ειναι και ενας υπαλληλος ασχετος που γεννηθηκε αγγλια, δε θα τον εβαζα να διδαξει στο παιδι μου

οσο για το πανεπιστημιο, προς θεου δε θελησα να το εξισωσω με κανενα πτυχιο απο τα λεγομενα "αγορασμενα" φτανει ομως ο αποφοιτος του πανεπιστημιου να ειναι οπως αναφερεται πιο πανω....υπαρχουν αραγε πολλοι τετοιοι???

παντως μανουλες η ιστορια εχει δειξει οτι κανενα παιδι δεν εκατσε με τη μαμα του να μαθει κατι σοβαρα, οποτε παει η σχετικη οικονομια που λεγαμε να κανουμε.......ουφ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως μανουλες η ιστορια εχει δειξει οτι κανενα παιδι δεν εκατσε με τη μαμα του να μαθει κατι σοβαρα, οποτε παει η σχετικη οικονομια που λεγαμε να κανουμε.......ουφ!

αυτο αν ισχυει τη βαψαμε...και κανω ονειρα εγω....προς το παρον παντως δεν δειχνει να εχει προβλημα και το εχουμε συζητησει κιολας δεν εχει δειξει δισταγμο. βεβαια βλεπω οτι οταν χρειαστει να τη διορθωσω πρεπει να το κανω διαφορετικα απο οτι θα το εκανα σε ενα ξενο παιδι καθως η δικη μου ειναι περηφανη αλλα εχω βρει το κουμπι της και δεν εχουμε θεμα, εξαλλου αυτο το κανει και με τα ελληνικα οχι μονο με τα αγγλικα. παντως γενικα πρεπει να ισχυει αυτο γιατι εχω συναδελφο στη δουλεια που η μητερα της ειναι δασκαλα αγγλικων και μαλιστα γεννηθηκε και μεγαλωσε αυστραλια αλλα με τιποτα δεν ηθελε η συναδελφος μαθηματα απο τη μητερα της, απολυτη αρνηση ακομη και να της μιλησει!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγω εχω πολλα παραδειγματα καθηγητριων που τα παιδια τους δωσανε ισαμε 4 φορες για lower με ιδιαιτερα απο τις μαμαδες

δε συνισταται ετσι κι αλλιως

 

αλλα ετσι που γινανε οι καιροι παιδια, οτι κερδισουμε καλο ειναι, δεν ειναι και λιγα λεφτα, μακαρι τα καμαρια μας να κατσουν, κι εμενα ο δικος μου ηδη χαιρεται πολυ που του κανω ισπανικα απ τα 3 του, δειχνει μεγαλο ενδιαφερον κλεισαμε ενα χρονο

 

τι να πω θα δειξει!

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν σκεφτομαι να της κανω μεχρι το τελος αλλα τα πρωτα χρονια θεωρω οτι θα της κανω μεγαλο καλο και θα μαθει περισσοτερα πραγματα και με λιγοτερο χρονο. θα δουμε...

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

για μενα που ειμαι καθηγητρια αγγλικων παιζει ρολο το παιδι και η προσοχη που εχει απο το σπιτι, το ενδιαφερον, τα κινητρα. απο κει και περα λυσεις υπαρχουν πολλες για ολους. υπαρχουν παιδια που το φροντιστηριο ειναι ακαταλληλο λογω αποσπασης προσοχης για παραδειγμα. αλλα παλι που εχουν ομαδικο πνευμα και τους κανει καλο το κλιμα του φροντιστηριου. αλλοι που τα βρισκουν με native speakers αλλοι παλι με καποιον που εχει proficiency και αλλοι με καποιον που εχει πτυχιο αγγλικης . για μενα παιζει ρολο το ατομο που διδασκει επισης και ο τροπος του. το πτυχιο απο μονο δεν επαρκει αν δεν εισαι ανθρωπος ευελικτος να κατανοησεις τις αναγκες του καθε παιδιου . γι αυτο ο καθενας κρινει με βαση το δικο του παιδι και νομοι και κανονες δεν υπαρχουν πουθενα. αλλος μπορει να ξεκινησει νωρις αλλως αργα...μην αγχωνεστε ...τα παιδια εχουν αναγκη υποστηριξης πρωτα απο το γονιο και μετα απο το δασκαλο...αν εχουν αυτο οπου και να βρεθουν και χωρις υποδομες θα τα καταφερουν. δειτε καποια νησια της αγονης γραμμης ...εκει οι μαθητες πως αριστευουν δηλαδη? οταν υπαρχει θεληση ολα γινονται. και μιλαω εκ πειρας . αν δεν υπαρχει θεληση και τον πιο καταρτισμενο να εχεις δεν περνας. μην τα πιεζετε και μην τα αγχωνετε ολα θα γινουν..αν σεβαστειτε τα παιδια και τις αναγκες τους .

αngelina

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οσο για το πανεπιστημιο, προς θεου δε θελησα να το εξισωσω με κανενα πτυχιο απο τα λεγομενα "αγορασμενα" φτανει ομως ο αποφοιτος του πανεπιστημιου να ειναι οπως αναφερεται πιο πανω....υπαρχουν αραγε πολλοι τετοιοι???

παντως μανουλες η ιστορια εχει δειξει οτι κανενα παιδι δεν εκατσε με τη μαμα του να μαθει κατι σοβαρα, οποτε παει η σχετικη οικονομια που λεγαμε να κανουμε.......ουφ!

 

ναι,υπαρχουν παμπολλοι...τουλαχιστον στο τμημα Αγγλικης της Αθηνας απο το οποιο εχω απολυτη αποψη τουλαχιστον για τα χρονια που φοιτησα εγω αλλα και απο οσα ακουω και για το τμημα της συμπρωευουσας οι φοιτητες φυσανε....δεν μιλαμε για αιωνιους ουτε βαριεστημενους στην πλειοψηφια τους!Τωρα σαφως εξαιρεσεις υπαρχουν παντου...αλλα ειναι γενικοτερα η ολη μενταλιτε των τμηματων στις ξενες γλωσσες που βοηθα σε αυτο.Οι καθηγητες μου ας πουμε ηταν απο τους προοδευτικοτερους στην Φιλοσοφικη....

Οσο για το τι εχει δειξει η ιστορια συμφωνω....ναι,δυστυχως τα πιο πολλα παιδια δεν καθονται να διαβασουν με τους γονεις τους αν ειναι καθηγητες οποιουδηποτε μαθηματος...χωρις βεβαια αυτο να ειναι απολυτο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...