Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

kalispera kai kalosorises. Kai ego mia apo ta idia, giauto kai psaxno giatro gia vbac. Exo milisei me kapoious giatrous kai mou exoun pei oti to ligotero pou analambanoun einai ena xrono meta(merikoi, aloi lene 2 kai pano eqsartate ton giatro), opote esi pou teleis meta apo 3 xronia den exeis problima.Ta sou steilo me pm ta onomata tous.

My girl is 3 years!!!!!!!:D

My boy is 10 months!!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

 

Μακάρι να τα καταφέρουμε στο επόμενο να γεννήσουμε φυσιολογικά!

Μόνο μία που το χει περάσει μπορεί να αντιληφθεί τη λαχτάρα να συμμετέχεις ενεργά στη γέννηση του παιδιού που κουβαλάς μέσα σου για 9 μήνες!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

 

Μακάρι να τα καταφέρουμε στο επόμενο να γεννήσουμε φυσιολογικά!

Μόνο μία που το χει περάσει μπορεί να αντιληφθεί τη λαχτάρα να συμμετέχεις ενεργά στη γέννηση του παιδιού που κουβαλάς μέσα σου για 9 μήνες!!!

Καλημέρα κορίτσια.Κι εγώ γέννησα μετά από καισαρική φυσιολογικά(τεχνιτούς πόνους όμως).Ένιωσα μια πίκρα που δεν γεννήσατε φυσιολογικά.Η αλήθεια είναι πως ένα χειρουργείο δεν παύει να είναι χειρουργείο.Το δικό μου συναίσθημα όμως είναι πως συμμετείχα ενεργά και στην καισαρική παρά την επισκληρίδιο.Εννιά μήνες εγώ συμμετείχα....και κανένας άλλως !!!:PΚαι στο φυσιολογικό τοκετό η διαφορά ήταν ότι σηκώθηκα μετά από λίγο και έκανα μπάνιο.Παρόλα αυτά 8,5 ώρες κράτησε και μετά έκανα περίπου ένα μήνα να μπορέσω καλά!!!(ο μικρός μου έβγαινε με τον αγκώνα και με το λώρο δεμένος με αποτέλεσμα να με γεμίσει γρατζουνίτσες...)

Όλα αυτά είναι λίγα αν σκεφτήτε όλα αυτά που έχουμε να ζήσουμε στο μέλλον με τα παιδιά μας..μη σας πέρνει λοιπόν από κάτω απλά συνεχίστε την προσπάθεια!!!

Υ.Σ. Barbi σου έχω στείλει πμ.

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

γεννησα δυο παιδια με φυσιολογικο τοκετο και στο τριτο εκανα καισαρικη τωρα μεσα στο χειμωνα εαν θελει ο θεος θα επιχειρησουμε για τεταρτο παιδι ποιοι γυναικολογοι ειναι βρε κοριτσια να παω γιατι δεν θελω να ξαναζησω μια καισαρικη

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, κορίτσια! Είμαι εντελώς καινούρια στο forum! Είναι το πρώτο μου μήνυμα! Έχω ένα γιο 7,5 ετών και δύο κόρες, 6 και 2,5 ετών. Και τα τρία τα γέννησα με καισαρική τομή. Θέλω πολύ να κάνω και τέταρτο παιδί. Ο γυναικολόγος μου μού είπε ότι μπορώ ύστερα και από έναν έλεγχο που κάναμε στη μήτρα. Απλά φοβάμαι λίγο! Γνωρίζετε κάτι σχετικά με το θέμα;

sesilia :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοπελιές! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι επειδή μια μου τα λένε έτσι και μια αλλιώς κι έχω μπερδευτεί! Γέννησα πριν από 16 μήνες με καισαρική. Ενώ είχα φτάσει διαστολή 5 χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, ήμουνα από τις 8 το πρωί στις ωδίνες, είχα κανονικά τους πόνους μου, τελικά 1 η ώρα το μεσημέρι μου λέει ο γιατρός οτι πρέπει να μπω για καισαρική γιατί το μωρό δεν ήταν καλά μέσα στη λεκάνη μου. Αυτό δεν το είχε δει από την αρχή; Και πως το κατάλαβε αφού δεν έκανε υπέρηχο; Πιστεύω, ή μάλλον είμαι σίγουρη, οτι αν ήθελε θα το προσπαθούσε για φυσιολογικό αλλά μάλλον ήταν κουρασμένος γιατί ήταν από το προηγούμενο βράδυ εκεί. Έχω ακούσει πολύ χειρότερες περιπτώσεις που τελικά γεννήσανε μια χαρά. Η αλήθεια είναι οτι το έχω σκυλομετανιώσει που δεν του είπα οτι θέλω να το προσπαθήσω, αλλά ήταν το πρώτο παιδί και φοβόμουνα! Η ερώτησή μου ,λοιπόν, είναι η εξής: υπάρχει περίπτωση την επόμενη φορά να γεννήσω φυσιολογικά; έχω ακούσει οτι από τη στιγμή που κάνεις καισαρική συνεχίζεις έτσι, εχω ακούσει οτι μετά απο 5 χρόνια μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά και έχω ακούσει οτι είναι και θέμα του γιατρού αν θα σε αφήσει, γιατί υπάρχει κίνδυνος για ρήξη μήτρας. Έχει κάποια καμιά ανάλογη εμπειρία ή αν έχετε ακούσει κάτι να μου πείτε; Θέλω πολύ να γεννήσω φυσιολογικά την επόμενη φορά!

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑΤΡΟ, ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ, ΜΠΟΡΕΙΣ.

ΑΠΛΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ, ΛΟΓΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ, ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ...

ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ, ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ, ΠΟΛΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ. ΝΟΜΙΖΩ ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ 2. ΔΗΛ. ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΗ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.

ΑΝ ΘΕΣ, ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ, ΑΠΛΑ ΒΡΕΣ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑΤΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

ετσι είναι υπάρχουν κάποιοι γιατροί (ελάχιστοι) που αναλαμβάνουν φυσιολογικό μετά από καισαρική, αλλά γιατί να το ρισκάρεις?κι αν 3% παθεις ρίξη στη μήτρα????επιπλεον θε φτάνουν τα ράματα που θα έχεις πάνω, θα αποκτήσεις και ράματα κάτω? κι εγώ με καισαρική γέννησα λόγω ισχιακης προβολής και το χα πάρει πολύ βαριά, αλλά τώρα ούτε συζήτηση για φυσιολογικό!μου φτάνει μια τομή, δε θα χαρακωθώ κι απο κάτω!

Link to comment
Share on other sites

natasa kalispera....h alitheia einai pos boreis na gennisis fisiologika kai ontos an vreis ton katalilo giatro giati einai metrimeni oi giatri stin athina pou xegenane me vbac (vaginal birth after cesarean). exo onomata kai tilefona ama thes na sou steilo pm. To pososto rixis mitras einai 0.5% (ligotero apo'to na patheis limoxi meta apo kaisariki....kai h alitheia einai oti rixi mitras borei na patheis kai as min exeis gennisi me kaisariki) paizoun diafora pososta alla i alitheia einai pos den einai toso epikindino oso nomizoun arkei na tirithoun kapia kritiria opos p.x. na min gini proklisi me oxytocin klp.

Ego prosopika o giatros mou stous 6 mines argotera mou eipe na xekiniso an ithela gia to 2o kai katalixame se kaisariki pali giati eixa kexrosmeno amniako kai h mikri eixe kanei vradycardia - o toketos eixe xekinisi apo mono tou eutixos opote toulaxiston prospathisa. Evelpisto sto 3o!! :-))

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια.

Είμαι έγκυος στο 2ο παιδάκι μου και αυτή τη φορά περιμένουμε κοριτσάκι.

Το πρώτο μου παιδί το γέννησα με καισαρική (μια πολύ πληγωμένη εμπειρία)

Αυτή τη φορά -αφού άλλαξα γιατρό- ελπίζω σε ένα φυσιολογικό τοκετό.

Οι πιθανότητές μου είναι στο 65% μου είπε ο γιατρός μου.

Ακόμη, και όταν του ζήτησα σε περίτπωση καισαρικής τομής να μου δώσει το παιδί να το θηλάσω, μου είπε "αφού θα πάμε για φυσιολογικά, δεν θα πάμε?"

Μου δήλωσε λοιπόν μέχρι τώρα τα εξής:

- Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να γίνει πρόκληση τοκετού

- Θα πρέπει να είμαι "συνδεδεμένη" με τον καρδιοτοκογράφο συνέχεια, δηλαδή αποκλείεται η περίπτωση να με σηκώσουν να περπατήσω

- Μπορεί να γίνει χρήση επισκληριδίου αλλά με σύνεση. Η μη χρήση είναι το καλύτερο.

- Θα περιμένουμε μέχρι και την ΠΗΤ. Την επόμενη μπαίνουμε για καισαρική.

 

Θα σας ενημερώνω κι εγώ για την εξέλιξη, για όσες ενδιαφέρονται.

Link to comment
Share on other sites

- Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να γίνει πρόκληση τοκετού

- Θα πρέπει να είμαι "συνδεδεμένη" με τον καρδιοτοκογράφο συνέχεια, δηλαδή αποκλείεται η περίπτωση να με σηκώσουν να περπατήσω

- Μπορεί να γίνει χρήση επισκληριδίου αλλά με σύνεση. Η μη χρήση είναι το καλύτερο.

- Θα περιμένουμε μέχρι και την ΠΗΤ. Την επόμενη μπαίνουμε για καισαρική.

 

Θα σας ενημερώνω κι εγώ για την εξέλιξη, για όσες ενδιαφέρονται.

 

 

Και εμένα έτσι μου τα είχε πει ο γιατρός μου... και έτσι έγινε!

Γέννησα στις 39 εβδομάδες ακριβώς, με βοήθησαν και τα ομοιοπαθητικά που έπαιρνα μόλις μπήκα στον 9ο.

Όσο για το περπάτημα... εγώ περπατούσα πάνω κάτω στη μια πλευρά του κρέβατιού... Η αλήθεια έιναι πως δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχεση ο πόνος που αισθάνεσαι ξαπλωμένη με τον πόνο που αισθάνεσαι όρθια (γέννησα χωρίς επισκληρίδιο). ΜΕ το καλό και καλή επιτυχία και σε σένα!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που γεννησα φυσιολογ. μετά απο καισαρική δεν ήμουν συνδεδεμενη συνέχεια με καρδιοτοκογράφο. Μου τον έβαζαν που και που για να δουν το μωρό, όπως και στους υπόλοιπους φ.τ. Μου έλεγαν αν θελω να σηκωθώ να περπατήσω αλλά για μένα ο πόνος όταν ήμουν όρθια ήταν ανυπόφορος. Μόνο όταν ξάπλωνα μπουρούσα κάπως να τον αντέξω. Τελικά για κάθε γυναίκα και κάθε τοκετό ισχύουν αλλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

nena μου να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!!! πως ήταν; εννοώ γέννησες εύκολα μετά από μια καισαρική που είχες κάνει; μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις και εσύ τηλέφωνα από γιατρούς για να ψάξω και να βρω κάποιον που να μπορεί να με αναλάβει;

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου...έχω 4 παιδάκια(5,4, 19μηνων, 1μηνος) τα 2 πρώτα τα γέννησα φυσιολογικά, το τρίτο με κ.τ. και το τέταρτο το γέννησα παρότι είχαν μόλις 18 μήνες διαφορά φυσιολογικά. με στήριξε καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης πολύ ο γιατρός μου αν και εγώ φοβόμουνα πολύ. τελίκά στην 37η εβδομάδα μου σπάσαν τα νερά και γέννησα μετά από 12 ώρες υπομονής από όλους. είχα και τις 12 ώρες επισκληρίδιο μήπως χρειαζόταν να μπούμε σε επείγον χειρουργείο. ήταν μια δύσκολη μέρα αλλά δόξα το Θεό όλα πήγαν πολύ καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας!είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου...έχω 4 παιδάκια(5,4, 19μηνων, 1μηνος) τα 2 πρώτα τα γέννησα φυσιολογικά, το τρίτο με κ.τ. και το τέταρτο το γέννησα παρότι είχαν μόλις 18 μήνες διαφορά φυσιολογικά. με στήριξε καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης πολύ ο γιατρός μου αν και εγώ φοβόμουνα πολύ. τελίκά στην 37η εβδομάδα μου σπάσαν τα νερά και γέννησα μετά από 12 ώρες υπομονής από όλους. είχα και τις 12 ώρες επισκληρίδιο μήπως χρειαζόταν να μπούμε σε επείγον χειρουργείο. ήταν μια δύσκολη μέρα αλλά δόξα το Θεό όλα πήγαν πολύ καλά

να σου ζησουν τα παιδακια σου!

στην Ελλαδα όλα αυτά; σε ποιο νοσοκομείο και ποιον γιατρο είχες αν επιτρεπεται;

μπραβο σας, και παλι να σου ζήσουν, σπανιο 4 παιδια

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Είμαι έγκυος στο 2ο παιδάκι μου και αυτή τη φορά περιμένουμε κοριτσάκι.

Το πρώτο μου παιδί το γέννησα με καισαρική (μια πολύ πληγωμένη εμπειρία)

Αυτή τη φορά -αφού άλλαξα γιατρό- ελπίζω σε ένα φυσιολογικό τοκετό.

Οι πιθανότητές μου είναι στο 65% μου είπε ο γιατρός μου.

Ακόμη, και όταν του ζήτησα σε περίτπωση καισαρικής τομής να μου δώσει το παιδί να το θηλάσω, μου είπε "αφού θα πάμε για φυσιολογικά, δεν θα πάμε?"

Μου δήλωσε λοιπόν μέχρι τώρα τα εξής:

- Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να γίνει πρόκληση τοκετού

- Θα πρέπει να είμαι "συνδεδεμένη" με τον καρδιοτοκογράφο συνέχεια, δηλαδή αποκλείεται η περίπτωση να με σηκώσουν να περπατήσω

- Μπορεί να γίνει χρήση επισκληριδίου αλλά με σύνεση. Η μη χρήση είναι το καλύτερο.

- Θα περιμένουμε μέχρι και την ΠΗΤ. Την επόμενη μπαίνουμε για καισαρική.

 

Θα σας ενημερώνω κι εγώ για την εξέλιξη, για όσες ενδιαφέρονται.

Καλησπέρα...θέλω αν μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό σου γιατί σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να προκαλέσουμε τοκετό.Ο πρώτος μου γιος γεννήθηκε με καισαρική και μετά από 6,5 χρόνια ο 2ος με φυσιολογικό αφού μπήκα με RDV για τεχνιτούς πόνους γιατί είχα κάποιο πρόβλημα με το αίμα και γύρανση του πλακούντα.Η αλήθεια είναι ότι η όλη διάρκεια κράτησε 8,5 ώρες αλλά όλα καλά.Επίσης εμένα μου είχαν συνεχώς μία ζώνη στη κοιλιά όπου έβλεπες στο μηχάνημα την διαστολή.(νομίζω....)παρόλα αυτά σηκώθηκα αρκετές φορές που ήθελα να πάω τουαλέτα...Καλό θα ήταν να μιλήσεις μαζί του για να ξέρουμε και εμείς τι είναι αυτό που πρέπει τελικά να προσέχουμε!!!Φιλάκια:-)

Link to comment
Share on other sites

ngeo23 γέννησα στη γενική κλινική στη θεσσαλονίκη οσο για το γιατρό κάνει να το πω έτσι δημόσια??μη θεωρηθει οτι τον διαφημίζω

 

δεν χρειαζεται, εγω στην Αθηνα θα γεννησω με το καλο (οταν ) το 2ο

σ ευχαριστω παντως

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...θέλω αν μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό σου γιατί σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να προκαλέσουμε τοκετό.Ο πρώτος μου γιος γεννήθηκε με καισαρική και μετά από 6,5 χρόνια ο 2ος με φυσιολογικό αφού μπήκα με RDV για τεχνιτούς πόνους γιατί είχα κάποιο πρόβλημα με το αίμα και γύρανση του πλακούντα.Η αλήθεια είναι ότι η όλη διάρκεια κράτησε 8,5 ώρες αλλά όλα καλά.Επίσης εμένα μου είχαν συνεχώς μία ζώνη στη κοιλιά όπου έβλεπες στο μηχάνημα την διαστολή.(νομίζω....)παρόλα αυτά σηκώθηκα αρκετές φορές που ήθελα να πάω τουαλέτα...Καλό θα ήταν να μιλήσεις μαζί του για να ξέρουμε και εμείς τι είναι αυτό που πρέπει τελικά να προσέχουμε!!!Φιλάκια:-)

 

nancy_pan...ap'oso xero proklisi den sinistate (ektos an einai poli elafria dosi kai ipo steni parakolouthisi) dioti oi texniti ponoi einai poli pio dinati apo tous fisiologikous ponous kai auxanei tin pithanotita rixi mitras.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσακια, γραψτε κανενα ονομα γιατρου που να αναλαμβανει φυσιολογικο τοκετο μετα απο καισαρικη στη θεσσαλονικη,ή αν θελετε στειλτε μου πμ!Ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως δεν είναι σωστό να πω έτσι δημόσια ονόματα αλλά όποια ενδιαφέρεται μπορώ να της στείλω mail αρκεί να μου δώσετε τα mail σας γιατί είμαι και ολίγον τι άσχετη και δεν ξέρω αν μπορώ κάπως από το forum να τα βρω...θα χαρώ πολύ να βοηθήσω απλά να μου δίνετε λίγο χρόνο για να απαντήσω γιατί με τα μικρά μου είναι δύσκολο να μπαίνω συχνά στο internet. πάντως αν έχετε κλείσει 2 χρόνια από την προηγούμενη καισαρική είναι εύκολο να γεννήσετε φυσιολογικά

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...